priester zou doen voor zijn brevier, de een zaamheid opzoeken om zijn rozenkrans te bid den. En. toen na een roemvol leven, de dood hem kwam treffen, vond hij hem reisveerdig. Hij hield nog den eenvoudigen en kostelijken rozenkrans van Broeder Anselmus in de hand. (Onafhankelijke.) De slechte Boeken. Men vroeg op zekeren dag aan Mgr. den Kardinaal Dechamps, eenen regel om te weten of een boek goed of slecht is. Zie het eerst, antwoordde de prelaat, met welken schrijver gij ie doen hebtdit zal een eerste vermoeden zijn vóór of tegen het werk. Zie daarna welk soort van persoon u het zelfde geeft of leent. Zie eindelijk den graad van geloof of van zedelijkheid van zijne gewone lezers. r In andere woorden, pas op de boeken toe hetgeen men zegt van de vrienden Met wien men verkeert, wordt men geëerd. Zonder twijfel, slechte schrijvers kunnen werken uitgeven waarin men niets vindt dat af te keuren is, maar het valt hun moeilijk hunne verkeerde begrippen te verbergen, en altijd zal het waar blijven De stijl is de man. Een belangrijk gesprek. Het bezoek van HH. MM. den koningen de koningin in de tentoonstelling van nijverheids- kunsten is vandaag gekenmerkt door een geval dat ik u moet doen kunnen. Onze doorluchtige vorsten hielden stil voor de uitstalling van M. L. H. die borduurwerk exposeert, gezegd au petit point15 en 16e eeuw. De namaking is zoo volmaakt, het werk zóó kunstvol, dat de koning een oogenblik dacht oud borduurwerk te zien. Met die welwillendheid en opgeruimd ge moed, die den koning kenmerken, komplimen- leerde Leopold II, M. L. H..., terwijl de ko ningin hare gelukwensching voegde bij die van haren echtgenoot. Ik heb mij het genoegen gegund het onder houd te stenografieeren. De koning. Is dat schoone borduurwerk van uw fabrikaat M. L. H. Ja, Sire. De koning. Het is overschoot». De koningin. Ja, het is prachtig De koning. Men zou inderdaad zeggen dat het oud borduurwerk is. M. L. H. Het is gekopieerd op borduur werk van de 16*- eeuw. De koning. Het is zeer zeldzaam zoo '11 schoon werk te zien die borduurwerken moeten de oogen sterk vermoeien en veel tijd vragen. L. H. Ja, Sire, deze kasuifel is over jaren begonnen, en deze over twee zij hebben elk eene weerde van 4500 fr.maarzij zijn niet teenemaal afgewerkt en er is geen belang bij ze nog af te maken, want ongelukkig, dit vak van nijverheid is dood in België en als dit nog korten tijd voortgaat, zal het kunstborduur werk teenemaal buiten 'tland gaan.... zelfs nu reeds is het met dergelijk werk gedaan in het land. De koning. Ha En waaraan schrijft ge dat toe L. H. Dat is heel eenvoudig, Sire. De kerken kunnen niets meer koopen en de rij ken geven geen geschenken meer aan de ker ken, omdat zij te veel moeten geven aan de scholen. Ook, ik herhaal het. Sire, het kunst- borduurwerk heeft bestaan in België. De koning. (Na een oogenblik stilzwijgen.J En toch moogt gij fier zijn over uwe produk- ten. die bewonderensweerdig zijn. Is die banier ook van u L. H. Ja, Sire het is de teekening der banier die ik verleden jaar heb uitgevoerd, teenemaal in gehistorieerd borduurwerk en au petit point, gelijk de onderwerpen van die kasuifels daar. Zij waren bestemd voor de aartsbroederschap van O.-L.-V. van Lourdes. De koning. Dat is een werk dat u lang moet bezig gehouden hebbeu. De koningin. Ja, dat is een overschoon werk. L. H. Ja, Sire wij werkten er met veer tien man aan ongeveer een jaar. De koning. Dat verwondert mij niet. De tentoonstelier heeft het recht fier te zijn over die schoone en aanmoedigende woorden. Het komt mij nogthans voor, dat de minste kleine les van eerbied voor de vrijheid van eeredienst en het beheer der goederen van de kerkfabrieken, gericht aan M. Bara, hem veel nuttiger zou geweest zijn zoowel als aan zijne collegas. Handelsblad Incommensurable Orgueil. Onmeetlijke Hooveerdiglieïd. Dat woord heeft M. Janson aan M. Frère toegeworpen, en de gekrenkte eigenliefde berstte bij M. Frère, op het hooren van die woorden, in geheel zijn wezen los. Het woord, erkent de Chronique, is niets anders dan de waarheid men heeft altijd zóó diep voor M. Frère gebukt en geplooid men heeft hem zóó onophoudelijk bewierrookt, dat hij denkt alles te weten, alles te kunnen doen en dit volgens zijnen wil alléén. Napoleon, zegt Chateaubriand, duldde niet dat er een vlieg vloog zonder zijne toestem ming M. Frère duldt niet dat men een ander gedacht heeft dat het zijne en toch is M. Frère op verre na geen Napoleon. Handelsblad Milicie. Het kontingeutder milicielichting van 1884, is tusschen de verschillende provinciën ver deeld als volgt Antwerpen 1,277 man. Brabant 2,302 Oost-Vlaanderen 2,109 West-Vlaanderen 1,745 Henegauw 2,514 Luik 1,541 Limburg 509 Luxemburg 498 Namen 805 Totaal 13,300 Het kontingent van elke provincie zal door den gouvern&ir, tusschen de milicie-kantons, verdeeld worden. ezelarijen en domme leugens van zijn kameraad Tist.... Ja, Lammen is zoo begeesterd.dat hij, in zijne vervoering, niet ziet of gewaar wordt dat hij het wierookvat verbrijzelt op 't reukorgaan van zijn vriend Tist Lummels is de groole held, die, door zijne brieven, hel liberalismus hier gaal in zijneeer her stellen en doen zegepralen!... Dat zal 'nen slag geven Maar, kom, kom, laat ons met dien liberalen zeever niet verder bekommeren immers, Asinus asinum fricat, De eene ezel lekt den andere In een onzer vorige nummers bestaligden wij dat» zonder de uitzinnige schooluitgaven, door 't liberaa' ministerie, aan ons Stedelijk Bestuur opgedrongen, onze financiën in zulken bloeienden toestand zouden verkeeren, dat men de belastingen gedeeltelijk zou kunnen verminderen, ofwel, veel grootere sommen kunnen besteden aan de gezondmaking en verfraaiing der stad, alsook aan de verbetering der banen en wegen. De lamme zeeveraar uit 't Verbond betwist de waarheid van ons schrijven. Wij zullen dus tot stichting onzer medeburgers, een staaltje mededec- len van de uitzinnige schooluitgaven tot de welke de stad, door 'l liberaal ministerie, gedwongen is geworden. Ter zake dus Wie kent hel reusachtige schoolpaleis niet dat de stad verplicht is geweest op te richten aan 't Born- putje, te Mijlbeke Hoeveel heeft de Stadskas voor dit paleis moeten betalen fr. 5,600 34,400 1,680 4,116 1° Aankoop van den grond, 2° Opbouwing, 3* Buitengewone werken, 4* Mobilier, Te samen fr. 45,766 De stad heeft hierover ah toelagen van den Staat ontvangen, fr. 19,5*27 Dus blijft er ten loste van de stad fr. 26,269 Het stadsbestuur heeft zich zoolang mogelijk tegen de opbouwing dezer school verzet, omdat het dc overtuiging had,dat de oprichting van een onderwijs gesticht aldaar uitzinnige uitgaven, of beter gezegd, geldverspillingen zou veroorzaken. fn evenredigheid der bevolking, kon die school nooit meer dan een vijftigtal leerlingen tellen, en dan nog wanneer alle de ouders der gebuurte, zonder onderscheid van denkwijze of religie, er hunne kinders zouden naartoe zenden. Er was daar dus geen schoolpaleis noodig, en, in die omstandigheid de stad dwingen eene school te bouwen, was haar pramen tot uitzinnige schooluit gaven, en dat gaan wij bewijzen Volgens de inschrijvingslijsten wordt de school van't Bornputje bijgewood door 15 jongens en 16 meisjes, totaal 31 leerlingen. Doch indien men rekening houdt van de afwezig heden, er zijn leerlingen die op zes weken 20, 25 eu zelfs tot 31 maal afwezig waren, dan mag het gemiddeld getal der dagelijks tegenwoordige leer lingen slechts op 18 genomen worden. Hoeveel kosten die achttien leerlingen jaarlijks aan de stadskas 1* De intrest van't kapitaal voor opbouwing, fr. 26,269 tegen 4 1/2 ten honderd, *t zij fr. 118*2,06 2° Onderhoud der gebouwen v 150.00 3° Jaarwedden van den meester 17u0,0u 4° Jaarwedden van de meesleresse 16i»C,00 5° Jaarwedden van den portier 150,00 6* Schoolbohoeflen, prijzen en grondstoffen voor hel handwerk 225,('0 7* Verwarming u 175,00 Te samen fr. 5,182,00 zegge 5 duizend *89 franks En dat voor enkel 18 leerlingen Is dat geene schande Die 18 leerlingen kosten dus jaarlijks elk 287 franks 88 centimen aan de stadskas.... En als men nu aanneemt dat de 31 ingeschrevene leerlingen de school bijwonen, dan kost elke leerling 167 franks 16 centimen aan de stad Wij vragen het. mag men dit geene uitzinnige uit gaven of, alkeurlijke geldverspillingen heeten, waar toe de stad door 'l liberaal ministerie gedwonden is geworden Wij dagen alle de liberale lummels, Lammens en oflicieele luifrakken uil, hel bovenstaande te kunnen of durven wederleggen Aan onze medeburgers zeggen wij Leesten oor deelt nu De brief van Lammen aan zijn vriend Tistde libera le lummel, is waarlijk een meesterstuk van koddig heid Lammen staat vol bewondering voor de oneindige Kamer der Volksvertegenwoordigers. De bespreking over het berucht vraagboek, zater dag II aangevangen werd dijnsdag voortgezel. Verscheidene redenaars kwamen legen het school- pendantenwerk op en veroordeelden het als te moeielijk voor lieden die slechts het lager onderwijs genoten. M. Janson stelde voor alle de vragen betrek kelijk de Godheid uit te schrabben. Deze voorstel werd verworpen met 61 stemmen legen 61 en 8 ont houdingen. Zonder de onthoudingen van de heeren Van den Peereboom en de Caraman, le.len der rechter zijde, zou hel aangenomen geweest zijn en 't liberaal ministerie eene onbetwistbare neerlaag hebben gele den die zonder twijfel zijne dood zou veroorzaakt hebben. Nog drij andere dagorden werden voorge steld en dit door 't ministerie bijgetreden werd aangenomen. Het ministerie werd gered, doch trok met een in stukken getrokken vraagboek naar huis. Verder zette de Vergadering het onderzoek van 't budjet van openbare werken voort. In zitting van donderdag verklaarde minister Rolin dat liet verscheurde vraagboek zal ingetrokken wor den en dat hei kiesexumen van April aanslaande zal gebeurenmel'ivraagboekiu November 1883gebruikt. II AND KL EN NIJVERHEID Telegraaf-Telefoon. Gedurende de maand februari laatstleden, werden 7602 depechen per telefoon gewisseld tusschen de abontien- ten der telefoon-koncessiën en de verbonden bureelen van den telegraaf, te weten 1714 te Luik, 1697 te Brussel, 1166 te Antwerpen, totaal 4577 1270 te Gent, 702 te Charleroi, 532 te Leuven, 522 te Verviers, algemeen to taal 7602. In januari was het verkeer voor Brussel, Luik en Antwerpen 3622 telegram of 955 min dan in februari. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. E. De Sutter priester in het Semi narie wordt onderpastoor te Middelbrug in ver vanging van den E H. Van Wassenhove, ont slaggever. STERFGEVAL. Donderdag namiddag hadden de lijkplechtig- heden plaats van Ludovicus Van Malderen, lid van ons Vrijwillig Pompierskorps. De militaire eer werd aan den afgestorvene bewezen door gansch het Korps onder 't bevel hebberschap van den heer P. Te Paepe. Aan den boord des grafs las de heer Com mandant P. De Paepe de volgende lijkrede welke wij met genoegen meédeelen Mijne Heeren en Medebroeders Is bet eene treurige taak,het is tevens eene gehei ligde plicht den waren vriend, den trouwen maat, den broeder ter laatste rustplaats te vergezellen en hem mei bet woord en bet hart den onherhaalbaren handdruk te bieden. Van de jongste eeuwen af bestond bij de ooslersche volkstammen hetgeen men billijkerwijze mag noemen De vierschaar der dood.cn Elke afgestorvene werd op den oever eens strooms of aan den voet van eenen berg gebracht, en aldaar in tegenwoordigheid zijner bloedverwanten en vrienden werd naar verdienste of onverdienste, dooreenen daartoe gevaardigde, lof of schande over zijne nagedachtenis uitgesproken: Het zij mij hier dus ook geoorloofd ter navolging der aloude loffelijke gewoonte onzer voorvaders, een beknopte woord te uilen over den al te bepaalden doch verdienstrijken levensloop van onzen aflijvigen medegezel. Lodewijk Van Malderen werd geboren te Aelst den 26 Februari 1850. Over zijne huisselijke deugden zijne ijvervolle godsvrucht, zijne onuuputbare liefde voor Moeder, voor Vader, voor Zusters, Broeders en naaslbeslaan- den uitwijden,ware een troostvol, wel is waar, maar ook een al te breedvoerig vak ondernemen. Op een grondgebied alleen op dit der zelfsoffering zullen wij eenen oogenblik zijn vriendenspoor volgen Zijne eerste jeugd liet ons alreeds in het verschiet der toekomst de ware mannelijke deugden te gemoetzien wa.irvan gansch zijn bestaan onophoudelijk de eer- doende kenmerken heeft gedragen. Zacht van inborst sterk van hert is bij gedurende zeven jaren een der moedigste en der belanglooste leden geweest van het vrije pompierskorps dat bed6n op zijne waardige asch eenen traan van vriendschap, van verkleefdheid en broederliefde komt storten. Voorwaar, niet toereikend is mijn woord, Lodewijk als tolk uwer verknochte maatschappij, tot het waar deren uwer verdiensten in het uitvoeren van de heilige plicht welken gij neven ons als echten men- schemrieiid op u had genomen. Neen, en hier laat ik het woord aan uwe dankbare medeburgers die aan uwen moed en uwe zelfverloo chening,woningen erf,ja, bloed en kind verschuldigd zijn Maar, met die ontelbare u dankbetuigende stem men vereenigen wij de onzen om mei de slem des Heeien te herhalen Hij. die de ellende des evenmen- schen lenigt, zal voor mijne vierschaar bermhertigheid vinden, en hel eeuwige rijk verwerven. Ga dus, Lodewijk, Vaarwel, ja, vaar over lot den stroom vau oneindige geneugten welke de almacht voor de edelmoedigheid, de menschenliefde en zelfs- opofiering in het land der zaligen heeftdoen ontstaan. Ca, zeg aan den vorst des Hemels dat wij allen, u den laalslen handdruk biedende, hier op uw graf getrouwheidzweeren aan eer en plichten vraag Hem, ja, dat wij ten allen tijde uwe voorbeeldige stappen bewandelende neven u eene plaats in het eeuwige rijk mogen bekomen Dus, in nam6 van het vrije Pompierskorps van Aelst, Lodewijk, kloekmoedige gezel, brave vriend, waardebrocder,lot wederziens Eene tweede lijkrede werd gelezen door den heer Karei Penneman, Sergeant bij 't Korps, 't Spijt ons dat plaatsgebrek ons niet toelaat ze ook af te kondigen. ALLERHANDE NIEUWS. Kring D© Vriendschap. Op dijnsdag 25 Maart aanstaande, ten 6 uren 's avonds, zal de Eervv. Heer Claeys, professor te St-Nicolaas, alhier eene voordracht houden. De zoo gunstig gekende redenaar zal handelen over Conscience. Denderhautem. Groot en luisterrijk Concert, ten profijle van 't vrije catholieke onderwijs, op zondag 20 April 1884, om 3 1/2 ure namiddag, ten lokale der Catholieke School gegeven door de maat schappij Nut en Vermaak en het Miry's Genootschap. 1%'alionalc Militie. Wij laten hier 't getal lolelingen volgen, welk, ieder militiekantou van ons arrondissement te leveren heeft Aelst, 47 manschappen Moorsel, 28 Lede, 28 Oordegem, 26 Haeltert, 32 Herzele, 28 Steen huize, 33 Sottegem, 35 Geerardsbergen, 37 Idegem, 31 Ninove, 32 Meerbekc, 34. Vast en zeker wordt M. Rolin vermaard, zeer vermaard door zijne omzendbrieven. Hij heeft er nu wéér eenen nieuwen uitge vonden en hem gestuurd aan de geneesheeren van den buiten. Volgens dien omzendbrief, zijn die heeren verplicht eenen register te houden, waarin zij dag voor dag al hunne bezoeken zullen op schrijven met de volgende meldingen 1* Den naam van den ol de zieke; 2° Den aard der ziekte 5° De wijze van behandeling. Die registers moeten gedurende tien jaar bewaard worden en altijd zichtbaar zijn voor de geneeskundige commissie. De heer Rolin zou wel doen aan de buiten- geneesheeren te zeggen 1° Op welke wet hij zich steunt om hen te dwingen het geheim van hun ambt, het geheim der familiën op ie schrijven in eenen register die in slechte handen kan vallen. 2° Waarom zij het moeten doen en niet de geneesheeren in de stad. De Nationale Bank van België, heeft bij eene verzending aan haren agent te IJperen, een zeker getal stukken van 20 franks in ver gulde platine bemerkt. Twee dezer stukken dragen het jaartal 1858 met de beeldtenis van Napoleon III;-de anderen hebben het jaartal 1878 met de beeldtenis der fransche republiek. De Nationale Bank heeft een onderzoek inge steld. L'Escaut denkt al zeker te weten, dat M. de Kerckhove, van Mechelen, zijne kandida tuur zal staande houden. Des te beter. Ook spreekt men ervan dat M. de Laet zich niet meer op den rang stelt hiervan is niet het eerste woord waar. Zaterdag heeft de kanselier vou Bismark eene redevoering uitgesproken in het parle ment en wees er op dat de tijd der politieke partijen voorbij is en de kiezers weldra met een politiek van belangen voor den dag zullen komen. Hierin zijn wij den kanselier Vooruitgesprongen dezen keer zou Van Rijswijck, in zijnen polka, gezongen hebben. Sedert lang vragen de konservatieven dat de kiezingen op een terrein van stoflelijk be lang, van burger- en volksbelang zouden ge bracht worden maar onze liberalen vinden liet voordeeliger voor hun eigen zak de kiezing te doen onder den schreeuw van a bas la ca lotte De calotte - dat is het wenschhoedeke der liberale partij. Het schoonste van al is dat de liberalen zeiven, de woorden van prins von Bismark aanhalen, terwijl zij zelf gedurig het tegenover gestelde doen in de kiezingen. Het Deutsches Tageblatt van Berlijn bevat een artikel tegen het ontwerp van eene bel- gische reserve, en keurt dit ten sterkste af. Het blad zegt dat AI. Frère de maker is van dit wetsontwerp eu dat hij dit aan zijnen minister van oorlog heelt opgelegd. En die minister van oorlog gehoorzaamtWat leger-adminis- tratie roept het Tageblatt uit. Wij zullen het artikel meédeelen. Eene nieuwe meeting van aannemers heelt maandag avond plaats gehad, in de Nou velle Cour de Bruxelles. Er werd lezing gege ven van eene protestatie, gericht aan de Kamer, tegen de wijze van aanbesteding der werken van het Paleis der Natie. Deze prote statie werd met algemeene stemmen aangeno men. Na dankbetuigingen gestemd te hebben voor M. Janson, omdat hij hunne belangen in de Kamer heeft verdedigd, heeft de vergade ring insgelijks beslist eene protestatie te zen - den aan het gemeentebestuur van Schaarbeek, betreffende zekere bepalingen van het lastko- hier, voor het bouwen eerier nieuwe middel bare school. Zondag avond hebben ongeveer 200 per sonen, mannen, vrouwen, jongelingen en kin deren, zich in de Cour de TUnivers te Brussel vereenigd, om den verjaardag te vieren van de Commune. Er was corcert en bal. Men rekende op eene feestrede, uit te spreken door doktor De Paepe doch deze liet zich niet zien. Bene vens de Marseillaise, la Carmagnole en la Ca naille, werden nog eenige andere liederen ge zongen. Verders schreeuwde men Vive la Com mune A bas Thiers enz. Pelizer. eenige brusselsche dagbladen hebben dezer dagen verteld dat het dochterke van Amand Peltzer, Marielte, in eene twist met vriendinnekens, zou vernomen hebben wat haren vader wordt ten laste gelegd. Toen Armand die ontdekking vernam, is hij er ziek van geworden, enz. De Etoile Beige logenstraft ten stelligste al die geruchten. Wederom ziju twee oude katoentabrie- ken te Gent stil gevallen de eene in 't Gra venkasteel, de andere op den Coupure. Men rekent dat daardoor 800 werklieden zonder werk zijn. De vreemde mededinging doodt al onze kleine fabrieken. Onder het vroeger gemeentebestuur te Gent was een zekere Aï. verkooper in de visch- mijn. De burgemeester, zette dien man af, omdat hij catholiek was. Een vriend uit de kliek werd in de plaats benoemd. Waarom heeft de burgemeester nu dien vriend afge steld En nog 'nen anderen vriend er bij? Dijnsdag morgend heelt men op den openbaren weg te Cuerne het lijk van een onbekende gevonden, die 65 jaar oud scheen, van middelbare lengte en drager van van een deel vaneen boekje, waaropde namen Looteus Leo, te Landegem, staan. Men vermoedt dat de ongelukkige van honger en gebrek gestor ven is. Een smartelijk ongeluk is woensdag te Ledeberg gebeurd. In die gemeente woont een nog jong huwelijk, waar twee kinderen zijn. Sedert eenige weken was de vrouw ziek. Zij had eene soort van typhuskoorts. De echtge noot die zijne vrouw altijd met veel liefde en bezorgdheid had opgepast, moest zich nu voor eenige stonden verwijderen. Hij verzocht eene gebuurvrouw, van tijd tot tijd haar eens te komen bezoeken. Toen de gebuurvrouw ge komen was, had zij de zieke niet gevonden. Alleen het kindje lag te weenen. Vol angst zoekt de vrouw geheel het huis af, doch te vergeefs. Eindelijk gaat ze op de binnenplaats, ziet den steen van den beirput opgeheven en den put open daarin lag het lijk van de onge lukkige zieke. De koorts was haar in het hoofd geslagen en zij was zinneloos geworden. Een schilder heeft het lijk uit den put gehaald. Men oordeele over de wanhoop van den echtge noot, toen hij thuis kwam Sedert een dertigtal jaren zijn een groot getal Luxemburgers zich in den americaanschen staat Iowa gaan vestigen. Er zijn ginder dorpen wier inwoners schier al in eens, met hunnen pastor aan het hoofd, vertrokken zijn. De Luxemburgsche Amerikanen hebben een eigen dagblad, getiteld Luxemburger Gazette voor Recht en Waarheid, in dienst der H. Kerk. Al wat Luxemburg en het oude land aangaat, wordt er breedvoerig in besproken. M. Bou vier wordt in het laatste nummer der Gazette duchtig afgehekeld. De gazette is een groot formaat van 8 bladzijden een der twee feuil letons is de Kwaal des Tijds, van Conscience. Het blad is in het plat Duitsch opgesteld. Vier werklieken. die aan de rechtmaking der kaaien te Antwerpen arbeiden, hadden in den nacht van zaterdag tot zondag tot 3 uren gewerkt aan boord van een der kraanschepen welke gebruikt worden om palen in de Schelde te slaan. Ten 3 ure vertrokken drie der werklieden, terwijl de vierde, de genaamde Nicolaas Broeckx aan boord bleef van het schip, dat hij gelast was te bewaken. Broeckx legde zich te slapen in de kajuit. Omtrent 4 ure kwamen twee der andere werklieden terug en een hunner, waarschijnlijk om eens eeDe farce te doen, legde eene ka- toeneh wiek, met petrol besmeerd, nevens den slaper en stak de wiek aan. Daarna verwijder den zij zich. De brandende wiek deelde spoedig het vuur meê aan de kleederen van Broeckx toen deze ontwaakte, stonden zijne kleederen reeds volop in brand. De ongelukkige had nog de tegen woordigheid van geest zijne kleêren uit te ruk ken, doch hij had reeds erge brandwonden bekomen. Aan de rechterzijde was hij lot aan den voet geheel verbrand. Op zijne noodkreten snelden de twee andere werklieden toe en hielpen Broeckx om het vuur uit te dooven. De toestand van Broeckx is zoo erg, dat men hem zondag namiddag naar het gasthuis heelt moeten brengen. De dader van dit erg feit werd zondag namid dag aangehouden na een verhoor te hebben ondergaan voor den onderzoeksrechter, is hij maandag morgend voorloopig in vrijheid ge steld. De buikspreker en zijn hond. Onlangs kwam een reiziger in gezelschap van zijnen hond, een restauratie te Antwerpen binnen en zette zich aan tafel. De hond ging recht over zijnen meester insgelijks aan tafel zitten. Wat zal mijnheer gebruiken vroeg de bediende. Geef mij om te beginnen twee eieren, zegde de vreemdeling. En aan mij ook, voegde de hond er bij. De bediende wist niet wat denken, maar hij bracht het gevraagde. Na eenige oogenblikken waren de eieren binnen. Bediende, riep de vreemdeling, een bief stuk met aardappelen. En voor mij ook, zegde de hond. Nu kon de bediende noch zijne oogen, noch zijne ooren meer gelooven de hond van den vreemdeling had wel degelijk gesproken'!! Eenige stappen verder aan eene tweede tafel zat een Engelschman voor een stuk roastbeaf. Dat is de hond van you, sir vraagt hij. Zooals gij zegt, mijnheer, antwoordde de vreemdeling en hij at voort. Hij speakes Wil you verkoop hem Nooit. O, ik smeek er u om, kermde de hond, meester verkoop mij toch niet. De oogen van den Engelschman brandden van begeerlijkheid. Ik geel you duizend pond sterling, zegde i hij opstaande. Duizend pond sterling meende de reiziger, 25,000 frank en hij sloot den koop. De Engelschman vergat zijn roastbeaf, tee- kende een wissel ten bedrage van de bedon- gene som, gaf die aan den reiziger en nam den hond in zijne beide armen. Het dier wierp eewen treurigen blik op zijn meester eu klaagde Aangezien ge mij verkocht heb, wil ik mij wrekenik zal nooit, neen nooit meer spreken. Of de hond zijn woord hield Zonderling geval. Een verkensbeen houwer van Antwerpen, wouende aan de viaduc, had gisteren het bezoek ontvangen van een koopman in hespen,uit Wetteren.Zij waren samen uitgegaan en keerden eerst laat en ee- nigzins verheugd van geest, naar huis terug. Thuis ledigden zij nog drie flesschen cham pagne. De beenhouwer gaf aan den koopman eene som van 600 frank, om hespen voor zijne rekening in Vlaanderen te koopen. Die 600 fr. in bankbiljetten, had de beenhouwer geno men uit zijne portefeuille, welke 13,000 Ir. be vatte. Hij stak de portefeuille in een zak van zijnen overfrak, dien hij weggehangen had. Eenige oogenblikken later tastte hij in de zakken van de frak dien hij droeg, en waarin hij natuurlijk de porteveuille niet vond. Hij begon den koopman uit te schelden voor dier enz. De koopman protesteerde en greep den beenhouwer bij de keel vast. In de worsle- ling werd eene ruit gebroken, Op de noodkre ten der vechtende, snelde een nachtwaker der handelsstatie toe. Deze, die zonder twijfel dacht dat er een moord gepleegd werd, loste twee revolverschoten. De kopman werd in de rechterhand door een der kogels getroffen. Weldra kwamen de gebu- ren en policie-agenten toegesneld. De gekweste werd verzorgd, en men vond de portefeuille, oorzaak van geheel het geval, in de overfrak van den beenhouwer terug. Dijnsdag morgend is de koopman naar het gasthuis gebracht, waar de kogel uit zijne hand gehaald is. De nachtwaker is voorloopig aangehouden. Het Schepen College van Luik heeft zijne demissie gegeven. Een aantal moeielijkheden liepen daar sedert eenigen te saêm en hebben eindelijk het ontslag te weeg gebracht. De wanorde is algemeen, zegt M. Poulet; raeu weet soms niet of er wel een Collegie bestaat I En dat verwondert ons nietvelen van die heeren gaan te Brussel representant spelen. Ook de kwestie der studenten heeftlin dat ont slag zijn aandeel Waarom, vroeg M. Hans- sens, hebt gij verleden jaar de policie, door de gedruismakende studenten laten uitjouwen de policie, waarvan de burgemeester het hoofd isMen heeft de schuldigen aangehouden en gij hebt ze losgelaten Men zegt dat M. Hanssens burgemeester gaat worden. Ons dunkt dat het liberalismus, tot zelfs in zijne forteressen kraakt en in gruis valt Donderdag laatst is in de bleekerij van den heer Vande Wynckel, te Meenen, een droevig ongeluk gebeurd. De genaamde Henri Fauvarque, eenen steen over eenen kokenden potasketel willende leggen, heeft al reikende met zijne voeten weggeslierd en is er in gevallen. Als men hem er uit trok, was hij afgrijselijk om zien; vel en vleesch hield aan zijne kleederen. Men heeft hem naar het hospitaal gedragen, alwaar hij om drie ure 's morgens overleden is. Henri Fauvarque is 40 jaar oud en laat vier kinderen achter. FRANKRIJK. De gemeenteraad der stad Parijs heeft een ongehoorde stemming uitgebracht. Met 33 stem men legen 5 heeft hij den prefekt uitgenoodigd de toelating te geven om een monument te plaatsen op hel graf der communards van 1871 Een ieder heelt te Parijs min of meer den 18 meert, verjaardag der bloedige Commune gevierd, doch op zeer verschillende wijze. De katholieken hebhen in de kerk, gezegd Saint Gervais, eenen plechtigen lijkdienst doen celebreeren lot lafenis der zielen van de ver moorde generaals Clément Thomas en Lecomte. De mis werd gedaan door den pastoor der paro chie. Na den dienst werden door de leden der fa miliën kronen gedragen naar het kerkhof Pire Lachaisern neergelegd op het monument, aldaar opgericht ten koste van den Staat en tereere van de twee slachtoffers der Commune. Andere kronen werden door de communards neérgelegd op de grafsteden van Blaoqui, Louis Blanc, Ledru-Rolin en ter plaats waar de com munards begraven liggen. In den Faubourg St-Antoine en te Belleville wandelden talrijke arbeiders in de stralen, doch bij gebrek aan werk, en niet om te manefestee- ren eenige bazen hadden hunne werkhuizen gesloten. Er waren door de policie strenge maat regelen genomen om alle samenscholingen en wanorders te voorkomen. Op Pére Lachaise. Reeds 's middags wandelden een groot getal policie-agenten in den omtrek van het terrijn, waar de communards van 1871 begraven liggen. Er waren ook eea groot getal geheime agenten ter plaats. Vele kronen en bloemen hadden de vrienden niet gekocht, maar er waren integendeel op schriften in massa. Wij laten er hier eenige vol gen a Komiteit der wrekers. Daar zij ben niet konden omkoopen, hebben zij ze vermoord, Ge liefde schimmen, gij zult gewroken worden. Tot weldra Een eerlijke ciloyen. De eerlijke ciloyen had dit met bloedgeschre ven op een stuk wit karlonpapier. Wat verder las men Leve het dynamiet Leven de plunderaars Leve de anarchie 16 meert 1884. Wij zullen hen wreken De Vereeniging van Alais had hare kroon, ver leden jaar gezonden, laten vernieuwen en het volgende opschrift in hel midden doen plaatsen. Brood of lood, aan de martelaars van 1871. Wat verder las men den volgenden oproep in slecht fransch Volk, na de revolutie, doe en neemt wat gij wilt en dood die welke het u beletten. Aan hen, gestorven door de schuld van het gouvernement der Commune. Rond half drie stonden een dertigtal anar chisten rond het graf der gefedereerden. Alles liep rustig af. Üp het kerkhof Monlmartre werd de rust ins gelijks niet gestoord. In eenea brand, woensdag te Parijs in de wijk der Hallen uitgeborsten, in eenen werk winkel waar pluimen en bloemen gemaakt wor-

De Denderbode | 1884 | | pagina 2