ling, St- Gillis Kerkstraat, te laten weten hoe veel heeren, damen en jufvrou wen der afdee- ling naar Brugge zullen reizen Voor 22 dezer zullen de secretarissen degeviaagde lidkaar- ten ontvangen. Die maatregels zullen ongetwijfeld niet wei nig bijdragen om nog meer volk naar de nade rende brugsche feestvereenigingte doen stroo men. Van eenen anderen kant mogen wij verze keren dat bet biugsch komiteit niets verwaar loost om alle gemak aan de deelnemers te be zorgen. Het goede nieuws dat wij aanbrengen is er overigens een klaar bewijs van. (Vlaamsche Standaart.) Volkskamer. Het ontwerp van kieshervorming't welk het kiesrecht vooral aan de beambten en bedien den van staat en provincie en ook aan zekere calegorien van geleerden voor de provinciale- en gemeentekiezingen toeslaat, is eindelijk na eenen hoogst verwarden redetwist, door de liberale meerderheid aangenomen. Niet een enkele der wijzigingen door de rechterzijde ten voordeele der vrijheid van onderwijs voorgesteld, werd aangenomen. De beweegreden, door de catholieke minder heid aangehaald en alleen op de rechtveerdig- heid gesteund, waren voor geene ernstige te genspraak van wege de liberale minister vat baar. Ten einde raad vaarden MM. Frèie en Bara, weer in haatvolle beleedigingen en vuige las teringen tegen de bisschoppen, de priesters en 't catholiek onderwijs uit. Doch deze schan delijke handelwijs lokte weldra welsprekende en'wrekende antwoorden uit van MM. Woeste, iïothomb, Kervyn de Lettenhove en Malou. Wij, riep de heer SSothomb den liberale beleedigers toe, wij hebben zoo lange jaren aari 't bewind geweest als gij, heeren liberalen; zoudt gij de vrijheid kunnen noemen die wij verkrenkt hebben, een der talrijke partijakten die gij tegen ons hebt daargesteld, ten onzen laste kunnen aanhalen?... En de liberale ministers hielden den bek.... Zij lachten, maar ze lachten groen.... Maandag II. was de Kamer het tooneel van een schandaal dat de catholieken dwong de zitting te verlaten. Te vollen van den redetwist en zonder dat ér zich iemand aan verwachte, stelde M Lip pens, burgemeester van Gent, eene wijziging voor, waarbij met een enkele pennetrek het kiesrecht aan meer dan 15 duizend kiezers ontrukt wordt. De gentsche vertegenwoordiger stelde de afschaffing voor van 'tart. des kieswet- boeks 't welk aan de landbouwers toelaat zich het derde van de grondbelasting der landerijen welke zij beploegen aan te rekenen tot volma king van den gemeentelijken kieszijns. En zul ke voorstellen worden gedaan gedurende de bespreking van een wetsontwerp T welk zooge zegd de uitbreiding van 't stemrecht tot doel heelt Deze voorstel werd natuurlijk ondanks de grootste tegenkanting der catholieke minder heid aangenomen. De stemming toont ons andermaal de maat aan van de haatvolle vyandschap die de libe ralen tegen de buitenlieden voeden. Een landbouwer welke eene hofstede met 40 dagwande» landerijen huurt zal dus geen kie zer meer zijn indien hij geene 10 franks per- soneele belastingen betaalt, 'i geen op 10 acht maal 't geval is.... maar een meestergast van een werkhuis, al kan hij geen A uit eene B onderscheiden, zal kiezer wezen!... O liberale rechtveerdigheid Het is ons heden onmogelijk alle de dwaas heden aan te halen welke in de nieuwe kieswet voorkomen, later komen wij er natuurlijk op terug.... Senaat. De hooge vergadering heeft zich vergaderd en vooreerst verscheidene wetsontwerpen van gering belang aangenomen. Dan besprak 't Senaat de drie nog overblijvende ontwerpen van verzwaring der belastingen. Deze drie wetsontwerpen werden aangenomen met 37 stemmen tegen 27. Eindelijk ving de Vergadering den redetwist over de kieshervorming aan. Plezierreis naar Bijsel. Zondag II. deed onze Koninklijke Harmonie eene plezierreis naar Rijsel. Eene deputatie, benoemd door den heer Gery Legrand, Meier van Rijsel, wachle haar in de statie af, en geleide haar rechtstreeks naar de groote receptiezaal der Meierij alwaar de heer Meier en zijne adjuncten zich bevon den. De heer Meier bedankte de Maatschappij en onze achtbare heer Burgemeester met de meeste hartelijkheid en toegenenheid. In eene korte doch welsprekende redevoering, deed hij uitschijnen met welk gevoel van fierheid de stad Rijsel eene zoo uitstekende Maatschappij ont ving, samengesteld uit Vlamingen met de welke de Rijselaars, welke vroeger ook aan 't vlaam sche Vaderland behoorden, altijd in de beste verstandhouding en vriendschap hebben ge leefd. Gij behoort, zoo als wij, voegde hij er ein- delijk bij, aan een vrije volk, en alle goe- R vernementen welke hunne bestuurden de vrijheid gunnen, bezitten onze genegenheid. Onze achtbare heer Burgemeester antwoord de op deze redevoering in eene kiesche be woording. Wij waren verzekerd, M. de Meier, zegde hij, hier te Rijsel de hartelijkste vriendschapen toegenegenheid te ontmoeten. En hoe zou het anders kunnen wezen Belgie, onzijdig uit kracht der traktaten, heeft de erkentenis van hert bewaard het herinnert zich altijd dat het aan de tusschenkomst van Frankrijk zijne onafhankelijkheid en vrijheid te danken heeft. Ook, M. de Meier, bezitten alle de Franschen en de Rijselaars onze beste toe genegenheid wij hebben tijdens uwe rampen en ongelukken getoond dat de Franschen voor ons landgenoten waren. Onnoodig bijna er bij te voegen dat deze beide redevoeringen met den meesten geest drift werden toegejuicht. Rond 8 uren des avonds begaf orize Harmo nie zich naar 't park Vauban, eene hoogst aan gename wandelplaats, alwaar zij een concert, ten voordeele der oprichting van een paleis van schoone kunsten, zou geven. Meer dan zes duizend personen omringden het kiosk. Te midden der grootste stilzwijgendheid aan hoorde die talrijke menigte de uilvoering van alle de stukken op 't programma vermeld. De verschillige Ouvertures en Fantasiën werden met een uitmuntenden samenhang en juistheid van maat en toon gespeeld, met een woord, 't was meesterlijk De uitvoering van de te samen verbonden nationnale arias van Frankrijk en België deed onder die talrijke menigte een onbeschrijfelij- ken geestdrift ontstaan. Neen, nergens hebben wij zulke eene grootsche uiting van vader- landseh gevoel ontmoet. Toejuichingen en bravo geroepen ontvlogen met vurigheid aan aller borst en deden het park tot in zijne uiter ste lanen weergalmen Na het concert begaf de heer Meyer verge zeld van onzen heer Burgemeester zich op het kiosk om de Harmonie eene laatste maal te danken over de eer welke zij de stad Rijsel kwam aan te doen Des anderendaags rond 10 uren voormid dag vereerde onze Harmonie den heer Meier met eene seredade. De heeren Prefekt van 't Noorder-Deparle- ment en Meier bedankten opnieuw de heeren Voorzitter en Orkestmeester der maatschap pij o\er 't bezoek aan de stad gebracht en drukten de hoop uit die internationale betrek kingen lusscheu België en Frankrijk zich dik werf te zien vernieuwen (Medegedeeld). Wij lezen in den Petit Nord van maandag 13 oogst Park Vauban. Gisteren heeft de Koninklijke Harmonie van Aelst (België), in 't Park Vauban, een concert gegeven alwaar zij eeo groot en welverdiend succes heeft behaald. Boven den samenhang welke zeer merkwaardig was, zijn de solisten uitmuntende kunstenaars. De toeloop was groot en de ontvangst moet buitengewoon goed geweest zijn voor onze loterij der schoone kunsten. M. Van Wambeke, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Aelst, vergezelt de belgi- sche maatschappij.'! Is hij welke haar aan den heer Meier van Rijsel in de groote zaal van 't Stadhuis voorstelde, alwaar den eerewijn werd aangeboden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak-Bernnrd. Vrijspraak. Ziehier den volledigen tekst der ordonnan- cie, waardoor Bernard vrijgesproken werd Aangezien de beschuldiging ten laste van L. Bernard deze is in den loop der jaren 1881 en 1*82, in het arrondissement Doornik en in Amerika, bedriegelijk, 't zij ontvreemd, 't zij verkwist te hebben, ten nadeele van anderen, en vooral ten nadeele van den bisschop van Doornik of andere openbare of private perso nen, goederen, penningen-, fondsen, weerden, titels en stukken, eene totale weerde van onge veer vijf millioen frank, die hem overhandigd geweest waren, op voorwaarde van ze terug te geven, of van er een bepaald gebruik van te maken Aangezien de beschuldigde verschijnt, na uitgeleverd geweest te zijn van Havana (spaan- sche be/.ilting), op een mandaat uitgeveerdigd den 3 juni 1882 door M. de onderzoeksrechter Bonnet, en doelende op de enkele beschuldi ging van misbruik van vertrouwen of verhee ling gepleegd in België Aangezien de uitlevering niet kan plaats hebben voor feiten bepaald door de wet, dan voor zoo ver deze feiten gepleegd zijn op het grondgebied van den Staal die reklameert, en dat de uitgeleverde betichte niet kan veroor deeld worden dan voor hetgeen de overtreding aangaat, waarvoor hij uitgeleverd werd dat deze beginsels bekrachtigd zijn door art. 12 der wel van 17 april 1878, alsook door het uit leveringstraktaat met Spanje van den 17 juni 1870, uitgestrekt tol zijne overzeesche provin ciën. zooals blijkt uil den omzendbrief van den minister van justitie van 22 juni 1882 Aangezien de rechtbank van dan af onbe voegd is, om te beslissen over de feiten ten laste gelegd van den betichte, welke in Ame rika zouden gepleegd geweest zijn. Voor wat de beschuldiging aangaat, be treffende de feilen gepleegd in België Aangezien het niet bewezen is dat de be tichte, op het oogenblik dat hij met de weer den, titels en papieren die hem toevertrouwd waren, vertrok, gehandeld heeft met het be driegelijk inzicht zich die weerden toe te eige nen Aangezien het integendeel blijkt, uit het gezamentlijke der aangehaalde feiten, zoowel doorliet onderzoek, als door de dokumenten in het proces bestatigd, dat de betichte, door de weerden te verwijderen die hij bedreigd zag met terugeisching, beeft kunnen gelooven uit goeder trouw te handelen, in uitvoering zijner plichten en in overeenkomst met de inzichten zijner oversten dat alzoo, vooral de getuige Mgr Du Roussaux erkend heeft bevel gegeven te hebben aan den belichte de weerden in verzekerde plaatsen te brengen zonder te kunnen bevestigen, dat hij gezegd heeft dat zij te Doornijk moesten blijven Aangezien het insgelijks bewezen is, dat er aan den betichte door den vikaris-generaal Bouvry, een uittreksel overhandigd is, over eenkomstig met een brief gericht aan de vika ris-generaal van het bisdom van Doornijk den 5 november 1879, door Mgr Vanutelli, aposto- lischen nuncius te Brussel, betreffende het gevaar dat de bisschoppelijke kas liep ge meld uittreksel luidende als volgt Zijne Eminencie (de kardinaal sekretaris van den staat) gelast mij u te verklaren dat indien het gevaar dat gij gemeld hebt, dreigend moest worden de H. Vader u gemachtigd heelt, met voorzichtigheid en standvastig- beid, de krachtdadigste maatregelen te ne- a men om het te verwijderen. Aangezien dit uiltreksel, gevonden onder de papieren, aangeslagen bij den betichten in Amerika ter zelfdertijd met het oorspronkelijke zelf van den brief, strekt om de zending te bewijzen die hem opgelegd was dat het in derdaad moeilijk is om te begrijpen ten welken anderen titel deze stukken zich in zijn bezit zouden bevonden hebben Aangezien de ernstige twijfel, die de hier boven aangehaalde feiten hebben doen ont slaan, versterkt wordt door de zorgen aan den dag gelegd door den betichte om weg te voeren en te behouden de boeken en doku menten waarin de bestemming der weerden aangeduid wordtdoor den brief van Dover, van 4 juni 1881 door het stilzwijgen van den bisscohp en de afwezigheid van alle aanklacht hetgeen onuitlegbaar zou zijn, indien hij had moeten gelooven te doen te hebben met een ontrouwen kassieren eindelijk door de ter men zelf van de brieven door hem gericht, aan den betichte, den 7 juli 1881, door tus schenkomst van deu kanonik Dubois, en aan den abt Preston, vikaris-generaal te New-York, den 10 december 1881 Gezien daarenboven dal, aannemende zelfs dat de betichte zich bedrogen l.ad over de in zichten zijner oversten en zich had laten mee slepen door een overmaat van iever om zijn mandaat te buiten te gaan er het bedriege- lijke inzicht niet zou uitblijkeu dat, in zake van misbruik van vertrouwen, zich moet open baren door onweêrlegbare feiten en door niet twijfelachtige daden Om deze beweegredenen De rechtbank. Gehoord M. Geoffroy, prokureur des ko- nings, in zijn rekwisitorium en Mr Demot, advokaat van den betichte, in zijne middelen van verdediging, spreekt de vrijspraak uit van den belichte, voor hetgeen aangaat het mis drijf van misbruik van vertrouwen gepleegd in België, en verklaart zich onbevoegd om te beslissen over de feiten ten zijnen laste ge legd, als gepleegd zijnde in Amerika. Men schrijft uit Doornijk, dat de prokureur des konings reeds van zaterdag in beroep ge gaan is, legen het vonnis van de rechtbank, waardoor Bernard vrijgesproken werd. Men telegrafeert uit Bergen, 10 augusti Antoon Antoine, beschuldigd zijne moeder vermoord te hebben, is vandaag veroordeeld tot 10 jaren opsluiting, door het assisenhof van Henegauw. Het hof van beroep van Gent rijdt weeral niet weinig op de tong. Het heeft nu eenen on derpastoor uit het bisdom van Brugge tot 50 fr. boete veroordeeld, om gezegd te hebben, dat de officiëele schoolmeester zijne kolossa le jaarwedde trok om niets te doen en nog 100 fr. op den hoop toe om den godsdienst te on derwijzen, waarvan hij niets kent! De schoolmeester was zelfs niet aanwezig in de plaats waar dat gezegd werd. Toch ver volgde hij- Voor de correctioneele rechtbank te Brugge werd depriester vrijgesproken, te Gent werd hij tot eene lichte straf veroordeeld uit hoofde van zijn voorgaandelijk goed gedrag!!! Die onderwijzer heeft twee kinderen in zij ne en wint dertien honderd frank minstens voor ieder kind. Een enkel vraagsken, dat wij doen om aan de gematigdheid getrouw te blijven: zouden degene die de onderpastoors voor leeggangers en dommerikken uit maken, ook door ons be roepshof veroordeeld worden? (Fondsenblad.) Maandag morgend is voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen de zaak opgeroepen ten laste van Renatus Van de Velde, herbergier en vlashandelaar te Sl-Antelinckx, beschuldigd van moord. Mr Montigny heeft den beschuldig de verdedigd. M. Gallier bekleedde den zetel van het openbaar ministerie. Van de Velde is tol 20 jaar dwangarbeid ver oordeeld. Een zonderling proces is maandag voor de korrectionneele rechtbank van Gent opgeroe pen. Een man en eene vrouw uit den kleinen burgerstand wilden door het huwelijk wettig vereenigd zijn. Een hunner bevond zich in eenen toestand dat hij op het stadhuis geene papieren kon krijgen, zoodat hij zou gedwon gen geweest zijn, door de schuld wellicht van de vroegere nalatigheid van eenige bedienden, om nooit te kunnen trouwen. Nu, de Kerk komt daar niet tusschen zij zegt dat bij God geene papieren noodig zijn. Ook heeft het kerkelijk huwelijk der bedoelde personen plaats gehad ingezien den bijzonde ren toestand, waarin zij zich bevonden. Spoedig vervolgingen daarover, dat laat zich begrijpen. De rechtbank heeft dus maandag veroordeeld Z. H. Mgr de Battice, hulpbis schop van Gent, tot 200 fr. boet; M. Vernim- men, bestuurder van het seminarie tot 100 fr. boet MM. Bogaert en Dusong, onderpastors, tot 50 fr. boet, en M. Bauwens, id., tot 75 fr. boet. Twee vrouwen, ziekendiensters in het we reldlijke gasthuis Tenon te Parijs, zijn dijnsdag door de rechtbank dezer stad, veroordeeld, de eene tot 15 en de andere tot 8 dagen gevange nis, en elk 50 frank boete, omdat zij door nalatigheid de dood veroorzaakt hebben van eene andere vrouw, aan hare zorgen toever trouwd. HANDEL EN NIJVERHEID. Vlas. Men schrijf uit Kortrijk Onze vlasmarktis wederom kalm de vorige week ging het er levendig toe, ten gevolge van eenige aankoopen als proef, waarvan men de vooldeeligste uitslagen voor den aanstaanden oogst verwacht. De rooting is veel verachterd door den on- ophoudelijken regen den laatste dagen. Echter gaat men nog tamelijk goed vooruit, en het water blijft zeer voordeelig. De tijdingen over den oogst in den vreemde zijn, slecht. In Ierland en in onderscheidene streken van Rusland schijnt de vlasoogst ten deele verloren ten gevolge van slecht weder. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. HeerDe Boek is ondcrpasior van Lebbeke Kiezing voor de Handels-Bechtbank van Aelst op 6 September aanstaande. In den loop dezer week werden de uitnoodigingsbrieven aan de kiezers onzer stad behandigd. Wij ver zoeken onze vrienden van den buiten te onder zoeken of alle de rechthebbende kiezers tot de stemming van 6 September lijn uitgenoo- digd. Men herinnert zich nog wel wat verledene jaar voorviel. Vier onzer vrienden wierden, bij vergetelheid of om andere rede, tot de kiezing niet genoodigd en dit niettegenstaande zij op de kieslijst hunner gemeente waren ingeschreven en geene de minste opmerking tegen hunne inschrijving was gedaan geweest. Nu, zij boden zich ter stemming aan, doch, ondanks het getuigschrift van hunne gemeente- overheid, wierden zij niet toegelaten om rede hunne namen op de oproepingslijst niet voorkwamen... Men passé dus op De kiesvergadering is bijeengeroepen om over te gaan tol de benoeming van een voor zitter, een rechter en een rechterplaatsvervanger. De kieswerkzaamheden zullen beginnen om 10 uren voormiddag. De benoeming van elk lid moet afzonderlijk gebeuren, zoodanig dat men tot drij opeenvolgende stemmingen zal moeten overgaan. Er valt dus geenzins aan te twijfelendeze kiezingen zuilen vrij lang duren de wet laat niet toe de kiezers in ver scheidene kiesbureelen te verdeelen. Dit is eene leemte in de wet die, ten spoe digste zou dienen te verdwijnen. Wij roepen hierop de aandacht onzer achtbare heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers in. Reis naar de Zee. Pleiziertrein naar Oostende, Blankenberge en Heist op 26 Augusti 1885. Vertrek uit Aelst 6,42 ('s morgens.) Aankomst te Oostende 8.42 id. Aankomst te Blankenberge 8.38 id. Aankomst te Heist 9.00 id. Vertrek uit Heist 7.20 ('s avonds) Vertrek uit Blankenberge 7.4-5 id. Vertrek uit Oostende 7.50 id. Aankomst te Aelst 9.48 id. Prijs der heen-en lerugkaarten, van Aelst 2* klas, fr. 4,65, 5* klas. fr. 5.45. De kaarten worden van 22 lot 25 Augusti, ten 8 uren 's avonds, algegeven. ï^rijstleelin^en tlei* Vrije Ca tholieke Scholen te Aelst. Maandag 20 Augusti, ten 10 ure voormiddag, voor de Bewaarscholen van Si-Job en Mijlbeke in de wederzijdsche Gestichten. Zelfden dag, ten 5 ure namiddag, in het lo kaal op de Moorselschebaan, voor al de Lagere Scholen van 't gehuchte Mijlbeke, en voor de Lagere School van St-Job, in 't Gesticht aldaar (Zoulstraatpoort). Woensdag, 22 Augusti, om 3 ure namiddag, voor de meisjes-school van den H. Jozef, ter schouwburg-zaal der Stad. Donderdag, 25 Augusti, om 3 ure namiddag, voor de Jongens-School van O. L. V. dei- Werf, in dezelfde zaal. Maandag jl. 15 dezer, was het Prijsdeeling in 'l gesticht van deu H. Aloïzius van Gonza- gua te Gysegem. Meer dan twee honderd leerlingen ontvin gen, in tegenwoordigheid hunner ouders, de belooning hunner werkzaamheid gedurende het verloopene schooljaar. Al wie de plechtigheid bijwoonde, is getui gen geweest van de goede houding en de zuivere uitspraak der leerlingen. Bijvoegsel aan het Prospectus. Bij de thans bestaande professioneele leer gangen is gevoegd eene voorbereidende klas samengesteld uit jonge leerlingen welke hunne Eerste Communie nog niet hebben gedaan. Zusters aan het gesticht vastgehecht, zijn gelast aan de jonge leerlingen de noodige zor gen te geven welke hun ouderdom vereischt. SCHOOLGELD Voor de jongen leerlingen onder de Eerste Communie 500 franken. Voor de leerlingen der hoogere leergangen en der latijnsche klasssen 400 franken Wie het prospectus der hoogere leergangen begeert, gelieve zich te wenden tot den heer Bestuurder van 't Gesticht. ALLERHANDE NIEUWS. 't Is nogmaals den jeugdige heer Lodewijk Vliebergh van Brussel, welke even als voor gaande jaren, hetzelfde succes heeft behaald bij de Prijsuitreiking van hel gesticht Oger- Laurent, die op li dezer loopende maand te Brussel, plaatsgreep. Eere dus aan vlijt en werkzaamheid De brusselsche policie heeft maandag de hand gelegd op zekeren V, pecrepteur van den post te E... Deze kerel had reeds voor eene som van meer dan 300,000 frank aftruggelarijen gepleegd. Op het oogenblik zijner aanhouding had hij 40,000 Ir. in bankbiljetten bij zich. Zekere S.... die in dezelfde zaak betrokken is, heeft de vlucht genomen de briefdrager van H.., is aangehouden. Zondag heeft een smartelijk ongeluk de Holstraat te Gent in opschudding gebracht. Eenige oogenblikken voor dat de processie van Akkergem aldaar voorbijkwam was M. Cl. Vercauteren, weduwe De Klerck, aan een venster der eerste verdieping bezig meteen en ander te schikken, toen zij eensklaps, door het breken van een latwerk, liet evenwicht verloor en op de straatsteenen te recht kwam. De ongelukkige werd op slag gedood. Spoorwepramp. Donderdag was overal het gerucht verspreid dat er eene ver schrikkelijke spoorwegramp had plaatsgehad. Ziethier wat wij over dit geval vernemen De expresstrein, die woensdag avond ten 7 ure van Parijs naar Amsterdam vertrokken was, is donderdag nacht ten 2 ure, op de hoogte van Weerde, tusschen Brussel en Mechelen, in volle vaart op eenkoopwarentrein geloopen, die in de statie van Weerde stond, om den sneltrein te laten doorrijden. De schok was verschrikkelijk, verscheidene waggons zijn letterlijk vernield en verbrijzeld. Betreffende het personeel \an den koopwa- rentrein vernemen wij dat de machinist gedood is; de stoker werd met gebroken been opgeno men en de treinwachter heeft erge wonden bekomen. Ziethier waaraan de ramp wordt toegeschre ven De koopwarentrein was in vertraging. Te Weerde aangekomen, zoo loopt het gerucht, ging de machinist den werkman die het signaal moest geven, en van vermoeienis ingeslapen was wakker maken. Er heeft ongelukkiglijk een misverstaan plaats gehad en er werd een verkeerd signaal gegeven, In plaats van te sig- naleeren dat de baan niet vrij was, zoo zegt men ten minste, melde de wachter het tegen overgestelde. Dientengevolge kwam de expresstrein in volle vaart aangereden hij botste op den koop warentrein. De vernieling en verbrijzeling is verschrikkelijk geweest De spoorwegdienst tusschen Mechelen en Weerde was gestremd. De treinen uit Antwerpen konden slechts rijden tot Mechelen, en die uit Brussel tot Weerde. Dieventaal. Men leest in de Flandre libérale de volgende dieventaal a Bernard is vrijgesproken. Wat komt er van de vijf millioen ,'t Is hetgeen iedereen zich afvraagt. a Zij zijn thans gedrieën die beweeren er eigenaars van te zijn. Mgr Dumont, Mgr Durousseaux en Bernard Wie heeft het beste recht De kwestie is zeer moeilijk Mgr Dumont kan tot den Staat zeggen .- Die weerden waren mij toevertrouwd, ik had ze in bezit, zij werden mij met geweld ontno men door mijnen opvolger. Geef ze mij te rug. Mgr Du Rouseaux kan op zijne beurt zeg gen De bisschoppelijke kas behoort aan den bisschop. Ik ben het die bisschop van Doornik ben. De weerden komen mij toe. Geef ze mij terug. Eindelijk, Bernard, gewapend met zijn vonnis van vrijspraak, kan zeggen De recht bank heeft beslist dat ik geene overtreding heb begaan. Men had dus het recht niet mij aan- tehouden, noch dat van mij de weerden te ontnemen Men stelt mij terug in vrijheid 't is goed, maar't is niet voldoende. De weer den moeten mij teruggeven worden. Geeft ze mij terug. Wat den Slaat betreft, hij kan antwoorden Drie eigenaars is te veel. De vijf millioen zijn in wezenlijkheid zonder meester IK HOU AL LES Dijnsdag nacht is eene stoutmoedige poging tot diefstal gepleegd in de rijstpelderij van M. Noltebohm, op den hoek van de Kloos terstraat en den Oever te Antwerpen. Omtrent 6 ure 's morgends kwam de portier Gummarus Rongé, op de binnenplaats van het gesticht, toen hij eensklaps een doffen slag hoorde, in de richting der bureelen, die achter op de binneplaats gelegen zijn. Hij ging zien en bemerkte in het bureel een kerel, die bezig was, bij middel van een grooten ijzeren hamer hel geldkoffer in stukken te slagen. Op het zicht van den portier, vluchtte de dief langs de magazijnen en ontsnapte langs eene deur, uitkomendein de Riddersstraat. De portier achtervolgde hem en gelukte er in hem aan te houden Met behulp van eenige voorbij gangers bracht hij den kerel naar het policie- bureel der 4* wijk, waar men hem onderzocht. In zijne zakken vond men enkel een pennemes en een stekskesdooske, toehoorende aan M. Van de Dut, direkteur der rijstpelderij. De dief had die voorwerpen op den lesselaar van M. Van de Put gevonden. Hij had den tijd nog niet gehad zich van iets anders meester te maken. Hij had echter reeds het kleergoed der bedienden, dat in de bureelen hing, op eenen hoop gelegd verder had hij al de bureelen en de lessenaars opengebroken en alles doorsnuf feld, doch niets van weerde voor hem gevon den. De dief was in de magazijnen gekomen langs den kelder van een in opbouw zijnde magazijn, in de Muntstraat, palende aan de rijstpelderij, hij was vervolgens naar de smis van't gesticht gegaan, waar hij den hamer en ander breek- gereedschap genomen had. De dief is een oud-veroordeelde, J. M... oud 21 jaar, schoenmaker, wonende inde Ridder straat. Hij heeft reeds een tiental veroordeelin- gen ondergaan voor bedelarij, diefstal en pogingen tot diefstal. Hij is ter beschikking gësteld van den prokureur des konings. Men schrijft uit Eelen nabij Maeseyck Een ongeval dat een doodelijk gevolg gehad heeft, is in onzegemeentegebeurd. M. J. Bokken- koopman te St-Truiden, is van een in gang zijnden trein gesprongen hij is met het hoofd tegen eene rail terecht gekomen en werd op den slag gedood. M. Bokken is 65 jaar zijn lijk is naar St- Truiden gebracht. De gemiddelde diepte van al de oceanen op aarde is (daar tot nog toe de peilinge ten weinig in getal zijn en de noodige gegevens ont breken) nog niet bij nadering te bepalen. Al leen voor het noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan heeft men die met eenige nauwkeurigheid berekend en gevonden dat zij omtrent 3,800 meters bedraagt. Neemt men dit gemiddelde ook aan voor de overige Oceanen, waarschijnlijk niet te hoog is, dan kunnen wij bij benadering de verhouding leeren kennen van de massa van het zeewater tot die van het vasteland. De gemiddelde hoogte van al het vasteland over de geheele aarde bedraagt ongeveer 320 meters deze hoogte boven den spiegel der zee zou het vertoonen, als men alle gebergten, bergtoppen, heuvels en andere oneffenheden van den bodem gelijk maakte, zoodat overal de hoogte dezelfde was. De gemiddelde diepte van de zee verhoudt zich dus tol die van het vaste land als 12 1, doch daar de zee tevens eene oppervlakte inneemt, die 5 maal grooter.is dan die van het land, bedraagt de hoeveelheid van het zeewater niet minder dan 36 maal die van vasteland onder planeet. Wanneer laatste in zijn geheel gelijkmatig over den zeebodem werd uitgespreid, zoodat het overal dezelfde hoogte innam, dan zou boven die vaste aardmassa toch noch over de geheele oppervlakte der aarde een Oceaan zich uitbreiden met de aan zienlijke hoogte van 3,500 meters. Dh. A. Snijders. Chic is het bevalige in de gedaante van het bevallige het is nooit, het noodzakelijke, en toch voor ieder, die er eenmaal kennis meê heelt gemaakt, het onontbeerlijkste. Chic is hel vreemde in het alledaagsche, dat tot lachen dwingt zonder belachelijk te zijn 't is het ver rukkende in liet allergewoonste van de wereld, Chic is het uilgelezenste in het stille en stem mige, en wat ons met het schreewende verzoent; maar bovenal is het wat ons in een oogenblik verblindt, bekoort en betooverd. Chic is de kunst om den pink te geven op eene manier, dat hij meer genoegen doet dan de geheele hand, en er toch eene hand doet bij vermoeden zachter en schooner dan men er ooit eene in de zijne heeft gehouden. Chic is de kunst zoo als gij de plooien van een kleed bijeenneemt om achter u te kijken, al heeft ook 't geen ach ter u gebeurt niets met de plooien van uw kleed te maken. Chic is de luimigste inval en het best overlegde plan. Chic is het verleidelijkste in de gebruikkelijke vormen. Chic is het haar- vlokje dat boven uw wipneusje krult, en de manier, waarop gij daar onder uitkijkt en lonkt Chic is wat hel kraken van uwe laarsjes en het ruisschen van uw kleed vertelt. Chic is onuit puttelijk. want chib is alles en.... niets Holloway's pillen.—Krachlteruggevende Behan deling. Het heeft zich alom bevestigd, door eene on dervinding vaQ dertig jaren, dat deze Pillen de zachtste afdrijvende en meest versterkende genees middelen zijn, die, tot op den huidigen dag. voor het publiek verkrijgbaar zijn goworden. Hel is vol doende te zeggen, dat eenige dosiseu van die bloed zuiverende Pillen, in zeer vele omstandigheden, ver wonderlijke en zeer gunstige resultaten hebben te weeg gebragt, dan waneer de zieken var. dag tol dag zwakker werden en hun toestand gevaarlijker werd zonder nogtans eenige bijzondere ziekto te kunnen bespeuren. De Holloway Pillen zuiverende bronen des levens, wekken den verzwakenden levensgeest op, verlevendigen de zwakken en de zieken, en beu ren degene die moedeloos zijn, weder op. Dit ge neesmiddel is voornamelijk aanbevelens waardigom- dal het aan de mengchen in 'l algemeen zeer dieDsig is; de samenstelling er van ontneemt alle mogelijk heid eenig nadeel te doen, om 't even in welke om standigheden hel ook zij.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2