Gotl weggecijferd. arme volk. Wij volbrengen ons aandeelvol brengt gij het uwe, er. spreekt ons met meer van dwazen oorlog, en vooral, noopt met ons door uwe groote woorden liet slagveld te doen verlaten. ^Ono/JmnMiiW Onze nieuwe goudstukken van 20 en zilver stukken van S Irank, zullen voortaan op «n rand de woorden niet meer dragen God be schermt Belgié. Ons vaderland onder Gods bescherming stel len, dat is veel te klein voor die grrroote mannen die ons besturen. Zij zouden nochthans beter doen de woorden eendracht maakt macht van de goudstukken te doen verdwijnen, want die woorden komen er in T geheel niet meer te pas, sedert den woe denden oorlog die zonder genade gevoerd wordt tegen al wat catholiek is. One staatsmanen apen die van Italië na, die liet kruis van Savooie op hunne geldstukken afschaffen. Maar, zegt la Paix, eens de kruisen weg zullen ook de koningen verdwijnen. Die voorzegging zou zich hier in België, zoo wel als elders, kunnen verwenlijken. Deeds lelt men verscheinene republikeinen onder de gekozenen der geuzenpartij in de Kamers. Er zou kunnen een dag komen dal men ze niet meer tellen zal. HANDEL EN NIJVERHEID. Tabaksbelasting. Men leest in den Echo du Nord. van Rijsel, van 29 juli. over de tabaks belasting in België a Die belasting zal voor Frankrijk en vooral voor het noorderdepartement zeer voordeelig zijn. Een groot getal rijke belgische gemeen ten van de grenzen leven van den labakslian- del met Frankrijk. Onze landbouwers wilden zich de moeite niet doen tabak te kweeken, aangezien er te weinig-aan overschiet, na de belasting die zij betalen moesten, om aan Bel gié de konkurrencie te doen. Nu gaat dat veranderen en de belgische tabakshandel zal door de belasting zoo goed als gedood worden. b Een ander voordeel voor onze grensste den zal die belasting nog opleveren. De ta- baksfabriekatie trok veel bevolking naar de belgische gemeenten, die nu haar beslaan ver liest en naar Tourkonje, Roubaix, Rijsel, enz. zal overkomen. Het is hard, zegt het Fondsenblad als men zijn land lief heeft, zulke dingen te moeten lezen in gazelten uit den vreemde. Frankrijk jubelt omdat ons ministerie België aan 'l rui neeren is men moet een- wenscb dat het zulke vraag billijk te vind» voudig bezield zijn met den «erecht goed worde uitgeoefend, en er nooit slachtoffers worden gemaakt door verkeerde vaststellingen van gerechtsdienaars, ten ge- vol-e hunner onwetendheid tan onze laa Telkens de bedoelde brigadier voor onze recht bank moet komen getuigen, verwekt het ten dat ziinc verklaringen moeten vertaald worden, veróntweerdiging, bij allen die bevreesd z.jn dat men soms ontscliuldigeu stiatie. De koningin is woensdag namiddag, ten uur 47 minuten naar Laxenburg vertrokken, om prinses Stefanie te bezoeken. De konmg en de jonge prinses Clementina hebben baai lot aan de statie vergezeld. De koninkUjke trein is ten 4 uren 40 minuten te Herbesthal aangekomen eenige minuten nadien is bij naar Aken vertrokken, waar de koningin den nacht heeft doorgebracht. Donderdag morgend is zij naar Coblentz vertrokken, waai zich de keizerin Augusta bevindt en tegen vrijdag rond 10 uren 's morgends, wordt 2ij te Laxen burg verwacht. ïterielit. De minister van binnen- landsche zaken gelooft de aandacht der belang hebbenden te moeten vestigen op de 4" van artikel 22 des reglements, betredende de aan moediging der tooneelkunde en der tooneel- lelterkunde, luidende als volgt Opdat een tooneeliroep of maatschappij als regelmatig ingericht kunne beschouwd worden, ten aanzien van l.el premierecht, moet de instel- ling ervan aan het gemeente-bestuur en aan b de provinciale kommissie kenbaar zijn ge- maakt. Deze kennisgeving moet gebeuren alle jaren vóór 15 Augusti. en vergezeld zijn van eene lijst, behelzende de namen der leden van den troep of der maatschappij. De brusselsche voorstad Etterbeek was verleden donderdag avond in opschudding. Rond Buren noenmaalde de barakspeler die op de foore der Jourdansplaats met eene barak stond voor opschrift dragende Massacre des innocents. Hij zat samen met zijne vrouw in eene soort van alkoof, waar enkel een slecht lijnwaden hangsel voor was gespannen. Een meisje van 12 jaar, een werkmanskind, nader de de barak en keek door een der menigvuldige gaten van den doek. Al met eens boorde men smerlkreten opgaan. Hel arme kind had in 't binnenste der barak eenen slag bekomen van eenen hamer, zegt men, en een oog kwam ganscli uit het hoofd en hing op Hare wang II. I Ivïrv» rla mi.liliTtA Een verschrikkelijk schouwspel toonde zich voor hunne oogen de ongelukkige vrouw lag badende in haar bloed ten gronde, met verbrijzeld hoofd eene gapende wonde aan den linkerkant van hel Itoold t u eene menigte hlauwe plekken op de overige deden des lichaams. b De droefheid des zoons schrijven is on mogelijk. De vrouw, die van eene sterke Ir chaamsgesteltenis was gaf nog leek*n sdl leven Zii ontving aanstonds de /orgen van een geneesheer en hel H.Sacrament des ll.Oliesels werd baar toegediend. Ten 4 uren des namiddags was reeds bet narket van Dendermonde ter plaats. De vrouw te» nog zonder taal ol teeken. Men veronder stelt dat de moordenaar langs de voordeui is binnengekomen en dezelve uit voorzorg in het slot heeft gedaan. Na den aanslag, moet schelm, waarschijnlijk door het kloppen aan de voordeur verjaagd, langs acbier over eene gracht en door eenen aaupalenden bleek meersch gevlucht zijn, alwaar men nog liet spoor heelt gevonden, hetwelk tot groot nut aan dejusticie kan zijn. De oorzaak van deze moord is nog onbe- kend Et' werd eene kas open gevonden doch niets schijnt er vermist. Een lid der latnilie was aangehouden, docli korten tijd losgelaten. Men denkt dat de hoofdschedel bij middel vaneenen hamer verbrijzeld is, maar tot hiertoe is het moordtuig met gevonden. Nu is men begonnen met het ontruimen van den beirputenhet doorzoeken van de gracht achter liet buis. Des anderdaags morgends rond li uren, is de vrouw aan hare wonder, bezweken, zon der de minste inlichting te hebben kunnen geven, b DeKelderdieven.— Wij zegden woensda^ schrijft liet Handelsblad, dat het parket van Antwerpen in het ontdekken der gezegde kelderdieven omdat ze langs de keldeis n de buizen kwamen - een groolen lever.vverk- zaamheid en doorzicht heeft aan den dag ee legd. Wij zullen de feiten verhalen zoo als zij ons worden meegedeeld, en de namen noemen van de aangehoudenen, omdat er êis.leren v"" keerde namen in omloop waren, die veel op schudding verwekten op de Beurs. Sedert eenige dagen had de instrukt.erech- ter een sterk verdenken op zekeren Jet Die rickx, een schilder, die niet werkte, goed ge- chicartl buiten de keldermond gesprongen was en in de straat stond, kwamen er nog vijf der- gelijke fieskeus voor den dag. De knecht dacht aan geen dieverij hij dacht integendeel aan galante avonturen en lachte met dit gedacht als hij zijne bevinding later aan de andere dienstboden vertelde doch deze beter met de buurt bekend, dachten integendeel onmiddellijk aan diefstal, en bel was ahoo dal de policie liet eerste spoor vond. Wal de dieven betrefi, die waren reeds te Brussel of reeds op weg naar Parijs of elders Het schijnt dat gezegde bediende drie der eerste aangehoudenen beeft herkend oven* geus, naar men ons van goed paart verzeker de, zijn allen in bekentenis. De zaak wordt met spoed doorgezet en men hoopt dat zij weldra volledig zal achtergehaald zijn Zondag heeft de stad Yperen met buiten gewone pracht en luister den 500jarigen jubilé gevierd van O L.-V. van Thuyne. Dit feest was een der schoonste die Vlaenderen sedert eeuwen gezien beeft. Geheel de stad deed mee; de huizen schenen als verborgen achter de versieringen en vaandels en wimpelsde prach tige kathedraal van St Marten was buitenge woon opgeschikt. Na de poutifikale hoogmis die ten 9 ure gecelebreerd werd doorMgrFaict bisschop van Brugge, heeft de eerste omme gang van den geschiedkundigen en godsdiens- tigen stoet plaats gehad, waarvan de rijkdom cn pracht alle gedacht te boven gaat al de groepen en verbeeldingen van het eerste deel van den stoet waren van het einde der XIV* eeuw amhaclnen, raadsheeren, prinsen en graven te peei'd, gilden allen in kostumen van dien tijd, maagden, vaandels, muziek, en ein delijk de allerprachtigste triomfwagen, ver beeldende de Halletoren. Boven op den wagen Diefstal. Zooals wij reeds gemeld heb- f zal ,je oudste dochter van M. de baron Surmont delsblad heeft de policie \ijf de Volsberge, Op'dit afschuwelijk tooneel hiel de menigte, ^gèd was "en veelgeld verteerdemen deed die in eenige oogenblikken aanzienlijk gewor- ,lpm rtnftP(Mïn aeent uil de 5» en een agent uit den was, verschrikkelijke wraakkreten aan. Terwijl men in allerijl liet slachtoffer naar het gasthuis vervoerde, wierp het volk zich razend op de barak van den massacreur des innocents, I Wetgevende Kamers. De Kamer hield zicli onledig met het wets ontwerp betrekkelijk liet algemeen stemrecht der ambtenaars en bedienden. Een half dozijn wijzigingen werden voorgesteld door verschil- lige leden. Iedereen heeft een bezonder stelsel en 2oekt het doen aan te nemen.Wij verzenden onze geëerde lezers naar 't Beknopt verslag, om rede de plaats waarover wij beschikken wel driemaal te eng is om er zelfs een Rauwe schels van meê te deelen. Reis naar de Zee. Pleiziertrein naar Oostende, Blankenberge en Heistop 15 Augusti 1885. Vertrek uit Aelst 6.42 ('s morgens.) Aankomst te Oostende 8.42 id. Aankomst te Blankenberge 8.58 id. Aankomst te Heist 6 00 id. Vertrek uit Heist 7.20 (s avonds) Verirek uit Blankenberge 7.45 id. Vertrek uit Oostende 7.50 id. Aankomst te Aelst 0.48 id. Prijs der heen- en terugkaarten, van Aelst 2* klas, fr. 5,20, 5® klas. fr. 3,45. De kaarten worden van 11 tot 14 Augusti, ten 8 uren 's avonds, afgegeven. CORRESPONDENTIE. Ontv. voor rekening van den heer R. te M. W. fr. 6 over 18f3. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van 't Concert, 't welk zal gegeven worden door hel Fanfaren- korps der Troepskinderenschool ter Graan markt, op Zondag 12 Augusti, om 11 3/4 ure 's morgens Marche des rouges. Schotiisch. Petite Berceuse. Les enfants de troupe, Marche. Gailé de cceur. Valse. Les Patriotes Beiges, Pas redouble. Heden Zaterdag voormiddag 11 Augusti, werd te Brussel het huwelijk inge zegend van den heer bodewijk De Sadeleer, onze jeugdige Volksvertegenwoordiger, met met mejuffer Madelena Van Iloorde, dochter van den heer Van Hoorde, Volksvertegenwoor diger van Bastogne. Morgen Zondag 12 Augusti, on- deeneemt onze Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend', eene plezier reis naar Rysel, en zal aldaar een Concert geven in den hof Vauban. Kermis te Hofstade. Luis terrijk Concert op Zondag 19 Augusti 188o, om 5 ure namiddag op het kiosk (Dorpplaats,)door de hervormde Fanfaren maatschappij St-Leci- lia dezer gemeente, onder het bestuur van den heer K. Van der Sloten. In de driejaarlijksche tentoonstelling van sclioone kunsten, die den 29 dezer te Gent zal geopend worden, zullen 1382 kunstvoorwer pen te zien zijn. Woensdag morgend, zegt de Gazette van Gent, moest de brigadier der gendarmerie van Deinze voor onze korrektionneele rechtbank getuigen. Hij verklaarde geen vlaamscli te kennen en zijne getuigenis moest vertaald worden, daar de betichte geen franscli ver stond. Wij vragen ons af hoe die brigadier zijne processen-verbaal opstelt Hij heeft na tuurlijk bijna altijd te doen met verdachten en getuigen, die anders niet dan vlaamscn spre ken. Ongetwijfeld gaat hij als volgt te werk een gendarm die fransch en vlaamsch kan ondervraagt in hel vlaamsch en de antwoor den brengt hij in het fransch den brigadier over. Men kan begrijpen hoe getrouw zulk een proces-verbaal zijn moet! Zou men aan vlaam sche brigaden van de gendarmen geene over sten kunnen geven, die de beide landtalen stuk voor stuk alles wat ?ij inhield verbrijze lende, en hetgeen men niet kon vernietigen, ver van daar werpende. Verscheidene policieagenten moesten zich bepalen met den eigenaar der barak en zijne vrouw tegen de woede der menigte te bescher men. Hunne laak ware zelfs moeielijk geweest, zoo men geene aanzienlijke versterking toe gezonden had. Meer dan twee duizend perso nen waren daar vereenigd, en hel grootste gedeelte wilden degenen die zij moordenaars noemden aan het lijf vallen. Op weg naar het policiebureel, wierpen de razcudsten steenen naar de plichtigen. Men schreeuwde slaat ze dood .'Men kan zich moeielijk een gedacht ma ken over liet gehuil en getier der menigte. Dijnsdag heelt men op de plaats genaamd Scheutveld, te Anderlecht, het in ontbinding zijnde lijk gevonden eener onbekende vrouw. Hel parket is ter plaatse geweest. De lijk schouwing heelt gisleren plaats gehad. Men weet niet of hier eene misdaad heelt plaats gehad. 1884. De Jeunes Gardes Liberates, dat zijn de eerste politieke broeken, kondigen een kongres aan, dat de Brussel zal gehouden wor den iu de helft van october. Daar zullen zij vaii nu af reeds maatregels nemen voor de Kamerkiezingen van 1884. Bij Philemon Colpaerl, herbergier en vlaskoopman te Ste-Maria-Aalter. had de ver- ledene week eene zonderlinge slijting plaats. De 43 slijters telden samen 5560 jaar, dat is gemiddeld meer dan 82 jaar ieder Melden wij onder die jeugdige ouwkens Francies Van Ee°hem en vrouw, die samen 180 jaar tellen en sedert 65 jaar in huwelijk zijn. Zij hebben goed door gesleten en hun werk allerbest ver richt. Eene koe toebehoorende aan den heer .an de Ponseele, te Overboelaere, is woens- da* aan de Kortelaeken-meerschen door eene lokomotief van den ijzerenweg in stukken ge reden. Men heeft de stukken en brokken moe ten opzoeken en verzamelen, zoodanig was de beest verminkt. Verleden vrijdag heeft de kleine Marie Dupont zich meester gemaakt van eene flesch vitriool en ervan gedronken. Haar toestand was verschrikkelijk, en dc kleine is ten ge volge barer brandwonden overleden. Dijnsdag is te Lokeren een verschrikke- hem door een agent uit de de 6e wijk fileeren, die noglhans mets van elkander wisten. Dierickx, een veel verspreide naam in Ant- werpen, werd ontdekt, en langs twee kanten opsporend, kwamen de agenten aan de statie ten rechte, de plaats waar dergelijk volk tegen- woordig het meeste huist. In den nacht van zondag op maandag zagen de agenten, wier spoor bij toeval in één ge- loopen was, D in een rijtuig stijgen en de stad inrijden de agenten namen insgelijks een rijtuig en volgden het eerste, dat zich naar de Kleine-Pierrepotstraat richtte, waar D... in een verdacht huis ging. De twee agenten gaven bericht aan hunne respektieve kommissarissen, en M. Cluytmans trok reeds vroeg in den morgend met zijne agenten ter plaatse. De kommissaris drong b?nnen, en deed D. voorkomen hij vroeg hem waar hij de/.er dagen geweest was, aan gezien hij niet thuis was geweest D. bekende dal hij gelogeerd had aan de statie in het hotel de Keisev. Toen M. Cluyt- mans'zich daarheen begaf en het register naarzag. vond hij inderdaad den naam, doch naast dezen een anderen, dien van Verreyck. De houder van het hotel ondervraagd zijnde, ze°de dat Verreyck een kameraad was van den eerstgenoemde dat hij even als deze goed gekleed was en nog al veel geld verteer de. De kommissaris deed V. voor zich komen, en toen hij hem zegde Gij zijt Verreyck en deze bekende dit te zijn, deed hij hem zijne hoedanigheid van kommissaris van policie kennen. On de vraag waar hij. een klerk, het geld haalde dal hij verleerde, cal V. geen antwoord en was blijkbaar in verlegenheid. SI. Uuyt- mans eisclit zijnen geldbeugel en vond daarin 240 fr. Verder had V. een gouden borlogte van weerde. Zoo lang. zegde de kommissaris, gij mij niet zeggen zult van waar uw geld komt, zijt pü miin man, en hij nam V. meé. Deze in lijke moord gepleegd op den persoon van de weduwe De Gelder. Bond den middag heeft men deze ongelukkige vrouw, oud 60 jaar, badend in haar bloed vinden liggen. Zij had een tiental wonden aan het hoofd bekomen. Geheel onze bevolking is ten gevolge dezer misdaad iu verslagenheid gedompeld. De moor- denaar is nog niet gekend. Het slachtoffer leeft nog, doch haar toestand is zeer wanho pig. Het parket van Dendermonde is ter plaatse geweest. Nadere bijzonderheden. Men schrijft uit Lokeren aan het Handelsblad over de misdaad Woensdag iu den voormiddag is er te Lokeren eene afschuwelijke moord gepleegd in de volgende omstandigheden. Aan de Kleine Kaai, in bet midden der stad, woonde zekere Rosalie Van Holle, weduwe De Gelder, met haren eenigen zoon, bediende bij den ijzeren- weg van den Staat aldaar. Rond 9 uren ging deze vrouw in eene nabijzijnde herberg eene flesch bier halen en keerde terug in hare wo- r,in". Later in den voormiddag kwamen per sonen harer keunis, uit eene omliggende ge meente, om ter gelegenheid der Lokersche kermis, haar een bezoek te geven doch zij vonden de deur gesloten en vernamen dat de vrouw afwezig was, vermits er met geopend werd. Rond den middag werden de geburen on gerust, want kloppen hielp niets en voorze ker was de vrouw thuis, aangezien de sleu tel langs den binnenkant op het slot stak. Ein delijk ging men den zoon in de statie verwitti gen, die met geburen van goeden^ wil, langs Sen rK.' geen flamingant zijn om Sn a^ttlendin eigendom binnendrong. en mijn man, en hij bet nauw gebracht, bekende weldra da liet voortkwam van diefstallen, in de stad ge- nleed Deze dielslallen zijn ten getalle van t, en die van de Quellienstraat is daar tusschen. V heeft verder als medeplichtige genoemd Edniond Dierickx, broeder van den eerstge- ze„,)e en Scheerdyck, een kleermaker, die alle twee werden aangehouden. Twee anderen zijn nog genoemd, die door de policie worden opgespoord en niet zullen ontsnappen. Het parket is dus op een goed gegrond ver moeden voortgegaan, ett de policie heeft de aanhouding met veel snelheid uitgevoerd. Die jongelingen van 18 tot 20 jaar oud trok- ken zoodra een aanslag gelukt was, met den eersten trein naar Brussel, daar wisselde men kleine sommen en bij verschillende wisse laars, om geen achterdocht op te wekken, en men reisde naar Parijs ol dieper Frankrijk in, waar men te Amiens, in Havre ol elders, de fondsen omzette en de gestolen juweelen versjachelde, doch altijd in verschillende par tijen. Een leven van wallebakkerij, onder alle vor men volgden en als de geldbeugel leeg werd. zakte men weêr op België, op Antwerpen af, beraamde nieuwe diefstallen, die ongelukkig- tiik maar al te wel gelukten. Men herinnere zich slechts de verschillende dielslallen in geldkoffers, van alleenstaande bureeleti. Gisteren hebben zich de prokureur des kn- nings M Berré. liet parket, de kommissaris van policie en een der belichten naar Brussel begeven, om aldaar het onderzoek, in over eenkomst met het parket van Brussel, voort te zetten. Men heeft bezoeken bij verschillende wisselaars afgelegd en de hand gelegd op loten van Charleroi, rnssische, pauselijke en ant- werpsche weerden, die allen voortkwamen van den diefstal in de Quellienstraat en toe hoorden aan de dienstmeid van Mev. De toen Men vertelt ons nu een heel zonderling ge val opzichiens dien diefstaleen bediende, in een tegenover gelegen huis, die in den nacht van den diefstal vroeg te been was, zag aan gemeld huis en in den keldermond, een men- schenkop met een modes-hoedeke op ver- schijnen, rond zien in de straat en toen deze ben zegt het Handelshlad jonge kerels aangehouden, die verdacht wor den de daders te zijn van de talrijke diefstallen in deze laatste lijden in onze stad gepleegd. Het is de jonge schildersgast, dezer dagen in de Pieter Polstraat aangehouden, die de policie op het spoor der bende heeft gebracht. Die kerel klaagde een zijner medeplichtigen aan, die in een hotel aan de Statie verbleef. De policie hield dezen aan, en vond hem in 't be zit van 200 fr. Men vioeg hem uitleggingen over de voortkomst van dit geld, en de kerel was verplicht te bekennen dat hel voortkwam van diefstallen. Hij gaf daarenboven het signalement op van zijne andere medeplichtigen drie dezer wer den spoedig in den omtrek der statie ontdekt en aangehouden. De overigen \vorden ieveng opgezocht. De leden dier dievenbende zijn, zooals reeds gezegd is, jongelingen van 19 tot 22 jaar. Zij leefden op grooten \oetin de hotels aan de statie, deden groote uitgaven en speelden er de groote jannen. Wanneer hun geld op was, namen zij hun nen toevlucht tot dielslallen. Zij namen de voorzorg, telkens wanneer zij ergens ingebro ken hadden, 's morgends met den eersten trein naar Brussel en zelfs naar Frankrijk te vertrekken, en aldus waren zij tot nu toe al tijd ontsnapt. De "estolen voorwerpen en obligatien wer den te"Brussel verkocht. Het parket is woens dag naar Brussel vertrokken, om er de op- koopers op te zoeken. P -S. De vijf kerels hebben bekentenissen gedaan. Ons parket beeft daarin een buitenge wonen iever aan den dag gelegd. De Godsdienstige Week van het bisdom Namen kondigt aan, dat met october aanstaan de vijftien nieuwe vrije scholen in de provincie Namen zullen geopend worden. Ver^ittipcl. Een hollander is niet zelden een naïef en lichtgeloovig ding echter, moet men, in dal geval, een protestant nemen en hem over hei catliolicismus spreken men kan hem wijsmaken al wal men wil, als t maar geheimzinnig en misdadig is. Verbeeld u dat het Dagblad van Nederland de titel is zeker groolsch genoeg eene kor- respondentie bevatmeldende dal de bisschop pen van Luik en Namen, dieniet geernegezien werden ie Rome f!) heel eenvoudig vergiltigd werden toen zij Rome iu den weg stonden. En verder dat de gewezen bisschop van Doornik, M. Dumont, zijn behoud slecht ver schuldigd was aan de bescherming van M. Bara en de gendarmen, of dat hij ook naar hel andere wereldje zou geholpen zijn. Om nu die moorden, ol zoo ge wilt dat van kant helpen, eenigen schijn van waarheid te geven zegt die nobele korrespondenl dat het gerecht van België altijd een builengewonen eerbied aan den dag legt voor de voorrechten der geestelijkheid. Vooreerst.de geestelijkheid heeft in zake van gerecht geen voorrechtten en aangezien de juslicie drie-kwart liberaal is, kan men niet aannemen dat zelfs de minste verdenkingtegen eenen geestelijke, onbemerkt zou kunnen door gaan. Hoe men komt met policie, parket en gen armen in opschudding als er eene geil in een kloosterkelder bleêt, en men zou zoo maar straffeloos twee bisschoppen laten vergiftigen en een derde zou men tegen dergelijkeu aan slag alleenlijk door de gendarmerie beveiligen Wat zou het integendeel feest zijn iu de don kere logiën van België, als men slechts met eene min of meer gegronde verdenking kon optreden Hier te lande lacht iedereen met dergelijke ezelarijeuniet alleen weet men dat onze gees telijkheid verre boven liet liberaaal modder verheven staat maar men wel zelfs de juslicie de belediging niet aandoen dat zij iets misda digs door de vingers zien zou. Dat moet de korrespondent ook wel weten maar hij zal ook weten dat een protestant als men hem van Paters Jesuieten en van Rome spreekt zoo als wij hooger zegden een naïf en lichtgeloovig ding is. Verleden zaterdag is eene verschrikke lijke moordpoging gepleegd op eene vrouw, weduwe Lossignol genaamd, wonende te Far- ciennes. Zij was eene boodschap gaan doen, en rond 5 uren van den achternoen keerde zij huiswaarts. Onder weg wierd zij door eenen werkman aangevallen, die haar zeven bijlsla gen heeft toegebracht Het hoofd van t slacht offer is op schrikkelijke wijze verminkt. Men reest voor haar leven. De dader is voortvluch tig. Eene verschrikkelijke gebeurtenis had verleden woensdag plaats in de gemeente As- sebroeck, nabij Brugge. De negenjarige zoon van den landbouwer Cornells werd door zijne moeder gelast de koe te bewaken die aan t errazen was. De knaap, die uil de school kwam, voldeed hieraan hij knoopte den leiband rond zijnen hals het dier eensklaps woedend "eworden zijnde, nam de vlucht, den jongen medeslepende over grachten, hagen en heggen en tusschen distels en doornen. Toen men toesnelde, vond men nog slechts een ïjselijk verminkt lijk. Verleden week is het parket van Kortnjk te Beythem geweest, ten einde over te gaan tot de lijkschouwing van den genaamden Ed. Denys Het schijnt dat deze ongelukkige ge storven is ten gevolge eener aanranding, waarvan hij het slachtoffer geweest is. Een der vermoedelijke daders dezer misdaad is reeds aangehouden. De vader van den aange houden kerel, die nog plicluiger schijnt te zijn dan zijn zoon, is sedert eenige dagen spoor loos verdwenen. senatenr, in een zilveren kleed met goud gebornuurd, gehuld, verbeeldende O.-l .-V. van Thuyne. Voegen wij hier nog bij dat HH. Hoogw. Mgr. Faict, van Brugge en MgrDu Roussaux, bisschop van Doornik, even als de eerw. abt van St-Sixtus, van Westvle- teren, in den stoel tegenwoordig waren. Het was Mgr Du Rousseau die het Allerheiligste rond de stad gedragen heeft. Donderdag na middag is de stoet voor de tweede maal uitge reden. De gemeente Boorsheim. nabij Tongeren, is dezer dagen in opschudding gebracht door de ontdekking van een kinderlijk, hetwelk in een kelder begraven lag. Vrouw L...., beschul digd deze moord gepleegd te hebben, is naar de gevangenis van Tongeren gebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken. FRANKRIJK. Aanslag te Roanne.— Eene korte depeche meldde dezer dagen dat de anarchisten hunne aanslagen herbegonnen hadden in het Loire- deparlement, namelijk te Roanne. De parijzer Patric heeft hieromtrent thans een brief ontvan gen waaraan wij het volgende onlleenen Den 4 augnsli, een weinig vóór 11 ure 'savonds verbrijzelde eene verschrikkelijke ontploffing de vensters van het Café Heloêtique en eene groote hoeveelheid stukken glas, ijzer en steen vlogen in de gelagkamer, waar zij als bij mirakel niemand der aanwezigen ernstig wonden. Op hetzelfde oogenblik werden twee branden de gazbekken in de buurt uitgedoofd en de gor dijnen van hel koffiehuis kwamen in brand. De prokureur der republiek, aanstonds ver wittigd, begon een nauwkeiirigonderzoek en men kwam weldra tolde overtuiging, dat iemand eene kardoes op den dorpel van het venster gelegd had, na de lont aangesteken te hebben. Kond middernacht had een tweede en nog grootere ontploffing plaats, aan een der beneden vensters van de fabriek Chabrier, waar een groot getal arbeiders werken. Twee ruiten werden vei bijzeld en eender bin- uenluiken kwam in brand. Men vond cylindervor- mige eo vierkante ijzeren werptuigen maar nergens was hier een spoor van kardoes te zien. Den ganschen nacht lot 6 ure 's morgens door kruisten de policie en de gendarmen de stralen maar zonder iels op te merken dat hun verdacht voorkwam. Over een tweetal jaren, op een kouden winteravond viel een arme ouderling machteloos in een der stralen van Parijs. Eensklaps naderde een jongeling, een werk man, <len grijsaard en vroeg hem wal hij had. llonger luidde hel stille antwoord. Dat is niet moeilijk om genezen, antwoordde de werkman en de daad bij het gezegde voegen de, geleidde hij den annen man in eene herberg gaf hem te eten en te drinken en stelde alsdan zijne tweede vraag Waar woont gij Nergens, zegde de oude. Dan gaal gij meé naar mijn huis. Ik ben jong, kan werken en win wel geld gij zult bij imj wonen. De oude was een gewezen magistraat die al wat hij bezat in ongelukkigespekulatien verloren had. Hij had een rijken broeder, die hem niet helpen wilde en daarbij verscheidene kinderen had maar in de laatste weken worden allen ziek en stierven de een na den andere. Ook de rijkaard volgde weldra zijne heirekkingen in het gral, en de gewezen magistraat werd hier door erfgenaam van de groote fortuin zijns broe ders. Op staanden voet heeft hij een testament doen opstellen, waarbij hij den werkman, zijn wel doener, tot zijn eenigen erfgenaam maakt. Dit is waarlijk loon naar werken. DU1TSCHLAND. Wij zijn reeds meer dan eens in de gelegen heid geweest om te spreken van de grillen van koning Lodewijk van Beieren. Er schijnt thans een einde te moeten komen aan de afzondering waarin de koning leeft zijne onderdanen zijn het moê een onzichtbare» koning te hebben, die met éénen minister altijd dezelfde regeert en den wil zijns volks in den wind slaat. Inder daad, dezer dagen was op de boomen van een der koninklijke buitenverblijven, eene plak- kaert te lezen van den volgenden inhoud Munchen bewonen o/ de kroon neerleggen De vorst heeft dien eisch met eigen oogen ge lezen wal zal hij doen Te Brunswijk heeft eene gevaarlijke wed dingschap plaats gehad. Zekere M. Heckmann aldaar wedde om tien flesschen champagne, dat hij tweemaal zou rondloopen tusschen de zes leeuwen van den cirk-Batty. Hij ging met Batty het hok in en deed. gelijk hij naderhand ronduit verklaarde, vol schrik den rondgang. Intusschen had de policie van de weddingschap gehoord en bevel gegeven om liet waagstuk te beletten maar toen de agenten iu den cirk kwamen, was het reeds volbracht. Om zich een denkbeeld te vormen van de ontzaggelijke getalsterkte van het duitsche leger kan dienen, dat wanneer liet nacht en dag voort gaande een gewone poort moest doortrekken, in raarschgelederen, liet eene volle maand zou noodig hebben. ENGELAND. Volgens berichten uit de Kaapkolonie schijnt hel wezenlijk twijfelachtig of Celawayo wel dood is. De zoon van den overleden dominee Colenso, advokaat le Norwich, heeft een lele- "rani ontvangen, inhoudende dat Cetawayo nog leett en een onderzoek omtrent de zaken van Zululand verlangt. Kene lersche jonge dame, miss Kenealy, die onlangs den graad van doktor in de genees kunde verwierf, heeft zich aangeboden om naar

De Denderbode | 1883 | | pagina 2