De mededingende stukken,duidelijk geschre ven, worden ingewacht tegen 51 Mei 1884 bij den heer P. VVillems, algemeenen Voorzitter van het Davidsfonds, te Leuven. Ieder stuk of elke verzameling van naar prijsdingende stukken, van eenen en zelfden schrijver, moet voorzien zijn van eene ken spreuk, welke men zal herhalen op den omslag van een gesloten briefje, hetwelk den naam en adres van den mededinger zal bevatten. Op geenerlei wijze mag de mededinger zich aan de leden der jurij bekend maken. De ingezondene handschriften blijven het eigendom van het Davidsfonds, gedurende drie jaren, aanvang nemende met den dag van de uitspraak der jury. Wij drukken de hoop uit, dat de Vlaamsche catliolieke dichters onze pogingen zullen steunen om den concertzangeren een aantal degelijke liederen te bezorgen. De zang in de moedertaal is immers ook een middel tot volksbeschaving, tot verheffing van onzen landaard. Te Sottegem op zondag den 6 April. 1® Bedrijf op den trein. Voorzitter Jefke. Allons, wij vertrekken Ik ben verheugd dat wij negen in getal zijn Aelst zal op de jaarlijksche eantonale Vergadering derLiberale Associatie wel vertegenwoordigd zijn. Onze vrien den van Sottegem vooral zullen uiterst te vrede wezen. 't Sekretariske. Ze zullen allen om te meer te vrede wezen, wanneer zij onzen aauslaanden zege praal alhier zullen vernemen. Voorz. Jefke. 't Is met de klcrikalen te Aelst gepast, ja, gepast!... En ik M. Six O. 't Verbond heeft sedert lang onzen aanstaanden zegepraal voorzegd. Voorz. Jefke. Zwijg om den donder toch van dit «nullenblad; 't doet ons meer kwaad dan gij het wel meent M. Six O. Welk! snullenbladdat is een belee- diging; ik vind dat 't Verbond zeer verstandig is opge steld, en die 't anders zegt kent er niets van. Voorz. Jefke. Allonc done dat is toch niet serieus zeker Treft men de ougehoordste dom migheden en ezelarijeD in 't Verbond niet aan Er verloopt geene week of de Denderbode wijst de domme leugens van 't Verbond met den vinger aan. Ja, zelfs waren de leugens van 't Verbond in deze laatste tijden zoo dwaas, zoo dom, zoo beestachtig dat de Denderbode zich de moeite niet meer moei geven ze te wederleggen daar zij zich zeiven weder leggen. M. Six O. Dat vind ik niet't Verbond is een goed blad, is een extra goed Voorz. Jefke. En ge vindlge dat 't Verbond geestig opgesteld is, maar hebt ge dan 't nummer van vandaag niet gelezen?.... Heeft men ooit meer plat heden, meer dommigheden,opeengestapeld gezien?.. if. Six O. 'k vind ik dat niet, en 'k heb het nogthans goed gelezen. Voorz. Jefke. g' Hebt het gelezen!... Hebt ge dan onder andere die domme streek ook gelezen betrekkelijk de beambten van den Burgerstand Men beknibbelt vooreerst de bezoldiging dezer be ambten en dan voegt men er bij Wij verstaan dat men eenen beambte van den burgerlijken stand «betale; deze heeft zekerlijk zijn werk; maar waarom die tweede?... Hij is er zooveel noodig «als hel vijfde wiel aan den wagen.... Maar er moeten ereaturen geplaatst worden en M. Van Wambeke heeft wel eene lijfwacht, de pom- piers, op de kosten der stad, waarom zou een bediende dan geen knecht mogen hebben M. Six O. Wel wat is dat, is dat niet juist Voorz. Jefke. Is dat niet juist Neen dat is niet juistZeggeo dat een enkel bediendevoor den Burgerstand voldoende is.iseene ongehoórde domme streek.. Is er een vak van 't Bestuur waar meer zorg, meer oplettendheid moet heerschen dan in den Bur gerstand En welke verantwoordelijkheid is er dan niet bij bet opstellen der akten van den Burger stand Weest gerust, de twee bedienden hebber, daar hun werk. Te Dendermonde met eene bevolking van 8000 zielen, heeft men twee bedienden. En deze zijn veel beter betaald; de 1® bediende geniet 3U00 fr. jaarwedde en de 2® 15UC fr. terwijl zij te Aelst maar 22oO en 1300 fr. ontvangen. En wal meer is, er be stond hier een2® bediende bij den Burgerstand, reeds voor 1866 wanneer onze liberale vrienden aan 't be stuur waren... Er is dus geene kwestie van creaturen of knechten. De Denderbode heeft meer dan gelijk de domme kritieken van 't Verbond niet te willen weder leggen.. Bij onze eerste vergadering zal ik er over handelen, er moet daar een einde aan gesteld wor den, willen wij ons niet belachelijk maken in de oogen van 't kiezerskorps, en dus onze zaken die zoo schoon staan niet verbrodden M. Pellepatal lot 'l Sekretariske. Wie heeft er die beestigbeden uil zijn botten geslagen. 'I Sekretariske. Ge weet ge dat zoo goed als ik, en zwijg er nu van, want de voorzitter isgram... De trein stoptde beeren van Aelst slappen uit en worden ontvangen door eene deputatie van Sotle- gemsche geuzen. 2® Bedrijfte Sottegem. Hel jaarlijksche Banket heeft plaats in het Hólel Au Comte d'Egmont Neêrstraat. Een vijftigtal afgeveerdigden hebben voor'l banket ingeschreven, doch slechts een veertigtal zijn tegen woordig. Om twee uren wordt het eerste gerecht opgediend. De dischgenolen praten met elkander over een en ander M. Pekdraad tot M. Pellepatal.Wat denkt er u van de spijzen M. Pellepatal. Nog al goed.... ja, zeker nog al goed 't Smaakt opperbest M. Pekdraad En den wijn, hebt ge hem al ge proefd Wie heeft dien Bosmeó geleverd Wat aardigen smaak Proef dat eens M Pellepatat. Inderdaad w.it aardigen smaak 't Is nogthan3 wijn van /.apostel Six O.. 81. Pekdraad. Wat van den apotheker Six O Geen wonder dat men ons beziënsap doet bin.ien- lappen Ik ben niet ziek, zulde M. Six O.— (Gram.) Wat! ik apotheker!... Ikben fabrikant, hola koopman, wil ik zeggen, in... M. Pekdraad. Mei-en andere dranken. Zeker? M. Six O. Wat verstand heeft nen schoenlapper van wijn Voorz. Jefke. Geene personaliteitenMijne Heeren... Wij zijn aan 't nagerecht, dus is 't oogen- blik daarvan verslag te doen over den toestand van onzen liberalen winkel Ik zal u in korte woorden dit verslag meédeelen. De algemeene toestand onzer liberale Associatie is slecht, zeer slecht. TeGeerards- bergen zijn onze vrienden onder elkander zeer ver deeld, met een woord, ze leven in volle vijandschap, en er is geen hoop, in vele jaren, de vrede te kunnen herstellen. Ik betreur dal er hier niemand van Gee- rardsbergen tegenwoordig is. Hier te Sottegem, en te Herzele zijn wij zoodanig plat geslagen dat er aan geen opstaan meer te denken valt. TeNinove mochten wij eenige hoop koesleren, doch de bekwaam heidskiezers zijn dezelve komen verijdelen. Aelst, ja, Aelst alleen laat ons een straal van hoop ontwaren. Er is geen twijfel of 'tCatholiek Bestuur vliegt met do aanstaande gemeente kiezingen van 't Stadhuis af.... (Daverend handgeklap en bravogeroepen.j Die voortreffelijke toestand zijn wij verschuldigd aan den onverpoosden iever, aan de talenten, aan de uitgestrekte kennissen van den heer Pellepatat en zijne helpers, waaronder ons sekretariske, de zoon van zijn vader, t&.Nelen... (DonderendeToejuichingen). M. Pellepatat is fier en neemt eene houding aan, als wilde hij tol iedereen zeggen Ik ben die held Voorz. Jefke. 'l Is dank aan de onverpoosde werkzaamheid van ons kieskomileit, dat honderden liberale kiezers zijn op de lijsten gebracht, terwijl er van den anderen kant honderden catholieken wierden afgeschreven. (Toejuichingen.) Met een woord, dank aan die heeren is onze zege praal verzekerd. Ik wil eindigen met de hoop uit te drukken dat zich weldra in iedor kanton zulk een komiteit zal vormen, en dat wij weldra gansch 't arrondissement door zullen zegepralen.... Mijne heeren! Ik drink aan de eendracht onder alle de liberalen van ons arrondissement. Charles lot Ferdinand. Ge zoudt zeggen dat Jefke het toch meent dat wij met October te Aelst gaan triomferen Ferdinand. Hij zal er nen vetten uil meé vangen, laat hem maar begaan. Ik weet uit goede bron dat men hem ditmaal wéér een einde buis zal presenj doen, en dat nog eene die schroomelijk veel meters langer zal zijn dan de laatste maal. Charles. Hoe is 't mogelijk, zich zooveel illu* siën te vormen Tin tin! tin! tin M. Wortel. Mijne heeren!... De toestand der liberale deukwijze in ons arrondissement is hope loos door de schuld der papen; 't zijn do papen die de schuld zijn van alles. Zonder de papen zonden wij te Ninove zegepralen maar nu zitten wij lot over de ooren in den krot. Er is geene hoop voor ons Ik verheug mij nogthans over den voortreffelijken toestand te Aelst. Volgens den heer Voorzitter, is aldaar met October aanstaa nde de triomf det libe ralen veizekerdIk stel dus voor te drinken op den goeden uitslag der gemeentekiezingen van Aelst en op de gezondheid van den toekomenden Burge meester dier stad, onze achtbare Voorzitter, Mijnheer Jefke (Bravo Bravo Hip Hip hoera Leve de toekomende Burgemeester van Aelst! Als de stilte hersteld is, steekt de Lange Man, het hoofd in de zaal en roept met luider stem Archhhkadééêéè als 'I zal waar zijn...M. Jefke is 'l Burg emeeslerke. van de kat, en dit zal hij blijven;.... hooger vliegt hij nooit Deze plotselinge verschijning bevangt de vergade ring met schrik en allen vluchten de zaal uil om niet meer te verschijnenDe eenen waren rechts de anderen links geloopen en Pellepatat en consoorten landden eindelijk te Velsicque aan 't Verbond beknibbelt den tweede bediende van den Bur gei stand hij is er, zegt 't Vuilblad, zooveel noodig als 't vijfde wiel aan den wagen Laat dit zijn dan toch kost die tweede bediende nog zooveel niet als 'l peerddal makron al tijdens het liberaal bestuur. Nu, als ik van een sladspeerd spreek, moet ik u mededeelen, dat in de naaste zitting van onzen Ge meenteraad, de uitdrukkelijke voorstel zal gedaan worden, dat de stad wederom een peerd zou aankoo- pen, niet tot uitvoering der werken, maar om er, na de kiezing van October, meester Eremen en Beenen, geleersd en gespoord, met een vaantje in de hand en eene pluim in zijn achterste,te laten meé rondde sl3d rijden, tot vermaak van de kindermeiden en knapen die in hem een geuschcn Sinte-Merlen zullen aan schouwen. E. V. D. E. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Dijnsdag cn woensdag waren de Kamerzittingen aller belangrijkst. Deliberale meerderheid werd duch tig afgestraft, door de heeren Jacobs. Colaert, Tack, Malou, Van Hoorde enz. De beraadslaging over het schandalig schoolenkwest 't welk aan zekerejiberale volksvertegenwoordigers toeliet met volle handgrepen in de goudstukken van 't gouvernement te grijpen, werd gesloten door een dagorde voorgesteld door M. Guillery. M. Cu illery, de gemuilbande leeuw van vroeger, stelde voor te stemmen dat de leden welke met dui zenden voorde scboolinkwisitiehadden opgestreken uitstekende diensten aan 'l laud hebben bewezen. Men dacht dat de inkwisitors in de zaak betrokken zich zouden onthouden bij de stemming.... Maar, neen,zij stemden meé en gaven dus hun eigen zeiven gelijk zij verklaarden dat zij zeer weihandelden Het dagorde Guilltry werd met 70 stemmen tegen S3 en 1 onthouding, M. Pirmez aangenomen. M. Pir- mes, eeu liberaal, verklaaarde dat hij zich onthield, omdat de liberale partij een der vrijheden onzer grondwet, namelijk, de vrijheid van onderwijs in gevaar brengt. Wij raden onze geëerde lezers de lezing van 'l ver- slagoverdeze zittingen aan; zij zullen zien hoe meester lijk de liberale partij, vooral door M. Halou, aan den paal genageld werd. Donderdag nam de vergadering onder andere twee wetsontwerpen aan. Ten eerste het wetsontwerp waarbij 't geheim der stemming voor dehandelsrech- terlijke kiezingen aangenomen wordtten tweede 't wetsontwerp betrekkelijk de opschorsing van 't stemrecht der soldaten onder de wapens, de bepa ling dat de kloosterlingen altijd zullen moeten hel kiesrecht uitoefenen daar waar zij geboren zijn en de vaststelling dat de provinciale en gemeentekiezin gen op een zondag zullen gebeuren. De kamer verdaagde zich daarna tot nadere bij eenroeping. Hel wetsontwerp 't welk 't geheim der stemming bij de handelsrecbterlijke kiezingen bepaalt, stelt een einde aan 't schandelijk stelsel der geteekende stembriefjes waaraan M C. Cumonl, de tegenwoordi ge voorzitter onzer koophandels-rechtbank, zijne verkiezing te danken heeft. M. Cumonl is voor 't ge heim der stemming niet, hij is voorslaander van'toud stelsel van stemmen 't is te zeggen, M. Cumonl is voor de geteekende stembriefjes ;maar 'tis nu adieu I mijnen mezelaar met draaiken en al voor de getee kende stembriefjes, die niets anders zijn dan de vruchten van geweld en dwang. RECHTERLIJKE KRONIJK. De rechtbank van len aanleg van Mechelen heeft nogmaals het liberaal weekblad de Burge rij veroordeeld, voor beleedigingen en laster ten opzichte van M. Paul Ryckmans. Het vonnis zal moeten opgenomen worden in zijne eigene kolommen en in twee andere bladen van het arrondissement. Zal deMoniteur deze veroordeeling nu ook meédeelen Het beroepshof van Luik heeft dijnsdag uit spraak gedaan in de zaak der voogdijschap van Mariette Peltzer. Het hof van beroep heeft het vonnis der rechtbank van Verviers bekrachtigd, waardoor de benoeming van Armand Peltzer als voogd over zijn dochterke verbroken werd. kieskronijk! Kiesexamen-certificaten. Het Ver brekingshof (2® kamer) voorgezeten door M. Van den Peereboom, beeft zich maandag 11. onledig gehouden met de voorziening gericht tegen bet arrest van 't Beroepshof van Brussel, welk tegenstrijdig aan de twee omzendbrieven van minister Rolin, besloten had dat geen hoe genaamd studiecertificaat, mocht geëischt worden om tot het kiesexamen toegelaten te worden, gedurende het overgangstijdvak van 5 jaren. Op verslag van den Raadsheer Casier en op gelijkvormig advies van M. Mesdach de ter Kiele, eerste advokaat-generaal, heeft het Hof de voorziening verworpen en 't arrest van 't Beroepshof bekrachtigd. De rechtsleer door/t Verbrekingshof aange nomen, toont dus dat minister Rolin zich deerlijk de kneukels verbrande wanneer hij in zijne beruchte omzendbrieven beweerde dat men zonder schoolbewijs tot het kiesexamen niet mocht toegelaten worden. Naar men ons verzekerd, beeft dit arrest van 't Verbrekingshof de firma Pellepatat en Cle uit haar lood geslagen; en geen wonder niet waar. snullen1... Maar kom 'tis nog wal te vroeg, later zullen wij het eitje der kiesrekla- men met u eens pellen Volgens de Réforme heeft de liberale partij te Antwerpen nog maar drie kandidaten voor de Kamerkiezingde eene al kinderachtiger dan de andere, namelijk MM. Van Ryswyck en Van den Nest, en eindelijk eenen totaal onbekende M. VanGeertruyen. De leste, zegt het blad, zal noch kwaad noch goed doen aan de liberale lijst. Verder citeert de Réforme M. Paul Gunther, die de reputatie heeft van een beminnelijk jong mensch te zijn zoon van eeu genalura- liseerden Duitscher. Het leste zal hem niet veel goed doen, en het eerste beminnelijk zou hem voordeelig kunnen zijn als de dames mochten kiezen beminnelijkheid geeft geene politieke en han- delsweerde. Is dit alles wel voldoende, zegt de Réforme om eeu goed gedeputeerde te maken, als het politiek reisgoed zero beteekent. M. Van Beers, zegt het blad, zal niet aan nemen, en M. Victor Lynen wordt door de kopstukken als le radikaal aanzien. Wij kunnen er bij voegen, dal verscheidene personen rondweg geweigerd hebben men begrijpt algemeen dat er geen wit op 'tsteentjen is. (Handelsblad.) De Association libéralevan St-Joost-len-Noode heeft zich maandag avond in algemeene ver gadering vereenigd. Er was kwestie te weten welke maatregelen er moeten genomen worden in het vooruitzicht der aanstaande provinciale kiezingen. De zitting was zeer levendig. Na zeer hevige debatten werd een dagorde gestemd waarin de vergadering den wensch uitdrukte dat het kollegie van burgemeester en schepenen, binnen de acht dagen, zijn ontslag zou neêrleggen. Omtrent 200 leden waren aanwezig. Slechts 15 hebben tegen dit dagorde gestemd. Het was bijna middernacht toen de zitting geheven werd. In eene vergadering zaterdag gehouden door de Konservatieve Vereeniging van Namen, heeft men tot kandidaten gekozen voor de aanstaande kiezingen MM. de Moreau, Ch. de Montpellier, Paul de Bruges enFerd. Dohet. De liberalen van Brugge hebben besloten in 't strijdperk niet te treden met de aanstaande Kamer- kiezingen. Kampstrijd van Raadsels Wij nemen aan dat wij eene misgreep be gingen met de oplossing van 't eerste raadsel; ui en ajuin hebben, indien men het wil, de zelfde beteekenis. Wij zullen dus aan al dezen die 't woord ajuin hebben opgegeven voor eene oplossing meer aanteekenen. De algemeene uitslag zal hierdoor moeten veranderd worden, als volgt M. Vanderheyden loste de 8 raadsels op, en blijft dus den eersten prijs behouden. De volgende kampers losten slechts 7 raad sels op: MM. H. De Vuyst; Vital Vanden Abeele; A. Luwaert; S. Schampheleer en Jufvrouwen T. Vanden Steene en Rosalia Ghijs- sens. M. Petrus De Schrijver heeft slechts 6 raadsels opgelost. De kampers welke 7 raadsels hebben opge lost, worden dus verzocht de raadsels in ons vorig nummer meégedeeld op te lossen en ons de antwoord toe le zenden ten laatste den 24 April 1884. ALLERHANDE NIEUWS. üaeltert. Luisterrijk Con cert ten voordeele der catholieke scholen aldaar, op Donderdag 22 Mei 1884. (Feestdag van 0. L. H. Hemelvaart.) De Nieuwe Rotlerdamsche Courant meldt HH. MM. de koning en de koningin der Neder landen, gaan op 20 Mei naar Brussel, om drie dagen aldaar te vertoeven. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in Belgie niet plaats hebben. —De herbouwingswerken van het paleis der Natie worden -met veel iever voortgezet. De groote vestibunl is geheel ontruimd en de ijzeren balken der eerste verdieping zijn reeds geplaatst. Het standbeeld van Leopold I door Geefs, dat zich boven den zetel van den Voor zitter bevindt, is weggenomen. Zooals wij gemeld hebben, is het door het vuur zoodanig beschadigd, dat het niet meer kan gebruikt worden. M. Fraikin is gelast er een nieuw te maken. Zijn werk moet geëindigd zijn tegen de maand september 1884. Ter gelegenheid van den verjaardag van Leopold II, waren dijnsdag al de soldaten in grooten tenue. De grenadiers, met hunnen nieuwen tenue, wekten de algemeene nieuws gierigheid op. De Gazette schijnt er in 't geheel niet tevreden over te zijn, en vergelijkt ze aan.... valsche gendarmen. Dijnsdag tijdens de avondzitting van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, was eene schoone kat in de beraadslagingszaal gekomen. Na eenigen tijd op de zetels der rechterzij ge wandeld te hebben, ging zij eensklaps zich bij den stoel van M. Bouvierplaatsen.en hield niet op den beroemden spreker met de grootste be wondering te aanschouwen. Onnoodig te zeggen dat er zoowel in de openbare .tribunen als in den tribuun der drukpers, hartelijk meé ge lachen werd. Sedert eenige dagen zijn in de hoofdstad valsche fransche bankbiljetten van 50 frank in omloop. Dijnsdag morgend rond 5 ure, is de ko perslagerij van M. Vanderheyde. Gheudestraal, 13, te Anderlecht, door een hevigen brand ge heel inasch gelegd. De schade is zeer groot. In den omtrek der Noorderstatie te Brus sel, wordt er veel gesproken van het geheim zinnig vertrek van eeu koopman eenige dagen later is zijne vrouw ook vertrokken. Beiden heeft men niet meer weergezien. Vijftien werk lieden waren bij dezen koopman in dienst. Het gerecht is met de zaak bemoeid- De policie heeft eene jonge dievenbende ontdekt. Sedert eenigen tijd verdacht men de genaamde D..., oud 16 jaar, V... en zijn broe der, oud 15 en 16 jaar, talrijke diefstallen gepleegd te hebben. D.... alleen werd verdacht een diefstal begaan te hebben van zijde en tapijten, ten werde van 2000 fr. Een bijzonder toezicht werd uitgeoefend. Bij negen oud kleerkoopers heeft men al de gestolene voor werpen teruggevonden. Deze personen worden vervolgd voor verheeling. Bij verschillende kooplieden heeft D.... diefstallen met braak gepleegd. Verleden zondag heeft de kommandant Renard, namens het bataillon jagers-vrijwilli gers, aan sergeant Camiel Vandenplas, van de 1* kompagnie, het spijt uitgedrukt dat zijn ver trek aan zijne wapenbroeders veroorzaakt. Zooals men weet, is M. Vandenplas door den koning geroepen om deel te maken van de bel- gische expeditie, die heden, 12 dezer, naar den Congo vertrekt. Verleden donderdag avond hebben op de linie van Laeken langs de rue du Progres proef nemingen plaats gehad met een tramway, in beweging gebracht door electriciteit. Het schijnt dat de proefneming zeer voldoende was de rijtuigen rijden zeer regelmatig en de snelheid is grooter dan de gewone snelheid van het peerd, het stilhouden gebeurd onmiddelijk. Het hof van beroep van Gent beeft sedert het tijdverloop van twee maanden tusschen de vijf a zes duizend kieszaken behahdeld. Er blij ven er nu nog ruim zooveel over, en men rekent dat met het einde van mei al de kieszaken zul len afgedaan zijn. M. L. R... droeg dezer dagen een kasken te kuischen bij den meubelmaker Ch. P... in de Ankerstraat te St-Nikolaas. Bij het verrich ten van zijn werk, ontdekte M. P.., een geheim in het meubel, opende hetzelfde en vond tot zijne groote verwondering eenen schal van ongeveer 13d,U00 fr. die er in verborgen was. De eerlijke werkman heeft ze in handen van den eigenaar M. R. gestort. Met genoegen melden wij zijne treffelijke handelwijs. Vanderavero een der leden van de be ruchte Zwarte Bende, ter dood veroordeeld door het assisenhof van Henegouwen en wiens straf veranderd was in eeuwigdurenden dwang arbeid, heeft eenige dagen geleden, genade gekregen, na twee-en-twintig jaar in degevan- genis van Gent en die van Leuven doorgebracht te hebben. Eene andere vraag tot genade van Leurquin, de moordenaar van Challemagne, is verworpen. Hooger hebben wij gemeld dat August Van deravero en niet Vanderhouwera, en der leden van de beruchte Zwarte Rende, thans in vrijheid gesteld is. August Vanderavero was 25 jaar, toen hij den 9 januari 1862, door het assisenhof van Henegauw, ter dood veroor deeld werd. Hij is dus 45 jaar. Op het oogen- blik zijner aanhouding was hij koolmijuwerker te Sombreffe. Ter dood veroordeeld, werd zijne straf veranderd in eewigdurende dwang arbeid. Tijdens zijn berucht proces zat Vande ravero de achsteop de bank der beschuldigden. J. B. Boucher en August Leclercq werden den 29 meert 1862, ten 9 uren 's morgends, te Chaleroi onthoofd. Men schrijft uit Leuven Volgens het al gemeen gerucht heeft men op het grondgebied Attenhoven, nabij Landen, de overblijfsels ge vonden van een oud klooster, waarvan niemand het bestaan kende. De nieuwsgierigheid is zeer opgewekt. De toeloop van 't volk is aanzien lijk. Schipbreuk van den Daniel Sleinmann. 150 slachtoffers. Eene verschrikkelijke tijding werd vrijdag nacht te Antwerpen ontvangen. De beigische stoomboot Daniel Sleinmann, van de White Cross Line, is in den nacht van Donderdag tot Vrijdag, nabij 't eiland Sambro, op twintig mijlen van Halifax gezonken. De Daniel Sleinmann was op 20 Meert lest- leden uit Antwerpen naar Halifax vertrokken. De ekwipagie telde 37 man; er waren 93 tusschendekpassagiers aan boord. De passa giers waren meest allen duitsche landverhui zers. Er was slechts eeu Belg onder, P. Van Hamme, landbouwer, van Bassevelde. Men heeft nog geen stellige berichten ont vangen over het getal personen die vergaan zijn. Eene eerste depeche uit Londen meldde dat 130 passagiers en mannen der ekwipagie verdronken waren. Eene depeche der agencie Havas verzekerde dat slechts negen personen het land bereikt hadden. Eerie andere depeche spreekt slechts van 4 geredden. Volgens de depeche door de agencie der White Cross Line ontvangen, zijn de kapitein, vijf matrozen en 3 passagiers gered. Uit Halifax wordt gemeld, dat de agent der White Cross Line aldaar, dijnsdag morgend aan boord eener stoomboot naar het eiland Sambro gevaren was. Het slechte weêr belette echter het wrak van den Daniel Steinmann te naderen. De Daniel Steinmann was een ijzeren schroef stoomboot, van 2032 ton, met 180 peerden- kracht en 5 komparlimenten. Hij was te Hoboken gebouwd in 1875. De berichten te Londen ontvangen van den kapitein van het verongelukte stoomschip F aniel Steinmann luiden als volgt: «Na een mist van verschillende dagen en een zeer hevigen storm, zag hij verleden donderdag avond licht, dat hij voor den vuurtoren van Chebueto hield hij dacht 25 mijlen daarvan verwijdert le zijn, ging langzaam stoomend voorwaarts en peilde elk oogenblik. Om half tien zag hij door den mist een zwak licht, dat van tijd tot tijd verdween en dat hij nog steeds voor dat van den vuurtoren hield. Hij zette zijn koers voort en peilde 20 vadem diepte. Tien minuten later meende hij het licht van den vuurtoren Sambro te zien. Hij bevool ten spoedigste het roer om te draaien, toen juist op dat oogenblik de boot zeer hevig tegen een rots stootte, doch onmid delijk er weêr afgleed. De ankers werden toen uitgeworpen. Alle passagiers snelden naar het dek. De kapitein beval de booten uit te laten en de vrouwen en kinders er te doen in plaats nemen. Het schip slingerde voortdurend aan de ankers en geraakte meer en meer tusschen de klippen der kust. De zee was onstuimig en door de hooge gol ven werd elk levend wezen van het dek ge spoeld. Een ontzettend vertwijfelend ge schreeuw werd boven het geloei van den storm waargenomen het schip zonk eensklaps. Toen het weêr bovenkwam, bevond de kapi tein zich in den top van den mast, twee voet boven water hij trok nog andere personen naar boven. Zij hielden zich ontkleed en gereed om in zee te springen zeven uren lang bleven zij aldus boven water tot zij gered werden. De kapitein is van gedacht, dat behalve de mist, Buitengewone stroomingen invloed op het kompas moeten gehad hebben, Vijf lijken, waaronder dat van een eersten officier, werden tot heden opgevischt. Eene depeche uit New-Xork meldt dat nog geen der lijken op de kust gevonden is van de personen, die bij de schipbreuk der Daniel Steinmann zijn omgekomen. De bewoners van liet eiland Sambro zeggen, dat het weêr zoo helder was, dat men den stoomboot kon zien op 't oogenblik van het vergaan. De kapitein houdt intusschen vol. dat er mist heerschte, en dat er geen signaal gegeven is om het schip te waarschuwen. L'Ami de l'Ordre zegt dat de kapitein Jau- bert voor valsch spelen afgesteld, een haantje vooruit van het liberalismus was, zoowel te St-Truideu als te Namen, waarhij in garnizoen lag. Dat legt uit waarom sommige liberale bladen zoo welwillend voor hem waren In de zitting van den gemeenteraad van Brugge, van den 5 april, heeft M. Van Steen- kisle hevig geprotesteerd tegen de toelage, verleend aan den franschen schouwburg. De redenaar zegt dat de schouwburg in zichzelve niet slecht is. Eventwel moet men bekennen dal er weinige stukken zijn die zonder gevaar kunnen gezien worden. Spreker haalt eene lange lijst aan van godsdienstige en philoso- phische overheden, die hettooneel veroordeeld hebben. Dat degenen die den schouwburg wil len, zegt M. Van Steenkiste, hem dan zelf beta len. Aan den franschen schouwburg geeft men 10,000 fr. subsidie en aan den vlaamschen slechts 900 fr. Eenigemaanden geleden werden er 1600 fr. gestemd voor den bestuurder van den franschen schouwburg de bestuurder vau den vlaamschen vroeg slechts 400 fr. om de Kleinen Patriot te spelen dit werd hem gewei gerd. Zoo zagen wij onlangs een Bruggeling, M. Van Langermeerseh, zijn naam veranderen en zich Monsieur de Longprez noemen, om eene verbintenis aan te gaan in den franschen schouwburg. M. Van Steenkisle stelt voor de toelage aan den schouwburg af te schaffen. Vier andere leden zijn ook van zijn gedacht. De subsidie van 10,000 fr. wordt ter stemming gelegd en aangenomen. Zooals er gemeld wordt, is een der acht- baarste familien van Wasseige in de grootste verslagenheid gedompeld, tengevolge van een ongelukkig toeval. Een dertienjarige jongeling was met zijne zuster bij een der geburen gaan spelen. De jongen maakte zich meester van een geweer, dat ongelukkiglijk geladen was, en zegde tot zijne zuster dat hij haar ging dooden. Hij loste een schot en het ongelukkige meisje kreeg de volle lading in het aangezicht. De wanhoop der ouders is onbeschrijfelijk. In de rue du Becquerelle te Doornik heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan. Zeven personen, van dezelfde familie, zijn door dollen kervel, welke bij misslag in het eten gedaan was, vergiftigd. Hun toestand is zeer gevaarlijk. Men meldt het volgende betreffende de werkstaking der glasblazers te Charleroi: Eene nieuwe vergadering van den Union is Dijnsdag avond gehouden. Meer dan 800 personen wa ren tegenwoordig. Er werd besloten dat de werkstaking, in de tegenwoordige voorwaar den, zou vol gehouden worden tot den 10 11 april, doch op deze datum zal men maatregelen riemen, volgens de omstandigheden het zullen vereischen. De werklieden die hun werk heb ben hernomen, hebben eene verbintenis getee- kend om 25. p. c. van hun loon af te staan, ten einde de werkstakers te helpen, Men schrijft uit Ensival, 4 April Onze beruchte burgemeester had vandaag een schandaal gereed gemaakt, waarvan de catholieken het slachtoffer moesten zijn. Ten 11 uren moest op ons kerkhof de begrafenis plaats hebben van een pater jesuiet. Eene concessie was regelmatig gevraagd en verkre gen en onze vrienden rekenden er natuurlijk op, om het lijk op deze voorbehoudene plaats te begraven, doch bij hunne aankomst op het kerkhof, werden zij door een agent van den burgemeester tegen gehouden, die hen ver wittigde dat den put niet gereed was. Vier dagen geleden was een onderwijzer als vrij denker gestorvenmen had zijne begrafenis uitgesteld, om al de broeders en vrienden bijeen te trommelende grootste zottigheden moesten dan over zijne doodskist uitgesproken worden. Welnu, het was nevens deze kist dat de overheid het lijk van den priester wilde doen plaatsen voor vier-en-twintig uren, opdat de vrijdenkers het gemakkelijk zouden hebben kunnen vertrappen. Onnoodig te zeggen dat er geprotesteerd werd; het lijk van den priester werd terug naar de kerk gebracht; eerst ten 3 uren namiddag kon men het begraven. Een moordpoging, die waarschijnlijk het gevolg is van de werkstaking der glasblazers, is maandag avond te Dampremy pepleegd op een bediende aan de glasblazerij, M.C.Quinet. Rond 10 1/2 ure, toen M. Quinet zich te bed begaf, hoorde hij eensklaps twee revolverscho ten lossen op hetzelfde oogenblik werden eenige vensterruiten met steenen uitgeworpen. Toen degeburen hunne vensters openden, za gen zij de daders de vlucht nemen. Een onder zoek is begonnen. Quinet werd gelukkig niet gekwetst. Men schrijft uit St-Séverin (Condroz): Men is thans bezig het gebouw St-Séverin af te breken. Eene groote hoeveelheid menschen- beenderen zijn uit de fondamenten dezer oude kerk gehaald. Sedert de revolutie werd deze tempel niet meer gebruikt. Men heeft nog een grooten steen gevonden met het opschrift Pierre de Méan, maire der stad Hoei in 1744, enz. De prokureur des konings van Aarlen heeft het signalement in alle richtingen doen rondzenden van den persoon, die zich den 3 april, in den trein van Luxemburg naar Arlon bij middel van een pistoolschot gezelfmoord heeft. Men is er nog niet in gelukt de identie- teit van den zelfmoordenaar vast te stellen. Men zegt altijd dal de apothekers 99 per honderd op hunne koopwaar winnen. Dit is gemakkelijk te bewijzen met de cyfers in de hand. Men zie slechts de letters van het woord apotheker na en neme de som der cyfers die de plaats dezer letters in het A, B, C, aandui den 1° letter van het a, b, c. 1 16® 16 o 15® 15 h 20e 20 8® x. 8 H 5C 5 11® U w 58 3 18e i> 18 99 In den gemeenteraad van Verviers is er besloten dat de armen, die ondersteund wor den door het weldadigheidsbureel, het bezoek van den geneesheer niet meer zullen verkrij gen, dan mits. 50 centimen te betalen, In de

De Denderbode | 1884 | | pagina 2