niet laten verhopen, dat het einde van den tijd der verdenking aanstaande is. De schadevergoeding, voorzien bij art. 14, wordt niet vergund indien bij schouwing van het lichaam het bestaan der ziekte niet erkend is. (Wordt voortgezet.) Nationale Militie. Loting van 1884. Wij achten het geraadzaam nogmaals aan de ouders en voogden, de verplichtingen te herinneren welke zij te vervullen hebben, indien zij hunne zonen of pleegkinderen willen remplaceeren. 1° De vraag om eenen remplacant moet aan den heer minister van oorlog toegezonden worden vóór 1 Februari. 2" Bij de vraag moet eene kwittancie ge voegd zijn, welke bewijst dat de vrager eene som van 200 franks gestort heelt ten bureele van den Ontvanger der Domeinen van 't kanton zijner woonstede. 3° Deze twee honderd franks moeten ge stort worden in den tusschentijd van 2 tot 22 Januari. Na den 22 wordt die storting niet meer aangenomen. Op 't stuk 't welk door den heer Ontvanger der Domeinen of van 't Enregistrement wordt afgeleverd, is op de keerzijde een formuul van brief gedrukt en men heeft slechts de naam en voornamen van den loteling en de plaats waar hij verblijft in te vullen. Het invullen is zeer gemakkelijk, want alles wijst zijn eigen aan op de formuulmen zorge dat alles klaar en lees baargeschreven zij. Als de formuul behoorlijk is ingevuld, sluit men dezelve in eene enveloppe, waarop men 't volgende schrijft Aan den heer Minister van Oorlog te Brussel. Deze brief moet niet gefrankeerd worden. Wij herinneren ten slotte dat de lotelingen welke 200 fr. voor hunne remplaceering hebben gestort, deze 200 franks terugkrijgen, indien zij een goed nummer hebben getrokken. Wie zich dus een remplacant wil bezorgen, passé op HANDEL EN NIJVERHEID. Trichienen. Eene depeche uit Washington meldt dat de staalssekretaris aan M. Morton, gezant der Vereenigde Staten te Parijs, per telegraaf het volgende heeft meégedeeld M. Curtis, door hel departement van landbouw benoemd tot expert om een onderzoek doen over de trichienenziekte, verklaart in zijn offi cieel verslag, dat er onder de amerikaansche varkens geen ziekte heërscht. In cêne verga dering der Verecnigingvan fokkers in hel Wes ten is ookbestaiigd, dat er geen ziekte beerscht onder de verkens in. uhio, Illinois, Indiana, Michigan er Wisconsin. Nop Tist Lummels Vriend Oenderbode. Ge schijnt niet te begrijpen waarom de fameuze Tist Lummels zijn aangezicht in volledaglicht niet durft toonen. Moest gij hem ken nen zoo als ik, het zou u niet verwonderen, want de sukkelaar viert ook zijnen feestdag op St-Mertekc.. Maar zeg eens, Denderbode, ik heb eens willen nagaan wat het woord Lummel in de vreemde talen beteckent of beduiden wil In de fransche taal beleekent Lummel Persorine sans énergie, niais, nigaud, benétrustre, grossier, burdaud, paysan, manant, palot.... Een schoone collectie niet waar, vriend In 't tngelsch beduidt Lummel a Sillya foolisch, a simpletona ninny, a rustical, a churl, a clown, an auikard person, a comical. In 't latijn vertaalt men Lummel als volgtVir absurdus, stupidusinfanus, fatuus, stolidus, stipes, enz. ens. In't spaansch noemt men een Lummel: Halcon niego, necio, tonto, simple, bobo, idiota, bendito, rustro, grose- ro, pesado, majadero, estupido, enz. enz. immers in Spanje zijn de lummels ook wel bekend Go ziel, vriend Denderbode, dat de lummels overal wel gelukt zijn. Gegroet, vriend. X. Z. Wij moeten onze achtbare correspondent doen opmerken dat het ons onmogelijk was den familie boom der lummels zoo diepgrondig te onderzoeken. Aan alles moet men toch weten palen te stellen, want, men merke het wel op, moesten wij deze zaak nog verder onderzoeken, wij zouden eindelijk tot den uitslag geraken dal alle liberalen, niet een enkel uitgezonderd, tot de familie van Tist Lummels zou den toebehooren!... Zonderlinge Geruchten. Een blad van Gent bevat bijzonderheden over een vellenfa- briek die, als zij echt zijn, de tusschenkomst der geneeskundige kommissie eischen. Wij meenen zelfs dat in alle geval die kommissie een onderzoek zou moeten doen, al ware 't maar om de menschen gerust te stellen die er werken. Het blad in kwestie beweert, dat in 1881 vier meisjes van buiten de Dampoort gestorven zijn, ten gevolge van het bewerken van haar, dat uit Rusland was ingevoerd. Later zouden al de meisjes uit die fabriek bloedzweeren gehad hebben en verscheidene zouden gestorven zijn. Later nog zouden twee jonge mannen uit die fabriek aan eene geheim zinnige ziekte overleden zijn. Onlangs is nog een jonge man overleden op raadselachtige wijze hij kwam onpasselijk thuis, na zulk vreemd haar bewerkt te hebben en was eenige uren later reeds een lijk. Zon derlinge verschijnselen, die de doktor zelve niet wist uit te leggen, zouden zich op het lijk den volgeuden dag vertoond hebben. Dat zijn maar geruchten misschien, die door een socialistisch blad gebruikt worden als een wapen tegen de fabrikanten. Wij zijn van meening dat men daarom niet laten mag, ernstig te onderzoeken of die ge zegden gegrond zijn. De bevoegde overheid en de geneeskundige kommissie hebben hier eenen plicht te vervvullen. Fondsenblad PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. De Windt, priester in het Seminarie, is onderpastoor benoemd te Aspelare. De E. H- Souffriau, priester der laatste wijding, is professor benoemd in Sint. Jozefsgesticht te St. Nikolaas. Kerk van <Jen H. «Jozef. LEENING VAN 60,000 FR. De gevau'en coupons dezer leening zijn betaalbaar bijeten heer Fr. Van Severen. Schat bewaarder der Kerk. Tragel. ALLERHANDE NIEUWS. De Aalstersclie Klapper Almanak voor 't Schrikkeljaar .0. B. J. C. 4884, zal. in den loop dezer week aan alle onze geëerde geabonneerden van den buiten toegezonden worden. Kampstrijd op den biljart, ter eslaminet Au Pavilion, groote merkt. Maandag 7 Januari 1884, om 9 uren 's avonds, loling der seriën voor de 2e ronde. Zondag 6 Januari 1884, om 8 uren 's avonds, loting voor de eerste ronde van het Vloerbolspel, bij August Kiekens, A la. maison de Bavière, Houtmarkt Aelst. Men schrijft ons uit Nederhassolt Ik had u reeds mondelings een woord gezegd over de zaak van Nederhasselt. Op de eenvoudige aanklacht van een hoogmoedigen winkelier tegen den vrijen onderwijzer,kwam het parket van Audenaarde, bijgestaan door eene gansche brigade gendarmen naar Nederhasselt ge stormd om er den beschuldigden catholieken onderwijzer aan te houden. De beer Pastoor, een zieklijk mensch, wierd door deze onverwachte gebeurtenis hevig ge schokt, begaf zich te bed en was vijf dagen later een lijk. De moeder var. den catholieken onderwijzer werd gevaarlijk ziek en heeft de laatste HH. Sacramenten ontvangen. Decatho- lieke onderwijzer welken men spoedig had losgelaten, ligt ook gevaarlijk ziek. Zondag lest, na de Hoiagmis, bekende de aanklager, en dus deze die de oorzaak van alles is, dat hij ongelijk heeft gehad den catho lieken onderwijzer valschelijk te beschuldigen. Men vraagt zich af of de magistratuur nu een zoo gewillig werktuig ten dienste der politieke wraakzucht is geworden, dat eene eenvoudige aanklacht voldoende is, om zonder het ge ringste bewijs, iemand met groot lawijt naar 't gevang te leiden, omdat die iemand een catholieke onderwijzer is Men zou bet nogthans zeggen, Eenigen tijd geleden, wierd een liberaal kopstuk uit eene naburige stad van Nederhasselt van iets der gelijks beschuldigd, en 't Parket wachtte zich wel te komen algestormd om hem met eene groote uitstalling der openbare macht gevan gen te nemen. Het parket kwam aldaar om zoo te zeggen, incognito aan, onderzocht de zaak en vondt de beschuidiging ongegrond. Waarom werd aldus ook te Nederhasselt niet gehandeld v. Sedert eenige dagen zijn twee honderd negen-en-zestig gemeenten Vdi-he; land door het gouvernement gemachtigd of liever ge dwongen, ten gevolge der schooluitgaven, de gemeentebelastingen te verhoogen. 't Ziet er hel uit Sedert eenigen tijd heeft de Moniteur aangekondigd dat dertig plaatsen van toezich- lers open waren in het justiciepaleis le Brus sel. Wilt gij eens weten hoeveel annvragen M. Bara ontvangen heeft? Zestien honderd!.. M. Olin heeft de postzegels van het oud model afgeschaft en nieuwe doen maken in Engeland, omdat de oude te goed konden afge- wasschen en opnieuw gebruikt te worden. Dat is hem echter tegengeslagen. Een hooger amb tenaar van zijn ministerie heeft aan M. Olin bewezen dat hij erin gelukt is de gebruikte postzegels van het nieuw model zoo schoon te wasschen, dat men ze van de nieuwe niet kan onderscheiden. M. Olin zal alzoo leeren zijne postzegels in Engeland te doen maken ten dure koste der belgische lastenbetalers Men leest in de Chronique Er wordt op dit ooger.blik veel gesproken van een schandaal gepleegd in eene groote administratie van den Staat te Brussel. Er is kwestie van ontvreem dingen gepleegd sedert meer dan 15 jaar en een groot cijfer beloopende. De justicie is met de zaak bemoeiden een onderzoek is begonnen. Twee personen zijn aangehouden, verscheidene anderen zijn op het punt aangehouden te wor den. Al de papieren dezer administratie zijn aangeslagen en worden thans onderzocht. Meer kunnen wij voor het oogeriblik over de zaak niet melden wij zullen wachten tot het onder zoek geëindigd is. Het schijnt dat liet in 't geheel niet warm is. in het babylonsche gebouw, dat men justi ciepaleis heet, te Brussel. De advokaten en magistraten klagen geweldig over den koude. En middelerwijl duiden de thermometers on veranderlijk 22 centigraden boven zero. Ziehier een der behendigste diefstallen die er reeds gepleegd zijn. In den nacht van zaterdag lot zondag zijn dieven gekomen in het magazijn van M. Heyndrickx, brouwer, rue Locquenghien, te Brussel. Zij hebben drij tonnen lambik, ieder 250 liters inhoudende, meêgenomen. Merk wel op, dat om dezen diefstal te plegen, er ten minste drij personen noodig waren, en een wagen of kamiori, ten minste met een peerd bespannen. Men ziet dus dat de dieven zich volstrekt niet meer ge- neeren. Zaterdag avond rond 8 uren bracht men in het policiebureel der rue de la Ligue, te Brussel, een kerel, die door twee policie- ageuten in de Post aangehouden was. Alhoe wel deze aanhouding met veel spoed had plaats gehad, was zij toch niet aan de menigte ont snapt, en spoedig was het gerucht in omloop dat men de hand gelegd had op een der ge vaarlijkste nihilisten. Ziehier echter wat er gebeurd was Sinds acht dagen kwam een persoon, met duizend voorzorgen, op de Post, om brieven te reklameeren die gezonden waren dan eens aan Paolo Zumaglino, dan weêr aan Victor Novareze. Dit had de aan dacht der policie gaande gemaakt. De hoofd- kommissaris, M. Bourgeois, werd verwittigd deze gelaste een zijner agenten den persoon in kweste goed te bewaken. Men kwam wel dra te weten dat Novareze of Zumaglino op de Quai aux Briques woonde, en dat hij nooit zijne woning verliet, dan om naar de Post te gaan. Een der brieven werd door de policie openge broken en deze had spoedig het bewijs dat Novareze jongelingen trachtte aan te werven, die geschikt waren om valsche munt uit te geven. Van toen af was de aanhouding van den valschmunter besloten, en zij had dan ook verleden zaterdag avond plaats. Eene huiszoeking werd gedaan en men vond de noo- dige werktuigen om valsche munt te verveer- digen, Paolo was nog in het bezit van zeven valsche vijffrankstukken, met de beeltenis van Victor Emmanuel en het jaargetal 1875, voor treffelijk nagemaakt. De misdadiger bekende weldra dat hij Giacomo-Poalo Zumaglino heet te, geboren te Chivano (Italië) den 16 meert 1859, schoenmaker. Hij had zijn land verlaten in 1880 en werd den 16 december van hetzelfde jaar veroordeeld door het assisenhof der Loire, tot drij jaar gevangenis, omdat hij valsch geld in omloop gebracht had. O.mtrent eene maand geleden hebben wij gemeld dat z£.kerefl Sgewezen lakteur- ovefste vgri den ijzereüweg in de Noordersta tie te Brussel, aangehouden was te Parijs en uitgeleverd op aanvraag van het belgiscli gou vernement. Deze kerel, die thans zeer ziek is en zich in de gevangenis der Kleine Karmelie ten bevindt, vervalschte de aankomst-bulletijns en verhoogde het gewicht der verzondene koopwaren. Zinspelende op deze gebeurtenis, zegde dijnsdag een brusselsch dagblad dat een groot schandaal gepleegd werd in eene ad ministratie v»n den Staat te Brussel. Twee personen zijn aangehouden en verscheidene andere zijn op het punt ook aangehouden te worden. Maandag meldde de Gazette, volgens eene Antwerpsche korrespondencie, dat voor dezelfde zaak een aanhoudingsmandaat uitge- veerdigd was tegen zekeren Xklerk bij den ijzerenweg van den Staat le Antwerpen- Oost." Woensdag avond nog werd dit nieuws door een ander blad bekrachtigd. De Gazette heeft thans brief omvangen van M. Simoul, statieoverste te Antwerpen-Oost, waarin deze al de gemelde feilen logenstraft. Het schijnt dat bet jaar goed begonnen is voor de dieven. Dijnsdag nacht word een diefstal met braak en beklimming gepleegd, len nadeele van Mevr. Janssens, moeder van den achtbaren magistraat van dien naam, wo nende le Gt-Gilles bij Brussel. De dieven heb ben voor meer dan vier duizend frank gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Men meldt dat Mevr. Janssens eene premie van 500 fr. beloofd heeft aan dengene, die de daders van den diefstal, ten harent gepleegd, zal doen aanhouden. De dieven hadden zich meester gemaakt van verscheidene zilveren voorwerpen van aanzienlijke weerde. Tever geefs hebben de kwaaddoeners donderdag avond gepoogd nogmaals in de woning te komen van M. Janssens. De policie van St-Gilles bij Brussel, heeft een inwoner dezer gemeente aangehouden, die eene reeks van aftruggelarijen gepleegd heeft, waarvan het totaal ten minste 120,000 fr. beloopt. De geuzen hebben te Brussel een nieuw blad gesticht. La Gauche, e de katholieken ook een, Le Palriote. De Boers te Brussel. Men weet dat eene deputatie van de Transvaalsche Republiek thans in Europa is. Van Londen zal zij zich r aar Nederland begeven, waar talrijke receptie- comiteiten, samengesteld uil personen van alle gezindheden gevormd zijn. De deputatie der Boers zal ook België bezoeken. Naar hel schijnt maken de vlaamsche maatschappijen der hoofd stad zich gereed om hunne afrikaansche broe ders weerdiglijk te ontvangen. De muren der naburige huizen van den Printemps universel zijn gebersten. Men vreest voor instortingen het gevaar is zelfs zoo groot dat M. Bourgeois, politie-commissaris, het verkeer van trams en rijtuigen verboden heeft op hel gedeelte van den Noorderboulevard begrepen tusschen de place de Brouckere en de rue du Pont Neuf. Vervolgens heeft de overheid bevel gegeven aan de inwoners van de huizen n. 34 en 36, Noorderboulevard 2, 4, 6, 8, 1 en Ibis van de rue de la Fiancee, zoo spoedig mogelijk hunne woningen te verlaten.Dit bevel heeft, zooals men overigens goed begrijpen kan, een grooten schrik onder de ongelukki- gen doen ontstaan. Het was eene algemeene vlucht De vrouwen liepen met hunne kinde ren op den arm, weenend door de straat, ter wijl de mannen in alierhaast hunne meubels trachten te redden. Uit een ofïicieelen staat opgemaakt door de zorgen der rechterlijke afdeeling van de brusselsche politie, blijkt dat er sedert twee jaren 500 verdwijningen bij de politie der hooldstad zijn aangegeven, door de parketten van belgische en vreemde steden. Tachtig der verdwenen personen hebben Brussel bewoond waarvan er nog vijf op te zoeken blijven. Van die vijf zijn er vier, waarvan men zeker weet dat zij hel land hebben verlaten de vijfde is niet kunnen terug gevonden worden, omdat men slechts onduidelijke inlichtingen had om trent zijnen persoon. Deze persoon heeft Brus sel bewoond onder een valschen naam. Men is wederom geheel in de war nopens de verdwijning van M. Dechamps. Over veer tien dagen meende men nog al dat hij naar Amerika was. Nu is men geheel en als van dat gedacht wederom gekeerd, en men veronder stelt opnieuw van alles. Men heeft nu opzoe kingen gedaan in de vaart van Charleroi, doch er is niets ontdekt geworden. Een stier, die men woensdag avond in de Zuiderstatie te Brussel, uiteen wagen deed komen, is schielijk razend geworden. Het was onmogelijk er zich meester van te maken en eerst donderdag morgend heeft men hem kun nen vangen, na eerst de grootste voorzorgen genomen te hebben, om hem te kunnen nade ren. Men verzekert ons zegt het Fondsenblad van Gent, dat de ontvanger der erfenisrechten niet in staat is de personen, die zich van de vlaamsche taal bedienen, te verslaan, ofschoon hij dagelijksch in betrekking is met lieden die niets dan vlaamsch kennens. Ons dunkens zou hel gouvernement weldoen zulke ambtenaars in eene waalsche provincie te plaatsen. Men verzekert.dat eeenige dagen geleden te Gent twee fransche deserteurs, afgemat, zonder geld en bijna zonder kleéren aankwa men. Die personen vroegen niet liever dan te werken zij werden als wevers aangenomen in de fabriek van M. Benoit De Leener. Dezer dagen kregen zij van den oppercommissaris van politie, die op hooger bevel handelde, order het land binnen de acht dagen te verlaten, Zulke handelwijze van vvege de overheid is niet te rechlveerdigen de communards zete len in de ministerieele bureelen en de arme drommels weggejaagd. Verdwijning. Wij hebben de verdwij ning gemeld van den kommissionaris Simon Keerstock, wonende in de Bdgradestraat te Gent. Hel is een bejaard man, die gewoonlijk op den Hooiaard de kalanten stond af te wach ten. Zooals wij gezegd hebben, was hij door eenen wijnkoopman gelast met twee manden wijn te vervoeren, Hij is met zijnen wagen uit de Rabotstraat gekomen en heeft de eerste mand besteld op de Ste-Elisebethgracht hij is van daar gereden naar de Dampoort, waar hij de andere mand wijn moestbestellen, en sedert dien heeft men niets meer van hem of van den wagen gehoord. Het is reeds verscheidene dagen geleden en men weet niet of hier een ongeluk, eene mis- daad of vrijwillige verdwijning plaats heeft I gehad. Men meent dat hij verdronken is ergens ach ter het Rabot. Sedert woensdag zijn twee pom piers en een kaporaal bezig met haken in de vaart te zoeken. De kaporaal der pompiers is door eene ver keerde beweging uit de boot gevallen en ver dronken. Niet een der pompiers kon zijn over ste redden. Groote opschudding beerscht in de wijk van het Rabot, over die ersclirikkelijke gebeurte nis. (Nadere bijzonderheden.) De kaporaal der pompiers, wiens ongeluk kig einde wij hooger melden is de_ genaam de Theophiel Waelgraeve, oud 36 jaren. Hij is uit de boot gevallen, waarin hij stond om naar het lijk van Keersioch te zoeken. Men zegt ons dat geen enkel der pompiers, die zich bij hem bevonden, kon zwemmen. Daarbij had hij bij in T water vallen den haak en de red dingstoestellen meegesleept en was alle hulp onmogelijk. Het was 20 minuten nadien toen men den pompier ophaalde, die in de fabriek van M. Jules De Hemptinne werd binnengedrageu en waai men alle mogelijke pogingen heeft aan gewend, maar te vergeefs, om hem tot liet leven te roepen. Waelgraeve was een goed bediende, die zich meer dan eens door zijne zelfopoffering heeft onderscheiden. Het lijk van den kommissionnaris Keerstock is nog niet [gevonden. Donderdag namiddag heeft op het gemeente kerkhof de begrafenis plaats gehad van den kaporaal Waelgraeve. Zijn lijk werd vergezeld door de overige pompiers der stad, die eene leste hulde bewezen aan hem, die als slacht offer van zijne plichtbetrachting bezweken is. Verleden woensdag zijndi Kerstdag, hebben te St-Denijs Westrem twee kinderc van eene anglikaansche familie, lie zich te den catholieken godsdienst heeft bekeerd, m veel Tochtigheid en onder eenengrooten volks toeloop, in de parochiale kerk het Doopsel ontvangen en hunne Lersie Communie gedaan. De kerk was, ter dezer gelegenheid, prachtig versierd en de talrijke aanwezigen werden diep bewogen door deze aandoenlijke plechtigheid. Een stoutmoedige diefstal is maandag avond te Antwerpen in de herberg De Kal, in de Kattenstraat, n. 11, gepleegd. In die herberg is eene fondsenmaatschappij gevestigd. Deze hield juist maandag avond zitting. Tusschen half tien en 10 ure zijn er dieven langs den garig op eene kamer der tweede verdieping geraakt, waar de maatschappij hare geiden bewaarde. De dieven hebben eene kas opengebroken, waarin de baas juis een uur te voren 205 frank had gelegd, welke zijn zoon lierngebracht bad. De dieven hebben zich van dat geld meester gemaakt, alsook van eene som van 15 frank, toehoorende aan eenebillardmaatschappij, ins gelijks in De Kat gevestigd. Verder hebben zij nog 120 frank roofd, welke de boetenkas der fondserimaatschappij bevatte. De groote fondsenkas was naar beneden in de herbergzaal gebracht, waar de maatschappij hare vereenigingen hield. De dieven hebben een koevoet en een versleten hoed achterge laten. Men leest in 't Handelsblad Woensdag middag, omtrent half een, waren drij kinderen uit de Dijkstraat, Marie Van Cot- tem, oud 7 jaar, haar vijfjarig broerke en een ander meisje uit de geburen, aan 't spelen op een nabij gelegen onbebouwden grond, ge naamd de Wei. De kinderen vonden een blikken dooske, van de grootte eener doos met blink. Zij had den te vergeefs gepoogd het te openen, toen Marie Van Cottem op liet ongelukkig gedacht kwam er met een steen op te slaan. Eene verschrikkelijke ontploffing had plaats het was als de knal van een kanonschot De geburen snelden toe en vonden de kleine Marie Van Cottem deerlijk verminkt. Haar lin keroog was uit de holte gerukt en geheel de linkerkant van bet aangezicht was verschrik kelijk gewond. Het kind werd naar de woning harer ouders, Dijkstrijd, 46, gebracht, waar zij de eerste zorgen bekwam. In den namiddag heeft men haar naar het gasthuis moeten vervoeren. Haar toestand is zeer bedenkelijk. Uit het ingestelde onderzoek blijkt dat, sedert een week of twee, een aantal kinderen uit den omtrek der Dijkstraat, in 't bezit zijn van dezelfde dooskes, als datgene welke de oorzaak is van dees ongeval. Die dooskes heb ben zij aan de Dokken gehaald. Men vermoedt dat het springbussen zijn, die als signalen op de spoorwegen gebruikt worden. Men maakt tegenwoordig biljart- bollen van caoutchouc, omgeven door eene korst van celluloid, die als een lucifer kan ont vlammen. Bij het maken van een carambol in een kofïïhuis boulevard Poissonnière te Parijs, schoten er dezer dagen twee van de drij bol len in brand Het gemeentebestuur van- Brugge heeft tonnekens zeewater doen komen van de voor naamste havens der fransche, engelsche en nederlandsche kusten, ten einde door schei kundige bewerkingen te ondervinden welke er de bestandeelen van zijn en alzoo te berekenen hoeveel slijk en zand er in voortkomt. Alsdan zal men eene gelijksoortige bewerking doen onderstaan aan het zeewater van onze kust, en bestaligen of de verzameling tusschen Heyst en Blankenberghe zoo zeer te duchten is dan het de officieele kommissie beweert. De normale school van Brugge, dat pa leis in welk een regiment soldaten op zijn eeuwig gemak zou logeeren, is te klein voor Hunne Majesteiten de liberale jongelingen, die er gaan leeren studeeren voor officieelen ren tier. Er moet nog eene muziekzaal bij komen van 80,000 frank Er is eilaas geen twijfel meer over het lot der oostensche sloep n. 137 zij is met man en muis vergaan in den lesten storm die zeeramp heeft verscheidene familiën in den rouw gedompeld. Er waren 6 man aan boord en drij van hen laten negen weezen achter. Ziehier de namen der ekwipagie van de sloep Karei Van Hoecks, patroon, laat eene weduwe met 7 kinderen achter Lodewijk Van Hoecks, zijn broeder, eene weduwe en een kind Oscar Van Hoecks, zoon van den patroon, ongehuwd Karei Lagaye, laat eene weduwe en een kind achter Felix Verburgh en Emile CransholT, ongehuwden. Er wordt eene in» sclirijvingslijst ten voordeele der weduwen en weezen ie Oostende rondgezonden. Het Journal dWpres geeft aan zijnen libe ralen korifrater op de kneukels, omdat hij niet spreekt van zekeren liberalen gemeenteontvan ger, die zich op eene zonderlinge wijze heeft onderscheiden. Men spreekt zegt het Fondsen blad van twee schriftvervalschingeu, misbruik van den gemeeritestempel en van een tekort van 4700 fr. in de gemeentekas gelaten te hebben. Zondag avond, rond 8 ure, bevond zich de dienstmeid van Mad. Greuse, wonende in de rue de la Coupe, te Bergen alleen thuis. Het meisje, dat zeer bang is, dacht dat men gebeld had en dat men naar boven kwam. Meer dood dan levend van schrik, opende zij het venster en riep om hulp. Voorbijgangers poogden de deur te openen om tot bij haar te komen, doch te vergeefs. Zich inbeeldende dat men naar hoven kwam om haar te dooden, wilde zij ten allen prijze de vlucht nemen. Eensklaps sprong zij door het venster harer slaapkamer en kwam op de binnenplaats te recht. De ongelukkige, een meisje van 15 jaar, is erg aan de knie en het aangezicht gekwetst. Haar toestand is zeer bedenkelijk. De kerkdieven zetten hun werk voort. In den nacht van van vrijdag tot zaterdag der ver- ledene week, zijn zij in de kerk van Vaux sous- Glièvremont bij Luik. gebrokeu. Zij hebben al de offerblokken verbrijzeld en het geld meêge nomen ook hebben zij de hand gelegd op ver scheidene gouden en zilveren voorwerpen. De kerkdieven zetten hun werk voort in Limburg. Na sedert eenigen tijd verscheidene kerken der omstreken van Tongeren bezoch. te hebben, zijn zij in den nacht van maandag tot dijnsdag in de O.-L.-Vrouwekerk deze" stad gekomen en hebben er al de offerblokken opengebroken en den inhoud geroofd, bene vens verscheidene zilveren voorwerpen, alles ter weerde van ongeveer 2500 fr. Te vergeefs hebben zij gepoogd hei geldkoffer open te bre ken. In de sakristij lagen voor ongeveer 12,000 fr. godsdienstige voorwerpen gereed om meê nemen. Men denkt dat de dieven in hun wer. nullen gestoord zijn. De O.-L.-Vrouwe kerk is gelegen tusschen het atheneum, het policiebureel en de woning van den suisse der kerk. Men meldt dat de daders van den diefstal^ gepleegd in de O.-L.-Vrouwekerk te Tongeren, donderdag morgend te Luik aangehouden zijn. Het zijn twee mannen en eene vrouw. Eeii aanhoudingsmandaat is tegen de drij personen uitgeveerdigd. Het nieuwjaar is bij den genaamden Bouchez, wonende in de Kloosterstraat, te Jemmapes, droevig begonnen. Zijn zoon Paul was hem een gelukkig nieuwjaar komen wen- schen. Hij had een geweer bij zich om, zoodra hij het huis zijns vaders zou verlaten hebben, in de straat een schot te lossen. Men weet dat er in den Borinage bij iedere gelegenheid moet geschoten worden. Vader en zoon zaten nabij de stoof, toen eensklaps liet schot afging de vader werd gekwetst in bet aangezicht en viel op de stoof. De zoon is ook erg gewond. Hun toestand is zeer bedenkelijk. De gemeente Heelen-Bosch, nabij Leau, heeft het jaar 1884, ingehuldigd met een brand, die twee woningen vernield heelt. Twee kin deren zijn bijna in het vuur omgekomen. Don derdag morgend sliepen de twee kleinen te midden van den hof, waar men ze gelegd had zij waren zelf niet eens wakker geworden. Men schrijft uit Deurne Woensdag nacht is een dielstal in de kerk alhier ge pleegd. Bij middel van ijzeren handboomen hebben de dieven de groote kerkdeur openge broken. Zij hebben drij offerblokken geopend, doch slechts van twee den inhoud geroofd. De derde bevatte dezen morgend nog het geld dat er was in gestort. In den blok van den arme was er niets, want dijnsdag hadden de arm- meesters hem geruimd. De som door de mis dadigers gestolen, kan niet aanzienlijk zijn, en slechts eenige (ranken bedragen. De dieven moeten goede bekenden zijn, want de wacht gaat hier alle nachten rond, en ten 3 1/2 ure was de politie nog te been. Aridré Yperil, werkman in de glasblazerij van Courcelles, bij Charleroi, verliet woens dag middag de fabriek. Onder weg ontmoette hij de genaamde Mathilda Bernard, die hem een glas vitriool in het aangezicht wierp. Door eene haastige beweging is Yperil er in gelukt het grootste gedeelte van den vitriool te ver mijden, doch de rechterkant van het aange zicht is niet te min erg verbrand. Het parket der rechtbank van Charleroi heeft de aanhou ding van Mathilda Bernard bevolen. HOLLAND. Wij lezen in een hollandsch blad Uil de Lingestrekeii meldt men als eene bijzon derheid, bij menscheDsgeheugen geen jaar gekend te hebben dal er zulke ontzaglijke hoeveelheden aardap pelen nog onverkocht bij de landlieden voorhanden waren. Op veel dorpen liggen nog dnizenden mud er is geen handel in. Aardappelschippers op de Linge komen niet meer, en als er wat verkocht wordt: in het ongekend leeg in prijs, üe groole boeren geven nu liever hunne aardappelen als voeder voor het sial- vee maar de kleine boeren zilten leelijk in deklem; zij kuilen hunne aardappelen in. om ze tot het voor jaar te bewaren. Maar zal het dan beter zijn De zee heeft grillen en de stormen hebben er ook. Nu wordt er v.tn het hollandsch eiland Tezel gemeld, dal ten gevolge van de laatste stormen, het eiland niet verminderd is maar wel.... vermeerderd! Langs T noorden van het eiland, langs Eierland. zijn de duinen inderdaad merkelijk verbreed. FRANKRIJK. De fransche handelaars en nijveraars schijnen niet al te veel vertrouwen te stellen in de nieuwe recht6rs die onlangs door den minister van justicie benoemd zijn. Overal worden nu pogingen gedaan om scheids rechtbanken voor betwiste zaken in te richten. Der gelijke rechtbank is reeds te Rijsel gevormd en be slaat uit gewezen rechterg,diedoorM, Martin Feuillée zijn afgesteld of die hun ontslag gegeven hebben. In den loop van vcrledejaar werden in Frank rijk drie-en zestig ter dood veroordeelingen uitge sproken, maar slechts drie veroordeelden werden gealsrecht. President Grevy beeft dus aan zestig moordenaars genade geschonken, onder ander aan twee vrouwen. De nieuwe fransche leening van 350 milhoen zal uitgegeven worden tusschen 20 januari en 10 februaii. Eenige dagbladen hebben gezegd dat bet fransch gouvernement van zin was bet spoorwegnet vau den Slaat te veikoopen. Tot nu toe zijn er geei onderhandelingen over die zaak aangeknoopt. De beenhouwers to Parijs, wilden de wande ling gezegd van den vetten os herinvoeren en op groot- schen voet inrichten maarzij hadden hiertoe 600,000 fr. noodig zij vroegen de toelating om mot dit doel eene tentoonstelling te mogen houden. Daar deze niet verleend werd, zal aan het ontwerp geen gevolg gegeven worden. Eenige maanden geleden werd hij zekere Mada me V.. te Parijs, voor eene som van 60,000 fr in obligatiën gestolen. Onmogelijk den dader te ontdek ken. Niemand kwam in de kamer waar de obligatiën lageu, tenzij zekere Madame R. de hartsvriendin der bestolene, en deze kon den diefstal niet gepleegd hebben, zoo meende men ten minste. N» dijnsdag morgend ging een jongeling bij een wiselaar binnen en vroeg er de uilbetaling van drie koepons. De wis

De Denderbode | 1884 | | pagina 2