de zware plicht die op u rust, om er ernstig op te letten. Iti het vervolg der toespraak wees Z. H. de aanwezige leerlingen op haar geluk, dat zij zijn toevertrouwd aan zoo veilige en be kwame kloosterlingen, en gaf haar eenige vaderlijke vermaningen voor haar verder ge drag. HANDEL EN NIJVERHEID. Vlasmarkten. Men schrijft uit Kortrijk De vraag bepaalt zich bij eenige gemeene en middelmatige soorten tot vernieuwing van den voorraad. De fransche spinnerij doet eenige aankoopen van fijne vlassen aan redelijken prijs. Zooals gewoonlijk op dit tijdstip gebeurt, blijft de markt kalm. Het rooien van het vlas in de Lei is een wei nig benadeeld geworden ten gevolge van eene lossing van het water der Deule, hetgeen het water der Lei zwart en bedorven maakte. Ge- lukkiglijk waren de rooters op tijd verwittigd, en zij hebben dus hunne voorzorgen kunnen nemen. Het trekken van het nieuw vlas wordt alge meen voortgezethet wéér is weinig gunstig voor den oogst, die ten allen kante schoon en overvloedig schijnt. LAND GERED Ons liberaal ministerie komt wéér eenen zegepraal te behalen in zijnen strijd tegen de misbruiken uit vroegere eeuwen,en die zonder twijfel in onze geschiedenis als een der schitte- renste zal aangeboekt worden. En inderdaad, het heeft andermaal 't land van een dreigend gevaar gered, 't welk de on heilvolste gevolgen kon na zich slepen Want overweegt het wel, Medeburgers! De kerkfabriek van Smetlede had ari de Bestendige Deputatie onzer provincie mach tiging bekomen om, uitderhand.aan den koster der parochie bet recht te verburen om 't gras van 't kerkhof al te maaien om het groente ver voederen of te droogen, en dit mits do betaling eener jaarlijksche pachtsom van 5 franks Denkt eens hoe gevaarlijk die verhuring toch was voor orde en rust?., 't Vee van den koster zou er kunnen dol van worden,en wee dan ongelukkige smetledenaars Artikel 36 van het dekreet van 30 December 1809 laat aan de Kerkfabrieken toe het gras van het kerkhof af te maaien en te verkoopen, maar niet het recht van het aan anderen zelfs, bij openbare aanbesteding, af te staan. De machtiging door de Bestendige Deputatie aan de Kerkfabriek verleend om aan den kos ter het gras van 't kerkhof te verhuren, werd dus als tegenstrijdig aan de wet, plechtiglijk verbroken bij koninklijk besluit van 7 juli 1883 en dit op 't dringend verzoek van den libera len pacha der gemeente die er bijna zijne beenen van onder 'l lijf voor geloopen heeft. Zietdaar een dreigend gevaar door de waak zaamheid van 't ministerie en zijne handlan gers verijdeld. En als men voor alle zulke beuzelarijen koninklijke besluiten neemt, dan mogen wij gerust op onze twee ooren slapen, want wij hebben nu de overtuiging dat men over ons met de meeste zorgvuldigheid waakt Hoe zekere liberalen den toestand van ons land beoordeelen De Vlaamsdte Standaard van Brussel, een nieuwsblad 't welk onlangs aldaar verscheen en in 't geheel niet als aan de catholieke be warende denkwijze toebehoorende mag aan schouwd worden, besprak dezer laatste zon dagen den toestand dien 't liberaal ministerie bij ons veroorzaakt. Ziethier wat dit blad schrijft Alwie ernstig nadenkt, is beangstigd en vervaard bij het inzien van den treurigen toe stand onzes lands. Arm Belgie, door sommige opeters en pochhansen, als een luilekkerland afgebeeld, waar gaat gij naar toe? d Lieve lezers, gaat rond, ziet, vraagt, hoort en let wel op de nijverheid kwijnt, de arbeid is schaarsch en wordt meestendeels slecht betaald, de openbare levendigheid verslapt dagelijks. Maar wat bovenal om wraak roept en den toestand meest verergt, is de schandelijke ver kwisting van 's lands penningen die in onze openbare zeden is gedrongen, die door vele menschen op breede schaal uitgeoefend en door vele slimmerikken als eene wettige bron van fortuin aanzien wordt. Ga de openbare werken en ondernemin gen na, zie hoe zij bereid en uitgevoerd wor den kijk eens onder de kaarten heen het rijk der o pots de vin, der onwettige profijten, der schandelijke onderkruipingen, der DIEVE RIJEN, om het woord zoo maar plat af te zeggen, is overal in vollen bloei. Vandaag bouwt men iets dal men morgen afbreken zal heden wordt iets beslist, mor gen na rijpe beraadslaging, worden de kostelijk betaalde plannen verworpen en weerom andere met dubbele kosten opge maakt. Overal zijn er lieve kinderenin alle be sturen heerscht de begunstiging tot op den hoogsten graad. Zonder protectie niets voor niemand.,. Noch talent, noch bekwaamheid, noch goede wil, niets telt, niets wordt aangezien als men nietgeprotegeerd wordt. Wees er zeker van, beter is het kennis» te zijn met de dienstmeid, den straatveger, of het lief van een hooggeplaatst man, dan een diploma van wijsbegeerte in den zak te hebben Wat zegt gij daarvan, Landgenoten Ver geet niet dat het een liberaal blad is, 't welk aldus spreekt. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. De hooge vergadering heeft dijnsdag hare werkzaamheden hernomen.Voor eerst stemde t Senaat eenige wijzigingen aan zijn reglement, noodzakelijk geoordeeld door de nieuwe wijze van aanbiediging van 't alge meen budjet. Verder na over eenige verzoek schriften beslist te hebben, stemde men eenige naturalisatiën. Woensdag begon de Vergadering bet onder zoek des budjels van openbare werken. De achtbare heer Solvyns hekelde de uitbreiding en 't misbruik der bureaucratie. Hierin en ook in den schoolstrijd, zegde hij, is de eerste oor zaak van 't tekort gelegen. De achtbare rede naar eischte eindelijk een enkwest over de oorzaak van het tekort. De heer Olin, minister van openbare werken verwierp het enkvvest als ontijdig en wellicht onnoodzakelijk. Men mag van 't recht van en- Dan verschijnen MM. Nothomb en Jacobs j (Toejuichingen geroepen Leve Nothomb Leve s JacobsVivent les catholiqaes Daarna komen eenige vertegenwoordigers van Luik.MM.Neu- jean, Dupont enz. dezelfde f r wordt hun bewezen als zooeven aan hum..,' kollega s uit Gentde uitjouwingen worden niet gespaard, i Voor de afgeveerdigden van Brussel zijn de betoogingen verschillend gejouw voor MM. Joitrand en Couvreur levendige toejuichingen voor M. Féror.MM. Graux en Olin worden op oorverdoovende wijze uitgejouwd en uitgeflo- ten. M. Olin sluipt, even als woensdag, langs de.huizen weg. t De minister van oorlog verdient eene bijzon- 1 dere melding. Hij scheen kalm, uitgerust, frisch aangenomen. als een redenaar van eersten rang. die eene Verscheidene buitengewone kredieten voor j geheele zitting heelt ingenomen hij schijnt te openbare werken wierden ook aangenomen. hopen dat hij ongemerkt zal kunnen voorbij- De Rechterzij onthield zich om rede zekere j gaan, maar ziet, er hem een manifesteerder kredieten voor 't openbaar onderwijs er onder j die hem toeroeptLeve BrialmontDat is een begrepen waren.Eindelijk hield de vergadering man die geen 2500 frank verteerd voor zijne zich onledig met de afschaffing van den vrijdom COTILLONS! Dit was raak. Een uitbundige kwest geen misbruik maken, riep hij uit Begrepen 't Enkwest is goed om de cai- holieken en \ooral de priesters den duivel aan te doen, maar het deugd niet als het moet dienen om wat lichtte werpen op de werk zaamheden van dezen die aan 't geldschotelke zitten Minister Olin beweerde opnieuw dat het tekort door de ijzerenwegen wordt veroorzaakt doch hel werd in de volkskamer met cijfers door hem zelf opgegeven, bewezen dal zijne bewering tegen de waarheid strijdt. Na verscheidene redenaars gehoord te heb ben welke allen spraken over bezondere wer ken hunne onderlinge arrondissementen aan- belangende, werdt het budjet met eenparigheid der Seminaristen in zake van militie. Volkskamer. Dijnsdag had de on- j dervraging plaats van den heer Tlionissen. be- j trekkelijk het incident Brialmont. Men weet dat generaal Brialmont in onwerkzamer! dienst werdt gesteld omdat hij, onder voorwendsel i van eene reis in Duitschland. zich naar Ruïne- j nie bad begeven om er zich met de opbouwin gen van vestingen en andere militaire werken onledig te houden. De heer Tlionissen sprak met veel kracht dadigheid hij laakte met klem de handelwijze van T ministerie 't welk generaal Brialmont in eenen valstrik heeft gelokt. Vroeger deed generaal Brialmont nog eene reis met 't zelfde doel naar Rumenie en geene opmerkingen werden hem gemaakt. Hij mocht dus denken dat zijne reis ditmaal ook geen argwaan zou verwekken.... Doch de heeren minister van Oorlog en Frère hadden een hekel legen generaal Brialmont, en zij namen deze gele genheid waar om zich te wreken. Indien men zich bepaald had generaal Brialmont te beris pen dan was men in zijn recht, maar aan een der geleerdsten, aan een der geestrijksten onder de officieren, de onteerende straf eener buitendienststelling toebassen, dat is een te strenge en onrechtveerdige maatregel. De heer Nothomb ondersteunde de bemer kingen van den heer Thonissen en zegde dat de maatregel tegen den generaal genomen een misbruik van macht en eene vernedering is voor 't leger.... De heer Frère en niet de minister van Oor log, legde 't geval van generaal Brialmont op zijne manier uit, en natuurlijk had 't ministe rie gelijk. Generaal Brialmont, zegde hij, wierd enkel gestraft in 'l belang van de tucht des legers en van 't behoud onzer onzijdigheid Als 't waar is Alsdan ving de Vergadering opnieuw de bespreking aan over de nieuwe belastingen. Onze geëerde lezers welen reeds dat het art. 1 van 't wetsontwerp der belastingen op den genever des zaterdags met gelijkheid van stemmen was verworpen geweest, dank aan de afwezigheid van vier zieke leden. Ten einde de schipbreuk van 't m'nisterie te vermijden, had de Vergadering, dank aan de overlooperij van M. Guillery, besloten de verdere bespre king tol dijnsdag le verdagen. Men zocht tijd te winnen om de afwezige leden te doen op komen. Dijnsdag dus waren de achtergebleven zieken van zaterdag aanwezig, en men zag pacha Frère blikken van voldoening op de vergadering werpen. Ondanks de gegronde bemerkingen van den heer Malou, namelijk dat gansch 'i wetsont werp, door de stemming van zaterdag, als verworpen moest aanschouwd worden, be sliste de meerderheid dat men den redetwist zou voortzetten. Eindelijk wierd het art. 2 met 70 stemmen tegen 07 gestemd en de toer was gespeeld Woensdag besprak de Kamer de nieuwe belastingen op den tabak. Deze belasting werd met veel krachtdadig heid bestreden door verscheidene redenaars, onder andere door onzen achtbaren vertegen woordiger, M. Karei Verbrugghen. Wij ver zenden onze geeërde lezers naar de kamer jaarboeken daar bet ons, uit hoofde van plaats gebrek, onmogelijk is de redevoering van den heer Verbrugghen gansch te ontleden. Donderdag wierd den redetwist over de be lastingen op den tabak voortgezet, en ging men over tot de eindelijke stemming van de belastingen op de sterke dranken. De zitting was hoogst gewoelig doetrinairen en ra- dikalen logen elkander duchtig in 'i hair. Nog nooit, sedert het bestaan van Belgie, heeft er eene zoo onstuimige zitting plaats gehad de Kamer geleek aan eene vergadering van Zou- lous, zoo hevig en zoo opgewonden schreeuw den doetrinairen en radiknlen tegen elkander op. Wij verzenden nogmaals onze geeërde lezers naar 't verslag over deze zitting.... Eindelijk wierden de nieuwe belastingen op de sterke dranken met 69 stemmen tegen 66 aangenomen. Vrijdag heeft de Kamer de nieuwe belastin gen op den tabak gestemd. Men herinnert zich dat het ministerie ver klaard had, dat het bereid was zekere wijzi gingen aan te nemen. Op voorstel van M. Pa ternoster en consoorten is hel inkomrecht op den onbewerkte tabak verminderd tot 70 franks de 100 kilogr. en het recht op de planting op 3, 2 i/2 en 2 centimen per plant bepaald vol gens de opbrengst Elke landbouwer zal 125 planten gratis mogen kweeken. Het recht op de planting wierd slechts aangenomen met 69 stemmen tegen 68. Gansch het wetsont- werpjwierd eindelijk aangenomen met 71 stem men tegen 66. (59 catholieken en 7 radikalen.) Onnoodig er bij le voegen dat dit nieuw recht op den labakbouw een gevoelige slag zal wezen voor den reeds zoo zeer verkwijnen den landbouw, bezonderlijk in de kantons Ninove en Geerardsbergen. Later komen wij hierop terug. Wij lezen in liet Journal de Bruxelles Bij bet uitgaan der afgeveerdigden had eene luidruchtige belooging plaats. Vijf honderd personen stonden dèiir op den uilslag der stemming le wachten. De verschillende voor vallen der zitting werden met angstige nieuws gierigheid nagegaan. Er was geen policie de twee schildwachten alléén vertegenwoordig den de openbare macht en wachten gerust om te weten wat gebeuren zou. Ten 7 ure vernam men dat de zitting geheven was; elk naderde.... Het plechtig oogenblik is daarDe afgeveerdigden van Gent komen eerst bniten Een oorverdoovend gejouw en gelluit laten zich hooi en. schaterlach, die uit de menigte opging, bewees het. M. Gratry wordt rood, ziet om en blijft een oogenblik staan.... llij gaat spreken! zegt er iemand. Helaas neen, hel was eene nieuwe ontgoocheling De liberale Gazelle bekent dat het volk, builen de Kamer staande, de konservatieven, de stemmers legen de'wet, met toejuichingen onthaalt, terwijl men brult en built bas le libéraux a bas Graux qu'on le pende M. Kervijn. de eerste die buiten komt, wordt toegejuicht M. Nothomb ondergaat dezelfde eer Waar zijn, zegt de Gazette, de vervloekingen van 1S7I Ja, Gazette waar zijn ze Een gentsch liberaal springt onder den peristiel en roept a bas les libéraux en als M. Lescarts en zijne vrienden verschijnen, ontstaat er eene wezenlijke losbeisting van gebrul. Die ovatie krijgt ook M. Jottrand en zijne brusselsche vrienden, terwijl M. Féron en zijne vrienden met langdurige toejuichin gen worden ontvangen. Als MM. Rolin en Olin verschijnen, zegt de Gazelleworden zij op krachtvolle uitjouwingen onthaald maar als M. Graux voor den dag komt, is het eene losbuldering van woede en gramschap, die onbeschrijflijk is. Het volk roept ook leve Rriulmont het fluit en schuifelt voor de ministers. Er heerscht overal eene drukke opgewondenheid. AI. Georges Rolin. M. Rolin broeder van den minister van bin- nenlandsclie zaken, heeft het woord genomen iu de Konservatieve vereeniging te Brusselhet werk der zeven dagen, het slot zijner redevoe ring, waarin hij de liberalen afschilderde, is opmerkelijk genoeg, om het hierover te nemen God schiep de wereld in zes dagen. In even veel tijdperken veroorzaakte het liberaal mini sterie de verdeeling en den ondergang van het land. Den eersten dag zette het de gouverneurs en arrondissementskommissarissen aan de deur. (Toejuichingen Den tweeden dag maakte liet, met de meer derheid van ééne stem (die van M. Boyaval.zelf gekozen met ééne stem meerderheid) eene wet die een aanslag op het geweten der meerder heid van bet land. (Toejuichingen Den derden dag schafte het een groot geia catholieke kiezers af. Den vierden dag maakte het een groot getal valsche liberale kiezers, waaronder niet weinig vreemdelingen. Den vijfden dag, om aangenaam te zijn aan de citoyens Janson en konsoorten, schafte het een groot getal kanonikken en ondei pas tors al. Den zesden dag wilde het 22 4/2 millioen belastingen aan het land opleggen. Den zevenden dag zal het niet rusten, maar verzinken toejuichingenonder de verachting en tot ontlasting van allen (Toejuichingen.) Hofsiade. Ondanks al de venijnige tegenkantingen van een gedoemde ras, houdt de jongheid van Hofstade fier het hoofd in de lucht, oefent zich onophoudelijk in alle goede vakken en verheft zich trapswijze op het ter rein der schoone kunsten. Wie zag niet met genoegen, op het laatste zoo schitterend Zangfeest van het Land van Riem den talrijken zangerskring van Hof stade ter estrade klimmen Overheerlijk, men zegge het rond uit, heeft hij zijne stukken uit gevoerd, en de eereteekens en gelukwenschin gen welke hem te beurt vielen waren wel ten volle verdiend. Met nog meerdere voldoening zullen de le zers van den Denderbode vernemen dat in de zelfde gemeente de grondslagen geworpen zijn van een tooneelkundig genootschap. De.eerste werkingen dier jeugdige maatschappij toonen voorspoed en eer iu een niet verafgelegen ver schiet Zelfs zouden volgens goede inlichtin gen de kunstminnaars der omstreken welhaast tot eene eerste vertooning genoodigd worden waarvan nagenoeg liet programma hierneven 1° De Hesp van Nieuwerkerken, drama in twee bedrijven. Het stuk speelt op onze dagen het eerste bedrijf te Nieuwerkerken, eene kleine gemeente gelegen in den lande van Aelst het tweede te Aelst in het Gasthof van Vlaanderen. 2° De Valdeur, of de propere avonturen van een ongekamden beer, melodrama in 16 bedrijven. Het stuk speelt in verscheidene gemeenten van Vlaanderen. 3° Het Waagske van Oosterzele, blijspel in één bedrijf. liet stuk speelt op 't grondgebied van Lede. 4° De wieg van Somergem, blijspel in een bedrijf. liet stuk speelt op onze dagen langs den Dendermondschen steenweg. Voorwaar veelbelovend is deze opvoering van gansch nieuwen trant! Proficiat Hofsta de Vooruit, edele jongelingen, strijd baart moed, en moed baart kunst(Medegedeeld.) Programma van 'L Concert, dat zal gegeven worden door het Fanfaren- korps der Troepskinderenschool ter Graan- merkt, op Zondag 29 Juli, om 11 3/4 ure 's mor gens 1. Marc'ne de Faust, Gouuod. 2. Gavotte Stephanie, Czibulka. 3. Le drapeau du régiment, marche, Waucampt. 4. Castauétas, boléro, Cusner. 5. Schottisch, Vanderlinden. 6. Souvenir du Mans, Galot. Aardige Ministers. Slaat de Vrijheid van Onderwijs in onze Grondwet geschreven Ja. Is het gebruik dat wij van die Vrijheid ma ken dus wettig Ja. Steunen onze katholieke scholen op die Vrijheid Ja. Mogen wij het onderwijs van den Staat in naam der Vrijheid en door de Vrijheid be strijden Ja. Is onze strijd voor het katholiek vrije onder wijs dus wettig Is hij goed te keuren Ja. En weet gij hoe M. Graux, minister van het deficit, onzen strijd bestempelt Hij is volgens hem. Onrechtveerdig, niet eerlijk en ha telijk. Dus volgens dien minister is het onrecht- •erdig, oneerlijk en hatelijk gebruik te maken van de Vrijheid van Onderwijs in de Grondwet gewaarborgd Aardige ministers en aardige verdedigers der Grondwet Wat rol van Pietje Triestig speelde dijns dag M. Gratry in de Kamer Hij, minister van oorlog, zat op zijne bank, als met een slot op den mond hij Kon geen woord uitbrengen en toch sprak men van het leger, van eene zaak die hem aanging Nooit is de nulliteit van den minister zou duidelijk gebleken en zeggen dal hel deze nulliteit is, die den kun- digsten officier van het leger, die generaal Brialmont, in onwerkzamen dienst stelde Het Journal de Bruxelles doet opmerken, aan wat rot draadjen het bestaan van het ministerie gehangen heeft. Een vallingske van M. Rogier, eenige mitsaarden, te verkoopen door den notaris Van Dam een aanval van 't pootje bij M. Janssens, en heel het kraam zoo moeilijk opgetimmerd door vervolgingen willekeurigheden, vijf kies-kuoeiwetten en een dozijn partijwetten ging in duigen vallen, j toen het simpele ja van wege M. Guilleryj wat nijdige spotterij voor M. Frére het i kabinet kwam redden. Wat politiek Komaan heeren. richt eene wereldsche, verplichtende en j kostelooze ziekenkamer in, en dat in de Kamer zelve. In dat geval zult gij de kreupelen en j lammen aldijd tot uwe dienst hebben Zooals wij gehoopt hadden, zal de Kon- servatieve Grondwettelijke Vereeniging van Brus- j sel zich in de toekomende Senaatskieziug j onthouden. Dat was, in deze omstandigheid, 1 het wijsste wat er te doen viel. In de zitting van gezegde Vereeniging hebben 1 MM. Beernaert, Coomans. George Rolin (de broêr van M. Rolin. minister), Nothomb en anderen, voortreffelijke redevoeringen uitge sproken tegen de verplettende lasten, die liet liberaal ministerie aan het volk op den hals leggen wil. Knak - Walseliaert. Be langrijke aan houding;. Tenge volge eener ontdekking onlangste Molenbeek gedaan, en waarmee wij onze lezer bekend gemaakt hebben, heeft M. Willemaers, proku- reur des konings, zich naar Parijs begeven. Men verneemt dat, maandag, rond 4 ure 's morgeüds, de magistraten van bet parket van Parijs, vergezeld van M. Willemaers en de agenten der veiligheidspolicie, zich naar Montrouge begeven hebben, waar zij overge gaan zijn tot de aanhouding van een behanger, van Belgischen oorsprong, op wien erge ver moedens wegen. Men verzekert dat hij aange duid is als zijnde de dader of een der daders van de afschuwelijke misdaad gepleegd op de ongelukkige Maria Walschaert, te Molenbeek. De beschuldigde zou te St-Jans-Molenbeek gewoond hebben op het tijdstip der misdaad. Tengevolge van een onderzoek, gedaan in het huis dat hij te Montrouge bewoonde, hebben de afgeveerdigden van het gerecht, naar het schijnt, al zijne kleedirigstukken en verschei dene andere voorwerpen aangeslagen. De aan gehouden persoon is, in afwachting van zijne overbrenging naar Brussel, of zijne uitlevering voorloopig in de gevangenis te Montrouge op gesloten. Voegen wij er bij, dat dezelfde beschuldigde vroeger reeds opgezocht werd voor dezelfde misdaad, en dal er eenige weken geleden een onderzoek gedaan werd in zijne oude woning te St-Jans Molenbeek, die hij na de ontdekking van demisdaad verlaten had. Nadere bijzonderheden. Terwijl M. Wille maers de zaak te Parijs onderzocht, heeft de policie van Molenbeek langs haren kant het on derzoek dezer zaak voortgezet. Woensdag heeft M. Clerckx, officier van po licie, zich naar de fabriek begeven, waar de aangehoudene werkzaam geweest was, om de voorwerpen te zoeken, die toebehoord hebben aan de kleine Maria. Deze opzoekingen zijn echter vruchteloos gebleven. Al deze nieuwe opzoekingen en de reis van den prokureurdes koningsnaar Parijs,worden gedaan tengevolge der ontdekking van eenen strik, die men denkt toebehoord te hebben aan het slachtoffer. Men meldt dat de aangehouden persoon don derdag of vrijdag naar Brussel is gebracht. Ziethier nog eenige bijzonderheden De werkman Pieter Xavier zoo is de naam van den beschuldigde, verleden maan dag te Parijs aangehouden is geboren te Brussel en 43 jaar oud. Hij verbleef sedert on geveer 17 jaar te Parijs. Verleden jaar in de maand October, is hij terug naar Brussel ge komen om werk te vinden hij geraakte toen als nachtwaker in dienst in zekere fabriek. Dijnsdag 2ö december, dag der misdaad, verscheen hij eerst ten 6 1/2 ure 's avonds in de fabriek 11a eerst al de werkhuizen le heb ben doorloopen, begaf hij zich naar zijne ka mer, en ging geheel gekleed te bed liggen, doch hij had de voorzorg gehad een der leer jongens te verzoeken hem te komen wakker maken, zoodra de werklieden vertrokken wa ren hetgeen dan ook zoo gebeurde. De leerjongen die Xavier moest wakker ma ken, was zeer verschrikt toen hij in dezes ka mer kwam. De nachtwaker was op dit oogen blik ten prooi aan eene verschrikkelijke ont roering. Er dient opgemerkt te worden dal het werk huis waar Xavier werkzaam was, gelegen is op omtrent een vijftigtal meters afstand van de plaats waar men het lijk ontdekte van het slachtoffer, Maria Walschaert, den 26 decem ber rond 6 1/2 ure 's avonds, en het is bijna op hetzelfde uur, dat de betichte in de fabriek gekomen is. De volgende dagen verscheen Xavier niet meer in hel geslicht. In de maand april laatstleden verliet hij de kamer die hij bewoonde in de Wiegstraat. Twee werklieden verklaren dat zij, den dag der misdaad, rond 6 uren 's avonds, een wei nig voor dat Xavier in het werkhuis gekomen is, toen zij zich aan het gemak bevonden, zeer duidelijk de stem gehoord hebben van een klein meisje, roepende Moeder moeder Het is tengevolge dezer inlichtingen dat M. Willemaers zich naar Parijs begeven heeft om Xavier aan te houden. Kleine Oorlog. De aanstaande manceuvers zullen uitgevoerd worden van den 50 augusti tot den 9 September, onder het kommando van den luitenant-generaal M. Van der Smissen de 3° en 4e divisië zullen den 1 september, in de omstreken van Assesse en van Wavre bijeenkomen. De operatiën zullen den 5 beginnen, en de ontmoetingen zullen plaats hebben den 7 en 8, in de Entre-Sambre-et-Meuse. op den rechter- over der Eau-d'Heure. De3c divisie zal een duitsch leger voorstel len dat België doortrekt, om langs de oude opening van Hirson in Frankrijk te komen. De troepen zullen zich te Mondave vereenigen en de bergvlakten vanCondroz; vervolgens zullen zij te Yvoir over de Maas gaan. Veronderstellende dat de bruggen vernietigd zijn, zal men bruggen van schepen maken. De 4" divisie, generaal Siersaeck, zal de 5' divisie van ter zijde aanvallen om haren door tocht te beletten. Vereeniging te Leuven, zij zal zich naar de Sambre begeven en te Mar- chienne-au-Pont over deze rivier trekken. De 9 september zullen de troepen uit elkan der gaan en zich terug naar hunne bestemming begeven. De 3® divisie (shako) zal samengesteld zijn uil de volgende troepen 9°, 10®, 11® en 12® linieregimenten, 3° bataillon carabiuiers, 2® re giment gidsen, 3° regiment lanciers, vijf batte rijen,. eene kompagnie der genie, telegrafisten en gendarmen. De 4® divisie (policiemutsen) zal bestaan uit: 1®, 2® en 5® regiment jagers te voet, regiment grenadier, 4® bataillon carabiniers, 1® regiment gidsen, 4° lanciers, vijf batterijen, genie, tele grafisten en gendarmen. De bataillons zullen beslaan uit 500 man de escadrons zullen zijn van 100 peerden de batterijen van 4 stukken verder voorraadsrij- tuigen en ambulancen. De policie van Antwerpen heeft dijnsdag namiddag een kerel aangehouden, die algemeen gekend was onder den veelbeteekenden bij naam van den Robber. Die kerel had eene som van 140 fr. gestolen, ten nadeele van een bak ker van Deurne. Den Robber eens in 'l bezit van Tgeld, was twee kameraden gaan opzoeken met welke hij was gaan rijden in open rijtuig. Het verteer van die drie kerels maakte de aan dacht der policie gaande en deze legde de hand op de drie gasten, die naar den amigo gebracht werden. Den Robber had op dit oogenblik nog 29 fr. in zijn bezit, die hij beweerde gewonnen te hebben met aan den bassin le werken. Na onderzoek nogtans is gebleken, dat hij boven- gemelden diefstal gepleegd had. I Ontgoocheling. Eenige dagen geleden ontmoette eene duitsche meid, die, zonder post zijnde, zich naar haar vaderland begeven had, te Keulen, een persoon met wien zij vroe ger in kennis was geweest, en liet zich door dezen overhalen om met hem naar Antwerpen terug te keeren, waar zij aanstonds samen in het huwelijk zouden treden. Dijnsdag avond kwamen beiden te Antwerpen aan. Woensdag morgend had de meid zich met haar spaarboekje naar de Bank begeven, om hare spaarpenningen te halen, ten einde meu belen te kooperi voor het huishouden. Toen zij op de Kunstlei kwam, ontmoette zij haren aanstaanden bruidegom. Na een oogenblik, vroeg hij aan het meisje om eens een bankbiljet van 100 fr. te mogen zien hij had nog nooit zulk papierke in zijne handen gehad. De vertrouwelijke meid, geen kwaad ver moedende, voldeed aan de vraag van baren toekomende maar nauwelijks had deze het bankbiljet tusschen de vingeren, of hij liet een kreet van verwondering liooren en vluchtte ijlings weg. De ontgoochelde meid is eenige uren later het bovenstaande op het policie- bureel gaan verklaren. De dief, die matroos is aan boord van eene duitsche stoomboot, loopt nog. Het gemeentebestuur van Luik, heeft den genaamden Celestien Damolon, officieelen on derwijzer, voor eene maand in zijne bediening opgeschorst, omdat hij zich plichtig had ge maakt aan oneerbiedigheid jegens M. Frère op eene meting, en omdat hij aan het Journal de Liège, die hem beknibbeld had, een antwoord had gezonden waarin hij de herziening der Grondwet verdedigde. Eenige tijd te voren had dezelde onderwijzer, op eene andere meeting met verachting gesproken van de koninklijke familie. Daarvoor werd hem enkel eene beris ping opgelegd. Zedeles rand aan wien gij wilt, maar laat M. Frère gerust, of anders.... Verleden vrijdag is eene moeder het slachtoffer geworden harer moederliefde. In den namiddag was de kleine Eugeunie Bazaiue oud 5 jaar, dochter van een herbergier te Hoogstaede, nabij Veurne, in eenen vijver ge vallen. Zoodra de moeder dit bemerkt had, kwam zij toegeloopen en sprong in den vijver om liet kind le redden ongelukkig voelde zij hare krachten bezwijken en verdronk met haar dochlerke. De ongelukkige vrouw laat een weduwenaar met twee kleine kinderen achter. Te Sint-Truiden leggen het onze geuzen al zoo schoon aan om de officieele luirikken vet te mesten Om den trek der geuzenschoolmeesters te vermeerderen met liet geld van den arme, zetten onze liberalen volop welhebbende en rijke kinderen op de lijst der behoeftige kin deren, die recht hebben gratis de armenscho len bij te wonen. Gelijk hel M. Croonenberghs in de zitting van den provincieraad op 12 dezer heeft doen opmerken, zijn onze geuzen hier niet beschaamd geweest de kinderen van M. Lejeune, van Mielen, op de school- lijsl der armen onzer stad te stellen van M. Lejeune, wiens groote fortuin en milddadig heid voor de katholieke scholen van elkeen bekend zijn. De parochie Meiveren heeft aan die edele en katholieke familie te danken de oprichting dier prachtige school, bestuurd door bekwame en ijverige kloosterzusters, in wier onderhoud M. Lejeune zoo edelmoe dig weet te voorzien. E11 die uitstekende weldoener, die millioenen bezit ziet tegen zijnen wil en dank zijne kinderen op de lijst

De Denderbode | 1883 | | pagina 2