nen en de rest! Neen, eene zedenleer zonder hemel of hel, zonder God of duivel moeten wij de kinders inplan ten. Nog een andere riep Wij mogen God in de zedenleer niet laten binnendringen. Dus de kreet der officieele schoolmeesters blijft altijd en immer Weg met Onzen Lieven Heer! En nu, catholieke ouders, gij die uwe kin ders aan die godverloochenende geuzenmees ters toevertrouwt, zult gij de oogen nog niet openen Begrijpt gij nog niet dat de officieele schoolmeesters en schoolmeesteressen van 't gouvernement geene andere zending hebben ontvangen, dan 1° Het voorvadelijk geloof gedurig en op alle wijzen te bevechten 2° De religie uit de herten der kin deren te rukken, om aldus de toeko mende geslachten op den leest van 't liberalismus te schoeien 3° De Belgen tot een godverloo- chenend en zedeloos volk te vormen, in andere woorden, ons naar de bar- baarschheid der eerste eeuwen terug te voeren Ouders, Overweegt dit wel Liberaal kiesbedrog. De liberalen die de kieshervormmg slechts hebben tot stand gebracht om hunnen zegepraal in zekere steden te verzeke ren, beginnen te ge\oelendat zij, op vele plaatsen, zonder den weerd hebben gerekend. Te Antwerpen onder andere, zal het proviciaal en gemeen telijk kiezerskorps zich buiten mate uitbreiden, en men rekent dal er aldaar met nun dan 5 duizend nieuwe kiezers zullen te voorschijn komen. Die 3000 nieuwe kiezers zijn in groote meerderheid mee- tinguisten en de kliek Pecher gevoelt maar al te goed dat haar liberaal kraam ernstig gevaar loopt van ten gronde geslagen te worden. Men moet dus de liberale vrienden van Antwerpen pogen te redden. Volgens 't H. art. 1. der nieuwe kieswet zijn de onder officiers, eervol onlslagen of in onbepaald verlof, welke ten minste twee jaar graad hebben, kiezers van rechtwege, onder de voorbehouding dat het recht van te stemmen voor hen is opgeschorst wanneer zjj onder de vaandels worden terugge roepen. Hieruit blijkt klaar dat de onderofficieren onder de vaandels geen kiesrecht kunnen bezitten. Nu. om de liberale antwerpscbe vrienden te redden, leggen ministers C'ratry en Rohn de wet op hunne manier uit. De onderoflicieren, zeggen zij, die het examen ondergaan hebben, mogen aan de stemming deelnemen; zij treden niet op als onderoflicieren, maar als burgers die het examen ondergaan hebben. Kan men nu den wil van den wetgever op eene oneerlijkere wijze miskennen lmmers.de wetgever met 't recht van stemmen voor de onder oflicieren in verlof op te schorsen van 't oogenblik dat zij terug onder de vaandels geroepen worden, heelt wel degelijk be sloten dat, a fortiori, aan de onderoflicieren die onder de vaandels verkceren, het stemrecht zou ontzegd blijven Dat is onbetwistbaar In alle geval, het liberaal bedrog zal dees jaar aan de liberale vriendekens van Antwerpen en elders bitter weinig baten. Uit kracht der wetten en van 't bestuurlijk rechtstelsel door't ministerie van inwendige tot hiertoe gevolgd, behou den de militianen remplacanten hunne wettelijke woning daar waar hunne ouders of voogden wonen. Tot staving haalde onze confrater, Le Bien Public, deze week liet koninklijk besluit van 21 October 1866 en een ministerieelen omzendbrief van 27 December 1866 aan, welke laatste uitdrukkelijk bepaalt dat de milicianen en remplacan ten onder de vaandels hunne wettelijke huisvesting hebben behouden in de gemeenten waar hunne ouders, voogden, enz. wonen. Wij willen op onze beurt de aandacht inroepen op 't mini sterieel besluit van 18 November 1880, genomen deor minister Rolin in uitvoering van 't koninklijk besluit van 1 Juli 1880. Dit ministerieel besluit de onderrichtingen voorschrijvende welke in acht zouden genomen worden voor de opneming der bevolking welke op I Januari 1881 ging gebeuren, luidt als volgt in zjjn art. 17 Abt. 17. Behalve, de gevallen, voorzien in de artikels 18 en 19, moet elkeen beschouwd worden als hebbende den zetel van zijn gewoon verblijf in het huis, waar h'j zich bevindt op het tijdstip der opneming, tenzij hij maar voor 't oogenblik, dat is voor korten duur, daar verbleve, of dat hij deel maakte van eene der volgende rangschikkingen De kinderen, die te voedsteren of in de leer besteed zijn; De leerlingen, die in een onderwijsgesticht geplaatst zijn De lotehngen en plaatsvervangers onder de vaandels, voor zooveel zij geene vrijwillige dienstneming hebben aangegaan De kostgangers der liefdadigheidsgestichten, tuchthuizen of ziekenhuizen, tijdelijk in deze gestichten geplaatst De personen op reis in het land, AI deze personen hebben voor zetel van hun gewoon ver blijf hel huis, welk door het gezin bewoond is, waarvan zij voor het oogenblik o/ tijdelijk gescheiden zijn. Uit dees artikel blijkt dus klaar en duidelijk dat de milicia nen en remplacanten hunne wettelijke woonstede hebben behouden in de gemeente waar hunne ouders, voogden, enz., verblijven, en bijgevolg, indien zij kiesrecht bezitten, zij het alleenlijk in die gemeenten en niet in hunne garnizoenplaat- sen kunnen uitoefenen. Voorzeker zullen de liberalen die in de valsche kazernkie- zers eene redplank zien, ze allen in hunne garnizoenplaatsen pogen doen in te schrijven, doch voor de eer des lands, hopen wij dat het Verbrekingshof, dit schandelijk bedrog zal het hoofd inslaan Begraving van Hendrik Conscience. Het is verleden zondag dat het lijk van Conscience uit Brussel te Antwerpen is aan gekomen, om aldaar op het Kielkerkhof te worden begraven. De groote schrijver rust dus in zijne geboortestad. De toeloop was letterlijk oneindig, en er waren daar honderden genootschappen, niet alleen uit Antwerpen, maar uit alle steden en uil veel dorpen van het vlaamsche land. Als het lijk in de statie toekwam, was deze afgesloten. Het lijk wierd ontvangen door den gouverneur, den burgemeester, de schepenen van Antwerpen, eenen afgeveerdigde van den minister van binnenlandsche zaken, de gene raals Daywaille en Marson, den plaats-kom- mandant de Taffe, al in grooteu uniform. Verder waren daar senator baron Bethune, drHeylen, lid derbestendigedeputatie; profes sor Willems, van Leuven van Caloen de Bas- sfcghem en Alb. Kervyn, namens den provin- cialenraad van Westvlaanderen. en meer andere voorname lieden. Beroemdheden uit de letterkunde, de muziek, de schilder- eu graveerkunst, dat ook ontbrak er niet. Een lijkwagen stond aan den ingang dei- statie. Hij was bezet met zilveren sterren, met de naamletters H. C het baarkleed met breed kruis, was datgene welk vroeger diende voor den lijkdienst van Albert en Isabella. De wagen was bespannen met zes paarden die geheel in *t zwart waren behangen. Weesjongens leidden de paarden bij den teugel weesjongens ston den recht en links de lijkkoets, met groote geele waskeersen weesjongens droegen on telbare kronen, die van ten allen kante van 'tland waren toegekomen. Daar is de trein, daar de gesloten wagende kist wordt er uitgehaald en buiten de statie gedregen;de trommel rolfell, de troepen schie ten een salvo af ter eere van den groot-officier van de Leopoldsorde; de kist wordt op den lijk wagen gezet en de stoet steltzichin beweging. Dat was een eindeloozen stoet, waarvan men eene lange beschrijving zou moeten geven overheden, familie, genootschappen, vrienden, kennissen en bewonderaers van Conscience namen er deel aan talrijke troepen zetten hem af en volk bij duizenden bekeek hem eerbiedig. Overal hing de rouwvaau uil en op de kerken waar de stoet voorbij trok, luidde de doods klok. Aan hel Kielkerkhof wierd de kist uil den lijkwagen genomen, de troepen presenteerden het geweer, al de sabels vlogen in de hoogte, de trommels sloegen eenen veldmarscb, de trompetten weerklonken, een nieuw salvo begrootte het lijk dat onder de poort van het kerkhof verdween. Wij kunnen geheel de plechtigheid hier niet beschrijven ook is het onmogelijk zelfs maar een gedacht te geven van al de lijkredens die wierden uitgesproken. De eerste lijkrede was degene van M. De Wael, burgemeester van Anwerpen. Hij hield eene schoone rede en zei niets wal voor hel minste stootend was. De tweede redenaar was de gemeenteraadsheer Jan Van Rijswijck, die ook eene schoone en treffende rede hield over den overledene. M. Hoste, die eenige woorden zeggen wilde, slikte in tranen. Ook spraken nog M. de Potter, namens het hoofdbestuur van 7 Davidsfontls f.1Sehoe'iers, namens den Nederduïtschen Bond, en nog veel andere. Waarlijk er scheen geen einde te zullen komen. Daar rust de groote schrijver nu in den schoot der aarde. In verschillige steden en gemeenten zullen er lijkdiensten plaats hebben voor de zielrust van Hendrik Conscience, onder andere te Ant werpen en te Brugge. In St-Rombouts kerk ie Mecbelen, zal ook een plechtige lijkdienst gecelebreerd worden. Vlaamsclie grieven. Ziethier wat een der reporters van de Ga zette van Gent overkomen is in hel telegraaf- bureel van Elsene, tegen Brussel, bij de verzending van een telegram naar gemeld dagblad, over de lijkplechtigheid van H. Cons cience. Wij laten hier het woord aan den reporter zelf Terwijl het lijk in de kerk van Elsene was, spoedden wij ons naar het dichtst bijgelegen telegraafbureel, om naar Gent de hoofdbijzon derheden der begrafenis le telegrafeeren, ten einde onze lezers het eerste nieuws te geven. Hel bureel van bet gemeentehuis te Elsene werd ons aangewezen. Wij schreven ons tele gram en reikten het den telegraafbediende over. Oli, 't is vlaamsch! riep hij uit (in 't fransch wel te verstaan). Ik ken geen vlaamsch! Weihoe, gij kent geen vlaamsch? Gij zult dus mijn telegram niet kunnen overbrengen Als het leesbaar geschreven is, zal het wel gaan, sprak de bediende. Lees eens mijn telegram, d vroeg ik. Hij las ont-zak-lik (ontzaglijke was het eerste woord mijner depeche). Zijn dat drie woordenvroeg mij de bediende. 't Is te sterk! riep ik uit Men plaatst hier bedienden die geen vlaamsch kennen Mijnheer, zegde nu de bediende, ik ver zoek u, geene opmerkingen te maken... En ik verzoek u, mijnheer, mij te zeggen of gij.ja of neen,mijn telegram kunt verzenden; de lijd gaat voorbijde Gazet van Gent ver schijnt ten 2 ure en het is reeds 12 ure... Gij zult mij in de onmogelijkheid stellen mijne lezers het nieuws te geven dat zij van ons verwachten... De kosten die wij maken zullen vruchteloos zijn. De bediende hernam Indien uw telegram leesbaar geschreven ware, zou ik het kunnen verzenden. -r—- Is hei niet leesbaar Neen M. Sijthoff, uitgever van hollandsche dag bladen en zijn zoon stonden naast mij, ook bezig met een telegram le schrijven. Zij hoor den mijne woordenwisseling met den bediende en ik verzocht M. Sijthoff eens te oordeelen of mijn telegram niet leesbaar geschreven was. M. Sijthoff nam het en las het glad weg zonder eenige aarzeling. Geachte lezers, ik bid u te gelooven dat iedereen die maar vlaamsch kent, mijn tele gram zal lezen; het is duidelijk, met groote, kloeke letters geschreven, en die er aan twij felen zou, mag het op ons bureel komen zien. Nu gaf M. Sijthoff, zoon, zijn telegram aan den bediende over. De bediende sprak Het eerste woord is fabriek, niet waar Het zou om te lachen ge weest zijn, indien hel niet van aard ware om onze diepe verontweerdiging te wekken. Het eerste woord waarvan de bediende fabriek had gemaakt, was talrijk. Indien wij hem hadden laten begaan, wie weet of de bediende van liet telegraafbureel van Elsene naar Holland niet zou getelegrafeerd hebben dat al de fabrieken van Brussel waren afgebrand op den begrafe nisdag van Conscience. lk ken geen vlaamsch, het is mijne schuld niet, herhaalde de bediende; overigens is het hier een bureel van de gemeente Elsene. Hoe hij zicli daarmede trachtte te veront schuldigen, begrepen wij niet. Er stond ons niets anders te doen dan een rijtuig te nemen en ons naar de Luxemburg- statie te laten voeren. Daar troffen wij gelukkig eenen bediende aan die onze taal kende en ons telegram kon nog in lijds te Gent toekomen, om in de Gazette van Gent opgenomen te worden. Moeten wij daar bemerkingen bijvoegen Neen, niet waar, liet feit is schreeuwend genoeg een Vlaming kan dus in het hart van zijn eigen land, in zijne taal geen telegram verzenden. vvij bepalen ons hierop de ernstige aandacht des ministers van openbare werken te roepen. M. Sijthoff, een der bijzonderste mannen van de noordnederlandsche pers, stond verbaasd over het feit waarvan hij getuige was geweest. Zal de wijze waarop men in Belgie de taal rechten der Vlamingen miskent, de verstom ming van den vreemde mogen blijven teweeg brengen? J.V. H. HANDEL EN NIJVERHEID. Kortrijksch vlas. Zooals gewoonlijk op dit tijdstip hel geval is, blijft de markt kalm er worden enkel aankoopen gedaan, waar het dringend noodig is. Binnen kort zullen de nieuwe bevelen aan komen 'l is de tijd waarop het zwingelen moet hervat worden. Tot nu toe is men met dit laatste werk nog niet begonnen, wijl de velden en het rooten alle handen vol werk geven. Het rooten in de Lei gaat steeds voort met spoed en onder de beste voorwaarden. De wateren blijven klaar en het weêr gun stig. 'l Verbond bekent openlijk dat M. C. Cumont, zijnen hoogst mageren zegepraal van twee steramen, aan de geteckende liberale stembriefjes te danken heeft.... Elk zijn goeste, maar wij zijn overtuigd dat er in ons kamp geen enkel ordentelijk koopman of nijvera ir zou aangetroffen worden, welke een ambt zou willen bedienen lot hetwelk hij op eene zoo weinig lolbare wijze zou gekozen zijn. De lieden, zegt't Verbond, die een geteekend stembriefje ontvangen hebben,zouden tegen de liberalen niet gekozen heb ben, om reden dat zij allen een geteekend briefje gevraagd hebben, ten einde allen argwaan weg te nemen en de liberalen klaar en duidelijk te doen zien dat zij alhoewel catholiek zijnde voor de eatholieken niet wilden stemmen. Gij spaart de waarheid, jonge Buiten de twaalf witte gefoeflelde stembriefjes ten voordeelc van M. Cumont, die aan zekere door ons gekende eatholieken met geweld en bedreigin gen wierden opgedrongen,ofwel door judasserij in de bus waren neergelegd, waren er nog 1-4 briefjes van geelachtige kleur door gekende liberalen afgegeven en die langs binnen en buiten geteekend waren. Waarom die geelkleurige stembriefjes nog geteekend Om de eenvoudige rede dat men die U personen niet ver trouwde, dat het personen waren die, alhoewel in schijn libe - raai, catholiek van overtuiging zijn, en die dus, ware het ge heim der stemming verzekerd, met beide handen tegen de liberalen zouden gestemd hebben. Waarom vraagt 't Verbond met ons niet dat het geheim dei- stemming aan de handclsrechterlijke kiezingen ook zou toege past worden Om de eenvoudige rede dat de liberalen van 't geheim dei- stemming bang zijn omdat zij weten dat, zonder bedrog, hunnen haring niet braden kan. Het Verbond beeft goed te beweren dat wij onze twee eervolle zegepralen, ja, zegepralen zonder geweld en bedrei gingen, zonder gel eekend e brie/jes te danken hebben aan de omstandigheid dat de liberalen in meerderheid het strijdperk verlaten hadden, het miskent de waarheid.... 18 stemmers welke aan de eerste stemming hadden deelgenomen waren achtergebleven. Wij hebben ze op de naamlijst geteld, en wij vonden 12 eatholieken tegen 6 liberalen. Wij herbalen hetonze eervolle en deftige zegepralen zijn wij alleen verschuldigd voor eerst aan de standvastigheid onzer vrienden en ten tweede aan de omstandigheid dat de liberalen bij de tweede kiezing geene geteekende briefjes kon den uitgeven gelijk bij de eerste, in de welke M. Cumont, dank aan dit weinig loffelijk middel, zijnen mageren zegepraal te danken heeft gehad. 7 Verbond voorzegt ons gedurig dat wij toekomend jaar, zelfs in 't strijdperk niet zullen durven treden, en dat wij, in alle geval, zullen geklopt wezen. Herinnert u goed, jonge, dat de vogel die des morgens te vroeg victorie zingt, gemeenlijk des middags in den klauw des grijpvogels valtWees in alle geval gerust, de eatho lieken zullen er deesmaal wat beter bij wezen P. S. Wij ontvangen daar zoo even mede- deeling van het antwoord van M. Cumont op onze vraag van vernietiging zijner kieziug. Het is geene antwoord het is de eenvoudi ge bekentenis der gegrondheid van onze grieven! Pas fort, Monsieur Cumont De man gevoelt dat hij aan 't afdalen is, en hij zou geerne onze twee deftige gekozenen meeslepen 't Zal de jongen niet lukken.... Later komen wij hierop terug. KERKELIJK NIEUWS. Wij hebben reeds gemeld dat de H. Vader eene encycliek heeft uitgeveerdigd, ter viering van den H. Rozenkrans. Wij laten hier thans eenige nadere inlichtingen over den inhoud van dit belangrijk stuk volgen De H. Vader bepaalt dat de oefeningen van den Rozenkrans dit jaar in de geheele wereld op bijzonder plechtige wijze zullen worden gehouden. Daarom zal men, te beginnen met den 1 October tot en met den 2 november toe, in alle parochiën vijf tientjes van den Rozen krans bidden en daaraan de litanie van Loreto toevoegen. Z. H. wenscht dat de geloovigen in groot getal deze oefeningen zullen bijwonen, dat terzelver tijd de II. Mis opgedragen, het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld en de zegen met het H. Sacrament zal gegeven wor den. Hij keurt het goed dal de broederschap pen van den Rozenkrans volgens het gebruik openlijke processien door de steden houden, doch waar de moeielijkheid der tijden zulks niet toelaat, vervange men die plechtigheden door een drukker kerbezoek, eene vurige gods vrucht en eene ieverige beoefening van alle christelijke deugden. De H. Vader stelt ten slotte, ter aanmoediging en belooning van de godsvrucht der geloovigen, de schatten der Kerk voor hen open en verleend aan ieder, die binnen den bepaalden tijd der openlijke oefening van den Rozenkrans met de litanie van Loreto bijgewoond en tot intentie van Z. H. zal gebeden hebben, een atlaat van zeven jaar en zevenmaal veertig dagen, waaraan ook zij deelachtig kunnen worden, die, door eenige wettige oorzaak belet aan de openlijke oefenin gen deel te nemen, die in het bijzonder hebben verricht. Een volle aflaat wordt verleend aan degenen, diede bedoelde oefeningen tweemaal zullen hebben verricht en daarbij tot de H. Tafel zijn genaderd, terwijl ook hier dezelfde dis pensatie wordt gegeven aan degenen, die door wettige oorzaken verhinderd zijn de kerken te bezoeken. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lodens, pastoor van Orroii-, is pastoor benoemd van Doornzelendries hij wordt vervangen door den Eerw. Heer de Rop, onderpas toor van Appellerre. De Eerw. Heer Vermeire, oud-superior van het college van Niuove, is pastoor benoemd van Kluizen. De Eerw. Heer Van Buisel, die zijne studiën van hooge mathesis en natuurkun dige kennissen le Leuven geëindigd heeft, is profes sor benoemd van deze vakken in hel geslicht van S. Livinus te Gent. KONINKLYKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 14 september zal de école des enfants de troupe voortaan den naam dragen van école des pupilles de l'armée, (school der kweekelingen van 't leger). Wie heeft dit briefje nu weêr aan generaal Gratry in handen gefoeffeld 't Is eeuwig en altijd de franschen naiiapen, destijds had men bij onze zuiderburen Les pupilles de la Garde. De Moniteur bevat een koninklijk besluit van 29 Augusti, luidende als volgt Art. I. Er wordt een nieuw model van post zegels met onze beeltenis ingericht, voor de weerde van 10 centiemen en daarboven. Art. 2. De weerde en de kleur der postzegels van dit model, alsook het tijdstip hunner uit gifte zullen bepaald worden door onzen mini ster van openbare werken. Art. 3. De tegenwoordige postzegels van 10 centiemen en daarboven, zuilen voortdurend gebruikt worden tot volledige uitputting der bestaande hoeveelheid. Een ministerieel besluit daarop volgende, stelt de kleur der nieuwe postzegels vast: 1 centiem, reseda 2 centiemen, geel 3 centiemen, groen 10 centiemen, rood 20 centiemen, blauw grijs; 25 centiemen, blauw 50 centiemen, violet1 frank, lila 2 frank, bruin. De nieuwe postzegels zullen met 1 januari aanstaande uitgegeven worden, doch de be staande zullen tot uitputting in voege blijven. Tolverbond. Eenige zoogezegde minislericcle dagbladen spreken nog altijd van een tolverbond, dat op liet punt is lusschcn Belgie en Nederland ge sloten te worden. Het Journal de Charleroi verzekert zelfs, dat het ontwerp van tolverbond reeds gereed is om le verschijnen. Het ontwerp zou de goed keuring hebben van M. von Bismarck en de eerste stap zijn naar een tolverbond waardoor Nederland en Belgie in het Deutsches Zollverein worden opgenomen. Verschillende andere dagbladen spreken die berichten tegen. Om een tolverbond met Ne derland te kunnen sluiten, zijn niet enkel onderhandelingen met dit laatste land noodig. Wat zal men doen met de landen, die met Belgie een handelstraktaat hebben, waardoor hun het tarief der meestbegunstigde natie verzekerd wordt .Ven zou dus, zegger. die dagbladen, eerst en vooral moeten overgaan tot eene algeheele vernieuwing dei handels- traktaten. ALLERHANDE NIEUWS. Stad Aalst. Catholieke Schoolpen ning. GROOT VELDFEEST ten lokale der Koninklijke Harmonie op Zondag 50 September 1883, ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning, gegeven door de Koormaatschappijën La Société Chorale van den Catholieken Kring van Brussel, de Zangafdeeling van H. Kerst van Gent en de a Koninklijke Harmonie van Aalst. Het feest zal aanvang nemen om 3 ure 's na middags door het opstijgen van eenen prach- tigen luchtbal en eindigen om 10 uren des avonds. INGANGPRIJS Per persoon 20 cent. Voor de kinders 10 Kaarten van beschermlid zijn te verkrijgen aan 50 Groote Wafelslag. Het Buffet voorzien van allerlei eetwaren, goed bier, wijnen en likeuren, zal bediend worden door de leden en ieveraars van den Schoolpenning. Om 9 ure 's avonds Opening van liet Café- Concert. De Hof zal luisterrijk verlicht zijn. Erembodegem. Morgen Zondag 23 September, luisterrijk Concert, ten profijte van 't catholijk onderwijs aldaar, gegeven door ons Land van Riem. Wij kunnen onze geëerde lezers geene in lichtingen over deze leest verschaffen, om rede, men ons, en wij weten niet waarom, geen programma heeft toegezonden. Openbare voordrachten over het snoeien en kweeken der fruitboomen, De jury benoemd door den minister 'van binnenlandsche zaken, verklaart dat Meert Lode wijk van Wieze voldaan heeft aan het examen, .vereischt om een getuigschrift van bekwaamheid te bekomen iu de Hofbouw- school van Gent. 17 September 1883. Het Gemeentebestuur van Gent heeft het ontwerp in studie gelegd, om aan de kerkfa brieken liet vervoer der lijken naar de kerk hoven te ontnemen. Er zou een nieuw model van doodwagen gemaakt worden, zonder kruis noch godsdienstige afbeeldingen, om de vrij heid van geweten niet le schenden. Voor twee menschen per duizend, die geen kruis bij hunne begraving willen hebben, moeten al de lieden er van beroofd zijn. Politiek tot in de dood, brrr...Er zal aan die overdrijvingen wel eens een einde komen. De nieuwe doodwagens zouden reeds met 1 januari in voege treden. Te Gent betaat eene vischleurster, die verscheidene kinderen heeft, en zich voor arm doet doorgaan. Zij werd zelf ondersteund door het bureel van weldadigheid en andere liefdadige vereenigingen en personen. Men heelt thans in eenen kelder, waar zij gewoon was haren visch te brengen, twee beurzen gevonden inhoudende omtrent 8,000 fr., die zij daar had verborgen, waarschijnlijk omdat niemand zou weten dat zij geld had En zulke menschen worden ondersteund Woensdag namiddag, kwam eene vrouw wonende St-Lievenstraat te Gent, op het poli- ciebureel der 4C wijk eene klacht indienen ten laste van haren schoonzoon, zekeren O..., wonende zelfde straat, en verklaarde dat hij, tijdens hare afwezigheid, in haar huis was gekomen en er drij sladsiolen van honderd fr. ieder gestolen had. De policiekommissaris Springael ging onmiddellijk op zoek en ont dekte den kerel in eene naburige herberg hij bekende gemelde weerden gestolen te hebben, en voegde er bij dat hij het geld in den zak had, maar het aan niemand zou afgegeven heb ben. De policiekommissaris verzocht hem toen met hem naar de policiebureel te gaan, maar de kerel nam de vlucht, achtervolgd door dien ambtenaar, welke hem weldra inhaalde zien de dat hij ging aangehouden worden greep hij den policiekommissaris vast en wierp hem ten gronde, waardoor deze tamelijke erge wonden aan de rechter hand bekwam daarna ging bij zich in een naburig huis verschuilen en maakte er zich meester van eene ladder, waarmee hij M. Springael bedreigde hem te zullen doodslagen indien hij hem durfde na deren. Eindelijk is die woestaard kunnen aan gehouden worden en na dat het gestolen geld, waarvan hij reeds een zeker gedeelte verteerd had, aangeslagen was, is hij in de stadsgevan genis opgesloten. De justicie heeft zich dijnsdagnaarWest- kerke begeven, ten einde een onderzoek te doen betreffende eene zaak van moordpoging, gepleegd op een jong meisje, de genaamde Eug. Sabbe, oud 21 jaar. Haar toestand is zeer erg. De vermoedelijke dader is aangehouden en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld. Verleden vrijdag, rond 6 ure 's avonds, is de genaamde Coleta Vanneste, oud 45 jaar, wonende te Dottignies, bij Kortrijk, door den bliksem getroffen en op den slag gedood, ter wijl zij bezig was baar werk te verrichten in hare woning. De bliksem was langs eene open staande deur binnen gekomen en langs het dak verdwenen, waaraan hij het vuur meé- deelde, doch dat spoedig uitgedootd werd. Het slachtoffer laat een weduwenaar en 7 kinde ren achter. Zondag namiddag tusschen 5 en 6 ure, is te Hoboken, in de woning van den landbou wer Aug. Jonckheer, een diefstal gepleegd bij middel van valsche sleutels. De bewoners waren afwezig. De dieven hebben de sloten van twee slaapkamers gebroken en de volgende voorwerpen gestolen eenependuul, eene zil veren horlogie, twee spaarpotten, de eene met 16 fr., de andere met 4 fr.; een paar gouden kinderoorbellen en een gouden ring. De daders zijn niet gekend. Wildslroopers. Men meldt ons uit Puers Maandag nacht, omtrent 1 uur, heeft op het grondgebied der gemeente Lippeloo, op de grenzen der provinciën Antwerpen en Bra- barid, eene ontmoeting plaats gehad tusschen jachtwachters van den graaf de Beughen-de Lippeloo en vier wildstroopers Een dezer loste een schot op de jachtwach ters, doch gelukkig zonder hen te treffen. Een der wachters, de genaamde P. Seghers, van Malderen, gaf vuur op den wildstrooper, die geschoten had, en trof hem in den rug. De wildstroopers namen de vlucht en men kon hen niet inhalen. De gekwetste, die zoo dra hij getroffen was, zijn geweer had laten vallen, heeft onderweg veel bloed verloren een kwartier ver heelt men die bloedsporen kunnen volgen. De wildstroopers zijn tot nu toe niet ontdekt. Een verschrikkelijke moord is gepleegd te Bois-St-Jean, tusschen Vielsalra en Laro- che. Een vader, woedend tegen zijn zoon, een jongeling van een veertiental jaren, heeft hem met een vork de ingewanden doorboord. De jongeling is bijna onmiddellijk overleden. Over twee jaar verdween eene vrouw, wier man wever is te Tourkonje, uit het ech telijk huis. De man. die altijd in de beste ver standhouding met haar had geleefd, wist niet waaraan die verdwijning toe te schrijven. Ver scheidene maanden zocht hij haar vruchteloos: geen lijk werd ergens uit het water gehaald, geen onbekende opgehangen gevonden, of de wanhopige echtgenoot ging de lijken bezichti gen. Doch vruchteloos. Eindelijk besloot hij zich in zijnen rouw te troosten. De verledene week was hij voor familiezaken in België geko men en slapte in de statie te Gent af, om er eenen opvolgenden trein af te wachten. Daar ziet hij eensklaps, boven een herbergske, een uithangbord, waarop dezeltde naam staat als die zijner vrouw. Instinktmatig begaf hij er zich heen men oordeelde over zijne verslagenheid toen hij achter den toog zijne eigene wettige vrouw zag troonen Men oordeelde over den schrik der vrouw, toen zij haren man zoo op het onverwachts zag verrijzen Het schepsel was niet alleen uil Tourkonje gekomen, maar in gezelschap van eenen kerel, die te Gent voor haren echtgenoot doorging. De echtgenoot heeft eene klacht bij de politie ingediend en de twee schuldigen zijn aangehouden. FRANKRIJK. Een zonderlinge bedelaar.Eenige dagen geleden werd door de policie te Parijs een afzichtelijke grijsaard aangehouden, die op de boulevards bedelde. De man richtte zich bij voorkeur tol de voorbijgaande vrouwen en wierp die, welke weigerden hem eene aalmoes te geven, een stroom van grove scheldwoorden naar het hoofd. In het policiebureel weiden de kleêren en zakken van den grijsaerd doorzocht, ten einde te zien of hij geen drager was van het eene of andere wapen waarmee hij de voorbijgangers kon aanranden. Men vond echter geheel wat anders, namelijk een brieventesch, waarin vijf pakken bankbiljetten staken, van eene gezaraent- hjke weerde van 5000 Ir. Hij was verder nog drager van een lederen gordel, inhoudende eene groote hoeveelheid goudstukken allen met de beeltenis van Napoleon 1. Op de vraag van waar dit geld kwam, ant woordde hij dat het hem toehoorde en hij niet zeggen wilde waar hij hel gehaald had. Voor den kommissaris zijner wijk gaf hij de zelfde uitleggingen. Daar men veronderstelde dal de bedelaar een diefstal moest begaan heb ben. werd een onderzoek in zijue woning gedaan en hier vernam de overheid dal de slordige, afzichtelijke ouderling, die op zulke brutale wijze aalmoesen vroeg, eigenaar was van het huis hetwelk hij bewoonde. Geheel zijn fortuin droeg hij altijd met zich meê. liet geld had hij een vijftigtal jaren geleden geërfd. De man heeft geene familie. Er is tegen hem procfs-verbaal opgemaakt wegens bedelarij op den openbaren weg. Poor 25,000 frank. Er wordt thans le Parijs veel gesproken van hel volgende buiten gewoon voorval. Eenigen lijd geleden kwam een zieke den beroemden geneesheer P... 'in zijne woning bezoeken. De man moest eene ge vaarlijke geneeskundige behandeling ondergaan. De zieke was rijk, maar zeer gierig en de ge neesheer wist dit. Mijnheer, zegde hij. ik zal u genezen maar ziehier mijne voorwaarden ik verzorg u gratis, indien gij u in: het gasthuis wil laten be handelen zoo niet moet gij mij 25,000 fr. geven. De zieke trachtte wat van dien prijs af le doen, maar wanneer de doktor gezegd had maar een woord te hebben, aanvaardde hij de voorwaar den. Zes weken later was de gierigaard hersteld en de 25,000 fr. betaald. Eene maand ging voorbij en de geneesheer had reeds sedert lang zijnen gierigaard verge ten, toen men dezer dagen ten 10 uren 's avonds bij hem kwam aanbellen. De doktor was bij toeval alleen en het is wel mogelijk dat de be zoeker deze omstandigheid bad afgewacht om te bellen. De doktor ging zelf openen en de gewezen zieke kwam eerst in het kabinet, sloot de deur langs binnen en zegde dan op ijskouden toon tol den geneesheer Mijnheer gij hebt mij 25,000 fr. afgetrug geld, gij moet mij die weergeven. Wat wilt gij zeggen Ik wil zeggen dat liet alsdan voor mij eene kwestie was van ieven of dood gij bevindt u thans in hetzelfde geval. Ik wil zeggen dat, indien ik binnen vijf minuten mijn geld niet weêr heb, behalve 50 goudstukken welke ik u laat. gij een man der dood zijl. Tegenover een roover, moet men dubbele roover zijn. De gierigaard haalde nu een pistool en een uurwerk te voorschijn de doktor betaalde. 's Anderdaags begaf deze zicb bij den rechter, maar daar niemand getuige is geweest van het gebeurde, zegt de dader dat de geneesheer zin neloos is. Hel hof zal aan den gierigaard den wellelijken eed vragen, maar men denkt algemeen dat de zaak op een valschen eed zal uitloopen. Wereldlijke. Gasthuizen. Wij lezen in den parijzer Clairon Hel drama wordt ditmaal gespeeld in het gasthuis St.-Antoine, van onder tot boven ver wereldlijkt, dit spreekt van zelfs. Ziehier wat gebeurd is De 10 september laatstleden viel de ge naamde Frans Charpentier, 34 jaar oud, bij het naar huis, keeren, op den openbaren weg in onmacht. Men voerde hem naar hel gasthuis St-Anloine. Drij dagen later was Charpeutier genezen, zegde men, en bij zou nog slechts één

De Denderbode | 1883 | | pagina 2