is opgedragen aan eenen veearts, aangenomen door den minister van binnenlandsche zaken. Art. 7. In overleg met den aangenomen veearts, zal de statieoverste van elke der standplaatsen voor gezondmaking eene plaats aanduiden, welke bijzonderlijk dienen zal tot het reinigen en ontsmetten van het materieel. Art. 8. De werkzaamheden der gezond making moeten geschieden gednrende de uren van den dag. Art. 9. De veearts heeft in de standplaats toegang, zoo dikwijls hij het nuttig oordeelt, om de ontsmettingen te bewaken en te onder zoeken. In het voorkomend geval onderwerpt hij aan den statie-overste de aanmerkingen waar toe zijn toezicht aanleiding kan gevenin geval van betwisting, maakt hij er een bijzonder verslag over en stuurt dit aan het midden bestuur van den ijzeren-spoorweg, waarvan de betrokkene standplaats afhangt en hij zendt een afschrift van zijn verslag aan den minister van binnenlandsche zaken. Art. 10. De veearts bezoekt tweemaal per maand en wanneer hij het goedvindt, elke der standplaatsen voor gezondmaking welker toe zicht hem is opgedragen, tenware buitenge wone omstandigheden bijzondere maatregelen en veelvuldiger bezoeken voor toezicht en bewaking zouden noodig maken of wettigen. Op het einde van eiken trimester stuurt hij aan den minister van binnenlandsche zaken een verslag over den uitslag zijner bezoeken. Art. 11. De gezondmaking der wagons, gereedschappen en andere voorwerpen bestaat in de reiniging en de ontsmetting. .4. De reiniging bestaal in het wegruimen door keren en afschrabben van alle stoffen overblijfsels van strooisel, mest, voeder, enz. Deze stoffen moeten zorgvuldig verzameld worden en behandeld zooals in art. 15 van het tegenwoordig reglement is opgegeven. B. De ontsmetting wordt gedaan met het eene of andere der volgende middelen 1° Overvloedig injagen van stoom, al of niet geladen met ontsmettingsstoffen in pulver 2' Algcheele afwassching met scherpe loog (i) op ten minste 70° centigraden hitte; 3° Wassching met clhoorkalkwitsel, dat men bereidt met een deel chloorkalk te roeren in lien deelen water 4° Wassching met eene sterke oplossing van phenikzuur (2 tol 5 per honderd,). De doenwijzen, welke onder litlera B, l°is opgegeven verdient de voorkeur, indien de omstandigheden het toelaten. Art. 12. De reiniging en ontsmetting moeten geschieden binnen de zes uren na de lossing of de aankomst der ledige wagons in de standplaats van gezondmaking. De ontsmette wagons moeten behoorlijk droog en uitgelucht zijn vóór men ze op nieuw gebruike. Art. 13. Wanneer onder de dieren eener kudde of eens wagons men bij de lossing een of meer zieke of verdachte dieren vindt, zal de statie-overste bevelen dat men ze in eene afgezonderde plaats stelle; hij ontbiedt seffens den aangenomen veearts, die al de noodige maatregelen doet nemen. Art. 14. Wanneer een dier onderwege sterft, wordt het in den wagon gelaten ter plaatse der bestemming, totdat het door den veearts onderzocht zij. Terwijl men de aankomst van den veearts afwacht, zullen de dieren, welke zich in den zelfden wagon bevinden, voorloopig in eene afgezonderde plaats gesteld worden. De oogenblikkelijk ontboden veearts zal door de schouwing van het doode dier den al of niet besmettelijken aard der ziekte vast stellen waaraan het beest bezweken is, en hij zal dien ten gevolge handelen. Art. 15. Na elke reiniging of ontsmetting zorgt de statie-overste dat van de losplaats al de stoffen, aangeduid in littera A van art. 11, onmiddelijk weggenomen worden en in com post veranderd bij middel van levende kalk. Art. 16. —Om dien compost (of smoorhoop) te maken, legt men de stoffen in lagen van 20 tot 30 centimeiers, waartusschen men 4 of 5 centimeters dikte levende kalk strooit; als de hoop gemaakt is, begiet men hem overvloedig om de kalk te blusschen. Art. 17. De oprillen voor het laden en lossen der dieren, alsook de voor hen be stemde wachtplaatsen, zullen met zorg gerei nigd worden onmiddelijk na dat zij gediend hebben. In geval van heerschende veeziekte kan de minister van openbare werken de ontsmet ting dier oprillen en wachtplaatsen voorschrij ven. Art. 18. In elke standplaats voor gezond making wordt een bijzonder register gehouden voor het opteekenen der ontsmette wagons. Dit register geelt op, welken dag en uur de ontsmetting aangevangen is, het uur dat zij geëindigd is, alsmede den naam van den agent, die de werkzaamheden bestuurd heeft. Bij hunne bezoeken viseeren de veeartsen dit register waarin zij zich kunnen verzekeren of de werkzaamheden gebeuren binnen de voorgeschrevene tijdsbestekken van zes uren, welke in art. 12 hierboven zijn vastgesteld. Art. 10. De besturen der ijzeren-spoor wegen zijn gemachtigd eene taxe te stellen voor de gezondmaking van het materieel, dat gediend heeft voor het vervoer van het vee. Deze taxe mag niet gaan boven de 3 fr. per wagon. Art. 20. De kosten van het toezicht, dat uitgeoefend wordt door de veeartsen, worden gedragen door het budjet van het departement van binnenlandsche zaken, volgens het tarief, dat de eerloonen der veeartsen van den Staat vaststelt. Art. 21. De overtredingen der bepalingen van 't huidig besluit vallen onder de toepassing der straffen waarmede artikelen 4, 6 en 7 der wet van 30 December 1882 bedreigen. Ook legen de agenten van den Staat, welke zouden aan hunnen plicht te kort blijven, zullen strenge maatregelen genomen worden, binnen de palen, voorzien bij artikel 143 van bet koninklijk besluit van 15 November 1877. Brussel, den 5 September 1882, enz. (Wordt voortgezetJ. 0) Tot bereiding dezer loog lost men eeu deel koolzuur zout van potascb of wel souda op in 12 tot 15 deelen kokend water en voegt er daarna een deel uiteenvallende kalk bij. HANDEL EN NIJVERHEID Appelcienen zijn in Rusland aan vervalsching blootgesteld. In de leste lente trok het te Mos kou algemeen de opmerkzaamheid, dat er zoo veel appelcienen te koop werden aangeboden met rood vleesch. Dit gaf ten leste aanleiding tot het vermoeden, dat ook hier vervalsching in het spel was, en werkelijk bevond men, bij nauwkeurig onderzoek, dat het sap met aniline gekleurd was, 't welk men er in had weien spuiten om aan het vruchtvleesch die eigen - aardige, door velen gewenschte kleur te geven. Hier te lande zijn de appelcienen met rood vruchtvleesch minder algemeen, maar wij her inneren ons bij voorbeeld dat men eenige jaren geleden, te Weenen geerne op tafel zag. Mocht deze nijverheid ook tot ons overwaaien, dan weet men reeds waarvoor men zich te wach ten heeft. Om der wille van het smeer, Likt de kat den handeleer De school-inkwisitie, voorgezeten door den beruchten clonw Bouvier, zetelde in Luxem burg 1° Te Bouillon eeu enkele «lag en de kosten van 't hotel beliepen tot 290 franks 47 centiemen. 2° Te Paliseul, twee dagen en de kosten van 't hotel klommen tot 278 franks 45 centiemen. 3° Te Arlon, drij dagen en de kosten van 't hotel waren 332 franks 15 centiemen. 4° Te Messancy, twee dagen en de kosten van 't hotel beliepen tot 239 franks 76 centiemen. Dus, in 't geheel acht dagen zitting, gedurende de welke 1140 franks TOcentie- men, aan niets anders dan aan hotelkosten wierden verkwist Hoe kregen die vier inkwistors het op 't ls waar doch men vergete niet dat hel toch zoo gemakkelijk en plezierig is riemen te snijden uit een andermans leer, vooral als 't leêr aan de Staatskas behoort Zijne affairekens verzorgen Men weet dat de familie Bara alle jaren dui zenden inslokt van de Staatskas het schijnt dat alle geuzenfamilien die zelfde traditiën volgen. Ziet bijvoorbeeld de familie Dauge. Den 26 januari,is M.Eugeen Dauge professor benoemd aan de Staats-Universiteit van Gent. En Mijnheer Eugeen is pas eenige maanden advokaat Maar 't Is familie, ziet ge M Dauge is ook professor met 8,000 fr. trek en Schepen van 't onderwijs met 5.000 fr. trek. En een ander zoon van Vader, M. Joseph Dauge, is bijgevoegd secretaris der liberale Associatie. En daarom wordt M. Eugeen Dauge, die niets meer was als sergeant der garde-civiek... professor aan de Universiteit. Als men maar aan 't kommeken zit Als de zotten hunne kwinten krijgen om trent de Hoogdagen, dan krijgen zij ze voor zeker rond de Vastenavonddagen. Tist Lummels uit 't Verbond was de verle- dene week in dit geval; de arme sukkelaar had zijne kwinten gekregen, en babbelde en zeeverde gelijk een vischwijf en loog gelijk een ketter. Die onnoozele kinkel zeeverde nu onder andere uit dat het Hof van beroep, van den eenen kant, eene massa valsche catholieke kiezers van de lijsten kwam te schrabben, terwijl het van den anderen kant eene groote massa rechthebbende liberale kiezers had in geschreven. Wat is er hier nu van Wel het Hof van Beroep heeft eenvoudig de personen van de lijsten afgeschrabt welke het kiesrecht door de afschaffing van het derde pacht hadden ver loren, en verder een twintigtal nieuwe kiezers ingeschreven, waarvan de helft ten minste tol de catholieke partij behooren. Wat nu de kwestie betreft van de 140 catholieke bekwaam heidskiezers die van de lijsten verdwenen, in andere woorden, geschrabt zijn dit is eenvou dig eene logen daar het Hof van Beroep zich alsdan nog met die categorie van kiezers niet had onledig gehouden.... Maar kom, kom, laat ons met dien zotte- manspraat niet verder bekommeren heleinde zal hel uitwijzen.... Wie lest lacht, lacht het best, en wij durven verzekeren dat het onze liberale kliek niet svezen zal die het lest en best lachen zal, wanneer zij, gelijk voorheen, ondanks al de triomfsgeroepen van den her- senloozen lummel voor altijd onder eenen klont van 400 pond zal verpletterd liggen Volkskamer. De Kamer heeft zich deze week vooreerst onledig gehouden met de bespreking van 't budjet van inwendige. Onze achtbare heer Burgemeester Van Wambeke drong andermaal aan op de dringende nood zakelijkheid van zoohaast mogelijk tot het op bouwen van het bruggetje (Passerelle) aan de Sl-Annabrug over te gaan. Verder onderzocht de Vergadering hetbudjet van Openbaar Onderwijs. Verscheidene catho lieke redenaars en onder andere onze achtbare Vertegenwoordiger M. Woeste, wezen op de schandelijke geldverspillingen die ter oorzake van den onvaderlandschen schoolstrijd gepleegd worden, 't Spijt ons dat plaatsgebrek ons niet toelaat de redevoeringen onzer catholieke re denaars hier breedvoeriger te bespreken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Cobbaert, onderpastor te Knesse- lare, verwisselt van plaats met den E. H. D'Hondt, onderpastor te Quaremont. RECHTERLIJKE KRONIJK. In den nacht van 17 tot 18 december laatst leden ontstond er te Melle, in de herberg Due de Brabant, tegen de statie, eene onbeduiden de woordenwisseling tussche» R. Van den Hove, en P. De Zulter. Later in den nacht werd Van den Hove, op den openbaren weg, in stervensgevaar gevonden. Hij verklaarde door De Zutter mishandeld te zijn geweest en van hem eenen schop op den buik te hebben ontvangen. Van den Hove is kort daarna ge storven. Woensdag verscheen De Zutter voor de korrektionneele rechtbank van Gent en werd veroordeeld voor slagen en verwondingen aan Van u?n Hove toegebracht, tot zes maanden gevangenis. Een handelsreiziger, WOwiaphtig te Mache- j len, is Woensdag door de korrektionneele rechtbank verwezen tot 26 fr. boete, voor poging tot omkooping van een treinwachter en tot 26 fr. boete voor smaad. Hij was in den trein geslapt zonder voorzien te zijn van reis- kaartje, en wilde den treinwachter drinkgeld geven om de zaak zonder gevolg te laten 's morgends had hij een reiskaartje genomen, maar hij had het verloren. Geheime Opsluiting Men meldt dat het onderzoek, begonnen door het parket van Brussel, ten laste van de twee zusters Joanna en Hendrika Ververs, oud 65 en 57 jaar, koop vrouwen en eigenaressen te St-Gillis, Water- loochensteenweg, 184, is geëindigd. Deze twee oude vrouwen zijn voor de korrektion neele rechtbank van Brussel verzonden, uit hoofde van onwettige en geheime opsluiting hunner onnoozele zuster, Joanna, oud 60 jaar, in de omstandigheden die wij verhaald hebben. Het bevel van verzending voor de raadka mer, beschuldigt de twee oude vrouwen in hunne woning te St-Gillis, hunne zuster, het slachtoffer, ongeveer drij jaar te hebben opge sloten. De beschuldigden, die beweeren geen mid delen te hebben om de. onderhoudskosten hunner zuster, in een gesticht, te betalen, zijn eigenaressen, te gelijk met het slachtoffer, van verscheidene onroerende goederen. Welnu, het schijnt dat, daar de twee betich te zusters de leste maal weigerden het pensi oen hunner zuster te betalen in het gesticht te Evere, de plaatselijke overheid zich genood zaakt gevoelde dwangmiddelen te gebruiken. De zaak zal den 5 meert voor de 6* kamer van de korrektionneele rechtbank van Brussel opgeroepen worden. ALLERHANDE NIEUWS. Vastenavonddagen. Sedert lang neemt de mascarade bij klaren dag hier van jaar tot jaar af. Hel vertoonen van kluch ten en aardigheden van allen aardis hier totaal verdwenen, en slechts ontmoet men nog hier en daar in onze straten eenige vastenavondzot ten soms in de meest slordige kleedij omhuld. En wie steekt in dit slordig pak Een werk- mansjonge die deze gelegenheid waarneemt om zich eens stom zat te drinken en in dien toestand huilend en soms vloekend de stralen af te dwijlen, of wel, een buitenjongen die hier komt den grooten jan uithangen.... 's Avonds en's nachts is het heel wat anders; dan ziet men de mascaraden uit alle hoeken te voorschijn komen, al zingende en huppelende de straten doortrekken, om zich van de eene danszaal naar de andere te begeven. Aan ergelijke baldadigheden ontbreekt het die nachten nietsmeerige, vuile liedjes, gevloek, gekijf en verwijtingen, zietdaar wat men langs de kanten der danszalen hoort. Men zou zeggen dat men zich te midden van wilde volkeren bevindt.En de vechtpartijen die uit dit alles voortspruiten Eene nietigheid, een kwalijk begrepen woord, kan een gevecht ver wekken waarin om 't leven wordt gestreden en voor 't welk de politie dikwerf machteloos blijft. Zoo ontstond er hier zondag nacht, rond 1 1/2 ure, een gevecht ter estaminetvan Van Mol-Commerman aan de Verkensmerkt, gedu rende 't welk de genoemde Gustaaj Boeykens, landbouwer, oud 25 jaren, wonende Oude- Dendermondsche-steenweg, te Aelst-Mijlbeke, twee gevaarlijke messteken bekwam. Boeykens zat vreedzaam te klappen met zijn kameraad Jan Beeckman, toen zekeren Van Unchem Judocus, wever, oud 19jaar, ook woon achtig te Aelst-Mijlbeke, nog gedeeltelijk ver momd en in dronken toestand, de bedoelde herberg binnenkwam. Van Unchem greep Boey kens verscheidene malen op eene onbetamelijke wijze vast, iets wat deze laatste hem verbood onder bedreiging van hem te zullen buiten smijten indien hij het zich nog dorst veroorlo ven. Van Unchem hield ergeene rekening van. Boeykens greep hem vast en duwde hem buiten de deur. Hier ontstond een gevecht gedurende 't welk Boeykens twee vervaarlijke messteken bekwam, in den onderbuik en aan den hals. Deze twee wonden werden met een uiterlijk toegebrachtde wonde aan de hals het, want de kraag der jas van't slacht offer" werd doorsneden, eer het mes den hals trof. De wonde aan den onderbuik is insgelijks zeer afschuwelijk de heer doktor De Moor verklaarde, gedurende zijn lang pra- tijk, nooit eene gevaarlijkere ontmoet te heb ben. Het slachtoffer dezer woeste daad,begaf zich in dien toestand naar de woon van twee ge- neesheeren welke niet 't huis waren en ge raakte eindelijk bij den heer Podevyn Benedikt, geneesheer, wonende aan de Keizerlijke Plaats, welke de beide wonden in 't bijwezen van den heer doktor De Moor, bezorgde en ver bond. Dank aan de goede behandelingen en zorgen van den heer doktor Podevyn is de toestand van den gewonde betrekkelijk opperbest, en mag men verhopen dat hij binnen een achttal dagen totaal zal hersteld wezen. De dader Van Unchem werd dadelijk aange houden, doch na verhoor door 't Parket en opstel van t proces-verbaal onmiddelijk in vrijheid gesteld. Des anderendaags, maandag 26, rond 8 uren des avonds, borst een krakeel uit ter herberg der W" Bonnarens aandenGentschen steenweg. Zekere Philemon De Smet, werkman, wonende te Aelst-Schaarbeke, kwam in ruzie met ver scheidene gemaskerde personen aldaar aan wezig. Van woorden kwam men tot daden en De Smet ontving een goed pak slagen na 't welk men hem buiten duwde. Nauwelijks uit de handen zijner beulen, gevoelde De Smet dat hij gewond was aan den hals, en begaf zich ter herberg van Domien Huylebroeck alwaar men bestatigde dat hij eene messneê had be komen. Deze wonde welke geen ernstig gevaar oplevert, werd verbonden door den heer doktor Jozef De Windt. De gemaskerde daders hadden onmiddelijk de herberg verlaten en zijn tot hiertoe onbekend gebleven. Buiten deze twee gevallen, zijn de verdere vechtpartijen zonder kwaad gevolg gebleven. Hier en daar wierden ook eenige stouterik- ken ontvanger gemaakt. Op 't Statieplein, wierd er onder andere eene goede ontvangerij gegund aan baron Frikandon, alias Meester Eremen en Beenen, de hersenlooze kwant uit 't Verbond. De ontvangerij was vet, ja, reeds zeer vet, en had men niet gevreesd dat die liberalen rijger er ging onder bezwijken, men zou hem nog met eene vettere ontvangerij hebben overladen. Dat is eene van die beloo ningen die ai!?ie defti8e lieden lergen maar te wet verdienen. De rechterzij heeft beslist dat zij zich algemeen tegen het invoeren der reserve zal verzetten. Zietdaar eene beslissing die in het land met voldoening zal vernomen worden. Men late dus die ramp, aan het land opgelegd, aan de liberalen alleen. Een wetsontwerp, betrekkelijk het vlaamsch is neêrgelegd en naar de sektiën verzonden. Het behandelt het vraagpunt van de proces-verbalen der agenten van rechter lijke policie en alle andere overheden. De nijvelsche Arend, met naam Le Hardy de Beaulieu, snauwde over eenigen tijd de catholicken toe Stelt besparingen voor of gij zijt maar farceurs Nu stellen de catho- lieken eenen hoop besparingen voor en M. Hardy is de eerste om er tegen te stemmen met zijne vrienden, Waar zitten de farceurs Hel gemeentebestuur van Leuven heeft een besluit genomen, betreffende de inlijving der religieuzen in de kaders der burgerwacht 148 hunner hebben bericht ontvangen dat zij ingeschreven zijn voor de burgerwacht. Men heeft nog geen nieuws betreffende M. Mascart. De opzoekingen zijn echter niet gestaakt. De konsul-generaal van België te New-York zal zich met de taak gelasten, om te onderzoeken of M. Mascart niet in Amerika aangekomen is. De minister van openbaar onderwijs had aan den verdwenene eene maand verlof verleend, uit oorzaak van ziekte. M. Mascart was eerste klerk in het midden-be stuur van dit departement. Hij won omtrent tien twaalf duizend frank, hetgeen zijne ver dwijning nog onuitlegbaarder maakt. Een erg schelmstuk heeft zondag laast te Lokeren plaats gehad op den wijk Ouden bosch. Het 21 jarig meisje V. P., aldaar in dienst bij de landbouwers V..., ging rond 2 ure na middag naar den wijk Heijendeom een bezoek aan hare ouders af te leggen. Te midden van het veld ontwaart zijeenen sterken onbekenden manskerel van een zeer verdacht voorkomen. Uit voorzichtigheid ontdoet het meisje zich van hare gouden oorslingers, welke zij in haren zak verbergt, en neemt de vlucht doch welhaast is zij door dit wangedrocht ingehaald op den grond geworpen en met het mes op de keel tot zwijgen gedwongen. Zwaar is de mishandeling die het meisje ondergaan heeft, en de ongelukkige is ervan zoodanig aangedaan, dat zij te bed ligt en niet buiten gevaar is. De veldwachter Verschelden, van den wijk Nieuwoorte, die reeds vele bewijzen van be hendigheid in zijn ambt heeft gegeven, ging aanstonds aan 't werk om den plichtigen op te speuren. Welhaast vielen zijne vermoedens op zeke ren persoon woonachtig te Calcken, die verle den donderdag avond door den veldwachter te Beirvelde, na eenen hevigen tegenstand is aangehouden, op den oogenblik dat hij zich met pak en zak aldaar naar de statie begaf. Gedurende den nacht heeft deze kerel gepoogd uit de gevangenis te breken. Verleden vrijdag morgend is de misdadiger in tegenwoordigheid van het meisje gebracht, dat na hem zeer goed herkend te hebben, in bezwijming is gevallen. De woede van het volk is onbeschijflijk, te meer daar er binnen denabijliggendegemeente Exaarde, over eenige jaren, in gansch gelijke omstandigheden, een meisje in hel veld is ver moord gevonden, waarvan tot heden de dader onbekend is gebleven. Het is onjuist dat de notaris Pussemier, van Assenede, in de celgevangenis van Gent opgesloten is. Hij bevindt zich nog altijd te Parijs, in de handen der fransche overheid, en men weel nog niet, wanneer hij zal uitgeleverd worden. Men leest in het Fondsenblad Onze stadgenoot Mgr. Segers, aartsbisschop van Oregon (Amerika,) is van zijne reis naar Rome in ous land teruggekeerd en bevindt zich thans te Leuven. Hij zal binnen eenige dagen naar Gent terugkeeren en hier eenige weken ver blijven, om de belangen van zijn aartsbisdom te bezorgen. Men zal zich nog het drama herinneren dat op 20 december laatsleden plaats had in het Hotel de Chemin de Fer, Statiestraat, te Antwerpen.Zekere Schwartz, beticht van dief stal ten nadeele van een gepensioneerden generaal, te Schaarbeek, was in dat hotel afge stapt toen de politie hem kwam aanhouden, bood hij tegenstand en joeg zich een kogel door het hoofd. Schwartz werd naar 't gasthuis gebracht. Hij is thans hersteld. Maandag zijn vier gendarmen hem in het gasthuis gaan afha len om hem naar Brussel le voeren. Moord. Men deelt het onderstaande meê. Donderdag is er een telegram aangeko men meldende, dat de algemeene overste der Zusters van het H. Hart van Jesus, die een deel des jaars verblijft in het klooster te Ber- chem (Basiliek) en een deel te Marseille, in het klooster dezer leste stad vermoord is ge worden en dat een harer medezusters doode- lijk getroffen is. Men kent de omstandigheden nog niet in welke die schrikkelijke misdaad gebeurd is. De Patrie van Parijs bevat de volgende depeehe Bloedig Drama. Een bloedig drama heeft woensdag plaats gehad in het klooster der Zusters van het H. Hart te Simiane, bij Mar seille. Een tuinman, Chave genaamd, die door de overste was weggezonden, drong donderdag het klooster binnen en loste zes revolverscho ten op de overste en eene non, die haar verge zelde. De overste bleef op den slag dood en de andere non werd gevaarlijk gekwetst. a De moordenaar door gendarmen en ge wapende boeren omsingeld, loste nog ver scheidene schoten op eenen gendarm, die hem bevool zijn pistool weg te werpen. De gen darm en een brigadier schoten insgelijks op den moordenaar, dien zij in de borst en achter hel oor troffen. De tuinman schoot zich nu eenen kogel door het hoofd en viel dood ten gronde. a Men zegt dat de tweede zuster insgelijks overleden is. j> Dijnsdag morgend is op de binnenplaats van het hotel van madame de douairière Mac- puart de Terline, te Brugge, een ongeval ge- jeurd. Albert Van de Weghe, schilder in dienst van M. Janssens, was bezig den achtergevel te schilderen, toen hij eensklaps van de lêer stortte en met verbrijzelden schedel opgeno men werd. De eerste zorgen werden hem toe gediend door doktor Van Steenkiste. Van de Weghe is naar het gasthuis gebracht. Er wordt te Yperen veel gesproken van eene schandalige zaak, waarin zeer hooge personnagieu zouden betrokken zijn. Men zegt dat de vervolgingen begonnen zijn. Wij wach ten den uitslag dezer zaak af. In 1875 wilde Mgr. de Montpellier te Luik de processiën houden voor den Jubilé. Dat was eene openbare uitoefening van den Godsdienst door de Constitutie gewaarborgd. Maar.... de politie kwam den Bisschop op den dorpel der Kathedraal tegenhouden en.... de Vrijheid van Godsdienst kreeg eenen krak meer. Deze week houden de geuzen studenten schandalige processiën, loopen de straten af, zat als zwijnen, gaan slechte huizen uitplunde ren, laten geen vrouwmensch gerust over straat gaan, lachen den godsdienst uit, randen catholieken aan, steken met poignards en schieten revolvers af.... En de politie houdt zich achter hoek en kant en dat slecht volks ken, dat Geuzen studentenvolk heet, wordt in den Gemeenteraad gëexcuseerd en om zoo te zeggen verdedigd door Burgemeester en Raads leden 't Gaat goed in Luik Wij hebben in den tijd gemeld dat de vuile schrijver Leo Taxil, de lasteraar van Pius IX, door de parijzer rechtbank veroordeeld werd tot 12,000 fr. schadevergoeding, te betalen aan verschillende geestelijke gestichten, welke hij belasterd had. Leo Taxil ging tegen dit vonnis in beroep, maar het beroepshof heeft Donderdag dit vonnis bekrachtigd. Verleden maandag is er te Kemmel een moordpoging gebeurd. Benoit Joseph, jacht wachter van den weledelen heer de Maulde, was verwittigd geweest dat zekere stropjager3 zich op hem wilden wreken zelfs zijn hond werd zaterdag, 16 februari, gewond door een kogel in den hals. Omtrent acht ure 's avonds hoorde hij gerucht aan 2ijne woning. Als dit gerucht omtrent een half uur geduurd had, werden twee geweerschoten gelost. De dochter Renille Joseph, omtreent 17 jaar oud, ver schrikte en sprong op zij bekwam twee won den, eene in haren linkerarm, en eene in hare rechter hand. De wonden zijn gelukkig niet erg. Spoedig snelde men naar buiten, doch de kwaaddoeners hadden de vlucht genomen.Dins dag is het parket van Yperen gekomen, en na onderzoek hebben de gendarmen zekeren Charles Baekelandt en eenen muldersknecht, aangehouden. Deze Baekelandtisal zes of zeven maal veroordeeld, 't zij voor jachtovertreding 't zij voor slagen gegeven te hebben. Het is een gevaarlijke kerel. Onlusten le St-Vincent-lez-Etalle. Men telegrafeert uit Arlon Te St-Vincent zijn onlusten uitgebersten, ten gevolge eener manifestatie, ingericht door jongelingen dezer gemeente. De gendarmerie van Tintigny, geroepen om de orde te handha ven, is onmiddellijk ter plaatse gekomen en heeft een onderzoek begonnen. Verscheidene jongelingen hebben op eene brutale wijze de gendarmen aangerand. De opgewondenheid was zoo groot dat er versterking moest gevraagd worden en dat de lest aangekomene gendarmen gebruik hebben moeten maken van hunne wapens. Een jonge ling werd gedood. Men denkt dat hij bajonnet- steken bekomen heeft. Verscheidene personen zijn gekwetst, waarvan eenige tamelijk erg. Verscheidene gendarmen zijn insgelijks ge wond, door allerhande voorwerpen welke men hen naar het hoofd wierp. Het parket van Arlon heeft zich woensdag naar St-Vincent begeven. De magistraten wa ren vergezeld van de gendarmerie van Arlon. Twee aanhoudingen hebben plaats gehad. Zekere Savreux, geboren te Borengt (Frankrijk), den 23 meert 1853. heeft den 16 dezer maand Parijs verlaten, na eerst bij mid del van vervalsching eene som van 109,672 fr. gestolen te hebben ten nadeele van de Société de chemins de fer de VEst, waarvan hjj bedien de was. Men heeft eenige reden om te gelooven dat deze kerel zich met eene vrouw, zekere C... oud 28 jaar, in Belgie verscholen houdt. HOLLAND. De hollandsche protestanten geven dikwijls schoone voorbeelden, die in andere landen wel dienden nagevolgd te worden. Dezerdagen vier de de zeereerw. F. W.A. Jansen, deken-pastor te Groningen, zijn 40 jarig priesterschap. Per sonen van eiken rang en stand hebben door bewijzen van genegenheid dezen dag dubbel gedenkweerdig gemaakt voor den jubilaris. Niet alleen uit de woningen der leden van de katho lieke gemeente wapperde de driekleur zij was ook bij veel protestanten ter viering uitgehan gen. Wij lezen in bet hollandsch blad Op eenige plaatsen in de provincie Drente, laten de boeren den winterrogge afgrazen door schapen, om daardoor den al te weelderigen groei der jonge plantjes legen te gaan, terwijl de vastheid van den bodem het uithalen van den wortel belet. FRANKRIJK. Te Armentiers, in 't noorden van Frankrijk, heeft zondag een vesschrikkelijk gevecht plaats gehad. Een tiental anarchisten, die zegden zich te beklagen te hebben van den baas eener her berg waren gemaskerd in deze gekomen en ver brijzelden eralies wat onder hunne handen viel. Eenige klanten van den baas trokken zich de zaak aan en het gevecht begon. Een man werd gedood, een ligt op sterven, vijf anderen zijn in het gasthuis in min of meer bedenkeiijken toe stand. Vijf personen, waaronder een gewezen opsteller van den Format zijn aangehoden. Verleden donderdag zijn twee wereldlijke ziekendiensters uil de gasthuizen van Parijs voor de rechtbank verschenen, beschuldigd van door nalatigheid de dood veroorzaakt le hebben van een jong meisje, dat aan hare zorgen was Joevertrouwd. In het fransch Maine-departement wordt er van niets anders gesproken dan van den be ruchten wildstrooper Chevalier. Over vijf maan den doode hij zekeren Bellyard, en sedert drijft hij den spot met gendarmen en veldwachters. Hij doorloopt de omstreken van Le Mans met het geweer op den schouder, gaat op vischvangst of op jacht, drinkt en eet met de boeren en zelfs met de boschwachters, zonder dat dezen hem durven aanhouden. DUITSCHLAND. Dezer dagen werd aan den Temps gemeld, dat kardinaal Ledochowski in het aanstaande Consistorie waarschijnlijk tot sub-urbicair-bis- schop van Paleslrina zal benoemd worden, in oe plaats van den onlangs overleden cardinaal De Luca. Dit bericht wordt thans gelogenstraft.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2