matige uitkomst verwacht daarentegen werd het vlas te Overflakkee en Goederreede een goed gewas genoemd, blank en goed in den bol staande. Goudvelden. Uit Mexico wordt gemeld, dat er in gansch het land van niets anders meer gesproken wordt, dan van liet vinden van buitengewoon rijke placeres in Neder-Califor- nië. De opschudding is groot, zoowel te Guasmas als in Sonora, en eenieder wil zich naar het goudland begeven. Niets kan hierbij vergeleken worden, dan de soort van koorts welke zich van de bevolking meester maakte, na de ontdekking der placeres in 1848 in Opper- Californië. Zaak-Bernard Men leest in den Court ier des Elats Unis van den 12 augusti Men herinnert zich dat een persoon uit Mon treal genaamd Goodhue, zich als middelaar had aaugesteld tusschen Bernard en M. Du- mont, en eene commissie verkregen had van 120,000 dollars. In België aangehouden, waande Goodhue ziel» zinnneloos en werd in vrijheid gesteld. Het schijnt dat het belgisch gouverne ment, thans vernomen hebbende dat hij goed bij zijn verstand is, zijne uitlevering zal vragen. Hij bevindt zich op het eogenblik in Enge land, en M. Greensfield, een der behendigste advokaten van Montreal, is naar Londen ver trokken, ten einde, indien het mogelijk is, de uitlevering van zijn confrater te beletten. Men zegt ook dal de brokers van Montreal voor 150,000 dollars weerde in handen hebben, ontvreemd door den kanonnik en die zij niet willen geven dan op voorwaarde dat Goodhue zijne commissie trekke en niet zal vervolgd worden. In afwachting dat zijne zaak zal beoordeeld worden in beroep, na de vakantiën, zoo leest men in de korrespondencie van den N'ouvelliste van Verviers, woont Bernard in het dorp Gerpinnes, bij zijne ouders. Den 15 augusti en de volgende zondagen woonde hij de groole mis bij, maar op het hoogzaal, waar hij zich met zijn broeder heen begaf, die orgenist is. Bernard leeft zeer afgezonderd. Vr ij s tellingen De Moniteur van donderdag kondigt de wet af, waardoor de vrijstellingen aan de semina risten verleend door art. 28 der wet op de milicie, afgeschaft zijn. Zij blijven nogtans be staan voor de vrijgestelden der lichting van 1883 en der vorige jaren. De vrijstelling wordt insgelijks nog verleend aan degenen, die door hunnen ouderdom be- hooren tot de lichtingen van 1884 en volgende, zich na hunne middelbare studiën bestemd hebben tot het geestelijk ambt, en thans leer lingen zijn in de godgeleerdheid in een door de wet erkend gesticht. De Moniteur van dijnsdag kondigt de wet af, betreffende de wijzigingen gebracht aan de wetten op de personeele belasting. STERFGEVAL. Dood van Louisa Lateau. Zaterdag II. ontsliep godvruchtiglijk in den Heer, inden ouderdom van 33 jaren en 7 maan den, Louisa Lateau. van Bois-d'Haine. Louisa Lateau, wier naam geheel de wereld door weêrklonken heeft, was, zooals men weet, eene nederige en godvruchtige werk vrouw, die gedurende verscheidene jaren en tot hare dood de H. bloedwonden droeg. Zij leefde sedert vele jaren in de grootste ontbeering, en ontving geen ander voedsel dan dat der H. Communie. De feitên waarvan wij spreken, zijn door duizende getuigen uit. al de klassen der samen leving waargenomen geweest. Louisa Lateau heeft de eer gehad het voor werp te zijn van de schandelijkste beleedigin- geu der vijanden van den godsdienst. Dit is voor ons eene reden te meer, om op eene bijzondere wijze de nagedachtenis van dit arm en kristelijk volkskind te vereeren, die niets deed dan goed en immer was een getrouw kind van de H. Kerk. De lijkdienst van Louisa Lateau heeft woens dag ten 8 i/2 ure, in de parochiale kerk van Bois-d'Haine, plaats gehad. Lijkdienst van Louisa Lateau. Wie ooit eene ontzaggelijke menigte zag samenvlieten, wie van ontelbare lippen rouw en smeekwoorden hoorde neervallen, wie de de welsprekendste blijken van eerbied, van dankbaarheid en liefde door duizendtallen zag uitdrukkenkan zich eene oppervlakkige schels vormen van de rouwplechtigheid welke woensdag laatst te Bois-d'Haine, heeft plaats gehad. Was de provincie Henegouwen er deftig vertegenwoordigd, onze naburen namelijk Enge land, Frankrijk, Duitschland, Nederland en zelfs Spanje zijn voorwaar niet achteruit geble ven, en waren zekere fractien van flauwher- tigen en ongespoorden (qui occulos habent et non videruntniet aanwezig, hunne plaats is waardiglijk ingenomen geweest door de bewo ners der omstreken van Bois-d'Haine die, de weérgalooze liefdediensten van die kloeke Cbristene hun in het schrikjaar 1866 bewezen, waarderende, hunnen tol van dankbaarheid kwamen nederleggen. Geloofsbelijdenissen uiten was ginds aan het dagorde niet; het gelde enkelijk eene laatste eerbetuiging aan eene deugdrijke maagd, die van hare jeugdigste jaren af de nederige die nares, de liefdevolle pleegzuster en later het slachtoffer dermenschheid geweest is. Daarom waren godsvrucht en opgetogenheid bij het stoffelijke vaarwel onafmeetbaarDaarom wierden duizende armen naar hare doodkist uitgereikt om dezelve aan te raken Daarom werd alreeds menige knie gebogen op haar versch gedolven grafOverigens, buiten den eerbied welken ieder deftig christen in onze huidige bedorvene eeuw aan een toonbeeld aller deugden verschuldigd is, blijft het eerste woord aan Rome, voor hetgeen het Bovenna tuurlijke bestaan der afgestorvene betreft. Al de bijzonderheden melden van voorge noemde plechtigheid ware voorzeker eene al te lange taak. Ten andere, voor onze waarde lezers, mogen alle verdere uitbreidingen als overbodig aan zien worden. Ten slotte wil gezegd zijn Dat de Hemel eenen uitverkoren geest gewon- tl en en de aarde eene groote weldoenster ver' loren heeft. [Medegedeeld.) Kiezing voor de Handelsrecht bank. Wij herinneren onze vrienden dat de kie zing voorde Handelsrechtbank zal plaatsgrij pen op Donderdag 6 September aanstaande, in eene der zalen van 't Stadhuis te Aelst. De kieswerkzaamheden zullen aanvangen om 10 uren voormiddag. Er zullen drij stemmingen moeten gebeu ren. I® Voor een voorzitter 2° Voor een rechter 3° Voor een rechter-plaatsvervanger. Onze Candidaten zijn Voor 'f ambt van Voorzitter M. Philemon De Wolf, koopman in hop, te Aelst. (Reeds Rechter.) Voor t ambt van Hechter M. Louis Burny, brouwer te Aelst. Voor 't ambt van Hechter-Plaatsvervanger M. Stanislas Van der Brempt. fabri kant te Aelst. Wij gelooven de candidaturen der heeren De Wolf, Burny en Van der Brempt, 't consu lair kiezerskorps te mogen aanbevelen. Immers aan geene deftigere lieden kan men het consulair rechtersambt toevertrouwen. Hunne gekende bekwaamheid, rechtveerdig- heid en onpartijdigheid, maken dat zij al ons vertrouwen waardig zijn. ALLERHANDE NIEUWS. Woensdag namiddag ten 2 ure, heeft eene moordpoging plaats gehad in het policie-bureel der tweede divisie te Brussel. Zekere K Seghers was naar den amigo gebracht onder beschuldiging van diefstal, doch hij gedroeg zich aldaar zougeweldadig.dat men het noodig oordeelde hem naar het policle-bureel te bren gen. De aangehoudene kerel scheen kalm ge worden te zijn, doch eensklaps haalde hij een mes uit zijn zak en sprong toe op den agent Estakuier, die bezig was een proces-verbaal op te stellen. Gelukkig bemerkte de agent het gevaar waarmee hij bedreigd was. Hij draaide zich om, greep den kerel bij de keel en gelukte er in hem ten groDde le werpen. Het is toen dat Seghers den ongelukkigen Estakuier een messteek in het rechterbeen heeft toegebracht. De wonde, die gelukkiglijk niet doodelijk is, meet 15 centimeters lengte, op 2 centimeters breedte. Eenige agenten, die op het gerucht kwamen toegesneld, hebben zich van den moordenaar meester gemaakt. Seghers is in de gevangenis der Kleine-Karmelieten opgesloten. Dijnsdag namiddag was eene ontzagge lijke menigte samengeschoold voor de herberg van M. Monico, op den hoek der Place des Nati ons en Hue St-Lazare. Men sprak van de ver giftiging eenergeheele familie. Ziehier wat er gebeurd was. Zondag had M. Monico eene groote hoeveelheid kampernoeliën ontvangen, die hij zijne vrouw deed gereed maken. Alle twee, even als de dochter en de gargon aten er van. De hond zelf at er zijn deel van. Eenige uren nadien gevoelde M. Monico zich erg onpasselijk en ondanks de spoedige zorgen van den geneesheer, overleed hij te midden der verschrikkelijkste pijnen. De gargon, die insgelijks erg ziek geworden was, is thans buiten gevaar. Mad. en Mej. Monico zijn ins gelijks gered. De hond is dood Het nieuws van de vergiftiging van M. Monico heeft eene groote opschudding teweeggebracht in het kwartier der Noorderstatie. Ziehier nog eenige bijzonderheden die men betreffende deze zaak vernomen heeft Het was zondag middag dat Mad. Monico de kampernoeliën gereed maakte. Haar echtgenoot ging tamelijk laat te bed en tot dan toe werd hij niets gewaar. Nauwelijks lag hij in zijn bed, of hij kreeg hevige buikpijn; 's morgends moest hij geweldig overgeven. Monico, in plaats van een geneesheer te doen halenvergenoegde zich met verscheidene glazen van een likeur te drinken, die hij zelf bereidde. Weldra werd de toestand van Monico zeer erg, en het is te midden der verschrikke lijkste pijnen dat hij dijnsdag ten 4 ure den geest gaf. De garfon is eerst dijnsdag de uitwerksels van het vergif gewaar geworden. Woensdag morgend heeft men hem in een zeer bedenke- lijken toestand naar het St-Jansgasthuis ge bracht; zijn toestand is thans echter beter. Mej. Monico. die slechts eenige kampernoe liën geëten had, is er met eenige lichte buik pijnen van af gekomen. M. Mommaerts, officier van policie, houdt zich met deze droevige zaak bezigdeze officier heeft zijn verslag aan het parket overhandigd. Het gerecht zal zeer waarschijnlijk doen over gaan tot de lijkschouwing van Monico. De kampernoeliën waren uit Arlon gezonden door een vriend van Monico, op dezes vraag. Hij had ze zelf geplukt en 's zaterdags er van geëten doch werd niet het minste gewaar. Dezer dagen heeft het ministerie M Jottrand zoon, advokaat, benoemd tot substi tuut van den prokureur des konings te Brus sel. Die benoeming heeft onder de belgische magistratuur eene groote opschudding veroor zaakt. Talrijke magistraten uil de provincie stonden op de rangen allen hadden ernstige titels doen gelden. Het ministerie heeft dit alles over het hoofd gezien, en een piepjongen advokaat benoemd, die geen andere verdien ste heeft dan de zoon te zijn van een der ge dweeste leden der ministerieele meerderheid. Diefstal van 20,000 fr. Donderdag mor gend is een stoutmoedige diefstal gepleegd, ten nadeele van M. Eug. Fischlin, wisselagent, Boulevard du Nord, 73, te Brussel. Het kon omtrent 8 uren zijn, toen M. Fischlin twee welgekleede heeren in zijn bureel zag komen, die hem met een engelschen tongval, heel be leefd vroegen 2 p. sterl. om te zetten in bel gisch geld. De wisselaar ging aan hun verlan gen voldoen, toen eensklaps een derde, doch jongere Engelschman, binnenkwam. Deze laat ste vroeg aan M. Fischlin of hij hem geen aktie zou willen verkoopen. Eenige oogenblikken na het vertrek der kliënten bevond M. Fischlin tot zijne groole verwondering dat hij bestolen was en dat de behendige dieven, die hem een bezoek hadden gebracht, zich meester gemaakt hadden van zijne portefeuille, bevattende voor 20,000 fr. belgische, fransche, nederlandsche, duitsche en engelsche bankbiljetten en eene andere por tefeuille in de plaats gelegd hadden, bevatten de ongelukkiglijk slechts een reizigersgids van den franschen ijzerenweg en eenige dagbladen. Het signalement der drij dieven is in alle richtingen rondgezonden. De eerste is van groote gestalte schijnt omtrent 40 of 50 jaar te zijn hij draagt een kleinen zwarten knevel en is in 't zwart gekleed. De tweede schijnt 50 a 60 jaar oud te zijn, is nogal zwaarlijvig en van lange gestalte hij heeft een grijzen baard en draagt een licht kostuum. De derde is van middelmatige gestalte eu is veel jonger dan zijne medeplichtigen men schat hem 25 a 30 jaar. Hij draagt eenen zwarten langen frak en heeft een fijnen blonden knevel. De drie kerels spreken fransch met eenen engelschen tongval. Men schrijft aan het Journal de Charleroi: Verleden zaterdag heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen twee jongelingen van Brussel, omdat de eene geweigerd had den anderen te groeten. Een der vechters (een jonge zeer goed gekende financier) werd gekwetst aan den arm doch de wapens werden opnieuw opgenomen, en hij kwetste op zijne beurt zijn tegenstrever in de zijde deze laatste wonde alhoewel erg, is eventwel niet gevaarlijk. O die snullen Eene laffe aanranding heeft maandag avond, rond 9 ure, op den Kleinen Dok te Gent plaats gehad. Twee jongelingen hadden in den loop van den namiddag twist gehad in de danszaal der weduwe Baete aldaar. Een hun ner was naar huis gegaan, had een mes geno men en was dan naar den Kleinen Dok terug gekeerd, om zijn tegenstrever af te wachten. Toen deze rond 9 ure de danszaal verliet, sprong de kerel op hem toe, en bracht hem drie steken toe eene in het hoofd, eene in den rechter- en eene in den linker schouder. De gekwetste jongeling viel ten gronde, ter wijl zijn aanrander poogde te vluchten, maar hij werd aangehouden door de policie van de 7C wijk en is ter beschikking van het gerecht gesteld. Het afsterven van M. Jaminé te Tongeren, brengt het getal der overgeblevene leden van het Nationaal Congres op vijftien, te weten MM. kanonnik Andries, Cartuyvels, De Brouc- kere, de Copin, kanonnik de Haerne, de Lehaye, Doreye, d'Huart, d'Yves-de Bavay, Henry, Jacques, Leclercq, Mulle, Rogier en Rosseeuw. Een socialistisch tijdschrift Les hommes du jourmeldt dat sedert zijn aftreden uit het politiek leven, M. Leon De Fuisseaux te Parijs verblijft, waar hij zich uilsluitend met de stu die bezig houdt. De haat van M. Frère, zegt hel blad, heeft M. De Fuisseaux tot na zijne terugtrede in het privaat leven vervolgd. M. De Fuisseaux had zich te Baudour gevestigd en aangenomen zich met het bestuur dier gemeen te te gelasten. Al de kiezers vroegen dat hij zou burgemeester worden. M. Frère verzette er zich tegen, en zijn bediende in het departe ment van binnenlandsche zaken, M. Rolin- Jaequemyns, benoemde een ambtenaar der bruggen en wegen, die zelf M. De Fuisseaux verzocht had de plaats van burgemeester aan te nemen. Ziedaar de gemeentevrijheid in België Men weet dat de koning zich thans te Oostende bevindt. Hij vermaakt zich bijzonder met incognito onder de menigte te wandelen. Dezer dagen zegde men aan een Engelschman die zich op den strand bevond Die groote heer daar, dat is de koning. De Engelschman weigerde dit te gelooven. toen hij eensklaps een gedacht kreeg hijhaaldeeen belgisch vijffrankstuk uit den zak, ging vlak voorden koning staan, met al den ernst die de Engelschen kenmerkt, en riep met voldoening uit Yes, ca ètre lui De Koning heeft har telijk met hem gelachen. De Koning heeft de badstad nog niet verlaten. Het schijnt dat zijn vertrek vastgesteld is op morgen. Gisteren na middag heeft hij de Kursaal bezocht, tijdens het kinderdansfeest, dat eene groote menigte uitgelokt had, en vervolgens heeft hij met veel aandacht de schilderijen bewonderd die in de verschillende zalen ten toon gesteld zijn. Men leest in eene Oostendsche korres pondencie Nog een ongemak der badsteden, dat is, de tegenwoordigheid in Oostende van ongekende dieven, die voor specialiteit aange nomen hebben de ledige kabienen in hunne uitspanningsuren te bezoeken. Wat is er on aangenamer dan het avontuur over eenige dagen aan M. Joseph Wieniawski, die, toen hij in zijne kabien terugkeerde, tot zijne groote verwondering vaststelde dat een bader er in gekomen was en een schoonen chronometer van eene weerde van 500 fr.herinnering van den koning van Holland en een ring van eene weerde van 700 fr. gestolen had. De schelm had bij deze gelegenheid eene porte feuille gestolen waarop in gouden letters ge graveerd was: Cercle Artistique de Bruxelles, en zijne gouden hemdsknoppen. Men oordeele welke opschudding deze diefstal onder de Oos tendsche policie teweeggebracht heeft. Men vroeg onmiddelijk eene brigade gendarmen van Brugge die, met drie policiagenten en geheel 't persooneel der Oostendsche gendarmerie, ten 9 ure 's morgen'ds in 't water gingen en er slechts 's middags uitkwamen. Natuurlijk om de kabienen le bewaken. Het schijnt dat eenige aanhoudingen hebben plaats gehad. De Ami de l'Ordre meldt dat Mgr de bis schop van Namen, Mgr den prins Philippe d'Arenberg, geheim kamerheer van Z. H. de paus Leo XIII, tot de weerdigheid verheven heeft van eere-kannonik zijner kathedraal. Men schrijft uit St-Denijs, bij Kortrijk Verleden zondag, rond 10 uren des avonds, is de genaamde Leon V... zoon van een beenhou wer dezer gemeente, ten gevolge van een her- bergtwist, naar zijne woning geloopen, heeft zich gewapend met een groot beenhouwers mes en vervolgens zijn tegenstrever, een werk man, den genaamde Vanoverberghe, aan de deur zijner woning afgewacht. Toen deze zijn huis wilde binnentreden, heeft V. hem zijn wapen met zooveel geweld in de keel geploft, dat de punt van het mes langs den nek uit kwam. De dood was oogenblikkelijk. De moor denaar is op het zelfde oogenblik aangehouden en naar de gevangenis van Kortrijk gebracht, om ter beschikking gesteld te worden van den prokureur des konings. Het parket van Kortrijk heeft maandag een onderzoek gedaan te St- Denijs. betreffende deze betreurensweerdige zaak. Een schandelijk tooneel heeft maandag plaats gehad in de gemeente Waudrez. Een werkman had zich naar de woning begeven van zekeren C..., om een werkloon te ontvan gen dat hij, naar het schijnt, reeds dikwijls gevraagd had. In plaats van te betalen heeft C.... den ongelukkigen werkman een messteek in volle borst toegebracht. Nog niet tevreden zijnde, loste hij op zijn slachtoffer verschei dene revolverschoten en trof den werkman aan de keel. Men heeft den ongelukkige naar het gasthuis van Binche gebracht, waar hij weldra overleed. De dader dezer laffe aanran ding (vader en zoon) zijn aangehouden en naar Charleroi gevoerd. Een nieuwe soort van diefstallen in den trein Twee personen bevinden zich in een kompartimenteensklaps slaakt een hunner een kreet en bukt zich om een voorwerp op te rapen het is een juweeldoosken gelukkige vondHet bevat een ring van aanzienlijke weer de. Men onderzoekt nauwkeurig den ring een etiquette duidt er de weerde van aan Zestig frank De eerste zegt tot zijn gezel Wan neer ik dergelijken vond doe heb ik de gewoon te, daarmee te paarten met personen die mij vergezellen wilt gij mij dertig frank geven en dering is voor u?— Ik bezit ongelukkig slechts 15 frank. Welnu, 'l is goed, ik sta hem uaf. Dekoop is gesloten. Bij het uitstappen van den trein begeeft de gelukkige kooper zich naar een juwelierdeze zegt hem dat de prachtige ring van valsch goud is en slechts eene weerde heeft van zestigcentiemen. De toer is ge speeld, maar ook de medeplichtige van den dief is bestolen. Gedurende de maand juli laatstleden heeft hel gouvernement van Italië voor 422,719 fr. kerkgoed verkocht. Deze som bij de reeds voor gaande opbrengsten gevoegd, maakt dat het gouvernement nu reeds voor eene waarde van 574,243,572 frank klooster- en kerkgoed bin nengepalmd heeft. Bijna 600 millioen 't is eene schrikkelijke som die in de Staatskas gestroomd is maar zij is in geene spaarzame handen gevallen. Is Italië dat kerken en kloosters geplunderd heelt, daarom te rijker Is de openbare schuld in evenredigheid Frankrijk sloeg in de jaren 90 denzelfden weg in de republiek wilde ook met kerkgoed hare openbare schuld betalen zij nam voor 2000 millioen kerk- en kloostergoed en korten tijd daarna, maakte zij een bankroet van 100 duizend millioen op den taks der fa meuze assignaten gerekend. Italië springt met eens zoo hoog niet. Maar met die 574 ontnomen millioen wat heeft het van de openbare schuld afgelegd Welke las ten zijn verminderd of afgeschaft Niet de minste. Frankrijk stapt nog eens op dezelfde wegen van 1790. De republiek heeft nog eens eenige jaarwedden van priesters ontnomen; zij is nog verder te wege. Is het fransch budjet met die godsdiensthatende spaarzaamheden van iets verbeterd Heeft het fransche volk min te betalen Verre van daar, integendeel. België is geen zier beterhet aapt geerne zijne zuidersche geburen na onwillekeurig wordt het, als 't ware, medegesleept in den poel der fransche dwalingen. Minister Bara heeft genoeg calholicke fondatiën ontroofd, geknaagd aan het budjet van den catholieken eeredienst En nogtans, wat zien wij De Staatskas ligt droog twintig millioen nieuwe lasten moeten geheven worden de zotte on vruchtbare onkosten groeiën aan. Men zoekt kerk, kloosters en priesters uit te hongeren en de ramp valt op het land. Het spreekwoord blijft waar Zwart goed en gestolen goed gedijgt niet Italië, Frankrijk, België staan daar als on- faalbare getuigen. HOLLAND. Maandag namiddag wierd aan eenen heer van Deventer, die met zijne familie onze Dier gaarde bezocht en wat dicht bij de kooi der apen kwam, door eenen aap zijne gouden hor- logie met keten uit den vestzak gerukt, waar - meé de vlugge dief in den boom klom en de horlogie onder het oog van den eigenaar en de verbaasde menigte vernielde. Een andere aap greep intusschen de gouden keten, die hij eveneens in stukken brak. Een der oppassers dien men geroepen had, haalde met veel moeite den overschot van horlogie en kelen uit de kooi en gaf ze den eigenaar terug. (De Tijd, van Amsterdam.) Men weet dal sedert lang in de Amsterdam sche tentoonstelling allerhande voorwerpen, dik wijls van aanzienlijke weerde, gestolen werden. Men heeft thans de hand gelegd op den dader der diefstallen. De dief was niemand anders dan de opper- kontioleur van het dienstpersoneel op de ten toonstelling zelf, zekere Verhoeven, een Belg, die, wanneer hij 's nachts de ronde door de gebouwen deed, verschillende voorwerpen weg nam. Hij werd bijgestaan door eene vrouw, die met een mantel gekleed, hem vergezelde, om onder dien mantel de groote voorwerpen te ver bergen. De gestolen voorwerpen zijn terugge vonden; de dief had een zeker gedeelte als ge schenken ervan uitgedeeld aan kennissen en vrienden. Verscheidene der gestolen voorwerpen hebben eene groole weerde. Zoo werd er onder ander een ivoren groepje vermits, dal door een ja- pansch kunstenaar verveerdigd was, en eene weerde heeft van ongeveer vier hondert gulden. Hiernaar was reeds geruimen tijd, tot zelfs in het buitenland, vruchteloos gezocht. Verhoeven moet zijn misdrijf reeds bekend hebben hij is naar de gevangenis op den Heili gen weg overgebracht. FRANKRIJK. Graaf de Cüambord. De lijkdienst en de begrafenis zullen den 3 sep tember aanstaande te Görz plaats hebben. Zijne Heiligheid de Paus heeft den nuncius Mgr Vanutelli gelast, in zijnen naam de laatste gebeden le gaan lezendit zal plaats hebben te Frohsdorf voor het wegvoeren van het lijk In strijd met hetgeen vroeger gezegd werd, zal de keizer officieel in al de plechtigheden vertegenwoor digd zijn. Men zal waarschijnlijk de rijtuigen van het hof zenden. Men beweert zelf dal de keizer zich in persoon naar Frohsdoif begeven zal. Geheel de gemeenteraad van Ncustadt zal de be grafenis bijwonen; de stadsraad zond reeds zondag eene prachtige kroon naar het kasteel. Wij lezen het volgende in een proteslanlsch libe raal blad Te Frohsdorf, Klein Wolkersdorf, Pitten, in een woord in de omliggende dorpen, heerscbl oprechte en groote droefheid. De graaf van Chambord was als een vader voor die gebeele bevolking. Waar maar te helpen viel, waar tranen gedroogd moesten worden, waren Chambord eu zijne vrome gemalin steeds aan wezig. Zij stichtten scholen, kindertuinen en kerken. Zoo is er le Frohsdorf eene school van 300 jongens, waar het onderwijs, natuurlijk door geestelijken, kosteloos gegeven wordt. Iels verder staat eene kostschool voor meisjes met de koninklijke leliën in den gevel. Schoolzusters uil Melz geven daar aan *200 meisjes onderwijs Ook de boeren waren niet zonder reden over hun landheer in verrukking, want Chambord vorderde nooit de pacht in, zoodal er versehoidenen zijn die de achterstellen van jaren zouden moeten betalen. 's Graven grootste genoegen was de jacht, eu van zijn op een oerg gelegen slot le Pitten uit, overzag men het uitgestrekt jaebtveld, dat een oppervlakte van 4 vierkante mijlen heeft. Aan hel hoofd van 's graven hof staat baron Raincourt; dan volgt zijn opperrentmeester Huët de Pavilion. De reden waarom hij te Görz begraven wordt, is dat Karei X in 4836 aldaar is bijgezet Toen laatstgenoemde overleed, stelde de keizer van Oos tenrijk aan zijne familie voor, 's konings lijk in den keizerlijken grafkelder te Weenen bij te zetten Dit aanbod werd echter van de hand gewezen, omdat daardoor allicht de schijn kou ontslaan alsof de achtergebleven familie van het recht om te St. Denis begraven te worden, had afstand gedaan. Daarna werd ei te Görz een grafkelder gebouwd, waarin nu Karei X en de hertog van Angoulême rusten en die thans ook Henri V als laatste rustplaats z31 dienen Volgens de echte koningsgezinden heeft die begraafplaats echter een voorloopig karakter, en zij hopen dat nog eens de tijd zal komen dal zij de lijken hunner koningen naar St. Denis kunnen over brengen. Aan de Gravin van Chambord, die reeds lang borstlijdend is, wordt geen lang leven meer voor speld. Dc tijding van het overlijden van graaf de Cham bord, heeft overal in Frankrijk aanleiding gegeven tot allerlei betoogingen van wegede koningsgezinden. In alle sleden en dorpen worden reeds zielmissen gelezen of gezongenop vele plaatsen werden komi- teiten gevormd, die afgeveerdigden naar de begrafenis te Görz zullen zenden; eenige algemeene raden schorsten vrijdag hunne zittingen op ten teeken van rouw. Alle dagbladen, gelijk van welke kleur, spreken met eerbied van den overledene. Eenige koningsgezinden hingen zelfs witte vlaggen half top, ten teeken van rouw. Te Nismes had zekere graaf de Berms aldus gehandeld; de republiekanen, min verdraagzaam dan hunne partijgenooten uit andere plaatsen, schoolden te samen en haalden de vlag neër. welke zij verbrandden onder het geroep van Leve de vrijheid Toen de graaf een andere vlag uitstak, lieten zij ze onaangeroerd, maar de mair en de prefekt deden ze intrekken De prinsen van Orleans zijn reeds le Weenen aangekomen. De graaf van Parijs heeft aanstonds de gravin van Chambord doen verwittigen, dat hij met zijn zoon, met den het hertog van Ne mours, prins de Joinville en den hertog van Alengou zich naar Frohsdorf zou begeven. De prinsen zijn in twee rijtuigen, door de gravin van Chambord Laar de statie van N'eu- sladt gezonden, op het vorstelijk slot aangeko men. De prinsen werden door graaf de Blacas op de stoep- van het kasteel ontvangen en bin nengeleid. Op aanvraag van den graaf van Parijs, herhaalde de Blacas, weerend, al de omstandig heden van de dood. De prinsen, door dit verhaal diep aangedaan, begaven zich alsdan naar de rouwkapel. In de voorkamer stonden al de getrouwen van dan overledene en groetten de prinsen. Neven het lijk zaten generaal Charette, M. de Cazenave de Pradines en M. de Sainte-Suzanne in hel gebed. De graaf van Parijs trad eerst binnen gevolgd door de andere prinsen. Allen knielden neer en bleven omtrent 10 minuten godvruchtig bidden. De graaf van Parijs zat onafgebroken met het hoofd in de beide handen. Hij was nogtans ver plicht verscheidene malen zijne tranen af te vagen. Hij stond eindelijk op en ging eene tweede maal, doch ditmaal voor het lijk knielen. De andere prinsen volgden hem. Toen hij de rouwkapel verliet, zegde hij snik kend lot de Blacas Hoe treffend! Men zou zeggen dat hij gaat spreken De prinsen zijn alsdan aanstonds weër naar Weenen vertrokken. - Als men zegt dat graaf de Chambord de laatste Bourbons is, moei er wel verstaan worden der Bour bons van Frankrijk Er zijn nog talrijke andere Bour bons die vanSpanjen, der Beide-Siciliën en van Parma doch zij zijn ten eeuwigen dage uit bet huis van Frankrijk gesloten, ten gevolge der traktaten getee- kend toen zij de tronen dier landen geklommen. De graaf de Chambord en de graal van Parijs zijn beiden afstammelingen van Lodewijk XIII. Ziethier den stam boom van den graaf de Chambord Louis XIII. Louis XIV. De groote Dauphion, De hertog van Burgondiën. Louis XV. De Dauphin. Charles X. De hertog de Berry. De graaf van Chambord. De afstamming van den graaf van Parijs isals volgt Louis XUI. Gaston van Orleans. Phillip van Orleans. Louis, hertog van Orleans, Louis-Phillip van Orleans. Louis-Phillip-Jozeph van Orleans. Louis Pillip I, De hertog van Orleans, De graaf van Parijs, Onmenschen Het schijnt dat de echte lingen X..., landbouwers te Petile-Folie, een gehucht van het stadje Arpajon, een hunner kinderen, dat nooit op straat kwam, doch van wiens bestaan de buren overtuigd waren, in het geheim hadden opgesloten. Inderdaad, de gebu ren hoorden van tijd tol tijd jammerklachten en smartkreten opgaan uit een klein zolderkamerke van het huis waar de echtelingen X... woonden. Wanneer de geburen hierover met de ouders spraken, hielden deze zich alsof zij van niets wisten. De arme kleine zou over eenige dagen gestor ven zijn en de ouders zouden geene verklarin gen gedaan hebben. Toen men ten gevolge van den slank het lijkje van hel kind vond, was dit reeds 14 dagen over leden. Het lijkje, alhoewel reeds in verren staat van ontbinding, zag er buitengewoon mager uit. Uil de lijkschouwing blijkt dat het kind van honger gestorven is. De ouders zijn aangehouden en het onder zoek wordt voortgezet. OOSTENRIJK. De inwoners van Agram hebben den 29 dezer, 's namiddags ten half vier ure,eene aardbeving gevoeld van korten duur, maar nog al hevig en gepaard met onderaardsch gedruisch. Pillen en Zilf van Holloway. De lieden moe deloos geworden door hunne slechte gezondheid moeten niet hopeloos worden tot dat zij, op eene goede proef genomen hebben met dezezeker genezen de middelen Een voornam punt is, de stellige over tuiging te koesteren dat zij, in geen geval, schadelijk kunnen zijn, omdat de Pillen zoowel als de Zalf, samengesteld zijn uit balsemachtige planten, die het dierlijk leven zuiveren, regelen en versterken. Iedereen mag, in gemoede, deze geneesmiddelen aan zijne, door eene slechte gezondheid gekwelde vrien den aanbevelen, zij zullen hen van hunne ziekten ver lossen, en huD het grootste heil verschaffen, dat de mensch kan verlangen. De in-en uitwendige ziekten hebben het aanhoudende gebruik van de Pillen en de Zalf van Holloway het hoofd niet kunnen bieden, zelf dan wanneer de duur van de eene en de vreeselijke pijnen van de anderen de gewone behandelingen had den getrotseerd.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2