Waarom er deficit inilc Staatskas is. De Paus. met de klasseering der producten, met de rege ling en de voorwaarden van toelating bezig. Binnen kort zullen de nijveraais over die ver schillende punten worden ingelicht. De onder vinding heeft geleerd dat, om de exposanten het deelnemen aan de Tentoonstelling gemak kelijk te maken, zij nauwkeurig dienen te weten hoeveel zij te betalen hebben. Ook denkt het Uitvoerend Komiteit de huurprijzen zóó danig vast te stellen dat de kosten van lossen en laden ter plaatse, het bergen van inpak- goed, de algemeene versiering en het toezicht daarin begrepen zijn. De inrichtende Maatschappij der Tentoon stelling, dient het wel gezegd te worden? heeft geen doel van winzuchtzij heeft zich een hooger en edeler doel opgelegd zij hoopt opeen duurzamer uitslag. Wij herhalen 't, haar programma is het vol- geude de internationale handelsbeweging uitbreiden voor alle voortbrengselen van de belgische nijverheid en den belgischen grond, nieuwe uitwegen zoeken en alzoo bijdragen tot het algemeen welzijn. In die voorwaarden kan het Uitvoerend Ko miteit er op rekenen dat de oproep, dien het weldra doen zal, bij allen hoogst welwillend zal worden aangehoord. Er zijn dezer dagen slichtende dingen in de Kamer gezegd, over de officieele scholen, ter gelegenheid der bespreking van het school- budjet. Het stadje Virton, 2230 inwoners, heeft een nieuw gebouwd atheneum met 28 leerlingen en er zijn 19 professors. Denkt wat stroom van geld daar verloren gaat. Te Bouillon, een stadje met 2,600 zielen, is ook een atheneum met 37 leerlingen en 14 professors Het gouvernement heeft 't gemeentecolliege van üinant overgenomen. De plans van her stelling en vergrootingswerkeu waren vastge steld op 46,000 fr. Dat was niet schoon genoeg. Zonder eenen steen bij te metsen heeft men de kosten op 280,000 frank gebracht Te Blankenberg is eene middelbare school gebouwd, een echt paleis met 30 ruime ven sters in den voorgevel, dat ongeveer een half millioen gekost heeft. Er is niet een leerling. Men verhuurt nu kamers in hel schoolpaleis In 1870 kostte het midderbaar onderwijs aan den Staat 1 millioen 795 duizend 411 fr. In 1884 kost het 4 millioen 214 duizend 788 fr. En er zijn meer dan 500 leerlingen minder, terwijl in de leerwijze niets veranderd is De gewone dienst der lagere scholen kostte in 1878 maar 7 millioen 40 duizend fr. Jn 1884 kost hij 10 millioen 500 duizend fr. Vergelijkt De catholieken in de Kamer hebben mede- deeling der rekeningen gevraagd, maar de minister heeft ze geweigerd. Hij weet waarom. Er waren in 1878 maar 21 bedienden die zich in het ministerie van binnenlandsche zaken met het schoolbestuur bezig hielden. Thans heeft M. Van Humbeeck reeds 97 pennelekkers in dien vetten kaas gebracht. Een inspecteur van den ijzeren weg wint 5500 fr. 's jarrs. Een inspecteur der belastingen 6000 Een van het enregistre- ment 6600 Een schoolinspecteur 12000 Weet ge hoeveel ofücieele scholen er nog zijn die niet een leerling hebben Honderd een-en-tachtig, die jaarlijks over de negen-honderd-duizend frank kosten. Weet ge hoeveel scholen er nog zijn die meer dan 0 en min dan 5 kinderen hebben Ongeveer vijf-honderd die jaarlijks twee millioen vijf-honderd duizend frank kosten. 't Is minister Van Humbeeck die het zelfs in de Kamer bekend heeft. En 't is nog maar de helft der waarheid Een officieele onderwijzer heeft het tegen woordig veel beter met zijne drie jaren kinder studiën, dan een doktor, advokaat of ingenieur. Denkt eens dat er te Brussel schoolmeesters zijn die verleden jaar 19750 frank getrokken hebben, waaronder 2000 frank voor toezicht in het school-museum Dat museum bestaat uit eenige kamers in het ministerie van onderwijs er zijn daar wat landkaarten te zien en de schoolmeesters van Brussel kunnen er boeken in lezing krijgen. Men kan denken met wat luxe die zalen inge richt zijn, vermits de tapijten 52 frank den meter kosten In zes jaar tijds hebben de meubelen in het paleis van den minister van onderwijs, meer dan een half millioen gekost 't ministerie zit in nesten. Hoort wal men uit Brussel schrijft aan den grooten liberalen Précuseur van Antwerpen Men moet het niet verduiken, 't is door de onthouding van twee leden der rechterzijde dat het ministerie eene ernstige nederlaag ont weken heeft. Het dagorde, de intentiën van 't ministerie in zake van 't kiesvraagboek be schuldigende, is met gelijkheid van stemmen door 61 stemmen tegen 61, van de hand ge wezen. Zes leden der linkerzijde hebben zich ont boden. Twee leden der rechterzijde hebben van gelijke gedaan, MM. de Caraman-Cbimay en Van den Peereboom. a Indien een dezer heeren zich bij zijne po- lietieke vrienden der rechterzijde gevoegd had, 't was er meê gedaan het ministerie was rechtstreeks getroffen, en zoo alle ministers hun ontslag niet moesten geven, de ministers van openbaar onderwijs was er ten allerminste toe verplicht. Geene andere uitkomst was mogelijk. De minister, getroffen door een dag orde van blaam, kon niet langer aan het be wind blijven. D« ze voorvallen brengen het gouverne ment in eenen uiterst moeielijken toestand, Het leeft in gedurigen angst. Van den eenen oogenblik lot den anderen, kan het ten gronde geworpen worden. Hel heeft geene zekerheid De minste toeval kan het omverwerpen. In zulken toestand van zaken is het gou vernement zonder toekomst, 't is een onmoge lijke toestand. De Omzendbrief van M. Rolin. Het hof van kassatie, 2C kamer, heeft op zijne rol voor de zitting van maandag 7 april, de kieszaak Servaes-Arthau gebracht, dat is te zeggen de voorziening gericht tegen het besluit van de 1* kamer van het hof van be roep van Brussel, 2e sektie, uitgebracht den 12 meert,over de kwestie of voor de bekwaam heidskiezers, tijdens het overgangstijdperk. hel certilikaat van het bijwonen der school noodig is. M. de raadsheer Delecourt zal verslag doen over de proceduur. M. Faider, prokureur- generaal, zal het woord voeren. Volgens verscheidene catholieke bladen die hun nieuws uit Rome krijgen zou er kwestie zijn van hel vertrek van den Paus uit Rome. Helaas al de aanslagen van het italiaansch gouvernement tegen den Stadhouder van Chris tus. bijzonder de laatste inpalming der Pro paganda zouden den H. Vader op 't laatst wel kunnen dwingen zijn paleis te verlaten.^ Laat ons afwachten wat God Leo XIII en zijne Kardinalen zal ingeven wij weten dal de Heer met zijne Kerk is en dat hare vijanden, indien zij haar ook schrikkelijk veel leed kun nen aandoen, haar toch niet kunnen overwin nen. Al ware de Paus in ballinschap, hij is en blijft het zienlijk Opperhoofd der Kerk. Catholieken. laten wij bidden en veel bidden in de hachelijke tijden die Christus Kerk beleeft. Blijven wij de Kerk getrouw, en troosten wij ons aller Vader met hem bij te staan door alle middelen die in ons bereik zijn. Maar geenen moed verloren en betrouwen gesteld in de onvergankelijke beloften van den Goddelijken Stichter der Kerk op aarde Indien Leo XIII den weg der ballingschap moet inslaan zullen wij zeker tranen storten maar wij weten dat zijn roemrijke voorganger ook zijne Stad moest verlaten en dat hij er tri omfantelijk in wederkeerde. Mochten wij na de vervolging gezien te hebben, ook den triomf aanschouwen Als een vaartkapoen of gemeene straatleire u scheldwoorden achterna roept, dan gaat gij, zegt de wijze man, uwen weg bedaard voort, zonder u met de walgelijke uitspattingen van dien verachtelijken kerel te bekommeren. Die wijze raad willen wij volgen wij ook zullen bedaard onzen weg voortzetten zonder ons te bekreunen met de scheldwoorden die de verachtelijke liberale lummel, de Bidder van Slc Merteke, ons en onze vrienden naar 't hoofd slingert. Men denke niet dat wij het strijdperk ont vluchten, neen, indien de liberale lummels, de officieele luifrakken en ander janhagel die 't Verbond wekelijks helpen aaneenflansen de daden van ons Stedelijk Bestuur erristiglijk willen bespreken, dan zullen wij een ernsllfe polemiek met hen hierover aanvangen, doch de oneindige dommigheden, ezelarijen en kinderachtigheden, gelijk dezen, Zondag 11. door den lummel neêrgeschreven, wederleg gen, dal ware vooreerst roozen stroeien voor de varkens en ten tweede ons belachelijk maken in de oogen onzer medeburgers welke hunne vijf zinnen bezitten Volkskamer. De Vergadering be sprak het budjet van uitgaven op buitengewone middelen. Verscheidene redenaars pleten ten voordeele der dringende werken in hunne wederzijdsche arrondissementen uiltevoeren. Onze achtbare Vertegenwoordiger, M. Ver- brugghenbewees andermaal de noodzakelijk heid van een passerelle aan de S'° Annabrug. De achtbare redenaar herinnerde, dat ons Ste delijk Bestuur de verbintenis heeft genomen voor een derde gedeelte in de onkosten tus- schen te komen. Milicie. De militaire overheid heeft de tabel opge maakt van de datums van binnenroepen en in verlof zenden van de milicianen van 1880 en 1881, van de regimenten infanterie Het lc en 2° linie zal zijne milicianen van 1880, binnen roepen den 22 augusli en ze den 21 september in verlof zenden die van 1881, van 22 augus.ti tot 30 september 3C en 4e linie klas van 1880. van den 12 augusli tot den 11 september klas van 1881, van den 11 augusli tot den 50 september 5e en 6' klas van 1880, van den 51 meert tot den 26 april klas van 1881, van den 31 meert tot den 30 mei 7' en 8° klas van 1880, van den 12 augusti tot den 11 september klas van 1881, van den 11 augusti tot den 50 september; 9e en 10e klas van 1880, van den 25 april tot den 21 mei; klas van 1881. van den 25 april tot den 25 juni llcen 12' klas van 1880, van den 18 augusti tot den 17 septemper klas van 1881, van den 18 augusti tot den 20 septem ber 13' klas van 1880, van den 22 augusti tot den 21 septemberklas van 1881, van den 22 augusti tot den 50 september 14"klas van 1880, van den 22 augusli lot den 21 sep tember klas van 1881, van den 11 augusli tol den 30 september. le jagers te voetklas van 1880, van den 19 mei tot den 18 juni klas van 1881, van den 19 mei tol den IS juli 2C jagers te voet klas van 1880, van den 21 april tot den 20 mei; klas van 1881, van den 22 april tot den 21 juni; 5" jagers te voel: klas van 1880, van den 19 juni tol den 18 juliklas van 1881, van den 23 mei tot den 21 juli. De grenadiers zul len hunne klas van 18s0 binnenroepen den 1 mei, de karabiniers den 8 april tot den 21 mei. Deze twee regimenten zullen hunne klas van 1881 in verlof zenden van den 18 juli tot den 31 meert 1885. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. H. Huyghe, oudprofessor in Sint- Lievensgesticht, wordt onderpastor van het H. Hert op Sint- Amatidsberg. ALLERHANDE NIEUWS. Stad Aelst. Schouwburgzaal. Op Zondag 30 Maart 1884. om 7 s/4 ure des avonds, Groote en luisterrijke Vertoo- niujï, gegeven door den beroemden professor M. Bargeon, van het Koninklijk Alcazar, Eden- theater en hel Noorder-Museum van Brussel, zijne reis rond de wereld voortzettende, guns tig ontvangen aan verscheidene Hoven van Europa alwaar hij verschillige vereerende onderscheidingen ontving. Tooverkunst, Pliysiek, Elec- triciteït, Mecanisin, Zinsbe drog en Gooelieling. PRIJZEN DER PLAATSEN Eerste fr. 1,50; tweede fr. 1.00; derde 50 centimen. Appel terre-Eycliem. Op Maandag 14 April 1884, (2°Paaschdag), Zang en Tooneelfeest, gegeven door de Maat schappij Vreugd Vooral, ten voordeele der catholieke school. Het programma belooft eene hoogst verma kelijke feest.— Kaarten zijn van heden af aldaar te verkrijgen bij de heeren Jan De Vos en Frans Van Liejjerinyc Haeltert. Luisterrijk Con cert ten voordeele der catholieke scholen aldaar, op Donderdag 22 Mei 1884. (Feestdag van O. L. H. Hemelvaart.) Op Zondag 20 April 1884, zal te Smetlede plaats hebben een groot en luister rijk. Concert, gegeven i.i hel Schoollo kaal door den Mariakring van Gent, ten voor deele van het Vrij Catholiek onderwijs. Iu de drukkerij van le Patriate le Brussel, is verschenen eene brochuur getiteld le Dos sier Frère-Orban ei Ce acte d'accusation. Akte van beschuldiging tegen M. Frère Orban en C'. Een goed schrift om geraadpleegd te wor den voor de kiezingen. Het schijnt dat de koetsiers van Brussel en de omstreken, niet meer tevreden zijn over de nieuwe maatschappij als over de oude. Verleden vrijdag had er bijna eene werksta king plaats. De koetsiers hebben reeds ver scheidene vergaderingen gehouden. Vrijdag hebben zij eene maatschappij gesticht, onder den naam van Union des Cochers de Bruxelles et des faubourgs. Deze maatschappij telt meer dan twee honderd leden. De advokalen Ed. Mussche en .los. Hoyois zijn gelast hunne be langen te verdedigen voor de bevoegde over heid. De koetsiers vragen vermeerdering van loon. Dynamiet ie Brussel. Het dynamiet heeft zijne verscuijning gedaan te Brussel. Voegen wij er ccl.ler haastig hij, om onze lezers gerust ie stellen, dat er geene slachtof fers zijn, dank aan de spoedige tusschenkomst van het parket en den onderzoeksrechter. De héforme vertelt als volgt de zaak Een fabrikant in koffers van Brussel moest aan een zijner kliënten een klein valies leve ren. Hij gaf liet aan een jongen boodschap- doener en bevool hem dat hij er goed moest voor zorgen Pas op dat gij er niet meè schudt, zegde hij, want het zou kunnen ont ploffen. Gij zult het neêrzetten bij M. Z..., hotel de XDe jongen vertrok en droeg het valies met zooveel overdrevene voorzichtig heid, dat hel de aandacht der voorbijgangers opwekte. Wat draagt gij daar, vroeg een persoon aan den jongen - Dat moet dynamiet zijn, antwoordde hij. Op dit verschrikkelijk woord, dacht de voorbijganger dat hij ziek werd. Hij liep naai de policie. Deze verwittigde het parket. De magistraten begaven zich naar het hotel de X... en dachten een belangrijke vangst te doen. De fabrikant in koffers werd geroepen. Deze verklaarde dat het valies moest dienen om de wapens in te steken van een zeer goed gekend jager te Brussel. Niet zonder groote vrees werd het valies geopend, en men vond er eenige jachtartikels in. De verwittiging van den fabrikant, gegeven aan zijnen leerjongen, was slechts eene farce. Ziedaar de geschiedenis die men in de hoofd stad vertelt, en die vooral veel heeft doen lachen in het Justiciepaleis. Bij testament van 18 juli 1851, heeft Mej. Eulalie De Waulier, aan het weldadigheids bureel van Nijvel eene rent nagelaten van 81,63 fr., met last van de helft dezer som te beta len voor den onderhoud der Broeders van de christelijke scholen dezer stad. De toelating voor het aanveerden van dit legaal werd verleend door een koninklijk besluit van den 7 septem ber 1855. Het bureel besloot dan ook de helft van het legaat aan de Broeders le geven. Wel nu, thans komt M. Ileyvaert te voorschijn, en dwingt het weldadigheidsbureel en het ge meentebestuur van Nijvel, deze fondatie af te schaffen en de Broeders te berooven, ten voordeele der stad. Eene nieuwe soort van bedriegerij is te Gent ontdekt. Zekere X..., handelaar te Rijsel en te Gent, had aan eenen koopman van Ant werpen, stalen gevraagd van koffie, alsook de verschillende prijzen. M. X... bestelde 1500 a 1600 kil. koffie, die hij zich deed zenden tegen onmiddelijke betaling te Gent. Den 20 dezer, kwamen de 25 balen koffie aan, tegen betaling van 3300 fr. Twee dagen later ontving de statieoverste van het Land van Waas eenen brief, waardoor de koopman van Antwerpen hem verwittigde, dat het bij misslag was dat de betaling op den vrachtbrief aange- teekend stond, en hij de koopwaar moest afle veren zonder andere onkosten dan de vracht prijs. De statieoverste van Antwerpen ontving soortgelijken brief, dien hij aan den statieover ste van Gent overzond, om hem te doer, uit voeren. Den 5 meert kwam men de koopwaar halen. Alles scheen dus in regel te zijn, wanneer den 14 de statieoverste van Gent een telegram uit Antwerpen ontving, aankondigende dat de anlwerpsche koopman de betaling zijner koop waar eischte. Men raadt natuurlijk reeds wat er voorgevallen is. X.... is niemand anders dan een behendige aftruggelaar. De brieven aan den statieoverste gestuurd, zijn valsch. De vignet, het zegel en handteeken van het antwerpsch huis waren nagemaakt. Het schijnt dat de burgemeester van Gent, het vooral op de dieren gemunt heeft. Eerst heeft hij maatregelen genomen tegen de hon den, kiekens en duiven dit maal het ergste nog van al, wil hij het kattengeslacht te Gent uitroeien Het geklaag van die arme dieren, van februari fot april, heeft hem geweldig op de zenuwen aangedaan. De nachtwakers zullen gelast zijn proces-verbaal op hel maken tegen de eigenaars van de katten die 's nachts zitten te miauwen. De eigenaars zullen vervolgd wor den... voor nachtrumoer Dit schoon regle ment zal met 1 der toekomende maand in voege gebracht worden. Maar wie zal er dan de ratten en muizen vangen vraagt het Fond senblad, dat dit bericht meldt. Dat zullen waarschijnlijk de zelfde zijn, die de aprilvis- schen vangen. Een zeer stoutmoedige diefstal is in den nacht van 14 tot 13 meert lestleden gepleegd, in de gemeente Sleydinge. De echtgenooten Van Vooren, die nog maar eenige maanden getrouwd zijn, waren vast ingeslapen. Eens klaps werd de vrouw wakker dooreen buiten gewoon gerucht. Zij wekte haar man, roepende dat er volk in huis was. Van Vooren wilde uit het bed springen, doch hij werd tegengehou den door een onbekenden kerel, gekleed met een blauwen kiel, die hem bij de keel vastgreep en poogde hem te verwurgen. Van Vooren ver dedigde zich zooveel hij kou. Hij was op het punt uit het bed te springen, toen de dief hem een ski a p8 los liet, door het venster sprong en de vlucht nam. Van Vooren liep hem achterna en greep hem vast, doch hij bekwam een zoo geweldige slag op de borst, dal hij ten gronde viel. De dief kon ontvluchten. Van Vooren was onkennelijk. De dief heeft al het geld meége- uomen dat hij gevonden heelt. De liberaal associatie van Namen is ver leden zaterdag overgegaan tot liet kiezen harer kandidaten voor de wetgevende kiezing van juni. M. Lemaitre heeft zijne kandidatuur inge trokken. MM. Cuvelier en Tournay, aftredende Volksvertegenwoordigers, zijn tot kandiiaten uitgeroepen, alsook MM. De Thy en Finet. De strijd te Namen zal zeer hevig zijn. Men schrijft uit Putte Mechelen) aan het Handelsblad Op Zondag 16 Meert is de ge meente Putte getuige geweest van eene schoone daad van zelfsopoflering. Een kind van 5a6 jaar was in een diep water gevallen. Veel volk was er rond den put, maar niemand durfde den sprong wagen, toen de genaamde Désiré Jans- sens toegesneld kwam en zonder de diepte van den put le meten, in het water sprong en liet kind van op den bodem ophaalde. Dank aan de spoedige zorgen is het kind kunnen gered worden. Gansch het dorp spreekt met lof over den moedigen Dés. Janssens,metser, miliciaan van dees jaar en voor den dienst aangewezen. In dun nacht van 25 tot 24 dezer, is een diefstal gepleegd in de woning der weduwe Thijs, te Aertselaar. De dieven zijn bij middel van valsche sleutels in huis geraakt. Uit eene kleerkas hebben zij een dooske gestolen, dat verscheidene juweelen bevatte, zooals gouden kettingen, oorringen, brochen, ringen, enz. ter weerde van 500 fr. Uit de keuken hebben zij eene kas genomen, die zij 400 meters ver in het veld gedragen hebben. Daar hebben zij ze opengebroken en er twee beurzen met geld en linnengoed uitgehaald. De eene beurs bevatte 170 en de andere 159 fr. Men meldt betreffende de werkstaking der glasblader het volgende Dijnsdag namiddag heeft eene bende van 6 a 700 glasbewerkers, snijders, verwers dagloo- ners enz., de stralen der stad Charleroi door- loopen om op die wijze te protesteeren tegen de werkstaking der glasblazers. Deze werklie den kwamen van Lodelinsarl, waar er eene meeting had plaats gehad onder de opene lucht. Twee redevoeringen waren er uitgespro ken eene door Valère Legendre, snijder te Ransart en eene door Leou Servais, snijder te Charleroi-Noord. Van op den dorpel van het stadhuis hebben zij tot het volk gesproken. Zij hebben al de glasbewerkers, die geen deel maken der Union aangezet om te manifesteeren tegen de werk stakingder blazers. Wanneer het werk zal her nomen worden, voegden zij er bij, zullen wij eene verhooging van loon vragen van 20 p. c die men zal aftrekken van de blazers. Men meldt verder, dat rond 4 ure in den na middag eene bende van meer dan 1200 glasbe werkers, ondanks den regen, zingend de 'stra len der stad doorliepen. Verscheidene ma len zijn zij voorbij het lokaal getrokken, waar het komiteit der werkstakers vereenigd was, zin gend A bas l' comité, il faut le pernlre, sans nous gêner. De opschudding te Charleroi is zeer groot. De platisseurs, de inpakkers, enz., spreken van de werkstakers aan te randen, die de oor zaak zijn dat het werk opgeschorst is. Naar het schijnt, verwacht men uit Amerika geld om de werkstaking te ondersteunen. Rond 6 uren 's avonds heeft er tusschen eenige werklieden een gevecht plaats gehad in eene herberg van den Boulevard de l'Ouest, gehouden door een glasbewerker. Een talel en eenige glazen werden verbrijzeld. De poli cie heelt proces-verbaal opgemaakt. liet is zeker dat het grootste gedeelte der glasblazers niets beters vragen dan te werken doch de eene denken dat zij gehouden zijn de besluiten van den Union te eerbiedigen, omdat zij er lid van zijn de andere durven het werk niet hernemen, uit vrees door hunne gezellen mishandeld te worden nog andere vreezen dat de werkstaking duizende en duizende werklieden, die den arbeid noodig hebben om le leven, in den ellendigslen toestand zal bren- Te Lodelinsart schijnt de werkstaking eene slechte wending te nemen. HOLLAND. De gebroken Spiegel. Te Amsterdam heeft een geval van aftruggelarij plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot hij ongeluk met zijne queue een grooten spiegel in. De eigenaar van het koffiehuis komt tot hem. en verzoekt hem de schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen waartoe de heer lerstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan, zijne horlogie en ketting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staal te zijn hem hel benoodigde geld teleenen, dal de ander met veel verontschuldigingen en betuigingen van dankbaarheid aanneemt. De gedienstige persoon zal lerstond de zaakuitde voeten maken. a!s de koffiehuishouder maar geld terug heelt van een bankbiljet van duizend gulden. Deze in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziel vergoed, geeft 900 gulden terug, en schenkt den het ren een glas willen Porie-wijn. Na eenigen lijd gaan de heeren weg. Hel bankbiljet was valsch; dat had de koffiehuishou der in zijne blijdschap zoo gauw niet bemerkt Schade een gebroken spiegel en 900 gulden. FRANKRIJK. Een Boek. Wij hebben in den lijd gemeld dat de Broeders der Christelijke Scholen de hand hadden doen leggen op een boek, getiteld Manuel d'instruction laïque (Handboekje van wereldlijk onderwijs) en bestemd om de kinde ren in handen gegeven le worden in de wereld lijke scholen, welke de kinderen, volgens de nieuwe fransehe wet, zullen verplicht zijn tc bezoeken. De inhoud van dit boek is zoo afschu welijk dal Figaro, het parijzer blad tegen wiens strekkingen wij reeds meermaals onze lezers waarschuwden, er dezer dagen in hevige be woordingen legen opkwam. Het blad zegde later tevens dat men een proces zou moeten aandoen aan de ministers, die toelaten dat zekere vuiligheden op de muren der stad Parijs worden aangeplapt, vuiligheden, welk op elk oogenblik de oogen der kinderen onslichten. Welk was nu het antwoord van den parijzer gemeenteraad op die klachten Hij maakte zijn hel boek van den voor laster veroordeelden Monteil Onze lezers zullen ons vergeven hier eenige woorden meer over dit boek meê le deelen. Niels is leerrijker, hoe walgelijk het ook zij. Wij voegen hieroij dat al wat wij er over meê- deelen ontleend is aan Figaro Het artikel be gint met eene voorafgaande schildering van den parijzer gemeenteraad De gemeenteraad van Parijs, zegt hel, is geene kliek, maar de juiste vertegenwoordiging van de meerderheid der burgers van de eerste Stad der wereld. Hij vertegenwoordigt hare ikzucht, lalheid, valsche bedorvenheid en stra lende domheid. Zijne oDnoemlijke razernij om al wat klerikaal 'S te vervolgen, is slechts een ordewoord, gevolgd door poesjenellen, uitne mend gedwee en voor al lijd onmachtig om een vrij besluit le nemen of eene eigene beweging te maken, levenlooze en domme sprekende beelden mannequinswelke de volkskunste naar wrijft en schildert naar goeddunken en waarop de straatschoelie ongestraft mag spuwen. Deze voorbeeldige gemeenteraad heerschl aldus werktuigelijk over eene menschelijke groep van twee millioen zielen lot de eerste kiezing, die hem terug in den met zal stoolen. Na deze weinig vleiende woorden voor den gemeenteraad van Parijs en de parijzer bevol king, bespreekt hel blad den inhoud van het boek van M. Monteil Men oordcele Het handboekje is samen gesteld uil vragen en antwoorden, gelijk de catechismus, die er in de scholen moet door vervangen worden. Wat is God luidt de vraag. i Wij weten er niets van, zegt het ant woord. Gij loochent God Wij loochenen, noch belijden hem. Wij weten niet wal het is wij welen niet wat de uitdrukking God beteekent. God is diegene, welke alles geschapen heeft en alles beheert. Wat weet gij er van Men zegt het. Die welke het zeggen, hebben zij hem gezien of gehoord Neen, zij hebben hem noch gezien, noch gehoord. Men moet dus in God niet gelooven Men moet er zich niet anders meê bezig houden. Figaro deelt verder nog de vragen en ant woorden meê van den wereldlijken catechismus aangaande den Verlosser der wereld en zijne H. Moeaer. Volgens hem is Jtsus-Christus een mensch en zijne moeder,... maar schrijven wij zoo veel godslasteringen niet neêr er slaan in dit handboekje voor het toereldlijk onderwijs vele vragen en antwoorden,welke eene deftige vrouw, laat zijn een kind, niet kan lezen zonder schaam rood te worden en modder bevuilt altijd. Volgens het handboekje is de U. Kerk een zoo afschuwelijk iels, dat de haren bij het lezen te berge rijzen de priesters zijn al wat slecht is en de kloosters pestholen van alle ondeugd. Ziehier een kort begrip van den parijzer offici- eelen wereldlijken catechismus. Walgelijk, niet waar Frankrijk en de H. Stoel. In een gesprek met een hoogen dignitaris der Kerk, over de tegenwoordige betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vatikaan, heeft Leo XIII onlangs zijn leedwezen uitgedrukt, dat de nieuwe municipale wet in Frankrijk de sleutels der kerken aan de mairs toevertrouwt. De Paus beschouwd die wet als van aard, om eene vriendschappelijke ver standhouding (e doen uitstellen. Z. H. Leo XIII zou ook verklaard hebben, dat hij de benoeming van vreemde kardinalen uitge steld had uit aanzien voor Frankrijk. De benoe ming van den palriark van Lissabon lot kardinaal was verplichtend, uit hoofde van hel konkordaat met Portugal, waarin bepaald wordt dat de patriark den kardinaalshoed moet ontvangen, in het eerste konsitorie gehouden na zijne inbezit neming van den zetel van Lissabon. De aartsbis schop van Weenen en de andere prelaten moe ten echter wachten, tot de benoeming der fransehe Cardinaals. Diefstal van 150,000 frank. Zekere Clément, inkasseerder bij de schatkist te Ren- nes werd gelast in de Banque de France 150,000 Ir. te halen. Hij inkasseerde die som, maar ver scheen niet weêr op zijn bureel. Alle nasporin gen waren den ganschen dag vruchteloos, 's Mid- dernachls echec kwam hij opdagen met één frank op zak. Clément zegde dal hij ergens werd bin nengelokt, en dat men hem een slaapdrank had ingegeven, waarschijnlijk met hel doel hem uit le plunderen. Hij werd in hechtenis genomen en een onderzoek begonnen. Nu kwam wddra de waarheid aan den dag zijne vrouw,schoonvader en schoonmoeder wer den in hecl.leins genomen. Bij deze leste vond de policie eene som van 10,000 Ir. bankbiljetten zorgvuldig verborgen Nog andere weerden zijn sedert gevonden en Clement deed zaterdag vol ledige bekenienisen. Hij had 110,000 frank in twee zakdoeken geknoopt en verborgen in den omtrek der stad, aan den voet van eenen boom. DIJITSCHLAND. Geschenk aan den Keizer. - Onder de talrijke geschenken door keizer Wilhelm ontvangen, ter geleenheid van zijnen 87en verjaardag, was er een dal den ouden vorst boven alle anderen wel kom was. Den dag voor zijnen verjaardag kwam eene kist, uit Parijs verzonden, aan bij graaf Schleinitz, minister aan 's keizers huis. De ver zender had er aan gehouden om niet publiek gekend te zijn ook werd de kist, die voor den keizer bestemd was, met de grootste nieuwsgie righeid geopend. Wij lezen omtrent dit geschenk het volgende in den parijzer-Gau/ots De vorst was diepgetroffen toen uit de geheim zinnige kist een kostelijk servies in porselein van Sèvres, waarop in de duilscbe taal telezenstond Tus Frankreich (uil Frankrijk), te voorschijn kwam. Op het eerste oogenblik was de keizer zooda nig aangedaan, dat hij de tranen niet kon weêr- houden die uit zijne oogen opwelden Wat aangename verrassing zegde hij. Dan voegde voegde hij er bij Breng aanstonds alles bij de Keizerin, die ver. ukl zal zijn over dit nieuw bewijs van vrede en nieuwe vriendschap. Op drn zelfden stond, klom den ouden vorst den trap op die van zijn werkkamer naar de vertrekken der keizerin geleidt. Daar toonde hij zelf aan zijne gemalin, die nog altijd uit haren rolzelel niet kan opstaan, het prachtige ge schenk. Gedurende den ganschen dag toondede keizer aan al wie hem kwam bezoeken, zijn servies en zegde zonder ophouden dat niets hem meer plezier kon doen op zien feestdag. Aan het Hof vraagt men zich af wie wel de milde schenker kan zijn. Dezen spreken van een Senateur, die Frankrijk gedurende eenigen tijd bij het hof te Berlijn vertegenwoordigde ande ren zeggen dat er nog hooger moet gezocht worden. 't ls gelijk, zegde de kanselier tot eenige diplomateu die hij aan zijne tafel genoodigd had. Ik hoop dat de dag niet ver van ons verwijderd is, waarop ik aan de Franschen de vreugde zal kunnen terugbetalen, welke zij vandaag aap onzen keizer hebben doen smaken.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2