TIE IDTJTJE- V eldfeest. De voorziIter vraagt, of er bij de aanwezige kandidaten zich bevinden, die op het afroepen van hunnen naam niet geantwoord hebben zij, die zich dadelijk aanbieden, worden tol het examen aanveerd. Als deze werkzaamheden geëindigd zijn, wordt de aanwezigheidslijst der kandidaten gesloten. De kandidaten, welke op deze lijst gebracht zijn, worden m eene zaal of in twee of drie aanpalende of zeer nabij elkander gelegen zalen geplaatst, volgens de orde aangewezen door eene loting, en derwijze dat zij niet met elkan der gemeenschap kunnen hebben. Zij worden gedurende hunne werkzaamhe aen aanhoudend bewaakt door een lid der jury zy mogen noch schrift noch druksel hoege naamd bij zich hebben. Alle overtredingen der voorgaande verplich tingen van wege de kandidaten, worden in het proces-verbaal vermeld. Voor den eersten zittijd biedt de voorzitter aan de leden der jury in openbare zitting, het verzegeld pak, waarin de vragen van het exa men gesloten zijn. Er wordt bestatigd dat dit pak ongeschon den is overhandigd. De voorzitter opent den omslag en gaat over lot de loting der vragen. De sluiting der deuren wordt daarna uilge sproken. Na aan de kandidaten een bijzonder papier besteld te hebben dat op elk blad geparafeerd en gedagteekend is door een lid der jury, dik teen de voorzitter de vragen welke hij heeft gelot. Een bijzonder diktaat heeft plaats voor de kandidaten van elke taal. In de kantons, waar deze talen niet algemeen gebruikt worden, kan de voorzitter voor dit diktaat eenen professor van Nederlandsch of van Duitscli nemen, behoorende tot een open baar gesticht. De kandidaten antwoorden op het papier dat hun overhandigdigd is, schrijven in een er aangehechten omslag hunnen naam, dag en plaats hunner geboorte,en hunne woonplaats, en sluiten dan den omslag. Hun handschrift zal niet aanvaard worden dan indien deze voor waarden vervuld zijn. De handschriften worden afgehaald na elke zitting welke, na de voorafgaande werkzaam heden, fen langste drie uren mag duren. Wij laten uit de dokumenten alles ter zij, wat niet rechtstreeks de kandidaten-kiezers betreft. Ziehier hoede uitslag der examen zal bekend gemaakt worden De diploma's der aangenomen kandidaten worden afgeleverd in dubbel afschrift. De twee afschriften worden overgemaakt aan het gemeentebestuur van de woonplaats der belanghebbenden, met verzoek hun een dezer te doen geworden. De kandidaten, die niet zijn aangenomen, worden insgelijks door tusschenkomst van het gemeentebestuur, verwittigd van het hun toe gewezen getal punten erwordthun herinnert dat zij binnen de vijftien dagen, te rekenen van deze verwittiging, en bij verzoekschrift gezon den aan den gouverneur der provincie hunner woonplaats, eene herziening van hun werk door een jury van beroep kunnen vragen. De voorzitter maakt dadelijk onder verzegel den omslag aan den gouverneur der provincie hunner woonplaats de antwoorden bekend der niet aangenomen kandidaten. En nu nog eene kleine bijzonderheid De gemeenten, waar de examen plaats heb ben, leveren de lokalen en de meubelen met de verwarming en verlichting, alsook de inkt en de pennen het papier is ten laste van den Staat, even als de schadevergoeding van de leden der jury's voor verplaatsing en andere onkosten. Deze schadevergoedingen zijn vastgesteld op den volgenden taks per zitting 1° 15 frank voor de voorzitter 2° 12 frank voor elk der andere leden. Het werk van den voorzitter en den sekre- taris voor de bijeenroepingen der kandidaten en de meédeelingen van de beslissingen der jury's wordt in zijn geheel gelijk gesteld met eene enkele zitting. Voor de beoordeeling der examen in de Nederlaudsche taal, zijn 110 kantons, waar tusschen moet gelot worden van kanton tot kanton. Het comiteitje 't welk door de liberale asso ciatie, met de bewaking der kiezerslijsten ge last is, komt zich,dees jaar nog meer dan vroe ger, te onderscheidene door de oneindige kinderachtigheid, om niet te zeggen, ezelach tige dommigheid, die het in zijne kiesreklamen aan den dag legt. En inderdaad, het snullencomiteitje komt andermaal een overgroot getal kiesreklamen te doen beteeken aan kiezers wier kiesrech ten onbetwistbaar zijn, ofwel .onlangs door Bij de kleine lamp aan de groote tafel, die in het midden van eene behangene kamer stond, zateo twee vrouwen vlijtig te naaien. Buiten joeg de storm somtijds hevige regenvlagen legen de vensterruiten, zoodat de gordijnen heen en weer wiegelden en het houtwerk in de ramen klapperde Maar er brandde een helder vuur in den haard en het geheele vertrek had iets aangenaams en kalms het zag er uit alsof het betere dagen had gekend Evenals iemand, die nog altijd zijn zwarten frak draagt en hem, alhoewol hij kaal begint te worden, netjes afborstelt om ieder teeken van verval te ver bergen, zoo was de groote tafel net en zindelijk, al was de glans van het mahoniehouten blad afgesleten. Het diepe stilzwijgen werd slechts nu en dan af gebroken. Tegenover de beide vrouwen zal een tien- jarigen knaap, die druk bezig was met schrijven. Het krassen zijner pen en het alknappen der dra den, welke de vrouwen gebruikten, was langen lijd het eenige geluid dat men hoorde. Van tijd tot tijd zagen de vrouwen naar de zware gordijn, waarachter zich iets bewoog, en werkten dan weer vcort zonder in bare bezigheid gestoord te worden. De oudste der twee vrouwen, wier gelaat van geledene smart getuigde, zag met bezorgde blikken naar het jonge meisje, dat vlijtig haren draad deed gaan. Haar regelmatig gelaal droeg den stempel der ge zondheid, maar zij zag er nu toch eenigzins afgemat Na verloop van eeuigentijd vestigde zij hare oogen op den knaap en zegde lachend doch met medelij dende stem een arrest van 't Beroepshofs bekrachtigd wierden. Wij vragen ons te vergeefs af, welke rede mag achter die honderde ongegronde rekla- men schuilen?.... Waarom zooveel nutteloos papier bekladt? Zekeren zeggen dat het Snullencomileilje die talrijke reklamen slechts heeft gedaan om het de catholieken welke zich met die zaken onledig houden, beu te maken. Dat kunnen wij niet aannemen, want Voor zitter Pellepatat en zekeren der kwibussen die onder zijne leiding staan, hebben reeds goed genoeg ondervonden dat de catholieken van hun onnoozel lawijt in 't geheel niet verschrikt zijn. Immers de catholieken hebben hier tegen liberale comiteiten te kampen gehad, samen gesteld uit lieden die meer kennis van zaken in hunnen kleinen vinger hadden, dan de tegen woordige slimmerikken in hun gansch corpus, en eindelijk hebben zij den duim moeten leg gen, en zijn zij verdwenen gelijk de sneeuw voor de zon En zoo ook zal de lirma Pel lepatat en C'e verdwijnen onder den schaterlach van gansch de stad Wat ons betreft, wij gelooven dat meester Pellepatat zich door uitbundigen iever bij zeker hooggeplaatste liberalen wil verdienstelijk maken, om aldus aan 't zoo geliefkoosde rech terlijke ambtje te geraken. dal hij sedert vijf jaren vruchteloos najaagt. Ja, om die reden is, 't dal hij alle die zoo dwaze als domme kies reklamen heeft doen beteeken Wat er dan ook van zij,wij mogen de liberale kliek verzekeren dat alle die liberale domme reklamen toch boter aan de galg gekletst zul len wezen, en dat zij slechts zullen dienen om de reeds zoo belachelijke firma Pellepatat en C'c bij de Aelstenaars nog belachelijker te maken. Waarlijk 't is onbegrijpelijk De ezel alge meen gekend als het domste dier der schep ping, stoot nooit tweemaal tegen den zelfden steen, en alle de liberale kiescomiteitjes die elkander opvolgden, de firma Pellepatat en Cia er onderbegrepen, loopen zich jaarlijks tegen dezelfde hinderpalen bots het hoofd in Moet men een rechtsgeleerde aan 't hoofd hebben om altijd en eeuwig de zelfde dwaas heden, de zelfde ezelarijen te begaan Kom, kom, laat er ons van zwijgen en maken wij de liberale uilen niet slimmer dan ze zijn Vele personen toen zij een reklaam van wege de liberalen tegen hun kiesrecht ontvingen, vaarden soms in biltere woorden uit tegen den reclamant of onderteekenaar. Luistert, vrienden, weest grootmoedig en vergeeft het den sukkelaar want hij wist im mers niet wat hij deed Die jonge is enkel een werktuig in handen van advokaat Pellepa tat en van M. Edgard De Pauw, zoon van den notaris l)e Pauw. Aan niemand anders, vrienden, dan aan die twee heeren hebt gij te danken dat men u uw kiesrecht betwist, 't is te zeggen, dat men zon der eenige gegrondheid uwe afschrabbing, vraagt van de kiezerslijksten.Onthoudt dit wel. maar vergeelt het den sukkelaar die slechts de speelpop is van de liberale klucht!. Ondanks het slechtste weder dat wij nu toch kunnen hebben, is de Veldfeest ten voor- deele van 't Vrije Catholieke onderwijs tame lijk wel gelukt geweest. De inrichting van de verschillige buffetten liet niets te wenschen over. De dienst gebeur de met de meeste orde en regelmatigheid. Wij wenschen de heeren inrichters en bedienaars zonder onderscheid proficiatuw werk was volmaakt Hel muzikaal deel was luisterrijken jammer dat een over slecht weder het kwam verhin deren. La Sociélé Chorale en de Maria-Kring hebben ons andermaal getoond dat zij den roem waardig blijven welken zij gansch 't land door en zelfs in den vreemde hebben verwor ven. Welke overheerlijke gezangen met zooveel kunde, smaak en gevoel uitgevoerd, liet men ons liooren Onmogelijk is 't ons hierover in verdere uitbreidingen te treden. Doch ver geten wij onze Koninklijke Harmonie niet welke niet alleen haar lokaal met de meeste welwillendheid ten dienste van den School penning stelt, maar nog bovendien hare mede werking leent tot het opluisteren onzer feesten. Onnoodig bijna er bij te voegen dal onze Koninklijke Harmonie zich ook door eene uitmuntende en onberispelijke uitvoering deed onderscheiden. De Ca/é-chantant wierd des avonds druk be zocht. Menige vrolijke, arias en leutige liedjes wierden er gespeeld en gezongen. Jammer is't, dat, van tijd tot tijd,zekere lieden op de planken verschenen, die, onder voorwendsel van eene klucht te vertonen, eenen hoop kinderachtig heden verkochten. Voor 't overige was alles om ter best en men vermaakte er zich over heerlijk Hooger, zeggen wij, dat de Veldfeest tame- Schei maar uit, arme jongen, werp de pen weg. Gij kunt immers niet zien en zult uwe oogen be derven. Ik heb terstond gedaan, antwoordde het kind het werk moet morgen afgeleverd worden. De mees ier vraagt er niet naar, of wij licht hebben of niet. De vrouw zuchtte. Gij moet ook ophouden, Marie, fluisterde zij hel jonge meisje toe gij moet wel vermoeid zijn. In het minste niet, was hel moedige antwoord. Binnen twee uren ben ik aan den laatsten steek en dan gauw naar't bed. Het gaal met mij als met Guslaal', moederbij moet zijn werk morgen afleve ren en ik het mijne. De knaap sloeg zijne schrijfboeken dicht en klopte vroolijk op den omslag. Zie zoo, riep hijnu ben ik er maar morgen moet ik een oicuwschrifteneenenieuwe pen hebben. Vergeet ook niet,moed6r, mij het geld voor de vorige maand mede te geven ik ben reeds driemaal ver maand. Hij spreekt alsof het geldons op den rug groeide sprak het jonge meisje glimlachend Gij zult nog een paar dagen moeten wachten, eer gij het geld geven kunt, antwoordde de oudere vrouw. De knaap kreeg de tranen in de oogen. Ik kan niet meer naar de school gaan zonder het geld, hernam hijde meester heeft er mij open lijk naar gevraagd, en al de jongens hebben mij uit gelachen. Wees maar stil, arme Gust, troostte zijne zuster vriendelijk, en ga gerust naar bed. Morgen vroeg komt het schip met geld, cn dan zullen wij uwen meester betalen wat hij hebben moet. Zoo getroost, stond hel kind op. Na eene langdurige stille zag Marie naar hare moeder op. Met strakke oogen staarde zij voor zich heen groote tranen gaven te kennen, wat zij leed en rolden langzaam over hare wagen. Dit ziende, lijk wel is gelukt geweest niettegenstaande bet hoogst ongunstig weder. En inderdaad, liet is de waarheid. Toen de heeren inrichters des voormiddags dien onophoudrlijken regen zagen nedervallen, waren zij mtmoedigden mistroostig. Wal gaan wij verrichten, vroegen zij zich af, met al die wafels, met al die brood jes met hesp, met al dat bier en met alle de andere zoo talrijke mondbehoeften Doch St*Martinus, onze stedelijke patroon, stak er zijn kruk tusschen, en de regen hield eenige uren op.... Onmiddelijk stroomde er zooveel volk naar bet feestlokaal, dat. op weinige uren, al den voorraad als bij tooverslag ver anderd was in klinkende muntEn de heeren inrichters die des morgens zoo mistroostig waren, waren des avonds verheugd en hoogst te vrede dat liet slecht weder was, om de goede rede dat, had het weder gunstig geweest, het getal deelnemers aan het feest zou verdubbeld geweest zijn, en zij dan ook meer dan de helft voorraad zouden tekort hebben gehad en hierdoor leelijk in 't zwaant- jesspel hebben gezeten Hel feest van Zondag beeft een onverwachte goede oogst voor 'tVrije Catholieke Onderwijs in onze stad voortgebracht. Velen vreesden dat het feest, zelfs met gunstig weder, mis lukken zou. De uitslag zal, hen, gelooven wij van hunne dwaling doen terugkeeren. Wij zijn overtuigd dat zij het beden met ons eens zijn om te zeggen, dat jaarlijks, gedurende den zomer, eene dergelijke feest zou dienen gege ven te worden. Zulke feesten vallen in den geest van onze zoo catholieke bevolking; zij laten haar toe andermaal hare groote voor belde voor 't Vrije Catholieke Onderwijs te toonen en te bevestigen, en ter dezer gelegen heid liet aangename met 't nuttige paren, na melijk, van zich eens ter deeg te vermaken, overtuigd dat liet geld dat zij er aan besteed ten voordeele is van 't grootste goedwerk onzer eeuw; de christene opleiding der jeug dige geslachten Ten slotle sturen wij onze vurige dankbe tuiging toe aan de brusselsche en gentsche maatschappijen welke ons zoo welwillend hunne medewerking verleenden en aan alwie, van nabij of van verre, tot de welgelukkingvan het zoo luisterrijk feest beeft medegewerkt Er is niets nieuw onder de zon. Een onzer geëerde geabonneerden roept onze aandacht in op een artikel afgekondigd in het weekblad La Paix van 22 September jl. en handelende over een nieuw stelsel van vervoer in Amerika. De amerikanen hebben nu een machien uit gevonden 't welk, zonder gebruik van peerden of stoom, eene gewone tram kan voortslepen. De beweegkracht wordt voortgebracht door zes stalen veren die rond eene sterke as zijn geplooid. Iedere veêr bestaat uit een staaf staal van 90 meters lengte. 15 centimeters breedte en 6 millimeters dikte. Deze veren worden bij middel van een onbeweegbaar stoomtuig gespannen op een diameter van een meter, en eens de werkzaamheden verricht kan men 8 kilometers verre rijden met eene gemiddelde snelheid van14 kilometers per uur. Wie onzer medeburgers herinnert zich de historie niet van Bruno, de Aelstersclie rijtuig maker, welke ongeveer, honderd jaren gele den, ook een rijtuig vervaardigde, 't welk, zonder peerden, van stoom sprak men thans nog niet veel,van Aelst naar Brusselzou loopen. De eerste proefneming mislukte en Bruno werd door gansclie de stad, ja, zelfs, door gansch 't land en in den vreemde bespot. Een liedje wierd gedicht, 't welk wij ons niet hebben kunnen verschaffen, doch waar van men 't refrein heden soms nog hoort zin gen en luidende, indien wij ons niet bedrie gen, als volgt Bruno heeft een koets gemaakt, Zonder peerden, Zonder peer den, Bruno heeft een koets gemaakt Die alleen naar Brussel gaat Zooveel bespotting ontmoedigde Bruno en hij liet zijn ontwerp varen. Indien men ten dien tijde, in plaats van hem te begekken en te bespotten, Bruno was bijge sprongen, T is te zeggen, had men hem in zijne pogingen ondersteund, zou wellicht de kwestie van 't vervoer zonder peerden, maar met veer kracht en raderwerk, sedert lang opgelost wezen, en zouden wij heden den naam van Bruno in gulden letteren in onze geschiedenis zien aangeboekt staan. Men ziet het, de spreuk Er is niets nieuw onder de zon, is hier eens te meer bevestigd Delangi*ijke Bekendmaking. Woensdag 10 October, om 9 ure zal in de St-Martens-kerk gecelebreerd worden de Misse van den H. Geest voor aide catholieke scholen dezer stad. Er zullen bijzondere plaatsen voor de heeren Voorzitter en Leden van den Catholieken Schoolpenning voorbehouden wezen. Onder de Misse zal er eene korte aanspraak, door den Eerw. heer Colin gehouden worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De R. H. Fr. De Pratcrc, professor in liet college te Loke reu, is onderpastor benoemd te Burcht. In de gestichten van onderwijs zijn verscheidene benoe mingen gedaan te Geeraardsbergen, de Eerw. Meerei» Heb- bilyuck en Malthu te Oudenaarde, de Eerw. Heer Pattijn in S. Jozef te S. Nikolaas, de Eerw. Hit. deMaerecnMaenhout uit het Seminarie te Ronse, de Eerw. Heer van Wezemaal, eertijds prof. te l.edeberg, die vervangen wordt door den Eerw. Meer De la Croix te Üeinze, de Eerw. Heer Ketels te Zottegem, De Eerw. Heer Vossaert, uit bet Seminarie. Naai de Universiteit van Leuven zijn uit het Seminarie ge zonden voor de Theologie. MM. Van M ezemeal en Regibo voor de Letterkunde. M. Van den Ghcvn. Naar het Belgisch College te Rome is gezonden M. De Riiyter. liet ook het jonge meisje de naald zakken, maar nam die terstond weer op, legde hare warme hand op de ijskoude handen hare moeder en zegde smee- kend Trek het u zoo niet aan wij kunnen er niets door veranderen wij moeten ons goed houden zoo lang wij leven zullen. De eene slag treft ons na den anderen, zuchtte de vrouw er komt geen einde aan. Wij zijn immers gezond, en werken het zal eindelijk wel eens beter worden, was bet zachte antwoord Het wordt nooit beter, fluisterde de vrouw, moedeloos het hoofd schuddende waardoor zou het beter worden Wij hebben immers elkander nog, liefste moe der antwoordde Maria, en nog is niet alles verloren. Dit huis behoort ous nog toe en iedereen zegde in dien tijd, dal vader er een goeden koop aan gehad heeft de tijden zijn nu slechtde eene kamer staat leeg cn de andere brengt veel te weinig huur op wij kunnen er niet eens de belasting van betalen^ laat staan, er nog van overhouden; maar dal zal we'l beter worden en dan krijgen wij ook weèr gelukki ger dagen. Houd u maar goed, lieve moeder, en hoop op uwe kinderen. Hier werd er zacht legen de deur geklopt, en met een opgehelderd gelaal sprong Maria op en riep uil Daar komt Ferdinand zelf en hij zal u moed inspre ken. r Maar blijkbaar was de heer, die binnentrad, niet do persoon die het jonge meisje verwachtte. Zij deed een slap achteruit, en kon nauwelijks hare teleur stelling verbergen maar bijna onmiddellijk werd zij wéér vriendelijk en riep onder eene kleine buiging Hoo later op den dag, hoe schoener volk. Wie had dat kunnen denken, mijuheer Rustuit, en dat nog wel in zulk eer. vreeselijk weer. Daaruit ziet gij, Marietje, antwoordde de heer, terwijl hij naar hare hand greep, dat wéér en wind ALLERHAiNDE NIEUWS. Aan ons nummer vari heden behoort een bijvoegsel, betrekkelijk de volksuitgaaf der werken van Hendrik Conscience. Conscience is, gelijk men weet, soldaat geweest. Hij was een zeer slecht soldaat in plaats van zich in de krijgskunst te oefenen, oefende bij zich in de letterkunde. Hij las zijne pennevruchten aan zijne wapenmakkers voor, die er zich kostelijk bij vermaakten. Op zekeren dag was bij weer omringd van zijne gezellen, bezig bun iels voor te lezen. De kapitein kwam onverwacht binnen en betrapt Conscience op de lezing. Conscience wilde zijn handschrift verbergen, wetende dat de letter kunde in den kapitein geen liefhebber vond. Hij stak zijn opstel in zijn koffer, maar de kapi tein bad de beweging gezien. at verbergt ge daar vroeg hij met zijne grove kapiteinstem. Conscience antwoordde geestig en snedig: Versland, mijn kapitein. Verstand riep de krijgsman uitdiegeeuen geest of geene geestigheid verstond, B Ah, gij hebt verstaud Welnu vier dagen cachot En Conscience moest den bak in Al weeral twee Wij hebben over eemgen tijd gemeld dat zekere Mijnheer Miche- roux, oflicieele onderwyzer in de stad Mechelen, als vrijdenker stierf en dat bij zonder kruis of priester in den grond werd gestoken, of, zoo als die mannen dat noemen, civiel begraven werd. M. Micberoux was een lievige geus te Meche len en een haantje vooruit als er tegen de priesters en ten de catholieken moest gewerkt worden of als er moest gestormd worden tegen de Kerk van Rome de ultramontaansche kliek enz., enz. Om dien onzijdigen... schoolmeester eer aan te doen kwamen er een hoop francmayons, vrijdenkers en geuzen zijn overschot naar'zijne laatste woonplaats vergezellen, en drij of vier der hevigsten begonnen rond zijn graf te de- clameeren en op alle tonen te bazuinen dat M. Micheroux een held was, een oprecht braaf en deftig man, een waar voorbeeld. En daar stonden de schoolkinderen bij.' Ja, kinderen van catholieke ouders moeten meé in den stoet van den vrijdenker en moeten naar die geuzen sermonen slaan luisteren! Kinderen van catholieke ouders moeten daar hooren vertellen dat bij die van God en zijn gebod den bras geeft een voorbeeld is dat allen moeten bewonderen en trachten na te volgen Dat heet de proef op de somDat heet be wijzen dat onze oflicieele schoolmeesters on zijdig zijn en dat de oflicieele scholen het vertrouwen der catholieke ouders verdienen! Nu onlangs was het nog wat droever. Eene vrouw, jufvrouw Muller, eene der Be stier sters der middelbare school te Ath in Hene gouwen, stierf zonder biechten of berechten, en had den wenscli te kennen gegeven van in 'den grond gestoken te worden door de Sociëteit der Vrijdenkers. Het gebeurde 200 als zij 't gewenscht bad en toen men haar in den grond stak stonden er weer een hoop meisjes der school rond den kuil... Zii waren door het Gemeente Bestuur opgeroepen om bij dat walgelijke schouwspel tegenwoordig te zijn en om de declamatiën te aanliooren van M. Van Caubergh, den godde- looslen redenaar van Brussel.... En daar moeten kinderen van catholieke ouders, van godvruchtige moeders hooren dat eene vrouw die God verzaakt, de Kerk verlaat, alles met de voeten trapt, wat eene brave catholieke buismoeder aan hare kinde ren als heilig en eerbied weerdig leert bemin nen, dat zulke vrouw een toonbeeld, een voor beeld is Hoe kunnen er nog ouders zijn die durven hopen dal het geloof hunner kinderen zal be waard blijven in oflicieele scholen Hoe kunnen er nog gevonden worden die durven beweren dat onze Bisschoppen te streng waren opziebtens de wet van 1879, en dat onze zielenherders te ver gaan als zij de ouders verwittigen van op de godsdienstige opvoeding hunner kinderen te letten Zijn de feiten niet daar Komt de goddeloos heid, de ongodsdienstigheid, de baat der Kerk niet klaar genoeg aan den dag in zulke omstan digheden niets beduiden, vergeleken bij mijn verlangen om u te zien. Goeden avond, mevrouw Lork. Drommel, ja, bet is eene kou en een regen daar buiten, die mijne vingers hebben doen tintelen. Hij was een lang mensch, mager en beenig, droe1 een frak tot aan de keel dichtgeknoopt, en waarvan de mouwen zoo kort waren dat de groote handen er uitstaken. Een paar kleine oogen en dikke lippen maakten zijn voorkomen niet behagelijker. Zijn dun haar bedekte met moeite eene groote kale plek mid den op zijn hoofd aanzijn voorhoofd stond zijn haar recht overeind, en eer hij plaats nam, haalde hij een kammeke uit zijn zak, waarmeé hij zeer zorg vuldig zijn toupet in orde bracht Hij nam tusschen moeder en dochter plaats, en wendde zich tot de eerste melde vraag naar hare gezondheid. Ik zou reeds bij u gekomen zijn, ging hij voort, indien ik niet door allerlei beletselen verhinderd geworden ware. Een nieuw trimester brengt altijd onaangename rekeningen, boodschappen en bezoe ken aan. Ja, mijnheer Rustuit, antwoordde de weduwe haperend, ik heb ook bij u willen komen. Nu, hernam de heer Rustuit, uw bezoek zou mij ten hoogste aangenaam zijn Gij hebt reeds een half jaar lang veel geduld met ons gehad, ging vrouw Lork voort, maar het is huilen mijne schuld. Een groot gedeelte van ons huis staat onverhuurd wij zijn in vele opzichten bedrogen geworden de huur, welke wij nog trek ken, komt oDgcrcgeld in hoe ik ook zorg, hel is mij niet mogelijk alles te doen wat ik wel wenschen zou. De heer Rustuit had oplettend geluisterd en zijne oogen nadenkend toegenepen. Ja, zoo is hot riep hij zuchtende uithet i3 eene kwade tijd. De beste menscher. gaan er bij ten gronde. Nergens geld, maar overal klachten en ge jammer. Ik ben uw sehuldeischer, heb hier twintig Bewijst dat niet genoeg welken geest men de jeugd wil inplanten in de oflicieele scholen? Hevige reklamen in den gemeenteraad ie Brussel Dertig jaar geleden, zegt M. Richald, kostte het^scho olkind, per hoold, 12 fr. en vandaag Geen wonder, niet alleen zijn de schoolkos ten opgejaagd, maar schoolmeesters, die met hun vrouwen 12 Jt 14,000 fr. per jaar maken zijn dure gasten- Men zegde ons dezer dagen dat zekere sclioolinspecteur, die zonen en dochters in 't onderwijs heeft, de som van 20,000 fr bijeen haalt Men heeft opgemerkt dat de overbren ging van telefonische berichten van stad tot stad, gedekreteerd is in België. Die dienst kan gebeuren langs de telegraafdraden, zonderden dienst van den telegraaf te hinderen. De in richting zal dus onmiddellijk zijn. In alle ge meenten van het arrondissement van Brussel, en in de steden Antwerpen. Luik, Charleroi, Gent, enz., zal de telefoon ingericht worden'. De prijs is 250 fr. per jaar, 150 fr. per half jaar. Hel publiek zal posten vinden, waar men spreken kan tegen 50 centiemen per 10 minu ten. Men is tegenwoordig bezig in Frankrijk met de Tribunalen tezuiveren. Dat wil zeggen dat de Republiek ongenadig al de magistraten afzet die zij denkt nog iet of wat katholiek te zijn. Men begrijpt lichtelijk wat zulke maatregel voor gevolgen zal hebben De rechters zullen polieke agenten worden en de rechtbanken zul- en heel goed weten te onderscheiden ofereen katholiek ofeen van hunne kliekl» op het zit. Zoo valt de laatste waarborg van openbare orde in Frankrijk weg. En wat zeggen onze geuzen bladen daar zoo al van in België De meeste keuren de handelwijze der godde- looze Republiek goed de anderezwijgen. Dat geelt stof tot nadenken Indien meester Bara dat spelleken hier ook eens wilde beginnen zouden wij dan het zelfde van de Geuzen niet mogen verwachten Dat is Zouden zij dan allen niet toejuichen? Wel zeker Ja Is er ooit een geuzen orgaan geweest dat ge protesteerd heeft tegen Meester Bara die onze Constitutie met voelen tred toen hij aan artikel 100 De rechters zij benoetnd voor het leven» deze uitlegging gaf De rechters zijn benoemd tot 70 jaar en dan moeten zij uit hunnen zetel Wij kunnen nog aardige dingen zien eer wij van ouderdom sterven Misdaad le St-Jans-Molenbeek. Woens dag heeft de onderzoeksrechter, M. Ketels, in zijn kabinet, in het Justiciepaleis, nogmaals Pieter Xavier, vermoedelijke dader van de moord der kleine Maria Walschaert, onder vraagd. M. Ketels heeft insgelijks oudeen nieuwe getuigen gehoord, betreffende demisdaad, ge pleegd te St-Jans-Molenbeek, in den avond van 26 december 1882. Onder de getuigen, allen op verschillende uren van den dag gedagveerd, bevinden zich de twee kleine vriendinnen van het slachlof- er Augustina Jeanquart en Florentina Peter ken. welke zich nog altijd in de kostschool bevinden, waar zij door de zorgen van het parket en met de toestemming hunner ouders, geplaatst zijn. Tot nu toe heeft er sinds zijne uitlevering, nog geene konfrotatie plaats gehad, tusschen den beschuldigde Xavier en de kleine gezellin nen van Maria Walschaert. Het onderzoek zal binnen kort geëindigd zijn. Eene poging tot diefstel met geweld is dijnsdag morgend gepleegd in het huis n. 60. Josapliatstraat, te Schaarbeek bij Brussel. De bijzonderste huurders van dit huis houden eene herberg de echtgenoot, hoefsmid, ver laat lederen dag, rond 5 uren 's morgends, zytie woning om zich naar zijn werk te bege ven. Woensdag morgend, was hij nauwelijks vertrokken, toen twee personen binnen kwa men, op de vrouw toesprongen, en terwijl de eene haar bij de keel vatte en met de band den mond toestopte, onderzocht de andere kerel, de meubels. Daar de schurken geen geld von den, hebben zij de vlucht genomen. De onge lukkige vrouw, meer dood dan levend, kon eindelijk om hulp roepen de geburen kwamen toegesneld, doch de kwaaddoeners waren reeds verdwenen. De policiedoet opzoekingen. •- Moord te Gent. In den nacht van zondag tot maandag rond 1 uur, isindeGaazendriesslraat.buiten ue Kortujkschepoorl te Genl een bloedig gevecht ontstaan dat de ergste gevolgen gehadt heeft in de herberg genaamd Hovenierster. Er was reeds vroeger twist ontslaan ten opzichte van een meisje, tusschen zekere Desideer Delvaux, hoveniersknecht en de ge broeders Julius en Theophiel Van 'Auwegbem, waar van de eene plafonneur en de andere bleekersgastis. Zondag avond hadden zij elkanderontmoet en nog maals waren woordenwisselingen ontstaan. Desideer duizend gulden slaan en ik twijfel geen oogenblik 01 gij mij de rente niet gaarne zoudi betalen, zooals gij altijd placht te doen maar het gaat niet, eo zooals bet hier niet gaat, gaat het elders ook niet. Er wordt bijna niets verdiend, en wat er verdiend wordt, hebben de mcnscbcn zeiven noodig om te ku nnen leven. Maar waar blijf ik daarmeé Waar blijft m,Jn geld Waarvan moet ik leven Daar vraagt men niet naar. Als gij eens wist hoe mijne dagen met kom mer vervuld zijn, hernam de weduwe Wij werken dag en nacht en toch komen wij niet vooruit. Nu, nu, riep de heer Rustuit troostend, gij moet den moed niet laten zakken ik kan immers wel wachten, wal vandaag niet gaat, lukt misschien morgen. Mijn kapitaal is veilig gij zult het huis wel weer verhuren, wie weet hoe alles nog terecht komt. Wij zijn verplicht geduld met elkander le hebben, ging hij voort, toen hij geen antwoord ontving, en van nujzal niemand zeggen dat ik er in te kort koom. Mijn oude vriend Lork was een braaf mensch, en wat zijne familie treft, treft mij. Er gaat geen dag voorbij, dat ik niet met aaudoening en vriend schap aan u denk. Bij die verzekering stak hij de weduwe zijne hand toe en wendde zich daarna vleiend lot hare dochter. Gij zult u nog de oogen uitkijken, juffer Marie, sprak hij, die heldere oogen worden er al dof van. Het werk moet morgen vroeg af zijn, ant woordde het jonge meisje, en dus mag ik niet met de handen in den schoot zitten. Maar als er nu een oude vriend komt, Marietje die gaarne een woordje melu pralen wil Mijn mond is lot uwen dienst, antwoordde zij glimlachend. Waarachtig riep hij, maar de hand ook, en die lieve oogen erbij Ik vind het altijd een genot, Marietje, als ik u in de oogen kan zien. (Wordt yoort6ezbt.)

De Denderbode | 1883 | | pagina 2