reglementen, gemaakt krachtens de tweede paragraaf van artikel 1, zullen gestraft wor den, hetzij bij samenhooping, hetzij afzonder lijk, met eene gevangzitting van acht dagen tot eene maand en eene boete van zes-en-twintig franken tot twee honderd franken. Bij hervalling is de boete van vijftig franken ten minste en vier honderd franken ten meeste. Art. 6. Er bestaat herval wanneer tegen den overtreder binnen de vijf voorgaande jaren een vonnis is geveld wegens feilen, voorzien bij de reglementen, voorgeschreven ingevolge artikel 1. Art. 7. Indien er verzachtende omstair standigheden beslaan, mogen de straffen van gevangzitting en boete verminderd worden tot degene van politie. Art. 8. Er zal elke drie jaren door de Regeering aan de Wetgevende Kamers een verslag worden gedaan betrekkelijk de uitvoe ring der tegenwoordige wet en den gezond heidstoestand der huisdieren. Art. 9. Zijn afgeschaft de wetten en ver ordeningen waarvan de'bepalingen in strijd zijn met de tegenwoordige wet en namelijk het arrest van het parlement van Parijs van 24 Maart 1745, de arresten van den Staatsraad van 19 Juli 1746 en van 16 Juli 1784, de om zendbrief van 23 Messidor, jaar V over de gezondheidspolitie der huisdieren, en de wet van 26 Februari 1866 op den besmettelijken typhus, of runderpest. Art. 10. Koninklijke besluiten zullende tijdstippen vaststellen waarop de bepalingen der tegenwoordige wet zuilen uilvoerbaar gemaakt worden. Kondigen de tegenwoordige wet af, bevelen dat zij met 's Lands zegel bekleed en bij middel van den Moniteur bekend gemaakt worde. Gegeven te Brussel, den 30 December 1882, enz. Besmettelijke Ziekten. Toepassing van art. 319 van het Strafwetboek. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toekomenden, Heil. Gezien het art. 319 van het Strafwetboek van 8 Juni 1867, aldus luidende Art. 319. Alle houder of hoeder van dieren of vee, verdacht aangedaan te zijn van besmettelijke ziekten door de Regeering bepaald, die den burgemeester der gemeente, waar zij zich bevinden, niet zal hebben ter- stond gewaarschuwd, of die, zelfs eer de burgemeester op de waarschuwing geant- woord heeft, zoo niet zal hebben opgesloten gehouden, zal gestraft worden met eene ge- vangzitting van acht dagen tot twee maanden en eene geldboete van zes-en-twintig tot twee honderd franken. Gezien de artikels 320 en 321 van hetzelfde wetboek (i) Op voorstel van Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken. Wij hebben besloten en Wij besluiten Art. 1. De besmettelijke ziekten, die, naar de termen der artikels 319, 320 en 321 van het Strafwetboek van 8 Juni 1867 kunnen aanleiding geven tot misdrijven betrekkelijk de veeziekten zijn de volgende 1° Bij de eenhoevigen (peerd, ezel, muil ezel, muildier), het snot en de worm; 2° Bij de herkauwers de runderpest, de tongblaar 3° Bij het rundvee de aanstekelijke long ziekte 4° Bij de schapende schaapspokken, het rotkreupel en het schurft, 5° Bij de zwijnen, de tongblaar; 6° Bij alle zoogdieren, de razernij en de koolziekten (2). Art. 2. De koninklijke besluiten van 31 December 1867 en van 12 November 1872 zijn ingetrokken. Art. 3. Onze Minister van Justitie is ge last met de uitvoering van 't huidig besluit. Gegeven enz. Daarna volgt een verslag aan den Koning 't welk weinig belang voor de landbouwers oplevert en wij dus daarlaten. (Wordt voortgezet.) HANDEL EN NIJVERHEID. Telegraaf. De dagbladen der Vereenigde- Staten van Amerika staan thans vol artikelen over de kwestie der exploitatie van den tele graaf in't belang van het publiek. Is het beter voor de belanghebbenden dat de telegraafinien in handen van den Staat of in die van bijzonde- renzijn, ziedaar waarover uitspraak moet ge daan worden., Doktor Green bespreekt de zaak in een arti kel der American Review en besluit ten voor- deele van het leste systeem. Ziehier eenigen zijner beweegredens Engeland, Duilschland, Frankrijk en Oosten- rijk-Hongarië samen hebben voor 150 millioen inwoners, slechts een telegraafnet van 140,000 mijlen, terwijl de Vereenigde-Staten met hunne 52 millioen inwoners, zich mogen verheugen in een net van 180,000 mijlen. Een telegram uit Brussel, Antwerpen of Parijs heeft twee uren noodig om te Londen aan te komen. Eene depeche uit New-York is indehelft van dit tijd verloop in de hoofdstad van Engeland. (1) Art. 320. Zullen met eene gevangzitting van twee lot zes maanden en eene geldboet van honderd tot vijfhon derd frank gestiaft worden, zij die, niettegenstaande het ver bod van bet Bestuur, hunne besmette dieren of hun besmet vee met andere zullen laten in aanraking komen. Art. 321. Indien, uit de aanraking bij het voorgaande artikel vernield, eene besmetting onder de andere dieren is ontstaan, zullen zij, die het verbod van de bestuurlijke over heden zullen overtreden hebben, gestraft worden met eene gevangzitting van zes maanden tot drij jaar en eene geldboet van honderd tot drij duizend frank. (2) Meestal deze ziekten hebben in sommige streken van Vlaamgch Belgis verschillende benamingen. Ziehier eene kleine opgave Snot. Ook rol(Limburg en Ant.) \rolle snolte (West- VI.) snotzeikte (Antw. en Westvl.) rolstrengel (Limb.) kwade droes (West-Vl.) en rotte droes (Limb.) Worm. Ook rot peerdeschurft (Liiub. en Oost-Vl.) kwaadaardige huidworm (West-VI.)rijdende worm (Oost- Vl.). Runderpest. Ook besmettelijke typhus (West-Vl. en Oost-Vl.) veepest (West-Vl., Antw. en Limb.). Tongblaar of Mondspruw. Ook muil en poolplaag (West-Vl. en Oost-Vl.) kwaadaardige pootziekte, tong- en pootziekte (Antw.)mullplaag, poolplaag (Oost-Vl.) muil- en pootziekte (Limb.). Aanstekelijke longziekte. Ook Lengplaag (West-Vl.) besmettelijke loosziekte (Antw.)besmettelijke long- en ribbenvlies-ontsleking, uitzweetende longontsteking (Oost- Vl.). Pokken, schaapspokken.Ook schaapspokziekle (Limb.); Rotkreupel. Ook pootziekte (Limb, en Antw.)hin- kerpool zeer (Oost-Vl.)kwaadaardig klauwzeer (West-Vl.), Schurft. Ook rui, ruig (Oost-Vl.West-Vl., Lim burg) krauwsel (Limb.) krauwte (West-Vl.) Koolziekte. Ook koolvuur, longvuur (West-Vl.) miltvuur (West-Vl., Limb.) kool, pestkool, bloedzweer Oost-Vl.). Wat meer is, niets is voordeeliger voor den verbruiker dan de mededinging; wat in andere zaken waar is, is ook liet geval voor hen die zich van den telegraaf bedienen. Bij het ver zenden per depechen komen de misslagen in Europa veelvuldig voor, terwijl in Amerika dit slechts een maal het geval is op 5000 verzon den telegrammen. Eindelijk is liet verzenden eener depeche nergens goedkooper dan in Amerika. Postbons. Te beginnen van den 1 januari aanstaande, zal het bestuur der posten, post bons uitgeven. De bons zullen van de weerden zijn van 1, 2, 3, 4, o, 6, 7, 8, 9 en 10 fr., zonder breuk de verzender zal er postzegels mogen bijplak ken voor de centiemen. Er zal aan den verzender, tegelijkertijd met den bon, een ontvangstbewijs der gestorte som afgeleverd worden. De laks der bons is bepaald op 5 centiemen. De verzender zal, alvorens liern te verzenden door de post. den naam en het adres van den bestemmeling op den bon moeten schrijven. De bons zullen in al de postbureelen van het koninkrijk ter uilbetaling kunnen aange boden worden. Zij zullen niet uitbetaald worden dan tegen kwiitantie van de personen op wiens naam zij gemaakt zijn. De bestemmeling, indien hij niet persoonlijk gekend is, zal, om zijne identiteit vast te stellen, den omslag moeten toonen van den brief waarin de bon verzonden is. De inwoners van plaatsen waar een poslbureel is, zullen mits eenen optaks van 5 centimen, te betaling thuis verkrijgen bij middel der fak- teurs. De bons zullen drie maanden geldig zijn eens dit tijdstip voorbij, zullen zij niet meer kunnen uitbetaald worden dan met toelating van het bestuur. De verloren of vernietigde bons zullen zon der kosten kunnen vervangen worden na een tijdstip van vier maanden, te rekenen van den dag der uitgifte. Er zal in dat geval geen rekening gehouden worden van de bijgeplakte postzegels, De niet uitbetaalde bons blijven na verloop van vijfjaar ten voordeele van de schatkist. Het bestuur der posten blijft verantwoorde lijk voor het bedrag van uitgifte der bons. Liberale Lummels. Wij hebben veertien dagen geleden bewezen dat de gediplomeerde schrijvelaars uit 't Ver bond ellendige bloodaards of logenaars waren. Die gediplomeerde beroemdheden (salueert, geëerde lezers,) roepen zoo luid zij kunnen dat de Denderbode gedurig liegt en bedriegt, en wij hebben hen de gelegenheid gegeven ons zoo eens voor goed op heeterdaad van logen- taal en bedrog te betrappen, en ze weigeren... En waarom weigeren ze?... Omdat zij, gelijk men hier te Aelst zegt, in hun bewijs zouden vuil vallen. De oflicieele beroemdheden (salueert nog eens geëerde lezers) poogden zich uit den slag te trekken met hunnen Tist Lummels vooruit te zetten, doeh die domme bloodaardsslreek deed niet alleen alle onpartijdige lieden van beide gezindheden, ja, zelfs fanatieke libera len schokschouderen en schaterlachen... Onze oflicieele beroemdheden (weèral eens gesalueerd lieve lezers) begrepen onmidde- lijk hunnen toestandzij begrepen dat zij bloodaards of loogenaars wa ren en Jblevon.... Kost wat kost, moesten zij zich dus op nieuw pogen uit den slag te trekken.... Wat gedaan... Na, de zaak in algemeene vergade ring besproken te hebben, en aan de welke Pellepatal, Haasje van den arduinen bisschop Draaiflik, Nest haar, Student, Astekje en gansch 't rommelzoo der oflicieele beroemdheden deelnamen, werd er besloten den Denderbode weêral eens uit te dagen. Het Verbond wan zondag 11. verbindt zich dus eene som van fir. IO.OOO, zegge tïen duizend franks te betalen aan 't goed- werk door ons aan te wijzen,indien wij kunnen bewijzen dat Tist Lummels, van ouders tot voorouders, sedert meer dan 300 jaren, geen aelstenaar is. 't Is om te bersten van lachen Tien duizend franks een baga- telleke voor de oflicieele gediplomeerde Be roemdheden die zoo gemakkelijk leven met riemen te snijden uit een andersmans leêr Dat volkje spreekt van duizend franks als of zij ter straat te vinden liggen, en ze voor 't opscheppen te verkrijgen waren. Maar de zaak eens goed ingezien, waarom ons niet een millioen beloofd, gediplo meerde lui frakken Gij hebt immers toch de overtuiging dat wij nooit bewijzen kunnen dat Tist Lummels, geen ware aelstenaar is... Om dit te bewijzen zouden wij dien feilen Tist Lummels moeten kennen van hair en pluim... E11 sedert weken vragen wij wie die liberale feniks toch wezen mag.... Is Tist Lummels misschien te deftig om zich aan 't publiek te toonen Maar Iaat ons eens zien Wij begrijpen wellicht den voorstel van 't Verbond niet goed. Wil men ons soms uitdagen te kunnen bewijzen dat er hier te Aelst en elders, sedert 300 jaren, »eene liberale lummels hebben bestaan of ge- ieefd Oh dat zou de kwestie gansch verande ren Dan moeten wij nederig bekennen dat wij dit onmogelijk kunnen bewijzen. Immers het geslacht der liberale lummels is oud, ja, zeer oud; zijn oorsprong verliest zich in de duisternis der tijden, en, men mag zon der overdrijving zeggen dat men, van 't begin der Schepping af voortdurend het bestaan van liberale lummels heeft kunnen bestatigen.... Cain wasdeeerste vader der liberale lummels en zijne afstammelingen in alle vakken hebben zich altijd waardig van hem getoond doch deze zijn minder gekend. Ten tijde dat onze Zaligmaker deze aarde bewandelde, leefden de phariseën, een slach van scheinheilige, arglistige en boosaardige libe rale lummels.... Van dan af, door alle eeuwen heen tot op onze dagen, trof men hier en overal aan liberale lummels onder de moordenaars liberale lummels onder de baanstroopers liberale lummels onder de brandstichters liberale lummels onder de dieven van allen aard liberale lummels onder de overspelers liberale lummels onder de eedverbrekers liberale lummels onder de verdruk kers van weduwen en wee zen liberale lummels onder de bankroe tiers liberale lummels onder de gulzigaards en lui aards, enz. enz Jn de vijftiende eeuw trof men vooral de libe rale lummels aan bij de water- en boschgeuzen die 400 onzer kerken en kloosters plunderden en in brand staken, en duizende priesters en monikken om het leven brachten Hoevele liberale lummels er sedertdien tot de fransche revolutie van de jaren 90 om hun ne schelmstukken gehangen of geradbraakt wierdeu, hoeveel er op schabelleke stonden of met 't brandijzer gemerkt wierden, is ons on bekend. doch 't getal is voorzeker overgroot. Jan de Licht onder andere was ook al een liberale lummel. De fransche revolutie der jaren 90 bracht de liberale lummels weer beter onder 'tdaglicht. Alsdan waren het weêr libera'e lummels die de hoofden van koning Lodewijk XVI en zijne familie, der priesters en edelen deden vallen 't Waren liberale lummels die de goederen der kerken, kloosters en edellieden alsdan roofden '1 Waren libeiale lummels die hier en elders tempels aan de godin a de Rede oprichtten 't Waren liberale lummels die de schuilplaats der priesters en edellieden aan de sansculot ten gingen verraden zoohaast zij eene kon den ontdekken; 't Waren liberale lummels, in een woord, die in de jaren 90, de oorzaak waren van alle de ongelukken en rampen die onze vaderen te verduren hebben gehad De Binders wier schelmstukken onze stads genoot, de heer S. Van der Gucht, zoo wel be schrijft, waren ook al liberale lummels. Onder Napoleon I leefden er ook liberale lummels en de ergste waren dezen die, mits eene vette belooning, de zonen der rijken van den militairen dienst vrijlieten om de zonen van weduwen en geringe landbouwers in hun ne plaats tot kanonvleesch te doen dienen. Na 1830, trof men eerst liberale lummels aan onder de gedaante van Orangisten en sedert dien hebben zij zich hier in Belgie zeer ver spreid... En men denke niet dat het in Belgie alleen is dat de liberale lummels zich talrijk bevinden. In Italië hebben zij den Paus van zijne wet telijke staten beroofd, en de kloostergoederen aangeslagen en openbaarlijk verkocht. In Spanje hebben de liberale lummels meer maals de goederen der kloosters aangeslagen en verkocht. In Frankrijk brachten de liberale lummels de commu ne lot stand, vermoorden de gijzelaars en staken Parijs aan de vier hoeken in brand. In Rusland brachten de liberale lummels den keizer Alexander II om 't leven. Heden treft men onder den naam van arnar- chisten overal liberale lummels aan, die op niets anders uit zijn dan om met dynamiet te werken. Laat ons nu uitscheiden want aan de con frérie der liberale lummels is geen einde te vin den. Men ziet het, 't ras der liberale lummels heeft altijd bestaan en is verre van uitgestorven te wezen. 't Is waarlijk spijtig dat wij over niet meer alaats beschikken om den geslachtboom der liberale lummels onder andere opzichten dan de bovenstaande zoo wat meer te ontwikke len. Wilden wij ons de moeite geven van zekere oorkonden te raadplegen en er den inhoud van meê te deelen, 't zouden wij niet zijn die zou den hoeven te blozen maar wel de afstamme lingen van zekere liberale lummels wier namen hier door 't volk heden nog vervloekt worden.... Hebt gij dat beet groote liberale lummels rechterlijkêITronijk. Zaak-Godin. Het verbrekingshof heeft dijnsdag eene plechtige openbare zitting gehou den, onderhetvoorzitterschap van M. DeLongé eersten voorzitter. De bijzondere zaak,die op de rol van deze zit ting was gebracht, was die van den ongeluk- kigen Godin, welke twee achtereenvolgende keeren veroordeeld werd als deserteur, door het krijgshof en dat na verloop van twaalf jaar. Wij hebben in den tijd al de bijzonderheden betreffende deze zaak medegedeeld onze le zers zullen zich dus de zaak ook nog wel her inneren. Het vonnis van den krijgsraad, waardoor Godin vrijgesproken werd, was volkomen in den waren zin van den toestand. De prokureur- general heeft dit dan ook zeer goed doen uit schijnen. Ten sltftle vroeg hij de verbreking van het vonnis, uitgesproken door het krijgs hof. Na eene korte beraadslaging heeft het hof een plechtig vonnis uitgebracht, geheel over eenkomstig de konklusiën van den prokuruer- general. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer S. Verguit, pastor te Aspelare, heeft zijn ontslag gegeven, en is vervangen door zijnen onderpastor den Eerw. Heer C S. Druwé. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. E. V. D. te St.-L. E. fr. 6,00 over 1883. ALLERHANDE NIEUWS. Bericht aan de katholieken. Deze week hebben meester Pellepatat geflan keerd van 't Haasje van den arduinen bisschop, zich ten gehuchte Mijlbeke, ten huize van ver scheidene calholieke kiezers.begeven ten einde eenige inlichtingen aangaande hun kiesrecht of dit van hunne geburen in te winnen. Wij waarschuwen onzen vrienden en ver zoeken hen alle de hen onbekende personen die diesaangaande inlichtingen komen nemen, beleefdelijk en feestelijk 't gat van den tem merman te toonen. Men vergete niet dat de liberale speurhon den meest al een kwaad hair in hunnen staart hebben. Volgens een brusselsch dagblad werd gemeld dat al de werken van Rude, die de Kaïner van Volksvertegenwoordigers versier den. vernield zijn. Dat is een misslag. Het borstbeeld van koning Willem is gered en be vindt zich bij dat van generaal Van der Mersch van de brabantsche omwenteling en van de leden van het voorloopig goevernement der omwenteling van 1830. De twee schoone figu ren, die het bovenste gedeelte der schouw van de leeszaal versierden, zijn niet beschadigd. Tengevolge van de zaak-Godin, waaro ver hel verbrekingshof in zijne plechtige zit ting van verleden woensdag uitspraak gedaan heeft, verhaalt men eene andere zonderlinge militaire geschiedenis. Verscheidene jaren ge leden had een wees, thans bediende van den Staat, op zeventienjarigen ouderdom, eene vrijwillige verbintenis aangegaan voor acht jaren dienst. Twee jaren later had zijn voogd er niet aan gedacht hem aan te geven voor de loting, daar hij toch soldaat was. Nu was hij, zonder het voorzeker te willen, achterblijver. Men vervolgt hem, ondanks zijne reklamen, ondanks zijne vrijwillige verbindtenis, en men veroordeelt hem om elf jaar dienst te doen, drij jaren meer dan zijne verbintenis. En hij heeft ze gedaan Het gerucht is in omloop dal de koning lichtelijk ziek is en dat, indien hij tegen den 1 januari niet hersteld is, er met nieuwjaar geen receptie zal plaats hebben. De bouwkundige Beyaert is door den minister van binnenlandsche zaken aangeduid, om de plannen op te maken voor het herbou wen der Kamer. Men schrijft uit Brussel dat de nieuwe zaal der Kamer ongeveer 200 plaatsen zal be vallen. Er zullen behoorlijke inrichtingen ge maakt worden voor de drukpers. Dezeven leden die de Kamer in commis sie benoemd heeft om te zien wat er te doen is ten gevolge van den brand van 't Paleis der Natie, hebben besloten dat het best zal wezen de zaal van het Senaat te gebruiken, in af wachting dat het afgebrande paleis herbouwd zal zijn. Na gezocht en onderzocht te hebben, waren alle zeven de leden der commissie van hel zelfde gedacht. De commissie stelde ook voor de afgebrande lokalen er op te bouwen. Maandag heeft de Kamer de voorstellen der commissie met eenparigheid aanveerd. Zaterdag heeft nogmaals een verschrik kelijke brand gewoed, ditmaal op den Noorder boulevard, te Brussel, in het groot magazijn van den Printemps universel, eene soort van bazar waar alles verkocht wierd wat men in een huisgezin noodig heeft. Het gebouw, dat vier stagiën had, was een der grootste en schoonste van den boulevard. Hoe het vuur er in gekomen is weet nie mand de bewoners waren naar den schouw burg gegaan, en toen zij terug kwamen, von den zij nog slechts vier muren en eenen hoop rookende puinen in een ure tijds was alles vernield. De brand is eene herhaling geweest van wat al de branden in de hoofdstad zijn het vuur verwoest alles op zijn gemak, daar er weinig of geen middel bestaat om het tegen te hou den. Het was 1 ure 's nachts toen de vlammen door de vitrien sloegen. Om 1 1/2 ure waren de pompiers met hunne brandspuiten tegenwoor dig, doch zij hadden geen water, of liever... geene drukking De puinhoopen van de magazijnen van den Printemps Universel worden nog altijd door eene ontelbare menigte bezocht. Een binnen muur van 22 meters hoog, 6 meters breed en 2 meters dik is maandag ingestort. De slag was zoo hevig dat het naburige huis waggelde en geheel gebersten is langs den kant van de rue de la Fiancée. M. De Doncker, huurder van de eerste verdieping is bij middel eener leer tot aan de plaats kunnen geraken waar zijn geldkoffer staat, en heeft er in tegenwoordig heid van afgeveerdigden van hel parket 350,000 fr. weerden uitgehaald. Hij weende van blijd schap, en waarlijk, dat is gemakkelijk te be grijpen. 't Is altijd voort een concert van klachten over het nieow jusiiciepaleis van Brussel, dit babijlonisch gebouw. Advokaten en rechters klagen al om ter meest. 't Zijn al gangen en trappen. Men loopt er zich dood moê om van het een 'naar het ander te gaan. De eigenlijke zalen zijn veel te klein 't is er somber en doodsch. Er zou wel moeten geheele dagen licht bran den. Enz., enz., een geheel concert van klachten. Met den winter zijn de klachten nog ver groot. 't Is nu dat de verwarmde lucht in het paleis niet zuiver en zeer ongezond is. Die lucht komt van uit de kelders en wordt door machienen naar boven gejogen. De gemeenteraad van Brussel gaat de inrichting van de pompiers der hoofdstad ver anderen en versterken, 'tls noodig genoeg, volgens men alsaan ziet Dijnsdag avond heeft men in eenen kleer- goedwinkel te Brussel eene vrouw aangehou den, die poogde valsche geldstukken uit te geven. Men deed de vrouw aanhouden, omdat zij beweerde dat de geldstukken echt waren. Na onderzoek bleek het dat zij bij zekeren C... woonde op wiens kamer men nog verscheide ne valsche stukken, benevens het noodige ge reedschap om ze te maken, gevonden heeft. Beiden zijn naar de gevangenis gebracht. Zij moesten donderdag trouwen De dieven worden al langer hoe stout moediger. Dezer dagen is een diefstal gepleegd, ten nadeele van den graaf van Vlaanderen. De graaf was te Tervueren op jacht geweest en 't avonds bracht hij naar het kasteel 10 fezanten, 2 sneppen, 10 hazen en een twintigtal konij nen. De fezanten, de sneppen en eenige hazen, moesten op aanwijzing van den graaf, naar Brussel gezonden en het overige zoo als naar gewoonte, uitgedeeld worden. Op aanraden van den intendent werd het wild zoo lang in het kleine gebouw gelegd, dat vroeger gediend heeft tot stal en remisie voor de ekwipagie van keizerin Charlotte. Toen men 's anderdaags het wild wilde verzenden, was alles verdwe nen. De wilde konijnen alleen had men laten liggen. De daders zijn niet gekend. Eenige jaren geleden vond men in de Hoogstraat te Brussel, het lijk van eene onge lukkige, die men naar het doodenhuis bracht. Eenige dagen nadien kwam eene vrouw, wier echtgenoot verdwenen was, in het doodenhuis en dacht haar man te herkenen. Verscheidene jaren zijn reeds na deze droevige gebeurtenis verloopen. Dijnsdag avond had men zich juist aan tafel gezet om het eetmaal te nemen, toen eensklaps de vader des huisgezins binnenkwam hij wiens dood men sedert verscheidene jaren beweend had. Onmogelijk om de vreugde dezer brave lieden te beschrijven. Zekerlijk hebben zij een onverwacht Kerkfeest gehad. Men heeft thans de akte van overlijden van hem die men dood waande, moeten doen veranderen. -Expositie. Volgens een schrijver uit Antwerpen aan de Gazelle van Brussel, zou het aandringen der Antwerpenaars op het nemen eener beslissing, in zake der tentoonstellings niet nutteloos geweest zijn men heeft woens, dag op eene solutie en op de bescherming de- konings in die onderneming gehoopt. De vreemde landen, behalve Duitschland, hebben hunne medehulp beloofd. De Précurseur maakt groot lawaai over een vonnis, gegeven door de rechtbank van Verviers, waarbij een pastor van die stad aan eene familie 15,000 fr. moet teruggeven, die bij legaat aan goede werken en vrije scholen vermaakt waren. De pastor heeft daarin niets te zien de fes teerder dacht met zijn geld te mogen doen wat hij wilde hij gaf die som aan het onderwijs der calholieke kinderen. De tribunaal breekt nu dit testament en geeft het geld aan de familie terug. Zou men ook zöö gedaan hebben, vraagt het Journal de Bruxelles metdelOO.OOO fr. die Br.*. Verhaeghen legateerde aan debrusselsche I100- geschool, zij, die ook niet wettelijk ontvangen mocht Heeft meri toen ook van geplunderde fami lies gesproken Toch niet. In alle geval is dit vonnis alweer eene les voor degenen, die denken dat zij, in België met hun geld mogen doen wat zij willen. Als zij volgens hun geweten de catholieke scholen willen bevoordeelen, wordt hun testament verbroken. Zij zullen dus wel doen andere maatregels te nemen, om hunne rechten te waarborgen. D.u is aardig, zei 'ne boer de geuzen pretendeeren altijd dat zij voor vrijheid zijn, en zij hebben geene andere woorden in den mond als verplichten moeten, met eene nieuwe wet dwingen, met eene nieuwe wet verbieden, enz. enz. Zij willen nu zelfs de ouders in ,tkotzelten als zij hunne kinderen geen jaren iang naar de school zenden zij doen de gemeente betalen voor kinderen die op 't papier naar school gaan zij trekken hel tractement af van denge nen die zijnen mond durft opendoen. Dat is een vreemde manier van voor de vrijheid te zijn De boer had gelijk. De geuzen redeneeren in zake van vrijheid zoo Gij moogt alles doen wat gij wilt maar niets wat mij niet aan staat Aardige vrienden van de vrijheid. Verleden woesdag is te Vuerne eeSvree- selijk ongeluk gebeurd. De advokaatM. d|spot- Beernaert was bezig kardoezen te maken, ter wijl hij een sigaar rookte, toen plotseling het buskruid vuur vatte en ontplofte met het nood lottig gevolg dat hij ernstige brandwonden be kwam ook zijn huis onderging zware schade, talrijke ruiten werden verbrijzeld en de ont ploffing van het buskruid was zoo hevig dat de nabure huizen op hunne grondvesten daver den, Eene akelige ontdekking werd der dagen gedaan in het bosch van Somzée bij Namen Men heeft het lijk gevonden van eenen man wiens aangezicht grootendeels afgeknaagd was door dieren. Toen het lijk gevonden werd, zat het in knielende houding, leunende op de gesloten vuisten. De lijkschouwing schijnt aan te toonen dat de dood moet opklimmen tot veertien dagen geleden endooreeneberoerte veroorzaakt werd. De valschmunters zetten te Luik nog al tijd hun werk werk voort. Weer zijner valsche vijffrankstukken, met de beeldtenis van Leopold II en het jaartal 1867. in omloop. Twee kerels, de een 18 en de andere 22 jaar, worden ieverig opgezocht. FRANKRIJK. Het is nauwelijks een weinig effen tusschen rrankrijk en Spanjen, of er is weêr al een nieuw geschil opgerezen de fransche ambassadeur bij het Hof van Spanjen, zou door spaansche ambtenaars ergbeleedigd zijn. TGevalisoprecht aardig, en wij verhalen het volgens den parij- zer Figaro. Zoo dan, baron des Michels, 't is de name van den franschen gezant bij het Hof van Span jen, trok naar Madrid. De trein hield aan de grensstatie Irum stil, en de gezant wilde zich naar zekere plaats begeven, waar gewoonlijk opstaat Voor Heeren. Hetzij dat hij die plaats niet vinden kon, het zij dat zij hem te weinig zindelijk voorkwam, wat in Spanjen al zou gebeuren, maar de gezant verliet de statie, liep naar een veld niet verre van daar en zette er zich neder. Dit mishaagde aan den eigenaar van ditland deze stormde naar den baron toe en riep ge biedend o Het zal geen waar zijn Boven dien wilde hij den gezant dwingen er van door te gaan. De baron verzette zich tegen deze wel groote eischen van den eigenaardecommizen der statie schoten hunnen landgenoot ter hulp, en aldus ontstond een twist, waaruit nu nieuwe zwarigheden tusschen Spanje en Frankrijk dreigen te ontspiunen een belee- digde gezant Een spaansch blad de Impartial, noemt het gebeurde een lamentabel voorval. Hoe men de zake nu zal aangaan om in officiële notas en in diplomatieken stijl over dit lamentabel voor val te handelen, dat is te weten Er zal daar meer-als een gewoon talent toe noodig zijn. Dezer dagen gingen twee broeders te Parijs eene weddingschap aan om het meest borreltjes rhum te drinken. Toen de eene smoordrokken op den grond lag, stond de andere op en ging aan de deur om wat versche lucht te scheppen en zoo mogelijk wat te her stellen, maar hij was nauwelijks op straat of hij zakte gevoelloos in een. Het bloed was hem naar het hoofd gestegen en een uur later was hij een lijk. -Bij de fransche statie Mont-de-Marsan zat eene dame met hare vier kinderen in eenen sneltrein die uit Bordeaux kwam, toen plotse ling de portel open ging en een der kleinen die er tegen geleund was er uit viel. Zonder zich te bedenken, sprong de doodelijk verschrikte haar kind achterna. Toen de beambten bij de aankomst te Mont-de-Marsan het voorgevallene vernamen en zich met een lokomolief naar de plaats van het ongeluk begaven, vonden zij het kind ongedeerd; maar de moeder lag levenloos op den weg Verleden maandag rond 1 uur 's nachts, hebben kwaaddoeners de spiegelruit uitge slagen in den winkel van den juweelier Poisard in de rue de Paris, te Clichy. De dieven hebben voor ongeveer 20,000 fr. aan juweelen mee genomen en zijn dan op de vlucht gegaan. De parijzer dagbladen zeggen, dat eene onzeggelijke massa geloovigen te Parijs de mis van Kersnacht heeft bijgewoond. Bijna nooit was er zooveel volk in de kerken te zien geweest. De Madeleine onder ander moest

De Denderbode | 1883 | | pagina 2