-Uk "f8* J ,J m ij Ij f; en ze verbranden is het corpus delicti aan zijn oordeel onttrekkenEn dat is onrecht 2' stemming. Voor 't ambt van Rechter. Getal stemmetf 463. Volstrekte meerder heid 252. M. Louis Burny, brouwer, bekwam 256 stemmen. M Frans Van Vaerenbergh, koopman 225 stemmen. 3" stemming. Voor 't ambt van Recliter-plaatevervanger. Getal stemmers 596. Witte briefjes 2. Volstrekte meerderheid 198. Bekwamen M. S. Van der Brempt, 207 st. Al. P. Van der Smissen, 184 M. F. Van Varenbergh, 2 M. Louis Burny 1 De uitslag der 1' stemming heeft aan onze verwachting niet beantwoord. En welke zijn de oorzaken onzer onbedui dende nederlaag Volgens ons is onze nederlaag toe te schrijven 1° Aan gebrek van voldoende inrichting 2° Aan onze werkloosheid 5° Aan 't al te groot vertrouwen van een groot deel onzer vrienden, welke geoordeeld hebben dat het op hunne stem niet zou aanko men 4° Aan 't stelsel van geteekende briefjes, met geweld, dwang en bedreigingen zekere kiezers opgedrongen. Zietdaar volgens ons de oorzaken van onze onbeduidende nederlaag. En inderdaad, het is vast en zeker dat waren wij beter ingericht geweest, wij ondanks al 't geweld, al den dwang, alle de bedreigingen der liberalen zouden gezegepraald hebben. Vast en zeker is 't, dat hadden wij meer en beter gewerkt en onze vijand niet te klein ge acht wij onze tegenstrevers zouden overwon nen hebben. Vast en zeker is 't, dat hadden tal van onze beste vrienden niet geoordeeld dat het op hunne stem niet ging aankomen, wij ondanks alle de geteekende liberale briefjes zouden gezegepraald hebben. Vast en zeker is't, dat hadden de liberale notarissen die ten onrechte en voor de laatste maal op de lijst der consulaire kiezers zijn geschreven, dezelfde kiesche handelwijze aan den dag gelegd als hunne catholieke collegas, wij ondanks 'tliberaal geweld triomfeerden. Vast en zeker is 't. dat waren twee onzer vrienden een minuut vroeger aangekomen, 't is te zeggen, werd de stemming bij hunne aankomst niet gesloten verklaard dan zege praalden wij nog over den liberalen dwang. Vast en zeker is 't, dat hadden de twee rechthebbende kiezers van Steenhuyze door den heer gouverneur van den lijst niet wegge laten geweest, de liberale bedreigingen onzen triomf niet konden verhinderen. Wij hopen dat onze gedeeltelijke nederlaag van donderdag eene heilzame les voor vele onzer te veel vertrouwende vrienden zal wezen. Ja, hoevelen zijn er niet die des avonds bitter lijk betreurden de eenen van aan de kiezing geen deel te hebben genomen, de anderen van op geen voldoende wijze gewerkt te hebben Dat wij onze nederlaag aan de liberale ge teekende briefjes te danken hebben bewijst overvloedig de tweede stemming voor een rechter. Achttien kiezers welke aan de eerste stem ming hadden deelgenomen waren afwezig, eu deze achttien verdeelden zich in 12 catholie- ken en 6 liberalen. En, om alles te zeggen, moeten wij er bijvoegen dat 2 catholieken en 1 liberaal welke aan de eerste stemming geen deel hadden genomen, bij de tweede tegen woordig waren. De uitslag der 2e stemming gaf ons 11 stem men meerderheid, en wat bewijst dit Dit bewijst dat de liberalen hun stelsel van dwang, geweld, bedreigingen en beloften van plaatsen, 't is te zeggen, hunne geteekende briefjes niet hadden kunnen uitgeven. Nu, begrijpen wij waarom de liberale meer derheid der Kamer den voorstel van de hand wees om aan de consulaire kiezingen, even als aan de politieke kiezingen het geheim te be waren. Afoest men het stelsel der politieke kiezin gen, in andere woorden, de stemming in 't geheim, aan de consulaire kiezingen toepassen, het rijk van liberalen dwang, geweld en be dreiging ware uit. Alle die lieden welke zij heden een geteekend stembriefje opdringen zouden dan tegen hen stemmen. Dit ware hunnen gewissen ondergang en hierom willen zij van 't geheim der stemming niet in zake van consulaire kiezingen. Zonder geweld en bedrog kunnende liberalen immers niet leven. 't Was waarlijk walgelijk omzien, hoe zekere liberale kiesdravers achter het kiesbureel waren gezeten met eene lijst in de hand op de welke zij de geteekende briefjes aanmerkten namate zij werden afgelezen, met klem op zekere bezonderheden drukkende. Tot stichting onzer geëerde lezers willen wij hier den tekst vaneen deel dezer geteekende briefjes laten volgen Verklaren wij vooreerst dat de ongeteekende liberale briefjes op geelkleurig papier waren geschreven en enkel droegenCharles Cumont. Luistert! 't is heel curieus 1. Charles Cumout, industriel. 2. Charles Cumont, voorzitter. 3. Charles Cumout, nijveraar. 4. Cumont Karei, nijveraar. 5. Karei Cumont-Faider. 6. Cumont-Faider. 7. Cumont Charles, fabricant. 8. Karei Cumont, fabrikant. 9. Karei Cumont, nijveraar te Aelst. 10. Charles Cumont, fabr. van naaigarens. 11. Président Charles Cumont. 12. Président Cumont-Faider. 13. Pour président Charles Cumont. 14. Cumond, geschreven in groote letters op een klein stukje postpapier met waterdruk. 15. Charles Cumont geschreven op 1/2 blad 8° post met blauwen lijnen. Men gelieveop te merken dat deze geteekende uitdrukkingen geschreven waren op de zelfde geelkleurig papiertjes,maar allen van verschil- lige grootten. Wat zegt gij daarvan, Landgenoten. Wan neer men op zulke weinig lofbare wijze eene meerderheid van twee stemmetjes behaalt, mag men zich dan wel beschouwen als door den wil van 't kiezerskorps aangewezen. Neen voorwaar, en wij zijn verzekerd, dat bui ten het liberale kamp, men geen enkel nijveraar of handelaar onzer stad zou aantreffen die zich door zulke dwangmiddelen een ambt van vertrouwen zou laten opdringen, uit vrees dat men hem ter straat met den vinger zou aanwijzen en achterna roepen Zietdaar den 'Voorzitter der ge teekende stembriefjes Naar men ons ten stelligste verzekert, is er meer dan stof te veel, om de kiezing van den voorzitter der geteekende briefjes te doen ver breken. De zoo 9pu9.i?]]igos en zoo 9Gip.i93cn zegepraal onzer tegenstrevers zou dus kunnen van korten duur wezen. Ten slotte sturen wij onze hartelijkste dank betuigingen toe aan de kiezers onzer stad maar vooral aan de vreemde kiezers aan wier zelfsopofferingen, moed, ieveren standvastig heid wij onze oprechte en deftig© zegepralen verschuldigd zijn PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Thuysbaert, onderpastoor van H. Kerst, is geestelijke bestierder van St. Amandsgeticht benoemd, alsook lid der bisschoppelijke commissie voor de catholieke scholen van Gent. Hij wordt vervangen door den Eerw. Heer M. Cruyt, priester der laaste wijding. Gesticht van den H. Aloïsius van Gonzagua, te Gyseghem (bij Aelst). BIJVOEGSEL AAN HET PROSPECTUS. Bij de thans bestaande professioneele leer gangen is eene voorbereidende klasgevoegd,sa mengesteld uit jonge leerlingen welke hunne Eerste Communie nog niet hebben gedaan. Zusters aan het gesticht vastgehecht, zijn gelast aan de jonge leerlingen de noodige zor gen te geven welke hun ouderdom vereischt. SCHOOLGELD. Voor de jonge leerlingen onder de Eerste Communie 300 franken. Voor de leerlingen der hoogere leergangen en der latijnsche klassen 400 franken. Wie het prospectus der hoogere leergangen begeert, gelieve zich te wenden lol den heer Bestuurder van 't Gesticht. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. H. te S. fr. 6.00 over 1885. ALLERHANDE NIEUWS. Maandag namiddag werden aan den Eerw. heer. K. De Blieck, onzen eerbiedweerdigen Deken, de HH. Sacramenten der stervenden toegediend. Sedertdien is de toestand van den Eerw. zieke eenigzins verbeterd. Mochten de veree- nigde gebeden der catholieken bij den Almo gende verhoord worden mochten wij het geluk smaken hem nog vele jaren aan 't hoofd zijner kudde te zien welke hij tot hiertoe met zooveel wijsheid en goed beleid bestierde. Woensdag morgend had een onbekende kerel hier te Aalst een peerd gestolen. Hij is er meê naar Gent gevlucht maar werd door de gendarmen achtervolgd, die met den diefstal waren bekend gemaakt. Hij is van het peerd gestapt te Gent op de Visscherij aan eene herberg, en heeft het dier aldaar vastgemaakt. Binnen gegaan zijnde, begaf de dief zich naar het gemak, waar hij bij middel van een mes, gepoogd heeft zich de keel af te snijden. Men heeft hem zwaar gewond naar de Bijloke ge dragen. Er is weinig hoop op genezing. Officieel© onderwijzer—Men leest in de Nouvelles du Jour Dijnsdag nacht ten 2 ure, werden de inwoners der Borgval- straat te Brussel, in opschudding gebracht door het lossen van een pistoolschot. De agent De Hulster begaf zich naar de plaats waar het schol gelost was en zag in het venster dei- eerste verdieping een meisje, welke een pis tool in de hand hield en die, terwijl zij hem den sleutel van het huis toewierp, omtrent het volgende zegde Een persoon bevindt zich aan de deur mijner kamer. Ik heb geschoten om hem te verschrikken. Ga spoedig De agent trad binnen en vond inderdaad aan de deur der kamer een persoon, gemeen teonderwijzer uit de omstreken van Namen, die door het meisje onmiddelijk herkend werd als zijnde de vriend van haar verloofde, een meester-kleermaker. De onderwijzer heeft verklaard dat zijn vriend, de kleermaker, hem verzocht had aan de deur van de kamer van het meisje gaan te luisteren wat zij zegde en wat er gebeurde. Op het gerucht van het schot had de kleermaker de vlucht genomen en den schoolmeester op den trap gelaten. Eene schoone rol die deze oflïcieele onder wijzer hier speelt, en welke uitmuntende voor bereiding om vervolgens de onafhankelijke zedeleer te onderwijzen aan de leerlingen zijner klas. Sedert eenigen tijd had men in het be stuur van den ijzerenweg bemerkt dat men gebruik maakte, op de linie van den Belgischen Staat van vervalscbte koepons. De vervalschers gaven zich uit voor ingenieurs op de Noorder- liniesof funktionnarissenbij den Grand Central. Er werd een oog in 't zeil gehouden en dijnsdag morgend werden de opzoekingen met den besten uitslag bekroond. Een reiziger bood zich in de statie van Luxemburg aan, voorzien van dergelijken koepon. Hij werd ondervraagd en moest eindigen met bekentenissen te doen. Een onderzoek is begonnen. De loting die, voor de milicianen van 1885, de orde van voorrang moet vaststellen voor de plaatsvervangingen door het departe ment van oorlog, zal den 12 september ten 9 ure 's morgens, op het stadhuis te Brussel plaats hebben. Er is ernstig kwestie van de spoorweg- reiskaartjes, bij het uitkomen van de statiën af te nemen dit ontwerp zou eerlang uitge voerd worden. Dit ware een goed middel om het leven van vele treinwachters te sparen. De Evening Standard meldt dat de koning der Belgen aan ALM. Yarow en C'% te Poplar, bevolen heeft een stoomboot temaken, bestemd om gebruikt te worden op den Opper-Congo, door de expeditie aan wier hoofd de Internati onale Afrikaansche vereeniging AI. Stanley geplaatst is. De Union du Centre kondigt aan dat de minister van financiën aan al de hoogere func tionarissen van zijn departement een om zendbrief heeft gezonden, waardoor hun ver boden wordt, in de bureelen van contributién en van andere administraliën, jongelingen te ontvangen die hunne studiën niet gedaan heb ben in een athenaeum of eene middelbare school van den Staat. Alen ziet dus wel dat de Staat het vrij onderwijs niet herkent. Vrijdenkerskongres. Dezer dagen werd te Amsterdam een internationaal vrijdenkers kongres gehouden, waaraan eenige beruchte godloochenaars van alle landen deelnamen, onder ander Bradlaugh en Büchner. Er werd besloten dat het aanstaande kongres te Brus sel zou gehouden worden. De reden waarom, na de hoofdstad van Nederland die van België gekozen is om de vrijdenkers te ontvangen, is mogelijk te vin den, zegt de Tijd, in een toast aan het banket, waarmee het driedaagsch schandaal gesloten is. Een Nederlander dronk op den band tus- schen Nederland en België, die, zegde hij, als één land uitmaakten met twee koningen een Belg antwoordde daarop met den wensch, dal het eens mocht zijn één land zonder konin gen. Wij zullen ons van alle beschouwingen ont houden wij willen enkel doen opmerken dat de geuzen en godshaters overal dezelfde zijn, en dat zij allen snakken naar den dag Dat elk zijn eigen Koning En eigen Paus zal zijn. Dijnsdag namiddag, ten 3 uren, is de ko ning van zijn kasteel in de Ardennen te Brus sel teruggekeerd, om generaal Verspyck, aide- de-camp van den koning der Nederlanden, te ontvangen. Men weet dat de riederlandsche generaal gelast is koning Leopold II geluk te wenschen over de geboorte zijner klein-doch- ter. De buitengewone gezant zou terzelver tijd gelast zijn, zegt men, den koning uit te noodi- gen om met de koningin een bezoek te bren gen aan het hof van den Haag en in de Interna tionale Tentoonstelling te Amsterdam. Dijnsdag avond heeft ter dezer gelegenheid een groot diner aan het Hof plaats gehad, waarop al de gezanten van Nederland, Oostenrijk-Hongarië en andere leden van het diplomatische korps uitgenoodigd waren. De koning is dezen mor gend naar het kasteel van Ciergnon vertrokken. Lijk gevonden te Ander- leelit. Onze lezers zullen zich ongetwij feld nog herinneren dat men den 7 augusti laatstleden op de plaats genaamd Scheulveld» te Anderlechlin een korenveld, het in ontbin ding zijnde lijk ontdekt heeft eener vrouw. De kleederen der vrouw welke op het poli- ciebureel te Anderlecht neergelegd waren, werden gisteren herkend, eerst door den broeder van de overledene, vervolgens door hare tante, vrouw Van Bellinghem, echtgenote Eist, wonende Hollanschestraat 22, te Sl-Gilles waar ook vrouw Colletta Vellemans, geboren den 10 November 1820, woonde, en wier lijk gevonden werd in de omstandigheden die wij vroeger gemeld hebben. Vrouw Vellemans had het ongeluk zich.dik- wijls aan den drank over te leveren. Dit was dan ook het gevolg dat zij den 2 December laatsleden in de Willebroeksche vaart gevallen was, waaruit men haar gelukkiglijk nog heeft kunnen ophalen. Het is rond het einde der maand Mei dat vrouw Eist de verdwijning harer nicht vast stelde. Zij heeft er zich niet veel in verontrust, aangezien Colletta Vellemans de gewoonte had dikwijls eenige dagen bij hare famillie in de provincie te gaan overbrengen. Alen denkt zich niet in tegenwoordigheid eener misdaad te bevinden. In een logisthuis der Tinnenpotstraat. te Gent, heeft de ontknooping van een treurig drama plaats gehad. Dijnsdag morgend, rond 6 ure, heeft de genaamde Ferdinand D... oud 44 jaar, zich bij middel van verhanging gezelf- moord. Eenigen lijd geleden stierf de vrouw van dien ongelukkige, die thans in de Leistraat buiten de Brugschepoorl woonde hare doch ter had er zooveel verdriet over, dat zij zich door vergiftiging om het leven bracht. Dit speelde den man in het hoofd en sedert dien beging hij buitensporigheden. Alaandag nacht heeft hij zich opgehangen, na zich den gan- schen dag zwaarmoedig getoond te hebben. Alaandag avond is te Gent een erg onge luk voorgevallen. De vrouw van een nachtwa ker heeft, door hare petroollamp te willen uit blazen, deze doen ontploffen. De brandende olie was op de ongelukkige gevallen, die om ringd van vuer, op de straat kwam en om hulp riep. Toen de nachtwaker het vuur uitgedoofd had, was geheel het lichaam van het slachtof fer slechts eene wonde. Men heeft haar naar het gasthuis gebracht. Haar toestand is zeer bedenkelijk men vreest voor haar leven. Sedert eenige dagen, zegt het Fondsen blad van Gent, is het water onzer rivieven wéér door eene of andere smetstof bedorven. De visch komt met massas boven en het is met geheele eemers dat hij sedert donderdag gevangen wordt. De genaamde Adolf B..., schoenmaker, wonende Meulesteedschensteen- weg, wilde donderdag morgend insgelijks een portie visch vangen. Hij ging daarvoor aan den Dok den tragel af, met zijn schepnet in de hand, en trad in het water, toen hij plotseling eenen luiden kreet slaakte en om hulp riep. Hij had namelijk met den voet in een snoekijzer getrapt, dat een andere visscher verloreu had, en men is verplicht geweest het ijzer tegen zijnen voet af te vijlen en daarna het ander deel uitte snijden. Alen schrijft uit Alaldeghem aan den Vaderlander van Eecloo De vcrledene vvGek viel er hier een feit voor dal, hoe komiek het ook zij, meer medelijden dan min achting baart voor onzen eersten magistraat. Onze burgemeester ontving eenen omzendbrief van den heer gouverneur, waarbij verzocht werd na te zien of de becren der kerkfabriek, ter gelegenheid van het overlijden eens pastoors, wel hunne plichten verrichten. Noglans, onze burgervader legde zich dien omzendbrief gansch verkeerd uit. Inderdaad, hij overtuigde zich dat hem den plicht werd opgelegd aanstonds den inventaris te maken der goederen van onzen levenden pastoor. Zoo gedacht, zoo gedaan Op 24 augusti laatstleden begaf zich onze burger vader, vergezeld van policie, naar de pastorij Hij werd binnengeleid. Hij sprak Mijnheer de pastor, ik ben gekomen om de goederen welke uwe pastorij bevat op te schrijven, ik wil zeggen den inventaris te maken. De eerw. heer pastor ontkende den heer burgemeesler het recht zijne kamers en kelders, zijne meubels en eelkassen te onderzoeken. Ik ben verplicht, luidde het antwoord van den burgervader, en wij zullen maar beginnen met de voorwerpen dezer zaal op te schrijven. Én hij overhandigde den eerw. heer pastor den brief van den gouverneur. De eerw. heer pastor, die reeds den misslag be greep, antwoordde Zoo haastig niet, M, de burge meester, zoudt gij M. Van Kerschaver niet begeeren te spreken Oh, ja met veel plezier, ik ben vergenoegd hier mijn getrouwen raadsman te ont moeten. De eerw heer pastor liet den burgemeester den gang doorgaan en opende de deurWonder van schrik deinsde de man achteruit. Hij bevond zich voor de leden van den kerkraad, die daar vergaderd waren. De omzendbrief ging over van hand tol hand eo de inhoud werd met veel liefdadigheid den bur gervader uitgelegd. Intusschentijd was de policie op de vlucht gegaan en had haren meester aan zijne domheid overgelaten. Eindelijk, een kluchtig gelach rees onder de leden van de kerkfabriek op, en een hunner sprak eeuige wooiaen, die de burgervader wellicht met verslaan, maar toch wel gevoeld heeft. M. de burgemeester, overtuigd van zijne onwetendheid, stelde een einde aan het spel hij vertrok gelijk l.a Fontaine zegt Jurantmais un peulard quonnel'y prendrait plus Bijna geert dag gaat voorbij of wij heb ben spoorwegongelukken te melden. Dijnsdag morgend werden twee werklieden in dienst aan de werken der spoorbaan, tusschen de statiën van Ruysbroeck en Loth, door de ma- chien van den trein 906. komende van Door nik, getroffen en op den slag gedood. Brand te Spontin. - Een slachlofferZie hier eenige inlichtingen over den brand te Spontin, die de dood veroorzaakt -heeft van één soldaat en niet van twee zooals de brus- selsche dagbladen meedeelden. Zondag rond 7 i/s ure 's avonds, is er brand ontstaan op eenen zolder, waar zich de ge naamde Al. Logge, van Koekelaere (West- Vlaanderen), soldaat bij het 3e balaillon, 9e linie, alleen bevond. Alen veronderstelt dat deze ongelukkige de lanteern, die hij bij zich had, heeft laten vallen en in plaats van om hulp te roepen, getracht heeft zelf het vuur uit te dooven. Het vuur, dat zich met eene verschikkelijke snelheid in het strooi verspreidde, belette Logge lot aan den trap te komen. Heel het detache ment dat zich ie Spontin bevond kwam aan stonds ter plaatse der ramp gesneld, om den ongelukkigen te redden. Spoedig klommen eenige militairen, waaronder verscheidene officiers, op het dak en maakten met gevaar van hun leven, er een opening in en hebben den armen soldaat, die verschrikkelijke brand wonden bekomen had, uit den vuurpoel ge lrokken. Ondanks de spoedigehulp is Logge, maandag morgend, te midden der verschrikkelijkste pijnen, overleden. Deze ongelukkige verwekte het algemeen medelijden. Het is de oudste zoon van vlaamsche landbouwers. Hij woonde met zijne moeder, weduwe, waarvan hij elk oogen- blik sprak. Een huisvader schrijftEr bestaat te Namen een oud onbewoond fort, waarin men niets aantreft dan ratten, muizen en alle soor ten van ongediert. Het 11" linieregiement is sedert omtrent 5 a 6 dagen te Namen en moet er tot heden zaterdag blijven. Weet gij waar men de soldaten die er deel van maken, gelo geerd heeft AI. Gratry heeft niets beters gevonden dan hen heel eenvoudig hunnen intrek te doen nemen in de kazematten van het oude fort, onbewoond sedert 1871, waar men tijdens den fransch-duitschen oorlog de vreemde soldaten logeerde. Het water druipt er dwars door de muren. Is het niet schande lijk in zulke plaats, en vooral voor den nacht deze arme, door vermoeienis afgematte jonge lingen op te sluiten Want van 4 1/2 uren zijn ze te been om heel den dag in de brandende zon te manceuvreeren. Is het niet schandelijk deze personen bloot te stellen aan fleuris en rhumatisme. Zijn er dan te Namen voor het oogenblik geen ledige schoolpaleizenWan neer men slechts denkt een vochtig plekje van eenige centimeters te ontdekken in onze vrije scholen, wordt onmiddelijk den toegang tot de school verboden en nogtans worden zij slechts bezocht gedurende eenige uren per dag, eu niet 's nachts In den nacht van 30 tot 31 augusti, rond middernacht, hoorde de politie-commissaris Jungels, in dienst in de Luxemburgstraat, te Arlon, gekerm in de St-Janstraat. Onmiddelijk begaf hij zich naar dien kant en bemerkte drie personen die schenen te twisten. Zoodra zij den politie-commissaris bemerkten, namen zij de vlucht. Jungels, denkende met kwaaddoe ners te doen te hebben, achtervolgde hen. Zij gingen hem bijna ontsnappen, doch hij loste een pistoolschot in de luchtTen gevolge van het schot bleef een hunner slaan. Zonder aarzelen, begaf zich de commissaris bij hem en hield den kerel aan. Het was een vreemdeling, zekere Th. Simon, hoefsmid, geboren te Hagen (Groothertogdom Luxem burg,) ondervraagd over de oorzaak zijner vlucht, verklaarde Simon gemengd geweest te zijn in eenen twist met twee werklieden van den ijzerenweg. De policie-commissaris deed onmiddelijk opzoekingen eu ontdekte eenige oogenblikken later, een jongeling, die op den grond uitge strekt lag en bijna geen teeken van leven meer gaf. De ongelukkige werd opgenomen en bij een geneesheer gebracht. Deze stelde vast dat het slachtoffer eene gapende wonde aan den buik had. De wonde moet toegebracht geweest zijn met een snijdend werktuig. De aangehoude kerel had een dolk bij zich die met bloed bevlekt was. Het parket van Arlon werd onmiddelijk verwittigd. De ge kwetste, Jan Devillé, oud 18 jaar, werkman bij den ijzerenweg te Arlon. is gekonfronteerd ge weest met Simon, en heeft deze laatste her kend, als zijnde de persoon die de wonde heeft toegebracht. Simon loochent hardnekkig. Ee nige oogenblikken later gaf het slachtoffer den geest. Simon is in de gevangenis te Arlon op gesloten. Instorting. Een betreurensweerdig on geval heeft woensdag morgend te Pisseroule- Dison plaats gehad. Een gedeelte van de oude fabriek Loudemant is ingestorteen werkman werd onder de puinen begraven. Het dak is ingestort, en vallende op den planken vloer der derde verdieping, heeft het dezen in zijnen val meegesleept, alsook de planken vloeren der twee andere verdiepingen Geheel deze massa is op den grond te rechte gekomen. Een werkman, die in de benedenverdiepin gen werkte, de genaamde Choquier, werd onder de puinhoopen der drie verdiepingen begraven de geburen en de policie, die op het gerucht toegesneld kwamen, zijn onmid delijk aan de wegruimingswerken begonnen, ten einde den ongelukkige te redden. Toen zij hem vonden was hij nog slechts een lijk. De ongelukkige was op den slag gedood door nen balk die hem letterlijk het hoofd tegen den muur verpletterd had. Alen telegrafeerd uit Arlon aan de Indé- pendauce Een verschrikkelijke brand heeft te Battincourt-Habanzy,60 huizen in asch gelegd; 75 familiën bevinden zich zonder schuilplaats en zonder kleederen. Volgens een brief gericht aan den Courrier de Bruxelles, is geheel het dorp Batttncourt vernietigd. Als bij mirakel zijn de kerk, de pastorij en de katholieke school, alhoewel langs alle kanten door het vuur omringd, gespaard gebleven. 116 huizen zijn verbrand meer dan 130 huisgezinnen zijn zonder schuilplaats en middelen van be staan. AI. Boogaerts, burgemeester van Winghe- St-Georges, verleden maandag aangekomen om de kermis van Leuven bij te wonen, is het slachtoffer geweest van een behendigen pick pocket, die hem zijne gouden horlogie en ket ting ontstolen heeft. Wij lezen in een hollandsch blad o Een onzer lezers heeft de vriendelijkheid, ons het recept toe te zenden voor de bereiding van brandnetels (distels) tot een smakelijk gerecht. Wij deelen het voor de liefhebbers meê. De brandnetel wordt jong geplukt en in koud water gezel, waarin hij weldra zijne lastige prikkelbaarheid in zoo ver verliest, dat hij zonder gevaar met de hand aangepakt en goed afgespoeld kan worden, om hem van stol en zand te zuiveren. Vervolgens wordt hij in water gekookt, daarna afgegoten, in eene vergiettest gezet voor de uitdrupping, op de gewone wijze gekapt op een kapbord en daarna gestoofd. Boter mag bij dat stoven niet ge spaard worden. De aldus bereide schotel is smakelijker dan alle ander jong groente. OOSTENRIJK. Begrafenis van Graaf de Chambord. De Stoet. Omtrent 9 ure begon de stoet zich te vormen. De zon brandde geweldig. De gilden en plaatse lijke afgeveerdigden gingen voorop. Dan kwam de lijkwagen en het ovprige van den stoel volgde in orde. Hel aantal deelnemenden mag op 25,000 geschat worden, waaronder 5 lot 6000 Fran- schen. Nevens den lijkwagen, door de zes witte peer den van den prins getrokken, stapten de kamer knechten en pikeurs van Frohsdorf, allen een lanteern dragende met rouwfloers bespannen en versierd met het wapen van Frankrijk. Voor den wagen reed het open rijtuig des overledene, waarin een zwart kussen lag met de ecre'.eekens der orde van den H. Geest. De rouw was geleid door prins van Turn-en- Taxis. De prins was in groolen uniform. Daar hij den keizer vertegenwoordigde, slapte hij alleen voorop. Achter hem kwamen de groot-hertog van Toskanen, in uniform van oostenrijkschen gene raal don Juan van Bourbon, vader van don Carlos, en de hertog van Parma. Dan don Carlos en zijn zoon. Nu kwamen het huis des konings, de fransche deputatiën, de oostenrijksche overheden, enz. De Iransche departementen waren vertegen woordigd door een zestigtal deputatiën, allen vaandels of kronen dragende. In de Kerk. Slechts hel klein vierde van de stoet kon in de kerk plaats nemen. De mis begon aanstonds. De Franschen en de oosten rijksche overheidspersonen plaatsten zich in de vooraf geregelde orde. Aan den kant van het Evangelie zaten de vrouwen. Zij waren om zoo te zeggen allen, ten gelalle van 500, rond de hertogin van Chevreuse geschaard. De namen opsommen der grooten van Frank rijk, bij de plechtigheid aanwezig, ware onmo gelijk zeggen wij in een woord dal al de adelijke familiën van Frankrijk vertegenwoordigd waren. Zij die in de kerk geene plaats hadden kunnen vinden, stonden voor de deur, tusschen de twee reiën der oostenrijksche soldaten en bespraken in hevige bewoordingen het incident. Er werd besloten nog dien dag drie vergaderingen te houden, twee met het doel een adres te zenden aan den graaf van Parijs eu een om een tegen- adres te stemmen aan de gravin de Chambord. De mis was ten 11 1/2 ure gedaan. Een Incident. Rond half 2 ure 's na middags ging de prefekt der stad AI. Lucien Brun vinden, om hem te melden dat hij des noods elke politieke bijeenkomst met geweld moest beletten. Ik zou niet geene geweld moe it ten gebruiken, zegde hij, gelief mij te helpen om zulks te voorkomen. M. Lucien Brun voldeed geerne aan de vraag van den prefekt; maar de koningsgezinden wa ren reeds bijeen in den hof van een hotel. Hij deelde aan de vergadering het doel van zijn be zoek meê. Dit bracht groote opschudding te weeg, maar de menigte verliet ten half drie ure het hotel. In het Klooster. De kist van graaf de Chambord werd ten 4 ure weer op den lijkwa gen geplaatst, en de stoel die zich voor de hoofd kerk hervormd had, stelde zich in beweging naar het franciscauer klooster van Castagnavizza. Men ging langzaam vooruit en vele aanwezigen weenden. Ten 6 ure was men aan het klooster. De prins- aartsbisschop las de laatste gebeden en het stof felijk overschot van graaf de Chambord werd neêrgelaten in den grafkelder, waarin reeds het gebeente rust van koning Karei X en van den hertog van Angoiriême. Op dit oogenblik naderde een gewezen zouaaf van den Paus en legde op de kist de vlag neêr, welke de oud-oom van generaal de Charette, ge durende den Vendeeschen oorlog gedragen had. De Drapeau noir maakt een manifest open baar der nihilistische vrouwen. Zij zeggen in dit stuk dat zij zich in zonderheid van vergif zullen bedienen om de burgers van kant te hel pen maar daar zij niet al te talrijk zijn en geen scheikundige laboratoriums hebben, zullen zij zich vergeuoegen met in het eten hunner exploi- leurs kleine hoeveelheden doodende stoffen te mengen. Louise Alichel heeft dezer dagen eene bui tengewone genade bekomen. Zij heeft hare zieke moeder te Parijs, mogen gaan bezoeken. De petroleuze is omtrent een uur bij hare moeder gebleven en loonde zich zeer dankbaar voor de bekomen gunst, 's Avonds werd zij naar Cler mont teruggevoerd. DUITSCHLAND. Spoorwegramp te Steglitz. 40 dooden. Omtrent het spoorwegongeluk te Steglitz, waarvan de duitsche dagbladen melding maken, vernemen wij het volgende Voor de stoep van het gebouw der statie staat een hekken. Telkens wanneer een trein in aantocht is, wordt dit gesloten, zoodat de reizigers op dit oogenblik uit de statie niet naar den spoorweg kunnen doorloopen, maar moeten wachten tot het hekken geopend wordt, hetwelk eerst geschiedt, wanneer de aangekomen trein stilstaat. Op den spoorweg liggen evenwijdig met het hek twee sporen, het voorste voorde treinen uit Ber lijn naar Postdam, het achterste voor die uit laatsgenoemde stad naar Berlijn. De reizigers naar Postdam moeten instappen aan de voorzijde van het voorste spoor. De passagiers naar Berlijn gaan langs een omweg naar het achterste spoor, en moeten daar aan den achterkant instappen. Terwijl er nu zondag avond, een trein naar Berlijn bestemd, op het achterste spoor stond, waren eenige personen bevreesd, wegens den grooten toeloop geen plaats in de rijtuigen te kun nen krijgen. Daarom sprongen zij over het gesloten hekken en liepen over het voorste spoor naar den trein, ten einde aan dien kant er in te stappen. Zoodra de wachtende menigte op de stoep dit zag, drongen allen naar het hekken. Of de baan wachters al riepen en waarschuwden dat er nog niemand op den weg mocht komen en dat er een trein naderde, dit hielp niets. Onstuimig drongen allen voorwaarts, en daar een onderoffi cier den grendel van een der hekdeuren wegschoof, terwijl twee andere deuren onder den aandrang der ongeduldigen be zweken, liepen er in een oogenblik een aantal menscben over het voorste spoor. Juist op dit oogenblik kwam de trein uit Berlijn, die over dat spoor heen moest. Een ijzingwekkend gegil weergalmde en het ongeluk was gebeurd. De reizigers die op het spoor liepen, werden verpletterd, terwijl anderen, die er juist aan of over waren, de kleéren, armen of beenen van het lijf werden gescheurd. Eenige lijken lagen letterlijk op een hoop in elkaar geperst. Verderop lag een lijk zonder hoofd, ginds een paar enkele hoofden, armen of beenen. Een man zag zijue vrouw, die in weêrwll van zijn geroep was doorgeloopen, onder de wielen vermorzelen. Een veertienjarige knaap zag zijn vader, moeder en drie broeders hetzelfde lot ondergaan. Zeventien mannen, aclitieu vrouwen

De Denderbode | 1883 | | pagina 2