reelen zouden hebben. Verder zouden de kie zingen jaarlijks in Juli plaatsgrijpen. Deze wijzingen zullen de kii swerkzaamhe- den merkelijk verkorten,doch, volgens ons.zou men zich hierbij niet hoeven te bepalen. Waarom het tegenwoordig beslaande stelsel voor de politieke en bestuurlijke kiezingen in zwang, aan de consulaire kiezingen ook met toegepast Zijn de liberalen dan toch ver- veerd van de vrijheid van stemmen Onzes dunkens, is het hoogst noodzakelijk dat het stelsel, heden bij de provinciale- en gemeente- kiezingen in gebruik, aan de consulairen kie zingen zou toegepast worden. Aan 'tschandaal der geteekende stembriefjes 'twelk hier ter ge legenheid der laatste consulaire kiezing plaats greep, moet een einde gebracht worden. Waarlijk wij waren naar 't tijdstip terug gekeerd op 't welk, bij iedere kiezing, de stem briefjes van zekere kiezers met een schaam teloosheid zonder weêrga werden gecontro leerd Bij e laatste kiezing alhier zat de bediende eener liberale Sociëteit achter den heer stemopnemer gelast met het openen der stembriefjes, en telkenmale dat er een getee- kend stembriefje uit de bus kwam wierd het derwijze gehouden dat hij het wel zien en er goede nota van nemen kon. En als er geteekende stembriefjes moeten in de oog gehouden worden, dan bestaat er dwang en drukking op 't geweten van zekere kiezers.... en dan gebeurt de kiezing met die noodige vrijheid niet welke haar eerbied voor hare uitspraak moet bijzetten.... De vrijheid van stemming zou zoo wel in de consulaire als in de politieke en bestuurlijke kiezingen dienen gewaarborgd te worden. Het ware toch zoo moeilijk niet het gansche stelsel der provinciale-en gemeentekiezing er aan toe te passen Wij roepen op deze kwestie de ernstige aan dacht in van onze achtbare heeren Senators en Volksvertegenwoordigers, en verzoekenin naam van een groot getal kiezers, dat een onzer Volksvertegenwoordigers den uitdruk- kelijken voorstel zou neérleggen voortaan het stelsel der vrijheid aan de consulaire kiezingen toe te passen.... Wij hopen dal zekere invloedhebbende liberalen onzer stad hunne stem bij de onze zullen voegen ten einde die zoo wenschelijke vrijheid der stemming te verkrijgen, zoo niet zullen wij met volle recht mogen zeggen dat 2ij de vrijheid afschuwen, omdat de liberale partij door dwang, drukking en bedrog alleen haar voordeel vinden kan Misbruik van Vertrouwen. Een bankiershuis der hoofdstad, het huis Trumper en C°, is door een zijner bediende, bedrogen voor eene som van ongeveer 40,000 frank. De bijzonderste bediende van de sukkersaal van dit huis, gevestigd Marché-aux- II erbes, ont- vingin de eerste dagen van October, het bezoek van een kliënt die, op het punt zijnde eene groote reis te doen, vroeg om 15 aktiën van de Nationale Bank te deposeeren. In het hegin der verledene week kwam de persoon die zijne aktiën gedeposeerd had welke wij M. X... zullen noemen zijne weer den terug halen. Goed zegde de bediende, doch daar het eene zoo aanzienlijke som was, heb ik het zelf niet willen bewarenik heb hel aan mijn over ste overhandigd deze is afwezig en zal eerst binnen drie dagen terug komen. M. X... die volstrektgeen kwaad vermoedde, zegde dat hij zaterdag zou terugkomen en ver trok doch daags na den dag, waarop hetgeen wij verhalen voorgevallen was, ontving een ander bediende van het huis Trumper, M. Z..., een telegram van de vrouw van zijn kollega, waarin deze meldde dat haar echtgenoot 's nachts niet thuis gekomen was en inlichtingen vroeg betreffende de reden dezer afwezigheid. M. Z... deelde dit nieuws aan zijn patroon meê en beiden deden de noodige opzoekingen om den bediende te vinden, 's Morgends kwam een brief, geteekend van dezen laatste, bij den patroon aan. Hij schreef dal moeielijkheden met zijne vrouw hem hadden doen besluiten de de stad te verlaten maar, voegde hij erbij, weest gerust, mijne komptabiliteit is in regel "niets ontbreekt aan de weerden die mij toever trouwd werden. De briefschrijver meldde ook de plaats waar de sleutel van het geldkoffer bevondt. Natuurlijk haastte men zich de weerden na te zien men vond bankbiljetten, vertegen woordigende eene zeer aanzienlijke weerde, behalve eene som van 2000 fr., waarvan de afwezigheid kon voortkomen van een misslag al de weerden die in de boeken vermeld ston den, bevonden zich in de kas. Men was reeds tevreden omdat alles in regel was. De vreugde was echter van korten duur. Inderdaad, twee dagen nadien kwam M. X... in de sukersaal en reklameerde zijne aktiën van de Nationale Bank. De opvolger van den verdwenen bediende raadpleegde de boeken en overhandigde aan M. X... vijf aktiën van de Nationale Bank. Verschooning, zegde M. X..., het zijn geen vijf maar vijftien aktiën die ik gedeposeerd heb. De bediende stond zeer verbaasd, toen M. X. het ontvangstbewijs toonde der vijftien aktiën. Thans kende men de ware oorzaak van de vlucht van den bediende, die zich tien aktién ter weerde van ongeveer 40,000 fr, had toege ëigend. M. X... werd onmiddelijk betaald, doch de bediende loopt nog. Hel gerecht is met de zaak bekend. Men denkt dat de bediende naar Enge- merktde zitting duurde voortde dagblad schrijvers riepen opnieuw Het brandt Al de aanwezigen zagen op.. Het gekraak ver meerderde, oven als de roode vlammen...Zoo spoe dig mogelijk werd de zitting geheven. Het was meer dan tijd De gas had het vuur gestoken aan het haar om ringende houtwerk van het dak, en dit langzamer hand warmer wordende, was eindelijk in vlam ge vlogen. Hel was te voorzien. De kweslors waren reeds verwittigd doch men dacht niet dal het ge vaar zoo groot was. Reeds viel het ontredderde, krakend houtwerk op de lanteern, wier verbrijzeld glas op zijne beurt op de hoofden der Volksvertegenwoordigers, die zich niet wegspoedden, als eene fijne regen neêrkwam. Men scheen zoo zeker dat hel niet kon branden in de Kamer! Ook wil.le men slechts moeilijk geloovcn wanneer geen twijfel meer mogelijk was - dal het vuur er inderdaad W3S uitgeborsten. Eindelijk, wanneer men wel overtuigd was van de echtheid van hel gevaar, nam de vlucht eon aan vang. Men wist niet waldoen. Er werd geroepen dal men de pompiers moest verwittigen, niemand deed hel. Draai de gaz uit en de gaz bleef branden. Waar nu de pompiers gevonden Hel was slechts een kwartier uurs na het begin van den brand, wanneer reeds gansch het dak in vuur stond, dal de pompiers der 5* divisie hel eerst ter plaats kwamen maar men wist niet langs waar hen naar boven te brengen. Zij kwamen er toch eindelijk langs den groolen trap, tot op de verdie ping waar zich de zaal der zittingen bevindten dan, hooger op, langs den gewonen trap. Terwijl langs buiten een dikke, roode rook, waaruit vuursprankels opschoten, weldra gevolgd door groote vlammen, kronkelend ten hemel op- slecg hcerschto binnen overal de grootste wan orde. En er was wel reden toe De hussiers, bedienden, ministers, afgeveerdigden, allen liepen elkander in den weg, zonder goed te weteu wat hun te doen stond. Men begon zich in linie te zetten, om emmers water over te geven. De lanteern, waarhol gaslicht eindelijk was uitgedoofd, wierp een akelig licht in de zaaldo ruiten vloegen in stukken, maar op een gegeven oogenblik steeg het vuur op van achter de kleine geschilderde vensters, die de koepel omringen ook de geschilderde vensters sprongen aan stukken, en het begon op de tapijten vuurspran kels en brandende sloffen te regenen. Men dacht nog altijd dat er weinig gevaar bestond, eenige snelschrijvers en dagbladschrijvers doofden eiken sprankel vuur met zand uit, in den beginne met goeden uitslagMaar de rook verspreidde zich reeds in de zaalmen hoorde het water, door de pompiers van boven geworpen, van de trappen door de gangen overal neêrslroomen. Eene groep afgeveerdigden trachtte vruchteloos bevelen te geven en de schade te doen voorkomen- Van alle zijden der stad kwam de menigte loege- loopenin eenige oogenblikken bezette gansch Brussel de toegangen der Kamer die nu eilaas voor goed in brand stond. Het was kwart voor 5 ure toen de eerste hulp opdaagde. Een sterk peloton pompiers, dat spoedig van de kazerne aankwam en de detachementen der posten van de Vaux Hall en het museum zijn ter plaatse. De toestand is op dezen oogenblik zeer gevaarlijk; heel het dak brandt en de wind sterk blazende, mag men vreezen dal bet ministerie van buitcnlandscho zaken gauw de prooi der vlammen wordt. Men klimt op do daken, doch de pogingen om den brand te blusschen zijn te vergeefs. Kapitein Allo bemerkt het gevaar, waaraan de bibliotheek is blootgesteld, en hij richt de blus- selling naar dien kantongelukkiglijk is de zaal, die aan de bibliotheek grenst, verlorendaar is geen redden meer aan. Van uil de tribute der dagbladschrijvers is het sergeant Van Camp, ter plaatse gekomen Bijna ter zelfder tijd komt eene stoomspuit aan van een der voorsteden, en eindelijk, eenige minuten nadien, komt die der stad Brussel en men plaatst ze beiden in het Park voor den grooten bassin Op dit oogenblik is de toestand het ergste het Paleis der Natie vormt nog slechts een overgroolen vuurgloed de glazen vliegen aan stukken de ven sterramen, trapportalen, brandende balken storten met geweld naar beneden; de groote trap der Kamer begint reeds te branden de plank» n vloer van de eerste verdieping staal volop in brand. Ovcrgroote vlammen, vergezeld van een regen van gensters, stijgen in de lucht, liet schouwspel is zoo verschrikkelijk als schoon. Hel gevnar is groot, zoo groot dat er personen, die de reddingswerken besturen, hel noodig oordee- len den toegang tot den korridor te verbieden. On danks al de gedane aanbevelingen, zijn toch nog eenige pompiers, telegrafisten en soldaten ter plaatse gebleven, en het is toen rond 6 uren 10 m., dat eene verschrikkelijke instorting plaats had Men hoort geroep de menigte zelf gevoelt dat er een ongeval plaats heeft, en schijnt te beven. Hel ongeval is inderdaad gebeurd Onder de bran dende puinhoopen bevinden zich vier personen. Drie hunner zijn er tamelijk gemakkelijk kunnen uitko men zij hebben slechts lichte brandwonden en kneuzingen bekomen, doch de vierde is erg ge kwetst Het is een gaswerker, genaamd Dacker. Zijn lichaam is op eene verschrikkelijke wijze ver brand De trompetter Nys van het korps der telegra fisten en de policie-agenl DeSmeyter, komen ter bulp gesneld. Men brengt de gekwetste naar het nabijgelegen wachthuisje der policie, waar twee geneesheeren hem de noodige zorgen toedienen. Ten 7 uren had hol vernielend clement bijna zijn werk voltooid Heel het vierkant is vernield slechts de binnenmuren zijn recht gebleven. Rond 7 1/2 ure worden al de pogingen aange wend om de ministeriel! van buitenlandsche zaken en openbaar onderwijs voor hel vuur te vrijwaren. Ten 10 t/2 ure was men den brandmeester. Het vuur was toen beperkt in den rechtervleugel en in 't middengebouw. Om zeven uren is de zoldering der bibliotheek ingestort Sedert een uur werd zij met water over stroomd, doch te vergeefs. ludien de bibliotheek niet gered is, ten minste ge deeltelijk, zegt een brusselsch dagblad, is dal toe te schrijven aan het gebrek aan inrichting. Te beginnen van het eerste alarm, had men twee uren lijd om een groot getal boekdeelen in veilig heid te brengen. Men moest enkel eene ketting vor men. Men heeft eerst de boeken door een open venster willen werpen. Dat was belachelijk Daarenboven, het venster moest spoedig gesloten worden om den lucbtiocht te beletten. (Al de schilderijen zijn daarentegen gered.) Toen M. Descamps de zitting geheven verklaarde, voegde hij er bij Morgen openbare zitting ten 2 uren. Morgen Waar Hel gebouw der Kamer is geheel vernield er blijft niets van over dan de muren. Men spreekt van de Kamer te zenden naar 't Her togelijk paleis, doch dit is zoo klein. Naar 't oud Justiciepaleis, zeggen anderen. Maar de magistraten stellen reeds voor het nieuw gebouw te verlaten, en opnieuw het oud te gaan betrekken. Men denkt dat hel goevernement zal vragen dat de zaal van den Senaat voorloopig ter besehikking der Kamer gesteld worde. De oorspronkelijke tekst der grondwet is in den brand gebleven, even als bijna al de eigenhandig geschreven dokumenlen over de stichting onzer onafhankelijkheid Een iid der Kamer had een oogen blik gedacht, dat hij de hand gelegd had op hel oor- gezicht verschrikkelijk en UvThS mh eMuéuc Teder- j sprohkelijke exemplaar der srondwei, doch hel geziwii veisLun c j I enkel een Drachtig ingebonden exemplaar, maar het land of Amerika gevlucht is. De Etoile Beige zegt dat die ontrouwe be-p o diende heet Ignace Schouteten, gebortig van Lambermont, sekretaris-generaal. Aelst. een raapt zijne papieren bijeen men doet spoedig de laden open om eenige kostbare papieren meê te nemen. In de tribunen zijn nog twee of drie hussiers, een of twee dagbladschrijvers, en in hel midden aan den voet van het voorziitersbureel. een pompier, die de biokkcn der glazonkoepel welke neêrvallen, tracht uil te dooven. Ten vijf ure hoort die pompier, welke kalm op zijnen post gebleven was, een gekraak de koepel dreigt in lo vallen. Uit de tribunen, hussiers en dagbladschrijvers roepen hem toe zich te verwijderen hij blijft nog en vijl minuten n.idien dondert, met een verschrikkelijk gedruis, den koepel'naar beneden, breekt het bureel en de zetels der kamerleden, en het is slechts dan dat die dappere achteruitgaat en zich in den gang plaatst (altijd met de lar.s in de hand) welke van de zaal der konferentién naar de zittingzaal leidt. Terwijl het plafon van de zittingzaal ïnslorl en dat hierdoor alles in vlam vliegt, slaat hel vuur overnaar do bibliotheek, aan de linkervleugel van het gebouw. De beambten, do representanten zeiven, poogden kostbare dokumenlen en kostbare boeken te redden Men l.an zich geen denkbeeld maken van den in druk, die het geroep de Kamer staal in brand overalleweeg bracht.In eenigeminuten was iedereen te been. Al de slraten, die op hel Park uitkomen, waren vol volk men liep, men viel op de ijzige stee- ncn, men stond op. men zell6 zijnen weg voort. Tegen den hemel, die gloeiend rood was, teeken den zich de zwarte blokken der huizen helder af. De menigteburgers, vrouwen,soldaten, pompiers alles liep als verdwaasd naar hel brandende punt. Hier zegde mer. dat de ministeries brandden daar dal de anarchisten den brad hadden onlslcken gin der zegde men Alweeer een nieuw tekoil! Alweer nieuwe lasten! Betalen maar, betalen maar, burgers Ziedaar inderdaad eene.... onvoorziene uitgaaf In de slraat ziet men dienstboden, soldaten, werk lieden en bedienden, die schilderijen, pholografiën cn al wat zij kunnen redden, naar den Cercle Arlis- tique overbrengen. De portiers loopen rond als bezetenen in aller- haast dragen zij kostbare meubels en andere voor werpen in de naberige huizeo. Dc wanorde is onbeschrijfelijk de brand breidt zich immer uil. Het ministerie van buitenlandsche zaken, wiens bureelen aan den Senaat palen, is bedreigd. In het ministerie van buitenlandsche zaken, waar er zich zulke kostbare archieven bevinden, worden de reddingswerken begonnen door M. den baror. enkel een prachtig ingebonden exemplaar, maar hel echt stuk niet. De dokumenlen, welke men heeft kunnen redden, zijn een gedeelte der korrespoodentie van Leopold I met dc Kamers, en zijne inhuldigingsredevoering, ter gelegenheid zijner troonbeklimming. Al het ove rige is de prooi der vlammen geworden. Tot nu toe ten minste is niets in het ministerie van juslicie teruggebracht, De Eloile beweert nogthansdal M. Bara liet origi neel der grondwet gered heeft. De gaswerker Dacker is vrijdag nacht overleden. Dc Kamer zal voor acht dagen niet bijeenkomen «n dan waarschijnlijk zitting houden in '1 Hertogelijk Paleis. Het Paleis der Natie werd gebouwd door den raad van Brabant van 1779 tot 1783, volgens de plans van Guimard. Hel half verheven beeldwerk van den lympan is gemaakt door Godecharle. De peristiel is van dorischen bouwtrant en bevat verscheidene beel den. De (rappen zijn in rood marmer van Beaumont. Op de eerste verdieping bevonden zich goede histo rische schilderijen. ALLERHANDE NIEUWS. Brand van 't Paleis der IVatie. Ziehier nu hoe een brusselsch dagblad ook, hel ontslaan van den brand, en de eerste oogenblikken in de Kamer verhaalt Sedert een half uur scheen hel gaslicht in de zaal der zittingen te verbleeken do lucht werd bezwan gerd met iets zwaar, dat langzamerhand in rook ver anderde. M. Tournay had juist hel woord genomen, om eene interpellatie te doen. De dagbladschrijvers het hoofd opheffend, bemerkten dat er iets buitengewoons plaats had in de lanteern, waardoor de zaal verlicht wordt, ge heel omhoog, waar gedurig kordons gaslichten branden om de dampen weg te trekken, en de lucht te zuiveren. Eensklaps hoorde men een gekraak, dan zag men eene vlam. Het brandt daarboven, riep men in de tribuun der dagbladschrijvers. Do voorzitter nogtbans had het gevaar niet be- Het vuur, aangezet door den wind, bereikt den rechtervleugel van het Paleis der Natie iedereen vreest dat de Senaat, met zijne prachtige inrichtin gen en vooral de zittingzaal waar de portretten van Gallait zich bevinden, de prooi der vlammen zal worden. Onmiddellijk worden nieuwe reddingswerken inge richt onder het bestuur van den greflier Waru3nt, gaal men over tot het overdragen van de werken van Gallail naar den Cercle artislique. Op het dak van het ministerie van buitenlandsche zaken, dal al langs hoe meer bedreigd wordt, be vinden zich, de lans in de hand, eenige pompiers, die beproeven, doch tevergeefs, want het water ontbreekt hun, om hel gevaar te bestrijden. De overheden vragen waar de stoomspuiten blij ven en men antwoordt hun dat dc peerden niet voor het ijs beslagen zijn Ten 6 uren 05 m. is de kompagnie der telegrafis ten, onder c'j bevelen van luitenant Cuvelier en van llorgeu Zondag O Decem ber, buitegfewone luisterrijke Vertooning te geven ter Stedelijke Schouwburgzaal door de Tooneelkundige Vereeniging Vrij en Onafhankelijk van Bor- gerhout (Antwerpen). Een drama in drij be drijven 't Liedje van Moeder, door Antonie, en een blijspel99 beesten en een Boer zullen opgevoerd worden. Verder twee openingstuk ken voor symphonie. Inlichtingen welke wij uit Antwerpen ont vingen, zeggen ons liet meeste goed van de Vereeniging Vrij en Onafhankelijk Deze Vereeniging telt onder hare leden zeer ervaren liefhebbers in de tooneelkunde en bezonderlijk in 't vak des dramas. Wij sporen dus onze geëerde lezers aan welke een paar aangename uurtjes willen slijten. Zondag aanstaande de luisterrijke Vertooning bijtewonen. Wij mogen het hen verzekeren, zij zullen het zich onder geen opzicht te beklagen hebben. Bureel open om 4 3/4 uren; Gordijn om 5 tli uren. Prijzen der plaatsen 1' Rang, fr. 1.50 2° Rang, fr. 1.00; 3e Rang, fr. 0.50. Zondag namiddag werden twee kwaad doeners, vergezeld van een policie-agent, in een rijtuig,naardeKleine-Karmelieten gebracht. Aan de poort der gevangenis gekomen, deed de agent een der aangehoudenen uitstappen. De schurk maakte van de gelegenheid gebruik en nam ijlings de vlucht. De policie-agent liet den andere gevangene alleen, liep den vluch teling achterna en gelukte er in hem aan te houden. Intusschentijd had de andere kerel, ziende dat hij alleen was, gepoogd ook te ont snappen doch de sergeant Horta, van de 2° kompagnie 4° Bataillon van het regement jagers, kwam toegesneld en na eene kleine worsteling, gelukte hij er in den kwaaddoener meester te worden. Eene menigte keeren hebben wij gezegd en bewezen dal het officieel onderwijs slecht en ondeugend is. Ouders, gij die deze waarheid niet wildet ge loovenen uwe kinderen nog voortdurend naar de officieele scholen stuurt, luistert en oordeelt Te Brussel komt er alweer een schandaal te gebeuren dat u toont in welken geest van gods diensthaat en slechtigheid de kinderen in de berale scholen worden opgevoed. Verleden Vrijdag, om all twee s' namiddags, slapten twee paters Carmelieten. die waar schijnlijk eene zieke gaan bezoeken waren, over de Avenue d' Aüderghcm, wanneer zij eens klaps door eene bende officieele schooljongens aangevalen wierden. Eindelijk, op den hoek der Fetis-straat, kon den de priesters in een katholiek huis binnen vluchten, en verbleven er tot dat de deugnie ten naar hunne liberale school vertroken waren na eerst de deur en het huis op allerhande manier bevuild en beschadigd te hebben. Wij moeten hier niets bijvoegen onze lezers hebbeu gezond oordeel genoeg om met ons te besluiten dat het slechte scholen moeten zijn waar men de kinderen tot zulke ongeloofelijke buitensporigheden bekwaam maakt, en dat men met zulke opvoeding, met zulk onderwijs geene deftige werklieden geene nuttige burgers kweeken kan. Woensdag hebben wij gemeld dat het par ket dacht op het spoor te zijn van een der personen, die gezien geweest zijn in gezelschap van M. Deschamps, in den morgend van den 15 october, Ziehier in welke omstandigheden deze ontmoeting plaats had. Een inwoner van Marchienne au Pont. goe den vriend van M. Deschamps. bevondt zich te Brussel, toen hij een persoon ontmoete, die het voorkomen had van een weikman en die hem groetend zegde Mijnheer ik ben zonder werk, en daar gij in betrekking staat met M Deschamps, die ik zeer goed ken, richt ik mij lot u Zoudt ge mij geen werk kunnen verschaffen. Ik ben hoedenmaker. Waarom richt gij u tot mij bandelen wij voort,zegde de onbekende ik zal u onderweg alles vertellen. M, V... begaf zich naar het Justiciepaleis en ge kunt oordeelen over zijne verwondering toen hij M. Deschampsontmoette. ingezelschap van een onbekende. M. Deschamps drukte hem de hand en het gesprek begon kent gij den man die zich bij mij bevindt, vroeg M, V.... Neen, antwoorde M. Dechnmps, Na langen tijd het Justiciepaleis bewonderd te hebben, begaven de vier personen zich naar de Zuiderstatie waar zij van elkander afscheid namen na een glas bier gedronken te hebben in eene herberg der omstreken. De inwoner van Marchienne-au-Pont haastte zich, zoodra het gerucht in omloop was van de verdwijning van M. Deschamps, zijne ver klaring Ie doen aan de magistraten. Ongeluk kiglijk heeft de man geen goed geheugen, want hij kan zelfs niet verhalen, water gezegd werd tusschen den persoon die M. Deschamps ver gezelde en den man die hem aangesproken had het scheen hem nogtans dat deze twee personen elkander goed schenen te kennen. Het is heel zonderling dat de personen, in wiens gezelschap M. Deschamps geweest is, zich niet doen kennen. De parketten van Brussel en Brugge, hou den zich op het oogenblik met eene dubbele verdwijning bezig, die tot hiertoe met een groot geheim omwikkeld is. Ziehier de zonderlinge omstandigheden van deze dubbele verdwijning In het kleine dorp Knesselaere, gelegen tusschen Brugge en Aeltre (Oost-Vlaanderen) woont een molenaarslamilie, M.... genaamd. Den 30 november kwam te Knesselaere een meisje aan, dat ongeveer twintig jaar oud scheen te zijn. Zij was ten prooi aan eene groote droefheid. Zij verklaarde dat haar moe der te Brugge overleden was en dat haar lijk naar Aeltre overgebracht werd. De onbekende verklaarde zich te noemen Rachel V... Daar haar voorkomen geen het minst ver moeden verwekte, zagM. M.... er geene moei lijkheid in. Rachel V... in zijne woning te ont vangen. Mej. Pulcherie Mwas aanstonds met het meisje bevriend en 's anderdaags 's morgends vergezelde zij haar reeds naar de kerk. De familie M. had spoedig veel genegen heid over voor Rachel V. Deze vertelde dat zij deel maakte van de kongregatie van St-Gode- lieva, te Brugge, dat zij een broeder had die kapucien was te Londen, een ander broeder die karmeliet was te Brugge en eindelijk zegde zij dal zij de dochter was van een geneesheer wonende te Gent, in de Sterstraat. Rachel V scheen thans een wéinig getroost te zijn over het afsterven barer moeder. Eensklaps verdwenen de twee vrouwen de broeder van Mej. Pulcherie MM. Victor M... hechtte in 't eerst geen groot belang aan de verdwijning zijner zuster. Na verloop van twee dagen begaf hij zich naar Brussel, waar Rachel V... volgens zij verklaard had geboren was. Opzoekingen werden gedaan in de registers van den burgerlijken stand, en men stelde weldra vast dat Rachel V. er niet geboren was al de inlichtingen die zij te Knesselaere gegeven had waren onnauwkeurig. Men weet niet waarheen de vrouwen zich begeven hebben. Al de opzoekingen die men reeds gedaan heeft, zijn zonder uitslaggebleven. De getuigenis van M. Victor M... werpt echter een weinig licht in deze zonderlinge zaak de zoogezegde Rachel zou in geheel haren persoon iets mannelijks hebben, dat Victor M... eerst wel niet bemerkt had, maar dat hem thans zeker schijnt. De opzoekingen duren voort. Tot de liberalen van Meenen zou men kunnen zeggen Het is niet genoeg scholen te bouwen, men moet ook kunnen betalen, Men spreekt van overgroote rekeningen die aan het gemeentehuis gezonden zijn Hel eene ontslag volgt dan ook op het andere. Eenigen tijd geleden heeft de eersten schepene, een liberaal, zijn ontslag aan den koning gezonden men weet dat de burgemeester het zelfde ge daan heeft. Men schrijft uit Gent aan een brusselsch dagblad Indien ik goed ingelicht ben is het berucht drama der Graslei, niets anders dan eene eenvoudige zelfmoord, waarvan de ge naamde Karei Foulon, gepensionneerde van Nederlandsch-Indië, wonende te Kortrijk, de held zou zijn. Foulon zou den dag der zooge zegde misdaad, aan een persoon uit eene her berg gezegd hebbeu Ik heb anders niets meer dan schulden, mijn geld is open ik weet •niet meer waar in of uit, ik ga mij verdrinken.» Daar men hem sedert niet meer gezien heeft, denkt het parket dat hij het is, die zich in de Lei gezellmoord heeft. Zondag avond deed zekere L. Estampuis, wonende te Roncq, in eene herberg, de domme wedding van geheel en zonder knauwen eene worst in te slikken, Estampuis nam de worst, die bijna twintig centimeters lang was en ge lukte er in ze in te slikken doch op dit oogen blik sprong hij eensklaps recht bracht de handen aan den mond en storte neer. Men kwam too- gesneld, doch alles was nutteloos de onge lukkige was dood, Hij laat eene weduwe met vier kinderen achter. Uit Blankenberghe wordt het volgende gemeld onder dagteekening van I december Dezen morgend ten 5 ure heelt een verschrik kelijk tempeest te Blankenberghe gewoed. De in opbouw zijnde verdieping van het Hólel des Families is omgeworpen 14 kabienen werden door den val verbrijzeld. Ten9 ure is een drie master gezonken de bemanning is verloren. Visschersloepen blijven buiten haren tijd uit. De ongerustheid is onbeschrijfelijk. Den 2 december wordt die tijding terecht gewezen De driemaster die iu nood verkeerde is niet verloren. Er wordt nog bij gemeld dat de sloe pen van Heist en Blankenbergho, die te laat uitbleven, gedeeltelijk in de haven van Oosten de zijn binnengevaren, en dat 14 sloepen te Wenduine gestrand zijn. Maandag avond werd bij fakkellicht, volgens oud gebruik, de te laat gekomen visch in de straten verkocht. Over vier weken hebben wij de schrikke lijke petroolramp te Iseghem voorgevallen in de Café Beige, aan onze lezers gemeld. Het slachtoffer Sophie Van Biervliet is ten gevolge der brandwonden bezweken. De calholieke jongelingen uit Kortrijk, die de voorbereidende lessen wegens het kies- examen hebben gevolgd, zijn stoetsgewijze, vergezeld door bet muziek, hunne onderwijzers hulde eu dankbaarheid gaan bewijzen. Bloem tuilen en andere kostelijke geschenken wier den aangeboden. In eene gemeente niet verre van Dixmude, heeft een persoon eene slechte poets begaau, waarvoor hij betaald werd met een duchtig pak slagen en een proces. Hij reed rond met een karreke beladen met buizen, en legde er eene af voor de woning van eiken persoon die in 't kiesexamen mislukt was Een dezer nachten vond de officier die de ronde deed, den schildwacht aan de hoofd wacht op de Groote Markt te Brugge in slaap op zijnen post. Hij bevool den sergeant der wacht den man op het rapport te stellen. Hem aan zijn geweer bezig hoorende als om het te laden, zeide hij aan den kaporaal eens te gaan zien. Toen deze buiten kwam, vond hij den schildwacht in eene houding als om te schie ten. De kaporaal verwittigde daarover den sergeant, die onmiddelijk meeging. Hem zien de, riep de woedende soldaat a Gij hebt mij op het rapport gesteldindien gij nadert, schiet ik u omver. Men trachtte den soldaat met een zoet toom- ken in de wacht te krijgen; doch nauwelijks ging hij binnen, of men maakte zich van hem meester, ontwapende hem en sloot hem op. Uit de statistiek ons door M. Era. Cau- derlier toegezonden en door hem over de wijngeestige dranken opgemaakt, knippen wij de volgende wetenswaardige bijzonderheden Ons land verbruikte van 1851 tot 1k54, op 4,43". 175inwoners, G, 133,600 hectoliters bier, 260,397 hectoliters sterke dranken van .50 graden en 95,944 hectoliters wijn. Dit maakt in liters per inwoner en per jaar bier 136.25 liters, sterke dranken 5.87 liters, wijn 2.38 liters. Van 1879 tot 1881, op 5,519,835 inwoners, 8,839,880 hectoliters bier, 538,378 hectoliters sterke dranken van 50 graden en 217,153 hec toliters wijn. Dit komt in middengetal in liters per inwoner en per jaar: bier 160 liters, sterke dranken 9.75 liters, wijn 3.75 liters. Gedurende de 9 laatste jaren, van 1873 tot 1881, verbruikte men in ons land per inwoner en per jaar 254 liters bier, 12.25 liters sterke dranken en 3.90 liters wijn. Men verteerde gemiddeld per jaar (van 1873 tot 1881/ Aan bier fr. 312,076,000 Aan sterke dranken 134.146,000 Aan wijn 28,141,000 Jaarlijksche uitgave fr. 474,323,(100 Het getal drankslijters in Belgiewas, in 1850, 55,097 en. in 1880, 125,000. Ons land telde, in 1880, éénen drankslijter op 44 inwoners of op 10 volwassenen. Van 1850 tot 1870, is de bevolking van ons land vermeerderd met 25 p. liet aantal drankslijters vermeerderde met 90 p. °/0. De accijnsreehten bedroegen, in 1840, fr. 2,800,000 en, in 1881, fr. 27,500,000. In 1840, waren er in ons land 51 zelfmoor den op 1 millioen inwoners. In 1880, waren er in ons land 97 zelfmoor den op 1 miljoen inwoners. Dat maakt eene vermeerdering van 80 p. Eene Grap. In eene oude haven was een matroos bezig de kiel van zijn schip met warmen teer te 0verstrijken. Een boer komt voorbij met zijnen ezel, en van dat werk niets begrijpende He zegt hij, wat is dat Dat is teer, antwoordt de andere. En waarom bestrijkt gij daarmeê uw schip 1 Wel zegde de matroos, als het schip al dus gevernist is, glijdt het beter in het water en dat doet het sneller voortgaan De boer blijft een oogenblik droomend staan, en herneemt dan Zie, zegt hij tot den matroos, beschouw mijnen ezelhoeveel zoudt gij mij rekenen om hem wat sneller doen te gaan De matroos, zonder te lachen, antwoordt voor u zal ik het voor niets doen. Ewel, doe dan. De matroos was spoedig bij den viervoeter. Hij vat den staart van den ezel en houdt zijnen borstel vol warmen teer tegen dit bijvoegsel. De ezel, zoo als men kan denken, gaf eenen achteruitslag en vliegt voorwaarts gelijk een pijl. De boer loopt hem achterna. Maar de ezel loopt sneller dan hij Hij keert terug bij den matroos, en de slip pen van zijn jks oplichtende Strijk er mij ook wat mede, zegt hij, op dat ik mijn ezel kunne inhalen.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2