Aelstenaren, welk deel hebt gij voor uwen handel en voor uwe nijverheid gehad in al deze.... gaten, welke men in de schatkist heelt gemaakt Zoekt en herzoekt, rekent en herrekent, en altijd zult ge O vinden. IViewe belastingen. Op 't oogenblik is men bijna overal bezig met de contributiebiljetten voor 1884, rond te dragen. De personneele belastingen op de huurwaar den, de dienstboden en peerden zijn merkelijk vermeerderd. Geen persoon, ten zij bij een huisje bewone zoo klein, dat het aan de personneele belas ting niet onderworpen is, of hij zal zijne per sonneele belasting vermeerderd zien door de 20 centiemen opcentiemen op de belastbare huurwaarde gelieven. Wie meid of knecht ten zijnen dienste heeft zal ook meer moeten betalen. De prachtpeerden laten wij ter zijde. Voor het kleinste huis aan de personneele belasting onderworpen zal men eene vermeer dering van 43 centiemen te betalen hebben, meteen woord, de vermeerdering zal vergroo- teh naar gelang van de belangrijkheid des huizes dat men bewoont. Het grootste getal inwoners van Aelst zullen van Ir. 1.50 tot 4 franks meer moeten betalen uit hoofde der 20 bijvoegelijke centiemen op de huurwaarde. Vele personen hebben tot hiertoe geen ge loof gehecht aan de vermeerdering der per sonneele belastingen ten voordeele van den Staat wij raden hen aan hunne contributie biljetten eens goed te raadplegen en onmidde- lijk zullen zij ontdekken waar den hond ge bonden ligt. Wij durven wedden dat de officieele lutfrak- ken ofte lummels die, om zoo te zeggen, alleen van alle de vermeerderingen der belastingen en rechten, verleden jaar gestemd, genoten hebben en nog zullen genieten, wéér aan 't volk zullen pogen wijs te maken dat de ver meerdering der personneele belastingen door ons Stadsbestuur wordt gevraagd, 't Zou de eerste maal niet wezen. Maar kom, kom, indien de liberale lummels wéér met die logenachtige beweering voor den beitel komen, zullen zij er toch niemand meè bedriegen dan ergens een liberale sukke laar wiens verstand in een slijpsteen is ge knoopt De miriisterieele dagbladen zijn eens recht zinnig. Eenige millioenen jaarlijks, zeggen zij, zijn toereikend om de nationale reserve te onderhouden, maar het land zal ziclt nog andere grootere opofferingen moeten getroosten, Er zijn geene kazernen genoeg, om al dat volk te leggen. Een tiental nieuwe gebouwen van die soort, zullen zoo wat 200 millioen kos ten. Daarbij moeten de versterkingswerken langs de Maas voltrokken worden de steden Luik en Namen moeten nieuwe forten krijgen. Want als het nut^^log is en wij veel soldalen heb ben, moeten er toch forten zijn om ze veilig tegen den vijand te maken. Generaal Brialmonl schat, dal men met honderd millioen al veel zal kunnen doen. De bewapening van die forten is daar na tuurlijk niet bijgerekend. Al die forten moeten bewapend zijn met kanons die verre dragen, en zulke worden in Belgie niet gegoten. Het gouvernement is voornemens zijne kanons te bestellen bij Krubb, in Duilschland. Zoo geraakt ons arm landeken eene ware kazern, dank aan de liberalen. Honderd nieuwe millioenen voor de solda terij en... voorden landbouw is er geen geld Landbouw. Vele paarden hebben een zadelrug, d. i. een al te zeer ingebogen rug, een gebrek dat den verkoop bemoeielijkt van alle dieren, die er meé behebt zijn. Een landbouwer, schrijft dit gebrek hieraan toe dat de jonge paarden uit te hooggeplaatste reep moeten eten. De dieren zijn genoopt den kop te zeer op te steken en op hun achterlijf te steunen. Daaruit ontstaat langzamerhand het inbuigen van den rugge- graat. Als een paard, in zijn eerste levensjaren, tot zulk moeilijk staan gedwongen is om bij de ruif te kunnen komen, krijgt het eene rugge- graat-verkromming die zeer toeneemt, zoodra het ingespannen is en arbeiden moet. Het is dus geraden om de veulens te laten eten uit een bak, die op den grond staat, des gelijks bij rundvee. Een rechte rug bij een staldries is immers eene goede eigenschap. Kiesexamen. De Moniteur van vrijdag kondigt de wet af, waardoor de overgangsbepalingen der nieuwe kieswet voor de kiesexamen in 1883, verlengd worden voor 1884. Ziehier die bepalingen Het departement van openbaar onderwijs zal over iedere leerstof van het exaam, eene serie van drie vragen bepalen. De voorzitter zal voor iedere leerstof, een der drie vragen uittrekken en ze aan de kan- ditaten dikteeren. In de gemeenten waar er verschillende examen moeten gehouden worden, zal er voor elke zitting eene verschillende serie vragen bepaald worden. Verbrekingshof. Kieszaken. Het Verbrekingshof komt uitspraak te doen over de kwestie van 't art. 32 der wet van 24 Augusti 1883, betrekkelijk het tijdverloop gedurende 't welk de bewijsstukken, in geval van reklaam, ten bureele van 't Arrondisse- ments-Commissariaat moeten neêrgelegd wor den. Het Beroepshof van Gent had bewijsstuk ken verworpen na het tijdverloop van 14 dagen neêrgelegd het Verbrekingshof begint met te erkennen dat het art. 32 aan de tegenwoordige herziening toepasselijk is, dat er geene afwij king beslaat tusschen de art. 32 en 41 der overgangsbepalingen maar het weigert de toepassing van dit art. 32 aan bewijsstukken die niet, even als een diploma, de hoedanig heid die het kiesrecht verschaft, wettelijk be wijzen de meestergast bezit geen bewijsstuk van dien aard, hij is dus niet verplicht binnen het tijdverloop van 14 dagen het stuk zijne hoedanigheid bewijzende neêr te leggen het Verbrekingshof verbreekt het arrest van Gent, maar om deze laatste rede alleenlijk. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Dijnsdag besprak de Kamer liet wetsontwerp be trekkelijk de vervanging van liet kiespollood door een stempel uitgevonden door M. Malou. Men herinnert zich hoe dikwerf reeds de kruisen mol 't kiespotlood geteekend aanleiding hebben gceven tot de onrechtveerdigste beslissingen, en zelfs tot de willekeurigste vernielingen van stem briefjes De stempel van M Malou zal hel getal betwistin gen doen verminderen. Na eene kleingeestige tegenkanting van den heer Lippens van Gent, werd de nieuwe kiesstempel aan genomen met 68 stemmen legen 45 en eene onihou- d'De achtbare leider der C3tholieke minderheid stelde nog eene andere hervorming voor, namelijk,deze van voorlaan alle de onbetwiste stembriefjes te ver nietigen. Doch hierin stemde de liberale meerderheid niet toe, men moet immers, door 't afkeuren van stembriefjes die door niemand betwist werden, gelijk het in de kiezing van Soignies gebeurde, zekere kie- zingeD naar willekeur kunnen blijven veranderen Woensdag ving de Vergadering den redetwist aan over do rekeningen van 'l school-enkwest. MM. Bou vier, Jotlrand, Bergé, enz. vielen wel uit tegen Hll. de Bisschoppen, de prieslers en de kloosterlingen, maar kondon onmogelijk de schandelijke geldver- brassingen van de schoolinkwisitors verrechtveerdi- gen. Onze achtbaie vertegenwoordiger, M. Woeste, sprak eene redevoering uit welke den diepsten indruk te weeg bracht Hij toonde aan dai het school-cnkwest een werk van partijhaat is geweest, een werk, dat geen ander doel had dan kerk, pries ters en catholieken bij 't volk hatelijk te maken en 'l vrije calholiek onderwijs in minachting te brengen. In waarheid dus, mocht M. Woeste den liberalen toeroepen Indien gij uwe scholen niet kunt on- derhouden, betaalt dan ten minste de kosten der knoeierijen, die gij aanwendt om de onze in rnin- achting te brengen. Deze woorden werden rechts luidruchtig toegejuicht. M. Bergé, de aartspriester der vrijdenkerij in Belgie poogde door zijne gemeene beleedigingen tegen de geestelijkheid en de leden der rechterzijde den redetwist van zijn onderwerp te doen afwijken. De catechismus, riep hij uil, is een onzedelijk boek ual men uit de scholen zou moeten doen ver dwijnen. Doch MM. Woeste en Cornesse deden onmiddelijk opmerken dat Piet Van Humbeeck de gemeenten verplicht 100 fr aan eiken onderwijzer en onderwij- zeresse tebetalen om 'l aanleeren van den Calhechis- mus. Welke schijnheiligheid Vrijdag sprak de heer Jacobs eene wel doordachte redovoering uit, waarin de handelwijze der liberalen in het school-enkwest meesterlijk gehekeld werden. Wij raden onze geëerde lezers aan de redevoeringen van MM. Woeste en Jacobs metaandachtigheid te lezen. Uilslag van den kamstrijd van Raadsels en grappige Vragen uilgeschreven in den Aalsterschen Klapper, voor't jaar O. H. J. C 1884. RAADSELS. Oplossingen. 1. De Ui 2. Raadsel 3. De Slaap 4. Droom 5. Tong, Tang 6. De Stoel 7. Das 8. Pels, spel. Heeft zeven raadsels opgelostM. Van der Heyden, te Antwerpen. Hebben zes raedsels opgelost MM. H. De Vuyst, Oordegem Vital Vanden Abeele, Smet- ledeP. De Schryver, Denderliautem A. Luwaert, Impe J. Schampheleer, Impe eu jufvrouwen M. T. Van den Steene, Sclielde- windeke en Rosalia Ghyssens, Erembodegem. De overige kampers hebben 5, 3 en 2 raad sels opgelost. De eerste prijs is dus toegewezen aan den heer Van der Heyden. De kampers welke zes raadsels hebben op gelost worden uitgenoodigd de drij volgende raadsels op te lossen inzending ten laatste 24 April 1884. In geval van gelijkheid zal 't lot beslissen. 1° Ik ben 't sieraad der zomerdagen, Een ieder ziet en ruikt mij graag, Maar 'k mag alleen mijn naam niet dragen, Men gal dien ook een zomerplaag. 2° Wat is dan groot en dan klein en toch altijd een voel lang 3° Noem eens een woord van zes letters dat van voren en van achteren gelezen hetzelfde is, en niemand aanduidt wien, bij storm of brand, aller dank toekomt? Grappige vragen. Antwoorden. 1. Eksteroogen; 2. Ik zelf; 3. Een kaas of raap met gaten 4. Een, want bij is daarna niet meer nuchter; 5. Een over val 6. De schoenzoel7. De kleinste8. Muzikanten, Communiekanten. Predikanten, Fabrikanten, enz., enz.; 9. 60 minuten na 12 uren: 10. Beiden moeien eerst inzeepen; 11. De spotvogel; 12. De hitte want gij kunt koude vatten. Hebben beantwoord MM. Van der Heyden, voornoemd, 9 vragen, en H. De Vuyst, Oorde gem, Frans Sterck, Aspelaere, A. Luwaert, Impe, elk 8 vragen. De overige kampers beantwoordden slechts 7, 6, 5, 4 en 3 vragen. De eerste prijs wordt toegekend aan M. Van der Heyden, voornoemd. De drij heeren welke 8 vragen hebben be antwoord, worden uitgenoodigd de drij vol gende vragen te beantwoorden en in te zenden ten laatste Donderdag 24 April aanst. In geval van gelijkheid zal 'l lot beslissen. 1. Wie doel alles op zijn eigen houtje 2. Kunt gij wel over het water als de brug weg is 3. Welk ding kan, vrij in de lucht, nooit door de zon beschenen worden RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak van het H. Bloed. Het proces door het liberaal gouvernement ingespannen tegen het H. Bloed van Brugge, zal deze week voor de rechtbank van Brugge opgeroepen worden. Onze lezers kennen reeds die kleingeestige daad van partijhaat. Omdat Brugge katholieken kiest, moet hel in zijnen goedsdienst, zijnen handel en zijne fierheid gekrenkt worden. Het gouvernement wil de eewenoude kon- frerie van het (I. Bloed afschaffen en de kost bare relikwie van Diederik van den Elzas aan eene kerkfabriek geven. Dat is zooveel als er beslag op leggen. Overigens, er ligt een wets ontwerp neer. waarbij de kerkgoederen door de gemeentebesturen zouden moeten bestuurd worden moest er bij verrassing ooit een libe raal bestuur te Brugge komen, het zou de processie verbieden en de relikwie wegsluiten. De pretentie van bet gouvernement is dus niet te verrechtveerdigen. Dat de bestuurman- nen de brugsche processie en het H. Bloed gerust lieten en ons wat minder belasting de den betalen, eenieder zou over hen meer te vreden zijn. Als commissaire spécial pleit .tegenover hetH. Bloed, zekere Herremerre, bediende bij het gouvernement. Voor het H. Bloed staan 1° Het staatsbestuur van Brugge, vertegen oor digd door het kollegie van burgemeester en schepenen 2° Het bestuur der hoofdkerk van St-Salva- torj 3' De leden van de confrérie van 't Heilig j Bloed. sterfgeval. Men meldt het overlijden van Mgr. Beeleri, .an de iakulteit van theologie, in de Univer siteit van Leuven. Mgr Beelen is maandag morgend overleden Kanton Aelst. Provincial© kiezing. De Poll welke vastgesteld was op 27 April aanstaande, wordt uit hooide van den zittijd der kiesexamen verdaagd tot Zondag 4 Mei daarna. De catholieke kiezers zullen er bij brief toe uitgenoodigd worden. ALLERHANDE NIEUWS. Vrijdag is in de Kamer door MM. Robert, Janson, Demeur, Arnould, Féron en Scailquin een wetsontwerp neêrgelegd, waarbij de gods dienstige formeel in den eed wordt afgeschaft. Tot nu toe is er in het paleis nog altijd geen nieuws aangekomen, betreffende de reis van den koning van Nederland. Men denkt nogthans dat de reis zal uitgesteld worden. Men verwaclit nog altijd officieele nieuwstij dingen uit den Haag. Deiever der kandidaten-bekwaamheids- kiezers, is te Brussel fel aan T verflauwen. De examen zullen plaats hebben den 27 april aanstaande, en het tijdstip vastgesteld voor de inschrijving der kandidaten eindigt den 43 der maand april. Welnu wilt ge eens weten hoeveel kandidaten er zich te Brussel, de hoofdstad van liet land, tot nu toe reeds heb ben laten inschrijven Zes waaronder baron Oscar de Mesnil. Zou hel misschien hel fameus vragenboek zijn dal de kandidaten zoo afschrikt In dat geval is liet goed hun te herinneren dat men tijdens de examen van april en October aanstaande, nog geen gebruik zal maken van het berucht vragenboek. De Association libérale heeft de provin ciale raadsleden verzocht bun mandaat neêr te leggen en zich aan eene herkiezing te onder werpen. Al de raadsleden zullen echter aan dit verzoek niet beantwoorden. Het kanton Brussel is in den provincialen raad van Bra bant vertegenwoordigd door 14 mandatarissen. Thans zijn er twee plaatsen vakant. Van de 12 overblijvende raadsleden, zijn er slechts acht, die hun mandaat ter beschikking van het nieuwe kiezerskorps stellen. Drie raadsleden weigeren hardnekkig zich te onderwerpen liet zijn MM. Van Schoor, H. Weber en J. Wil- mart. Volgens de brusselsche correspondent van de Meuse, zou de burgemeester der hoofd stad het om zoo te zeggen officieel bericht ont vangen hebben van de onbepaalde uitstelling van het koninklijk bezoek. Van den anderen kant schrijft men uit den Haag aan den Cour- rier de la Meuse dat baron d'Anellian zal gelast worden zich te verstaan met het Hof van Brus sel, betreffende het bezoek van den koning en de koningin der Nederlanden. Zij zouden ech ter, ten gevolge van hunnen rouw, geen fees ten willen bijwonen, die ter hunner eer zou den gegeven worden. Het bezoek zou waar schijnlijk uitgesteld worden tot de eerste dagen der maand jurii. liet rijk van Jan Krediet. De klachten van den brusselsclien handel zijn zoo bitter en zoo droevig dat zij die van den profeet Jerimias verre overtreffen. Wij zijn nu begin April, en op honderd leveranciers die op Nieuwjaar hun rekeninkske hadden gezonden, heeft degroote meerderheid nog geene rooden centiem ont vangen. Nogtans, rotsen en zwieren wordt er meer gedaan dan ooitor zijn menschen die zich toch moeten maskeeren en de bals atloo- pen, al lagen 't huis de muizen dood in de schappraai. Zoo is er dit jaar, veel meer dan dan de vorige jaren, champagne op het laatste bal van den Muntschouwburg gedronken, en terwijl de stopsels van allen kant in de hoogte vlogen, stond een der groote handelaars van 't stad gansch ontmoedigd in een iioeksken die slemperijen af te zien hij zag daar menigen zijner schuldenaars, die bij hem voor meer dan dertig duizend frank in 't krijt staan, zijn zoo zuur gewonnen geld door deuren en vensters werpen. Ziedaar een staaltje der brusselsche wel vaart (oufdoor de liberale gazetten zelf be- statigd. Eerlijkheid. De Chronique had op onzen Conscience eene vlek willen werpen, door te zeggen dat de boeken, uit zijne bibliotheek te koop aangeboden, veelal bestonden uit de smeerige fransche litteratuur en het bladje haal de een paar vuile titels aan en zegde dat het de andere niet durfde overschrijven Terecht gewezen, heeft dit eerlijk blad zijne woorden niet ingetrokken Conscience hij die zoo eerlijk en deftig in zijnen omgang was, die de kuischheid en zedigheid zijner lezers altijd zoo geëerbiedigd heeft, moest doorgaan voor eenen liefhebber van modderlektuur Wij hebben reeds doen zien dat die boeken niet van Conscience waren, en M. Antheunis schoonzoon van den beroemden man, is nu verplicht geweest, op zijne beurt, eene logen straffing aan het blad te geven. Handelsblad Wijndrinkers, opgepastDe brusselsche politie heeft zaterdag 21 stukken wijn in den entrepot aangeslagen en ze in de straatriolen laten uitloopen, in de tegenwoordigheid der afgeveerdigden van het parket. Al die wijn, van 100 frank het stuk, was met drooge rozijnen verveerdigd en met aniline gekleurd Die zoo een stuk uitdronk, hoe traag ook, was half op weg naar deeeuwighed. Het afhalen der koepons op den spoor weg levert voorzeker veel hinderpalen op doch, zegt een briefschrijver in het Journal de Bruxelles, men vergeet dat het kontroleeren der wachters in de waggons zeiven, altijd eene geruststelling, eene veiligheid is voor de reizigers. Het is zeker dat als er geen wachter meer aan de portels zal verschijnen de brutaliteit van zekere kerels nog grooter zal worden dan zij reeds is. Het blad maakt eene goede opmerking over het reglement, dat personen die zieken, ge- brekkelijken, vrouwen of kinderen verwach ten, binnen de statie mogen komen, op toe lating van den statieoverste; doch de toepassing van dit leste is zeer moeielijk, dewijl de statieoverste niet altijd zal te vinden zijn. M. De Ridder heeft, zooals men weet. een verslag opgemaakt over de kantwerkscholen in Vlaanderen en hierin de grofste beschuldi- gingen tegen zekere kloosters ingeweven. Een protest door al de katholieke en liberale fabri kanten van Kortrijk geteekend. verklaart dat dit rapport ongegrond, bezijden de waarheid is. Wat kaakslag Maandag heeft de koning in bijzonder verhoor ontvangen Mgr. Pieraerts, rector van de Universiteit van Leuven, gelast aan Z. M. liet adres te overhandigen van het aan staande vijftigste verjaring van de Alma Maler. Men meldt dat M. Tlionissen om zoo ie zeggen, reeds geheel van zijne ziekte hersteld is. Zaterdag nacht is op den Dok te Gent, een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Men was bezig de stoomboot Stentor, van het kantoor van MM. Casteleyri en Ce, te laden, toen een der groote petroollampen, welke in den mast hangen voor liet verlichten van liet dek, in brand schoot. Een der werklieden, de genaam de Hendrik Ketels, klom in het want om de lamp uit te dooven, toen deze ongelukkiglijk omsloeg en de gansche inhoud op zijne kleê- ren terecht kwam. Vooraleer hij weêr op het dek was, stond hij gansch in vlammen. Zijne gezellen hebben hem de kleêren van het lichaam getrokken, waardoor er twee nog al erge brandwonden bekwamen, maar liet was reeds te laat. want Ketels was verschrikkelijk verbrand. Men heeft hem in erbarmelijken staat naar zijne woning overgebracht. Zaterdag is het parket van Kortrijk te Ingelmunster gekomen om een onderzoek te doen over een geval van vergiftigde spijzen. Naar men vertelt, had voerman Van Steen- kiste, te Kortrijk worsten gekocht voor zijn huisgezin. Al die van deze worsten geëten hadden, werden onpasselijk en moesten te bed gaan. De zoon alleen, welke dien dag wat ziek was en niet at, wist van niets. Daaruit besloot men dat het van de worst voortkwam. Eene werkvrouw, die insgelijks had meê geëeten. is zoodanig slecht, dal de geneesheeren voor haar leven vreezen. De belgische fabrikanten hebben zich op eene heel bijzondere wijze onderscheiden in de tentoonstelling van kerkelijke borduurwerk, die geopend is in de koninklijke kunstschool van naaldwerk, te Londen. Geen enkel ten toongesteld voorwerp overtreft de werken van Brugge. Dat is overigens eene voortzetting van den ouden roem, want men weet welke wereldberoemdheid het borduurwerk van Vlaanderen verworven had. Dijnsdag rond 3 uren 's morgends werd de genaamde Aug. Gras, oud 14 jaar, gedood in de onderaardsche werken van den pul n° 4, Alliance des charbonnages del'ouest de Mons, te Boussu, door het neerstorten van een grooten steen, wegende omtrent 300 kil., die van het gewelf losgeraakt was. De Union verrière heeft woensdag avond teJumet, eene belangrijke vergadering gehou den meer dan 700 a 800 glasblazers waren tegenwoordig. Na eenige uitleggingen gehoord te hebben van personen, gelast met inlichtin gen in te winnen over de houding der patroons, werd er met eenparigheid van stemmen beslo ten dat de strijd, aangegaan voor de rechtban ken, tot het uiterste toe zal voortgezet worden. Verscheidene zaken zijn woensdag nog voor het vredegerecht gepleten. Er zal later uit spraak over gedaan worden. Tengevolge eener burgerlijke begrafenis, die verleden vrijdag in de vreedzame stad Ciney heeft plaats gehad, had de pastor gemeld dat men zondag na de vespers zich samen naar 't kerkhof zou begeven, om er te bidden voor de overledenen. Onmiddellijk werd de beruch te gemeenteraad van Ciney bij hoogdringend heid hijeen geroepen. Er werd besloten dat deze betooging tegen de burgerlijke begrafenis geen plaats mocht hebben. De burgemeester vergezeld van twee raadsleden, gingen den pastor verwittigen. Deze zegde dat hij zijne plicht zou doen. Het gerucht van dat nieuws was echter spoedig in de stad in omloop. Meer dan 2000 personen, waaronder de rijkste en edelste van Ciney, want allen wilden door hunne tegenwoordigheid protesteeren tegen het willekeurig besluit van den gemeenteraad, bevonden zich na de vespers aan de kerk. Toen de geestelijkheid de kerk verliet, werd zij door den policiekommissaris tegen gehou den, en later doorgelaten, met bedreiging van de menigte uiteen te drijven, indien er onlus ten plaats hadden. Allen begaven zich naar het kerkhof. Ook daar werd hen door den kommis- saris de toegang verboden. Allen knielden vervolgens voor het kerkhof neêr en lazen een kort gebed. Daarna begaven zij zich terug naar de kerk. De verontweerdiging der inwoners is zeer groot. Weinig tijd voor de omwenteling van 89, ging de jonge Lucien de Merval, zoon van den heer van een dorp uit Picardië, dikwijls neder- zitten in het werkhuis van eenen smid, welke schoennagels fabrikeerde, en hij schepte er vermaak in de vonken te zien, die onder den hamer des werkraans opsprongen. Op zekeren dagzeide hem deze Komaan, mijn jonge meester, wilt gij beproeven een nagel te ma ken dat zal u vermaken en dan, gelijk mijn grootvader zeide, hoe behendiger een man is, hoe meer hij weerd is. De jongeling nam al schertsende den hamer op, trok uit den oven eene gloeiende staaf en begon er op te slaan om ze te verdunnen kortom, hij maakte een nagel, wel is waar zeer plomb, maar dien hij gansch verheugd raedenam. De volgende dagen keerde hij terug bij den nagelmaker, en, na eenige weken, gelukte hij er in nagels te labrikeeren met veel behendig heid. De revolutie brak uit. Lucien vluchtte weg met zijne familie, en al hunnegoederen werden verbeurd. Korten tijd nadien, verloor hij zijne ouders en bevond zich op vreemden grond, alleen en zonder hulpmiddelen. In het dorp, waar hij toen was, woonden een groot getal schoenmakers, die allen druk bezig waren, omdat zij eene bestelling schoenen voor het leger hadden. Zij waren genoodzaakt hunne nagels in eene tamelijk ver afgelegen stad te gaan halen en betaalden ze zeer duur. Alsdan herinnerde zich Lucien dat hij nagels konde maken ;j hij verplichtte zich hun al de noodige nagels te leveren, indien zij hem het geld wilden voorschieten om een hamer, een aanbeeld en eenige bundels staafijzer te koo- pen. Volgaarne stemden zij hier in toe. Lucien begon nagels te fabrikeeren. Hij had weldra verscheidene leergasten, die goede werklieden werden en, op weinige jaren, bevond hij zich aan 't hoofd van eene aanzienlijke nagelmakerij. Een goed ambacht, zeide hij dikwijls, is beter dan een rijk erfdeel, want het erfdeel kan verloren geraken en het ambacht blijft. Wanneer hij, na de gebeurtenissen van 1815 wederkeerde in Frankrijk, kocht hij het kas teel zijner vaderen terug, en op zijn wapen schild deed hij drij schoennagels bijvoegen. FRANKRIJK* De fransche Kamer van Afgeveerdigden heeft liet voorstel van M. Floquet aangenomen, strek kende om Parijs in vier distriklen te verdeelen voor de municipale kiezingen. Dank aaD dn thans bestaande verdeeling in kieswijken, kon den de conservatieven nog eenige leden naar den municipalen-raad zenden. De nieuwe wet zal voor gevolg hebben daaraan een einde te stellen. Voorlaan behoort Parijs geheel toe aan het radikalismus. -— De Emancipateur de Cambrai vraagt in oen zijner leste nummers of al de leerlingen der universiteit liet volgende zouden durven looche nen Elf leerlingen zouden op denzelfden dag, ongeveer drie maanden geleden, eene heilig- schendende communie gedaan en met de gewijde hostiën gespeeld hebben. «Dat de ouders die kindereu in de wereldlijke scholen hebben, na denken, zegt het blad. chandaal. L'Avenir du Calvados bevat hel verhaal van 't schandelijk schouwspel, waarvan verleden zondagavond de kerk van St-Pieter te Caen en later de straten der stad getuigen zijn geweest. Terwijl in de kerk door den eerweerden pater Delorme, van deorde der Predikheeren, het ser- moon werd gehouden, begon een kerel, die met een opengeslagen nummer van den Intransigeant den tempel was binnen gekomen, hem in de rede te vallenen uit alle macht te schreeuwen *Leve de sociule revolutie Niet zonder eenige moeite uit de kerk gedreven, sloot de kerel zich op het plein van St-Pieter aan bij een troepje kerels van zijn soort, die blijkbaar op zijn terugkomst had den gewacht. Terstond nu stormde de bende op de hoofd deur der kerk af, teneinde met geweld naar bin nen te dringen. Die pogingen gingen vergezeld van liet zingen der Marseillaise en van de kreten: Leve de Republiek Leve de Commune A bas les calotins Dood aan de Jesuiten De deur weerstond aan alle geweld; doch bij het verlaten der kerk hebben de leerlingen van de lanteernman Rochefort, hunne woede gekoeld op de geloovigen, door hun de gemeenste scheld woorden naar het hoofd te werpen, die bet woordenboek der communards ten opzichte van fatsoenlijke lieden bevat. DUITSCHLAND. Bij hel 9C regiment infanterie, dat te Trier in garnizoen ligt, dient een Elzasser, die als de jongste van nog twintig levende broeders en zusters, de dertiende broeder is, die zijn dienst plicht vervult. De tien oudste broeders hebben in het fransche leger gediend, de drie jongsten in het duitsche. ENGELAND. Nieuwe geheimzinnige moord. De londener bladen houden zich weêr bezig met eene ge heimzinnige moord. Ditmaal is het slachtoffer de ongelukkige klerk van een prokureur, de twee- en-lwintigjarige Edwin Perkins, wiens bebloed lichaam men verleden zaterdag heeft ontdekt in den steenkolenkelder van het kantoor zijns meesters, M. T, H. Barlletl. Dit kantoor is gelegen Nr 2, Arthurslreet West, eene uiterst drukke straat in de onmiddelijke nabijheid der London Bridge en loopende van de Upper Tba- messtreet naar de King-Williamstreet. Gelijk doorgaans in de City des zaterdags, sloot M. Bartlelt voor zaterdag zijn kantoor. Twee klerken waren daar ten twee ure nog werkzaam, M. Jos. Breit en de vermoorde, die bureel-overste was. M. Breit verliet het kantoor nagenoeg ten twee ure. Perkins bleef alleen achter, maar zegde dat hij niet lang meer blijven zou. Brett is degene geweest, die Perkins het lest heeft gezien. Tegen half zes kwam de meid om Ijaar werk te doen. Nauwelijks had zij de voordeur geopend, of zij zag bloedvlekken op den trap. Verschrik', liep zij het huis uit, en ging M. White roepen. M. White achte het raadzaam de policie te halen. Vergezeld van twee onderhoorigen, spoedde zich de inspekteur Carter naar hel aangeduide gebouw. Overal waren de uiterlijke teekenen van een verwoeden strijd maar al te duidelijk waarneembaar. De muren van het kantoor Waren met bloed besprenkeld. Bloed lag overal op den grond, langs trap en gangen. Men volgde deze sporen, en zij voerden naar den steenkolen- kelder. Daar ontdekte men het ontzielde lichaam van Perkins, wiens gezicht door bloed en steen- koolgruis onkenbaar was geworden. Hel lijk werd naar het doodenhuis der City overgebracht. Geen twijfel mogelijk, of Edwin Perkins was op geweldadige manier ter dood gebracht. Men onderstelt dat een of meer misdadigers Perkins hebben aangevallen, terwijl bijzatte werken. Hij zal zich natuurlijk hebben geweerd, en vandaar de sporen der bloedige worsteling, die waarschijnlijk op den trap is voortgezet. Nadat de misdaad was volbracht, heeft de moor denaar het lijk naar den kelder gesleurd, en is toen naar het kantoor teruggegaan, waar hij zijne handen heeft afgeveegd aan een handdoek aldaar. Het werktuig der misdaad heeft men nergens kunnen opsporen, zoomin als den moor denaar. Dit geheimzinnige moordgeval heeft alwéér veel ontroering veroorzaakt. ITALIË. M. Paul des Houx, hoofdopsteller van het te Rome verschijnende blad Journal de Rome, werd onlangs door de italiaansche rechtbanken, zoo als wij zegden, veroordeeld tot eene gevangenis van eene maand, oindat hij het recht der Kerk verdedigd had tegen de italiaansche revolutie. Wij meldden insgelijks dat de moedige Fransch- man op 't oogenblik zijne slraf doet in Carcere Nuova te Rome. Ziehier volgens M. Paul de Cassagnac hoe hij aldaar door de italiaansche overweldigers behandeld wordt. a In die gevangenis waar hij in gezelschap van de slechtste misdadigers zit opgesloten, mag M. Henri des Houx slechts eenmaal daags eten. Hij heelt hel recht niet om eens per dag versche lucht in te ademen, hij is veroordeeld om zijne dagen en nachten te midden van de stinkendste uitwasemingen te slijten. Men verbiedt hem te lezen of te schrijven, iels wat voor'een ontwikkeld mensch de ver schrikkelijkste der ontbeeriugen is Slechts driemaal ptr week, en dan nog van achter eene dnbbele tralie die vol spinnewehben hangt en op eeuen afstand van verscheidene i meiers, mag hij het bezoek van eenige vrienden

De Denderbode | 1884 | | pagina 2