Te Denderhautem boden zich 28 catho lieken en 10 liberale candidate» voor 't examen aan. Van de 28 catholieken wierden er slechts 2 gebuisd en van de 10 liberalen kregen er 8 eene buis. Acht liberale candi laten wierden door den officielen onderwijzer bereid en 6 wierden verworpen. Onder deze zes treft men de twee broeders van den officieelen bereider aan. Is dat niet sterk? De 28 catholieken waren door den vrijen onderwijzer bereid geweest en slechts twee mislukken... Aliens. Verbond, langs welken kant treft men de ezelsscholen aan Antwoord daar eens op, als ge kunt of durft HANDEL EN NIJVERHEID. Vee. Onder de vragen, aan den minister van binnenlandsche zaken in Nederland ge steld, door de afdeelingen gelast met de on derzoek der slaatsbegrooling, bemerken wij de volgende vraag Is de tusschenkomst van den Staat wellicht wenschelijk, om den uitvoer van vee naar Duitschland en België te vergemakkelijken. RECHTERLIJKE KRONIJK. De officieel© onderwijzers. L' A mi de l'Ordre vertelt een feit. dat toont wat eerlijke kapoenen er in het officieel onder wijs genesteld zijn. Een officieel onderwijzer uit de provincie Namen wordt beschuldigd 's avonds den ge- naamden S... te hebben doen open doen en hem in den donkeren slagen op het hoofd te hebben toegebracht, die erge wonden veroor zaakten. Op de klacht door S. gedaan, loochende de onderwijzer, en zijne hulponderwijzers zweer den bij hoog en leeg dat zij den avond met den meester hadden doorgebracht en hij niet was uitgegaan. Voor de rechtbank, werd er echter klink getrokken en de schoolmeester heelt bekend dat hij inderdaad dien nachtelijken aanval be gaan had. Die onderwijzers geven hier een schoon bewijs van onzijdig moraal. De korrektionneele rechtbank van Gent heelt maandag een nog al zonderling geval te beoordeelen gehad. Een muldersgast van Ade- gem, A. C..., zocht sedert eenigeu tijd een jong meisje der gemeente te huwen, maar om hare hand te verkrijgen, moest hij het eigen domsbewijs eener zekere som gelds leveren. Het niet bezittende, vond hij niets beters dan onder eene voorgewende schulderkentenis het valschhandteeken van eenen notaris te zetten. De moeilijkheid was overwonnen en het hu welijk had plaats. Doch de echtgenoot was weldra gedwongen het bedrog te erkennen. Hij werd aangeklaagd wegens vervalsching en hij onderging maandag eene veroordeeling tol een jaar gevangenis en 26 frank boet. De veroordeelde is gevlucht. De rechtbank heeft zijne onmiddellijke aanhouding bevolen. Wij ontvingen in den loop dezer week den volgenden brief, welken wij hier laten volgen Mijnheer de Opsteller, lk lees Zondag laatst in uwen geëerden Denderbode van eenen schandigen dwang gepleegd op eenen werkman van de Statie van Aalst, die van Aalst naar Gent verplaatst is alleenlijk om rede dal hij zijne kinders naar de calholieke school zondt, want op zijn gedrag en werk valter niets te zeggen. Dit zullen alle werkmcnschen van de statie getuigen, indien zij mochten of durfden spreken. Het is geen geheim, en mij dunkt dat men zulken oumenschelijken dwang wel mag publiek maken met naam en toe naam. Die man zoo wreed behandeld, is Leo De Packer vau Hofslade. Nu is die brave werkman, ver bannen van vrouw en kinders, vijf uren van zijn buis, te Gent moet hij zijn logist betalen aan fr. 6 ter maand. Komt hij eens naar huis hij betaalt fr. 1,65. Dat is nu al van Juli 11. dat het duurt zoo ik meen. Al 4 maanden, dus, en vervolgens heeft hij fr. 24 betaald voor zijn logist en twee maal in de maand naar huis gekomen, heeft hij nog fr. 13.2U betaald Fr. 13.20 en 24 is fr. 37.20, eene aanzienlijke som voor eenen werkman met zes kinders waarvan do ondste 17 jaar telt, en eene oude zieke moeder van 78 jaren. Is het schandig genoeg? Het grootste ver- diiet van dien man is van gebannen te zijn van zijne vrouw en kinders, en niet meester te zijn van zijne kinders Nu heeft de man, misschien uit vrees van nog erger, moeten buigen; hij zendt nu zijne vier kleinen naar de geuzenschool in de hoop van recht gedaan te worden. Wat zal men nu doen,zal men hem weder naar Aalst brengen, of zal men dien man ruïneren of van verdriet laten kreveren Het zal uitkomen. Nog een ander geval. L. Kuis, barreelwachler aan den Zwarten Hoek te Aalst, zondt zijne kinders naar de calholieke school, nu zendt hij ze ook naar de officieele of liberale school. Is het ook al niet uit vrees van behandeld te worden gelijk Leo De Backer, of heeft men hem ook dreigementen gedaan En het Verbond van Aalst spreekt van zedelijken dwang En men weet nog wat do officieele schoolmeester van Hofstade is komen vertellen op hel Schoolenkwest legen zijnen Eerw Pastoor en andere achtbare beeren. Hel schoolenkwest mochle nog eens komen. Een Hofstadknaar. WETGEVENDE KAMERS. De wetgevende kamers hebben dijnsdag 11., in uitvoering der Grondwet, hare werkzaam heden hernomen. 't Senaat ging onmiddelijk over tot de samen stelling van zijn bureel, 't welk bleef gelijk 't vorige jaar, en verdaagde zich daarna on bepaald. De Volkskamer, na haar bureel samengesteld te hebben, 't welk veranderd wierd in de zin datM. De Saedeleer, de jeugdige vertegenwoor diger onzes arrondissements, tot het ambt van van sekretaris wierd geroepen in vervanging van M. Pely de Thozée, aanhoorde de onder vraging van M. Thonissen over het stemrecht der onderofficieren onder de wapens. M. Tho nissen deed uitschijnen dat het stemrecht aan de militairen onder de wapens verleenen hoogst gevaarlijk was voor de tucht in 't leger en het, uit dien hoofde, door de militaire overheden ten sterkste wierd afgekeurd. M. Frère ant woordde dat hij het om zoo te zeggen eens was met M. Thonissen, doch dat men eerst wilde beproeven tot welke misbruiken het stemrecht der soldaten onder de wapens, kan aanleiding geven, en dat men dan later een wetsontwerp zou neérleggen 't welk te gelij- kertijde de kloosterlingen zou treffen.... Altijd tegen de kloosterlingen men zou zeggen dat alle de liberale kamerleden een pater of non op hunnen neus zitten hebben V erder hield de vergadering zich onledig met de stemming der wetonlwerpen betrekkelijk de havenwerken van Antwerpen en den spoor weg van Bastenaken en ging eindelijk over tot de bespreking van een wetsontwerp dat ge roepen is om de provinciale en gemeentevrijhe den ernsliglijk te knakken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Tot directeur van het nieuw hospitaal te Lokeren is benoemd de Eerw. Heer C. L. Bau wens, onderpastor op S. Jan-Baptist te Gent, aldaar vervangen door den Eerw. Heer Ger- uiers. ALLERHANDE NIEUWS. Tooneelspel. Wij kondigen met genoegen aan dat de Kring «Vrij en On afhankelijk van Borgerhoul, alhier ter Stedelijke Schouwburgzaal, opZondag 9 Decem ber, eene luisterrijke Vertooning zal geven. Wij vernemen dat de beide Verzekerings maatschappijen welke de gebouwen en de meubels van M. H. Leclercq en zuster verze kerd hadden, elk eene premie van 50 franks aan ons Vrijwillig Pompierskorps hebben ver leend. Deze som zal in de kas van onderlinge hulp van 't korps gestort worden. Deze bekendmaking diene tot antwoord op de zoo belachelijke als domme beknibbelin gen die Lammen Tist en de huichelaar die zich achter de gordijn verdoken houdt in 't Verbond van Zondag 11., tegen ons moedig en heldhaftig Pompierskorps uitkramen. Donderdag voormiddag is de schuur van de Wed' Van de Velde, bierbrouwster, te Erembodegem, Dorp, de prooi der vlammen geworden. Eene atdeeling van ons Vrijwillig Pompierskorps had zich op 't verzoek, zegt men, van de W' Van de Velde, naar Erembode gem begeven, en werd er andermaal zeer slecht ontvangen. Wij kennen de zaak niet goed om er verder over te oordeelen. Naar wij vernemen zou 't Bestuur van ons Vrijwillig Pompierskorps, ingezien het nieuw slecht onthaal te Erembodegem. besloten hebben, voortaan, in geval van brand, alle hulp aan den buiten te weigeren... Wij zeggen ronduit dat het een hoogst slecht en onrechtveerdig besluit isOmdat te Erembodegem eenige miskweekten.kleddens en weerwolven loopen, moeten de brave burgers van die gemeente en ook van andere parochiën het uilboeten Dat ware wat al te grol wie in nood is moet geholpen worden. Wij hopen dat men op dit besluit zal terug komen... Moord te Sottegem. Een briefwisselaar uit Sottegem schrijft over de misdaad die zon dag heeft plaats gehad Het is eigentlijk niethier, maar te Velsique- Rtiddershove dat zondag eene moord heeft plaats gehad in de volgende omstandigheden August Choliers, soldaat in garnizoen te Gent, was zondag naar huis gekomen zonder Cor.gé. Dit bracht hem reeds in gevaar van door de gendarmen aangehouden te worden. Hij wilde kost wat kost geld van zijnen vader hebben, en daar deze weigerde, begon hij zijnen vader te slaan en de ruiten te verbrij zelen. Toen greep de vader zijn geweer en dreigde den ontaarden zoon op hem te schieten zoo hij nog durlde slagen. Hij schoot eene eerste maal in de lucht, de tweede maal voor de voeten van den woestaerd en eene derde maal op hem. De ongelukkige werd in de zijde getroffen hij stortte badend in zijn bloed neêr, en overleed eenige oogen- blikken nadien. De vader heeft zich in de handen van het gerecht gegeven en werd maandag naar Aude- naerde overgebracht. Oud huis Philippart, 53 rue de la Madelaine, te Brussel, 53. Chineesche pracht- voorwerpen, Messen, enz. Engelsch metaal, artikelen voor Rookers, voor Bruilofts- en Nieuwjaarsgeschenken. Vrije bezichtiging. Gelijk er reeds vroeger is aangekondigd, is het bestuur van de kas der annuïteiten ver schuldigd door den Slaat, met het gouvernement overeengekomen, om met vrijwillige toestem ming der dragers van obligatiën 4 1/2 dier kas, eene verwisseling te doen hunner titels tegen andere aan 3 70. Daarover is er nu verder nieuws Van den 15 der loopende maand tot den 15 December naast, mogen gezegde obligatie- dragers hunne titels verwisseled de voor waarden zijn de volgende Voor 1000 fr. annuileit 4 1/2, zal er gegeven worden 1300 Ir. 3 °/B. Voor 500 fr. annniteit 41/2, zal er gegeven worden 650 fr. 3 Voor 100 fr. annuiteit 4 1/2, zal er gegeven worden 130 fr. 3 7». De coupon van 31 December naast, moet aangehecht blijven en zal daarentegen ook aanhechtig zijn aan de obligatiën die in ver wisseling gegeven worden. De nieuwe titels, gelijk de oude, zullen ge waarborgd zijn door den Staal. De Sociélé géné rale pour favoriser l'industrie nationale, te Brus sel, alsook hare agentschappan, zijn gelast met die werking. Waarom nu begeert en bewerkt het bestuur der annuUeitenkas die verwisseling Natuurlijk in zijn belang, dat gewin gaat zoeken op het inkomen de obligatie-dragers. Dezen die de couvertie zullen aanveerden, gaan voor eenen titel van 1000 franks, die jaarlijks 45 franks geeft, in de plaats ontvan gen 1300 franks titels, die te samen jaarlijks 39 franks zullen geven, dat is 6 franks min alle jaren. Voor die 6 franks min alle jaren, hebben zij de kans van vroeg of laat, dat kan 60 jaar en meer duren eene premie te winnen van 300 franks. De obligatiën 4 1/2 der annuiteiten-kas zijn tegenwoordig gekwoteerd aan fr. 105.85; deze a 3 °/0 aan fr. 82.60. Deze coursen ingezien, wint men op het kapitaal met de verwisseling te doen; immers 1000 fr. annuileit 4 1/2 die uitlootbaar zijn aan pari, kosten ft. 1058.50 en 1301 fr. annniteit 3 kosten fr 1073.89. De belanghebbenden mogen uit het oog niet verliezen dat deze verwisseling niet verplich tend is het bestuur der annuiteiten-kas dat beweerde het recht van uitkeering of verwis seling te hebben, heeft het proces dat dies aangaande hangende was ingetrokken Moord uit jalourschheid. De likeurwin kel van den heer Vervloei, aan de Noorder statie, te Brussel, is zondag avond het tooneel geweest van een drama dat heel de wijk in opschudding gebracht heeft. 't Was omtrent half negen, op het oogenblik dat talrijke verbruikers aan den toog stonden in den voorwinkel, waarvan de vensters uit geven in de Brabantstraat. De tafels in de achterzaal waren bezet. Eensklaps lieten zich boven het geraas en gelach drij losbrandingen hooren. Eene man was als eene furie binnen geval len met eenen revolver in de hand en had, van nabij, drij schoten op een meisje gelost, gekleed als dienstmeid, die eenige oogenblik- ken te voren in het etablissement gekomen was is gezelschap van haren vrijer. Aan den rechterboezem getroffen, had het meisje krachten genoeg om tot in de Brabant straat te vluchten. Haar moordenaar, temidden der algemeene verslagenheid, volgde haar in de straal en lostle nog twee vuurschoten, die de ongelukkige in den rug troffen. De jonge vrouw viel op het \oetpad neder zij verloor veel bloed langs vijf wonden. Op hetzelfde oogenblik werd de dader ontwapend en aangehouden. Hij bood geen hoegenaamden wederstand en liet zich gedwee naar het commissariaat van de Kruisvaarderstraat voeren waar hij eene eerste ondervraging onderging. De plichtige is een genaamde Florent Warie en is mekani- cien van beroep. Zijn slachtoffer is zijne gewezen minnares en nauwelijks 25 jaar oud haar naam is Marie Vergamen. Zij waren sedert eenigen tijd gescheiden en zij wilde van haren eersten minnaar niet meer hooren spreken, heeft hij verklaard. Marie Vergamen is naar het St-Jansgasthuis gevoerd. De twee eerste kogels zijn in den linkerboezem gedrongen, de derde drong in de lenden en de twee anderen in den rug. De toestand van het arm meisje is hopeloos. Men vreesde dat zij den nacht niet zou door komen. De kogels zijn nog niet kunnen uitgehaald worden. Het slachtoffer heeft geen enkel woord kunnen uitbrengen. Warie is in de Kleine Karmelieten opgeslo ten ten half een. Het wapen waarmede hij zijne misdaad heeft gepleegd, is een gewoon revolver van zwaar kaliber. Hij had het denzelfden morgend te Brussel gekocht. In zijne zakken heeft men een half dozijn kardoezen gevonden. De zeer liberale Chronique, van Brussel, vraagt dat men eindelijk een paleis van justicie zou bouwen. Het oud valt in puinen, het nieuw kan niet dienen. Dit laatste is reusachtig van grootte en heeft zoo wat 50 miljoen gekost. Eventwel. de gebruikbare plaats is er veel te gering veel afdeelingen der justicie weige ren er naartoe te gaan, omdat men hun als in kelders wil stoppen er is bijna geen licht, en van 1 en 2 uren van den namiddag moet men reeds de gaz ontsteken 't is er kwa lijk geregeld, men moet gedurig trappen op en trappen afde advokaten en de rechters klagen om dood in zake van meubels is het ook al ongerief de koophandel-rechtbank heeft hare oude meubels doen halen en de pro- kureur des konings ook in een woord, alles is gedaan voor den indruk en voor den bonwtrant, niets voor het gemak en het gerief. Nu zoo, de Chronique redeneert daar verder op, en zij zegt dat een justicie-paleis van 3 miljoen reeds zeerwel zou zijn. Rondom eene uitgestrekte binnenplaats, die rond of vier kante zou zijn, dienden er groote gebouwen te staan, met gaanderijen aan. Beneden zouden al de verhoorzalen zijn en boven de bureelen der verschillige diensten. Dat ware gerieflijk en goedkoop. Voor wal het nieuw paleis van justicie betreft, zegt de Chronique spottend, men zou het kunnen gebruiken voor pantheon, voor museum, voor bibliotheek, of zelfs ook, men zou het ongebruikt kunnen laten staan, alleen 0111 hel aan de vreemdelingen te toonen M. Guslaaf Jottrand, afgeveerdigde van Brussel is op de kwesluur der Kamer inge schreven als wonende te Vielsalm en ont vangt bij gevolg zijne parlementaire schaéver- goeding. Maar dezelfde M. Jottrand heeft zijn bureel van advokaat te Brussel en slaat op de kiezerslijsten der hoofdstad. De Konservatieve veieeniging heeft bij gevolg de afschrabbing gevraagd van M. Jottrand van deze lijsten om dat hij in de Kamer opgeeft dal zijne woon plaats te Vielsalm is. De Konservatieve vereeniging van Brussel heelt 1225 kiesreklamen ingespannen de Association libérale heeft er ongeveer 600 inge spannen, waarbij een groot getal, welke zij verleden jaar voor het beroepshof reeds verlo ren heeft. Sedert vijf of zes maanden is keizerin Charlotte in e^nen beleren geestetoestand. De verschrikkelijke krisissen, welke haar vóór dezen lesten zomer zoo dikwijls overvielen, zijn niet weêrgekomen. In de omgeving der weduwe van den ongelukkigen keizer Maximi- liaam begint men op genezing te hopen. Keize rin Charlotte is 43 jaar oud sedert den 7 juni, doch zij schijnt er meer dan 50 te zijn. Haar overvloedig hoofdhaar begint sterk te vergrij zen. Haar voorkomen is dat van iemand die veel geleden heeft haar voorhoofd is gerim peld en hare wangen zijn ingevallen eu ver magerd. Alleen de oogen hebben een zachten glans, eene zekere levendigheid en iets vertee- rends behouden. Maandag namiddag heeft de zoon Van Colthem, te Lennick-St-Quintin, bij middel van een geweerschot, zijne moeder gedood die weduwe was. De arme vrouw werd op den slag gedood. Men vertelt dat de weduwe Van Cotthem voornemens was te trouwen met een persoon die niet in den smaak viel van haar zoon, en dat deze leste haar reeds meermaals met de dood bedreigd had, indien zij aan haar voornemen gevolg gaf. De moedermoorder heeft bekentenissen gedaan. Het parket is ter plaatse geweest. Spoorwegrampen. Het onlangs ver schenen verslag over de werkzaamheden der staatsspoorwegen gedurende het jaar 4882, bevat ook inlichtingen over de ongelukken ten gevolve var. botsingen van treins of anders. Het getal gedooden gedurende 1882, beloopt 188 reizigers, agenten van het bestuur en per sonen langs den spoorweg gaande dat der gekwetsten van allen aard beloopt tot 378, en dat der gekneusden insgelijks tot 378, zoo dat te samen 944 personen gedood, gekwetst of gekneusd zijn geworden. Hel getal treinwachters gevallen bij het na zien der reiskaartjes beloopt 2 dooden, 24 ge kwetsten en 32 gekneusden. Gedurende hetzelve jaar zijn 14 werklieden van den ijzeren weg gedood, 34 gekwetst en 25 gekneusd geworden bij het aan- en afhaken der waggons. De barreel- en baanwachters hebben ook een droevig getal slachtoffers geleverd 28 werden er gedood, 34 gekwetst en 25 gekneusd. Heden zien wij in de dagbladen, dat Gustaaf M.... handelaar in tabak, Zonnestraat, 3, te Gent, door het vonnis der rechtbank van 10 nomember in failliet verklaard is. Het zal waarschijnlijk het raadsel zijn waarom het huis verscheidene dagen gesloten was. Het Fondsenblad meldt dat de bezonder- ste kopstukken van de liberale partij in het binnenland in algemeene vergadering te Brus sel bijeengeroepen zijn, tegen de leste helft van november, om er te beslissen of er toeko mend jaar kiezingen zullen plaats hebben voor de provinciale- en gemeenteraden. De liberale drukpers zegt niels van die aanstaande verga dering, welke noglans vast besloten is. De sukkursaal van eene cigarenfabriek van Antwerpen, welke te Gent in de Zonnestraat gevestigd is, was sedert een veertiental dagen gesloten. De gordijnen waren afgelaten en niets in het huis gaf eenig teeken van leven. Zaterdag avond beeft het parket van Gent het huis door eenen slotmaker doen openen en er opzoekingen gedan. Wij weten niet of hel gerecht er iets buitengewoons in aangetroffen heeft ten 6 ure binnen getreden, had het parket ten 8 urea nog het huis niet verlaten. In den winkel brandde, toen men de deur opende, hel klein gazlichtje waaraan de roo kers gewoonlijk hunne cigaren aansteken de kistjes cigaren stonden talrijk en in de meeste orde gerangschikt. Een adres. Onder dien titel lezen wij iu het Fondsenblad van Gent «.Er zijn perso nen die zeer kortbondig ziju iu hunne adres sen, en het gebeurt dan ook dikwijls dat hunne brieven niet terecht komen. Heden zendt men aan een blad onzer stad eeneu omslag, waai op het adres zekerlijk niet zondigt door kortbon- digheid Aan vide li vidalia K te Gent woonachtig in het hotel d'allemagne restaurant a la Carte tenu par Edouard Callebert marché aux Grains A'° 37 Gand table d'hote soignée tous les vendrediet saltes particuliers pour diners et soupers de noces et de sociélé. Eenige dagen geleden ging de dienstmeid van het Café- Beige, te Jseghem, naar hare kamer om haar bed op te maken. Zij hield eene petroollamp in de hand. Te midden der kamer gekomen, struikelde zij en liet de lamp op hare kleêren vallen. In eenige oogenbhkken was het meisje op eene verschrikkelijke wijze verbrand. Men wanhoopt haar te redden. Er wordt te Ledeberg veel geklaagd over baldadigheden, die bijna dagelijks iu de kerk gepleegd worden. Zoo werd zaterdag avond, gedurende het lof, de goddelijke dienst ge stoord door eene bende straatbengels ten ge- talle van 15 tot 20, welke de kerk binnen kwamen, huilden en schreeuwden, de stoelen omwierpen, enz., zonder dat de geestelijkheid bij machte was het te beletten. Ook worden er van tijd tot tijd de glasruiten der kerk uitge worpen. Verkwisting. Over eenige dagen kreeg de officieele onderwijzer van Rolleghem-Ca- pelle opslag van traktement. Hij heeft geenen enkelen leerling in zijne school. Sieur De Blaere, officieele schoolmeester van Dentërghem, is in hetzelfde geval. Zijne jaarwedde is tot 1500 franks verhoogd. Deze ook ziet niet het minste leerlingsken opdagen. Het ziet er lief uit in zekere officieele scholen. Daar leert men aan de kinderen lied jes zooals het volgende Combien j'ai duuce souvenance, 0 France, sois mes amours. Toujours Als er dan toch moet gezongen worden hoorde men nog liever: Hij zet zijn muts op zij, Hij slaagt een oog op mij. ofwel Wij zijn van Meulebeek (bis) Van de Marollen geen verveerd. Eene onderwijzeres leerde het volgende aan hare leerlingen La moiue vienl de la vie, qui en flamand vent dire stokvisch. (De aberdaan, (morue) komt voort van den rog, welken men in 't vlaamsch stokvisch noemt.) Hemelsche deugd, is dal niet om er stapelzot van te worden. Maandag avond is in de statie te Charle roi een droevig ongeval gebeurd. Een machi nist Remy Piette, die bezig was met de wielen te smeeren van zijne machien, terwijl het iu gang was, is onder de lokomotief gevallen. De ongelukkige werd op eene verschrikkelijke wijze verminkt. Alweer een spoorwegramp In den nacht van maandag tot dijnsdag, rond 2 1/2 ure 's morgends, is aan de bifurkatie van Jurbize, de lokomotief van een koopwarentrein tegen de achterste waggons van een anderen koopwa rentrein gebotst. Verscheidene waggons wer den verbrijzeld. De machinist en de stoker zijn doodelijk gekwetst. De machinist werd met een verbrijzeld been opgenomen. De twee gekweslen zijn dijnsdag naar Brussel gebracht. De schade is aanzienlijk. Tengevolge van dit ongeval heeft de dienst der treinen eene groote vertraging ondergaan. De oorzaak der ramp is niet gekend. Men schrijft uit Couillet, 10 November, over de geheimzinnige verdwijning van M. A. Deschamps. Sedert mijn lesten brief, is er niets nieuws. De opzoekingen worden ieverig voortgezet, doch zij levren geen goede uilslagen op; eeni ge sporen die men goed dacht, werden gevolgd doch men bemerkte spoedig dat men zich op een verkeerden weg bevond. De parketten van Charleroi, Brussel en Avesnes zetten thans het onderzoek voort. Eenige dagbladen, ongetwijfeld met het doel deze zaak reeds op voorhand dramatisch te maken, hebben over den ongelukkigen Des champs aardige geschiedenissen verteld, die, men moet het bekennen, veel bijval gehad hebben, hoe onwaarschijnlijk zij ook waren gelukkig heeft men niet gewacht die verhalen ter zijde te laten. Hetgeen zeker is, is, dat M. Deschamps den 16 October, te Brussel aange komen, daags daarna vertrokken is, en dat men hem sedert niet meer heeft weérgezien. Men heeft gemeld dat men het geldkoffer van M. Deschamps ledig gevonden had. De Gazette de Charleroi voegt er bij, dat het inder daad, slechts 35 frank bevatte maar eene aanzienlijke som is terug gevonden in de wo ning van M. Deschamps, en het schijnt dat deze volgens de verklaring zijner bloedverwan ten, altijd groote sommen meènam voor de minste reis. De boeken en de komptabiliteid van den nij- veraar zijn onderzocht en in goeden staat be vonden zijne zaken waren zeer voorspoedig. De verdwijning kan dus niet toegeschreven worden aan een moeilijken kommercieelen toestand. Het parket van de rechtbank van Charleroi heeft in al de gemeenten van het arrondisse ment, exemplairen rondgezonden van het sig nalement van M. Descamps. Dit signalement is ook aan de parketten van de andere rechtbanken van België gezonden. Signalement van den genaamden Alfons Descamps, geboren te Couillet, 41 jaar, nijve- raar, wonende te Louvroil-lez-Maubeuge, ver dwenen den 15 october 1883 Ovaal aangezicht, hoog voorhoofd, grijs bruin oogen, gewone neus, middelmatige mond, kastanjebruin en kort haar, lichte kaal hoofdigheid kastanjebruine wenkbrauwen id. knevel; middelmatige gestalte; tamelijk zwaarlijvig. Bijzondere teekens Lidteeken van eene brandwonde aan de linkerhand, en het boven ste deel van een der vingers eener hand, afge sneden. Kleederen donker blauwe jacquette en gilet demi-saison broek van donkere kleur, kleinen ronden hoed. De ondergeteekende verzoekt de officiers der gerechtelijke policie, de agenten der open bare macht, en alle andere personen, hem al de nuttige bijzonderheden te willen meêdee- len, betreffende de verdwijning van M. Des champs. De prokureur des Konings. Kerkdiefstal. In den nacht van 6 tot 7 dezer, is een belangrijke diefstal gepleegd, met braak en beklimming in de kerk van Jemeppe. De schurken zijn langs eene venster, die zich op eene hoogte van 2 1/2 meters van den grond bevindt, binnen gekomen. In de sakristij hebben de dieven een geldkof fer opengebroken, waaruit zij eene som van 5 a 600 fr. gestolen hebben. Dit geld kwam voort van de ontvangst van verscheidene maan den van de verhuring van stoelen. Na den diefstal hebben de kwaaddoeners langs eene deur, uitkomende iu den hof van den pastoor, de kerk verlaten, en zijn over een muur ongeveer twee meters hoog geklommen. Men heeft onder aan het venster, langs het welk zij binnengekomen zijn. een zakdoek ge vonden waarin zich 3 a 4 kil. boter bevondt, beneven twee flesschen wijn. Dit doet ver moeden dat zij nog een ander diefstal gepleegd hebben. Een onderzoek is begonnen men denkt op het spoor der kwaaddoeners te zijn. Maandag morgend vond men in eene gracht te Wijneghem het lijk van den genaam den Novem, rentenier, oud 66 jaar, wonende te Borgerhoul, Turnhoutschehaan, 101. De indentiteit werd bestatigd door den kies- brief van Novem, dien men op hel lijk vond. Novem had aan de slapen eene groote wonde bekomen en daar men op het lijk geen horlo- gie en bijna geen geld vond, dacht men eerst dat men met eene misdaad te doen had. Het parket van Antwerpen stelde een onder zoek in. Men vernam dal Novem die ongehuwd is, sedert langen tijd reeds ziekelijk was. Zon dag namiddag omtrent half zes ging hij eene wandeling doen naar Wijneghem. Eenige jaren geleden was op Novem eene poging lot diefstal gepleegd geweest, en sedert dan ging hij nooit uit met eene horlogie of met veel geld. Maandag avond kwam de vrederechter de zegels leggen in het huis van Novem. Men ont dekte nu een schrift, waarin Novem verklaart dat hij van zin was zich te zelfmoordon. Het schijnt dat Novem eenigzins gekrenkt was in zijne verstandvermogens. De liberale Nieuwe Itotterdamsche Courant klaagt er over dat, nu het geloofskarakter wéér in de scholen van Oostenrijk is inge voerd, de protestanten aldaar de scholen meê moeten bekostigen, waarover zij niets te zeg gen hebben. Maar hoe denkt dat liberale blad er over, dat hier in België de catholieken de liberale officieele scholen moeten betalen, waarin zij niels te zien en daarenboven nog hunne eigen scholen te onderhouden hebben Bah, dat is een groot verschil, niet waar Wat in Oostenrijk wordt afgekeurd, wordt hier goedgekeurd. De catholieken die moeten maar beta len voor de liberalenmaar de liberalen, neen, die mogen niet betalen voor de catho lieken Wij, wij zullen rechtveerdiger zijn wij zul len in Oostenrijk afkeuren wat wij hier in Bel gië afkeuren. Ongeval te Battincourt Een nieuw on geval heeft zich gevoegd bij den brand die het ongelukkige dorp Battincourt vernield heeft. Zaterdagavond, rond 7 1/2 ure is een spits- toeloopenden gevel ingestort, in zijnen val het dak meésleepend van twee heropgebouwde huizen. Toen de instorting plaats had, waren de zes werklieden, die aan dit huis werkten, juist 5 minuten vertrokken Men begrijpt met welk verlangen de arme inwoners eene schuilplaets trachten terug te vinden, doch eilaas men vreest dat zich nog dergelijke gevallen zullen voordoen. Sedert dien verschrikkelijke» brand, zijn er reeds verscheidene gevels ingestort. Wat de bestuurlijke overheid betreft, zij heeft al gedaan wat in hare macht was. Wat zal er van deze ongelukkige menschen geworden tijdens den winter, die thans aan breekt Pillen en Zalf van Holtoway Hel geluk van het Huisselykleven Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat het geluk uit ons hart verbanneu is door eene slech te gezondheid, be zieke en hel verdriet gaan steeds zamen gepaard, maar in de meeste gevallen, zal men ze beide verdrijven indien men de geneesmiddelen van Holloway gebruikt. Deze medicijnen mogen ern stig, en met het meeste vertrouwen aanbevolen wor den aan alle zieken als de gemakkelijkste, de heil zaamste en de zekerste om zoo wel in als uUwendig alles ie behouden wat goed is, en alles te verdrijven wat bedorven is in liet lichaam. Zij worden, in 't al gemeen bij alle ziekten der beide kunnen aangewend. Do ngeeesmiddelen van Holloway bederven nooit, en de verschillende luch3treken brengen hoege naamd geen veranderingen te weeg in hunne eigen schappen. Men kan ze overal koopen, en zij worden tegen een zeer matigen prijs verkocht. Burgerlijke Stand der Stad Aelst. GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vivouwel. 7 HUWELIJKEN. C. Coruelis, leertouwersgast, met 0. Hulsbosch, kleerm. C Van Nieuwcnhove, dagl met M. Lem- mens. F. Petit, schoenmaker, met R. De Waege- necr, twijnster. OVERLIJDENS. F. Melhs, vr. Van Eesbeek, z b. 41 j. Schaarbeek. P. Cornelis, wed. Timmermans, z b. 79 j. Fa- briekplaats.—B. Wauters, echt. Moerenhout, metser, 67 j. Brabantstraat - R. Wiewauiers, z. b. 60 j. Leopoldslraat. L. Verleysen, naaister, 35 j. Ach terstraat. 5 kinderen onder de 7 jaren. Burgerlijke Stand der stad Ninove. Aangiften van den 9 Oct. tot den 15 Nov. 1883. GEBOORTEN. Maunelijk geslacht 1 Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN. F. Egerickx, 24 j. huisschilder, met A. Praat 24 j. handschoenmaakster. OVERLIJDENS. P Vernaillen, 60 j. landb. echt. V. Bické, Burcht- straat.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2