verbod op al de diere» ol alleen op eenige soorten toegepast worden. Art. 24. De op fooren en markten te koop gestelde dieren, welke besmet1 besmet ver dacht zijn, moeten dadelijk verwijderd worden. De eigenaars of houders dezt-r dieren zijn verplicht ze opgesloten te hou ien ingevolge art. 5. van 't huidig besluit. De burgemeester beveelt, desnoods, het op sluiten in een schulhok van die dieren deze zullen, ten koste der eigenaars of houders ge voed en verzorgd worden tot z j zonder be zwaar kunnen vervoerd worden. Art. 25. Zoo deze dieren besmet erkend zijn met eene der ziekten, hierboven in art. 7 vermeld worden zij dadelijk algemaakl, onge- minderd de beloopen straffen voor overtreding der bepalingen van 't huidig besluit. Indien zij enkel erkend zijn als besmet ver dacht met eene dezer ziekten, kan de burge meester machtig*, n lol de onmiddelijke afma king ervan, mils de eigenaar of de houder bet vrage. Iu dit laatste geval beveelt de plaatselijke overheid de te nemen maatregelen, om het vervoer naar de plaatster afmaking derwijze te doen, dal alle gevaar van overzetting der ziekte ontweken zij. An. 26. Wanneer hel bestaan eener aan stekende ziekte op eene foor ol eene markt be- stadigd of zelfs maar vermoed wordt bij een dier, dal herkomstig is van builen de gemeen te, geeft de burgemeester daarvan onmiddelijk bericht aan den gouverneur, met aanduiding van de gemeente en den stal vanwaar bet dier gekomen is. De gouverneur maakt het feit bekend aan den burgemeester van deze gemeente, die de noodige maatregelen neemt om de verbreiding der ziekte te voorkomen. Indien de gemeente van herkomst des diers buiten de provincie ligt, waar de ziekte besla tigd werd, verwittigd de gouverneur zijnen collega, die handelt zooals hierboven gezegd is. Art. 27. Na elke foor ol jaarmarkt, welke hij bezocht heelt, stuurt de veearts aan den burgemeester een verslag over de leiten welke de gezondheidspolitie aanbelangen hij maakt daarvan kopie aan den gouverneur der provin cie binnen den korst mogelijken tijd. IX. Verzamelplaatsen van dieren. Open bare diensten. Art. 28. De tijdelijke verzamelingen van peerden ol ander vee, die aan onderscheidene eigenaars behooren, en bijeengebracht zijn met een ander doel dan verkoop ol ruiling, zijn voor het gezondheidstoezicht gelijkgesteld met de fooren en markten. Art. 29. De minister van binnenlandsche zaken en de gouverneur der provincie kunnen, indien zij bet noodig oordeelen, voorschrijven dat de peerden onderzocht worden, die tot openbare diensten gebruikt worden zooals bij trams, tot liet scheepstrekken, tol verbuur, tot postwagen, enz. Deze onderzoeken worden gedaan door ecnen veearts, daartoe bijzonder algevaardigd door de Regeering. Alle eigenaar van eene bewaarplaats van peerden, bestemd voor eeuen openbaren dienst, welke meer dan vijftig peerden bevat, is ge houden er een afgezonderd lokaal bij te hou den, dat door een bijzonder personeel bediend wordt, en waarin de dieren gestald worden, welke men vermoed aangedaan te zijn van het snot of van bet schurft. X. Verplaatsing van een in verzeker ing ge nomen dier. Art. 30. Een in verzekering genomen dier kan, bij afwijking van de voorschriften des art. 3, geleid of vervoerd worden huilen de bewaarplaats. 1° Wanneer men moet overgaan tot de af making in de voorwaarden voorzien bij de ar tikels 23 en 66. 2° Indien de eigenaar of houder van woon plaats verandert. In dit laatste geval kan de verplaatsing maar gebeuren met bijzondere toelating van den gouverneur, die van dit feit bericht zendt aan zijnen collega, indien bet dier in eene andere provincie moet geleid worden. De gemeenteoverheid neemt de voorzorgen om die verplaatsing te doen, derwijze dat alle gevaar van voortzetting der ziekte vermeden zij. (Wordt vooortgezei). Onze Staatschuld. Volgens de begrooting voor 1x84, onlangs in de Kamer voorgelegd, beloopt de inlrresl alleen der Belgische staatsschuld lot ruim 100 millioen franks, terwijl bet eigentlijk be drag der staatsschuld de ontzaggelijke som van 2,120 millioen, dus meer dan twee mil liards, bereikt, zonder de breuken der hon derdduizenden meê te tellen. Daar nu de bevolking van liet land uit 3 1/2 millioen inwoners bestaat, zoo volgt daaruit dat elk Befgske, bij zijne geboorte reeds een schuldenlast heeft van 533 franks. Eene andere bemerking: in het jaar 1840, het eerste na onze scheiding van Noord- Nederland was de Belgische staatsschuld vijfmaal kleiner dan thans en bedroeg de Hollandsche staatsschuld (die van onze Noor derbroeders) zesmaal meer (1300 millioen gulden) dan de onze (alstoen in 1840 430 millioen fr.) Thans is de Belgische schuld tol 2,120,000,000 franks geklommen en de Hollandsche lot 790,000.000 gulden gedaald. Onuoodig dus te vragen waar de staatsbe stuurders, met hunne voortreffelijke bureau- kralie, het beste klimmen ol met hunne eenvoudige maar rechtschapene heanih- ten, het beste dalen kunnen. Eu de schuld daarvan is dat op een enkel onzer Belgische miuisleriën thans meer beamb ten zijn dan vóór 1830 op de negen ministeriën (bet ministerie van zeewezen en dat van kolo niën inbegrepen) ie «timen. Zietdaar de kanker die aan onze staatskas knaagt. Die kanker is de plaatskensjagerij aan gemoedigd door eene politiek voor welke bet belooneti van kiesdravers eene oprechte nood zakelijkheid geworden is. En als men zoo millioenen op millioenen aan nuttelooze ambten en plaatsen verkwist, zou men nog durven beweeren dat men de magere jaarwedde der geestelijken inkrimpt of afschaft uitspaarzaamheid. Gemeentelasten. Men begint reeds klaar en duidelijk te zien en te ondervinden dat, de gedurig klimmende uitgaven voor de officiële scholen, welke grootendeels ledig staan, de schatkisten der steden en gemeenten geledigd hebben. Om het aanzienlijk tekorl in hunne geldkas te ver meel eren, zijn talrijke gemeentebesturen verplicht de conlributiën te verhoogen, dus vermeerdering van belastingeu op hunne ge meenten te leggen de Slaat heelt net voor beeld gegeven, de gemeenten volgen het na. Alzoo vinden wij wekelijks in den Momteur koninklijke besluiten waarbij een aantal ge meenten gemachtigd ol liever gedwongen zijn de gemeentebelastingen te verhoogen om de overgroote onkosten door de schoolwet van ■1879 veroorzaakt, te bestrijden. Reeds verle- dene week hadden wij eene reeks van twee honderd negen-en-zesiig gemeenten die der gelijke bemachtiging bekomen hadden; deze week zijn er weèr aehl-en-veertig bijgekomen dat maakt 317 gemeenten wier geldkas overloopt vankrot Voegt daarbij dat de gemeenten nog te arm zijn oin hunne buurtwegen te verbeteren, welke schier alle onbruikbaar geworden zijn in Vlaanderen, en gij zult een denkbeeld heb ben van den toestand waarin onze catholieke provinciën zich, dank aan bet geuzen minis terie, met het begin van 1884 bevinden. De nieuwe conlributiën zullen wel een beetje zwaar vallen voor boer en burger, maar wat geeft dat aan ons ministeriehel is daarin wel gerust! Het geuzenwerk moet voleind worden, al moest de lastenbetaler zijn laatslen druppel zweet erbij laten La Gazette de Liége, zegt liet Handelsblad, heelt ieis beters opgeworpen aan een program en als wij dit leste ter zijde hebben gelaten, keuren wij van den anderen kant bet nieuwe ontwerp volkomen goed. La Gazette de Liège zou een algemeen rekwi* sitorium willen opgemaakt zien, tegen bet ministerie en zijrie handlangers. Ieder arrondissement zou de grieven, de verkwistingen van allen aard, de gepleegde onrechtveerdigheden van alle soort, de libe rale schandalen gepleegd door liberale leiders, ambtenaars, commissaires-spéciauxschool meesters, enz. opteekenen, en deze lijsten, naar een daartoe aangesteld midden comiteit gezonden, zouden vereenigd eerie aanklacht worden, die aan vele verblinden de oogen kon openen. Indien dit ontwerp uitgevoerd werd, zou men zien dat het veld der aanklachten, heel bet iand door, alle gedacht te boven gaal men zou verwonderd staan dat een ministerie, met zooveel politieke deugnieterij beladen, in een eerlijk land nog een oogenblik kan blijven rechtstaan. Hel plan van liet luikscbe blad zou verdie nen in werking gebracht te worden vóór de kiezingen van Juni 1884. De Lummel uit 't "Verbond. Wij hadden bet voornemen genomen Tist Lummels, Kobe Kalot, de gediplomeerde Lui frak ken en ander janhagel, die wekelijks 'l Verbond bekladden op hunne duizenden gemakken maar altijd te laten voorizeeveren over de be stuurlijke zaken onzer stad. Immers, al de arm zalige rimram dien de sukkelaars uitkramen, getuigt genoegzaam dat zij van de bestuurlijke zaken zooveel verstand hebben als rien os van eiers te pellen ol nen bok van safraan te keu ren. En wat meer is. 't is altijd koekoek één zang de dwaze beschuldiging van deze week of de dornme beknibbeling der verledene week wordt gedurig herhaald bij zooverre dat wij alle de deuntjes reeds van builen kennen. Doch beden in tegenwoordigheid van de verregaande kwadetrouw waarmee Tist Lum mels omgaat, willen wij ons genomen besluit eens te buitengaan. I11 zijn brief van zondag lest, zegt de Lum mel uit 'l Verbond, dal ons Stedelijk Bestuur nieuwe belastingen of eene ver meerdering van de opcenten komt te stemmen, en dal de heffing dezer nieuwe belastingen bij koninklijk besluit werd goedgekeurd. Wat is nu de waarheid Een koninklijk besluit van 18 december 1883, machtigt het Stedelijk Bestuur van Aelst om, in 1884, te heffen 10 additioneele centie men 1° op de Grondbelasting en 2° op de personeele contributie en 8 additioneele cen tiemen op de patenten. Wanneer werden deze belastingen gestemd 1 Deze belastingen werden gestemd in zitting van den Gemeenteraad \an 12 November 1864 en goedgekeurd bij koninklijk besluit van 31 December 1864 onder voorwaarde dal de vraag tot machtiging alle jaren zou vernieuwd wor den. Nu. in 1864, was onze Stedelijke Raad uit- sluitelijk uit liberalen samengesteld, en zijn liet dus belastingen die door T gevallen libe raal Bestuur wierden gestemd. Eu tot welk einde moesten die additioneele centiemen, in 1864 door de liberalen gestemd, dienen 1 Tot de betaling der intresten en de aflossing eerierleening voorde uitvoering van open bare werken, die nooit ganscli wierden uitge voerd, omdat een groot deel der geleende gel den voor de gewone uitgaven gebruikt, of liever, verkwist werden. Begrijpt gij, geëerde lezers de verregaande kwade trouw van den lummel uit 't Verbond Moet het ons dan verwonderen dat hij be schaamd is van zijn aangezicht in 't openbaar te durven toonen? Bewaarheid is dus en blijft: daler geene vermeerdering van lasten door het tegenwoor dig catholiek Gemeentebestuur wierden ge stemd, dat de burgers, in 1884, aan de stad geen enkel centiem meer belasting dan in 1885 zullen te betalen hebben. De belastingen ten profijte van den Staat alleen vermeerderen in 1884. Later zullen wij liet met ap- en dependenlien uit leggen, ten einde aan elkeen te bewijzen wel ke belastingen, voor 1884 en volgende jaren, zijn vermeerderd geworden, en wie er de schuld van dragen moet Tist Lummels is helsch kwaad, men zou waarlijk zeggen, dat hij een half dozijntje duivels heell binnen geslokt, omdat wij den geslachtboom der liberale lummels hebben atgekondigd. Tist beschuldigt ons van geschreven te heb ben dat alle de liberalen dieven en moorde naars zijn. Men moet echte lummel zijn om dit te durven houden staan. Wat er dan ook van zij, Tist belooft ons eene welgeconditioneerde altakkelingDe Bidder van S' Merteke zal eens ons broekske spannen, en ons de scholierstreken afleeren die wij bij de Jesuieten aangeleerd hebben Jongens, jongens, wat staat or ons te ge beuren Tist Lummels gaat ons eens onder handen nemen.... Ach! menschen dat zal nen slag geven!.... Daar zal veel volk komen naar kijken! Tist Lummels gaat zoo een geheel vat botermelk vuil maken met eens in te p 't Is waarlijk spijtig dat Pie Vis met zijn haan bij den Heer is anders kwam er hij ook naar kijken Maar Tist, jonge lief, toch niet te geweldig te kesten, zulde!.. of anders zoudt gij uwe handen rad af kunnen slaan, ge weet het, 't zou niet lang duren,., en dan!... zou hel ons zeer gemak kelijk wezen om u, op onze beurt, zoo een atouke te draaien dat uwen dwazen kop einde verre zou rollen Voorzichtig dus, Tistje, want ge zoudt u kun nen zeere doen Te Brussel wordt op 't oogenblik een loo- neelstuk opgevoerd, getiteld De kleine Pa triot 't welk de gal der schrijvelaars van de brusselsche fransehe liberale dagbladen, hevig heeft geroerd. E11 waarom al die gramschap Omdat de Kleine Patriot een tooneelstuk is waarin de bloedhonden of sansculotten die, in de jaren 90, ons land overrompelden, onder het ware daglicht worden gebrachtomdat men aan 't volk toont wat al moorden, wal al dieverijen, wat al brandstichtingen, wat al schelmerijen de fransehe revolutionnairs of liberale lummels van dien tijd hier kwamen plegen onder voorwendsel van ons de vrijheid te brengen, welke wij, Belgen, reeds bezaten. Volgens de franschgezinde liberale schrij velaars is de opvoering van den Kleinen Patriot een waar schandaal, eene beleediging den Iranschen aangedaan aan de welke wij onze zedelijke ontvoogdiug zouden te danken heb ben De Kleine Patriot is het werk van den heer Julius Hoste, hoofdopsteller van De Zweep een liberaal blad '1 welk zich door zijne gulzige papenvreterij altijd heeft doen onderscheiden. Dat M. Julius Iloste er bij de liberalen ge staan heeft, valt licht te begrijpen. Boven de gemeeue en platte beleedigingendie de fransehe schrijvelaars hem naar 't hoofd slingeren, beschuldigen zij hem zijne pen aan de catho- lieken verkocht te hebben. Die beschuldiging van de organen der partij van Frankrijk is ongegrond. M. Julius Hoste beeft, als echte Vlaming, eenvoudig de histo rische waarheid geëerbiedigd, en de bloedige beroemdheden van de jaren naar weerde afgeschilderd Heropening tier leergangen tot bereiding voor liet kiesexamen. Onze catholieke vrienden worden bericht dat de leergangen voor bet kiesexamen zullen heropend worden, te rekenen van Dijnsdag aanstaande 13 januari, in de gewone lokalen en om de zelfde uur als vroeger, te weten le Afdeeling, ten lokale van den Kring L'Union Groote Merkt. 2e Afdeeling, ten lokale van der. Kring De Vriendschap Korte-Zoutstraat. 3° Afdeeling, Aelsl-Mijlbeke, ten lokale der Vrije School, aan de Langestraat, 4e Afdeeling. Aelst-Mijlbeke, ten lokale der Vrije School op Papenrodedries. 5C Afdeeling, Aelst-Schaarbeke, voorloopig- lijk ter Afspanning Sie-Antia bewoond door den heer Joseph Boeykens, Gentsche-steenweg. Wij sporen alle onze jeugdige vrienden ten dringendste aan de lessen met iever en vlijt bij te wonen. Dat dezen welke bij 't eerste examen misluk ten opnieuw met moed herbeginnen en wij mogen allen verzekeren dat hunne moeite niet onbeloond zal blijven PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. I)e E. H. J. A. Van Bogaert, onderp. in 0. L. V te Sint Nikjdaas, is pastor benoemd te Nederhasselt, en ie Sinl-Nikolaas opgevolgd door den E. H. Lauwe- rys, onderpastor te Vlierzele, aldaar vervangen door den E. U. P. Weemaes, onderpastor le Eist, die op gevolgd wordt door den E 11 I Temmerman, pries ter in liet Seminarie. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. V. D. V. te Erwetegem, fr. 6 over 1883. Vrije catholieke scholen. Te bekomen ten bureele van den Denderbode, stamregisters en afwezigheids ©11 vorcleriiigsregisters voor scho len, volgens het officieel model en door de diocesane Overheid goedgekeurd. Prijs per blad 10 centiemen (Het port daar boven.) Prijs der registers voor scholen van volwas senen 23 centiemen 't blad (Het port daarbo ven.) leder blad van den stamregister dient voor de inschrijving van 64 leerlingen, en ieder blad van den afweziglieids-en vorderingsregister voor 10 leerlingen. ALLËRHANDE NIEUWS De prijskamp op den grooten biljart gegeven ten profijte van den catholieken Shoolpenning, ter estaminet Au Pavilion, bij den beer Robert Van de Maele, groote merkt, heeft eene zuivere opbrengst overgelaten van fr. 42,00. Deze som werd aan den heer schatbewaarder behandigd. Men leest in hel niet-officieel gedeelte van den Monileur Ten gevolge van navorschingen gedaau om de voorwerpen te ontdekken, die weggenomen zijn tijdens, of na den brand van het Paleis der Natie, is er een onderzoek be gonnen ten einde terug iu bezit te komen dezer voorwerpen .Om erge onaangenaamheden te ver mijden aan de pesonen die voorwerpen voort komende van liet Paleis der Natie, in hun bezit hebben, worden zij verzocht die voorwerpen terug te brengen op hel kwestuur of bij den portier van de Kamer van Volksvertegenwoor digers. In de omstreken van den Muntschouw burg hebben maandag namiddag de schanda ligste tooneelen plaats gehad,en die niet konden vermeden wordpn ten gevolge der afwezigheid van de policie. Reeds van 's morgens was er twist ontstaan tusschen de personen die inkoui- biljetten verkoopen voor den schouwburg. De een wilde de kaarten duurder verkoopen dan de andere. Rond 5 ure namiddag had hel ge vecht plaats. Het was verschrikkelijk om zien. Een der kerels werd vastgehouden door een j anderen, terwijl een derde hem de geweldigste 1 vuistslagen in bet aangezicht toebracht. Daarna j vielen de twee vechters ten gronde en rolden tusschen de pooten van een peerd van een huurrijtuig een hunner bekwam een stamp op den arm. I11 de Koninginstraat was bet gevecht algemeen. Men zag niets meer dan vechters. Eindelijk is men erin gelukt ze uiteen te drijven. De tweegevechten in het Ter Kameren- bosch volgen elkander zonder ophouden op. Tijdens de leste veertien dagen zijn twee offi ciers der krijgsschool in tweegevecht gegaan met den sabel eenige dagen nadien gebeurde hetzelfde met twee italiaansche officiers, leer lingen onzer militaire school. Een dezer heeren is zeer erg aan de hand gewond, liet schijnt dat de militaire overheid zich weinig over deze gevechten bekommert, alhoewel zij door het strafwetboek verboden zijn. De burgemeester van Ukkel heeft eenen brief geschreven om te bewijzen dat in België de Joden een kerkhof voor hunne dooden mo gen hebben, maar de catholieken niet... omdat de Joden betalen. De burgemeester van Ukkel is zeker geen centenpieter en een onpartijdig man die weet wat men door onzijdigen Staat verstaat. Wij zouden wel eens willen weten wat Bara zouzeggen indien de catholieken van 'tis gelijk waarvoor geld een catholiek kerkhof wilden hebben Ge zoudt de catholieken zien vliegen Maar Joden, voyez-vous dat is wat anders De Universiteit van Leuven heeft eene nieuwe onderscheiding behaald. M. Albert Nijssens, professor van koophandel, is door het goevernemeut van liet Groothertogdom Luxemburg gelast, een voorontwerp van wet op te stellen op de handelsmaatschappijen. Het eerste deel van dit belangrijk werk zal binnen koit verschijnen. Bij koninklijk besluit van den 30 October 1885 werd aan den uitste kenden professor van het Alma Mater het kruis verleend van ridder der orde van de Eiken kroon. Men leest in een genlsch catholiek dag blad De beraadslaging, welke in de leste zitting van den gentschen gemeenteraad heeft plaats gehad over de rekeningen van den gewezen stadsontvanger, zoo voorzichtig doodgezwegen door de liberale drukpers, heelt eens te meer de slordigheid van ons gemeentebestuur in het beheer der gelden van de lastenbetalers doen uitschijnen. Ziehier hoe de Patrie van Brugge zich over dat nieuw geval van liberaal modelbestuur uit drukt Er zijn weinigesteden waarde kerkfabrieken zooveel moeielijkheden worden aangedaan als te Gent hunne rekenschap wordt uitgepluisd en nageteld met, die soort van partijhaat, welke aan het bekrompen gemeentebestuur van Gent eigen is doch door eene rechtveerdige wissel valligheid der aardsche zaken verneemt men van lijd tot tijd zonderlinge dingen, welke plaats hebben in liet glazen huis een huis van mat glas dat men het gentsche stadhuis noemt. Nu eens is het eene duistere zaak van het inbinden van boeken, gevolgd van eene zelf moord dan is er een politiekommissaris die het hazenpad kiest met de hondenbelasting thans weêr schijnt het dat, ondanks het drie- maandelijksch toezicht over de stadskas, er tamelijk erge misslagen ontdekt zijn in de re kenschap van wijlen E.. in leven stadsontvan ger. Dat ten minsten blijkt uit eene korte beraadslaging welke eenige dagen geleden, in den gemeenteraad van Gent heeft plaatsgehad. De zedeleer uit die feiten le trekken, is de volgende vooraleer het stroo uit te trekken dat zich in het oog van eenen kerkmeester zou kunnen bevinden, zou men weldoen den balk weg te nemen die aan het genlsch modelbe stuur het gezicht belemmert. De Patrie is dan nog zoo goed niet te spre ken van de staatsbedienden afgesteld voor grove onregelmatigheden en door de recht bank veroordeeld van misrekeningen van 100,000 fr. van motten in de dekens en meer andere schoone dingen, welke wel op het stad huis, maar nooit in de rekeningen eener kerk fabriek te vinden zijn. Het gemeentebestuur van Lokeren heeft weêr een schreeuwenden pariijakt daargesteld, door de twee catholieke stadsgeneesheeren af te stellen en ze te vervangen door twee libe ralen. De reden dier hatelijke daad is dus alweer de politieke gezindheid.Eu'1 zijn die afstellers welke de vrijheid van gedachten gedurig verklaren te eiscben Kluchtspe lers Men schrijft uit Ruddervoorde Onze ge achte medeburger M. G. Van Renterghem, is den 8 december laatstleden zijn 102 jaar inge treden zijn gezondheidstoestand is zeer vol doende. 's Zondags woont hij de hoogmis bij, en indien het weer niet te slecht is, gaat hij in den vooravond met de kaartspelen, in de naburige herberg. Alles doet verhopen dat hij, als deken der belgische kiezers, in juni toeko mende zich naar de kiezing te Brugge zal be geven. Stoutmoedige Diefstal. Maandag mor- gend, omtrent 11 uren, was een handelsreizi ger van Brussel in een witgoedwinkel in de Koepoortstraat te Antwerpen gekomen. Hij had een groot koffer bij zich met fijn lijnwaad, en dat door een kommissionnaris op een wa gentje werd voortgestooten. Volgens de han delsreiziger verklaard heelt, bevatte dit koffer voor eene weerde van ongeveer 4000 fr. De kommissionnaris was met den handels reiziger in den winkel gegaan om stalen te dragen. Toen bij eenige oogenblikken later terug buiten kwam, was de stootwagen met den koffer verdwenen. De policie werd onmiddellijk verwittigd. Men nam aanstonds inlichtingen en weldra wist men dat de dieven met hunnen buit ver dwenen waren in de richting der 4° wijk. Men zette de opzoekingen langs dien kant voort, en reeds ten 12 uren vond men twee der dieven met het koffer op het Schelleke. Zij hadden dit leste opengebroken, en waren op straat bezig met de gestolene goederen te verkoopen. Zij hadden reeds voor eene weerde van onge veer 100 frank verkocht. Dè twee kerels werden onmiddelijk aange houden en naar den amigo gebrachtde een heet Alois Van Brabant, oud 31 jaar, werk man, wonende op het Steegsken de andere is Karei Heyninckx, sigarenmaker, oud 51 jaar, van St-Nikolaas, wonende op het zelfde logement als zijn makker. Er wordt nog een derden medeplichtige op gezocht. Wij zetten alle liefdadige personen, kloosterlingen, geestelijken, enz., dringend aan. zich wel te wachten van onbekende vreemdelingen van beide geslachten, die maar al te dikwijls hel vertrouwen der goedhartige zielen misbruiken, om allerlei bedriegerijen te plegen. Zóó heeft onlangs nog eene altrugge- laarster het land rond geloopen, en gelijk de nieuwsbladen melden, te Gent, te Brugge en op verscheide andere plaatsen bij godvruchtige menschen en in kloosters trachten bedrog te plegen, De voorzichtigheid legt ten strengste op, geene onbekende personen te aanveerden en nog vi el min ie vernachten. Schoone woor den, treffelijke kleeding, zedig en eerlijk uit zicht dienen maar al te dikwijls om booze in zichten te bedekken. Eene schitterende komeet, met eenen staart van 2 graden. de komeet van 1812, nadert onze aarde en zal den 14dcn Januari voor het bloote oog zichtbaar zijn. Men klaagt in de omstreken van Hasselt veel over de pruisische landloopers. Dat het ministerie wat meer gendarmen zond op den buiten, in plaats van geuzenschoolmeesters, 't zou veel beter zijn. (Onafhankelijke). Kerkdieven en Valschmunters. Ziehier in welke omstandigheden mei: de kwaaddoe ners heelt aangehouden die den diefstal ge pleegd hebben in de O.-L.-Vrouwkerk te Ton geren. In den avond van den 1 januari, bood een Duitscher die dronken was, in eene herberg van Guillemins te Luik, eene medalie in beta ling aan. De herbergier weigerde ze te ontvan gen. Denkende met eenen kwaaddoener te doen te hebben ging de baas der herberg eenen policie-agent verwittigen, die den vreemdeling naar het policiebureel bracht, waar hij onder vraagd werd. De policie-commissaris deed den Duitscher onderzoeken, en verkreeg weldra de verzekering dal hij met eenen misdadiger te doen had. De gevangene wilde niet zeggen waar bij woonde de policie deed opzoekingen ten einde zijne woonplaats te vinden. Het nest werd weldra ontdekt in de rue de Bas- Lavau 110 24. In den loop van den dag werd eene huiszoeking gedaan. In eenen kelder werd een groot getal kelken, ciboriën, enz. gevonden, voortkomende van den diefstal gepleegd in den nacht van den 31 December tot den 1 Januari iu de O.-L.-Vrouwkerk te Tongeren. De vrouw van den Duitscher werd ook aangehouden. De policie van Tongeren werd per telegraaf verwittigd en kwam de voorwerpen herkennen. De dieven genaamd Johan Cremer, werkman schoenmaker, geboren te Kleintroisdorff te (Keulen), in 1854, zijne vrouw, en Hendrix, mijnwerker, zijn ter beschikking van het parket gesteld. Bij Cremer beeft men werktuigen gevonden dienende tut het vervcerdigen van valsche vijf frankstukken, met de beeltenis van Leopold II en bet jaartal 1867, alsook eenen reesel valsche sleutels, haken, eenen geladen revolver en een hefboom, dienende om deuren, kassen, enz. open te breken. In den kelder, onder den trap, had men juist eenen put gegraven om er de gestolene voor werpen in te verbergen doch de dieven heb ben den tijd niet gehad om hun plan ten uitvoer te brengen. De medeplichtige van Cremer, die sedert de aanhouding van deze laatste verdwenen is, heet Jan-Jacob Büttner, geboren te Elbing (Pruisen) den 15 April 1862. De policie van Luik beeft zijne kenteekens in alle richtingen gezonden. De omstreken van Spa werden sedert eenige dagen fel bezocht door eene bende duit- sche kwaaddoeners. De echtgenoote C...., van Cheneux, bevond zich verleden vrijdag op de baan van Malmédy, toen zij eensklaps omringd werd door eene bende dezer schurken, die haar toeriepen de beurs ol uw leven Meer dood dan levend gaf de arme vrouw al wat zij bezat, en begaf zich toen naar de policie om eene klacht in le dienen. Het schijnt dat deze bende nu de grenzen over getrokken is, na nog eerst te Francorcbamps eenen persoon bijna vermoord te hebben. De linie vari Thienen naar Tongeren is het tooneel geweest van een verschrikkelijk drama. De barreelwachter van den doorgang nabij Thienen, beeft zijne vrouw met een ge weer dood geslagen. De misdaad moet ge pleegd zijn in nen nacht van zaterdag tot zondag. Daarna is de moordenaar zich gaan verbergen in eene naburige gracht, en zoodra de eerste trein uit Tongeren aankwam, sprong hij voor de lokomotief. Eenige sekonden later bleef er van den ongelukkige niets anders meer over dan eenige vormlooze stukken vleesch. De misdaad wordt toegeschreven aan jaloerschheid. Het Journal de Charleroi dringt er op aan, in het belang van den ijzerhandel, dat deze stad in eene zeehave herschapen worde, door de verbreeding en verdieping van het kanaal van Charleroi. Het gaat goed in België. Als het zoo voort gaat, zal zelfs de gemeente Zoetenaai aanspraak maken op eene zeehaven. Waarom niet in eens gansch België uitgegraven Men meldt uil Charleroi, 6 januariIn den nacht van zondag tot maandag, sprong een meisje van Arqueunes, Clara Arcq, die achter volgd werd door drie kerels, in de vaart. Woensdag morgend werd haar lijk op het grondgebied van Feluy opgevischt. Het parket van Charleroi van de feiten onderricht, heeft zich ter plaats begeven en na dat er door de wetsdoktors tot de lijkschouwing overgegaan was, heeft men drie jongelingen der gemeente doen in hechtenis nemen. Zij werden verleden vrijdag door de gendarmerie van Menage naar Charleroi in de gevangenis gebracht. Men meldt uit Hoei, 8 januari De zaak van den ongelukkigen Cornet neemt thans eene geheele andere wending. Eerst hadden wij ge meld dat Cornet uit het water der Maas gehaald was, en dat men dacht dat er eene misdaad gepleegd was. Men zegde dat toen hij uit zijne woning vertrok, hij drager was van eene aan zienlijke som. Er wordt thans gemeld dat de zaken van Cornet niet heel schitterend waren, en het is nu ook bewezen dat hij niets meer bezat dan de eenige centiemen, die men in zijn zak gevonden heelt. Men denkt algemeen dat de ongelukkige zich gezellmoord heeft. Uil Halen wordt gemeld, dat in het huis gezin van Pol. Van Ophem-Dyck, op nieuw jaarsdag een vierling ter wereld kwam (twee

De Denderbode | 1884 | | pagina 2