derw. te Aygem Lid, M. J. Van Keymeulen, 1 onderwijzer te Herzele Plaaisverv.-lid, M. A. Verhegge, te Ererabodegem. Men bemerke datde aelstersche liberate asso ciatie de verschillige jurys van ons arrondisse ment niet beter naar hare goesting kon samen stellen. Overal staan hare mannen aan 'thoold. Voor Aelst wordt de broeder van den voorzitter der liberale associatie lot voorzitter van de jury benoemd, en de hevigste onder de offi- cieele onderwijzers des kantons met liet ambt van sekretaris bekleed, niettegenstaande men gematigde hoofdonderwijzers genoeg aantreft. Hier als overal, in de kantons waar de vrede rechter een gekende liberaal is, werd hij tot voorzitter van de canlonale jury genoemd; in 't kanton van Aelst wordt de achtbare vre derechter, een uiterst gemachtigd ambtenaar, onwaardig verklaard de jury voor te zitten. Indien de heer vrederechter van Herzele met het voorzittersambt niet werd bekleed, dat is alleenlijk aan zijne gezondheidstoestand toe te schrijven. Wij zeggen in 't geheel niet dat die liberale jurys met partijdigheid zullen handelen, doch even als het Handelsblad raden wij alle onze vrienden ten sterkste aan, eene trouwe kopij te bewaren van het werk dat zij ter be oordeeling aan de jurij zullen onderwerpen. In den tijd dien wij beleven kan men niet te voorzichtig wezen, en wat meer is, 't zal in alle geval, zeer dienstig wezen voor de contro leering. De firma Pellepatat en C'c heeft ons reeds twee maal met eene zekere zelfsvoldoening toegeroepen gij ook hebt gemist, want gij zijt met uwe kiesreklamen te laat gekomen voor 't enregistrement. 'l ls de waarheid, de heer ontvanger van 't enregistrement heelt den 29 september, eenige minuten na vier uren, geweigerd onze rekla- mer. dien dag nog te enregistreeren, om rede dat zijne instruction het hem verboden. Doch wat de firma Pellepatat en C,e stillekens verzwijgt, is dat zij op't zeilde oogenblik ook door den heer ontvanger wierd wandelen ge zonden, niet met een tiental reklamen, gelijk wij, maar met een vijftigtal, naar men ons verzekerd heeft.... En wat deden wij Denzelfden avond nog,boden wijde reklamen bij deurwaarderlijk exploit aan, en de heer ontvanger nam ze aan, doch enregistreerde ze maar den 1" Octo ber, op welken dag wij ze ten bureele van 't commissariaat van arrondissement neerleg den. En wat deed de firma Pellepatat en C,e zij stak hare vijftig reklamen waarmeê zij te laat kwam in den zak en ze bleven er inzitten. En nu, een vraag zijn onze reklamen te laat geenregistreerd en ten bureele van 't com missariaat neergelegd geweest.... Als wij het thans beslaande en aangenomen rechtstelsel beschouwen, dan zeggen wij, neen, onze reklamen wierden niet te laat geenre gistreerd, neen, zij wierden niet te laat op 'l com missariaat neêrgelegd Immers wij hebben een arrest van 't Ver brekingshof van 12 juni 1878, 't welk vaststelt dat wanneer de laatste dag van het termijn voor 't enregistrement [een zondag of erkende feestdag is, het eindigen van 't termijn tot den volgenden dagversehoven wordt. Nog meer, een ministerieel omzendbrief van 6 Mei 1880 zegt dat er, in kieszaken, onder opzicht der proceduur, geen onderscheid tusschen de zon- en feestdagen en de gewo ne dagen bestaat. Het Hof van Beroep te Brussel, sprak een arrest in dien zin uit den 25 October 1870. De laatste dag van het termijn voor 't enre gistrement was dees jaar zondag 30 september, dus konden de reklamen geldiglijk geenregis treerd en neêrgelegd worden 's anderdaags I October. Dit rechtstelsel zal, zonder twijfel, door de Beroepshoven en 't Verbrekingshof behouden worden. Hieruit blijkt dus dat, naar alle waarschijn lijkheid, niet wij, maar de firma Pellepatat met haar vijftigtal reklamen is te laat gekomen. En zeggen dat M. Janssens dit Kobe, dit Pelle patat, meende dat hij den oppergaai afschoot, als hij ons toeduwde Denderbode, g' hebt op uwe beurt eene onbehendigheid bedreven Wij wenschen er Kobe Janssens geluk meê. Ten einde te bewijzen dat 't comiteitje aan welks hoofd sieur Kobe Janssens staat toch nog zoo dom niet is, haalt 't Verbond aan dat wij catholieken, in 1881, fr. 388,66 en, in 1882, fr. 1222,56 over gerechterlijke onkosten aan de liberalen hebben betaald waartoe wij door 't Beroepshof van Gent veroordeeld werden. Nemen wij nu de echtheid der opgegevene cij fers aan, doch om 't publiek eens goed te laten oordeelen,waarom deelt 't Verbond, gelijk 't be looft,de sommen niet meèdie de liberalen aan de catholieken hebben moeten vergoeden, en ook deze die zij, liberalen, moeten betalen hebben voor de honderden reklamen die bij 'teerste onderzoek in 't water vielen en waarvan zij dan ook alle de onkosten hebben moeten dra genMaar daar zal men zich wel van wach ten om rede dat men zich aldra aan de galg zou klappen Wat er dan ook van zij, wij hebben ontvan gen en betaald onze rekeningen met elkander zijn gesloten, en men weet ons niets meer te vragen. Mogen de liberalen ook zoo spreken Maar zeg eens, jongens, is uwen gentschen rechtsgeleerde ai betaald?.... Heeft die mensch zijne centen nu al ontvangen Is de ruzie die ter dezer oorzake onder de liberalen ont staan is nu wal gestild?.... Allons, jongens, een woordje antwoord als 't u belieft Vischvangst. De volgende schikkingen van het konink lijk besluit van den 20 Januari 1883 worden de belanghebbenden herinnerd Art. 4. De tijdstippen waarop de vischvangst verboden is, zijn als volgt vastgesteld 1° Van den 1 November tot den 15 Februari, voor den zalm, de forel en de forrel-ridder 2° Van den 15 April tot den 15 Juni voor al de andere visschen en de kreeft. Dit verbod betreft de waterloopen in 't al gemeen. Nogtans, volgens art. 12 van de wet van 19 Januari 1883, is het niet toepasselijk op de vijvers, grachten noch kanalen, toebe- hoorende aan parlikulieren, als het water niet in natuurlijke gemeenschap is met de rivieren. RECHTERLIJKE KRONIJK. De buitengewone strengheid der nieuwe jachtwet schijnt de wildstroopers niet af te schrikken, alhoewel sommigen om eenen haas te schieten, erger gestraft worden dan veel boosdoeners die eenen mensch hebben gedood. Zaterdag morgend stonden opnieuw elf wild stroopers te recht, te Gent, hetgeen het getal dergenen die sedert de opening der jacht ver volgd werden, op twee-en-zeventig brengt. Verleden dinsdag verscheen voor het hof van beroep te Brussel een werkman, veroor deeld tot 15 dagen gevangenis voor slagen door hem aan zijnen zoon- Die man was veroordeeld naar aanleiding van een proces-verbaal en de bekentenissen daarin aan hem toegeschreven Doch weldra bevond de rechter dal de ver oordeelde geen woord fransch en de officier van policie die het proces-verbaal bad °P8e~ sleld, geen woord vlaaamsch verslond en dat bijgevolg de zoogezegde bekentenissen van den plichtige zeer te betwijfelen waren. De officier verklaarde alsdan dat hij de ondervraging ge daan bad met behulp van een derden persoon, die de fransche taal niet heel machtig was Onnoodig te zeggen dat het vonnis werd ver nietigd, dewijl het ten klaarste bleek dat de man onschuldig was. De advokaat-generaal heeft dien policiebe- ambte streng berispt en niet zonder reden want met dat stelsel zou men de helft der brus- selsche bevolking ter dood kunnen veroordee- len zonder dat zij weet waarvan er spraak is. Bestuur der Posten. Sedert eersten October, zijn al de postkan toren gelast met 1° De betaling van vervallen rentebrieljes van papieren der openbare Belgische Schuld, op enkele vertooning en zonder kosten 2° De inning van in België betaalbare rente brieljes van alle aandeelen en schuldbrieven, en alle algeloste papieren, voor rekening der houders. De te innen briefjes worden open ter post besteld en zijn vergezeld van een omschrijvend bordereel, waarvan afdrukken den belangheb benden kosteloos worden verstrekt. Voor de andere rentebrieljes dan die der gewone Staatsschuld moet worden betaald l4 Een recht van twee centiemen per ente briefje. 2C Een recht van twee centiemen per een heid van tien (rank of breuk daarvan, berekend op het gezamenlijk beloop van elk bordereel. Die beide vereenigde rechten worden naar boven afgerond tot vijf centiemen, en betaald door postzegels op het bordereel te plakken. De te innen rentebriefjes mogen vijftien dagen vóór hunnen vervaltijd ter post worden besteld. De briefjes der Staatsschuld, die der pro vinciën, steden en gemeenten worden, zonder kosten, als storting in de Spaarkas aangeno men. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De eerw. Heer Van de Fonteyne, onderpas tor te Wichelen, is pastor benoemd te Over- boelare. De Heer Van der Schueren, uitliet Semina rie, is professor benoemd in hel college te Ronsse. ALLERHANDE NIEUWS* Wij herinneren nogmaals onze ge- eerde lezers dat geene brieven en mededeelingen welke niet behoorlijk en lees baar geieekend zijn, of ons toegezonden wor den door personen welke wij niet kennen, in den Denderbode niet kunnen opgenomen wor den. Hier te Aelst, werden iets over de 500 vragen van toelating tot het kies-examen inge diend, waarvan 300 door de Catholieke Ver- eeniging en 200 doorliet liberaal Verbond ofte Alliantie aangeboden werden. WW Vele gemeentebesturen op den buiten verwaarloozen van de pastors en onderpastors, bezoldigd door den Staat, op de lijst der bekwaamheids-kiesgerechtigden in te schrij ven, omdat zij reeds op de kiezerslijst zijn ingeschreven. Het art. 1 13 rangschikt nog- thans deze heeren onder de personen welke recht hebben, zonder examen, op de lijst der provinciale-en gemeentekiezers ingeschreven te worden. Overigens, wij raden de heeren pastors en onderpastors aan, te zorgen dat zij ingeschreven worden. De wetgevende zittijd, die den 13 Novem ber aanstaande zal geopend worden, zal zeer kort zijn, daar in Juni de kiezingen zullen plaats hebben. Hij zal zonder troonrede geopend worden en waarschijnlijk zal de beraadslaging over de budjetten reeds vóór nieuwjaar geslo pen worden. De Meuse bericht ons dat er dees jaar geene troonrede zal zijn. Geen wonder Men kan moeielijk aan den koning doen zeggen wat iedereen, en meer dan ooit, weet wat niet is Dat alles voorspoedig gaat in Belgie en wij in de weelde zwemmen Dat wij niet verpletterd worden door belas tingen Dat vrede en eendracht hier heerschen, enz. Eene troonrede zou op dezen oogenblik voor het ministerie en de linkerzij, veelweg hebben van eenen bloemtuil van stekels en brandnetels. HH. Majesteiten onze Koning en Konin gin vertrokken woensdag II. naar Holland ten einde een bezoek te brengen aan HH. Majes teiten den Koning en Koningin der Nederlan den en ter dezer gelegenheid de Tentoonstel ling van Amsterdam te bezichtigen. Onze Vorsten wierden met de meeste vriendschap en vreugde op 't koninklijk slot Het Loo ont vangen. De twee koningen omhelsden elkan der. 't Is de eerste maal sedert 1830 dat de Koning der Belgen officieel door het Neder- landsche Hof ontvangen wordt. Oraison funèbre de Son Eminence le Cardinal Dechamps, Archevêque de Malines, prononcée en l'église métropolitaine de Saint Rombaut par Mgi Pieraerls, Recteur magni- fique de l'Université catholique de Louvain, in-8°. Malines, H. Dessain. Paris, Vve Magnin et flls. 25 centimes. Maandag 15 October 11. had te Brussel de plechtige inhuldiging plaats van 't paleis van justicie, die echte toren van Babylonen, 't welk meer dan 45 millioenen onzer Staats gelden verslondt. Deze plechtigheid werd door de koninklijke familie voorgezeten. Bij ieder feestelijkheid te Brussel, de minste zelfs, klagen de dagbladen over de bru taliteit, over de wildheid van zeker Brusselsch volk. Men beeft nu weêrin'tjusticii paleis de groot ste schandalen begaanmen beeft een aantal meubels moedwillig beschadigd en vernield. De voyous, zegt de Gazette, bebben verder in alle hoeken van hel paleis vuiligheid neer gelegd, hun water gemaakt in de gangen, in dat nat getrappeld, om daarna hunne smeerige voeten op de tapijten der audiencie-zalen af te vagen. En dat doet het volk van de liberaalste, der beschaafdste stad van Belgie, want liberalis- mus, verlichting beschaving wil, volgens de liberale gazetten, hetzelfde zeggen, Wat verschil met het volk van andere ste den en gemeenten, dal nogtans door diezelfde gazetten soms als zoo dom wordt uitgeschol den Men beeft in de leste dagen ons volk in twee verschillende bijeenkomsten kunnen zien, en zich kunnen overtuigen hoe deftig en fatsoen lijk, hoe echt vlaamsch, het zich weel te ge dragen. Maar Brussel is ook een stuk boulevard van Parijs geworden het neemt al de smeerlap perijen van Parijs over; het leeft van de porij zer gazetten of van haar namaaksel, waarin niets meer geëerbiedigd wordt, noch kroon, noch autaar, noch zedelijkheid, noch deugd; het wentelt zich, kortom, in al het modder van Parijs, en hel is dan ook heel natuurlijk dat het zijne manieren heeft nageaapt. Zeker volk heeft deze zelfs overdreven en is canaille zonder de minste reden, zooals hier weèr het geval is dat volk vernielt om te vernielen, het vernielt uit haat tegen al wat het aanziet als niet van zijns gelijks te zija. Men kan naar dit alles oordeelen wat dit volk, door de parijzer bandeloosheid zoo be dorven, dat het aan God of gebod meer gelooft, doen zou in geval het eens eenige reden, ware of valsche, hebben zou om te vernielen. Zegt aan die kerels doet uw exaam van kiezer en ze zullen moeten bekennen dat ze daartoe niet in staat zijnmaar troebels maken, vernielen, rooven en stelen dal kunnen zij, daarin hebben zij een parijzer diploom De Gazette meldt de ongehoordste feiten die gepleegd zijn in het justiciepaleis. Eene bende brusselsche straatjongens waren tijdens het gedrang natuurlijk de eerste in het justiciepaleis, en hebben aanzienlijke bescha digingen aangericht, In het hof van assisen hebben de kwaêjon- gens met pennemessen in destoelen gesneden, voorbehouden aan het hof en aan de jury. De prachtige tapijt welke deze zaal versierd, kan niet meer gebruikt worden. De fosfoorslekskens, gediend hebbende om pijpen aan te steken, had men brandend op de meubels geworpen de lessenaars werden omgeworpen, de gordijnen en behangwerk werden afgetrokken twee groote ruiten wer den verbrijzeld, en verscheidene meubelen erg beschadigd; kortom, kwaaddoeners heb ben in alle hoeken van het justiciepaleis ver nielingen gepleegd. De policie heeft de hulp der gendarmen moe ten inroepen. Twee straatjongens zijn aangehouden op het oogenblik dat zij deurgordijnen aftrokken. Allerhande vuiligheden heeft men in de hoeken van het paleis gedaan. De Moniteur van woensdag meldt in zijn niet-officieel gedeelte dat het justiciepaleis aanstaanden zondag voor het publiek zal ge sloten blijven. De verlichting van het justiciepaleis. welke 's avonds plaats had, beteekende niet veel, zegt de Gazette. Het is een liberale minister, M. Tesch, die het plan van Jos. Poelaert heelt doen aan nemen onder het bestuur van Leopold Ihet is een liberale minister, M. Bara, die heeft doen overgaan tol het leggen van den lesten steen en de inhuldiging de belastingbetalers zullen welen op wien de verantwoordelijkheid neêrvalt van de 50 millioenen die men verspild heeft in dezen babylonischen doolhof, paleis van justicie geheeten. In het socialistisch weekblad De Toe komst leest men heden het volgende over het justiciepaleis van Brussel Justiciepaleis, wees verdoemd met de mannen die het eerste het gedacht aan u hebben opgevat en wij, het volk, zullen u jenkel plechtig inhuldigen, eer biedigen en van nut achten, wanneer dezelfde mannen of hun geslacht in een uwer zalen zullen zijn gevonnisd, zoo als zij het verdienen en het behoort M. Pietro Van Humbeeck heeft in plaats van M. Rolin, onder dagteekening van 16 Oc tober, het burgerlijk vaderland gered Verheelt u dat in de gemeente Charneux (Luik,) de raad besloten had voor en na de zitting te bidden Men zal zeggen wat gaat dat meester Pietro aan Halta la—bidden, officieel bidden mag er niet gedaan worden wat heeft de ci-devant Dieu te maken in troonrede, land- of gemeen- tebestier We bekennen dat de beslissing van den raad van Charneux tamelijk zonderling is in onzen tijd, ofschoon een klein gebed niet vreemd was bij onze oükens. Maar wat wij bespottelijk vinden is de op slag, dien men daarvan maakt en het konink lijk besluit dal men daarvoor laat leekenen. De goeverneur heeft verbod gelegd tegen dat bidden de raad heeft gezegd dat geene enkele reden hem belette niet te bidden, en te Luik-Brussel heelt men eindelijk beweerd eene reden te vinden in de grondwet, die zegt dat niemand kan gedwongen worden tot eeni- gen eeredienst. Maar de grondwet zegt ook, dat iedereen bidden mag als hij wil, en de raad was zelfs algemeen tot akkoord om te bidden. Hoe het zij, het gebed is verboden de par arrêté royal... Maar als nu de leden vari den raad van Char neux eens willen bidden vóór de opening der zitting en na de sluiting, dus buiten de zitting? En als zij dat eens willen doen stil, elk in hun eigen, zelfs na de opening en voor de sluiting Wie zal hun dat beletten Zelfs al de eommissaires spéciaux van heel het ministerie nietzelf meester Pietro in persoon niet zelfs de koning niet zelfs niet al de kanons van meester Gratry Regeert niet te \eel, zoo zegt men in Ame rika, en de Ameiikaan heeft gelijk steekt uwen neus niet in al de kleinigheden, want gij zult er niets bij winnen, tenzij dat gij u be lachelijk maakt, en eindelijk tot de ellendigste dwingelandij vervalt M. Pietro Van Humbeeck heeft daar een be sluit doen leekenen, dat hem als een verdien de spotternij op den rug zal blijven hangen. Men leest in de Patrie Een liberaal blad heeft aangekondigd dat M. Rolin, die zich in het zuiden van Frankrijk bevindt, zich geasso cieerd had met een groot wijnkoopman, welke profiteerde van het groot talent van onzen mi nister om omzendbrieven rond te zenden. Hel feit is waar doch men schrijft ons uit Bordeaux datde associatie reeds verbroken is De omzendbrieven, opgesteld door M. Rolin, zijn zoo dubbelzinnig, zoo tegenstrijdig, zoo duister, dat de kliënten ze allen naar den wijn koopman terug gezonden hebben, met verzoek om uitleggingen te geven. In éénen dag waren 2779 omzendbrieven teruggekomen die men niet kon verstaan. De wijnkoopman heeft den minister van binnenlandsche zaken door ge zonden. De Patrie maakt eene goede opmerking namelijk over het onrechtveerdige van de zoogezegde trains-théalre, die enkel ingericht zijn om de reeds gesubsidieerde theatre-direk- teurs te Brussel te bevoordeelen. Hel is alweer de burgerij, die de liefhebberij betaalt van eenige personen, die zich in de Edens, Alcazars en ander aardigheden, amu seeren. Zou M. Olin niet beter doen de nuttige trei nen te laten bestaan en de onnuttige nachttrei nen af te schaffen Wij denken ja. Verder vraagt de Patrie waarom de premies van de 2* drie maanden nog niet betaalt zijn aan de bedienden van den spoorweg zij, die deze arme centjes bijzonder goed zouden kun nen gebruiken. De Courrier de Bruxelles vraagt waarom de geuzen nu ook de inschrijving op de kie zerslijsten niet vragen van Armand Peltzer. Is hij niet bekwaam of liever bekwaamheidskie zer Wanneer de liberale partij in gevaar zou zijn, zou hij haar zijne stem kunnen brengen. Onze tegenstrevers hebben daar zoo geen grooten alkeer van. Hebben zij zich te Soig- nies in de provinciale kiezing niet bediend van de stem van een bankroetier Woensdag morgend ten 11 uren, heeft de plechtige openingszitting van het beroeps hof van Gent plaats gehad. M. Lameere, pro- kureur-generaal, heeft de gewone mercuriale uitgesproken en het onderwerp titels en namen behandeld. Het hof heeft het in druk gegeven dezer redevoering bevolen alsmeê van het ver slag, gelezen door den eersten advokaat-gene raal, M. Goddyn, over het beheer van hel bur gerlijke, krimineele en handelsgerecht der beide Vlaanderen voor het gerechtelijk jaar 1882-83. Het hof heeft vervolgens den eed ont vangen van verscheidene rechters der koop handelsrechtbanken en van 15 nieuwe doktors in rechtsgeleerdheid. Het schijnt dat M. De Brouwer, gouver neur van West-Vlaanderen lust heeft om zijn voorganger, den beruchten lleyvaert, na te volgen. Onder voorwendsel dat het gemeente bestuur van Brugge geweigerd heeft zekere personen op te schrijven voor het kiesexamen, heeft M. De Brouwer twee eommissaires spé ciaux, genomen in de Association libérale, naar het stadhuis gezonden, waar zij zondag en maandag gezeteld hebben om in de plaats van het gemeentebestuur de personen op te schrij ven, die zich aanboden voor het kiesexamen. Dat de burgemeester en schepenen van Brugge deze handelwijze niet onbeantwoord zouden gelaten hebben, daar was niet aan te twijfelen, Woensdag hebben zij op de hoeken der stra ten een bericht doen aanplakken, waarin op eene krachtdadige wijze geprotesteerd wordt tegen de handelwijze van den gouverneur en waarin bekend gemaakt wordt dat zij, over eenkomstig de wet, AL, de burgers gehuisvest te Brugge, voor het kiesexamen hebben op geschreven, welke de vereischte stukken heb ben aangeboden, Welke reden, vraagt heel te recht de Patrie, heeft M. De Brouwer, om alzoo te handelen Reeds hadden wij bij de geuzen 1° De verdrukkers der armen door zekere bureelen van weldadigheid 2° De verdrukkers der weduwen door dezelfde dwingelanden Thans gaan wij. 3° De verdrukkers der weezen hebben Verdrukkers der weezen Ons hert wordt week als wij dit schrijven Wat is er op aarde dat meer medelijden weerdig is dan het ongelukkige kind dat den zaligen naam van vaderover zijne lippen niet mag laten komen en dat nooit verblijd wordt door den kus van zijne moeder Alleen zijn op de wereld Oh. mij dunkt dat er geen akeliger lot bestaan kan Nooit een vaderlijk woord hooren, nooitin de armen eene moeder mogen vliegen als men ontzenuwd is door het prangend zielelijden, ik herhaal het, dat moet akelig zijn Eere aan hen die zulke ongelukkigen hel pen Maar wat valt er dan te zeggen van hen die ze verdrukken Wat krachtig woord zullen wij in gloeiende letters op het voorhoofd branden van die el- leridigen die zulke schepsels verdrukken Te Brugge bestond een weezen gesticht voor jongens en voor meisjes, namelijk de fondatie Sinte Elisabeth en de Bogaardschool. De ministers hebben besloten hunnen par tijhaat op die gestichten uit te voeren binnen weinige dagen zullen die weezenjongens en die weezenmeisjes op straat worden gezet Vloek op het hoofd van de lafaards Vloek op het hoofd der verdrukkers van weezen En wanneer men, in later dagen, de geschie denis zal schrijven van de zeven franc-maf.ons die ons besturen en van hem die hen straffe loos laat begaan, dan zal men een afzonderlijk hoofdstuk kunnen schrijven dat voor titel zal dragen Verdrukkers der armen, weduwen en wee zen In de zitting van 6 October is de zaak voor den gemeenteraad te Brugge gekomen en M. Muuls heeft daar gezegd dat het niet de Com missie der Hospicen is die de verantwoorde lijkheid moet dragen van het sluiten der Bo- gaardeschool, maar wel deze die het geding bebben begonnen. Aan hen de verantwoorde lijkheid van de spijtige maatregelen die nu moeten genomen worden aan hen den last der zaak, of liever aan hem, want een persoon alleen is de oorzaak van het voorgevallene en dat is M. Heyvaart. Het is hij die gansch de zaak in beweging gebracht heeft en de schuld is dat de Bogaardeschool gesloten wordt. De goederen der fondalien waren in den zin des gevers bestemd om te dienen voor arme kinders een voldoend onderwijs en eene fatsoenlijke opvoeding te verschaffen, en nu dient echter een der lokalen tot kostschool aau rijke jufvrouwen. Wie?.. Wel de geleerde schoolvossen, geleerde professors en andere die de geuzen bladen opstellen Deze week schreef de Vicarius Capitularis van Mechelen, die nu het Bisdom bestuurt, aan de priesters het gebed voor Voor den overleden Bisschop, dat in het misboek staat, Zulke gebeden heeten in 't lalijn Collecta. Dadelijk was de Flandre libérale ja, de gazet der Universiteit van Gent er bij om te protes teeren Waarom vraagt gij. Omdat, zegde zij, men weeral deed collecteeren voor den overleden Bisschop. Dat heet nu eens geleerde bol zijn, hé En de Gazette van Brussel drukte over een dag of drij heel seriusDat er strijd was voor den Stoel van Mechelen tusschen Mgr Pieraerts van Leuven en Mgr Gravez van Namen. En Mgr Gravez is... dood sedert 16 Juli Heldendaad. Zondag laatst kondigde de eerw. heer deken van Mechelen op de Maas, op den preekstoel aan, dat er voortaan in de catholieke school kostelooze avondleergangen zouden gegeven worden. De burgemeester, een gewezen catholiek, die tot de geuzerij is overgeloopen, stond daarop recht en riep lot tweemaal toe, met luider stem De catholieke [gemeenteschool is ook alle avonden kosteloos open. Dat is reeds de tweede maal dat die ver maarde burgemeester, die op de officieele school het opschrift catholieke gemeente school heeft doen schilderen, aldus de god delijke diensten onderbreekt en stoort. Zoo handelt men, op zeventigjarigen ouder dom, wanneer een onverzadelijke hoogmoed zich van eenen overlooper meester maakt. Men schrijft uit Andene, aan den Ami de 1' Ordre, dat de middelbare school van meisjes dezer stad niet meer telt dan vijftien leerlingen Welnu, het persooneel dezer school bestaat uit zeven leden eene bestuurster en zes onder wijzeressen Twee leerlingen voor elke mees teres het is waarlijk niet te veel. Betaalt maar burgers. Zondag morgend kwam bij den horligie- maker M. C..., Vleminckxveld, de Antwerpen, een net gekleed buitenmeisje dat vroeg om eene zilveren horlogie te zien, welke in de vitrien uitgestald was, Terwijl M. C... de horlogie uit de vitrien nam wist hei meisje een gouden dameshorlogie te grijpen, welke op den toog achter eenige pen- dulen lag en waaraan M. C... juistgewerkt had. Het meisje bezichtigde de zilveren hologie, en zegde dat zij de meid zou gaan halen, voor welke zij bestemd was. De meid woonde, vol gens zij beweerde, in de geburen. De horlogiemaker liet haar gaan, doch be merkte spoedig de verdwijning der gouden dameshorlogie. Hij had echter in het begin geen vermoedens, en dacht dat hij de horlogie weggelegd had. Na een half uur zoeken, begon hij nogtans achterdocht te krijgen en begaf zich bij een ander horlogiemaker R... in de geburen. Het meisje was daar geweest en had de gestolen horlogie te koop geboden voor 20 fr. De hologie was veel meer weerd. M. R.... vroeg aan het meisje haar adres en verzocht haar 's anderendaags terug te komen, nadat hij inlichtingen zou genomen hebben. Het meisje gaf op dat zij in de Provinciestraat woonde. MM. C.... en R. begaven zich onmiddelijk op weg om de diefegge op te zoeken. In ver scheidene winkels die zij opvolgentlijk bezoch ten, was het meisje de horlogie komen te koop bieden, doch overal te vergeefs. Overal was het meisje reeds vertrokken, doch eindelijk ontmoetten zij haar op de Koorn- markt, op het oogenblik dat zij juist een horlo- giewinkel verliet. De policiewerd onmiddellijk verwittigd en het meisje aangehouden. Na een verhoor voor den onderzoeksrechter is zij voorloopigin vrijheid gesteld. Het meisje is slechts 20 jaar oud en woont te Uoboken. Een schromelijk ongeluk is maandag na middag in de Widauw-fabriek te Gent voorge vallen. Een jong meisje is met de hand tus schen het radderwerk eener machien geraakt en werd drie vingers verpletterd. Een man was boven haar bezig met een wiel van den kom- manderiem te smeeren van schrik, op het geschreeuw van het meisje, viel de man van de ladder, waar hij opstond, met het hoofd op een stuk ijzer. Hij bekwam gevaarlijke wonden en moest naar het gasthuis gebracht worden. Volgens een gerucht dat te Ledeberg in omloop is, zou de boekhouder van MM. R., gebroeders te Ledeberg, talrijke ontvreemdin gen gepleegd hebben, wel tot een beloop van 40,000 fr. Een onderzoek was geopend en de plichtige zou aangehouden geweest zijn, hadde hij de vlucht niet genomen. Doch een brief, uit Lovendegem aan zijne famillie geschreven meldde dat men hem niet moest opzoeken, want dat hij zich zou zelfmoorden. Woensdag, rond middernacht, heeft eene misdadige hand het vuur gesteken in de schuur van den genaamden B. Rosseel, landbouwer te Poperinghe in weinige oogenblikken had het vuur eene zoo groote uitbreiding genomen dat de schuur met den oogst, de stal en de hoeve in asch gelegd werden. Intusschentijd hadden de schoonzoon van M. Rosseels en een dienstknecht den brandstichter ontdekt en wilden zich van hem meester maken, doch de kwaaddoener sprong op hen aan, en bracht hun verscheidene messteken toe. Hij werd weldra aangehouden het is de genaamde Jan Volcker, oud 39 jaar, wever te Roeselaere. Wat de gekwetsten betreft, alhoewel hunne wonden zeer diep zijn, levert hun toestand geen gevaar op. De schade veroorzaakt door den brand, wordt geschat op 5000 frank. In de mijn van Sclaigneaux, waar eenige

De Denderbode | 1883 | | pagina 2