raad van Brussel voor het tijdperk 1868-1882. Deze vergelijking toont hoe veer de onzede lijkheid en de ondeugd in de hoofdstad hebben toegenomen. Op 31 December 1868 Inwoners: gemiddelde bevol king, Getal herbergen en drankslij terijen, Misdaden en overtredingen Totaal der vervolgingen Opstand en beleedigingen L3ndlooperij en bedelarij. Vrijwillige slagen en wonden, Berg van bermberligheid, cij fer der verpandingen. «uuuqinj tijii ut I UUIIlCIl Vdll IIC zonder godsdienstige opvoeding. 1881 165,000 166,000 2,227 3,106 4,168 10,179 121 43C 1,535 3,036 451 4,313 3,891,000 5,363,000 i, 731 •2,973 Bloodaard of logenaar V In ons nummer van 2 December jl. hebben wij den uitgever van 't Verbond persoonlijk, uitgedaagd, den volgenden voorstel te durven aannemen Wij verbinden ons eene som van honderd franks te betalen aan 't goedwerk, door den uitgever van 't Verbond aan te duiden, indien hij ons kan bewijzen dal de uitslag van het kiesexamen dien wij lest afkondigden, on- nauwkeurig of liever valsch is doch op voorwaarde, dat hij, uitgever van 't Verbond, zich insgelijks verbinde te betalen aan 't goedwerk door ons aan te wijzen, een zelfde som van honderd franks, indien wij kunnen o bewijzen dat de uitslag van 't kiesexamen door zijn blad zondag 11. meêgedeeld, gansch onnauwkeurig, lochenachtig, valsch en be- driegelijk is. En wat antwoordt de uitgever van 't Verbond ons Geen woord hij zwijgt gelijk een ellendigen bloodaard Waarom, als onze cijfers niet te vertrouwen zijn, aanveerdt hij onzen voorstel niet Ja, waarom Om de eenvoudige rede dat het zoo klaar als de zon zou bewezen worden dat de uitslag door ons afgekondigd de eenige ware is, en deze door 't Verbond meegedeeld logenachtig, valsch en bedriegelijk zou ver klaard worden.... De scbrijvelaars van 't Verbond denken zich uit den slag te trekken, op eene wijze die zij als behendig kunnen aanschouwen, maar die door alle weldenkende lieden van beide partij en als een belachelijke streek onweerdig van een ernstig man zal gehouden worden. En inderdaad Tist Lummels verklaart onze voorgestelde weddingschap aan te nemen, en verzoekt ons hem zoohaast mogelijk de rech ters te doen kennen. Maar wie is die Tist Lummels Waar woont hij Dat zegt hij niet. En hoe wil men dat wij hem dusderechtersdoen kennen?.. Indien Tist Lummels geen echte lummel ware, dan zou hij toch beleefd genoeg zijn van zijn adres op te geven. Begrijpt gij, geëerde lezers, Tist Lummels, die niemand noch van hair, noch van pluim kent, wiens woning door niemand bekend is, neemt onze weddingschap aan Kan men nu op eene belachelijkere wijze toonen dat men niet durft aannemen Ook hebben alle verstandige liberalen met de bloodaardsslreek van de schrijvelaars uit 't Verbond gelachen en de lezing van den brief van Tist Lummels geëindigd met eenen zuch tenden Sukkela, Sukkelorum Immers 'twas de onbekende Tist Lummels niet dien wij uitdaagden maar wel den uitge ver van 't Verbond, in persoon, met tremen en beenen Wat ons betreft wij willen hierbij onze be merkingen bepalen, immers éen pennestrijd voeren met liberale schrijvelaars, gelijk deze uit 't Verbond, wier verregaande kwade trouw spreekwoordelijk is geworden, is even zoo dwaas als van om 't meest tegen een ovenmond te willen gapen. Wij voegen er ten slotte nogthans bij, dat de logenachtige beweringen, het onnoozel gezee- ver waarmeê Tist Lummels, Kobe Kalot, Kobe Pellepatat, en meer andere officieele beroemd heden wekelijks het Verbond bekladden, al boter aan de galg zal gekletst wezen de Aal- stenaars zijn toch wel duizend maal te slim om zich van een rommelzoo van vreemde uilen en gelukzoekers te laten beetnemen 't Verbond kondigt eene lijst af, van 24 catho- lieke cijnskiezers welke het kiesexamen zouden ondergaan hebben, en vraagt ons eindelijk wat wij er van zeggen. Wij zeggen vooreerst dat de opsteller van die lijst niet begrijpt wat hij geschreven heeft; dat hij de kieslijsten niet onderscheiden kan. Wat bedoelt hij door bijgevoegde lijst Indien hij hierdoor de lijsten wil bedoelen die op 3 September en 3 December bepaaldelijk zijn gesloten geweest, dan mogen wij hem zeggen dat erop zijne lijst volbloedige liberalen aan getroffen worden die er zelfs nooit aangedacht hebben het kiesexamen te ondergaan. Van de 15 catholieke cijnskiezers door 't Ver bond aangehaald zijn er 13 die slechts gemeen- lekiezers waren, en dus provincialekiezers zijn geworden. Op deze 13 cijnskiezers zijn er 7 wiens kies recht door de firma Kobe-Janssens,Pellepatat en CD,e betwist wordt; deze zijn dus volgens de li beralen geen kiezers# Een N° 1091 heeft het examen niet onder gaan; reeds sedert vele jaren is die heer alge- meene kiezer. En nu de lijst der bekwaamheids-kiezers eens nagezien. 't Verbond geeft 9 nummers op. Wij willen aannemen dat de liberale sclirij- velaar, bij misgreep, bijgevoegde lijst in plaats van voorloopige lijst heeft geschreven, want anders zou het Nr 29 tweemaal den zelfden persoon aanduiden. Nog meer indien het N° 12 bijgevoegde lijst de bepaaldelijke lijst wil beduiden, dan zou men den naam aantreffen van een liberaal mannetje zoo klein als een Boontje en dan nog een Jaakje. Wij laten hier de nummers volgen der per sonen welke wezenlijk het examen ondergin gen en ook van deze die het niet ondergingen Hebben het examen ondergaan. N® 29 Bepaaldelijke lijst. 223 12 Bijgevoegde (Voorloo- pige.) Hebben het examen niet ondergaan. Na 135 Bepaaldelijke lijst. 270 i 29 Bijgevoegde (voor loopige.) 274 Bepaaldelijke lijst. 215 Bepaaldelijke lijst. Wij hebben deze zaak aan onze geëerde lezers eens willen uitleggen, om hen te doen zien met welke kwade trouw de liberalen handelen en hoe ze kunnen liegen en bedrie gen Overigens, wij dagen de firma Pellepatat uit, de echtheid van onze aanhalingen te durven betwisten. Volkskamer. De Kamer heeft Dijnsdag hare werkzaamheden hernomen in de zaal van 't Senaat, en zich gansch de week onledig gehouden met de bespreking van 't wetsontwerp betrekkelijk het vervoer van per sonen en koopwaren. LETTERNIEUWS. Geïllustreerde!» belgisehen almanak. Luik, Belgische Boekkundige Maatschappij2, Nagclmackers- straat. Prijs 40 centimen. Franschc en vlaamsclie uitgave Verkrijgbaar bij alle boekhandelaars. De Belgische Boekkundige Maatschappij heeft baren Geïllustreerde belgische almanak voor 1884 laten verschijnen. De almanak is hedendaags een der machtigste mid delen die men tegen den rampzaligen invloed welke de maatschappij onderwerkt, kan stellen, een der oufeilbaarste middels lol verzedelijking. De almanak is het boek van die er geene lezen. Hij duurt langer dan de dagbladen, wordt mot dui- zende afdruksels verspreid, in de nederigste dorpjes verzonden, dringt overal, wordt gelezen en herlezen gedurende de lange winteravondenhij heerscht overal. De printen, die den tekst verzieren, vermeerderen het belang der verhalen, vestigen de aandacht en waarborgen den bijval. Het is hetgeen de katholieken der naburige landen sinds lang verstaan hebben, met in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland almanakken uit te geven die eenon wonderbaren bijval genieten. De Belgische Boekkundige maatschappij heeft in haar werk het gedacht dezer almanakken gevolgd. Niels heeft zij dit jaar verzuimd om degenegenheid van het publiek voort te verdienen. Haar almanak biedt zich aan onder een aantrekkelijk formaat, een verzorgd afdruksel en te zelfder lijd met illustraties die voldoende zijn om hem groolen bijval te verze keren. Indien wij van den vorm lot den inhoud overgaan vinden wij Novellen, aan de pen van talentvolle schrijvers verschuldigd een schoon artikel aan de Belgische zendingen in Mongolië toegewijd de Levens beschrijving van Mgr Gravez, van Edmond Poullel en Armand Wasseige een verhaal der Feesten die dit jaar te Yper hebben plaats gehad een artikel op het Jubelfeest der Hoogeschool van Leuven, eeuc belang rijke studie over liet Heilig Bloed te Brugge: Vertelsels, Nullige inlichtingen, zonder de Raadsels te vergeten voor welke een kampstrijd geopend is, enz., enz. Kondigen wij ook een anderen wedstrijd aan voor eene novelle, die een ernstiger karakter heeft. De Almanak voor 1884 geeft de novllen die be kroond geweest zijn verleden jaar alle drie onder scheiden zich door schoone hoedanigheden. Men ziel dat de almanak der Belgische Btekkundige Muutschappij zich niet alleenlijk voorstelt zijne lezers te vermaken, zij stelt zich bovenal voor ze te onder wijzen, en hel is om dat zij het aangename niet ver zuimt dat zij zoo volledig een doel bereikt. Wij bevelen vurig deze schoone uitgave aan onze lezers aan in den grooten strijd die wij ondersteu nen mogen geene wapens veracht wcrdei:, wij moe ten alle edelmoedige gedachten ter bulpe komen. Overal waar de Geillustreerdc belgische almanak zal dringen, in onze familie, in onze scholen, in onze kringen, zal hij vrienden vinden en goed doen. Brand van 't Paleis der Natie. Uit hel officieel onderzoek blijkt dat den brand der Kamer moet toegeschreven worden aan het bersten eener gasbuis van de sun-bur- ners. Deze buis, gebersten tengevolge van de koude, zal eene aanzienlijke boeveelheid gas hebben laten ontsnappen, die door te ont vlammen, het vuur zal gesteken hebben aan hel houtwerk. De onderzoekskommissie, voorgezeten door .M. Descamps, bestond uit MM. Le Hardy en Couvreur, onder-voorzitters Washer en De Vrints, kwestors en Huyttens, griffier. De bibliotheek der Kamer was vooral be langrijk ten opzichte van de belgische en vreemde parlementaire dokumenten. Men denkt van do vreemde goevernementen nieuwe verzamelingen te krijgen van de besprekingen en dokumenten der buitenlandsche Kamers. Men heeft reeds de verzekering van het en- gelsch goevernement heel de verzameling te ontvangen, die meer dan 4000 boekdeelen in-folie telt van de States-papers. Deze 4000 boekdèelen bestonden in de afge brande bibliotheek. Het fransch goevernement is ook bewogen door de groote ramp die ons getroffen heeft. Het heeft aan ons goeverne ment al de dokumenten aangeboden, over de inrichtingen der verschillende europeesche parlementen. De ijkmaten van den meter en den kilogram, die krachtens de wet neêrgeiegd waren op de greflie van de Kamer van Volksvertegenwoor digers, zijn na den brand van hel Paleis der Natie, onbeschadigd teruggevonden. Met heeft gezegd dat al de processen-ver- baal van de zittingen der Kamergered waren. Dijnsdag heeft men echter in eenen puinhoop een stuk van hel proces-verbaal gevonden van de zitting van den 5 februari 4868, geteekend van den voorzitter M. Dolez en van den sekre- laris M. Reynaert. Indien al de processen-verbaal gered zijn, zooals deze, dan ziet het er lief uit Aan den voet van het standbeeld van Leo pold I, in de zittingzaal, heeft men dijnsdag namiddag den pince-nez terug gevonden van den voorzitter M. Descamps. De glazen zijn gebersten. 31. Descamps schijnt zeer gelukkig te zijn dat men zijnen pince-nez terug gevonden heeft. De Grondwet is waarlijk verbrand het was een handschrift op perkament. Hier is toch geen groot verlies bij want zij was toch voor de liberalen vermolmd. Men heeft enkel het prachtig boek gered, waarin de stemmingen aar.geteekend zijn, met beweegredens en handteekens der leden van het congres voor de kiezing van Leopold van Saxen-Coburg, tot koning der Belgen. Van de vier vrijheden, in de voorzaal der Kamer, zijn er drie erg verminkt. De vrijheid van onderwijs heeft den rechterarm verloren de vrijheid van eerediensten de twee armen aan de vrijheid van vereeniging ontbreken vier vingers. De vrijheid van drukpers is enkel zwart geworden. Welnu, die wezendlijke vrij heden, in Belgie, zien er dan niet veel beter uit dan die beelden ALLERHANDE NIEUWS. De vertoon ing zondag lest,alhier ter Schouw burgzaal, door de antwerpsche vereeniging Vrij en Onafhankelijk gegeven, heeft ons bewezen dat hare spelende leden te recht de goede faam verdienen welke hun doet onder scheiden. Behalve hier en daar een onbedui dende missing, moeten wij beslatigen dat het drama en bet kluchtspel voor 't overige op eene uitmuntende wijze wierden opgevoerd. Alle de leden loonden dat zij hunne rollen grondig begrepen zonder aarzelen mogen wij zeggen dat de heeren Jacobs, Fryters, Van Aken, Abs en Van Boghout den meesten lof verdienen, en zich ten volle waardig hebben gemaakt van de geestdriftige toejuichingen waarmeé zij door gansch de zaal bejegend wierden.... Wij hopen Vrij en Onafhankelijk hier kortelings weder te zien optreden. Dijnsdag laast, is in algemeene vergade ring der werkende Leden van T Zang- Tooneel en Letterkundig Gezelschap «'tLand van Riem uitgeroepen geweest met eenparige stemmen als Eere Voorzitter den lieer Doctor Isidoor Bauwens, in vervanging van den heer Jan Moyersoen overleden. De Kamer zal weldra tot na Nieuwjaar in vakantie gaan. De Gazelle is bang dat men in den tegenwoordigen zittijd de wet op het ver plichtend onderwijs niet zal gestemd krijgen daarom, zegt hel blad, zou het wenschelijk zijn, dat de Kamer hare gewone vakancie wat korter maakte, ten einde den tijd te hebben gemelde wet te stemmen. De bijzondere kommissie, benoemd door de Kamer, is donderdag bijeengekomen, ten einde een lokaal te kiezen voor de Volksverte genwoordigers. Het gerucht was woensdag in omloop dal men het Paleis der Akademiën zou kiezen. Wij weten reeds, zegt de Gazette, dat de kommissie het Paleis der Akademiën ver kozen heeft boven hel Paleis van Schoone Kunsten. De Gazette meldt dat de besturende Kom missie der koninklijke museums, onder het voorzitterschap van M. Gallait, eene vergade ring gehouden heeft ten einde maatregelen te nemen om onze kostbare kunstverzamelingen te bevrijdan van eene ramp, zooals die waar door hel Paleis der Natie getroffen werd. De kommissie zal de voorstellen hernieuwen, die zij onlangs nog aan het goevernement gedaan heeft. Het blijkt dat het traktaat, voor het in richten van den telefoondienst, bij middel van het telegraaf net van den Staat, woensdag ge teekend is. Het zijn MM. Mourlon en C'R die gelast zijn du uitvinding van M. Rysselberghe op onze telegraaflinien toe le passen. Naar men verzekert moet het werk in vier maanden voltooid zijn. Er moet den dag na den brand van het Natiepaleis een hevige woordenwisseling heb ben plaats gehad tusschen M. Frère en M. Buis de eerste heeft den leste gesproken van onbe kwaamheid, gemis van gezag, en wat dies meer. Gij zult zien, de brand der Kamer zal het middeltje worden om zich van M. Buis te ont slaan. Het blijkt inderdaad dat de bluschdienst te Brussel onvoldoende ismaar niet alleen is bier de gemeenteraad schuldig, maar ook de Staat, die zich om bet gevaar, waarinde Staats eigendomuien verkeeren.niet schijnt te bekom meren. Onlangs moet men aangeboden hebbeneenen toezichtsdienst in te richten over de staats gebouwen, hetgeen slechts 8000 fr. zou ge vraagd hebben. Het antwoord luidde geen geld. Maar men heelt wel geld voor nutte- looze scholen, voor schoolmeesters en school meesteressen, die jaar in jaar uit rentenieren Komt men iets dergelijks, als hooger be sproken, in het ministerie voorstellen men stopt alsdan de ooren maar komt men den spion spelen en dezen of genen onderpastor, vrijen schoolmeester of catholieken burge meester aanklagen in een omzien speelt de telegraaf, alle speurhonden worden uitgezon den, en er heerscht eene beweging, die zou doen denken dat het vaderland in gevaar verkeert. We leven inderdaad al onder eene won derlijke regeering Men zegt dat terwijl donderdag de brand in de Kamer losberstte, Mad. Graux voor hare kinderen en anderen, dansles hield. Men heeft de kleinen onder een of ander voorwendsel de balschoenen doen uittrekken, om de gewone bottienen aan te doen. Een der jufferkens, hoorende dat er gevaar was, is in het hotel van financiën teruggekeerd, om hare balschoe nen te gaan.... redden. Indien onze minister van financiën in alles zoo voorzienend was als die kleine danseres De dagbladen keuren ongenadig de af wezigheid af van de ministers bij de begrafenis van generaal Joly, oud lid van het voorloopig bestuur. a De klerikale dagbladen hebben gelijk, zegt de Gazette Petrus, 't Is droevig de doodkist van een der stichters onzer nationaliteit naar liet kerkhof te zien voeren, zonder dat het gou vernement zich de moeite geve dezelve te gaan groeten. Armand Peltzer. Die droevig beruchte naam heeft weêr voor de rechtbank van Ver- viers geklonken en wel, in de kwestie aan wien het recht van voogdij toekomt. De Indé- pendance geeft een breedvoerig verslag over de pleidooi van Mr Schoenfeld, die al de rech ten voor den ter dood veroordeelde Armand wil behouden zien. De advokaat bestrijdt dus de rechten van den grootvader Boeking, en hij beschuldigt dezen dat hij het dochterke van Armand zou willen opvoeden in de verachting voor haren vader Die grootvader wil het kind afzon deren het bij zich houden bij hem, die 70 jaar oud is, die nooit in zijnen hof komt, kleingeestige denkbeelden heeft, onweerdig van een man in de 19e eeuw(ü); hij, die, roept de advokaat uit. weigert.... champagne te drinken, omdat deze in Frankrijk gemaakt is. Ziedaar de dwaze argumenten, die de advo- kaat ten voordeele der zaak-Peltzer aanhaalt. Zeker zijn de Peltzers meer dan de grootvader mannen van onzen tijd Zij waren op de hoog te van hunne eeuw en zij, zij weigerden niet van champagne le drinken M. Boeking wil het kind zoo ver mogelijk van de Peltzers verwijderd houdenen men kan hem daarin geen ongelijk geven. Toen Armand het kind in de gevangenis wilde doen komen, om het te omhelzen, zegde 31 Boe king Gij, gij zijt niet weerd nvv kind te om helzen, en hij had nogmaals gelijk. Wij spreken hier hooger van het proces te j Verviers, dat de ter dood veroordeelde Armand Peltzer voert, om de voogdij over zijn doch terken te betwisten aan den grootvader M. Boeking. Voor dezen leste pleit Al. Mallar, die den veroordeelde Peltzer in een waar daglicht heelt teruggezet en hem onweerdig heelt ver- j klaard die voogdij uil tc oefenen, terwijl 31. Bocuing een eerlijk man is en blijlt Peltzer is een onzedelijk man, getuige de episoden in het proces, in hetwelk la question de femme de groote rol speelde. Overigens, iedereen weet wie Peltzer is. Niettegenstaande dat is 3Ir Picard komen pleiten, dat hij die voogdij moet blijven behouden, en hier moet men het volgende geval plaatsen ALorens naar Leuven getransporteerd te worden, wilde Peltzer nog eens zijn kind zien Al. Schcenfeld ging naar Duitschland om Ma rietta te halen. Vader Boeking gaf eindelijk hel kind meê, docli op stellige belolten dat het onmiddellijk bij hem zou teruggebracht wor den. Welnu, T is waar, zegt 31. Picard, die belolle werd niet gehouden, maar ook Armand Peltzer had vernomen dat de grootvader zijn kind in minachting voor den vader wilde op voeden. En de arme vader, doodelijk bedroefd, verloren in smart, zweert dat hot kind nooit bij den grootvader zal terugkeeren Belofte breken en eed op eed doen, zijn eigenschappen die Armand Peltzer in ruime mate bezit, en M. Picard had dit niet moeten vergeten. De liberale pers welke blijkbaar hel medelijden voor Peltzer wil opwekken, zou beter doen dien schurk maar stil in de verge telheid te laten, al was hij dan ook grootdig nitaris der logie De gemeente Hofstade in Brabant werd dezer dagen ook geweldig door overstroomin gen getroffen. In den nacht van 23 tot 24 november is de dijk der Senue. op het grond gebied dergemeente Sempsi, langs den kant van Hofstade doorgebroken. Een groot gedeel te van de bezaaide velden staal onder water. Men heeft aan de overheid gevraagd om den dijk te herstellen, doch ongelukkiglijk wordt er niets gedaan, en het water, in plaats van zijnen regelmatigen loop te volgen, verspreidt zich over de velden, De schade is zeer aan zienlijk. Zaterdag lazen wij in het Fondsenblad dat een kind hetwelk de gemeenteschool van St-Amandsberg bijwoonde, gestorven was tengevolge van bekomen kneuzingen. Wij deel den echter dit nieuws niet meê, en wachtten nadere inlichtingen af. Ziethier thans wat wij in gemeld blad over de zaak aantreffen Wij hebben gisteren volgens een liberaal blad meêgedeeld, dat een kind te St-Amands berg gestorven was ten gevolge van bekomen mishandelingen. Het bladje voegde er bij dat dit kind de gemeenteschool bezocht. Dit scheen ons aardig wij hebben inlich tingen gensmen en ziethier wat wij vernomen hebben De leerling der officieele school die overle den is, is de genaamde Laureys. Vrijdag ten 5 i/2 ure is het parket van Gent, AIM. Wurth en Penneman, vergezeld van de wetsdoktors Van der Meersch en De Visscher, naarSt- Amandsberg geweest. Men is overgegaan lot de lijkschouwing van het kind en, naar men ons meldt, schijnt daar uit gebleken te zijn dat de kleine overleden is aan ontsteking van het hersenvlies, gevolg van eeu kneuzenden slag op het hoofdverder is een plek aan de bil waargenomen, die dezelfde oorzaak moet gehad hebben. Wie heeft die slagen toegebracht Het parket zal maandag zijn onderzoek voort zetten. Ons dunkt dat het wat lankmoedig te werk gaan is. Het handelt met meer Kracht en meer iever als ergens een vrije onderwijzer over maanden en jaren een kind op de vingers gelikt heelt met den steel van 'een pennehon- der. Maar ware het bovenstaande geval aan eeneu leerling van eene catholieke school gebeurd, er waren misschien reeds aanhoudingen ge daan om het vluchten te beletten van personen op wie verdenking zou kunnen wegen. 3Ien leest in 't Handelsblad Er worden ons nog van alle zijden bijzonderheden aange bracht over den storm en de hooge tij van woensdag. Reeds in den morgend was de tij ding in de stad verspreid, dat eene buitenge wone tij te wachten stond, zoo dat al wie wilde, zijne voorzorgen had kunnen nemen om schade te voorkomen. Velen nogtans hadden de loopendegeruchten niet willen gelooven en begonnen slechts het reddingswerk, toen zij hel water bij eiken golf slag al hooger en hooger zagon stijgen. Die onvoorzichtigheid was oorzaak van vele ver liezen, die men had kunnen voorkomen. Om zich een denkbeeld te maken van den buiten gewone» boogeii waterstand van woensdag, zijhet ons genoeg te zeggen dat, bij gewone hooge tij, het water 6 m. 50 c. m. bereikt woensdag ten 2 ure teekende de peilschaal 9 meters 35 centimeters. Op den 31 Januari 1877, was de waterstand 9 m. 45 cm. en den 4februari1825, 9 m. 20cm. Uit de ons toegekomen inlichtingen blijkt, dat al de kaaien der stad overstroomd waren, behalve de Rijnkaai, die een meter hooger ligt en waar het water slechts juist den blauwen steen bespoelde. Al de koopwaren die op de kaaien onder de hangaars lagen, van af de Bolerrui tot aan het Zuiden, zijn allen min of meer beschadigd, daar zij allen een voet diep in het water lagen. Van de particulieren heeft den eigendom van 31. Jonn Dewit op de Bolerrui, vooral veel schade geleden. Aan de Zuiderstatie staat een hangaar, toe- hoorende aan 31. Ruys, expediteur deze han gaar ligt veel leeger dan de slooten der stad en bevatte op 't oogenblik een groot getal kisten met weefsels uit bet binnenland. De schade, aan deze koopwaren toegebracht, schijnt zeer aanzienlijk te zijri. Er hebben aardinzakkingen plaats gehad, op de Bolerrui, in de Vlaamschestraat, en aan de Statiekaai. Op deze leste plaats staan vele kelders onder water. 3Ien heeft nog opgemerkt dat de opkomende tij voortdurend eene groote hoeveelheid lisch aanvoerde. Dit lisch, dat zich op de dijken be vond, gereed om naar de hoeven der polders gebracht te worden, waar het gebruikt wordt tot strooisel, zal vau daar weggespoeld en naar de stad tot voor de Vlaamsche kaai gevoerd zijn. De storm en tij gaven ook aadleiding tot eenige ongelukken met schepen. Ten half vier ure, werd de deensche schooner Frederike, kapitein Willassen, door een slee per te Antwerpen binnengebracht. Dit schip was den 8 dezer van Antwerpen vertrokken, bestemming voor Shields. Het vaartuig bevond zich woensdag op de hoogie van Borsele (bene den- rivier en had twee ankers en zijne ketting verloren, toen het op op sleeptouw genomen werd. Donderdag morgend is de italiaansche bark Si, den 2 dezer van Antwerpen weggevaren, insgelijks in die haven gebracht, zonder ankers of kettingen. Beneden de rivier, op de hoogte van Fort Frederik, is woensdag namiddag een onbeken de tjalk gezonken. Alen verkeert in den groot- sten angst aangaande de bemanning, waarover tot nu toe niet de minste tijding ontvangen is# Een zonderling voorval om te eindigen t Kwart voor 3 ure stonden burgemeester en schepenen aan de monding van den kleinen bassin het woedende water na te zien, toen eensklaps een heer met een pelsen frak aan en een paraplu onder den arm, voor hen kwam geloopen. Aan den rand van het water geko men. wierp hij zijnen paraplu in den stroom, maakte eene groetende beweging in de rich ting der heeren, en sprong zijnen drijvenden paraplu achterna. Hij werd echter onmiddelijk gered en naar het verbandshuis gebracht, waar hij de eerste zorgen ontving. De drenkeling scheen echter niet al te zeer te vreden, dat men hem gered had. De man die bij het razend weêr van woens dag de dood in den vloed wilde zoeken, is zekere Ggewezen herbergier der 5' wijk, die thans een der omliggende dorpen bewoont, en waarschijnlijk aan zinneloosheid lijdt. Een foergon van de artillerie, bespannen met vier peerden en onder geleide van twee kondukteurs, begaf zicli woensdag namiddag, rond 2 ure, met voorraad van het fort 4 naar het fort 5. Aan den doorgang van den ijzeren weg, bareel n. 3, beging de barreelwachter de onvoorzichtigheid een der barreelen te openen ofschoon er een trein verwacht werd. De vier peerden stonden op de baan, toen de trein reeds in volle vaart aankwam in plaats van nu den tweeden barreel te opeuen,verloor de wach ter de tegenwoordigheid van geest en dwong de soldaten met hunnen foergon achteruit te rijden.Er was echter geen tijd meer om dit met goed gevolg te doen, iets wat de konducteurs gelukkig nog in lijd bemerkten. Zij sprongen dus van hunne peerden en redden zich spoedig. De trein wierp twee peerden omver, die gedood werden, terwijl de anderen zulke zware won den bekwamen, dat de statie-overste van den Ouden-God ze deed afmaken. 'Ook de foergon is min of meer beschadigd. De totale schade bedraagd 4200 irank. (Handelsblad.) Zondag nacht zijn er dieven gekomen in eene kerk te Luik en hebben er zich meester gemaakt van voor ongeveer 1500 fr. gods dienstige voorwerpen, waaronder eene ciborie in verguld koper, ter weerde van 150 fr. en eenen kelk, ter weerde van 500 fr. De dieven zijn niet gekend. Een onderzoek is begonnen. Zondag avond is te Warchin eene stout moedige diefstal gepleegd. Twee zwart ge maakte kerels, zijn in het huis gekomen van vrouw X... die alleen thuis was. Zij hebben haar met de dood bedreigd, indien zij niet dadelijk al haar geld gaf. Het is onnoodig om hulp te roepen, had een hunner gezegd, niemand zal er komen. Wij weten dat uw man in de herberg zit en met de kaarten aan 't spe len is. De arme vrouw, meer dood dan le vend, wees de schurken de plaats aan, waar zich eene nog al aanzienlijke som geld bevond. De dichte sneeuwmantel die des Winters gewoonlijk onze straten en onze velden bedekt, zet gansch het gepluimde volkje dat in het schoone seizoen onze weiden en akkers ver lustigt, dat ons zoo krachtdadig ter hulp komt in de verdelging der insecten, vijanden onzer oogsten, iti hangen nood. 't Is dan het oogenblik om, ten voordeele der vogels, een nieuwen oproep te doen niet enkel loti het gevoelen, maar tot het welbe grepen belang van den landbouwer. Met op zekere plaatsen den grond bloot te maken en er dagelijks een weinig onbruikbaar graan te strooien, zal hij een groot getal vogels van de dood bevrijden, welke hem, in den zomer, honderdvoudig zullen wedergeven het geen hij hun zal geleend hebben. In vele gemeenten heeft de openbare over heid zelf dit middel in oefening gesteld, en het is te hopen dat het gebruik er van zich meer en meer zal verspreiden. Indien het nog noodig moclite wezen het nut te bewijzen van de maatregels welke voor doel hebben de insectenetende vogels te be schermen, zullen wij het volgende feit aanha len Een paar jaren geleden, lazen wij in de dagbladend dat een engelsch schip de Theems verlaten had, naar Nieuw-Zeeland eene lading medevoerende van 1.230 levende vogels, zoo als musschen, merels, vinken, spreeuwen, enz. Op het einde der reis, moesten al deze vogels in vrijheid worden gelaten, en zeer strenge straffen waren uilgevaard tegen hen, die ze zochten te verdelgen. Deze zending was gevraagd geworden door de pachters van Nieuw- Zeeland, wier oogsten maar al te dikwijls door de insecten en vooral door de rupsen, vernield worden. Laat ons niet minder verstandig zijn dan de pacfiters der Antipoden en wijl wij insec tenetende vogels in overvloed bezitten, wach ten wij ons ze van honger te laten sterven. Al wat lijdt, heeft récht op [medelijden. FRANKRIJK. De postboot Ville de Naples die dienst doet tusschen Marseille en Algiers, is maandag in de haven van deze stad aangekomen, na eene ver schrikkelijke reis. Een groot deel der passagiers waren jonge soldaten. Eenigen onder hen, meest Brelanjers, wierpen zich in de salon op hunne knieën, luid biddende. Anderen wilden eene sloep te water laten. Een soldaat werd met voorbijgaande zinneloosheid geslagen, liep over het dek, met een mes in de hand en wondde twee zijner gezellen. Een andere sprong in bet water, maar werd gered. De kapitein verhaalde dat hij nog nooit dergelijk tempeest gezien had. De Biljardspeler Vignaux. Hel schijnt te blijken, dat Vignaux, de fransche speler, ook zijn tweeden amerikaanschen tegenstrever op den biljard zal kloppen. De partij te Lyon gespeeld tusschen MM. Schseffer en Daly, is geëindigd met de over winning van den eerste, die 2400 puoten had, tegen zijnen tegenstrever 2,302. Ziehier thans eene kleine geschiedenis uit de jongelingsjaren van Vignaux. Men stelde hem op zekeren dag voor eene partij te spelen tegen een gekenden liefhebber, en voor een nog al aanzienlijk inleggeld, maar op eene voorwaardebeide spelers zou men eeneu doek voor bel rechter oog binden. Vignaux aanveèrdde. Men begon zijn tegen strever won.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2