Men boft in 't Verbond van zondag 11. over het gedurig aangroeien van 't getal leerlingen welke.onze stedelijke lagere scholen bijwonen. Wij bekennen dat het getal leerlingen onzer lagere scholen, sederteenige maanden, in eene onbeduidende verhouding is vermeerderd,doch waaraan is het toe te schrijven Aan de dwangmiddelen ten opzichte van /.ekere staats bedienden gebruikt. Eenige maanden geleden, hebben wij die dwinglandij aangeklaagd en gelaakt, en niemand dorst ons tegenspreken... Wat onze vrije catholieke scholen betreft, mogen wij ons over haren altijd bloeienden toestand en over 't gedurig aangroeien van 't getal der leerlingen grootelijks verheugen.... En, moest men onze zoo catholieke bevolking vrij laten, ja, hield de dwang van 't gouverne ment en van zekere geusehe fabrikanten op, eer een half jaar zou verloopen wezen, verlo ren onze officieele scholen de helft harer leer lingen Men zal ons antwoorden :gij ook, catholieken gebruikt dwangmiddelenWij zouden er kunnengebruiken.dat is de waarheid, daar onze vrienden 't Stedelijk Bestuur en de lief dadige gestichten welke er van afhangen, in handen hebben, doch wij dagen alle de libera len der stad uit ons een enkelen maatregel, eenig bevel te kunnen aanwijzen door onze Stedelijke Regeering of Bestuurders onzer ge stichten van liefdadigheid genomen of gegeven 't welk tot doel heeft de ouders te dwingen hunne kinders aan 't vrije catholiek onderwijs toe te vertrouwen Dit kan men niet, dit zal men niet Om zich over de welverdiende afstraffing te wreken welke wij de firma Pellepatal en C0,e, in ons nummer van 14 dezer toedienden,wierp het Verbond zondag 11. eene geheele wagen vracht gemeene en platte schelwoorden naar 't hoofd van zekere onzer vrienden. Wij zullen ons wel wachten ons om verwijtingen te be kreunen die alleen in den mond van vaartka poenen en vischwijven te vinden zijn. En nogthans, indien wij eens 't Verbond op dien weg moesten volgen Ja, hoevele zijner schrijvelaars en vrienden zouden wij niet ont moeten die, bij den minsten stoot zouden i'hoop vallen, of moest men hen eene oore- veeg toedienen hun kop einde ver zou rollen? Maar zulke polemiek is de onze niet; alleen de jannen uit 't Verbond zijn daar in staat toe, en wij laten er hen het monopolium van De Vrijmetselarij. Ziehier hoe, in de République maconnique, een aanzienlijk vrijmetsenaar, Br..*. Dreyfus, zegt wat de loge dient te wezen De loge moet een wapen zijn voor de republiek tegen het koningdom, eene keting voor de vrijdenkerij tegen het clericalismus. RECHTERLIJKE KRONIJK. Maandag namiddag, ten 2 1/2 ure, heeft de 4C kamer van het beroepshof van Brussel, uit spraak gedaan in het proces, ingespannen door de eerw. PP. Neut en Vermeiren tegen den Précurseur en konsoorten, wegens laste rende artikels door die liberale bladen tegen deze twee paters jesuïeten afgekondigd. Het vonnis verklaart dat het artikel van den Précurseur schadelijk is voor de eer en de weerdigheid der eerw. PP. Neut en Vermei ren deze zijn echter niet bevoegd om het St- Ingnatiusgesticht te vertegenwoordigen, en daarenboven is het niet bewezen dat het ge slicht schade heeft geleden. De Précurseur en di dagbladen, die zijn ar tikel hebben overgenomen, hebben gehandeld met eene plichtige lichtzinnigheid zij hebben eene erge fout begaan, doch het is niet ge noegzaam bewezen dat zij gehandeld hebben te kwader trouw, en de lijfsdwang moet dan ook niet uitgesproken worden. Het hof veroordeelt den Précurseur lot 2000 fr. schadeloosstelling de Chronique tot 300, en den Koophandel lot 200 fr. Wat den Koop handel betreft, de eerw. P. Vermeiren wordt in het proces tegen dit blad, builen zaak ge steld. Het arrest zal tweemaal afgekondigd worden iu den Précurseur en eens in de Chronique en den Koophandel. Het zal daarenboven op de kosten der veroordeelden kunnen afgekondigd worden in andere dagbladen van 't land, op voorwaarde dat de inlasschingskosten de 600 frank niet te boven gaan. Woensdag morgend heeft het beroepshof van Gent uitspraak gedaan in de zaak van het openbaar ministerie tegen M. Thuysbaert en De Poorter, van Lokeren, en hunnen advokaat Mr Julius Léger, beschuldigd van in een open baar exploit, het gemeentebestuur van Lokeren gelasterd te hebben, door dit laatste te beschul digen dat hel stelselmatig op de kiezerslijsten dier stad, de liberale kiezers inschreef, wier uitschrabbing door het hof van beroep was bevolen, en de inscheijving der catholieken weigerde, wier stemrecht door hetzelfde hof erkend was. De drie beschuldigden waren reeds door de rechtbank van Dendermonde vrijgesproken, op de krachtige en overtuigende pleidooien van Mrs Woeste en Claeys. Het beroepshof heeft, op de pleidooien derzelfde advokaten, de vrij spraak der eerste rechtbank bekrachtigd, en aldus erkend dat gemeld exploit niets lasterend bevatte, jegens het gemeentebestuur van Lo keren, en dat de feiten van partijdigheid, waarop in dal stuk gewezen wordt, echt zijn. De vrijspraak van MM. Thuysbaert, DePoor- ter en Léger, door het beroepshof, is dus de veroordeeling der partijdige handelwijze van het Lokersch gemeentebestuur in het opmaken der kiezerslijsten. Zen dl ii peil. Het liberale en ministersgezinde fransche dagblad Télégraphe brengt ons de volgende zeer gewichtige tijding Wij vernemen dal de minister van zeewe- zen besloten is voortaan een belangrijk aandeel te geven aan de katholieke zendingen in ons stelsel van uitbreiding der volksplan- tingen. Volgens de meening van genoemden v minister, den onderadmiraal Peyron, kunnen de missionnarissen onschatbare diensten bewijzen. Hij aanziet hunnen invloed als eene macht die men tot hiertoe wel ten on- rechte heeft verwaarloosd, en nochtans zeer voordeelig kan in heiwerk gesteld worden.» Kostbare bekentenis aan de kerkvervolgers zelf door de waarheid afgeperst LETTERNIEUWS. Verschenen St-Michaëls-Kalender, voor chris telijke huisgezinnen en voor 1884, uitgegeven ten voordeele van het Missiehuis te Steyl. Dit boekje is net uitgegeven met een aantal goede platen en een voortreffelijke lectuur. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. Heer F. B. Mabilde, coadjutor te Ursel, wordt onderpastor te Wichelen. STERFGEVAL. Donderdag II. is te Herzele, in den gezegen- den ouderdom van 90 jaren en 9 maanden overleden den achtbaren heer Dieter- Cornelius Cosyns, oud-vrederechter van 't canton Herzele, voorzitter der Kerkfa briek, voorzitter der vereeniging van den H. Vincentius, voorzitter van 'tcantonaal comiteit der Grondwettige Bewarende Vereeniging, enz. enz. De achtbare overledene was goede vader, een voorbeeldige burger en een onverschrok ken voorslaander onzer catholieke zaak. R. I. P. ALLERHANDE NIEUWS. Land van Riem. - Zondag 4 No vember aanstaande, Luisterrijke Vertooning. Men zie de plakbrieven. Den 24 juni laatstleden, om 8 uren 's avonds, zag een machinist der noorderstatie van Brussel, op den ijzerenweg tussehen de statiën van Burst en Haaltert, een klein kind dat op de route aan 't spelen was, op 100 meters afstand van den aankomenden trein. De machinist draait onmiddellijk den frein en doet al wat hij immers kan om het schrikke lijk gevaar tegen te houden. Doch, ziende dat, niettegenstaande zijne pogingen, het ongeluk kig kind gaat verpletterd en vermorzeld wor den, aarzelt de brave man geen oogenblik met groot levensgevaar springt hij van den snelrijdenden trein, loopt zoo hard hij kan, grijpt het kind in zijne armen en springt terug op hel lokomotief dal op dit oogenblik begon te vertragen. De chef-garde had deze edele en moedige daad gezien hij stuurde een verslag naar zijne oversten, waarin hij den moed, de onver saagdheid en de wondere behendigheid van den machinist niet hoog genoeg kon prijzen hij vroeg daarenboven voor dezen laatsten eene schitterende belooning. Hewel, tot hiertoe heeft de moedige man nog geenen rooden duit ontvangen het goe- vernement heeft hem zelfs nog niet eens pro ficiat over zijne schoone daad gewenscht. Nochtans is hel gerucht in omloop dat er voor den voornoemden machinist eene beloo- ning is voorgesteld van tien fi*aiiUen Tien franken, eene armzalige som geld, eene oprechte aalmoes, om zijn leven in gevaar te brengen, om een kind van eene zekere en ver schrikkelijke dood te redden Wat een kaak slag voor den edelmoedigen machinist. Had een officieele schoolmeester of een andere liberale klepper het honderste deel ge daan al de liberale gazetten zouden zijnen lof uitgebazuind hebben men zou hem het eere- kruis gegeven hebben hij zou met gunsten overladen zijn geweest. Maar voor eenen een voudige werkman is tien frank genoeg En die kerels durven beweren dal zij werk- mans vrienden zijn Oh, wat komedianten Terwijl de heer d'Anethan, gezant van Belgie in den Haag, den koning aldaar in zijn hotel ontving, kreeg hij eenen telegram uit Brussel, hem aankondigende dat zijn vader door eene beroerte was getroffen die zijn leven in gevaar stelt. Men wachtte wat vooraleer den gezant den telegram te behandigen. Als hij de tijding ver nam, maakte de heer d'Anethan aanstonds gereedschap om te vertrekken, en hij is dien zelfden dag samen met den koning naar Brussel gereisd. De tijdingen over de gezondheid van den senator baron d'Anethan zijn nu beter, en men heeft alle reden om te hopen dat hij spoedig zal herstellen. De liberale pers van Brussel kan het nog altijd niet opkrijgen, dat het brusselsch ge peupel zooveel beschadiging gedaan heeft in het nieuw paleis van justicie, en dat nog wel als men het hem eens liet afzien. Dat gaat inderdaad verre, volgens het schijnt. Dat volkske bevuilde, vertrapte, stampte in sluk- ken, trok en scheurde af, sneed en korf; in een woord, vernielde zooveel het kon. Wat ons betreft, het verwondert ons niet. Men heeft een zeker deel van het brusselsch volk verkeerd opgevoed. Zijn onderwijs was zonder godsdienstzijne latere opvoeding was de smeerige drukpers. Welnu, geen geloof en geene zeden, ook geene deftigheid, geene wellevendheid, geen eerbied voor de overheid en voor andermans goedintegendeel, een geest van haat en vernieling. Dat zal men altijd zien. Het bestuur der posterijen heeft een be richt rondgestuurd wegens hel betalen en inkasseeren der intrest-koepons door den post. Het bericht is in 't Fransch en in 't Vlaamsch Er staan, in dal gedeelte welk vlaamsch heet te zijn, nog al mooie din- gentjes; doch het «mooiste» van al is het volgende. Fransch Ces deux taxes réunies sont arrondies par cinq centimes et acquit léés au mogen de timbres-poste apposés sur le bordereax. Zulks wil zeggen dat voor do weerden die Slaalsweerden zijn,- de taxe zal verhoogd wor den telkens tot dat er 5 centiemen zijn, 10 cen tiemen, enz., zoo dat waar het 8 cent. komt, er zou moeten bijgepast worden tot 10 cent. Welnu, dat is in T Vlaamsch vertaald als volgtDie beide vereenigde rechten worden naar boven afgerond tot 5 centiemen en betaald door postzegels op het border eel te plakken Ziet gij de bezitters van coupons, die pa piertjes daar zitten afronden, al boven, met een stuk van 5 cent. voor model Men meldt uit Oosterzeele dat de kandi daten-kiezers in die kantonhoofdplaats, het exaam moeten ondergaan in de catholieke school, daar men er elders geene geschikte plaats heeft voor gevonden. Daaruit blijkt nog maals dat de geuzenbladen liegen, wanneer zij hunne lezers wijs maken dat de catholieke scholen niet voldoen aan de voorwaarden van ruimte, lucht en licht, welke noodigzijn voor de gezondheid der leerlingen. Indien de ge meenteschool van Oosterzeele evengoed aan al die voorwaarden voldeed, dan zouden de examen daar wel plaats hebben en niet in een gebouw, aan het catholiek onderwijs toege wijd. Te Meenen hebben de geuzen met alle geweld eene middelbare school gevraagd en bekomen, die er al zoo veel rioodig was als zand in de oogen. Men heeft gedraafd en ge- loopen ten allen kante om de ruime lokalen niet geheel en gansch ijdel te laten. Welnu, er zijn in alles zeven leerlingen, waarvan vier genomen uit de lagere gemeente school. Voor die zeven jongens zijn er vier leermeesters, waaronder een bestierder, twee regenten en een onderwijzer, die te samen van tien tot twaalf duizend franks trekken De tijding dat koning Willem III, in april aanstaande, een bezoek zal afleggen aan het belgische hof, is alom, in onze \laamsche ge westen, met voldoening ontvangen koning Willem zal in ons midden, van wege het volk, een onthaal ontvangen dat gedenkweerdig zal zijn in de geschiedenis van zijn vorstenhuis. Men hoopt algemeen, dat de koning Antwerpen zal bezoeken. De gemeenteraad van Gent heeft aan Mev. Conscience een brief van rouwbeklag gezonden waarin tevens gemeld wordt dat de naam van Hendrik Conscience zal gegeven worden aan de nieuwe straat, langs de Hooge- school gelegen. Men verneemt dat er in de Keizerstraat te Gent eene verdwijning is vastgesteld. Een per soon met name St..., ongeveer 30 jaar, been houwer aldaar, is sedert eenige dagen spoor loos verdwenen. Zondag namiddag werd door den onderkommissaris Janssens het huis ge opend dat sedert verleden donderdag was gesloten gebleven. Een verpestenden stank had de geburen aangespoord de politie te verwit tigen. Ook toen deze het huis binnentrad, dwong hem de reuk van het verrotte vleesch zich achteruit te trekken. Men heeft geheel hel huis doorzocht, maar nergens M. St.... gevon den. In den kelder brandde een licht. Te Mechelen is dezer dagen een gevaar lijke aftruggelaar aangehouden. De kerel, steen houwer van stiel, ging van gemeente tot ge meente in de herbergen nabij de kerkhoven logeeren onder voorwendsel dat hij door een meester-steenhouwer gezonden was. om een grafmonument op te richten. Hij deed zich goed bedienen, leende ten slotte geld, zoogezegd om het monument af te halen, doch keerde niet meer terug. De kerel bekent zelf dat hij zoo veel aftruggelarijen heeft gepleegd, dat hij er het bedrag niet kan van opgeven. Maandag was er gemeentekiezing te Ber gen, hoofdplaats van Hei egouwen. De kandi daat door het catholiek blad Le Hainaut voor uitgezet, heeft eene overgroote meei derheid bekomen. Dat is weer een blad minder aan den liberalen boom der liberaalste provincie van ons land de catholieke partij wint in Henegauwen dagelijks meer en meer veld, dank aan de hatelijke politiek van ons geuzen ministerie Vroeger hebben wij gemeld dat de ge meenteraad van Tongeren besloten heeft, de catholieken in het ongewijd gedeelte van het kerkhof te begraven. Dit besluit dat strijdig is met alle godsdienstige gevoelens, heeft in de stad Tongeren eene diepen onttroeringteweeg gebracht. Het toeval wilde dat de eerste per soon die. na het besluit stiet f, een priester was. Volgens den wil der geuzen, moest die eerbiedweerdige geestelijken in ongewijde aarde begraven worden doch de familie heeft niet toegelaten dat zulk een schandaal voltrok ken werd zij heeft het lijk van haren bloed verwant geëischt en naar Membruggen doen vervoeren, waar hij in de gewijde aarde rusten zal. Fransche Munt. Men beweert dat al de gouden munt, die geslagen is van 1793 tot 1 januari 1877 uit de cirkulalie zal teruggetrok ken worden. Het zijn de 40 en 20 fr. stukken met het beeld van Napoleon I, de 40 en 20 fr. stukken met de beeltenis Lodewijk XVIII en Karei X, de 20 fr. stukken onder de tweede republiek geslagen in 1843 en 1851 met de beeltenis der republiek, de stukken van 100, 50, 20, 10 en 5 fr. van het tweede keizerrijk, en de 20 fr. stukken onder de derde republiek van 1870 tot 1877 geslagen. Het getal toevallige sterfgevallen, tijdens het tijdstip van 1876 tol 1880, beloopt 7626. In dit getal merkt men vooral aan 79 sterfgevallen veroorzaakt door honger, koude en vermoeid heid 183 slachtoffer van het bovenmatig ge bruik van sterke dranken 653 verdronken 138 vermorzeld door lokomotieven of waggons; 116 gedood door gazontploffingen, enz. Schrikkelijke dood. De genaamde P. De Craene, glasschilder, wonende in kwartier op de Steenhouwersvest, te Antwerpen, was verleden donderdag ten 6 ure thuis gekomen. Hij had de petroollamp genomen welke op den trap brandde, en wilde zich naar zijne kamer begeven. Ongelukkiglijk viel hij, de lamp brak aan stukken, en de petrool die over deu grond liep, geraakte in brand. Wat er daarna gebeurd is, weet men niet. De Craene is tol op zijne kamer gekomen, en 's morgends vond men de petrool op den grond geheel opgebrand. Den vrijdag wierd de eigenaresse van het huis waar De Craene op kwartier was, ongeru st over het wegblijven van den schilder en ging naar zijne slaapkamer. De deur was langs binnen gesloten. Zij ging de geburen verwitti gen, die de deur open stieten. Een schrikkelijk schouwspel bood zich toen aan hunue oogen. Te midden der kamer lag het lijk van De Craene, bijna gansch naakt. De voeten en de beenen waren verbrand aan de zijde en op den rug waren insgelijks schrikkelijke brand wonden, terwijl men aan hel hoofd eene andere bloedende wonde bemerkte, waarschijnlijk veroorzaakt door den val op den trap. De kleèren, bijna geheel of gedeeltelijk verbrand, lagen hier en daar verspreid. Men veronderstelt dat na den val der petrool lamp, de kleêren van De Craene in brand ge raakt zijn. Geheel de rug van de frak was verbrand. De Craene op zijne slaapkamer ge komen, heeft nevens de deur met den rug legen den muur geleund, om alzoo het vuur uit te dooven. Op den muur bemerkte men eene geheel zwart gebrande plek. Zijne pogingen om het vuur uit te dooven bleven vruchteloos zijne kleêren brandden of hij zelf rukte ze af. Hij moet dan op het bed zijn gaan liggen, want men ziet daar nog de inprintsels van zijne verbrande voeten. De pijn is hem misschien ondragelijk geworden en hij heeft zich op den grond gelegd, om daar ellen dig te sterven. Hel lijk van den ongelukkigen is naar het gasthuis gebracht. De Craene was 41 jaar oud. Wij hebben dezer dagen gemeld zegt 't Handelsblad, dat er een belangrijke diefstal gepleegd was ten nadeele van een koopman, die een bezoek had afgelegd bij eene duitsche mamzei aan de statie. Toen hij de mamzei ver liet, bevond de koopman dal zijne portelueille met een bankbillet van 1000 frank uit zijnen overfrak verdwenen was. Hij verwittigde de policie, die weldra vernam dat de dader van den diefstal een deserteurvan het duitsch leger was. De overfrak van den koopman was in eene zijkamer blijven hangen, en de Duitscher had erzich van de portefueille meester gemaakt. De dief is maandag avond, in het telegraafbu- reel der Noorderstatie te Brussel aangehouden op het oogenblik dat hij naar eene depeche vroeg. Hij was geheel in 't nieuw gekleed en had nog 800 fr. in zijn bezit. Men leest in 't Handelsblad van Antwer pen van dijnsdag Wij hebben vandaag weêr twee diefstallen te melder.. Zondag avond hebben een of meer personen zich laten insluiten in de lokalen van M. Colin, Kerkhofstraat, n. 14, en waar dien dag meka- niciens gewerkt hadden. Ongelukkig was eene achterdeur,in de Klipsteeg, blijven open staan, en men denkt dat het langs daar is dat de die ven zijn binnengekomen. De dieven hebben eene ruit gebroken in de deur van den magazijnier, en hebben aldaar drie lijnwaden zakskens, bevattende elk 100 frank in koperen munt geroofd. Het bureel be vatte voor 4 duizend frank koperen munt, ver deeld in zakskens van 100 frank. De dief die de ruit heeft ingeslagen, moet zich gekwetst hebben, want overal in het bu reel, heeft men bloedplekken gevonden. De diefstal werd maandag morgend ontdekt. Eene geheele dievenbende was gisteren avond in de Diepestraat op de been. De kwaad doeners waren ten getalle van ongeveer der tig zij waren verdeeld in groepjes van 5 h 10 man. In de winkels, waar zij niemand bemerk ten, ging een hunner binnen en roofde er wat er in zijn bereik stond. In een cigarenwinkel is aldus een kistje gesloten, dat echter leêg was. In den kruidenierswinkel van M. Van Dyck, werd eene flesch fijnolie weggenomen. Een voorbijganger, die den diefstal bemerkt had, ging Van Dyck verwittigen. Deze snelde bui ten en hield den dief aan. De kerel zette ech ter gerust de gestolen flesch op den grond en floot, waarop een twintigtal zijner medeplich tigen loegeloopen kwamen, den dief verlosten en den winkelier daarenboven eene duchtige rammeling gaven. Van Dyck ging eene aanklacht indienden op het policie-bureel, waar men reeds drie klach ten van denzelfden aard had ontvangen. Moord. Men leest in het Fondsenblad Den 18 october laatstleden, ten 6 uren 's morgends, is het lijk van den landbouwer Louis Jonckheere, oud 47 jaar, wonende te- Ettelgem, aldaar uit eene gracht gehaald die twee meters breed en eenen meter diep was, en op ongeveer 300 meters afstand van zijn huis in het veld gelegen is. Het slachtoffer had 's avonds te voren in gezelschap zijner vrouw deel genomen aan een vriendenfeest in het dorp, op ongeveer 35 minuten van zijne hoeve. Hij was vergezeld geweest van zijne vrouw, de genaamde Mathil- de Dierickx, oud 40 jaar. Men veronderstelt dat Jonckheere bij zijnen terugkeer in het water zal geworpen en ver dronken zijn door zijne vrouw. Men verdacht dat zij in dit werk geholpen wordt door eenen gewezen officieelen hulponderwijzer met wien zij betrekkingen onderhield. De brigadier Vlieberghe, bevelhebber der brigade gendarmen te Ghistel, heeft zich on middellijk ter plaatse begeven, vergezeld van zijne gendarmen hij heeft aanstonds een zorgvuldig onderzoek begonnen, waaruit de plichtigheid der bovengemelde personen schijnt te blijken. Het parket heeft de echtgenoote Jonckheere doen aanhouden en tegen gemelden onderwij zer een aanhoudingsmandaat afgeleverd. Naar men ons verzekert is de hulponderwij zer zaterdag te Zottegem aangehouden hij had zich naar eene gemeente der omstreek be geven om er eene plaats van officieelen onder wijzer te bekomen Zondag namiddag, rond 4,10 ure is de genaamde Aug. Sayen, werkman iu de statie te Rotselaar, (op de linie van Hasselt naar Leuven) gedood door dep expresstrein van Aken naar Leuven, nabij den barreel, waar zijne vrouw den dienst doet van barreelwach- ster. Een varken toehoorende aan Sayen was uit den stal ontsnapt, op het oogenblik dat de trein in volle vaart kwam aangereden. De on gelukkige wilde het dier verjagen, doch, door over de spoorbaan te willen slappen, bleef hij met den linkervoet in den excentriek zitten en werd letterlijk vermorzeld. Hij laat eene we duwe en zeven minderjarige kinderen achter. Zwarte bende te La-Neuville. Een stout moedige aanval is maandag avond te La-Neu ville (Montigny-sur-Sambre) gepleegd door gemaskerde dieven, geschoeid met espadrilles. Een schilder van La-Neuville was te Jumet gaan werken. Hij had zijne vrouw alleen t'huis gelaten. Omtrent 8 ure 's avonds wilde de vrouw zich naar eene naburige herberg begeven, toen zij eensklaps aangevallen werd door drie kerels, wier gezicht zwart gemaakt was met zoet, en die gewapend waren met lange mes sen. Zij grepen haar bij de keel, en dreigden haar te zullen vermoorden, indien zij niet zegde waar zich haar geld bevond. De arme vrouw meer dood dan levend, ant woordde dat het geld in eene kas lag en de sleutel ervan onder de matras van 't bed. Vooraleer hunne opzoekingen te beginnen, staken de kwaaddoeners de vrouw een stuk hout in den mond en bonden er een zakdoek over. Daarna nam een hunner de lamp, ging naar den zolder en haalde er eene koord, waarmeê zij de vrouw op eenen stoel vastbonden. Daar na zochten zij gerust den sleutel openden de kas en namen er al het geld, 350 frank, uit. Het scliijnt dat zij op eene grootere som gerekend hadden want zij kwamen bij de vrouw terug en dreigden haar in den put le werpen. De vrouw antwoordde dat zij niets meer bezat. Zij verlieten haar toen. Omtrent 10 ure 's avonds kwam de schilder thuis. Hij vond zijne vrouw in de benedenka mer, nog altijd op den stoel gebonden. Zooals men kan denken, heeft dit voorval eene groote opschudding in de omstrekeu veroorzaakt. Men heeft besloten nachtpatrouillen in te rich ten. Verleden zondag, rond 4 uren 's mor gends, werd het gehucht Trieu-è-Valle, nabij Houdeng-Gcegnies, in opschudding gebracht ten gevolge van eene brandramp, die ontstaan was in een huis te Houdeng en bewoond door de weduwe Alice Pourbaix en hare vijf kleine kinderen. Zonder de tegenwoordigheid van twee jachtwachters van den prins de Croy, van Rceulx, zou geheel de familie in de vlam men omgekomen zijn. De brand is aangesto ken door twee zwart gemaakte kerels. Zij heb ben de vlucht genomen, zoodra zij de misdaad gepleegd hadden. De twee wachters hadden de misdadigers aangehouden, doch zij hebben ze moeten loslaten een der wachters werd erg door hen mishandeld. Een der kwaaddoe ners werd door een geweerschot in den rug getroffen. Tot nu toe zijn de daders onbekend, ondanks de ieverigste opzoekingen. Het par ket van Bergen heelt zich reeds driemaal ter plaatse begeven. De weduwe en hare vijf kin deren bevinden zich thans zonder schuilplaats en zonder middelen van bestaan. Zondag morgend, is er te Dison een broedermoord gepleegd. Zekere persoon, van beroep wever, oud 47 jaar, wonende bij zijne ouders, koesterde sedert eenigen tijd een hevigen haat tegen zijnen broeder Nikolaas. Maandag morgend had een geweldigen twist plaats over het krijgen van drinkgeld. Toen Nicolaas naar zijne kamer wilde gaan, werd hij afgewacht door zijn broeder, die hem bij middel vati een ijzeren voorwerp een slag op het hoofd toebracht. De ongelukkige Nikolaas stortte badend in zijn bloed ten gronde, terwijl de broedermoorder in eene naburige kamer begon te zingen. Toen zijne ouders hem ver- wijtingen toestuurden, antwoordde hij hun Wilt gij ook zooveel hebben De moorde naar is aangehouden en in de gevangenis te Verviers opgesloten. De toestand van den ge kwetste is zeer erg. Men leest in de lndépendance Beige Tien brigaden .steenbakkers van het dorp Amay, zijn naar Bilbao (Spanje) vertrokken. Zij hebben zich verbonden aan 5 franks voor duizend steenen. Daar dit land zeer warm is, hopen zij geheel den winter en ook geheel den toekomenden zomer werk te hebben. Van zijnen kant zoekt Rumenië in ons land meeslers-steenbakkers om negen honderd miljoenen steenen voor zijne versterkingswer- ken, enz., te bakken. Men kan zich geen denkbeeld maken over de buitengewone behendigheid waarmede de steenbakkers van Amay en de streek van Charleroi werken. Sedert eenige jaren bedie nen zij zich van twee gekoppelde vormen en verveerdigen ieder op vijf maanden tijds, van een miljoen vijf honderd duizend tot een mil joen acht honderd duizend gebakken steenen!! De maatschappij tot vergrooting der stad Keulen, heeft niet min dan negentig miljoen steenen door de belgische steenbakkers sedert verleden jaar doen bakken. Het grootste feest der steenbakkers van Amay, Ampsin en de omstreken, wordt op St-Pietersdag, einde Juni gevierd. Allen, mannen, vrouwen en kinderen werken dan niet in twee of drie dagen. De steenbakkers die voor Duitschland werken, bekomen enkel een voorschot op hun dagloon. Men regelt slechts hunne rekening na het einde van den werktijd. Over hel algemeen zijn de steenbakkers, vooral die van Amay en omstreken, ueerstlg, spaarzaam en bijzonder net. Bijna allen doen zich een huisje met hof bouwen, dat zij met den opbrengst van hun dagloon betalen. 's Winters werkt het meeste deel in de koolputteu, in de fabrieken, enz. Anderen keeren naar Duitschland terug, om de aarde om te graven welke tot de verveerdiging der gebakken steenen voor den volgenden werktijd moet dienen. Maandag voerde zekere Josselette eene kar met steenkolen langs de kaai de la Neuve- Voie, te Hoei, welke overstroomd was. Hij reed te dicht bij de Maas en stortte met kar en peerd in den stroom. Man en peerd zijn verdronken. Schrikkeltjk Ongeluk Dijnsdag had te Zevenbergen een ontzettend ongeluk plaats. Dertien arbeiders, bezig zijnde met helbeetwor- telrooien, en den weg willende verkorten maak ten gebruik van een plat vaartuig, dat slechts voor een drie a viertal personen geschikt is, om alzoo de haven over te steken. Door het veel te groot aantal personen die er in zaten, sloeg het vaartuig om, met het ongelukkig gevolg, dat acht hunner verdronken. Men is nu bezig met het opvisschen der lijken. FRANKRIJK. Verschrikkelijke ontmoeting.Verleden dijns dag kwam een kofliehuishediende, die bij zeke ren M. Miard op den boulevard St-Michel te Parijs in dienst is, bij den kommissaris van poli cie en legde er de volgende verklaring af Het kon ongeveer twee ure van den morgend zijn M. Miard en zijne echlgenoote brachtten mij naar mijne woning onze weg liep over de brug St-Michel. Daar gekomen, zagen wij ver scheidene manuen op hel voetpad nevens de leuning der brug ik weet niet juist te zeggen hoeveel er waren, doch volgens mijn oordeel moesten zij ten minste ten getalle van 8 oflOzijn. Een viertal van hen droegen een man toen wij hen goed ontwaarden bleven zij juist slaan dan zagen wij iels blinken als eene gouden horlogiekelling en een uurwerk, die zij aan het slachtoffer ontnamenbijna op het zelfde oogen blik hieven zij het slachtoffer in de boogie en slingerden het in hel water. Eerst bleven wij als aan den grond genageld staan, maar dan begaven wij ons haastig om de policie op te zoeken. Wij vonden slechts agenten in bet bureel der rue de la Hnchettemaar wan neer wij met hen aan gemelde brug gekomen waren, was er geen enkele der kwaaddoeners meer te zien. M. Miard en zijne echlgenoote bebben dit ver haal in alle punten bevestigd. Gedurende den dag werden er opzoekingen naar het lijk gedaan die echter geen resultaat opleverden. Het onderzoek wordt voortgezel. Ver...schrik...ke...lux Een zeldzame aanval wierd dezer dagen op hot fort Saint-Cyr, in het fransch departement Seine-et-Oise ge pleegd. De schildwacht van de groote sluippoort zag al met eens acht aanvallers voor zich slaan, die stoutweg hel fort trachtten binuen le dringen. Toen de soldaat hen met zijn geweer tegen hield, aarzelden zij eenen oogenblik; maar daarop klommen vier hunner, zoo haastig zij konden, tegen de bellende verschansing op. Het bekwam hun eohter slechtzij rolden bals over kop iu den gracht waarvan de sterkte omringd Is.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2