door het Stedelijk Bestuur gedragen worden. De lijkkist zal later in een grafkelder,insgelijks ten koste der stad Antwerpen gebouwd,bijgezet worden. Het Bestuur van 't Davidsfonds der afdeeling Aelst heeft, in zitting van Woensdag jl., het volgende besloten Deelnemende in het onherstelbaar verlies dat hetVIaamsche land en de nationale letteren hebben getroffen, door het afsterven van een zijner beroemdste zonen en genialen beoefe naar, Hendrik Conscience,zal er eene deputatie van 4 leden Zondag naar Antwerpen vertrek ken om er de plechtige ter aarde bestelling van den grootsten onzer schrijvers bij te wonen. Het kartel in rouwfloers en met eene rouw- kroon omhangen zal in den stoet gedragen worden. Genoemde leden vertrekken ten 6 uren 35 minuten en verzoeken eerbiediglijk de leden van 't Davidsfonds en ook de andere stadsge noten, van zich bij hen in den stoet te willen aansluiten, op dat Aelst even als de andere vlaamsche steden op eene waardige wijze in deze plichtigheid vertegenwoordig zij. In buitengewone zitting van vrijdag heeft onze stedelijke Raad besloten dat eene deputa tie samengesteld uit drij leden den lijkstoet van den genialen volksschrijver zal bijwonen en eene immortellen kroon op zijn graf neer leggen. Dees besluit zal bij onze zoo Vlaam sche bevolking goedkeuring vinden. Het Kiesexaain. Wij kunnen onze calholijke vrienden van binnen en buiten de stad niet dringend ge noeg aanmanen, alle onze partijgenoten welke geen kiezer zijn, op te zoeken en aar. te wak keren om zich te onderwerpen aan 't kies- exaam, welk hun 't stemrecht voor de provin cie en gemeente zal verschaffen. Vele personen zullen misschien vervaard zijn, om zich aan 't exaam te onderwerpen, uit vrees van te mislukken. Die vrees is onge grond. Men moet in 't geheel niet beschaamd wezen zich aan een exaam te onderwerpen. Dezen alleen die zich aan 't exaam niet durven onderwerpen, hebben reden van beschaamd te wezen, omdat men hen dan te recht van on geleerdheid of ezelarij mag verdenken. Dat men dus alle bangheid, alle beschaamd heid voorgoed afschudde. Het «-xaam is toch zoo moeinlijk niet. Immers mits de bijwoning van eenige herhalinglessen mag men zich met verzekering van welgelukken stout weg aan bieden. Wij aanzien het als eene gewetensplicht zich aan 't exaam 't onderwerpen en aldus stemrecht te verkrijgen. De nieuwe wet werd door de liberalen gemaakt om ons te on derdrukken zij hebben gerekend dat het exaam aan velen onzer vrienden zon alschrik- Jten en zij ons dus, dank aan 't leger van 't beambten en bedienden 't welk onder de soldij van 't ministerie staat, gemakkelijk zullen kunnen overrompelen.... Toonen wij aan de liberalen dal zij zonder den weerd hebben gerekend toonen wij hen dat alle ware catholijken maar al te goed be grijpen, dat zij met zich aan 't exaam te onder werpen niet alleen eene burgerlijke maar ook eene gewetensplicht vervullen Vele personen, vooral op den buiten vree zen de vijandigheid van de jurijs...... Die vrees is ongegrond.... De wet omringt het exaam met voorzorgen die de onpartijdigheid der beslissingen van de jurijs waarborgen. De namen, voornamen en woonplaats van den candidaat-kiezer blijven verborgen. De jurij weet niet wie de persoon is wiens werk zij beoordeelt. En wat meer is de jurij voor de welke men het exaam ondergaat mag het niet beoordeelen. Het lot wijst de canto- nale jurij aan gelast met de beoordeeling der exanren in een ander kanton ondergaan.... Langs dien kant is er dus niets te vreezen. Men vergete ook niet dat de vragen moeten uitgelot en schriftelijk moeten beantwoord worden. Geene andere vragen dan deze door 't lot aangewezen mogen gesteld worden. Aan 't werk dus, en laat ons toonen dat de ploegen die in God gelooven, zoo Z. M. Frère I ons betitelde, toch nog zoo dom niet zijn als de liberalen het voor hebben ülilicie. Woensdag morgend, ten 9 ure, heeft in de gothische zaal van het stadhuis te Brussel, de loting plaats gehad voor de milicianen van de lichting van 1883. om de orde van voor rang vast te stellen voor de plaatsvervangin gen door het departement van oorlog. De gouvernementeele kommissie, ingesteld bij koninklijke besluit voor de operatiën der trekking, was voorgezeten door M. Seeger, generaal-majoor, kommandant der provincie Brabant, ondervoorzitter, in vervanging van M. Heyvaert, gouverneur, voorzitter, die in verlof is. De leden die aan het bureel zetelden waren: MM. Walravens, schepene, der stad Henne, onderdirecteur bij het departement van oorlog Mahon militaire intendenr van 2° klas. Het ambt van sekretaris werd vervuld door M. Thijs onder-intendent van 1° klas. 1515 ingeschrevene milicianen en die in het lot gevallen zijn, hebben de voorafgaandelijke storting van 200 fr. gedaan, om recht te heb ben op de plaatsvervanging door het departe ment van oorlog. Het gouvernement heeft slechts tot hiertoe 727 mannen ter zijner be schikking. Het getal der milicianen die zelve eenen plaatsvervanger moeten zoeken, indien zij persoonlyk niet willen dienen, voor den 1 januari aanstaande, is dus 788. W V Een vraag van vernietiging der kiezing van den heer C. Cumont, als voorzittar onzer Han delsrechtbank werd deze week aan 't Hof van Beroep te Gent toegestuurd eu ten bekwamen tijde ter greffie der provincie neêrgelegd. Alhoewel rechter Six, Ronds ons voorspelde dat het Hof van Baroep ons met onze reklaam zou wandelen zenden, hebben wij het meeste vertrouwen in de onpartijdigheid van 'tHooger Gerechtshof. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop heeft de plaats van deken, op Gent-buiten rechter oever der Schelde, openslaande door het overlijden van den be treurden Zeereerw. Heer Meganck, vervuld. DeZeereerw. Heer Van Assche, pastor van Ledeberg, is deken benoemd. Tot principaal van het college van Ninove is aangesteld de Eerw. Heer Byl, die gedurende vele jaren professor is geweest in het St.-Lie- vensgesticht te Gent. De Eerw. Heer De Vreese, om ziekelijkheid uit de zendingen van Haiti teruggekeerd, is professor benoemd in liet gesticht van St-Gre- gorius te Ledeberg. Gesticht van den H. Aloïsius van Gonzagua, te Gyseghem (bij Aelst). BIJVOEGSEL AAN HET PROSPECTUS. Bij de thans beslaande professioneele leer gangen is eene voorbereidende klasgevoegd,sa mengesteld uit jonge leerlingen welke hunne Eerste Communie nog niet hebben gedaan. Zusters aan het gesticht vastgehecht, zijn gelast aan de jonge leerlingen de noodige zor gen te geven welke hun ouderdom vereischt. SCHOOLGELD. Voor de jonge leerlingen onder de Eerste Communie 300 franken. Voor de leerlingen der hoogere leergangen en der latijnsche klassen 400 franken. Wie het prospectus der hoogere leergangen begeert, gelieve zich te wenden tot den heer Bestuurder van 't Gesticht. ALLERHANDE NIEUWS. Onze eerw. heer Deken is voor goed aan debeterzijde; men verhoopt dat hij inden loop der toekomende week zal kunnen naar de Kerk gaan en des Zondags daarna de Hoogmis celebreren. Een verschrikkelijke donderbui brak vrij dag namiddag, rond 4 uren, boven onze stad en omstreken los. Vreeslijke weêrlichten wer den onmiddelijk gevolgd van geweldig klette rende donderslagen. Een overvloedige regen gemengd met hagelsteenen door een hevige wind gedreven stortte neder. Gelukkiglijk duur de het onweder slecht weinige minuten. Don- dersteenen vielen op verscheidene punten neer, en veroorzaakten brand en schade. Eene hofstede te Kerkxken en eene schuur te Lede wierden de prooi der vlammen tal van hoo rnen wierden ook aan splinters geslagen. Groot en luisterrijk CoDcert te Vlierzele, in het schoollokaal, ten voordeele van het vrije catholijk onderwijs, op Zondag 30 September 1883, gegeven met de medewer king der harmonie van Oordegem, van eenige kunstenaar en bekroonde kluchtspelers. Zekere personen hebben de begrafenis van Conscience nog niet kunnen afwachten om de plaats te vragen die de overledene bekleed de. De Eloile verwittigt de vragers dat al hun pogingen nutteloos zijnde plaats—eene eere plaatswaarvan Conscience de lutularis was. zal afgeschaft worden. Gevaarlijk gebruik van petrololie. De weduwe Ricattekeukenmeid bij den heer Schpeck te Lunéville, is dezer dagen bezweken aan de gevolgen van verschrikkelijke brand wonden veroorzaakt door de petrololie. Hare lamp die op 't punt was uit te gaan, met ver- sche olie willende vullen, ontplofte eensklaps de kan die 't gevaarlijk vocht bevatte. De arme vrouw ontving de brandende olie in volle borst. Zinneloos van pijn en schrik, liet zij al vluchtende, hartverscheurende kreten hooren. M. Schpeck kwam haar ter hulp gesneld met een deken in hetwelk hij haar omhulde, doch, ondanks alle de beste zorgen, overleed zij te midden der verschrikkelijkste pijnen. De kleine burger moet altijd de potten betalen, die degroote breken. De vrijmetselaarslogie heeft gezworen het lijk van het catholicismus in het graf te werpen. De kosten daartoe beloopen reeds tot mil- lioeneu. Maar tot heden is er nog niets in den put gevallen dan de kluiten van de burgerij. Het lijk ligt nog altijd vast op dezelfde plaats en schijnt zich van dag tot dag vaster te. leggen. Onze logiebazen vragen nieuw geld om de pogingen te hernieuwen. De sterke drank die, matig genomen, voor den werkman een kracht- wekkend middel is, en de tabak, die een ge noeglijk tijdverdrijf voorden arbeider is, wor den door zware belastingen getroffen. De kleinen betalen de dwaasheden der groe ten. Maar wat geeft dat aan de liberale bazen? Als de werkman niet kan toekomen, dan moet hij zich eenen knoop in den buik leggen of zich de nagels van de vingers werken. Het weekblad la Paix van M. Coomans, wiens inlichtingen gewoonlijk nog al juist zijn, kondigt aan dat hel ministerie, verre van te sparen, ten naaste jare nieuwe soorten van onkosten zal inbrengen. Alweer zullen dus de liberale gelukkigma kers in de beurs van boer en burger naar den laatsten stuiver komen tasten. De fransche minister van onderwijs heeft het voorschrift gegeven, dat alles wat op gods dienst betrekking heeft uit de boeken moet verdwijnen, die in de openbare scholen ge bruikt worden. De Parijsche dagbladen deelen eenige voor beelden daarover mede, getrokken uit de Grammaire del'Enfance De Catechismus is een boekwerd veranderd in ijter is een metaal. Notre Dame is een eigennaam is vervangen door Korsika is een eigennaam. Kaïn doodde zijnen broeder Abel is nu Italië heeft den vorm van eene laars. Het vierregelig versje God is goed werd weggelaten. Ik dank u. God! werd Ik dank u, wie ge ook zijl Overal waar in de eerste uitgave staat de Schepperstaat in de laatste uitgave Jupiter.Hel kind mag niet meer leeren De Schepper gaf den ezel geduldmaar nu staat er dal Jupiter dit deed. O Jupiter Het bestuur der Staatsijzerenwegen wordt met een zonderling proces bedreigd. Men weet dat ter gelegenheid der groote manosuvers, een speciale trein van Brussel naar Philippeville (heên en weêr) ingericht werd voor den 8 september. Deze trein zou de reizigers te Philippeville brengen, ten 7 uren 50 m. derwijze dat zijde operatiën van den laatsten strijd konden vol gen en hun denzelfden avond te Brussel terug te brengen. Maar ten gevolge van een ongeval te Rhodes- Saint-Genèse, kwam de speciale trein eerst ten 10 uren te Philippeville. De reizigers had den dan eerst een zekeren tijd noodig om zich naar het slagveld te begeven. En oordeelt over hunne ontevredenheid de slag was geëindigd, de manceuvers waren gedaan en de koning na de troepen in oogenschouw genomen te heb ben, vertrok met den bijzonderen trein te St. Lambert. Een der reizigers, M. Jules V..., wel gekend te Brussel, zal uit dien hoofde een proces in spannen tegen het bestuur van den ijzerenweg. Ziehier zijn thema Ik heb een koepon ge nomen, niet voor Philippeville, waar ik in 't geheel niets te verrichten had, maar voor den strijd van den 8e, welken ik wilde bijwonen. Een bericht van den ijzerenweg heeft mij in onkosten doen vallen. De ijzerenweg heelt mij een veldslag beloofd. Hij is zijne verbinding niet nagekomen. Hetkontrakt tussclien hem en mij is niet uitgevoerd. Ik w aag mijn geld terug, a. u. b. Men heeft schoon aan dezen reiziger uit te leggen dat indien de ijzerenweg zijne belofte niet gehouden heeft, dit hel gevolg is van een ongeval te Rhodes-St-Genèse hij blijft on verbiddelijk. Hij voegt er zelfs bij dat hij reke ning houdt van het ongeval met zich te vreden te stellen met de uitbetaling te vragen van zijn koepon en met af te zien van aan het bestuur van den ijzerenweg een proces in te spannen tot schadeloosstelling. Drama der S' Gudulastraat. Za terdag morgend ten 10 1/2 uren, werd de Ste- Gudulaslraai, in rep en roer gebracht door de kreten Houdt den moordenaar Eene jonge vrouw met hangend hair, bevond zich in het balkon van hel huis n° 19. Vijf pistoolschoten werden binnen in de kamer gelost. De jonge vrouw, alhoewel door ver scheidene kogels getroffen, had nog de kracht zich tot aan het balkon voort te slepen. Mad. Fontaine die het naburige huis be woond, kwam bij het hooren der noodkreten in haar balkon en bemerkte de gekwetste vrouw, welke zij over den balkou trok en in hare kamer bracht. In eenige minuten lijds had er eene samen scholing voor het huis plaats. Twee politie agenten die zich in de straal bevonden, kwa men spoedig toegesneld en liepen naar de tweede verdieping. De deur der kamer was gesloten en de agenten zagen zich genoodzaakt deze met geweld open te duwen. Achter het bed bevond zich een jongeling met een pistool in de hand, waarmee hij de agenten bedreigde. Doch men gaf hem den tijd niet om een schot te lossen, en in minder dan een oogenblik was de droe vige held van dit drama, in de onmogelijkheid gesteld eene beweging te doen. Terwijl men voor het slachtoffer een genees heer was gaan roepen, werd de moordenaar naar het poliliebureel gebracht de gekwetste gaf in een naburig huis aan een officier inlich tingen over het tooneel dat had plaats gehad. Mej. Maria-Louisa Jossart. tooneelspeelster op den Muntschouwburg, had omtrent een jaar geleden eene piano gekocht bij een fac teur te Elsene, M. Boen. De zoon van dezen achtbaren nijveraar. een jongeling van 15 jaar, genaamd Frans Boen, ging van tijd tol tijd het instrument accordee- ren. 's morgens kwam hij zooals naar gewoonte en ging voor de piano zitten. Mej. Jossart zette hare bezigheden voort, toen Boen eensklaps op haar toesprong melde pistool in de hand. Gij gaat mij, schreeuwde hij, al geven wat gij bezit, uw geld, uwe juweeien en in dien gij niet gehoorzaamt zal ik u dooden. Dood van schrik liep het meisje naar hare kas, trok eene schuif open, waarin zich 50 fr., twee armbanden en eene gouden horloge be vonden. Dat is al wat ik bezit, zegde zij aan den jongen bandiet. Neem het geld, de juwee ien en verlrek spoedig Ik zal nauwelijks vertrokken zijn, ant- j woordde hij, of gij zult om hulp roepen. Laat mij u den mond stoppen, ik zal u geen kwaad doen. De vrouw weigerde en liep naar den balkon. Het is toen dat Boen schoot. Zij werd getroffen boven den linkerarm, aan den elle boog en aan den rechterarm. De wonden zijn gelukkig niet erg. Doktor Feigneaux heeft den eersten kogel nog niet kunnen uithalen de toestand van het slach toffer is betrekkelijk voldoende. Keeren wij thans tot den jongen Boen terug. Hij toonde geen het minste spijt over de laffe daad die hij gepleegd had, bedreigde zelfs de politie en weigerde op de hem gestelde vragen te antwoorden. Doch deze houding veranderde toen M. Van Renger op het poliliebureel terug kwam en toen hij Boen berichtte dat zijne indentiteil vastgesteld was toen begon de jonge kwaaddoener met eene ongelooflijke onbeschaamdheid bekentenissen te doen. Hij verklaarde dat hij zich bij Mej. Jossart begeven had om haar te bestelen, doch dat hij eerst een pistool gekocht had in het huis Frangotte. Hij voegde er bij dat hij deelmaakte eener die venbende, waarvan de maatschappelijke zetel te Elsene gevestigd was, en waarvan hij het opperhoofd aanduidde. Wanneer ik uit de gevangenis zal komen, zegde hij tot den officier van policie die hem ondervroeg, zal ik deze vrouw dooden, alsook de twee agenten die mij aangehouden hebben. Ten 1 uur w$rd Boen in rijtuig naar het par ket gebracht. Toen men het huis voorbij reed, waar twee uren vroeger het drama plaats had, stak hij hartelijk lachend zijn hooid door de portel. De policieagent die hem vergezelde, zegde dat hij wel vroeg begon. Dat is mij gelijk, antwoordde Boen, ik ga naar de gevan genis tot mijn 21 jaar en op 50 jarigen leeftijd is mijn leven geëindigd. Na in het paleis ondervraagd geweest te zijn, heeft men den schurk in de Kleine Kar melieten opgesloten. Het parket is in den na middag ter plaatse van het drama geweest. De Gazette meldt dat de houding van Boen nog immer even schaamteloos is. Het is met de grootste kalmte dat Boen verklaerd heeft, geen spijt te hebben over de daad die hij ge pleegd heeft hij scheen zich meer bezig te houden met de menotten die hij aan de handen had, dan met de vrageh die men hem stelde. Al wat madame zegt is waar, verklaarde hijdoch ik heb haar niets ontstolen Gij weet zeer wel dat men bij mij op het oogen blik mijner aanhouding, niets gevonden heeft dan eenige centiemen. Boen werd terug naar de gevangenis ge bracht. De Etoile meldt dat verscheidene achtbare personen bevestigen dat de jonge Boen zinne loos moet zijn. Zijne verklaring dal hij deel maakt eener dievenbende bewijst, zeggen deze personen, dat hij niet goed bij zijn verstand is, want nooit gaat Boen 's avonds alleen uit ook kent men geen kameraden vau hem hij heeft zich altijd zeer onderdanig en werkzaam getoond. Eenige uren voor dat hij de moordpoging pleegde, was hij gelast geweest eene aanzien lijke som te gaan ontvangen en die hij zeer getrouw aan zijne moeder heeft overhandigd. De ouders van den jongeling, deftige en eer lijke kooplieden, protesteeren uit al hunne macht tegen de verklaringen van hunnen zoon. Men beweert dat Boen aan geestverbeiste- ring lijdt en aan een geneeskundig onderzoek is onderworpen. Moordpoging gepleegd door een Vader op zijn Zoon. Maandag morgend rond 7 1/2 ure kwam een man, 60 jaar oud, genaamd Jos. Gillot, wonende in de Wonnslraat, 4. in het kommissariaat van policie der rue du Poiitfon, te Brussel, in een zeer opgewonden toestand. Hij had, zegde hij, zijn zoon gedood, wiens betreurensweerdig gedrag liern sedert langen lijd het grootste verdriet veroorzaakte. Terwijl een officier van policie voortging Gillot te ondervraegen, begaf een andere poli cieagent zich naar de woning van den grij- zaard. Hetgeen deze had komen verklaren, was ongelukkiglijk maar al te waar. Rond 7 uren 's morgends was hij in de kamer gekomen waar zijn zoon Lodewijk sliep. Jos. Gillot, ge wapend met een kapmes, bracht zijn zoon een hevigen slag op het hoofd toe. Het slachtoffer, doodelijk gekwetst, had nog de kracht om op hulp te roepen en zich tot buiten de kamer te sleepen. Men bracht hem onmiddellijk naar het St-Pietersgasthuis. Het parket, aanstonds verwittigd door de policie, heeft zich naar het gasthuis begeven om het slachtoffer, wiens toestand zeer onrust wekkend is, te ondervragen. De magistraten onderzoeksrechters hebben vervolgens ter plaatse der misdaad, Jos. Gillot ondervraagd, die hun met de grootste kalmte de omstandig heden en drijfveeren van de moordpoging heeft bekend gemaakt. De gekwetste Lodewijk Gillot, is loodgieter van beroep. Daar hij bijna nooit werkte was hij bekend voor een eersten straatlooper. Het was hij die, een jaar geleden, de bende der Marollen kommandeerde, tijdens den beruch- ten twist van dit kwartier met de jongelingen van Molenbeek. Lodewijk Gillot werd bijge naamd Bazoef. De beschuldigde, Joseph Gillot, wiens ge drag altijd onberispelijk geweest is, werd on der aanhoudingsmandaat, in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Deze gebeurtenis heeft heel het volkrijke kwartier der Groenstraat in opschudding ge bracht. Wederom hebben wij een moordpoging te Brussel aan te stippen. Woensdag morgend had zekeren D... oud 60 jaar, wonende rug du Bois-Sauvage10, twist met een meisje, ge naamd D.... van ilaliaanschen oorsprong, waarmeê hij sedert geruimen tijd betrekkin gen aangeknoopt had. Ten gevolge van dien twist heeft het meisje vijf revolverschoten op D... gelost. Deze werd getroffen aan het hoofd en de banden. Zijn toestand is zeer bedenke lijk het meisje M... is naarde gevangenis ge bracht. M. Ratat, juwelier, was met een zijner vrienden in eene herberg der Hoogstraat te Brussel gegaan en had een zak inhoudende 2500 a 3000 fr. naast hem op de bank gezet. Toen hij de herberg wilde verlaten, zag hij dat ziju zak verdwenen was. De dieven zijn onbe kend. De Echo du Parlement meldt dat de ver zending vanXavier, vermoedelijke moordenaar van de ongelukkige Maria Walschaart, voor de assisen van Brabant, van heden afzeker schijnt te zijn. Wij vernemen een droefvig nieuws. Een der schepen toehoorende aan de belgische expeditie, is op den Congo omgeslagen. De onderluitenant Janssens heeft de dood gevon den in de golven van den stroom, alsook een burgerlijk bediende der expeditie. De onder luitenant Janssens was slechts 25 jaar oud. Hij was de zoon van den majoor Janssens, die langen tijd provinciale aide-de-camp te Ant werpen was. Gewezen leerling der militaire school, hoorde hij toe aan de infanterie. Hel gemeentebestuur van Lokeren heeft den naam verworven van het domst fanatiek bestuur van gansch België te zijn. 't Is dal gemeentebestuur hetwelk alle jaren de catho- lijke kiezers van de lijst laat, dat er regelmatig alle jaren door het beroepshof van Gent moe ten terug opgeschreven worden Nu heeft dit bestuur leergangen geopend om voor het aan staande kiesexaam te bereiden die leergan gen worden gegeven in de stadsscholen, en met hei geld der burgerij bekostigd, maar... geene andere dan gekende liberalen worden toegelaten. Om zeker te zijn dat geene catho lijken zouden binnen komen, is de sekretaris der liberale associatie als poortier aangesteld, 't Is brutaal Cornelis Driedoncks oud 27 jaar, gewe zen koffiehuisbediende, geboren te Standaart- kouter (Nederland), bevond zich sedert den 7 dezer maand in hel burgerlijk gasthuis te Gent, alwaar hij was overgevoerd door de zorgen der policie. Daags te voren was hij door de gendarmerie aangehouden, uit hoofde van diefstal van een peerd gepleegd te Zellick, in Brabant. Op het oogenblik dat hij zag dat hij ging aangehouden worden, heeft hij zich de keel willen afsnijden met een scheermes. Hij had zich eene gapende wonde toegebracht, en geweldig veel bloed verloren. De geneesheer, die hem verzorgde, dacht zelf eerst dat de wonde ongeneesbaar zou zijn. Sedert twee a drie dagen was hij aan de beter zijde, en woensdag nacht, men weet niet'op welke wijze noch langs waar, is hij het gasthuis ontvlucht. Het is een kerel die reeds verwezen is geweest tot een jaar gevangenis voor schriftverval- sching, en die uit hetnederlandsch leger gede serteerd is. Hij heeft zwart haar en zwarten knevel. Er is een aanhoudingsmandaat ten zijnen laste uitgeveerdigd. Alwéér hebben wij een moordpoging te melden. De genaamde Victor Veckmans, wo nende te Hal, had sedert eenigen tijd betrek kingen aangeknoopt met eene slecht befaamde vrouw. Veckmans was nogthans gehuwd. Reeds dikwijls had men aan zijne vrouw de handelwijze haars echtgenoots doen kennen. Zondag avond had men haar wéér verwittigd dat haar man zich met de vrouw in kwestie in eene herberg der rue du Bois bevond. Vrouw Veckmans begaf zich naar de aangeduide her berg en zag juist vrouw X, die een kind op den arm droeg, buiten komen. Onmiddellijk haalde zij een revolver uit den zak en loste drie scho ten op vrouw X. Deze werd getroffen in de rechterzijde en in den nek. Het schijnt dat de wonden niet zeer erg zijn. Dezer dagen had te Freeren een droevig ongeluk plaats. Een 9 jarige knaap eener pachterij zat op het voorste paard, eener met twee paarden bespannen mestkar. Midderwijl zich de voorman een oogenblik had verwijderd sloeg het voorste paard, aangeprikkeld door een ongelukkigen stoot van den knaap, de achter- pooten in de lucht, zoodat het jongentje op den grond viel. De paarden rukten de kar voort het kind kon niet meer recht, de knecht sprong te ver geefs bij het rad van het rijtuig verpletterde het hoofd van den kleinen die spoedig een lijk was. De waanzinnigheid van den knecht, de wan hoop der ouders, laten zich lichter beseffen dan beschrijven. De stad Doornik is dijnsdag in feest ge weest. Zij viert hare twee beroemde kinderen Üumortier, overleden en Gallait, geluk kig nog in leven. Het weer is overheerlijk heel de doorniksche bevolking is te been. Rond den middag begaf men zich in massa naar de square, waar zich het standbeeld ver heft van wijlen Dumortier. De plechtigheid der inhuldiging is ten 12 1/2 ure begonnen. Al de maatschappijen der stad defileerden in stoet voorbij het standbeeld. Drie redevoeringen werden uitgesproken. Onder de tegenwoordige personen bemerkte men den goeverneur van Henegouw, M. Bara, M. Gallait, de gebroeders llaghe, M. Beyaert, vertegenwoordigers der Akademie. 's Avonds werd in hel stadhuis, door de stad een banket aangeboden aan Gal lait. De beweging in de straten was zeer grootj Maandag namiddag rond 3 uren, werd op de Quai dela Batte, doordeluiker policie eene belangrijke aanhouding gedaan. Een per soon, die een pak in de Maas wierp, werd over deze daad door een policieagent onder vraagd, doch hij weigerde te antwoorden. De agent verzocht toen de persoon in kwestie meê naar het policiebureel te gaan, doch de kerel verzette zich krachtdadig tegen de over heid en met de grootste moeite gelukte men erin hem meester te worden. Op het policie bureel aangekomen, werd hij erkend voor ze keren D. Kempeneers, geboren en wonende te Gier, nabij Borgworm deze man beschul digd van medeplichtigheid in eene misdaad gepleegd, in 1879, op den persoon der echtge- noote Paternotte, wonende St-Jacobssteeg, op den Grooten-Zavel, werd sedertdien tijd door de policie opgezocht. Kempeneers werd opge sloten ter beschikking van den prokureur des konings. HOLLAND. Maandag heeft in de Wagenaarstraat te Am sterdam, eene hoogst treurige gebeurtenis niet weinig deelneming verwekt. Een ambtenaar aan de Landswerf. die zijn ontslag gekregen had, heeft, om welke reden niet gekend, maar mis schien omdat hij voor de toekomst vreesde, zijne vrouw en kinderen vergif ingegeven en daarna zichzelf op dezelfde wijze het leven benomen. Een bloedverwant, dien hij van zijn voornemen schriftelijk op de hoogte gesteld had en die maandag te Amsterdam aankwam, vond zijne deur gesloten. Eindelijk de woning binnenge treden, vond men vijf lijken. Met behulp der policie bracht men ze naar het kerkhof over. FRANKRIJK. Testament van graal de Chambord. Eene depeche uit Weenen meldt dat de groot-maarschalk van het hof het testa ment van graaf de Chambord niet openbaar zal maken. Zooals wij het reeds meldden, zal ieder belanghebbende kennis krij gen van het gedeelte dat hem aangaat. De korrespendent van Figaro beweert het testament ge lezen te hebben en deelt hier omtrent het volgende meê Het stuk draagt de dagteekening \an 4 juni en is gansch geschreven door den graaf zelf, na zijne terugkomst uit Görz te Frohsdorl. Er staat geen enkel woord politiek in en er is ook geen spraak in van troonopvolging. Don Carlos en don Alfonso van Spanje zijn er insgelijks niet in genoemd. Het testament begint met de woorden Ik sterf als goed christen, als roomsch catholijk. Ik haat niemand ik vergeef aan allen die mij kwaad deden en smeek om vergiffenis aan al de personen welke ik zou kun- nen beleedigd hebben. lk bid den Almachtigen God op het heil mijner ziel. Dan neemt de prins schikkingen aangaande zijne roerende en onroerende goederen. De fortuin van graaf de Chambord aan roerende goederen beloopt ongeveer acht millioen florij* nen of 20 millioen fr. in verschillende obligation. De onroe rende fortuin bestaat uit de goederen te Chambord en te Sint- Hubert in het Danaathet goed in Galliciê, dit te Frohsdorf en eindelijk het kleine landgoed in Stiermarken, waar de her togin van Berry overleden is. De gravin heeft tot aan haren dood het vruchtgebruik van alles. Zij moet nogthans aanstonds de bezette sommen uit betalen. Na hare dood, wordt de fortuin verdeeld tusschen de hertogen van Parma en diens broeder, den hertog van Bardi, en dit zooals wij reeds gemeld hebben de eerste krijgt 2/3 en de tweede 1/3. De bezetten zijn ten getalle van zeven De groothertogin Mix van Toskanen krijgt 500,000 fr. De hertogin Mareuerita, gemalin van don Carlos, 400,000fr. Er zijn 400,000 fr. voor het werk der Voortplanting van 't Geloof te Lyon. Eene gelijke som voor den St-Pieterspenning. 100,000 fr. voor de armen van Parijs. 20,000 fr., zegt de graaf, voor de gemeente waar ik de oogen zal sluiten. De 20,000 fr. zullen eerstdaags aan de gemeente Frohsdorf gegeven worden in den loop der aanstaande week zal men de 100,000 fr. aan de stad Parijs zenden. De graaf laat eindelijk eene zekere som voor ieder zijner dienstboden en eene andere voor het lezen van missen. Wraak van een paard. Dat het niet al tijd goed is peerdeu of andere dieren te mishan delen, bewijst nog eens het volgende geval. Woensdag morgend moesten twee sterken peerden een zwaar beladen wagen de rue de Chateaudun optrekken op zekere plaats kon den de dieren slechts moeilijk vooruit en de voerman geeselde ongenadig met zijne zweep, bet peerd dat op de hand was. Eindelijk waren zij de moeilijkheden te boven gekomen en de wagen rolde goed vooruit, doch de voerman geeselde maar voort het arme dier. Eensklaps zag het beest om, nam een zij sprong, en gaf zijn vijand met zijn achterste pooten zulken geweldigen slag in het aangezicht, dat hij zonder beweging op den grond bleef lig gen. De ongelukkige werd opgenomen en naar het gasthuis gebracht. Hier zag men dal al de beenderen van zijn aangezicht van af den neus, verbrijzeld waren. Bericht aan hen die er vermaak in vinden hunne lastdieren te mishandelen. PAUSELYKE STATEN. Eene depeche van den 6 dezer meldt dat de HVader ter gelegenheid van het feest van den H. Rozenkrans, eene encijcliek heeft openbaar gemaakt. In dit stuk wijst de Paus op de nood zakelijkheid om van de H. Maagd het einde der kwalen te vragen, die op de Kerk wegen. Hij somt de weldaden op welke de catholijken sedert den slag van Lepanlo, aan den Rozenkrans ver schuldigd zijn. Hij kondigt aan dat gansch de maand october aan den Rozenkrans zal toege- wijk zijn en dat er in die maand in al de kerken processiën zullen plaats hebben. roemrijke eerzucht. ZeideneensdeSchythischeafgezanlen lot Alexan der: Ware uwe persoon zoo groot als uwe eerzucht, dan zoude de wereld u niet kunneD bevatten! «wij hebben nu in ons midden een' veroveraar, wiens eer zucht even grenzeloos is als die van Alexander. Wij hobbeo hel oog op Professor Holloway, wiens be geerte om den menscb wol te doen, onverzadigd door de tallooze genezingen, welke zijne medicijnen ten gevolge hebben gehad, nu bezig is, om aan de

De Denderbode | 1883 | | pagina 2