Sohandaal van l,euze. Prijsdeelingen. spekulateurs, die er belang bij hebben de granen wat op te jagen, ten e inde zich van hun oud graan, vóór den nieuwen oogst daar is, te ontmaken. Men schrijft uit Leuze aan den Courtier de VEscaut Er wordt in onze stad veel gesproken over eene geheimzinnige ontdekking, gedaan door de policie in een klooster van religieuzen het parket is zelfs ter plaatse geweest. Ik zend u eenige nauwkeurige bijzonderhe den over deze zaak, om uwe lezers in te lich ten. In den nacht van woensdag tot donder dag, rond middernacht uur der misdaad ging een politie-agent nevens den muur van het klooster der Zusters van den H. Francis- cus, en hoorde een aanhoudend gekerm uit het keldergat van den kelder des gestichts opstij gen. De agent blijft heel verwonderd staan. Hij luistert. Het gekerm vermeerdert. Wat gebeurt er daar? Hij gaat onmiddelijk den kommissaris wak ker maker, die zich haast ter plaatse te snellen en weldra ook zelf waarneemt dat er iets ver schrikkelijks voorzeker een drama 111 dezen kelder plaats heeft. Wie is daar Ongetwijfeld wederom een slachtoffer der kloosterd wi ngelandij Al de lijfstraffen der inkwisitie die hij verle den jaar voor 10 centiemen op de toor te Leuze gezien heeft, verschijnen terug voor oogen van den kommissaris. Hij aarzelt niet t. Hij knielt bij het keldergat, bukt het hoofd tot tegen de ijzeren staven en ondervraagd het ongelukkige en belangwekkend slachtoffer. Wie zijt gij vraagt herhaalde malen de kommissaris. Maar nieuwe klaagtoonen antwoorden hem alleen. Maar misschien kent het ongelukkig slacht offer geen fransch. De kommissaris geeft den moed nog niet verloren, en het is thans in t vlaamsch dat hij ondervraagt. Nog geen antwoord En altijd gekerm Wat doen? Het is misschien eene Engelsche, zegt hij. Er zijn er verscheidene in de kostschool. Hij herinnert zich een vriend die deze taal mach tig iszijn agent moest dien persoon gaan halen. De vriend komt, hij buigt zich op zijne beurt voor de ijzeren staven en ondervraagt het slachtoffer. Altijd geen antwoord. En gedurig gekerm. Het hart van den kommissaris breekt bij de gedachte dat een persoon daar sterft op eenige stappen van hem, zonder dat hij niet de minste hulp kan toebrengen. Hij doet den burgemeester halen. Deze laatste komt ter plaatse gesneld en de twee groote koppen der stad Leuze houden raad. Zonder twijfel Men bevindt zich in tegenwoordigheid eener misdaad Men moet het klooster bezetten De gendarmen worden gehaald de hairen- mulsen bewaken de uitgangen van het klooster langs den kant van het veld, terwijl de policie- agenten bij M. Philippe, pasteibakker en bij Mad. Guiot, herbergierster, zijn, van waar zij door het venster degroote poort van het kloos ter kunnen bewaken. Al deze maatregelen worden uitgevoerd met den spoed welke de omstandigheden vergen. Terzelfdertijd, telegrafeert men naar het parket van Doornik, dal het spoedig komen moet. Ik zal u het ongeduld niet beschrijven, waar mee de burgemeester en zijn kommissaris de aankomst van het parket afwachtten. Hunne angst wordt nog grooter nu in den morgend het gekerm plotseling had opgehou den. 's Middags bevindt zich het parket onder de vensters van het klooster, met den burgemees ter en zijn kommissaris. Voor het gesticht staat eene ontzaggelijke menigte verschillende geruchten worden in omloop gebracht. De magistraten treden het klooster binnen, waar de zuster-overste hun met de grootste verwondering ontvangt. Op hunne vraag, leidt zij hen in den kelder, waaruit men het gekerm heefthooren opstijgen. Het is de koolkelder en zij vinden er niets dan kolen. Op hunne beurt staan de magistraten zeer verwonderd. Maar roept een hunner, men kermde hier deze nacht Men kermde antwoordde eene zuster al lachende, welja, het was Bichette Hoe Bichette Ja, Bichette de geliefkoosde geit der leerlingen, die zich gekwetst had en welke men dezen morgend heeft moeten dooden ziedaar de huid Arm dier. Daar stonden nu de magistraten. Daar stond nu de burgemeester. Daar stond nu de kommissaris. Daar stonden nu allen Tableau Men zegt dat zeker Antwerpsch schilder, die zich met inkwisitie-schilderen bezig houdt, reeds verwittigd was om de horreurs van het klooster te Leuze op het doek te brengen. De geit heeft, eilaas, alles bedorven. Jam mer he Kerklabriek.begrooting. Wij ontvangen het volgende nopens een werkje, uitgegeven door den heer Decuypere, pastor van Gheluvelt. De eerw. heer Decuypere, pastor te Ghe luvelt bij Yperen, komt een boekje in het licht te geven, onder den titelBudget, ex- cédant ou déficit présumé, waarin hij zonne klaar de gemakkelijkste en zekerste manier aanwijst om het vermoedelijk slot, overschot of tekort der begrooting te vinden. Menige kerklabrieken ondervinden jaarlijks wat al moeielijkheden en wat al misslagen dit enkel punt der begrooting veroorzaakt. M. de pastor van Gheluvelt voorziet in zijn werkje alle dQ mogelijke gevallen en lost ze allen op zoo zeker en vast gelijk een cijfer, en won derbaar klaar en juist. Ook wierd hem van alle kanten den lof toe gezwaaid der weerdigste eu verstandigste mannen, en om maar van eenen te spreken, ziehier wal de zeer eerw. heer Stroom, rieken van Thourout en oud-direktor van t groot seminarie van Brugge, er over schrijft Ik heb eindelijk den tijd gevonden om aandachtiglijk uw werk te lezen. Ik vind het allerklaarst en gemakkelijkst en zonder twijfel van groot nut voor het opmaken der begroo: ting. Ik aarzele dan niet te beweren dat gij eenen oprechten dienst bewezen hebt aan uwe medebroeders in het priesterdom en in de herderlijke bediening. Ik bedank u in hunnen en mijnen naam. A Stroom, pastor-deken van Thourout. Het ware dan allervoordeeligst voor alwie bezig moet zijn met het opmaken of onderzoe ken der begrootingen dit nuttig werkje ler hand te hebben. Overigens is het een gehan- dig en net boekje, zoo voor den vorm als voor den druk. Men dient wel op te merken, dat de schrij ver de opbrengst van zijn werk mildelijk af staat ten voordeele der katholieke scholen zijner arme parochie, alwaar om zoo te zeggen alle middelen om zulk noodzakelijk en schoon werk in stand te houden, ontbreken- Ieder exemplaar kost frank, en met die geringe som krijgt men een schrift die gedurig groot gemak en voordeel zal verschaffen en mede zal helpen in een uitmuntend werk van chris telijke liefdadigheid. Een pastor der dekenij Veurne. Eene Parabel. Een wolf zeide eens aan een schaapherder Waarom uwen kost steken in al die honden, die zich nooit vermoeien en geheel den dag niets doen dan slapen Ik voed die honden, antwoordde de herder, omdat zij mijne scha pen verdedigen tegen uwen nooit verzadigden eetlust. Maar, hernam de wolf, dat stieltje doe ik alleen voor uwe honden omdat ik in 't geheel niet kan verdragen dat gij aan die nut- telooze en nietsdoende honden zulk goed en smakelijk voedsel voorwerpt't is dat alleen dat mij aanzet om uwe schapen te verslinden. Geef ze niets meer te eten, en ik zal u niets meer afnemen Laat ons eerder te zamen zoe ken welke middels wij moeten gebruiken, om aan voedsel te geraken. De herder nam den raad aan hij gaf geen voedsel meer aan zijne honden, en die arme dieren stierven op kor ten tijd. Wat geluk voor den wolfNu kwam hij op zijn gemak de kudde binnen, en 't werd er eene algemeene verslinding of slachterij. Dit parabeltje toont wat de duivel bezig is in de catholieke wereld te verrichten. Neem den priester maar alles af, zegt hij, en dan zul len de hem toevertrouwde schapen gauw in mijne verslindende klauwen vallen. O wat schoon werk voor sommige deftige heeren De Moniteur van dijnsdag bevat: 1° de wet waardoor de rechten op den jene ver verhoogd worden 2° een koninklijk besluit, waarin bepaald wordt dat die verhooging zal toegepast worden te rekenen van 1 augusti 3° een omzendbrieff van den minister van financiën betreffende de uitvoering der wet 4° een koninklijk besluit betreffende het toe zicht over de stokerijen 5° een ministerieelen omzendbrief, betreffen de de uitvoering van dit besluit 6° een koninklijk besluit, waardoor de in- komrechten op den koffie terug gebracht wor den op het tarief, in voege vóór de wet van 30 mei, waardoor deze rechten voorloopig ver hoogd waren. De rechten op den koffie blijven bepaald als volgt Niet gebrande koffie fr. 13,20 per 400 kilo. Gebrande koffie fr, 17,-50 De Moniteur van woensdag bevat 1* De wet betreffende de verhooging van de belasting op den tabak. De inkoinrechten zijn bepaald als volgt Onbewerkte tabak en tabakstelen 70 fr. cigaren en cigaretten 300 fr. bewerkte tabak (er in begrepen de tabak zonder stelen) 100 fr. de 100 kilo. Het accijnsrecht op den inlandschen tabak is bepaald op 3 centiemen per plant. 2» Een koninklijk besluit, waardoor ten ge volge der verwerping van de wet op den cacao, den azijn en het azijnzuur, de oude inkoin rechten op die voorwerpen hersteld worden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Deze week werden de twee jannen die, met onze laatste kermis des nachts om 3 uren, ter estaminet van Felix Van der Bremptaan de Zoutstraatpoort, gansch naakt, in 't open baar hadden gedanst, door de correctionneele Rechtbank van Dendermonde veroordeeld tol 15 dagen gevangzitting, eene boet van fr. 26 en de onkosten. Het assisenhof van Oost-Vlaanderen heeft woensdag uitspraak gedaan in de zaak van Coppens, vader en zoon van Erondegem, bei den beticht van moord op Karel-Lodewijk Van Bockstaele. Coppens, vader, is ter dood veroordeeld, Coppens, zoon, is veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid. Zij zijn daarenboven verwezen elk tot de helft der kosten van het proces. Toen Coppens zoon, zijne straf hoorde uit spreken was hij zeer verheugd er zoo goed koop van af te zijn. De zaak Bernard is donderdag te Doornik begonnen. Er zullen twee zittingen per dag zijn. De debatten zullen drie dagen duren. Mgr Du Rousseaux en M. Dumont zullen als getuigen optreden. Men heeft zich niet als burgerlijke partij aan- steld, noch van den eenen kant, noch van den anderen. De kosten van het onderzoek worden geschat op 200 duizend frank. laster. De zaak der broeders Maristen van Gesves, waarvan de liberale drukpers op het einde van verleden jaar zooveel gerucht maakte, is eindelijk voor de rechtbank van Dinant afgeloopen. Door vonnis van 21 juli, is hel Journal d'Havelange veroordeeld tot 800 fr. schadevergoeding de Réveil van Ciney is op dezelfde wijze verooreeeld tot 1200 fr. schadevergoeding. Wij zullen zien of de liberale dagbladen, welke zoo gretig allen laster tegen de klooster lingen opnemen, de eerlijkheid zullen hebben om de aangehaalde rechterlijke beslissing te doen kennen. Dezer dagen heeft de korrektionneele recht bank van Verviers, uitspraak gedaan in het proces, ingespannen tegen M. Cremer, gewe zen burgemeester, thans sekretaris en gemeen te-ontvanger, te Bilstain. Cremer is veroor deeld 1° tot 15 dagen gevangenis en 26 fr. boete voor huisschennis van den pastoor van Bilstain 2° lot 8 dagen gevangenis voorsla gen, toegebracht aan den geestelijke 5° tot 10 Ir. boete voor laster 4° tot 100 fr. schade vergoeding ten voordeele van den pastor STERFGEVAL. Woensdag 11. is alhier in den ouderdom van 64 jaren, godvruchtiglijk overleden, den acht baren heer Josepli - 5»ïetei* l>e heest, oud-Gemeenteraadslid onzer stad. In het huiselijk leven was de heer Joseph De Gheest,een voorbeeldige en beminnelijke fami- Iievader.de liefde zijner echtgenote, kinders en bloedverwanten ten volle waardig, en in 't openbaar leven, een toonbeeld van burger deugd en eene koene verdediger der groote catholieke zaak. Zoo lang zijne krachten het hem toelieten zagen wij den heer Joseph De Gheest altijd op de eerste rangen staan van 't Aelstersche ca tholieke en bewarend leger. Ja, met M. De Gheest verdwijnt een van die moedige en on verschrokken mannen welke, gedurende acht tien jaren, ondanks tegenspoed en nederlagen, bleven strijden, tot dat zij er eindelijk in ge lukten onze stad aan de doodende klauw van 't liberalismus te ontrukken. Dat de eerzame overledene om zijne deug den algemeen bemind wierd, getuigt die om standigheid dat hij, bij iedere kiezing, 't zij in de nederlaag, 't zij in den zegepraal een van dezen was welke het meest stemmen bekwamen. Moge de verzekerde hoop dat de zoo diepbe- treurde overledene reeds van den Allerhoog ste den loon van zijnen wel volbrachten le vensloop heeft ontvangen, de diepe, droefheid van zijne beproefde familie eenigermate ver zachten De stoffelijke overblijfsels van dezen waar den volksvriend werden vrijdag te midden van eenen grooten toeloop van vrienden en kennissen en met de medewerking onzer Koninklijke Harmonie ter aarde besteld, De plechtige Lijkdienst tot lafenis zijner ziel zal gecelebreerd worden, Maandag 6 Au gusti, om 10 uren, in de parochiale Kerk van den H. Marlinus. R. I. P. Wij laten hier de lijkrede volgen, uitgespro ken door den heer Ivo Vlassenbroeck, in naam der Balboogmaatschappij De Ware Vrienden. Mijne Heeren en Medeleden In naam onzer Maatschappij De Ware Vrienden op dezen gewijden grond door eene treurige plech tigheid vergaderd,ben ik gelast eene dankbare hulde te brengen aan de nagedachtenis van eendeugdzamen burger, welke onze vriend en medebroeder was, van den heer Joseph De Gheest welke een der stichters onzer maatschappij en onze eere-voorzitler was Mijnheer Joseph De Gheest wierd tot eere-voorzitter gekozen, in 1867, en bekleede dit ambt lot den dag zijner dood zoodus heeft hij eene lange reeks van jaren, door raad en daad, door iever en aangekleefd- heiJ, door wijze zorgen, do maatschappij bestuurd en in bloei behouden. Als een ware eere voorzitter, wist hij zijne handelwijze vriendelijk, bevallig en aangenaam te maken voor allen, altijd den vrede en de goede overeenkomst zoekende en niets beherli- gende dan aan zijne medeleden een eerlijk vermaak te verschaffen De Voorzienigheid heeft hem, eilaaste vroegtijdig uit ons midden gerukt, doch hare wil zij gebe nedijd om hem te vervoeren naar een beter vader land.... Want terwijl wij hier op aarde zijn afsterven betreuren, smaakt hij alreeds dien vrede welken God beloofd heeft aan dezen welke wel geleefd hebben. Mijnheer Joseph De Gheest, waarde medebroeder, getrouwe vriend, uwe stoffelijke overblijfsels rusten in den schoot der aarde doch uwe ziel is reeds bij God, daar mogen wij de zoele verzekering van mede- dragen want gij bewandeldet het pad der deugd en der rechtveerdigheid Uwe nagedachtenis zal met eerbied in onze maat schappij bewaard blijven even als in de herten van alle degenen welke u gekend hebben. Vaarwol dan, diepbelreurdcn Vriend Joseph!.... In naam onzer maatschappij, Vaarwel1... Vaarwel!... maar, neentot wederziens PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Block, onderpastor van St-Michiels, te Gent, is pastor benoemd van Elverzele. Hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Vermeire, baccalaureus in de godgeleerd heid. Programma van 't Concert, dat zal gegeven worden door het Fanfaren- korps der Troepskinderenschool ter Graan- merkl, op Zondag 5 Augusti, om 11 3/4 ure 's morgens 1. La fille du tambour-major, marche. 2. Valse de Faust. 3. Rêve de bonheur, mazurka. 4. Le petit Faust. 5. L'Entrainanle, schollisch. 6. La cavalerie Jt pied, pas rédoublé. ALLERHANDE NIEUWS. Wij vernemen dal de kiezingen voor de Wetgevende Kamers. SENAAT. De booge vergadering heeft in hare zitting van dijnsdag de belastingen op den tabak aangenomen met 54 stemmen tegen 29. Deze belasting wierd krachtdadig bestreden door de heeren baron Bethune, baron Sürmont, Macau en graaf de Limburg-Slirum. De twee senateurs van Doomyk stemden tegen. M. Vaucamp, de nieuw gekozen senateur van Brussel, die eenige dagen te voren luid ruchtig had uitgeroepen dat hij tegen de be lasting op den tabak zou stemmen, stemde er voor.... Kan men nu beter met de brusselsche kiezers den aap houden? Het dagorde uitgeput zijnde, heeft 't Senaat, zich tot nadere bijeenroeping verdaagd. VOLKSKAMER. De Vergadering heeft de belastingen op den cacao en den azijn met groote meerderheid verworpen. De vermeerdering op de huurwaarden en de verhoogingen van andere taksen der person- neele belasting werden met verscheidene wij zigingen aangenomen. Het wetsontwerp betrekkelijk de taks op de verhandeling van openbare fondsen werd ver worpen met 81 stemmen tegen 54 en 1 ont houding. Het zegelrechtop de aktiën en obli- gatiën werd integendeel aangenomen met 77 stemmen tegen 61. Wij verzenden onze ge eerde lezers naar 't beknopt verslag, daar het ons onmogelijk is de besprekingen in de Kamer breedvoeriger te handelen. Koophandels-Rechtbank door den lieer Gou verneur vastgesteld zijn op Donderdag 6 Sep tember aanstaande om 10 uren voormiddag. M. Vaucamps werd maandag senateur ge noemd te Brussel. Er waren, eilaasmaar 1120 geldige brief- kens. M. Har.ssens werd nog gekozen met 8,500 stemmen tegen 7,107, gegeven aan M. graal de Grunne. Men moest maar niet meer stemmen, nadat de Association libérale beslist had. Op dit oogenblik wordt in de Munt, te Brussel, eene bestelling uitgevoerd van den konint: van Zanzibar. Een groot getal geldstuk ken zijn reeds geslagen. De namen die men aan de nieuwe belas tingwetten geeft ontbreken niet. De National noemt ze la loi des ramollis (her- senverslapten). De Chronique zegt la loi des moribonds (der stervenden). Hel Journal de Bruxelles noemt ze la loi des écloppés (de kreupelen). M. Bourgeois is woensdag ten 4 uren, van Boston te Brussel teruggekeerd. Hij had eene kleine kas bij zich, waarin zich de weer den bevonden. Bij zijne aankomst te Antwer pen, werd M. Bourgeois ontvangen door M. Dieudonné, die hem vergezeld heeft tot Brus sel. Een vertrouwelijke omzendbrief van M. Pécher, afgekondigd door de Escaut, leert ons dat de liberalen van Antwerpen voor kieson- kosten in 1882, de som van 101,225 fr. 45 c. hebben uitgegeven. Tegen dien prijs begrijpt men hoe M. de Wael er in gelukt is zich te doen kiezen. Een franskiljon vraagt in eeri brusselsch blad wat hij, vreemdelingmoet doen als hij zich in een ministerie aanbiedt, en de portier hem in 't vlaamsch antwoordt Wat hij doen moet Wij zullen door eene andere vraag antwoorden Wat moet een Vlaming doen die te Parijs komt en tegen eenen franschen portier stoot? Te Berlijn tegen eenen duilschen Te Madrid tegen eenen spaanschen Denkt die verwaande vreemdeling dat men hier het land zal schoeien op eenen franschen voet, omdat hij niets kent dan zijne taal Wij denken dat wij, inlanders, voorgaan in ons eigen land, en dat men zich, in die geval len, nergens stoort aan vreemdelingen. Diefstal van 20,000 franken. In den loop der maand mei laatsteden ont ving de l'Union de Crédit van Charleroi van een barer kliënten, M. Hélin Casliau.een brief, waardoor deze koopman aan de bank verzocht eene som van 20,000 fr. ter zijner beschikking te houden tegen den 28 derzelfde maand. Op den aangeduiden dag kwam een jongeling in de bureelen van den Union du Crédit, met een ontvangstbewijs geteekend M. Hélin. Hij ontving de 20.000 fr. Dezer dagen kreeg M. Hélin van de bank zijne rekening tot einde juni. M. Hélin was zeer verwonderd toen hij op die rekening eene som zag staan van 20,000 fr. Hij begaf zich onmiddelijk naar de Union du Crédit en deed den kassier opmerken dat hij eenen grooten misslag begaan had. Men toonde den koopman zijn ontvangstbe wijs. Hij kon zijne oogen niet gelooven Op hel eerste gezicht was het zijn hatidteeken De uamaking was zoodanig volmaakt, dat men het moeielijk kon herkennen. De bank was bestolen. De kassier werd de eerste verdacht. Al de bedienden der Bank werden ondervraagd. Een jonge bediende, ge naamd Pirson, nauwelijks 17 jaar oud, wonende bij zijn oom te Marcinelle, eindigde met te be kennen dat hij de dader van den diefstal was en dat hij medeplichtigen had. Hij verklaarde de dader te zijn van de tweeschriftvervalschin- gen. van den brief en van den chèque. Hij noemde zijne medeplichtigen, twee zijner vrienden, genaamd Guillaume en Metten de eerste had Charleroi verlaten om te Brussel te gaan wonen met zijne ouders, en er den koers van het konservatorium te volgen. De tweede werd aangehouden bij zijn patroon waar hij diende in hoedanigheid van magazij- In 't Collegie der H. Catharina, le Geerardsbergen, op Donderdag 9 Augusti, om 9 1/3 ure voormiddag. In 't Collegie van den H. Joseph, be stierd door de EE. PP. Jesuïeten te Aelst, op Donderdag 9 Augusti, om 9 uren. In 't Klein Seminarie, te St-Nicolaes, op Maandag 13 Augusti, om 9 uren voormidd. In 't Gesticht van den H. Aloïsius te Gyseghem, op Maandag 15 Augusti, om 9 uren voormiddag. In 't Gesticht van den H. Martinus te Aelst, op Vrijdag 17 Augusti, om 9 uren voormiddag. eerst, bij middel van een mes, verscheidene wonden te hebben toegebracht. Ziethier wat er gebeurd is De jonge Pirson, bijzonderste dader van den diefstal van 20,000 fr. woonde met zijn oom bureeloverste van den Union du Crédit, in de me de VAqueduc, te Marcinelle. De gekende noodlottige gebeurtenis had den oom en zijne vrouw diep getroffen, en woens dag had een bezoek van het parket en eene huiszoeking hunne smart nog komen vermeer deren. Nu is 't gedaan, had de echtgenoot gezegd. Zijn besluit was genomen, hij wilde een einde stellen aan zijn leven hij wilde sterven met zijne vrouw en zijne twee kinderen een meisje van 17 jaar en een jongen van 15 jaar. Deze laatste sliep alle dagen bij zijne nicht te Charleroi. 's Avonds begaf de oom er zich henen en noodigde zijne nicht uit bij hem het avond maal te komen nemen. Ik kan niet, ant woordde zij, maar de kleine zal komen. Hij zal niet terugkomen om komen te slapen, zegde hij, want om mijne vrouw te troosten over de droevige gebeurtenissen die plaats gehad hebben, zullen wij eene wande ling naar Couillet doen en eerst laat terugkee- ren. De zoon vertrok met zijn vaderhet was toen omtrent 8 uren 's avonds. Als het avondmaal geëindigd was, deed men een liter jenever halen, die zij uitdronken en vervolgens besloten alle vier te sterven zij poogden de aders van den arm aan den elleboog door le snijden bij middel van een scheermes. Om dit wanhopig plan ten uitvoer te brengen, waren zij in eene kamer der tweede verdieping gegaan. Ieder nam op zijne beurt het scheermes en bracht zich eene wonde toe aan den arm zij verloren veel bloed, doch de dood kwam niet. Zij poogden zich vervolgens te verslikken bij middel van papier te verbranden, na eerst de deuren en vensters toegestopt te hebben.. De dood wilde nog niet komen. Het is toen dat de vader voorstelde alle vier in den regen bak te springen, hetgeen aangenomen werd. De vier ongelukkigen hadden eene onge hoorde koelbloedigheid om zich alzoo te zelf moorden zij hadden zich de handen te samen gebonden eerst sprong de moeder in den put, vervolgens de twee kinderen en eindelijk de vader. De put bevatte slechts 60 centimeters water. De jongen begon te weenen en wilde toen niet meer sterven. De vader maakte zijne handen los en hielp hem uit den put. Nauwelijks was hij buiten of hij begon om hulp te roepen. Een gebuur de genaamden Simion, hoefsmid, hoorde zijne kreten en kwam toegesneld. Het kind verhaalde hem alles wat er gebeurd was. De gebuur begon onmiddelijk de ongelukki gen te redden hij haalde eerst het meisje uit den put, vervolgens de vader, die hem moest helpen om zijne vrouw op te halen. Deze was dood. De overheid werd aanstonds verwittigd de wetsdoklors kwamen spoedig ler plaatse, en verzorgden de wonden, die niet doodelijk zijn. De toestand van het meisje is zeer ergmen vreest voor haar leven. De nicht bij wien de kleine woonde, kwam weldra ter plaatse en nam de kinderen meê naar hare woning, waar zij zich thans bevinden. Een briefke geteekend door de vier ongelukkige meldende dat zij zich vrijwillig gedood hadden werd gevonden op eene tafel in de kelderkeu ken. Het schijnt dat de vader niet goed meer bij zijn verstand is, en nog altijd bij het gedacht blijft een einde aan zijn leven te stellen. Van 10 ure 's avonds, zegde hij, werkten wij om ons te dooden heel den nacht hebben wij alzoo doorgebracht, en slechts eene van ons is overleden. Wij hadden alle vier moeten gestorven zijn. Deze verschrikkelijke gebeurtenis heeft de bevolking in diepe verslagenheid gedompeld. De oom van den jongen Pirson, was een voor beeldig bediende en werd ook zeer geachtzijn ongeluk en zijne wanhopige daad verwekken hel algemeen medelijden. Naar het schijnt zou het Guillaume zijn die den brief gebracht en de 20,000 fr. ontvangen heelt. Metten zou vervolgens het geld in bewa ring gekregen hebben dat, naar hij beweert, dooreen coiffeur gestolen werd. Op het oogenblik zijner aanhouding had Pir son nog eene som van 250 fr, bij zich. Deze drie jonge kerels maakler. deel van de Club Nautique, Pirson was er voorzitter van. Sedert eenigen tijd deed Pirson over- drevene uitgaven. Hij was het die de boot voor de maatschappij gekocht had. Guillaume werd aangehouden te Brussel en in de gevangenis der Kleine-Karmelieten op gesloten. De kassier van den Union du Crédit, die eerst verdacht werd, is ten gevolge dezer gebeurtenis, doodelijk ziek. Gevolgen van den dielstal van 20,000 fr. M. Taton, bureeloverste van de bank Union du Crédit van Marcinelle en oom van den jon gen Pirson. een der daders van den diefstal van 20,000 fr., gepleegd ten nadeele van ge melde bank, heeft gepoogd zich te zelfmoor den. De Journal de Charleroi deelt, betreffende deze zaak, de volgende bijzonderheden meê. Donderdag morgend rond 6 uren was het gerucht in de stad in omloop, van eene ver schrikkelijke gebeurtenis vier personen, zeg de men, zijn in eenen put gesprongen na zich FRANKRIJK. Verwereldlijking. Eenige dagen geleden, zoo lezen wij in de parijzer Patrie, legde doktor Desprez een bezoek af in een burgershuis, waar eene wereldlijke ziekedienster den lijder oppasl- le. Het gesprek viel weldra op den wereldlijken ziekendienst in de gasthuizen. Ik verkies d.' slechtste gasthuisnon, zegde de geneesheer, boven de wereldlijke ziekenop paster. Dit scheen de aanwezige persoonen niet te bevallen, maar de doktor herhaalde niettemin twee of driemaal zijn gezegde. De familie integendeel wilden eene uitzondering maken ten voordeele der vrouw, welke zij gebruikte. De wereldlijke ziekendienster bleef dus in het huis. Wat was hiervan het gevolg Drie maanden later; wilde men in bovengemelde familie eenige titels nemen om de koepons af te snijden maar zij waren weg. Een onderzoek volgde en wie was de dief De brave ziekendienster Die goede vrouw zit thans in de gevangenis. Een dertigtal leurders die in de strateu van Parijs eene plakkaart getiteldOmverwerung DER REPUBLIEK EN UITROEPING VAN KONING HEN- drik V, verkochten, zijn aangehouden. Die plakkaarten komen uit de provincie en zullen verbrand worden. Wat de leurders betreft, hoe wel zij verklaren niet geweien le hebben dat zij dit niet mochten verkoopen, zij zijn in verze kerde bewaring gehouden. PAUSELYKE STATEN. De Paus en de Liberule Bladen. Even als in de laatste jaren van Pius IX, verschijnen nu en dan betreffende den gezondheidstoestand van Paus Lto, onrustwekkende berichten in de liberale bladen. Ook dezer dagen was dit weêr het geval, bedeklelijk werd zelfs gezinspeeld op aanvallen van beroerte maar voor de zooveelste maal ten onrechte. De romeinsche korrespondent van de Germania noemt het be richt eenvoudig een canard. Gelijk eenieder, ondergaat de II. Vaderden invloed van het weer, en daar hij niet als dege nen die in zijn stad den baas spelen, Rome kan verlaten, hebben zijne doktors liet nemen van baden aangeraden. Deze zomer heeft echter dit eigenaardige, dal in tegenstelling met andere jaren, op de dagen dat de hitte het felst moest wezen, de tempera tuur aanmerkelijk koeler is geworden. Wellicht drie vierde der bevolking van Rome

De Denderbode | 1883 | | pagina 2