uit te vorderen der maatregelen, voorgeschre ven door de wetten eir reglementen. Art. 3. De gouverneur kan den veearts, lid der provinciale landbouwcommissie, ol den veearts, lid der provinciale commissie van geneeskunde afvaardigen, om, gedurende eenen bepaalden tijd en voor eene bepaalde zaak, den dienst van degezondheidspolitie der huisdieren te bewaken en na te zien in eene of meer om schrijvingen der provincie. De veearts, lid der provinciale Commissie van geneeskunde, zal bij voorkeur afgevaardigd worden, wanneer het feiten betreft, die bijzon der de openbare gezondheid aanbelangen. Art. 6. De Rijksveeartsen berichten aan den arrondissements-commissaris of aan den gouverneur der provincie, volgens de ambsbe- voegdheid. het bestaander aanstekende ziekten welke in de gemeenten van hun ressort ver schijnen. Art. 7. De Rijksveeartsen sturen binnen de tien eerste dagen van eiken trimester aan den gouverneur hunner provincie een verslag aanduidende de gevallen van aanstekende ziekte welke zij gedurende den afgeloopen trimester in hun ressort bestadigd hebben, alsmede de feilen welke zij gelooven te moeten ter kennis der Regeering brengen in het belang van den dienst, welke hun is toevertrouwd. Deze verslagen worden overgemaakt aan het raadgevend Comiteit voor veeziekten, die er alle drie maanden een algemeen verslag van stuurt aan den minister van binnenlandsche zaken. Art. 8. De minister van binnenlandsche zaken, de gouverneurs der provinciën, d arrondissemenls-commissarissen en gemeen tebesturen hebben het recht de Rijksveearlsen op te vorderen. Deze kunnen insgelijks geroepen worden door de oversten van het tolwezen en de statie oversten der spoorbanen, in de gevallen voor zien bij artikel 47 van het koninklijk besluit van 20 september 1883. Art. 9. De Rijksveeartsen kunnen door de overheden in vorig artikel vermeld, niet voor wal de besmettelijke ziekten betreft ge roepen worden, dan om vast te stellen dat deze ziekten uitgeborsten zijn, of dat het noodig is, ziekte dieren van te maken, of dat eene in-ver- zekering-neming mag opgeheven worden. Er zullen maar twee onderzoeken van het zelfde dier voor deze oorzaken mogen plaats hebben. Wanneer de Rijksveearts door den eigenaar met de behandeling van het dier ge last is, kan het eerste onderzoek alleen in rekening gebracht worden. De bevoegde overheden kunnen een grooter getal bezoeken in bijzondere gevallen niet beve len, dan op een geschreven en met reden ge staafd verslag van den Rijksveearts, en alleen lijk wanneer deze niet gelast is met de behan deling der dieren voor welke de opvordering geschiedt. Art. 10. Wanneer de tongblaar (mond- spruw) in eene plaats uitberst, kunnen de Rijksveearlsen niet meer dan twee onderzoeken in rekening brengen per streek, die krachtens art. 71 van het koninklijk besluit van 20 sep tember 1883 besmet verklaard is het eerste öïn de verschijning der ziekte te bestatigen en de maatregelen voor te schrijven, welke door den toestand vereischt worden het tweede om zich te vergewissen dat de ziekte verdwe nen is, en om hun advies te geven over het vraagpunt van het opheffen der in-verzekering neming, waaraan de dieren zouden onderwor pen zijn. Het tijdsbestek, binnen hetwelk de heruit breking der tongblaar kan beschouwd worden als niet zijnde de voortduring der vroegere bestatigde veeziekte, is bepaald op vijftien da gen. Art. 11. Wanneer eene aanstekende ziekte zich als veeplaag in eene gemeente veropen baart, mogen de Rijksveeartsen de algemeene onderzoeken in rekening brengen, welke hun door de overheden voorgeschreven worden met het doel, de noodige schikkingen te nemen om de verbreiding der ziekte te voorkomen. Art. 12. Ingeval de dieren, welke de Rijks- veeartsen geroepen zijn te onderzoeken, geen teeken van besmettelijke ziekte vertoonen, en de onderzoeken bevolen zijn op de aangifte der eigenaars, worden de kosten der door de over heid gevraagde onderzoeken niet in rekening gebrachtzij blijven ten laste der eigenaars. Art. 13. De veeartsen mogen onder geen voorwendsel eereloon vergen voor eenen dienst, welke hun recht geeft op eene schade loosstelling op de fondsen van den Staat. Att. 14. Elk dier, dat aangedaan is door ,eene aanstekende ziekte, welke de onmidde- lijke afmaking vereischt, kan maar aanleiding geven tot één onderzoek. Evenwel, zoo bij een eerste onderzoek de veeartsen geloofden niet te mogen uitspraak doen over den aard der ziekte, dan kan een tweede onderzoek bevo len worden. Art. 12. De Rijksveearlsen kunnen het afmaken der dieren niet vorderen dan in de gevallen dat deze in stellig bevestigden slaat aangedaan zijn door eene der ziekten, vermeld in art. 7 van het koninklijke besluit van 20 september 1883. Art. 16. De Rijksveeartsen, gevorderd voor eenen der openbare diensten, welke in huidig besluit opgenoemd zijn, geven onver wijld rekening van hunne zending aan de overheid, van welke zij bevelen ontvangen hebben zij leveren, terzelfder tijd, kopie van hun verslag aan den arrondissements-commis saris of aan den gouverneur, naargelang de ambstbevoegdheid, en, in ernstige gevallen aan den minister van binnenlandsche zaken. Art. 17. Wanneer de Rijksveeartsen in eenen staf of een hok de aanwezigheid besta digd hebben van een dier dat besmet is of ver moedelijk besmet met eene aanstekende ziekte, moeten zij, ten einde het toezicht, dat zij later uit te oefenen hebben, te vergemakkelijken, nota houden van al de dieren der zelfde soort, die zich in de richtingen bevinden en besmet kunnen worden. Art. 18. In geval van afmaking van die ren, aangetast door de besmettelijke longziek te, zijn de Rijksveeartsen gehouden in eene waterige oplossing van pheniek-zuur geduren de vijf dagen een ziek deel der long te bewa ren, om desgevallende aan het toezicht van den bijzonderen afgevaardigde onderworpen te worden. Art. 19. De Rijksveeartsen ontvangen, ter betaling van hunne ambtsverrichtingen, schadevergoedingen wier beloop eiken trimes ter door den minister van binnenlandsche zaken wordt vastgesteld volgens het gewicht der zendingen welke zij in het belang der ge- zondheidspolitie der-huisdieren vervuld heb ben. Art. 20. In de gebieden welke geene ge noegzame hulpmiddelen opleveren, kan op het budget der binnenlandsche zaken aan den Rijksveearts eene jaarlijksche of tijdelijke toe lage worden vergund, boven de schadeloos stelling, die mogelijk toegekend wordt door de provincie of de gemeenten. De Rijksveeartsen, welke deze toelage ont vangen, zijn gehouden 1° Op uilnoodiging van het gemeentebestuur kosteloos geneeskundige zorgen toe te dienen aan de dieren der landbouwers, die maar één volwassen runddier bezitten en op de lijst der beboeftigen gebracht zijn. 2° Ten voordeele der landbouwers, die op de rol der grond- of der personeele lasten niet gebracht zijn, hun eerloon te verminderen op één frank per bezoek, in de verblijfplaats van den veearts ofin den omtrek van 2 kilometers in de landelijke gemeenten, en op 1—50 per 5 kilometers, terugkeer bijbegrepen voor de behandeling van een of meer dieren. Art. 21. Vooraleer in bediening te tre den, leggen de Rijksveeartsen in handen van den Gouverneur hunner provincie of van den commissaris van hun arrondissement den eed af, die door de wet op de openbare ambtenaren voorgeschreven is. Art. 22. De koninklijke besluiten van 10 Mei 1851 en van 15 Januari 1873 zijn inge trokken. Art. 23. Onze minister van binnenland- sehe zaken is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig besluit, dat in kracht zal treden te rekenen van 1 Januari 1884. Gegeven te Brussel, den 26 September 1883, enz. EINDE. Kamer der Volksvertegenwoordigers. De Vergadering hield zich voortdurend on ledig met de bespreking van 't budjet van openbare werken. M. Verbrugghen drong andermaal aan op de noodzakelijkheid van het plaatsen eens schut- daks ter statie van Sotiegem, en der vergroo ting van de statie van Aelst welke hoogst ge- gevaarlijk is voor de reizigers vooral des avonds. Spreker vraagde dat in afwachting der nieuwe statie, men de oude zou verbreeden door de afbraak van 't rijtuigen-arsenaal. In gansch 't land bestaan er maar 18 statiën welke belangrijker zijn dan deze van Aelst 200 dui zend reiskaartjes worden er jaarlijks afgele verd. De magazijnen der statie vari Ninove dienen ook vergroot te worden. Verder vraagt de heer Verbrugghen nog, dat de trein,vertrek kende uit Aelst om 7 uren 's morgens, te Lede zou stilhouden bezonderlijk op de marktdagen. M. Van Wambeke wees op zijne beurt op 't gevaar dat de reizigers, in de statie van Aelst, gedurig loopen. Spreker herinnert dat hij, se dert verscheidene jaren, de vergrooting vraagt dezer statie, en dat niettegenstaande de nood zakelijkheid van aan dien gevaarlijken toestand een einde te brengen, door drij ministers er kend is, hem telken jare geantwoord wordt: die werken zullen eerlang uitgevoerd woiden, zonder dat die beloften ooit worden nageko men. Onze achtbare heer Burgemeester han delde ook over de noodzakelijkheid, in 't belang van handel en nijverheid, de treinen, op de marktdagen, te laten stilhouden in de gemeen ten, door den ijzerenweg doorloopen. Ook klaagde hij 't feit aan dat er te rekenen van 5 uren 's namiddags, geen spoorweggemeen schap meer bestaat voor de gemeenten tus- schen Aelst en Opwijck. Het ware nogthans gemakkelijk hierin te voorzien, mits den laat- slen trein te Opwijck te laten stilhouden. Eindelijk riep de heer Van Wambeke de aan dacht in op den al te zwaren dienst aan de werklieden van de statiën opgelegd. De heer minister gaf op dit alles 't volgende ten antwoord Het schutdak der statie van Sottegem is toegestaan, en eerlang zal men de hand aan 't werk leggen. De vergrooting van de magazijnen der statie van Ninove is niet noodzakelijk. De vergrooting der statie van Aelst ware wenschelijk. Eerst, in 1885, zal het ministerie zich met de nieuwe statiën kunnen bezig houden, en de Statiën van Aelst, Ronsse, enz., enz., zullen in aanmerking komen volgens de noodwendigheden van den dienst. (Als er geld in kas is voor nieuwe statiën De stilstand van den trein te Lede moet geweigerd worden om rede die trein inter nationaal is en dat andere gemeenten langs die lijn gelegen het ook zouden vragen. Dit zal nogthans nader onderzocht worden. liies/.akeu. Schoolbewijs. Getuigschriften. De eerste Kamer van 't Beroepshof van Brussel komt door een sterk beredeneerd arrest, op verslag van den raadsheer Fétis, te beslissen, dat gedurende de vijf eerste jaren van T bestaan der wet van 24 Augustus 1883, het schoolbezoek niet vereischt wordt, als voorafgaande voorwaarde om tot het examen toegelaten te worden, derwijze dat de candi- daten noch getuigschrift, noch acte van be kendheid, noch verklaring van onvermogen voor te leggen hebben. Dit arrest is aan de censuur van 't Verbre kingshof onderworpen. Alles doet verhopen dat het Hoogere Gerechtshof het zal bekrach tigen. Bedoeld arrest is de veroordeeling der beruchte omzendbrieven van minister Rolin, bijgenaamd de onbekwame. Tils Lummels had ons reeds meer dan eens bewezen dat hij liefhebber is van persoonlijk heden, doch na de afstraffende borstelingen die wij hem toedienden, scheen het ons dat die liberale lorias dien lust zou hebben laten varen. Wij hebben ons bedrogen; de lummel blijft in zijne boosheid volherden. Gij zijt dus op persoonlijkheden verzot, jonge; dus goed, ge zult er hebben op tijd en stond. Wij zullen dus, later als 't ons past, uwe liberale feniksen eens met de zelfde maat meten, en wij zullen eens zien wie er eerst om genade smeeken zal Ge weet ge immers wel, dat moesten wij zekeren uwer liberale groote jannen eens ont- kleeden men destegemakkelijker hunne wal gelijke, ruige, zedelooze en onrechtveerdige geuzenziel met de bloote oogen zou kunnen aanschouwen Hebt g' het beet?... Ge kunt er de liberale lummels van allen deesem nu maar van ver wittigen Volgens de officieele luifrakken die T Ver bond helpen aaneenflansen, zou de stadskas, in 1881, slechts eene som van fr. 2879,94, voor 't openbaar onderwijs uitgegeven hebben. Deze bewering der ofticieele luifrakken be wijst ons dat zij van administratieve zaken zooveel verstand hebben als nen bok van sa- fraan te keuren. Wij willen voor 't oogenblik in geene breed voerige uitleggingen treden de uur is nog niet geslagen om met vrucht die zaken te be spreken. Doch ten einde onze medeburgers de waar heid hieromtrent te laten kennen, willen wij hier in 't kort meêdeelen hoeveel duizenden franks 't officieel onderwijs, in 1881, verslon den heeft. De uitgaven voor 't officieel onderwijs en de schoone kunsten beliepen, in 1881, tot fr. 76,102,23, De stad genoot de volgende subsidien of toe lagen 1. voor't lager onderwijs fr. 20,000,00. 2. voor 't onderwijs der vol wassenen 1,500,00. 3. voor de bewaarschool 1,300,00. 4. voor de teekenakademie 3,800,00. 5. voor de muziekschool 2,700,00. 6. voor de fruitboomteelt 180,00. Te samen fr. 29,480,00 welke som afgetrokken van deze van fr, 76,702,23, maakt dat de stad aan 't openbaar onderwijs, in 1881, eene som van 47 duizend 222 franks en 23 centimen heeft betaald. Een klein verschil zoo men ziet Wij dagen de Verbondsjannen uit de echtheid dezer cijfers te durven betwisten. Om tot dien uitslag van 2879,94 fr. te gera ken, brengen de oflicieele luifrakken onder an dere in rekening 1* eene toelage van 21 duizend franks be stemd tot de inrichting der middelbare school voor meisjes. 2° eene buitengewone toelage voor 't inrich ten van nieuwe scholen beloopende tot fr- 13,982,00. Die 21 duizend franks wierden alleen uitge geven voor de herstellingswerken en nieuwe gebouwen van 't lokaal der middelbare meisjes school, en de 13,982,00 fr. moesten dienen voor de nuttelooze school aan 't Bornputje waar heden een tiental leerlingen geteld wor den. En wat heeft de stadskas voor die laatste school betaald De stadskas heeft voor de nuttelooze school van 't Bornputje 45 duizend 796 franks uitgege ven en het gouvernement gunde haar uit dien hoofde eene toelage van 13 duizend 982 franks zoodanig dat die school aan de stadskas heden reeds 31 duizend 814 franks kost zonder de steerten die nog zullen volgen.... Wij zullen later ten bekwamen tijde, eene label meêdeelen welke alle de uitgaven voor 't liberaal onderwijs, sedert 1879 gedaan, zul len aantoonen. Onze medeburgers zullen dan kunnen oor- deelen hoeveel duizenden franks er alhier door den nooit verzadigden schoolwolf nutteloos zijn verslonden geworden RECHTERLIJKE KRONIJK. Donderdag zijn voor het Hof van Assisen onzer provincie verschenen, de genaamden De Coninckx Gustaaf,oud 24 jaren en Renneboog Donatus,oud 30jaren.werklieden te Bambrugge, beschuldigd van vrijwilligen doodslag op den persoon van den veldwachter van Vleckem. moord bedreven den 2 februari 1883. De beide betichten werden veroordeeld tot eeuwigdurenden dwangarbeid. De Echo de Namur meldt de volgende ver oordeeling Bij vonnissen uitgebracht in Juli lestleden, had de rechtbank van Dinant, uit hoofde van laster jegens de Broeders Maristen, catholieke onderwijzers van Gesves, de volgende bladen veroordeeld het Journal d'Havelange tot 1600 fr, en de Réveil de Ciney tot 2400 fr. schade vergoeding e'n tot inlasschingen in verschillende dagbladen en lot de kosten. Het hof van Luik heeft het vonnis uitge sproken tegen den Réveil de Ciney, heel een voudig bekrachtigd. Wij hopen wel dat de Moniteur zich haasten zal aan zijne lezers het arrest van het beroeps hof van Luik te doen kennen. Hij is toch zoo onpartijdig, de Moniteur STERFGEVALLEN. Vrijdag voormiddag is alhier, na eene lang durige ziekelijkheid, in den ouderdom van 70 jaren, godvruchtiglijk overleden den heer «fan-Baptist Steleman, Lid der Bestierende Commissie onzer Muziekschool en van't Comité onzer Koninklijke Harmonie «Al Groeiend' Bloeiend' Het afsterven van den heer Steleman is niet alleen een smartelijk verlies voor zijn zoon, familie en vrienden,maar ook voor onze Muziek school en Koninklijke Harmonie welke in hem een bekwamen en vredelievenden bestierder zullen betreuren. Begravenis, morgen Zondag 16 Maart 1884, om 2 1/2 ure namiddag. Vergadering ten sterfhuize, Botermerkt, om 21/4 ure. Men meldt ons uit Ninove, het overlijden, in den ouderdom van 75 jaren, van den heer Pieter-Jan-Luciaan Van dei* öeliueren, Schepen en veearts des gou- vernements aldaar. R. I. P. Katholieke Schoolpenning. Maandag aanst. 17 Maart. Buitengewone en Algemeene Vergadering, om 5 uren namiddag, ten Lokale van den Kring De Vriendschap, Korte Zoutstraat. DAGORDE 1. Verslag over de werkzaamheden des Genootschaps. 2. Vernieuwing van het aftredend Comité. Wij sporen de heeren Leden aan deze ver gadering in zoo groot getal mogelijk bijte- wonen. ALLERHANDE NIEUWS. De eerste zittijd der kiesexamen zal dees jaar plaats hebben op zaterdag 26, zondag 27 en maandag 28 april aanstaande. Op uwen post, vrienden M. Somzée, een rijke te Brussel gat een avondfeest en deelde in zijne salons aan zijne genoodigden briefjes uit van 10 fr. voor het verloten van een kunstwerk, ten voordeele van den arme. Ge zult zeggen, wat gaat dit de justicie aan Op zekere soirées ziet men wel spelen door de vingers, die stipt verboden zijn, waarom zou M. Somzée het recht niet hebben binnen de muren van zijn huis een weldadig werk te doen Is men dan in het liberale Belgie geen meester meer in zijn huis? Zekere charmante mijnheer ging het parket verwittigen en l'Étoile bericht het ons dat de inrichters in het parket geroepen wer den en men hen ging vervolgen. Voor groot volk is er nogtaus altijd een middeltje om niet lastig te worden gevallen, en om het M. Somzée ook niet lastig te maken, gaf de deputatie gauw de.... machtiging, om de loterij in te richten. Hoe het zij, men mag in het tegenwoordige Belgie dus thuis niet meer doen wal men wil, zelfs stipt genomen, geen loto-spel De schoolvos staat in de deur zijner ledige school en trekt een schijnheilig Judasgezicht. Met de rechter hand steekt hij een crucifix en catechismus, omhoog uitroepende tot de voorbijgangers Uier is niets veranderd En met de linker hand houdt hij, vorborgen achter den rug, een truweel het zinnebeeld der vrijmetselarij, waarvan hij een ellendige morteljongen is, meewerkende om Christus' Kerk te helpen begraven. Is dat de ware beeltenis niet van den schijn heiligen schoolvos, ten minste op de dorpen De Courrier de Bruxelles herinnert dat Z. M. Leopold eene som van tOOD fr. heeft ge schonken voor de feesten van Leuven, terwijl M Gratry de troepen weigert voor die nationale inrichting H. 11. de hertogin vari Aremberg heeft op hare beurt een gift aan die feesten ge daan van 10,000 fr. De Gazette meldt dat er in den brussel schen koophandel algemeen geklaagd wordt. Niemand betaalt meer. Nog nooit is een jaar op eene slechtere wijze begonnen. Wij zijn reeds half-meert en van de 100 leveranciers zijn er 99 die nog wachten naar het geld der rekeiingen, welke zij na den 1 januari gezon den hebben, 't Is droevig De karabiniers zullen zich den 9 der aan staande maand naar het kamp van Beverloo begeven. Het 2C regiment jagers te voet, zal hen te Brussel vervangen. Het regiment der grenadiers zal zich dit jaar niet naar het kamp begeven. De klas van 1880 van dit regiment is verleden jaar, lot na de manceuvers onder de wapens moeten blijven dien ten gevolge kun nen zij thans maar slechts drij weken binnen geroepen worden. Dit zal gebeuren tegen de aankomst van den koning der Nederlanden. Al de regimenten infanterie zullen naar het kamp gaan, behalve de grenadiers en de regimenten van de 6e brigade (10° en 11® linie), omdat er nog geene verandering aan hunne geweeren gedaan is. M. L. De Capper, juwelier, rue Marché- aux-Herbes, had woensdag namiddag het be zoek ontvangen van een gentleman die, onder voorwendsel van een ring te koopen, hem eenen schoonen armband ontstolen had, ter weerde van 500 fr. Woensdag, terwijl M. De Capper voorbij den winkel van den juwelier Vandenhoofd ging, bemerkte hij zijn dief, die zich juweelen deed voorleggen. In een oogen blik had de bestolene een policie-agent gevon den. De genaamde E.... werd aangehouden en in de gevangenis der Kleine Karmelieten op gesloten. Een honderdtal aannemers, meester- metsers en andere nijveraars, hebben zich dijnsdag avond vereenigd in het lokaal Nouvelle Cour de Bruxelles, om te protesteeren tegen het stelsel van aanbesteding, gevolgd door den minister van binnenlandsche zaken voor het herbouwen der Kamer. Na eene zeer levendige diskussie heeft een der aannemers voorgesteld eene petitie te zenden naar de Kamer. Dit voorstel heeft de algemeene goedkeuring ver worven. Eene kommissie van tien leden werd onmiddellijk benoemd, gelast met het opstel len der petitie. Maandag aanstaande zal eene tweede meeting gehouden worden. Ziethier, volgens de Pali Mal Gazette, wat de ontdekkingsreiziger, M. Johnston onlangs uit Midden-Afrika teruggekeerd, over dat land zegt Leopoldsville, ten westen van Stanley- Pool, is bestemd om de groote hoofdstad van Midden-Afrika te worden. Van daar heeft men volgens de schatting van M. Stanley, 4520 mijlen vrije scheepvaart naar 't noorden, het zuiden en het oosten, naar het centrum van Afrika. Die stad zal eens het uitgangspunt zijn van den handelsweg. Het ivoir, het koper, het ijzer, de spece rijen, de was en de gom zullen er uit het bin nenland gebracht worden, in ruiling tegen nijverkeidsprodukten der oude wereld. Ik wil M. Stanley niet vleien, zegt M. Johnston, maar ik ben getroffen geweest door de buitengewone positie, die hij in die verre streken heeft verworven. Hij is de koning van Congozijn woord is de wet, zijn wil opper machtig; en nogtans heeft hij dat gezag be komen, zonder geweld, dank aan den invloed van zijn karakter. In hef officieel verslag van den onder admiraal Courbet over de inneming van Sontay, bemerkt men onder de militairen, op het dag orde van het leger vermeld, voor hun uitste kend gedrag tegenover den vijand, een soldaat van het vreemde legioen, die de eerste in de vijandelijke verschansingen gekomen is en er de frausche vlag geplant heeft het is de ge naamde Minnaert, een Belg Maandag morgend is er, naar men meldt, eene werkstaking uitgebersten in de weverij van M. Benoit-De Leer.er, te Gent. De wevers van het 10/4 lijnwaad hebben den arbeid ge staakt, omdat zij moesten op 2 getouwen wer ken. Binnen eenige dagen zullen, indien wij wel ingelicht zijn, zegt een gentsch dagblad, 15 vlaamsche huisgezinnen, uit de gemeenten j Waarschoot, Maldegem, Kaprijke, Watervliet, j IJzendijke, Middelburg en Lede, te samen 125 personen, zich te Antwerpen inschepen naar Havre, en vandaar, aan boord van de Tamauli- pas der Overzeesche Mexikaansche kompagnie, naar de haven van Vera-Crux (Mexiko). Die landverhuizers, allen landbouwers, zijn door het mexikaansch gouvernement geroepen om in dat land de teelt en de bereiding van het vlas uit te oefenen. Het is bij de vijfde trekking van 12 mil joen frank 1880) der stad Gent, dat het lot 18489 is uitgekomen met eene premie van vijf- lig duizend frank dus is dat reeds drie jaren geleden, en nog heeft de bezitter van dit lot zich niet aangeboden om de som te ontvangen. In wiens handen mag dit lot zich toch be vinden Indien de bezitter nu moest voor den dag komen, dan verliest hij in alle geval, ten ge volge zijner nalatigheid, drie jaar intrest van zijn kapitaal, wat aan 4 ten honderd, reeds eene som uitmaakt van zes duizend frank. Bij de zesde trekking der zelfde neening, werd het lot 49915 uitgetrokken met eene pre mie van tien duizend frank, en bij de twaalfde trekking nummer 27711, insgelijks met eene premie van tien duizend frank. Ook de bezitters dier beide loten zijn nog hunne gewonnen premien niet komen afhalen. Dijnsdag avond is te St-Nikolaas een jammerlijk ongeluk in de Herderstraat, voor gevallen, dat eene les is voor alle moeders of huisvrouwen, die de zorgen van het huisgezin aan de kinderen toevertrouwen .Vrouw D.... had haar buurdochterke, de achtjarige Mela- nia Colpaert, gelast haar huis te bewaken op de gloeinde stoof stond een pot aardappels te braden, die weldra gingen verbranden. De kleine, dit gevaar willende voorkomen, nam den pot die inmiddels in brand schoot en de vlam aan hare kleederen meedeelde. Op het noodgeschrij kwamen verschilende pesonen loegesteld, die haar slechts van eenen onmid- dellijken dood konden redden De ongelukki ge, verschrikkelijke brandwonden bekomen hebbende, werd ter verpleging naar het gast huis overgebracht, waar zij woensdag avond overleden is. Men heeft de aanhouding gemeld van eene vrouw van Courcelles, beticht van haar echtge noot te hebben willen vergeven. Volgens de inlichtingen ingewonnen door de Gazette de Charleroi, zou deze vrouw haar ontwerp in de wreedste omstandigheden gepleegd hebben. Terwijl haar man sliep was zij bij 't bed gekomen en had vitriool gegoten in den mond van den ongelukkige vervolgens vluchtte zij langs het venster. Het slachtoffer is op eene verschrik kelijke wijze verbrand men vreest voor zijn leven. Het is in den nacht van vrijdag tot zater dag dat dit drama gebeurd is. Wij deelen dit verhaal onder alle voorbehoudingen meé, zegt de Gazette de Charleroi naar het schijnt, be weert de betichte dal zij enkel haar man heeft willen te drinken geven en niet wist dat er vitriool in de kom was. De 23 februari kwam zekeren Cl. N..., geboren te Brussel, oud 18 jaar, te Luik aan en stapte afin een der grootste hotels. N... had eene aanzienlijke som bij zich en maakte groot verteer. Dit vewekte echter vermoedens. Ondervraagd over zijne middelen van bestaan, trachtte N... de politie te misleiden, doch ten slotte bekende hij dat hij eene aanzienlijke som geld van zijne ouders, die te Parijs woon den, gestolen had. Een telegram werd naar Parijs gezonden, waarop geantwoord werd dat N.., kamerknecht bij den graaf de C.., ten nadeele van dezen drij biljetten van duizend frank gestolen had. Het schijnt dat deze kerel niet aan zijn proefstuk is hij heeft reeds ver scheidene veroordeelingen ondergaan voor ge- kwalificeerden diefstal, enz. Hij is ter beschik king van het parket gesteld. Gansch de bevolking van het arrondisse ment Avers (Zwitserland) weigert de belasting van 1885 te betalen. Om haren tegenstand uit te leggen, geeft zij voor dat de stoffelijke toe stand nooit zoo wanhopend is geweeèt dan tegenwoordig. Indien het goevernement, zoo liberaal met de openbare penningen, in België nog eenigen tijd aan het roer blijft, staat hier hetzelfde te wachten, en, waarlijk, moest zulks gebeuren, het ware geenszins te verwonderen. Verkeerde wereld. De Gazelle, het brus- selsch trotoirblad, zegt dat de garde cieviek in 1871 de.... orde heeft hersteld, omdat de kle- rikalen.... revolutie wilden maken. Zietdaar wat nieuws. Wij worden als de oproermakers uit gescholden en de oproermakers noemen zich de herstellers de orde Maar nu wordt het erger nu geven de libe ralen geweeren aan de garde civique, waarvan het gouvernement alleen de kogels kan leveren zoodat die patriolieke burgerwacht niet meer kan schieten, al zij nogmaals den oproer zou moeten... dempen. Wat farceurs, die de waarheid zóó den hals omdraaien Alle geval hoe minder de geweren Her garde sivique schieten, hoe beter niet voor ons, maar voor de schieters zeiven. Vrijdag nacht is er een diefstal met braak gepleegd in de kerk van de Onbevlekte Ontvan genis, te Chatelet. Kwaadoeners zijn in de kerk gekomen, hebben het tabernakel verbrij zeld, de ciborie gestolen, alsook drie kleine zil veren doosjes. Zij hebben de gewijde vaten ge ledigd en de H. Hosties op 't altaar geworpen. De politie is op het spoor der kerkdieven. Ziehier een treffend bewijs van den achteruitgang van den publieken rijkdom in ons land. Over 15 jaren werd te Meigem eene hofste de van 14 hectaren verkocht voor den prijs van 60,000 frank. De zelfde hoeve is de verle- dene week verkocht voor de somme van.... 39,000 frank. Wat wij al drinken. Volgens de laatste opgave der werkingen van het gemeente-labo- ratoriom van Parijs, zijn er op de 782 stalen wijn welke gedurende de maand Februari ont leed wierden, enkel 136 goed en onvervalscht bevonden. Op 18 stalen azijn, werden er 17 slecht bevonden. Van de 531 stalen melk, wer den er 167 vervalscht bevonden. En zeggen dat op dat punt Parijs alleen niet. is. Overal tegenwoordig worden die verval- schingen op groote schaal gepleegd, ten na deele der openbare gezondheid. 't Is schromelijk gelijk er begint gestolen te worden op de postkantooren, en dat nog in 't groot. 't Is eene nieuwe of vernieuwde schurkerij, die men op breeden voet wil drijven. Men steelt op de postkantooren van Weenen van Berlijn, van Londen, van Breda (Holland,) van Brussel en elders. Men stool dezer dagen op het postkantoor

De Denderbode | 1884 | | pagina 2