Kiesexamen. Beroep. Wat er van Koningen gewordl. De candidaten-kiezers welke algewezen zijn, hebben het recht in beroep te gaan tegen de beslissing van de jury welke gelast is geweest met de verbetering van hun werk. Het beroep moet gebeuren in l et tijdverloop van 20 November tot 5 December. De vraag om zijn werk aan de jury van beroep te onderwerpen, moet schriftelijk voor den 5 December aan den heer Gouverneur der provincie toegestuurd worden. De brief aan den heer Gouverneur moet gefl ankeerd zijn, 'l is te zeggen, dat men een postzegel van 40 centimen op den omslag moet plakken. Voor alle verzekering kan men den brief zenden onder aanbevolen omslag, (Lettre re- commandée.) Dp verzoek van eenige onzer vrienden, laten wij hier eene formuul van aanvraag tol beroep volgen Mijnheer de Gouverneur, Ik ondergeteekende (naam en voornamen), woonachtig tecantonrechterlijk arrondissementkom u eerbiedig ver zoeken, uit kracht van art. 27 der wet van 24 Augusti 1883, mijn handschrift van kies- examen. 't welk door de cantonale jury is afgewezen, aan de jury van beroep te willen onderwerpen. De uitslag van mijn examen is mij ter kennis gebracht geworden door het gemeentebestuur vandenNovember 1885. Aanveerd, Mijnheer de Gouverneur, de ver" zekering mijner ware hoogachting. (Handteeken). den (November of December) 1883. Wij raden onze vrienden van binnen en bui ten de stad aan, welke 20, 21, 22 en 23 punten hebben bekomen omniddelijk in beroep te gaan. Gelijk men ziet is de moeite klein en zijn de onkosten gering. In alle geval, men verliest er niets bij, terwijl men van den anderen kant, veel kans loopt van te gelukken.... Immers een verkeerd oordeel kan deze of gene candi- daat verscheidene punten hebben doen ver liezen. Een jury van beroep zetelt in elke hoofd plaats van rechterlijk arrondissement. De beslissing van de jury van beroep moeiten laatste den 20 December aan de be langhebbenden beteekend worden. Men verzekert dat het ministerie zich be zig houdt met een nieuw wetsontwerp op te stellen voor doel hebbende de vrijheid van het hooger onderwijs in te krimpen, door het stichten van eene officieele en bevoorrechte school die de school de magistratuur zou genoemd worden. Thans kunnen de Belgen, die een diploom van doctor in de rechten bekomen hebben, in de magistratuur benoemd worden, zonder de lessen van eene der twee staatsuniversiteiten gevolgd te hebbenDaarin zien MM. Frére en de fanatieke Laurent een openbaar, een maatschappelijk gevaar Alzoo wil men de catholieke universiteit van Leuven te niet doen, terwijl de Slaat de vrijmetselaars- universiteit van Brussel zou overnemen. Om rechter te worden zal men voortaan geus zijn en uil eene geusche universiteit komen om maar altijd gereed te zijn mede te helpen tot alle kwaad, en, als 't pas geeft, het recht krom te plooien als het de liberalerij geldt. Lang is het geleden dat men vroeg, bij het zien der nieuwe maan wat men met de oude manen doel. Een vieze grappenmaker antwoordde hem, dat men de oude manen in stukken sneed om er sterren van te maken. Die zucht om te weten wat er van de oude klodden gewordt, kan soms tot aardige ont dekkingen leiden, ook zijn wij niet verwonderd dat een dagblad het uitgedacht heeft eens te onderzoeken wat er van de Koningen gewordt. Het schijnt dat de Algemeene Geschiedenis ten naasten bij 1340 gekende monarken telt. zoowel Keizers als Koningen, die, hetzij bij recht van geboorte of verovering, geheerscht hebben in 64 verschillende landen. Op dit getal van de 1340 monarken lelt men er 299 die van den troon geworpen zijn zon der dat men zich zelfs de moeite hebben ge geven ze te verzoeken den troon af te danken 64 hebben zelfs afgedankt, gelijk Louis Philippe en Karei X. Die 64 hebben ten minste toch het genoegen gesmaakt van te mogen zeggen dat zij er met schoone komplimcnten afgeraakt zijn 28 hebben zich gezelfmoord, zonder twijfel na hunne kroon verloren te hebben li zijn zot geworden, en nooit is er een bij wijs geworden 100 zijn in den krijg gesneuveld 125 werden krijgsgevangenen gemaakt 23 gemarteld 151 vermoord 62 vergiftigd en 108 ter dood veroordeeld. Deze laatste regels tooneu genoeg dat het al geen goud is dal blinkt en dat er zelfs dis tels en doornen te vinden zijn onder dat van koning spelen. Inderdaad op 1540 Koningen zijn er 965 die geene benijdensweerdige dood gestorven zijn. Zonder dan nog te rekenen deze. die om zoo te zeggen in de wieg versmacht zijn en nooit de trappen van den troon hebben mogen be klimmen. Die wil Koning worden, beproeve het maar, wij voor ons werden nog veel liever koewach ter. üoopliaiiclel8-Reditl>aiili. Onze geëerde lezers zullen zich herinneren dat eene reklaam tegen de geldigheid der kie zing van M. C. Cumonl als voorzitter onzer Handels-Rechtbank, bij 't Beroepshof wierd neergelegd. Deze reklaam was gesteund op de misken ning van verscheidene uitdrukkelijke voor schriften der wel. Wij willen hier in geene breedvoerige uitlegging treden en alleenlijk aanhalen wat tegen de kiezing werd inge bracht. Men weet het, talrijk waren de geteekende stembriefjes ten voordeele van Af. Cumonl doch bij deze geteekende briefjes bevonden er zich onder anderen drij die derwijze geteekend waren, dat zij onbetwistbaar als ongeldige briefjes moesten gehouden worden. De geldigheid van deze drij stembriefjes wierd betwist en met luider stem eischte men dat deze drij bei wiste stembriefjes aan'l proces verbaal zouden gehecht worden. De meerderheid van T kiesbureel hield van dezen eisch geene hoegenaamde rekening en verbrandde die betwiste stembriefjes met de geldige stembriefjes, en dit tegenstrijdig aan de wetsbepalingen. Voor 't Hof van Beroep boodt men aan te bewijzen met alle middelen van recht, getuigen bijbegrepen 1° Dat de geldigheid dier drij stembriefjes werd betwist en met luider stem geëischt dat zij aan 't proces-verbaal zouden gehecht wor den 2° Dal het bureel van deze betwisting geene rekening had gehouden en deze betwiste stembriefjes verbrand werden met de geldig verklaarde stembriefjes 5. Dat het proces-verbaal der kiezing niet in de zaal waar de kiezing had plaatsgehad en omniddelijk na de kiezing, maar later, des avonds, in de zaal der greffte van de Koophan dels-Rechtbank wierd opgesteld. M. Cumont, in zijne antwoord, betwistte de echtheid niet dezer aanhalingen. Wat deed het Hof van beroep 'l Het Hof van beroep, in zijn arrest, gebaarde geenzins van de aangehaalde gegronde reden tot verbreking der kiezing bijgebracht, het liet ze ter zijde, en bepaalde zich met te zeg gen dal aangezien men niet aangeboden had met getuigen te bewijzen dat men was vooruit gekomen en zich bij 't bureel had aangeboden om tot hel parapheren der betwiste stembrief jes toegelaten te worden de kiezing geldig was. Hadden wij geen gelijk te zeggen dat het Beroepshof zich van een belachelijk uiulucht- sel had bediend om de kiezing van M. Cumont geldig te verklaren.... Men biedt niet aan te bewijzen dal men is vooruitgekomen en zich heelt aangeboden om de betwiste briefjes te parapheren... En omdat men dit niet gedaan heeft, zijn alle de aange klaagde overtredingen der wet verrechtveer-- digdWel! 't was de plicht van den voor zitter den reclamant, lot hel parapheren uit tej noodigen... Nog meer, de reklamant kou zich niet aanbieden aangezien het procos-ver baal des avonds in de zaal der greiïie \an de rechtbank en in afwezigheid der kiezers werd opgesteld. Doch het arrest zegt hoegenaamd met dat het reklaam ongegrond is de aangehaalde leiten blijven dus in volle waarheid bestaan. In alle geval, 't arrest van 't Beroepshof verwonderde ons niet. M. Six oooooo had het den dag der kiezing, in de kieszaal, voor zegd Doe wat ge wilt, zegde hij, 't Hof van beroep zal u wandelen zenden. En waarlijk men heeft ons meteen belache lijk uilvluchtsel wandelen gezonden M. Six oooooo wist dus op voorhand wat het gerecht zou beslissen Tegen dit arrest van 't Beroepshof werd in Cassatie gegaan en het Hoogere Hof komt uit te spreken. Het verwerpt de voorziening in cassatie aangezien het Beroepshof in leite heeft gevonnisd. En zoo is 't dat M. C. Cumont, dank aan de geteekende briefjes, dank aan de lalhertigheid van zekere calhoiieken, dank aan 't belachelijk uilvluchtsel van "t Beroepshof, eindelijk, door de gratie van M. Bara, langs t achterpoortje zal kunnen binnen sluipen om den Voorzitters- zetel te beklimmen, welken hij nooit met fier heid zal kunnen bekleeden WETGEVENDE KAMERS. De Volkskamer heeft Dijnsdag den redetwist voortgezet over 't wetsontwerp 't welk de pro vinciale- en gemeentegelden ter willekeurige beschikking stelt des gouvernements om ze ten voordeele van 't officieel onderwijs te gebrui ken. MM. Woeste, de Mor eau, Jacobs en Tack, stel den eenige wijzigen voor. doch delaatste alleen gelukte er in de zijne door 't ministerie te doen aannemen, en aldus wierden eenige voorrech ten der bestendige deputatiën gered. M. Hanssens van Luik stelde voor te bepalen dat de wet slechts gedurende vier jaren zou toe gepast worden, daar hij 't ontwerp; niet alleen als een maatregel van oorlog ten voordeele van 't officieel onderwijs, maar tevens ook als een werk van centralisatie en dwinglandij aan schouwde. MM. Rolin en Bara kwamen tegen dien voorstel met hevigheid op en bestreden hem uit alle hunne krachten. Doch het voor stel ondersteund, door gansch de rechterzijde, wierd aangenomen met 55 stemmen tegen 53. Die neerlaag deed M. Fr'ere en zijne sleepdra gers in woede ontsteken. Des anderdaags moest de tweede stemming er over plaatsgrijpen en alle de liberale leden waren bijeengetrommeld. Het voorstel van M. Ilanssens werd eindelijk dank aan de afwezig heid van 7 calhoiieken met 61 stemmen tegen 39 verworpen, en 't ministerie werd ander maal gered.... Het wetsontwerp werd eindelijk met 68 stemmen tegen 52 aangenomen. Na verscheidene wetsontwerpen van minder belang aangenomen te hebben is de Vergade ring overgegaan tot de bespreking van 't wets ontwerp op 't landbouw-krediet. STERFGEVAL. Zondag is alhier op "4 jarigen ouderdom in den vrede des Heeren ontslapen de Eerw. Heer K. E. Christiaens. Pastoor van hei hospitaal, en vroeger in herderlijke bediening te Cherskamp en le Melderl. AMBTELIJKE BESLüITFN. Sluiting der Jacht, 1883-1884. De miuister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden omzendbrief gezonden aan de gouverneurs der provinciën, wegens het verbod op het vangen, koopen en verkoopen van zeker wild eninsekl- etende vogelen, te weten: 1° Na den 3 December aanstaande, de patrij zen en alle slach van wilde vogels, behalve fa zanten, kwakkels, hazelhoenen, riethanen, enz. de watervogels en deze vermeld bij paragraaf I van het reglement van 1 Maart 1882. 2° Na den 3 Januari 1884. de hazen, fazanten, kwakkels, rielhoenen en hanen, enz. 3° Na den 3 Februari daarop volgende, de reebokken, herten en damherten. 4U Na den 18 April de watervogels, zooals wilde eenden, kievitten, watersneppen, mat- hoenen, enz. Onder de vreemde vogels waarvan de ver koop ten allen tijde toegelaten is, moet men zeker wild begrijpen dat in ons land niet ver menigvuldigt en dat uit den vreemde komt, zoo als de Witte patrijs, de weidehoen, de snep, de roode patrijs, de patrijs van Virginie en de patrijs-Francolin, RECHTERLIJKE KRONIJK. De Nouvelliste de Verviers meldt dat zekere liberaal Cremer, ontvanger en gemeentesekre- taris te Bilstain, veroordeeld was tot ver scheidene dagen gevangenis, oor schending van woonhuis, enz. De belichte ging in be roep. doch trok zijn beroep in en toen men voor het hof nogmaals vroeg of hij dit inder daad introk, verklaarde hij zijne gracie reeds in den zak te hebben. Gegradeerd voor aleer veroordeeld te zijn. Als men maar libe raal is.... LETTERNIEUWS. Figaro meldt dat een priester die in Zwit serland reisde, eene schilderij, geteekend met den naam van Rubens, ontdekt en aangekocht heeft voor eene kleine som. De schilderij stelt Esther voor, die van haren gemaal de genade der Joden afsmeekt. De Vlaamsche Broederbond van Brugge heeft op voorstel van haren eere-voorzitier, ba ron Oct. van Caloen de Basseghem, besloten eenen wedstrijd uil te schrijven voor een blij spel van ten minste 2 bedrijven, met of zonder zang. De meedingende handschriften moeten vóór 1 Juli 1884, vrachtvrij besteld zijn aan den eere-voorziller van den Vlaamschen Broeder bond, Ontvangersslraat, 6, te Brugge. Den bekroonden schrijver zal een verguld eeremetaal en 500 fr. geschonken worden. ALLERHANDE NIEUWS. De heeren Candidaten-Kiezers worden verwittigd dat de vergadering van Maandag 26 November, zal gehouden worden in den Kring L,'U nion Groote Merkt, om de zeilde uur. Morgen Zondag 25 November viert onze Koninklijke Harmonie .4/ Groeiend' Bloeiend'» hare Sle Ceciliafeest. Onder het H. Misoffer 't welk ten 11 uren zal worden gecelebreerd 2al het muziekkorps de volgende stukken uitvoeren 1° Ouverture Die Frau Meisterin. (Fr. Suppé 2° Marghe aux Flambeaux. (Meyerbeer.) Om 5 i/2 ure Banket ten lokale der maat schappij. Maandag 26 November, om 5 uren 's avonds, in den Kring «i l)e Vriendschap Korte Zoulstraat, Muzikale en Tooneelkundi- ge Avondfeest gegeven en uitgevoerd door de Meesters der Zondagschoel \an St. Marti- nus, met de goedwillige medewerking van den heer Jan De Kegel. Een drama liet geheim van den veroordeelde en een kluchtspel met zang De slerre met den steert zullen opge voerd worden. Verder verscheidene arias te spelen door den heer J. De Kegel. Ingangprijs 0,25 c. ten voordeele van den Calhoiieken Schoolpenning. De genaamde Jozej Backaert, nieuwkleer- verkooper, alhier ging Zaterdag avond eenige kleederen l'huis te bestellen op den Brussel sehen steenweg. Sedertdien is hij spoorloos verdwenen. Lede. Wij ontvingen deze week een artikeltje uit Lede 't welk ons toegezonden werd door zekere M. X... Alhoeweld bedoeld schrijven niets bevat van aard om er de inlas- sching van te weigeren, blijven wij nogthans bij ons besluit geene hoegenaamde artikels in den Denderbode op te nemen waarvan de schrij ver ons onbekend is.... Wij zouden eens de rede willen kennen om de welke men zich in 't onderhavige geval achter eeneX verbergt. Oud huis Philipparl, 53 rue de la Madelei ne, le Brussel, 55. 1,500,000 goede oude siga ren te verkoopen aan den ouden prijs. liet blad rItalië zegt dat te Rome het gerucht loopt als zou men in de omgeving van Z. 11. den Paus, genegen zijn om de villa Doria te koopen en deze door eene brug met het Vati- kaan te verbinden. Alzoo zou de Paus over eenen grooten hol beschikken, zijne wandeling in rijtuig kunnen doen en zich minder gevan gen gevoelen. Hel Journal de Bruxelles ant- woort er op, dat als Europa aan den H. Stoel den koop van dit onroerend goed wilde waar borgen, de catholieke wereld het zeker voor Z. H. zou aankoopen. In de korrespondencie, die donderdag uit den Congo te Brussel aangekomen is, wordt gemeld dat het gerucht als zou kapitein Hanssens overleden zijn, van allen grond ont bloot is. Het schijnt dat er in de hoofdstad veel valsch geld in omloop gebracht is. Het is reeds de tweede maal dal een hotelhouder van den Boulevard du Nord, een valsch vijffrankstuk ontvangen heelt. Men spreekt ook van valsche bankbiljetten van honderd frank. Te Brussel is opnieuw eene dievenbende aangehouden. Onder degeknipten zijn er twee kerels die de naam van Petrol bij hunne stiel genoten verworven hebben eene vrouw, bij genaamd Mie Gazette, omdat zij destijds dag bladen verkocht, schijnt een der hoofden van de bende te zijn. Zekere V., die verleden jaar eene kar met boter en eieren geladen wist te stelen en er spoorloos meè verdween, is ook van liet getal der aangehoudenen. De Chronique kritikeert de wet, door welke, in dees seizoen, er geen zalm mag verkocht worden. Men slaat te Brussel zalm aan, die men echter met alle rechten en gemak uit Holland heeft laten binnen komen, en wiens verkooper een degelijk bewijs van voortkomst kan leveren. Hel schoonste is dat wij hierin België geene zalmvisscherij hebben doch men verbiedt te verkoopen wat in den vreem de gevangen en met douanenrechten binnen gevoerd wordt Men heeft zelfs te Brussel gerookteu zalm aangeslagen. Als er mor gen een opgezetten zalm in het natuurkundig museum ten toon gesteld werd, zou men hem dan ook aanslagen Wat nog erger is, zoo schrijft men uil Antwerpen aan het blad, is, dat den ijzerenweg kassen met zalm verkoopt, 't geen de wet verbiedten wat nog erger is, zalm die ongeschikt is voor het verbruik Men spreekt te Gent veel van de op- schorsing van betaling van eenen wisselaar, wiens te kort tot rond de 400,000 fr. zou be- loopen. De handelsrechtbank heeft hem in buitengewone zitting, maandag morgend, in failliet verklaard. Sedert vrijdag heeft hij zijue woning verlaten. Een onderzoek is geopend. Het parket heeft woensdag de bureelen van den gefailleerde bezocht en zijne boeken aan geslagen. Volgens de inlichtingen die het Journal de Gand ontvangen heeftover den toestand der kazernen te Gent, schijnt het dal als hel wal hard regent, de regen door de gewelven van zekere kassemntten dringt, waarin de sol daten in de citadel gelogeerd zijn, en dat het in de kamers regent gelijk op de straat. Vol gens gemeld blad zou men dien toestand aan onze Seiiateurs en Volksvertegenwoordigers zoeken ie verbergen. Maandag avond is een erg ongeluk ge beurd op den ijzerenweg in de nabijheid van de statie van IJeveren (Waas.) Een rijtuig, waarin zich behalve de koetsier, nog twee vrouwen bevonden, wilde over den ijzeren weg rijden, juist op het oogenblik dat een trein aankwam. Het rijtuig werd letterlijk ver brijzeld. De voerman werd door den trein meêgesleept, men vond hem een einds wegs verder, buiten kennis, neven de spoorbaan liggen. De twee vrouwen waren in eene gracht geworpen. Het peerd was totaal vermorzeld. Gelukkig heeft het dier alleen er het leven bij gelaten en zijn de drij personen als bij mirakel aan de dood ontsnapt. De koetsier heeft eenige wonden bekomen, doch de twee vrouwen hebben niet het minste letsel. De moedermoorder van LenninckSt-Quintin. Ziehier nadere bijzonderheden over dit schrik- tooneel De weduwe Van Cotthem was bezig de tafel gereed te zetten, toen haar zoon binnenko mende, opmerkte dat zijne moeder een vork en eenen lepel meer bezogrd had. Voor wien die vork en die lepel vroeg de jongeling. «Wel voor mijnen toekomenden echtgenoot. Op die antwoord zijner moeder, wierp de jongeling vork en lepel door de venster. Ver volgens een geladen geweer grijpende, liep hij zijne moeder achterna, die in een klein nabij liggend kamertje gevlucht was en om hulp riep. Een geweerschot trof de ongelukkige in den hals. Zij viel ten gronde. Verleden vrijdag hebben twee soldaten van het 2e regiment jagers, te Bergen die zich in de gevangenis bevonden, in afwachting hun ner verschijning voor den krijgsraad, omdat zij hunne kleedingstukken verkocht hadden, het vuur gesteken aan stroozakken die in eene naburige cel lagen. Een officier die op dien oogenblik over de binnenplaats ging, zag de vlam en gaf het noodsein. Het vuur was spoe dig uitgedoofd. Hel was echter tijd, want de zoldering was reeds aan 't branden. De plich- tigeu hebben bekentenissen gedaan. Er is op den ijzerenweg weer een wach ter van de loopbank gevallen, bij liet afhalen der koepons de ongelukkige is gedood. Wan neer zal men toch eene verandering brengen in dat gevaarlijk werk, vooral in den winter Moeten er nog meer menschen verpletterd worden, eer men eraan denkt die manier van afhalen te veranderen Wordt het leven van een wachter dan voor niets geteld Een officieele onderwijzer heeft verleden zondag te Luik, eene konferenlie gegeven over den Mensch en het Dier. Het Journal de Liége dat van geen klein gerucht verveerd is, schijnt eventwel zelf verontweerdigd te zijn over de taal gevoerd door den onderwijzer, en het geeft hem den raad zich in 'l vervolg te onthou den van zekere beschrijvingen van eene natuur lijke neiging een weinig te veel gekenteekend. Indien deze heeren zich zoo weinig storen voor een publiek, dat meestal samengesteld was uit vrouwen, wat moet het dan zijn in hunne klassen. Woensdag avond werd aan de policie van Diest gemeld, dat twee Duitschers voornemens waren een diefstal te plegen bij de juweelier Phillippen. Zij hadden heel nauwkeurig langs buiten, het huis onderzocht, en waren vervol gens langs de Ketelstraat gegaan. De policie ging onmiddelijk op zoek naar de twee Duit schers, ln het Wederbroek werden de beide landloopers aangehouden doch zij boden een hardnekkige» tegenstand. De twee policie-agen- ten waren genoodzaakt gebruik te maken van hunne wapens. Eensklaps haalde een der land loopers een revolver te voorschijn en loste een schot, doch gelukkig zonder iemand te treffen. De andere schurk was gewapend met een dolk waarmee hij insgelijks de policie bedreigde. Ten slotte zijn zij er toch in gelukt de vlucht le nemen. Hel parket van Leuven is ter plaat se geweest. Een brave huisvader, genaamd Barthele- my, wonende te Geronville, bij Virion, had zondag namiddag zijne woning verlaten, 's Avonds kwam hij niet thuis en deze afwezig heid maakte zijne familie zeer ongerust, 's An derendaags begaf men zich naar Virton en St-Marie, doch nergens had men hem gezien. Rond 11 ure 's morgends werd het lijk van Barthelemy gevonden in het bosch van Lasoge op twee kilometers afstand van het dorp. De ongelukkige lag uitgestrekt ten gronde, met opengereten buik en eene diepe wonde aan het rechlerbeen| De moordenaar werd gevonden een weinig verder in eene beek het was een everzwijn, wegende 180 kilogr., dat eenige dagen geleden doodelijk gekwetst was geweest door den boschwachter Roussel, van Meix- devant-Virton. Te lloutvenne (nabij Westerloo) is dezer dagen eene moordpoging gepleegd. Een land bouwersknecht, die dacht te klagen te hebben over zijn vorigen meester J. Salaets, nam zon dag middag het geweer van den landbouwer, bij wien hij thans in dienst is, en begaf zich naar de woning van Salaets. Na een kort ge sprek, loste hij een geweerschot op den land bouwer. Deze werd door de loodkorrels aan het linkerbeen gekwetst. Zijne wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. De dader is op de vlucht. Dijnsdag nacht is het Ilótel des Quatre- Saisons, gelegen nabij de statie te Vorst, totaal de prooi der vlammen geworden. Daar er in deze gemeente geen pompiers zijn, werd de dienst met de grootste moeite gedaan. De schade beloopt 20,000 frank. De oorzaak der ramp is ongekend. In Italië kunnen de lastenbetalers hunne conlributien niet meer opbrengen en gansche dorpen, met burgemeester en pastoor aan 't hoefd, trekken naar Amerika. Hoe komt het dat het voor vijftien honderd millioen kerkgoed heeft binnengepalmd Omdat gestolen goed niet verrijkt. Alzoo is het dat verleden jaar het goed van 80 duizend boeren door de ontvangers der conlributien uitverkocht is geweest dat 107 duizend boeren en meer dan 200 duizend werklieden het land hebben moeten verlaten. Den, de of het notaris. Het notaris, zegt men weieens te Gent, in 't gezelschap van eenen Vlaamschgezinden notaris, en wanneer man lachen wil. Ziehier de oorsprong dezer zegswijze. Onder het Hollandsch beheer, toen vader Willems ie Gent het ambt vanontvanger der re gistratierechten waarnam, leefde hier ook een oude notaris, een eigenzinnig en nog al kwintig man, gansch en geheel der oude Vlaamsche spelling aangekleefd. Hij kon er niet over, dat onze geleerde Willems schreef de notaris (1e naamval,) in stede van den notaris. Men weet nu waarlijk niet meer hoe schrijven (zegde hij); de, den of het.... welnu,ik zal eens het notaris schrijven En hij zond Willems een k aartje, waarop hij geschreven had het notaris L.... Onze geleerde vatte de bedoeling en zond den ambtenaar het kaartje terug, na aan het woord notaris lettergreep ken gevoegd en er onder geschreven te hebben Nu is het goed. Ja, 't was goed, maar het notarisAcn was in 't geheel niet tevreden!.. (Vlaamsche Wacht.) It A:\KFRIJK. Wij onlle.'iien aan het verslag over de debatten in de frausche Kamer, de volgende regelen uit uil eene redevoering van Mgr Freppel, betrek kelijk de uitsluiting van zekere schoolboeken. De bisschop vroeg dal slechts de boeken vijan dig aan de zedeleer, de grondwet en de wetten zouden uitgesloten worden. Mgr FREPPEL Ik hoor uitroepen(vijandig) aan welke zedeleer Ik antwoord aan de zedeleer bij alle kristene en beschaafde volkeren aangenomen, want er bestaal slechts eene. (Verschillende bewegingen Het is builen twijfel dal ik de zedeleer van de Mormonen niet kan beoogen. (Gerucht). Ik kan van een anderen kant niet spreken van de zedeleer van diegenen, welke beweeren dat de mensch van eenen aap afstamt,,. (Gelach) M. VILLAIN, Dal is geene zedeleer. M. FREPPEL, Omdat dezen geen recht heb- om eene andere zedeleer bij hunne evennaasten aan te prediken dan die van hunnen grootvader. (Nieuiv gelach, Verschillige bewegingen) Nu, een ieder weel dal deze zedeleer niet zeer verheven is. (Nieuwe onderbrekingen.) Ik begrijp niet waarom M. Villain mij daar met zooveel heiligheid onderbroken heeft, zou bij er misschien eenig nut in zien die zedeleer le verdedigen Nieuw gelach) M. VILLAIN, Bezie mij eens goed, gelijk ik op eenen aap M. DE VOORZITTER. Ik raad M. Villain aan op dien voet niet meer le onderbreken. Hiermede was hel incidant gesloten maar hoe geestig heeft hier de welsprekende bisschop van Angers de eenige zedeleer, de kristene ge wroken Zondag nacht werden er pogingen gedaan om de pastorij van Saint-Julien-Molhesabate bij middel van dynamiet of eener bom met poeier geladen, in de lucht le doen springen. Er is slechts stoffelijke schade, maar de zuster van den pastoor liep veel gevaar gedood le worden. Eene gelijke poging heeft reeds in september lestleden plaats gehad. l)e aanslag mislukte alsdan, doordien de lont opbrandde, zonder de ontploffing te veroorzaken. In een artikel getiteld de Banqueroute, bespreekt de Gazette de France de klachten door verschillende dagbladen uitgebracht over den toestand van handel en nijverheid in Frank rijk. De werkstakingen hebben de hazen ver plicht de dagloonen, maar tevens ook de prijzen hunner waren te verhoogen. Hierdoor is de konkurenlie tegen de vreemde produkten on mogelijk geworden, en zoo wel werk, als geld winning laien veel le wenschen. De landbouw lijdt niet minder. M. Poyer Quertier verklaarde onlangs in den Senaat dat in hel Aisnedeparte- ment de landerijen van 147 pachthoeven braak liggen, en in een ander departement 123. Dit is hel geval in bijna al de franschen departe menten. Stoutmoedige Diefstal. De leden der bende van Neuilly, die zooals onze lezers weten, le Mazas zijn opgesloten, doen nog van dag tot dag nieuwe bekeutenissen. Marpuelet, een der twee kerels die deD moord op vrouw Durand pleegden, deed nog woensdag het volgende ver haal Eenige dagen voor zijne aanhouding, in 1880, vernam hij dat een boer den bruidschat zijner vrouw, 1600 frank in stukken van vijf frank, ontvangen had. Marquelet begaf zich naar het dorp waar de bruiloft plaats had. 's Avonds was de bruid ongesteld en de bruidegom moest alleen naar huis gaan. Eensklaps hoorde hij gerucht in ztjne woning. Marquelet trad met een revolver in de vuist, de kamer binnen, de boer moest zijn geld geven en bovendien nog beloven dal hij nooit den dief zou aanklagen. Deed hij het, Marquelet zou hem vermoorden. Eene maand later stond Marquelet te recht voor eene andere zaak. De verschrikte boer durfde toen nog niets zeggen. De kommissaris heeft de overtuiging dat het verhaal van .Marquelet waar is. ITALIË. Een schrijven dato 16 dezer uit Rome aan een blad gericht, meldt dal hel huisje van Loretto niet ontsnapt aan de roofzucht der beheerschers van Italië. Napoleon 1 roofde eerst 80 millioen uit de schatkamer der Casa Sancta, maar het geen later gegeven werd, beloopt opnieuw ver scheidene millioen. Dit geld en de kerk worden thans door een administrateur van het gouver nement beheerd. Om te doen zien hoe dit ge daan wordt, schrijft de korrespondent dat al de klokken der kerk den 20 september geluid wor den, om den val van Rome te vieren. De kerk met hare onnoemlijke kunstschatten verkeert in een erbarmlijken staal. Het geld door de ge- loovigen geofferd wordt verteerd om revoluliou- naire kringen le ondersteunen en Garibaidianen te onderhouden. Eindelijk vraagt de korrespon-> dent wie de missen doet die door de geloovigen betaald worden. DUITSCHLAND. Duitsche Beschaving. Een korrespondent schrijft uil Posen aan een dagblad Wilt gij weten wat kort spel men somwijlen in Duitschland met zekeren plichligen maakt, lees het volgende. Een ijselijk geval, van helwelk ik verleden week ooggetuigge was, heeft mij gedurende twee dagen ziek gemaakt. Eeu arme Pool op heeler daad van bedelarij betrapt, werd uit dien hoofde aangehouden maar hij wilde zich op geener wijze naar bet policiebureel laten gelei den. Dit gaf aanleiding lot eene hevige worsteling tusschen den Pool en de twee agenten, die hem hadden aangehouden. Daar deze den gevangene niet meester werden vroegen zij hulp aan andere agenten, die weldra toesnelden, gevolgd door eenige soldalen met

De Denderbode | 1883 | | pagina 2