HANDEL EN NIJVERHEID Varkens. Het Staatsblad van Nederland bevat een koninklijk besluit, waardoor de in- en doorvoer van levende varkens uit bet bui tenland naar Nederland verboden wordt, om dat in naburige landen het besmettelijk mond en klauwzeer onder de varkens voorkomt. Het besluit is genomen op de voordracht van de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën. Het treedt in werking op den vijfden dag na de afkondiging in het Staatsblad. Kanton Aelst. Provinciale kiezing. Reeds hebben bijna alle de catbolieke kie zers, hunne uitnoodigingskaart, tot den Poll van 4 Mei ontvangen. Wij herhalen hetwie zich moeielijkheden wil vermijden, beware goed zijne uitnoodi gingskaart om er zich dan te kunnen van voor zien. Niemand zal tot de stemming toegelaten worden dan op vertoon zijner uitnoodigings kaart. Wij roepen de aandacht onzer geëerde lezers op de wijze van stemmen in het geheim en de vrijheid zijn gewaarborgd. Het homiteit heeft geen voorkeur voor den eene of den andere der beide kandidatenhet beveelt niemand bezonderlijk aan. De beide kandidaten zijn aan 't komiteit even liefwie in den Poll zegepraalt, zal de kandidaat der Grondwettelijke en Bewarende Vereeniging wezen. Kiesexamens. De kiesexamens van de verschillige kantons van ons arrondissement zullen nagezien en verbeterd worden Aalst door Oost-Roosebeke voor 't Vlaamsch, door Geldenaken (Genappe) voor 't Fransch en door Fauvillers voor 't Duitsch. lAfinove.door Santhoven voor 't Vlaamsch, door Soignies voor 't Fransch en door Lim burg voor 't Duitsch. Geerardsbergen door Zele voor 't Vlaamsch, door Charleroi (zuid) voor 't Fransch en door Aarlen voor 't Duitsch. Sottegem door Vil vorde voor't Vlaamsch, door Dison voor 't Fransch en door Messancy voor 't Duitsch. Herzelo door Waarschoot voor 't Vlaamsch, door Louveigné voor 't Fransch en door Viel Salm voor 't Duitsch. De Jury van 't kanton Aelst is gelast met de verbeteringen der examens van het kanton Hoorebeke-Ste-Maria. Wij hebben in ons nummer van over veer tien dagen eenige geusche celebriteitenslechts met den kleinen vinger aangeraakt en de libe rale lummels van allen deesem zijn erin eene onbeschrijfelijke kattcncolere om ontstoken. In hunne razernij slingeren zij ons Zondag 11. gansch den woordenboek van liberale las teringen en scheldwoorden naar 't hoofd, doch hierom bekommeren wij ons niet, wel wetende dat al dit liberale slijk ons toch niet bevlekken kan. Maar als de liberale Lummels zoo helsch verstoord zijn, ja, zoo veel gal uitbraken over deze eenvoudige en hoogst onbeduidende aan raking met den kleinen vinger, dan zullen zij ongetwijfeld nog bovendien vuur spuwen, moesten wij zekere liberale jannen met den wijsvinger aanraken, 't is te zeggen, moesten wij met dien vinger aanwijzen van welk punt lol welk ander punt zekere liberale moddergooten loopen En wij verzekeren het, er zou ons geene stof ontbreken, want meer dan eene liberale goot spreidt heden hare verdorvenheid openbaarlijk ten toon Men passé dus op, wij voorzeggen het: indien men dit terrein verkiest, 't zullen wij en onze vrienden niet zijn die er 't meest zullen aan toeleggen Tist Lummels zegt dat hij ons op den weg naar Sottegem heeft ontmoet... Neen, neen, neen, jonge, gij waart het niet!... De liberale Lummel dien wij ontmoet hebben, behoort lot de reeks der verdrukkers van weduwen en weezen niet; hij behoort tot de reeks der opge blazen, hoogmoedige hypokrieten. De liberale lummel dien wij op onzen weg ontmoet hebben, is een dik ventje,opgeblazen van hoogmoed, een kereltje met eene houding als of hij een edelman ware, maar die ongeluk kiglijk eene vioolkas tot blazoen heefteen jantje altijd genegen om hooge posten te be- kleeden en op wiens blaaskaken te lezen staat, dat hij nog te dom is om nen puit te biechten een van die liberale schurfterikken om de welke vele deftige Aelstenaars, in 1866 en later, de liberale partij hebben verlaten een ver achtelijk hypokrietje, die om zijne koopwaren aan de papen te kunnen verkoopen.bij hen den heilige vertoont, en, die om hen destebeter te misleiden,een paternoster in zijnen zak steekt, dien hij door 't uittrekken van zijnen zakdoek op den grond doet vallen ;een liederlijke loriasje die door vele deftige liberalen veracht wordt een.... maar laat ons uitscheiden, 't is immers al genoeg om aan Tist Lummels te doen begrij pen dat wij wel genoeg weten welke soort van liberale lummels wij op onzen weg van Sottegem naar Aelst ontmoet hebbenNu, mocht hij het tegen onze verwachting, niet begrijpen, dat hij spreke, wij zullen 't hem nog wal dui delijker uiteendoen Garde Civïek. De inspectie van het legioen onzer stad welke morgen Zondag moest plaats hebben, zal, naar men ons ver zekert, uit hoofde eener onpasselijkheid van generaal Maréchal, tot later verdaagd worden. 't Zou waarlijk spijtig zijn, moest die ver- tooning morgen geen plaats konnen grijpen. Generaal Maréchal had geëischt dat de opperoflicieren te peerde zouden verschijnen, doch, na de smeekbede van M. den Colonel, heelt hij er in toegestemd dat, voor de laatste maal, de officieren die nooit andere peerden hadden bereden dan die van Smekens, nog eens zouden mogen gebruik maken der over geblevene strijdrossen van de generalen Bom, alias Van Moillerke, en Kaskenade. Twee liefe lijke huppelpeerdjes werden dus in den loop dezer week uit den stal gehaald en sierlijk opgesmukt, 't Ware spijtig, moest eene on passelijkheid van generaal Maréchal de comieke vertooningen komen verhinderen, want wij mogen het verzekeren.de heeren zouden effect maken. Men schrijft ons van den anderen kant, dat de opperoflicieren niets beters wenschen als zou generaal Maréchal morgen Zondag thuis moeten blijven. De laatste oefeningen zouden hen de overtuiging gegeven hebben, dat zij er met affronten zullen van afkomen daar de militaire kennissen der officieren en de africhting der wachten veel, zeer veel te wenschen laten. Een ooggetuige verhaalt ons, dat, bij de oefeningen van Zondag 11., tal van officierkes den rechten uit den linker vleugel niet konden onderscheiden. Eene conlre-marche bracht geheel 't komieke leger in de war. Zekere officierkens verwelen zich onderling dien verwarden toestand, onder eenen vloed van liberale lieftalligheden 't Was waarlijk leutig en 't zal nog leutiger wezenmoest het, gelijk het bijna te voorzien is, in tegenwoordigheid van den generaal voorvallen Land van Riem. Zondag 11. heeft de prijsuitieiking van den too- neelkundigen prijskamp, uitgeschreven door den Burgers kring te Kortrijk, plaats gehad. Te dezer gelegenheid moesten de twee eerste prijzen hun bekroond stuk opvoeren, doch, door eene onpasselijkheid den beer Donners, prijs van besten tooneellist en Voorzitter der Anlwerpsche Maatschappij, overgekomen, werd hel eerste deel van hel programma vervangen door alleensproken en gezangen. Onze vrienden van Land van Riem hebben de in overgroot getal toegesnelde aanhoor ders verrast met den Trio des rires en Onze Ariistenwelke stukken door het publiek geest driftig werden toegejuicht en hervraagd Na de voltrekking van het eerste deel des pro- grammas had de prijsuitreiking plaats. Het verslag over den Prijskamp, werd gelezen door den heer advokaat Cantillon, Sekrelaris van de Jury. In korte en welgepaste woorden, schilderde hij de schoon heden en deugden van het Vlaamsch Tooneel af. en vergeleek het met 't verpestend Fransch Tooneel. Hel Vlaamsch Tooneel, zegde hij, strekt tot bescha ving van het volk hel goede wordt er geëerd en beloond, terwijl hel kwaad er onder de voeten ge trapt en gestraft wordt. Eene welgemeende dank zegging werd eindelijk aan de overwinnaars en onbekroonde Maatschappijen gestuurd, bezonderlijk aan deze van Antwerpen, Aelst, Loo en Kortrijk. Een langdurig handgeklap en vreugderoepen be groete dees zoo welsprekende verslag en aanspraak. Daarna werden de prijzen toegekend als volgt Drama. Eerste prijs met verdeelde stemmen, aan den Burgerskriny van Antwerpen tweede prijs id. aan Loo. Blijspel Eerste prijs met algemeene stemmen aan 't Land van Riem Aalsttweede prijs met ver deelde stemmen, verdeeld tusschen Loo en Kortrijk. De vreugdekreten en donderende toejuichingen overtroffen hel spelend orkest welk de overwinnaars begroete, met hel nationaal lied Woorden van dank zegging en erkentenis werden alsdan door de heeren Voorzitters Van Rysw yck van Antwerpen, en Hector Arys van Aalst tot het publiek toegestuurd. Het Land van Riem, bee-ft voor het derde deel van het programma zijn bekroond stuk te Clichy nog maals opgevoerd. Groot was de geestdrift en alge meen waren de bewijzen van achting en goedkeu ring der uitspraak van deJury voor de overwinnaars, onze stadsgenoten. Des anderdags Maandag 21 April, werden onze vrienden bij hunne intrede in onze stad aan de Statie verwelkomt door het aanbieden van prachtige bloem tuilen versierd met linten en opschriften, door de heeren Voorzitters van de Muziek-maatscliappij van Moorsel, van de Tooneel-Maatschappij De Calhari- nislen door de heeren bestuurleden der Commissie van het Vrijwillig Pompierkorps, door de heeren leden van eenen Vriendenkring en andere talrijke ware en echte vlaamsche vrienden Een stoet werd als dan gevormd, welk, door dcmuziek-maalschappij van Moorsel voorafgegaan de bezondersle straten der Stad doortrok, om zich naar het Lokaal 't Land van Riem te begeven. Dc heer Eere-Vorziltcr, Doctor Is. Bauwens begroete in die talentvolle taal hem eigen, in naam der Maatschappij, de voor onze lieve moedertaal strijdende overwinnaars. Jammer ge noeg dat wij de schoone en weluitgczochle woo r den door den achtbaren Eere-Voorziller uitgesproken, hier ntel te kunnen laten volgen. Een brief van geluk- wenschingen en bewijzen van innige verkleefdheid, werd door den heer Geerotns, lid der Calharinisten, aan de bekroonde Maatschappij voorgelezen. De heer Voorzitter der Muziekmaatschappij van Moorsel, stuurde insgelijks welgepaste woorden van lof en genegenheid den overwinnaars toe, onder de welke hij met vreugde den Director zijns muziekkorps begroeten mocht. Onze Maatschappij,voegde hij erbij, houdt er aan en verstaat beter dan iemand, de eere welke hun Director, Guslaaf Pape, als overwinnaars voor de Vlaamsche zaak, toekomt. Brieven van gelukwenschingen en uitdrukkingen van aangekleefdheid waren er voorgaandelijk ook aan 'l Land van Riem toegezonden wegens do Tooneel en Letterkundige Kringen Voor Taal en Vrijheid Aalst; De Jonge Wacht» Leuven; Dc Leeuwerkenaars Dendermonde; De Calharinisten AalstVreugd en Deugd GeerardsbergenDe Burgersbond Antwerpen; Vrij en onafhankelijk Borgerhout; enz., enz. Aan al deze blijken van genegenheid en broeder lijkheid, antwoordde heel ontroerd, in naam der Kort- rijksche bekroonden, de |Voorziller Hector Arijs Hij stuurde eenen welgemeenden dank toe, aan al de toegesnelde vrienden, ried eene onafgebrokene en voortaan altijd durende vriendschap aan, tusschen aide onverbasterde Vlamingen en wakkerde aide vereenigde vrienden aan om met meer en meer moed te werken voor het behoud der taal van hetDiestscbe volk en het handhaven der zoo geheiligde rechten van de Vlamingen. Eindelijk dronk hij op den voor uitgang en de verbroedering der aanwezige Maat schappijen. Hiermeê eindigde de officieele feest. Na eenige uitrusting en verfrisching genomen te hebben, stelden onze vrienden zich wederom in stoel en bezochten eenige lokalen der stad. Een ware broederband en voortreffelijke vriend schap vereenigde de leden van 'l Land van Riem en hunne vrienden, tol laat in den avond. Nogmaals onze hartelijkste gelukwenschingen aan onze jeugdige overwinnende kunstvrienden welke tot nog meerderen roem onzer Moederstad het hunne hebben bijgebracht (Een Vlaming.) KIESKRONYK. Het kieskomiteit van het arrondissement St- Nikolaas heeft tol kandidaal voor de Senaat gekozen, M. graaf de Bergeyck van Beveren- Waas. RECHTERLIJKE KRONIJK. Moord te Dendermonde. Een bevel der raadkamer van de rechtbank van Dendermonde van 17 april, verzendt den genaamde Egide Deck voor de kamer van inbeschuldigingstel ling, uit hoofde van beraamden moord, om te Dendermonde, in den nacht van 29 februari tot maart 1884, met voorbedachten rade en inzicht om te dooden, eenen manslag begaan te hebben op den persoon vanJoanna Verhelst, beggijn te Dendermonde. Deck zal waarschijnlijk een dezer dagen naar Gent overgebracht worden, om er voor het Assisenhof te verschijnen. De opening der Assisen voor het tweede kwartaal 1884, is be paald op 26 mei aanstaande. Het onderzoek, dat door den onderzoeks rechter Angelet met veel zorg en nauwkeurig heid gedaan werd, heeft geen medeplichtigen doen ontdekken. Egide Deck blijft dus alleen verantwoordelijk voor de gruweldaad. De correktionneele rechtbank van Gent, heeft zaterdag laatst uitspraak gedaan in het proces ingespannen tegen jufvrouw Audenaert begijn, en den goudsmid De Cauter-Cardon, wegens zoogezegde verheeling van twaalf kan delaars, welke zouden toebehoord hebben aan de kerkfabriek van Ste-Elisabeth. Dit vonnis, na eene lange uitweiding over den eigendom van die kandelaars, welke het aan de kerkfabriek toekent, voegt erbij dat niets bewijst dat die kandelaars zouden ont vreemd zijn geweestdoor de overledene groot juffer Verhaeghen dat, van eenen anderen kant, de goede trouw der beschuldigde onbe twistbaar is. Bijgevolg spreekt de rechtbank de beschuldigden vrij en brengt hulde aan hunne eerlijkheid. Uit een vonnis van de rechtbank van eer sten aanleg te Auderiaarde blijkt dat, voor het jaar 1883, geen enkele geboorteakt ingeschre ven is op de registers van den burgelijken stand der gemeente Nederbrakel vóór den 18 septem ber en geen enkele akt van overlijden vóór den 12 der zelfde maand. Bijgevolg heeft de rechtbank een onderzoek bevolen, om van ambtswege de inschrijving te doen gebeuren van 74 geboorteakten en 56 ak ten van overlijden. De belanghebbende partijen zijn geroepen om den 16 en 23 mei aanstaande voor de recht bank ie verschijnen, ten einde gehoord te wor den overiiunne aanmerkingen. PRIESTÈliLIJKE BENOEMINGEN De Eerw. Heer P. J Pauwels, onderpaster te Zwij naarde, is pastor benoemd te Gijzenzele. Hij wordt te Zwijuaarde vervangen door den E. H. Persoon vroeger onderpastoor te Deinze Kampstrijd van raadsels en grappige vragen. Raadsels. Oplossingen: 1" Roos; 2° Schoen, Holleblok 3° Redder. M. Vital Van den Abeele van Smetlede, loste de drij raadsels op en behaalt dus den tweeden prijs. De overige kampers losten slechts twee vragen op. Vragen. Antwoorden: 1° Iemand met een houten been; 2'Als de brug weg is gewor- dan, kan men over den weg; 3° De schaduwe. Alleen de heer Luwaert A. Van Impe zondt zijne antwoorden in hij beantwoordt slechts eene vraag, namelijk de derde. De tweede prijs wordt hem dus toegewezen. Wij danken de kampers en zeggen hen an dermaal vaarwel lot toekomend jaar a. 't G. b. ALLERHANDE NIEUWS. Onze Stedelijke Raad heeft in zijne zitting van Maandag 21 dezer den genaamden Luy- paert Jan, tot de bediening van agent van politie benoemd in vervanging van Frans Van den Steen, ontslaggever. Een smartelijk ongeluk is maandag mor- gend eene der meest geachte familiën onzer buitenwijken komen treffen. De heer Joseph Quintyn, zoon van Louis, wonende Geerards- bergschesteenweg, kwam rond 8 uren des morgeuds, met paard en kar, omtrent het Verbrandhof aangereden alwaar hij spoeling of gietsel ging laden, toen zijn paard door 't voorbijrijden van een ander voertuig, stei gerde. De steunstok der kar geraakte los en sloeg tegen de achterpooten van 't paard, 't welk hierdoor min ol meer op hol ging. Joseph valt of springt van de kar, doch geraakt ongelukkiglijk, men weet niet hoe, onder de pooten van 't paard, en een der wielen der kar loopt hem over de borst. De ongelukkige wierd met eene wonde onder de linker oog en ver pletterde borst opgenomenverscheidene ribben waren op verschillige plaatsen gebro ken. De voiluurvan M. Van Asschc-Gheeraerdls, die op 't punt stond naar de stad te rijden, ging onmiddelijk geneesheer en geestelijke halen. De heer doktor Claus was na verloop van een kwaart uurs bij den lijder,doch na een ernstig onderzoek, verklaarde hij den toestand van den ongelukkige hopeloos. De ribben waren met zulk geweld verbrijzeld dat scherven der beenderen de longers hadden doorboord. Na, de hevigste pijnen onderstaan te hebben, is het ongelukkig slachtoffer Dijns- dag namiddag, met de meeste onderwerping aan zijn droevig lot, godvruchtiglijk overleden, in den ouderdom van 25 jaren. Dees jammerlijk ongeluk, heeft de over- groote meerderheid onzer bevolking in op schudding gebracht; talrijk waren zij welke de droefheid dezer zoo diep beproefde familie deelden. De plechtige Lijkdienst en Begrafenis welke Donderdag voormiddag plaatsgrepen, wierden door eene talrijke menigte bijgewoondde offrande der mannen duurde meer dan 12 minuten, iets wat hier zeer zelden bestatigd wordt, Elkeen die er tijd toe had, wilde zijn mede lijden voor 't jeugdige slachtoffer openbaarlijk toonen en aan zijne familie eenen blijk van innige deelneming geven De loting der vijfde ronde van den prijs kamp op den Engelschen Biljart, gegeven bij den heer Victor Van den Eynde, in den Bie- korfalhier, zal plaats hebben den Zondag 27 dezer maand, ten 9 uren 's avonds, en de kleine beslissing der prijzen, den Donderdag i Mei, ten 8 t/e ures avonds. Wij vernemen met genoegen dat de heer IJilarius Van de Velde van Nieuwerkerken welke in Febrari laatstleden het tweede examen van doktor in genees- heel- en vroedkunde met onderscheiding aflegde.de verledene week insgelijks op dezellde wijze 't derde en laatste examen in hooger gemelde vakken komt te ondergaan. Haeltert. Luisterrijk Con cert ten voordeele der catholieke scholen aldaar, op Donderdag 22 Mei 1884. (Feestdag van O. L. H. Hemelvaart.) Het bezoek van den koning en de koningin van Nederland aan het Belgisch Hof,gaat alge lijk plaats hebben het nederlaudsch Hof zal zijnen rouw vooreen drietal dagen gedeeltelijk opheffen. Het bezoek zal geschieden den 20 Mei en waarschijnlijk duren tot den 23. De Hollandsche Majesteiten zullen van op hun verblijf Oranje Nasseau Oord vertrekken te Oosterdeek hunnen koninklijken trein nemen en tot Esschen rijden, de eerste statie op bel- gisch grondgebied, waar de afgezanten der hegische Majesteiten hun zullen verwelkomen. Te Esschen stappen koning Willem en konin- ging Emma in den belgischen koninklijken trein en komen tot aan Stuyvenburg, waar de militaire macht de bezetting van Antwerpen zal paradeeren en waar de koning der Belgen de hollandsche vorsten zal tegemoetkomen. Van Stuyvenberg geleid koning Leopold zijne hooge bezoekers met hun gevolg naar Brus sel, waar de belgische koningin te hunner ontvangt zal veerdig staan. De feestelijkheden zullen waarschijnlijk min talrijk en schitterend zijn als eerst geschikt was, vóór de dood van den hertog van Albany, schoonbroeder der nederlandsche koningin. Gij weet dat de geuzen representanten van het schoiel-enkwest twee dagen te Hasselt en te Tongoren geweestzijnen daarvoor vele hon- derde franken getrokken hebben. Wij geven hieronder een staalken van het serieus werk dat zij er gedaan hebben. Het is getrokken uil het verslag opgemaakt door ad vokaat Siffer. De getuige was een kleine jongen, die vol gens hetgeen de schoolmeester zegde, van de officieele school getrokken was, door dwang van eenen eigenaar. M. Devigne. Hoe is uw naam Antwoord. Petrusken Muylaert. M. Devigne. Waar woont gij A. Bij mijne moeder, mijnheer. M. Devigne. En waar woont uwe moeder A. Bij mijnen vader, als'tubelieft, mijnheer. M. Devigne. En waar woont uw vader? A. Bij grootmoeder, zonder dat gij het kwa lijk neemt. AI. Devigne. En waar woont uwe grootmoe moeder A. In ons huis, mijnheer... M. Devigne was woedend. Waarom zijt gij van de gemeenteschool weggegaan Om naar d'ander school te gaan. Wie heeft u daartoe gedwongen Mijn vader. Waarom heeft uw vader dat gedaan Ik dier! hem dat niet vragen. Hij zou zeg gen dat ik nog te klein ben, om mij zijne zaken aan te trekken M. Devingekon uil Petrusken Muylaert niets trekken maar al die antwoorden zijn op geze geld papier geschreven. De boer zal 't al betalen Wat is er nu tvaar Het uitgestrekt Chineesche rijk, overtollig bevolkt over vloeiende van inwoners, trotseert de oorlogen, den hongersnood en het barbaarsch ge bruik van den KINDERMOORD, dat in voege blijft ondanks de Chineesche wetten Bovenstaande regelen zijn getrokken uit de Flandre libérale, welke dus bekent dat in China de kindermoord bestaat en voortdurend woedt. Het zijn de catholieke missionnarissen, die door het invoeren van den godsdienst, de zeden der Chineezen verzachten en die de kinderen der heidenen aan de dood ontrukken en in hunne gestichten opvoeden. En wanneer de Flandre libérale over de H. Kindsheid spreekt, dan zegt bet liberale blad dat de kindermoord in China niet bestaat, dat het een uitvindsel der klerikalen is om aan de eenvoudige buitenlieden geld af te persen. Wanneer zegt de Flandre libérale nu de waarheid Daar men thans in vele officieele scholen de kruisbeelden van den muur gerukt heeft, schijnt het ons belangrijk te melden dat zij reeds in verscheidene scholen der provincie en in de Normaalschool der Mechelschestraat, te Brussel, vervangen zijn door hel bortsbeeld van M. Van Humbeeck De toestand van Priest, de moordenaar der Liedekerkestraat, te St-Joost-ten-Noode, is zeer slecht. Men heefi den kogel nog niet kunnen uithalen. Hij heeft groot spijt de mis daad gepleegd te hebben dag en nacht houdt een gendarm in de ziekenkamer de wacht. Niemand wordt bij hem toegelaten. Dijnsdag morgend is een hevige brand uitgebersten in de oliefabriek van MM. Depot ter, gebroeders, te Cureghem. Deze belangrijke fabriek is tolaal de prooi der vlammen gewor den. Er blijft niets meer over dan de vier muren. Men weet niet hoe het vuur ontstaan is. De schade is zeer aanzienlijk. Alen schat ze op 50,000 fr. De verplaatsing van't vleeschhuis te Gent heeft aanleiding gegeven tot eene moeielijkheid tusschen de beenhouwers en het stadsbestuur. Eerstgenoemden eischen dat bet Lieve-Vrou- wenbeeld, staande in den gevel van het oud Vleeschhuis en waarvoor zij alle avonden licht deden branden en jaarlijks eene pestkeers offerden, naar het nieuw lokaal zou overge bracht worden. De burgemeester heeft echter geweiderd en, zoo het schijnt, te kennen gege ven dal het plaatsen van heiligen beelden in een openbrar geslicht, ook al misbruiken zijn van den ouden tijd. De beenhouwers zijn ver- ontweerdigd over die weigering en leggen uif, naar men verzekert, om een nieuw Lieve Vrou wenbeeld, om het even op welke wijze, in het nieuw vleeschhuis te plaatsen. Wij zijn zeker dat alle weldenkende lieden het met de been houwers eens zijn om de houding van het stadsbestuur in deze zaak af te keuren. De dierentuin te Gent werd verleden zon dag in opschudding gebracht doorliet volgende voorval. Een wandelaar wilde den bruinen beerstreelen, en stak zijne hand doordetraliën. Het verschrikkelijke dier beet hem een stuk af zijner twee vingeren. Een kaporaal van het 3® linieregiment te Gent, had over eenige dagen eene ruit gebro ken. Men wilde hem den prijs dier ruit, hetzij 60 centimen, zondag van zijne solde afhouden, doch hij deed opmerkingen. De officier der week aanveerdde die opmerkingen nietde kaporaal ging naar zijne kamer, laadde zijn geweer en mikte op zijnen officier. Een ser geant, die het wapen bij tijds wegsloeg, werd aan de hand gekwest. Een onderzoek is geo pend en de plichtige is aan een geneeskundig onderzoek onderworpen. Een troep Bohemers, tweemannen, twee vrouwen en vijf kinderen, met drie peerden en twee beeren, zijn maandag door de gendarmen in Gent aangebracht. Te St-Denijs hadden zij overal hout uit de elskanlen gekapt, klaver af gemaaid en waren begonnen midden in een bezaaid veld hunne tenten op te slaan. De boe ren kwamen toegesneld om hethun te beletten, doch de Bohemers boden tegenstand en dreig den hunne beeren te zullen loslaten. Daarop werd de gendarmerie van Gent ontboden, die de gevaarlijke kerels dwong hunne tenten op te breken en ze naar Gent bracht, van waar zij gisteren over de grenzen zijn gezet. De feesten om den vijftigsten verjaardag te vieren der universiteit van Leuven zullen prachtig zijn Twaalf honderd personen zullen in den historischen stoet voorkomen. De kos- tumen zullen waarlijk kunstig en historisch zijn. De grootste moeielijkheid welke de inrich ters tegenkomen, is die van het doorrijden der slraten. Schandalige feiten. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld het moordtooneel nog erin- neren, dat plaats gehad heeft op den Mechel- schensteenweg te Leuven, op het grondgebied der gemeente Campeuhout, aan de sluis van de Vaart. Het slachtoffer, P. Van Cottem, 46 jaar, plafonneerder te St-Stevens-Woluwe, gehuwd en vader van 7 kinderen, was onder de slagen van vijf of zes kwaaddoeners bezweken. De doodstrijd van dezen ongelukkigen duurde geheel den nacht, zonder dal iemand ter zijner hulp kwam; zijn hulpgeroep was nogtans van verre gehoord geweest. De raadkamer heeft de zaak gekorrektion- naliseerd. Zes beschuldigden werden vervolgd, waarvan drie voorloopig werden gevangen gehoudenhet zijn de genaamden F. Van Craenenbroeck, 19 jaar. geboren te Bueken, Pieter Van Dormael, 42 jaar, landbouwer, en Hendrik Govaerts, landbouwer, alle drie wo nende te Campenhout. De raadkamer heeft deze drie betichten, alsook de herbergier Victor Goossens, die voorloopig in rijheid gesteld was, voorde korrektionneelo rechtbank van Brussel ver zonden, beschuldigd van te Campenhout in den nacht van 17 tot 18 februari 1884, slagen en wonden toegebracht te hebben aan Pieter Van Cottem. De slagen en wonden hebben de dood van het slachtoffer veroorzaakt. De twee leste betichten Pieter Jobback, oud 36 jaar en Willem Van Dormael, 40 jaar, bei den landbouwers, worden niet vervolgd. Een lid der balie van Antwerpen, M .Van Calster, is aan een vreeslijk gevaar ontsnapt. Hij had zich naar het Kamp vanBeverloo bege ven om een vriend te bezoeken, Hij deed met dezen eene wandeling te paard, toen een ra zende hond de beide ruiters achtervolgde. Het paard van M. Van Cslster geraakte op hol, de advokaat werd ten gronde geworpen en zou onvermijdelijk door het woedend dier, dat hem gedurend achtervolgde, verscheurd zijn, toen M. kapitein P.hetzelfde bijmiddel van een sabelslag tegen den grond nagelde. Levend verbrand. In den nacht van donderdag tot vrijdag der verledene week is een hevige brand uitgeborsten te Beerst, in eene tweewoonst, Een der woningen, die de prooi der vlammen is geworden, werd be woond door de echtgenoten Aug. Synaeve, en hunne kinderen, waarvan het oudste vier jaar, en het jongste negen maanden oud was. Ondanks al de pogingen, die de ongelukkige ouders aanwendden, om hunne kinderen te redden, zijn zij er helaas niet ingeluktde arme kleinen werden levend verbrand. De ouders hebben insgelijks brandwonden bekomen. Tijdens den nacht van de ramp heeft men de moeder moeten bedienen. Men meldt dat de vader op het punt was een zijner kin deren te redden, toen de ongelukkige kiu be zwijming viel en het kind van zijnen arm liet vallen. Men heeft het wichtje niet meer terug gevonden. Eene vlasmijt is insgelijks door den brand vernield zij hoorde toe aan den gemeente onderwijzer van Beerst. Het huis en het vlas zijn verzekerd. De oor zaak van het ongeluk is niet gekend. Wij lezen in de vlaamsche gazetten Verleden Donderdag, rond 10 ure 's avonds, is te Beerst een geweldige brand uitgebersten, welke aan kwaadwilligheid worit toegeschre ven. Eene vlasmijt was in vuur geraakt en door den hevigen wind sloegen de vlammen over naareene toewoonstde bewoners van 't huisje waren reeds te bed en konden zich nog met veel moeite redden. De twee jonge kinderen, van 1 en 3 jaaroud, derechtgenooten Synaeve, zijn levend in hun beddeken verbrand en ge heel verkoold teruggevonden de vader en moeder bij de poging om hunne kinderen te redden, hebben ook erge brandwonden aan hoofd en handen bekomen. Door den hevigen wind heeft deze ijselijke brand in een oogenblik zijn vernielend werk volbracht, zelfs zonder dat degeburen ontwaak ten of ter hulp kwamen gesneld. De ongelukkige vader en moeder werden in een naburig huis gebracht en hunne wonden verpleegd. Beiden waren zonder kleederen de vrouw is erg aan de borst en het hoofd ver brand en heeft maar een oog meer de man werd zoo erg aan de handen verbrand dat het vleesch ervan afviel. Verleden vrijdag morgend werden de twee ongelukkigen naar het gast huis van Koekelare gevoerd, van welke ge meente zij afkomstig zijn. Zij waren reeds vertrokken toen het parket van Veurne ter ter plaatse kwam voor het rechterlijk onder zoek. De tweede woonst is totaal vernield, met alles wat zij bevatte. Wij weten niet of de tweewoonst, de meubels en de mijt, die 1200 kilos bevatte, verzekerd zijn. Woensdag morgend, omtrent 8 ure, is in het hoofdbureel van de post, Groenstraat te Antwerpen een begin van brand ontslaan. Het gebouw der post wordt verwarmd bij middel van een calorifère, waarvan de oven in den kelder gestookt wordt. Een hoop papier, krollen en hout, die bij den oven lag, had vuur gevat. Een zware rook steeg weldra uit de zooge zegde bouches-a-feuvan het verwarmingstoestel op, en vulde geheel het gebouw, zoodat de be dienden elkander uiet meer konden zien. Zoodra zij het gevaar bemerkten, haastten de bedienden zich de vlucht te nemen, deze met het geld, gene met papieren van weerde anderen met de korrespondentiën van de en- gelsche post, welke juist was aangekomen. Ondertusschen waren de pompiers ter plaatse gekomen en in eenige oogenblikken werd het vuur uitgedoofd, bij middel der waterleiding. Er is geen schade door den brand veroor zaakt. Een ooggetuige die Woensdag bij den brand op de post aanwezig was, schrijft dat het vuur kan ontstaan zijn door de aanra king der heete assche met de archieven maar hout of krollen waren niet in de nabijheid van den oven. Geen enkele bediende is gaan vluch ten met weerden of brieven zoo dringend was de nood nog niet een ieder was enkel bedacht het dreigend gevaar tegen te gaan. Wel is waar, waren de pompiers ter plaatse, het zij te hunner eer gezegd, doch op het oo genblik hunner komst waren de zoogezegde vluchtelingen hel vuur volkomen meester en men heeft niet eens zijne toevlucht moeten nemen tot de waterleiding, dank aan de twee draagbrandspuiten, welke het bureel bezit en aan het onverpoosde aanbrengen van pomwa- ter. Zondag avond werd te Knocke de ge naamde Frans Watteeuws, werkman, volgens zijne verklaring aan de overheid, erg mishan deld. Inderdaad, bij vertoonde zich bebloed,

De Denderbode | 1884 | | pagina 2