En waartoe dient al dat volksken Tot niets Waarom dan al dat geld uitgegeven 1° Omdat er veel hongerige geuzen magen waren die men anders niet kon vullen 2° Omdat de Loge het zoo wil. Eene vraag. Piet Van Humbeeek wil dat zijne officieele schoolvossen de kinderen den catechismus doen opzeggen. En de vossen trekken daar 400 franks voor. Nogtans wat is de catechismus voor de geuzen? Een slecht boek een «zot boek een onzedelijk boek of zooals l'Union libérale van Verviers dees dagen schreef Een hoop zotte dingen over de Godheid, de U. Maagd en de Heiligen. Maar waarom dan de vossen zoo iets op leggen En waarom 400 franks optrekken om zotte dingen te doen opzeggen aen de kinderen Maar als er maar geld van komt is alles wel bij die mannen. Hoe zij hunne aflairekens verzorgen Er stond te Luik een plaatsken open met een traktemeul van zoo wal 20 duizend franks, een plaatsken aan den Comptoir d'escompte de la Banque Nationale. Natuurlijk daar waren liefhebbers voor en men mocht verwachten dat zoo een plaatsken zou toegewezen worden aan eenen man die ten eerste de noodige kennissen daar toe had en ten tweede zoo iets verdiend had door vroegere betrekkingen en bijzonder door ver diensten. Weet gij aan wien M. Frère dat plaatsken gegeven heeft Aan eenen jongen snuiter van 27 jaar. Felix Ledent Maar dat moet een verdienstelijk man ïijn, een soort van genie, een arend? zegt gij Welnu luistert 4u M. Felix Ledent heeft eenen eersten prijs behaald vanpiano in de muziekschool van Luik. 2° Hij deed heel ordinaire studiën en pas seerde heel ordinaire examens voor advokaat. 3° M. Frère, was een vriend van zijn vader, en noemde den jongen Ledent Bureeloverste 4° Dat ging de jongen niet en hij kwam terug naar Luik als stagiaire bij advokaat Neujean. 5* Hij heeft nooit geschreven of gepleit of iets gedaan, buiten zijn piano-spelen op zekere feestjes. 6° Hij heeft zich nooit met zaken van Bank met finantiën bezig gehouden. Maar hoe kan hij dan zoo een plaats krij gen Eene belangrijke plaats, met ten minste 20 duizend franks trok? Ik zal het u in één woordje zeggen M. Felix Ledent moet in de toekomende maand Meert trouwen met de KLEIN' DOCHTER VAN M. FRÈRE. En M. Frère moest toch zorgen dat zijn toe komenden kleinzoon eene positie had Ziehier wat de Frondeur verder zegtOp vijf leden van het eskompt-kantoor der Nati onale Bank, behooren er reeds twee tot de familie-Orban. De benoeming van M. Ledent brengt het getal leden, aan M. Frère-Orban verkleefd en om reden op drie. Drie op vijf dat is de meerderheid. Wij zullen dus het luiksch krediet, al de koopliê van Luik, in den klauw zien van die famillie, wiens nagels wij reeds in ons vleesch voelen. Overal vindt men famillie van den minister, die er eens op roem de hij, die zonder eenen centiem begonnen is zijne fortuin voor het geluk des lands, in de vier winden des lands verstrooid te hebben In de ministerien, in de magistratuur, in de nijverheid, overal vindt men Orbans, warm gezeten, gebarrikadeerd en gefortifieerd. Verder zegt het blad dat M. Frère denkt dat hij alles doen mag wat hij wilBelgië is zijnen hoek en hij verdeeld hem naar goedvinden en als goed huisvader De radikalen zegt de Frondeur dat is gekend, maken de zaken der catholieken de doktrinairs zijn slimmer, zij zorgen voor hun eigen 't zal misschien zijn omdat zij overtuigd zijn, dat zij, en zij alleen bekwaam zijn om de zaken.... te bestu ren. De Courrier de l'Escaut voegt er bij, dat er een lid van de familie van M. Frère is, die 165,000 fr. kommissie trekt op de steenkool, aan den Staat geleverd maar volgens het blad gaat M. Rara. M. Frère nog te boven. De familie van M. Frère wordt betaald om ten minste den schijn te hebben van te werken maar M. Bara heeft voor eenen kozijn eene plaats uilgevonden die niet bestaat. Zou M. Barn niet goed doen in de Kamer op die aan tijging te antwoorden Aardigheden van het kies- examen. De opstellers en vertalers der vragen voor het kiesexaraen moeten toch wonderlijke lieden zijn. Beide schijnen even ervaren om de groot ste ongerijmdheden voor te stellen. Wij laten hier eenigebezonderheden volgen, hier en daar geplukt Zoo trof men onder andere eene vraag aan Is het voor de kiezers eene zedelijke veiplich- ting te gaan kiezen En wij die tot hiertoe meenden dat er geene onzedelijke veplichting bestond, noch kon bestaan In eene vraag van rekenkunde spreekt men van een koopman die lijnwaad verkoopt aan eene pachster. Eene vrouw uit den land bouwersstand wordt pachterse of pachleresse geheeten, en eene pachster is eene vrouwper soon welke dit of't geen in pacht neemt of buurt.... En die mannen noemen zich Vlamin gen. Het woord aangeven speelde ook nog al zijnen rol. Zoo bemerkten wij onder de offici eele vragen Geef eenige plichten aan welke die liefde ons voorschrijft? Geef ten minste zes der voornaamste kanalen van Belgie aan Zou men hierachter niet mogen schrijven, vraagt de Onafhankelijke Ziet gij dien candi- daat daar plichten aangeven gelijk de melser- diener mortel en steen Ziet gij dien ande ren daar met zes kanalen beladen in 't bureel der tolbeambten verschijnen Waarlijk dit alles is te dwaas Lees nu nog de volgende vertaling, woord voor woord uil een van Meester Van Hum- beecks omzendbrieven getrokken. Fransch. Vlaamsch. II est défendu de Het is verboden, donner aux candidats aan de kandidaten de toutes explications de minste uitlegging te nature b faciliter les geven, welke zou kun- réponses. Cette dé- nen strekken om de fense ne s'étend pas antwoorden gemakke- aux indications qui lijker te maken. Dit vont suivre et qu'il est verbod heeft geene ce- indispensable de lire trekking op de aanwij- aux candidats immé- zingen welke hiervol- diatement après leur gen en die noodwen- avoir dieté les questidig aan de kandidaten ons. moeten worden voor gelezen, onmiddelijk nadat hun de vragen schriftelijk zijn medege deeld. De fransche teks zegt dat de vragen gedicteerd zullen worden en de vlaamsche dat zij schrif telijk worden megedeeld. Knoopt dat te gaar Al de officieele beknopte spraakleeien, spraakkunsten, leergangen der fransche en vlaamsche taal, woordenboeken, enz. enz, zouden er geen weg meè weten. Piet Faro zou dienen eenen nieuwen om zendbrief te geven om de zaken te verklaren. De liberale gazelten zelve steken nog al den draak met de vragen en diktaten van hel kies- exaam. In de vergaderingen te Brussel, zegt de Gazette, hebben zelfs geleerde menschen veel bezig geweest met de gestelde vragen, om ze eens juist op te lossen. Van veel dier vragen wisten zij al weinig of niet. In eene avond-sociëteit waren ze met een groot getal vergaderd, en volstrekt niemand kon zes groo- te vaarten van België noemen twee noem den ze er nog al veel, tot aan drie konden som migen geraken maar op n° 4 bleef elkeen steken. En noglhans moesten er zes genoemd worden. De Nouvelles du Jour spot geestig met een fransch diktaat, waarin onder anderen bluf deze zinsneê staal 'f ls de vrijheid die den grond onzer velden vruchtbaar heeft gemaakt. Zoo, zoo, zegt de Nouvelles! En onze boeren die tol nu toe meenden dat zij hun land met guano en mest moesten vruchtbaar maken Waar zouden die voeren vrijheid nu te koop zijn om er 't land meè vruchtbaar te maken Eene dwaze vraag in zake van geschiedenis is ook deze Voor welke oorzaken had de op stand der Nederlanden plaats tegen het spaansch bestuur in de XVlde eeuw Vooreerst, er is meer als eene primaire geleerdheid noodig om daar op te antwoorden, want de zaak is zeer inge wikkeld. Toen ook, het is voor bijna alle kan didaten onmogelijk daaiop te antwoorden zonder hunne politieke denkwijze te doen kennen. Zulke vragen moest men liefst daar laten immers wij twijfelen er grootelijks aan, of de steller der vraag zeifin staat zou zijn eene antwoord te geven die de vraag juist oplost. _.p de vraag Noem de twee kanalen die van Brussel uitgaan, heeft een candidaat te Brugge geantwoord 1° Hel kanaal van onderwijs, dal met al onze centen wegvloeit2* het kanaal van oorlog, dat al de steden met soldaten overstroomt ^.Zaterdag wierd te Hasselt op het examen gevraagd welke de bijzondere zending der garde-civiek is. Een kandidaat, die toch zeker was van geene buis te krijgen, antwoordde op deze vraag als volgt De garde civiek heeft tot bijzondere zending: 1° Zich oprecht belachelijk te maken 26 De geweerkolven omhoog te steken als zij de openbare rust tijdens eenen opstand moe ten verzekeren en te roepen Hoi de carton Viens au balcon 3° Alle mogelijk kiesbedrog te gebruiken om liberale officierkens te kunnen kiezen. 4* Luitenantkwartier-meesters aan te stellen die vet betaald worden om niets anders te doen dan de inschrijvingsregisters zoodanig in te vullen dat de mannen er zelf niet uit kunnen geraken. Goed zoo. Op het exaam der milicianen werd de volgende vraag gesteld Noem eene der vrijhe den welke de Belgen genieten Een jagerke van het 3* regiment te voet antwoorddeDe vrijheid van te zwijgen als Frère-Orban gesproken heeft. Ovorschot van gelijk, brave jongen. STERFGEVAL. Zondag 11. is alhier na eene langdurige en pijnlijke ziekte, in ouderdom van 61 jaren, godvruchtig overleden den heer Jan-Bap tist Moyeraoen, Eerevoorzitter van 't Zang, Tooneel- en Letterkundig Gezelschap ,t Land van Riem, oud-Provinciaalraadslid van Oosl-Vlaanderen voor 't kanton Aelst, lid van 't Comiteit der Bewarende Vereeniging van ons arrondissement. De achtbare overledene was een overtuigde catholieke en, in vroeger jaren, een der werk- zaamsten onder de leden van 't Catholiek Comiteit. 't Is aan zijne onverschrokken me dewerking dat wij onze menigvuldige zegepra len verschuldigd zijn. De plechtige Begravenisheeft Woensdag lest te midden van eenen grooten volkstoeloop plaats gehad. Onder de aanwezigen bemerkte men de heeren Leirens senator. Van Wam beke, Woeste, Verbrugghen en De Saedeleer volksvertegenwoordigers, verscheidene Pro- vinciale-raadsleden, Burgemeesters, gemeen- teraadsheeren en voorname catholieken. De plechtige Lijkdienst zal gecelebreerd worden, Maandag 5 November om 10 uren in de parochiale kerk van den H. Joseph. Hafkplecliti^lieicl. De plechtige begravenis van den achtbaren oud-vrederechterM. Pieter Cosynsheeft maandag lest onder eenen grooten toeloop van vrienden en kennissen plaatsgehad. Onder de aanwezigen bemerkte men onze twee Sena tors, de heeren L. Leirens en C. Van Vreckem, onze Volksvertegenwoordiger, M. V. Van Wambeke, de Provincialeraadsleder. van'tkan- ton en bijna alle de Burgemeesters en Sche penen der omliggende gemeenten. Deze talrijke menigte was naar Herzele gestroomd om eene laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van een man welke zijne loopbaan hier op aarde op eene uitstekende wijze had volbracht en altijd als een voorbeeld van aangekleefd- heid aan den H. Godsdienst onzer vaderen en van standvastigheid aan de bewarende denk wijze onder ons heeft geschitterJ.... De achtbare overledene bewees groote en menigvuldige diensten aan de denkwijze tot de welke wij de eer hebben toe te behooren. Als Voorzitter van 'l Cantonaal Komiteit der Bewarende Vereeniging in ons arrondissement heeft hij zich onophoudelijk met onze belangen bekommerd. Ja, in reeds gevorderden ouder dom, wanneer anderen naar rust verlangen, zagen wij hem nog moedig op de bres staan om het arrondissement Aelst, en het canton Herzele bijzonderlijk tegen den vernederenden klauw van 't liberalismus te beschutten. De achtbare heer Van Wambeke, voorzitter der Bewarende Vereeniging sprak op den boord des grafs eene redevoering uit welke aller bij treding verwierf en welke wij hier zoo veel mogelijk laten volgen Mijne Heeren Het canton Herzele en 't arrondissement Aelst, in wiens naam, ik hier het woord neem, komt een groot en onherstelbaar verlies te ondergaan.... De heer Pieler Cosyns, oud-vrederechter dezes cantons is niet meer;.... de onverbidde lijke dood heeft hem in den gezegenden ouder dom van 90 jaren, aan de liefde zijner kinderen, aan de genegenheid zijner talrijke bloedver wanten en vrienden ontrukt!... Uit eene der deftigste en christelijkste fami- liën van Meerbeke gesproten, werd hij door zijne ouders in de christene gevoelens opge voed, en aan deze is hij tot den laatsten oogenblik getrouw gebleven. Van zijne jeugdige jaren af, deed de heer Cosyns zich door een rijk begaafd verstand, door zijne grondige kennissen en door zijn vrij karakter onderscheiden. In de verschillige en menigvuldige ambten welke hem door 't Hooger Bestuur en het volk wierden toevertroud, bleef hij altijd den over tuigden voorstaander en minnaar der vrijheden welke een ware Vlaming nooit vergeet... Toen de omwenteling van 1850 losbrak, wanneer de Belgen opstonden om hunne vrij heid en onafhankelijkheid te herwinnen, dan aarzelde hij niet zich aan 't hoofd te stellen van dezen die het gezworen hadden het Vaderland aan 't juk van den vreemdeling te ontrukken!... Belgie wierd vrij, en later wierd hij tot vre derechter dezes cantons benoemd. Rondborstig, vriendelijk, vredelievend en gedienstig van karakter aanhoorde hij eenie der, niets betrachtende dan zijne plichten met de rechlveerdigheid te doen overeenstemmen. Gij allen, Mijne Heeren, welke mij aanhoort, moogl gij met mij niet zeggeu.dat er nooit ver dienstelijkere en rechtvaardigere vrederechter is geweest?... Voor allen was hij altijd gedien stig, en toen hij, als een ware vrederechter, de partijen kon overeenbrengen, dan was hij verheugd, zeggende nu heb ik mijne taak vol bracht Wij. welke hem in de uitvoering van zijn ambt, bijzonderlijk gekend hebben, voegen er bij dat alle zijne vonnissen den stempel dragen der strenge rechtvaardigheid met de welke hij bezield was. Als echtgenoot, als vader konde men zeker lijk geen waardigere vinden. Uit hoofde van ouderdom tot eere-vrede- rechter benoemd, bekommerde de heer Cosyns zich tot zijne laatste stonden met den politie- ken toestand van 't dierbaar Vaderland. In alle omstandigheden bleef hij getrouw aan de ca tholieke Bewarende Denkwijze, welke geen ander doel beeft dan de handhaving van alle de vrijheden door de Grondwet gewaarborgd. Ja, dees jaar nog stond hij aan 't hoofd derge nen welke in Vlaanderen geene dwingelandij of verfoeiing hunner moedertaal willen dulden, en wier leus is en blijftGodsdienst, Vrijheid, Moedertaal en Vaderland Als voorzitter der Bewarende Gezindheid van 't canton Herzele, hebben wij altijd in hem een trouwen vriend, een zekeren raadsman gevonden. Uw naam, M. Cosyns, zal altijd in dees can ton geëerd en geroemd blijven. Nemen wij het besluit uwe deftige en eerlijke voetstappen te volgen, en hopen wij dat gij reed^bij den Almogenden den loon van uw zoo verdienstig en voorbeeldig leven geniet!... In naam der Bewarende en Grondwettige Vereeniging van 't arrondissement Aelst... Vaarwel, vriend Cosyns!.... Vaarweltot wederziens!.... te Melselete Ressegem, de E. H. Vanderdonck, onderpastor te Melderl. Zijn onderpastoors benoemd te Melsele, de E. H. Michiels, priester in het Seminarie te Meldert, deE. H. Vander Meulen, onderpastor te Deftinge, aldaar vervangen dooi den E. H. J. Burrick oudsurveillant in S. Jozef te S. Ni- kolaas. De lieer Van BHleghem, diaken uil het Semi narie, is professor benoemd in liet college van Lokeren. KUNST- EN LETTERNIEUWS. De Maria-Almanak voor 4884 is verschenen. Met een waar genoegen hebben wij het boekje doorbladerd, dat, ons dunkens, voor geen zijner vier voorgangers moet onderdoen. Het behelst, buiten den kalender, eene aangename mengeling van proza en poëzij, van legende en geschiedenis, van allerlei bloemen, zoo op eigen als op vreemde grond opgegaard. Schrijvers uit Noord- en Zuid-Nederland sloe gen de handen bijeen om den sierlijken tuil, Maria ter eere, te vlechten. Behalve de gewone medewerkers, bij de lezers van den Maria- Almanak reeds gekend, als zijn de bestuurder, de eerw. heer Daems, Mgr Claessens, pater Steph. Schouttens, Muyldermans, Van Spil- beeck, Welvaerts, Geudens, enzbrachten ook nieuwelingen nieuwelingen in den Maria-Almanak, want in de litterarische we reld is hun roem lang gevestigd hun aan deel bij in het verdienstelijk werk. Onder hen noemen wij de gunstig gekende dichteres Freule Louise Stratenus, die reeds zoo menig maal gelauwerd werd, en mejuffer C. Alber- dingk-Thym, onlangs in den prijskamp van het Davidsfonds van Gent bekroond, enz. De Maria-Almanak dient in alle christelijke huizen gevonden te worden, en wordt bijzon derlijk aan de talrijke Congreganisten van O. L. V. en aan de eerw. heeren bestierders dezer genootschappen aanbevolen. De uitgever heeft den prijs verminderd tot 40 centiemen en hij hoopt dat een steeds aangroeiend debiet hem zal toelaten van jaar tot jaar lager te dalen. De Maria-Almanak is te verkrijgen ten bu- reele van den Denderbode, Lange Zoutstraat, n° 40. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoors benoemd te Ursel, de E. H. Leo Vander Eecken, pastor te Ressegemte Iddergem, de E. H. E. J. Poljau, onderpastor ALLERHANDE NIEUWS. Land van Biem. Morgen Zondag 4 November Luisterrijke Vertoo- ning, gegeven met de medewerking van mevrouw Parmentier. Het programma belooft ons een uiterst aan gename avondstond. Wie zich eens goed wil vermaken, wone Zondag de Vertooning van 't Land van Biem bij. Ten andere 't is de eerste maal dat 't Gezelschap in 't pas begonnen too- neeljaar optreedt, en 't is aan ons, onzen jeu- dige vrienden, door onze tegenwoordigheid, eenen blijk van genegenheid te geven welke voor hen een spoorslag zal wezen om het pad der kunsten roemrijk te blijven volgen. Opening des bur eels om 5 uren.Opgaan der gordijn om 6 uren. Prijzen der plaatsen 4° Rang fr. 4.50 2° Rang fr. 4.003e Rang fr. 0.50. Moordpoging te Auwegem. Dijnsdag morgend is in de gevangenis der Nieuwe Wan deling, te Gent, een jongeling van Auwegem binnengebracht, die zich aan moordpoging heeft plichtig gemaakt in de volgende omstan digheden Vrijdag avond gingen verscheidene jonge lingen, die naar het dorp geweest waren, te samen naar huis. Onderweg vermaakten zij zich met elkander, dwars door hunne kleeren, met spelden in het lijf te steken. Een der jon gelingen aan wien deze dwaze klucht begon te vervelen, maakte zich kwaad en verbood dat men hem nog zou aanraken. De anderen ech ter lachten hem uit en gingen voort met hem te tergen, toen hij, eensklaps in woede ont stoken zijn mes trok en er dezen die naast hem ging eenen vreeselijken steek in den on derbuik meè toebracht. Deze laatste viel doodelijk ten gronde. Een geneesheer, aanstonds geroepen, heeft de wonde toegenaaid, doch het slachtoffer ver keert niettemin in doodsgevaar. De dader, van zijnen kant, werd aangehouden en naar Cent gebracht, alwaar hij, voor het assisenhof, over zijn misdrijf zal te verantwoorden hebben. Volgens de Gazette de Liége, zou de koning en de graaf van Vlaanderen 5000 heklaren grond koopen inTunisie; aldaar zou men den wijnstok gaan planten. M. Orban, schoonbroe der van den minister M. Frère, heeft'daar reeds overgroote wijnstokken, die al verdub beid zijn in weerde. Het is door hem, dat het gedacht gekomen is aan hooger hand, om die aankoopen te doen. De liberale National zegt over de dok trinairs Al die knapen zijn niets anders dan farceurs, voor wie het liberalismus slechts een middel is, om zich goede plaatsen te bezorgen, ten nadeele onzer finantiën. Kiesbedrog. In de gemeente Gougnies, arrondissement Charleroi, was hel gerucht verspreid dat de catholieke candidaten voor het kiesexaam, zouden voorzien zijn van kleine papierkens, juist gelijk generaal Gratry, om de moeilijkheden van het exaam te overwinnen Daar was, natuurlijk, niets van, maar zie hier wat er den 23, op het exaam te Chatelet gebeurd is M. de ingenieur Boulanger, voorzitter der jury, bemerkt hebbende dat zekere candidaat gedurig in zijne mouwen zag, nam dien kandi daat zijne manchetten af en bevond, dat die manchetten gansch beschreven waren met notas, rakende de stoffen van het kiesexaam. De voorzitter, hem zijnen naam gevraagd hebbende, verklaarde hij zich te noemen G. Bertrand, koetsier bij M. Piret, liberalen bur gemeester van Gougnies, provinciaal raadslid, enz. De vooratter behield de manchetten als overtuigingstukken en maakte een proces verbaal op. Ziehier wat men daarover zegt 4° Dat het schrift der aanteekeningen niet van de hand is van Bertrand 2° Dat die aanteekeningen al de antwoorden bevatten op de vragen welke te Chatelet moes ten gedaan worden en niets anders dan dat, Indien dat waar was dan zou het bewezen zijn dat het goevernement zelve de dader is van een kolossaal kiesbedrog. Wij vragen dan, zegt de Avenir van Char leroi, in 't belang van het gouvernement zelve 4° Dat het geschrift op de manchetten zou onderworpen worden aan het onderzoek van deskundigen, gekozen onder de leden der meerderheid van den gemeenteraad van Goug nies, die het geschrift kennen van meestal de inwoners dier gemeente. 2° Dat de drie leden der jury van Ch&telet, bij middel der drukpers, op officieële wijze letterlijk de aanteekeningen op gemelde man chetten bevonden zouden openbaar maken. Een dezer dagen kwam een kleine jongen ongeveer 9 jaar oud, en die te voren de geuzen school had bijgewoond, zich in de catholieke school te O.... aangeven. De onderwijzer stelde hem eenige gewoon lijke vragen, ten einde zijne kracht te kennen. Wij verzekeren de echtheid van de volgende vragen en antwoorden Onderwijzer. Kunt gij mij zeggen, R., hoeveer Goden er zijn Leerling. Een. Onderwijzer. Dat is goed. Een God alleen, niet waar Nu, hoeveel goddelijke personen zijner Leerling (aarzelt en geeft geen antwood.) Onderwijzer (aanmoedigend). God de Vader. Leerling (rap). God de Vader, God de moeder, God de kinderen Onderwijzer. Kom maar hier, R., ik zal u dat wel beter leeren. En dat was een jongen van negen jaar!!! En die had reeds drij jaar de geuzenschool bijgewoond En dan stoffen de geuzenonderwijzers op de kennissen van hunne leerlingen En om zoo veel catechismus te leeren, krijgen zij 400 franks (Kroniek der slimme bollen.) Wij hebben gemeld dat de catholieke M. Latteur, in de gemeente-kiezing van Bergen, verscheidene honderde stemmen meer bekwam dan zijne twee liberale tegenstrevers. Men vorneemt vandaag dat 45 of 50 stembriefjes vernietigd zijn, ten nadeele van M. Latteur, die zonder dat 900 stemmen zou bekomen heb ben. Ten gevolge van de kiezing van den 22 october, heeft de commissie der godshuizen van Bergen haar ontslag gegeven. Agava. Men schrijft ons uit Loen- hout Sedert eenigen tijd kan men alhier op het kasteel van M. Alb. Montens, eene prach tige agava bewonderen, die gansch in bloem slaat op eene hoogte van vijf meters. Men weet niet hoe zelden men in onze streken met die plant dergelijke uitslag bekomt. Ook strekt deze tot eer aan een der kundigste hoveniers onzer provincie M. Jos. Oostvogels, op het kasteel van M. Montens werkzaam. FRANKRIJK. Te Lyon is verleden zaterdag een valschen baron aangehouden. De Ciédit Lyonnais had van een firma's uit Turijn een telegram ontvan gen, met verzoek 45,000 fr, te betalen aan zeke ren baron Meikos, die ze zou gaan afhalen. De Crédit Lyonnais telegrafeerde naar Turijn om inlichtingen en hel antwoord luidde dat er geen bevel tot dergelijk betaling gegeven was. Toen de baron Meikos, kwam om de 45,000 fr, te ontvangen, werd hij aangehouden en naar de ge vangenis gebracht. Geheimzinnige Misdaad. Al de misdaden verhalen welke te Parijs in de hoofdstad der liberale beschouving gepleegd worden, is thans eene onmogelijke zaak geworden Parijs, is zooals wij het verleden week zegden, een sluip hol voor moordenaars en dieven maar er zijn enkele van die misdaden die met zooveel stout moedigheid gepleegd worden, dat wij niet kun nen nalaten ze in 'l kort meé te deelen. In een huis der avenue St-Ouen woonde sedert een veertigtal dagen, een twintigjarig meisje, van eene opmerkzame schoonheid. Zondag morgend, rond 40 4/2 uren hoorde eene vrouw, die eene kamer onder die van Maria Deleu zoo heette het meisje bewoonde, een gerucht, alsof verscheidene personen in het vertrek haas tig over en weer gingen. Eensklaps weerklonk een schreeuw Moord Dan hoorde zij weer stappen, het gerucht eener deur die gesloten werd en zij zag een man haastig naar beneden loopen en de vlucht nemen. Toen de bewoners van het huis de deur der kamer van de jonge Marig opengemaakt hadden, waren zij ooggetuigen van een verschrikkelijk tooneel. Het meisje lag op den grond de moor denaar had haar verwurgd bij middel van eene servet, die nog om haren hals gewonden was. Hij had haar verder de lenden doorboord met eene driekantige vijl, en tol overmaat van wreed heid haar met hetzelfde voorwerp letterlijk aan den grond genageld. De misdaad wordt toegeschreven aan de wraak, jaloezie of iets dergelijks want niet het minste voorwerp was gestolen. Een onderzoek is begonnen. Het lijk van het slachtoffer is 's avonds naar het doodenhuis gebracht. Ontvreemding van 600,000 fr. -Dezer degen kwam een persoon in de magazijnen van den Vieux-Chène te Parijs, en vroeg er de be taling van een wissel van 45,000 fr., in name eener firma van den Boulevard Montmartre. De wissel was geteekend en in regel. De vrouw die de kas bpudt, betaalde, 's Avonds echter vond zij in hare kas een tekort van 500 fr. 's Anderdags was haar eerste werk zich naar de Bank in kwestie te begeven en vroeg aan den kassier of de Bank bij toeval de 500 frank niet te veel ontvangen had. Deze zag verwonderd op, want er was den dag te voren geen wissel van 45.000 fr. te ontvangen geweest, de inkasseer- ders wisten van niets. Op dit oogenblik trad de bewaarder der por tefeuille met weerden binnen. Daar is, zegde de vrouw, de mijnheer die den wissel is komen ontvangen. De bewaarder loochende eerst de 45,000 frank ontvangen te hebben, maar hij deed eindelijk volledige bekentenissen. Hij had niet alleen de ontvreemding in kwistie gepleegd, maar sedert een viertal jaren op dezelfde wijze meer dan 600,000 Irank gestolen. De schuldige is aangehouden. Een der beroemdste bisschoppen is over leden, te weten cardinaal de Bonnechose, aarts bisschop van Rouanen. Hij was 83 jaar oud en was reeds bisschop sedert 36 jaar, eerst te Carcassone, daarna te Evreux et te Rouanen. Cardinaal de Bonnechose was een geleerde en wijze prelaatook was hij vol iever voor het heil der zielen en de rechten der Kerk nooit ontzag hij de regeeringen, om de waarheid en het recht te verdedigen en de belangen van den godsdienst te beschermen. AMERIKA. Een zonderlinge Diner. In een dagblad van San Francisco loofde een zekere heer Valtheus Pepermint eene som van 2000 dollars uit voor vijf amerikaansche burgers, die zoo vriendelijk zouden willen zijn, den volgAden dag bij hem te komen eten voor een fijn diner zou gezord worden, maar iedere gast moest, voor hij de uitgeloofde som in ontvangst nam, een der volgende gerechten eten eene levende rat of eene kleine slang, een schotel konijne- oogen in azijn, drie mollen, of een kartonnen taart. Twintig liefhebbers kwamen op, vijf mede dingers werden uitgezocht en een hotel van den eersten rang aangewezen, waar de fijnste ge rechten en wijnen de eigenaardige schotels zouden voorafgaan. Tegen het einde van het diner vertelde de gastheer waarom hij eigenlijk die som uitgeloofd had. Vroeger was hij namelijk een arm werkman geweest, en dikwijls had hij toen gedacht, dat hij voor eene groote som de ongelooflijkste dingen doen zou. Daarom wilde hij nu aan een of twee arme duivels gelegenheid geven 2000 dollars te verdienen. Toen hij uitgesproken had, wenkte hij den kellner en vijf schotels werden gebracht, waarin tol ontzetting der gasten de vreemde prijzen waren. Zij aarzelden maar 2000 dollars was eene schoonesom Eindelijk gingen zij aan het werk. De ratteneter had betrekkelijk de moeielijk- ste de taarteneter de lichtste taak. Eindelijk nadat eiken hap met den noodigen fijnen wijn besproeid was, was het werk afgeloopen en de gastheer stond, na hun bravo te hebben toege roepen, op, om het geld te halen.... maar kwam niet terug. De arme slachtoffers kregen na twee uren gewacht te hebben, van den hotelhouder de rekening voor hel fijne maal en M. Pepermint had zich verwijderd met de inkomgelden, want op een balkon in de eetzaal had men tegen betaling eene menigte nieuwsgierigen toegela ten.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2