M. Piette maakte bekend dat M. Bouvier den Palriote een proces aandoet, welk proces zal eindigen met dien representant totaal belache lijk te maken, indien zoo iets nog mogelijk is. De twee zittingen werden gesloten door een banket. De Opperlummel uit 't Verbond bedreigde ons, veertien dagen geleden, weêr eens onzen koek te zullen boteren. Toekomende week Denderbode, riep hij uit, zullen wij u nogmaals onder handen nemen. Nu, dachten wij en velen met ons, ditmaal voorzeker gaat de Denderbode te pulver ver pletterd wezen, bijzooverre dat men er nooit meer over spreken zal dan om zijn droevig lot te betreuren. Vol angst ontplooiden wij dus het zoo ge vreesd nummer van over acht dagenimmers 't was voor ons eene kwestie van leven of dood, en wie in zulk oogenblik niet beangst is, heeft een steenen hart. Benauwd weg sloegen wij onze blikken op 't geusche vuil papier.... Op de eerste blad zijde.. geen woord, ja, geen enkel woord, over den Denderbode te vinden.... Onze angst ver minderde wij ademden vrijer.... Wij sloegen het blad om, en zie wij waren gered De hersenlooze grootspreker, de verwaande guit die zich Tist Lummels noemt, en die het op zich heeft genomen De Denderbode te ver pletteren, zwijgt gelijk een ellendige platzak!... Ja, hij, die groote jan, had zelfs den naam van den Denderbode niet meer durven noemen Allons, ellendige pocher, vera^telijke plat zak waar zit gij nu M... Ah ge gingt Den Den derbode eens onder handen nemenWaarom houdt gij dan geen woord Ah waarom, dit welen gij en ik bestNu, onnoozele Tist, neem ons dan maar eens onder handen als 't u lust, ge zult er ons zelf genoegen meê doen; wij verwachten u.... Maar kom, kom laat ons hiervan nu maar zwijgen, en van iets anders spreken. Zeg eens, dwaze lummel, waarom hebt gij zoo in eens uwe triomfkreten gestaakt De liberalen, riept gij uit, zouden zonder eeni- gen twijfel, in de aanstaande kiezingen triom feren ons Catholiek Bestuur zou alsdan'geleefd hebben, er was geene zalf meer aan te strijken 't was den berg af ja, zonder misericorde den berg af en nu sedert drij weken kikt noch mikt gij hierovergeen gebenedijd woordje meer Heeft de firma Pellepalat, Snullemans, Kwibus en CDie, u soms met den uitslag der liberale kiesreklamatiën bekend gemaakt, uit slag, die in 't geheel nietvoordeelig ofaanmoe- digend is voor de liberale kliek Heeft de firma u soms ook bekend dat ondanksalle haar werken en zwoegen om aan de liberale kliek de meerderheid te bezorgen, zij lot een tegen- •vergestelden uitslag geraakt is, namelijk, van in hare onnoozelheid meegewerkt te hebben om de catholieke meerderheid in de aanstaande gemeentekiezingen nog grooter te maken dan zij over drij jaren is geweest Dat heblen zij u gezegd niet waar, lumme der lummels, en hierom hebt gij uit voorzichtig heid zoo in eens uwe vleugels laten hangen en uwen bek in uwe pluimen gestoken Poll van 4 Mei 1884. Morgen Zondag zal de Poll plaatsgrijpen tot aanduiding van een definitieven Candidaat voor de provinciale kiezing van Zondag 25 Mei aanstaande. De stemming zal aanvang nemen om 10 uren voormiddag en om 6 uren des avonds gesloten worden. Geene andere stembriefjes zullen geldig zijn dan deze welke door den heer Voorzitter van 't Bureel, op vertoon der uitnoodigingskaart, zullen afgeleverd worden. De heeren kiezers moeten hunne stem uit drukken door het teekenen van een kruisje in 't vakje dat boven aan den naam staat van den Candidaat voor den welken zij willen stem men. Wij herinneren de heeren kiezers dat het geraadzaam zal wezen, drager te zijn van de uitnoodigingskaart. Dezen welke hunne kaart thuis zullen hebben gelaten, zullen door ge tuigen te bewijzen hebben dat zij openbaarlijk als tot de Catholieke Bewarende Denkwijze behoorende, bekend zijn. Nogthans de heeren Catholieke Kiezers welke bij vergetelheid of uit oorzake eener ver keerde bestelling door de Post, hunne uitnoo digingskaart niet mochten ontvangen hebben, zullen tot de stemming toegelaten worden indien zij door getuigen bewijzen dat zij tot de Catholieke Bewarende Denkwijze toebehooren, of wel, bij de Leden van 't Bureel als catholie- ken bekend staan. Wij sporen onze vrienden aan om in zoo groot getal mogelijk aan den Poll deel te nemen, ten einde aan onze liberale tegenstre vers te toonen, dat het catholieke leger van 't kanton Aelst, door de bijvoeging der be kwaamheids-kiezers, tot eene getalsterkte gekomen is, zoo ontzagwekkend dat er voor hen nooit meer aan te denken valt, hier nog in 't strijdperk te durven treden. Allen dus morgen Zondag naar den Poll en gekozen, zonder vaar noch vrees, voor den Candidaat welken men verkiest DAVIDSFONDS. Letterkundige Prijskamp, Prijskamp voor het schrijven eener novelle. Het hoofdbestuur van het Davidsfonds noo- dïgt de Vlaamsehe schrijvers, deelmakende van deze Vereeniging, uit tot het opstellen van eene oorspronkelijke novelle, waarvan het on derwerp ontleend is aan het dagelijksch leven. Het werk zal omtrent 150 bladzijden moeten beslaan, berekend volgens den gewonen druk der uitgaven van het Davidsfonds. Het moet geschreven zijn in de aangenomene spelling. Er zullen, bij genoegzaam erkende verdien sten, twee prijzen toegekend worden een van 300 fr. en een van 200 fr. De bekroonde werken zijn het eigendom van het Tavidsfonds gedurende twee jaren, te beginnen van het tijdstip der uitgave. Er wordt, voor het gemak des drukkers, aanbevolen het werk enkel op éénen kant van het papier, en goed leesbaar, te schrijven. De handschriften moeten ingezonden worden vóór 31 December 1884 aan den heer P. Wil lens, algemeene voorzitter, te Leuven. Pe schrijvers mogen zich hoegenaamd niet later» kenneu hun werk zal eene kenspreuk dragen, welke zal herhaald worden op den omslag van een gesloten briefje, dat al binnen den naam des opstellers en zijn adres zal behelzen. De medegaande briefjes der bekroonden al leen zullen, in zitting des Hoofdbestuurs, geopend, en de andere onmiddelijk daarna verbrand worden. NAMENS HET HOOFDBESTUUR 1 Dc algemeene Voorzitter, De algemeene Geheimschrijver. P. WILLEMS. FR. DE POTTER. Inhaling van Mgr Goossen». Dijnsdag had te Mechelen de inhaling van den Aartsbisschop plaats. Volgens vooraf gegeven bepaling door den kanonik De Coster, ceremoniemeester, verga deren de verschillende leden der geestelijk heid in St Rombout, en in de Hanswyckkerk. Ten 1 uur verlaat de processie de metropo- litane kerk en richt zich naar de standplaats van den ijzerenweg. Bij het afstappen van den trein wordt den aartsbisschop, door den deken van het kapittel het kruis voorgehouden, dat de prelaat knie lend kust. Het is in O.-L.-V. van Hanswyck dat Mgr de aartsbisschop zich in bisschoppelijk gewaad kleedt, waarna hij onder de baldekien plaats neemt, terwijl de zangers de aangewezen hymnen aanheffen. Voorop gaan de wereldlijke genootschappen, dan de reguliere en seculiere geestelijken in koorkleed, verder de geestelijken van het seminarie, van het diocees, van de stadde dekens, de synodale examinatoren, de kano- nikken en de deken van het kapittel hel aartsbisschoppelijk kruis wordt gedragen vóór het kapittel. De nieuwe aartsbisschop gaat onder de baldekien, en achter deze komen de bisschop pen, de vikarissen-generaal, de abten, de protonotarissen, de huisprelaten, enz., en ten slotte de burgerlijke en militaire overheden. Voorde metropolitane kerk geeft de aarts bisschop het wijwater en de deken biedt hem den wierook aan. In de kerk wordt het Te Deum gezongen, de gebruikelijke gebeden ver richt, waarna de aartsbisschop, in eenvoudig koorkleed, plaats neemt op zijnen aartsbis- schoppelijken troon. De deken van het kapittel richt tot hem eene toespraakwaarop de aartsbisschop ant woordt de geestelijkheid wordt tot den handkus toegelaten. Na die plechtigheid geeft de aartsbisschop den zegen. Deze schikkingen, door het aartsbisdom genomen, worden stiptelijk gevolgd. Longtering. Onlangs, riep M. Doktor Willems van Has selt, de aandacht zijner collega's van den Gemeenteraad op de veelvuldige gevallen van tering onder het menschelijk geslacht en op de gevaren der verbruiking van vleesch en melk voortskomende van dieren, welke door deze ziekte zijn aangetast. De overtuiging dat deze verbruiking een wezenlijk gevaar daarstelt voor hen, die er gebruik van maken, wordt tot nu toe slechts gedeeld door een gedeelte van het publiek, doch wint alle dagen meer en meer veld. Thans schijnt het zeker te zijn dat de besmet ting der tering plaats heeft door de innige en aanhoudende aanrakingen der teringlijders en door het innemen van vleesch en melk van teringachtige dieren. De dagelijksche onder vinding en de proefnemingen der geleerden nemen desaangaande allen twijfel weg, bijge volg moet iedereen zich hoeden tegen deze vreeselijke besmetting. Ziethier een nieuw feit tot staving van het geen wij hooger zeggen en dat wij trekken uit een wetenschappelijk dagblad D' Stang van Amorboeh (Beieren) ver haalt dat een jongen van vijf jaren, klaarblij kelijk van een sterken lichaamsbouw, voorts- komende van gezonde en sterke ouders, wier familién zoowel van de vaderlijke als van de moederlijke zijde, van alle erfelijke ziekte vrij waren, werd aangetast door de klierziekte en is drij weken later gestorven aan de gevolgen der tering. Terwijl men bezig was met de lijkschouwing van het jongentje, vernam men bij toeval dat weinig tijd vroeger de ouders eene koe hadden moeten afmaken, welke lui- dens de verklaringen der veeartsen, door de longoutstekende tering aangetast was.Dezekoe was eene goede melkgeefster en geruimen tijd had de jongen, onmiddelijk na de melking, hare melk gedronken. (Onafhankelijke.) RECHTERLIJKE KRONIJK. Zooals te voorzien was heeft het hof van beroep van Gent zich uiterst streng geloond in de politieke zaak van M. de burgermeester van Bouchaute. Deze die eenen vrijdenker heeft doen begraven op het ongewijd deel van het kerkhof is tot acht dagen gevangenis ver oordeeld. M. de burgemeester had gehandeld volgens de uitdrukkelijke schikkingen eener wet die nooit afgeschaft is Voor de parijzer rechtbank zal eerlang een zonderling proces gepleten worden. Zeven of acht jaar geleden bestelde de be roemde oostenrijksche schilder Munkaczy bij zekeren M. Séguin behanger te Parijs, eenen volledigen huisraad, ter weerde van ongeveer 15,000 fr. De meubels moeten betaald worden niet in geld maar met eene schilderij van de hand van den kustenaar. De behanger liet jaren voorbijgaan zonder be taling te vragen maar dezer dagen ging hij bij Munkaczy den prijs zijner levering eischen. De schilder beliandigde den behanger eene schets, waarop het onderwerp slechts door eenige trekken was aangeduid. Ziedaar, zegde hij aan M. Séguin, eene schets van mijne hand is wel 15,000 fr. vveerd. De behanger is niet te vreden hij heeft zijn schuldenaar voor de rechtbank gedaagd om hem te dwingen de schilderij te voltrekken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN De E. H. Geysels, serveillgot in het College van Eeckloo, is onderpastoor benoemd te Sottegem, In vervanging van den E. A. Meunier, ontslaggever. De E, II, Van Heirreweghe, onderp. to Zomergem gaat in dezelfde hoedanigheidjover naar Vrasene. KONINKLIJKE" BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van den 30 april, is M. A. Stevens, benoemd tot policie-kommis- saris te Sottegem, arrondissement Aelst. KIEZINGEN. Bij koninklijk besluit van 30 april worden de kiezerskorpsen der kantpns, voor welken het mandaat der provinciale raadsheeren dees jaar ten einde loopt, opgeroepen legen zondag 25 mei, ten 9,ure 'g morgends. In geval van ballolteei'ing, zal de stemming plaats hebben op zondag 1 juni, ingelijks ten 9 ure. STERFGEVAL. Zondag morgend is Mevr. de baronnes Greiudl, weduwe van den luitenant-generaal van dien naam, oud-minister van oorlog, in den ouderdom van 85 jaren, overleden. De achtbare overledene, moeder van den belgi- schen gezant te Lissabon, en schoonmoeder van onzen Volksvertegenwoordiger, M. Ch. Woeste, bekleedde een hoogen rang in de brusselsche samenleving. Vigchvaugst. Wij roepen de aandacht op de volgende schikkingen van het koninklijk besluit van den 20 Januari 1883 Art. 4. De tijdstippen, waarop de visch- vangst verboden is, zijn bepaald als volgt: 1° Van den 1 November tot den 15 Februari voor den zalm, de forel en den ridder (omber- visch). 2° Van den 15 April tot den 15 Juni voor al de visschen en kreeften, Dit verbod betreft allen aard van visch- vangst zelfs het visschen met de vlottene hen gelroede. Een smartelijk voorval kwam zondag 11. de geusche Vereeniging van Oordegem treffen, ja, een voorval zoo droevig en smartelijk dat hij, bij al wie aan haar verwant en verslaafd is eenen tranenvloed verwekte. Een geusche heerschap, onlangste Oordegem aangeland, bezat een hond, eer, hond zoo als er nergens een te vinden is. Die hond was een geleei'de en genoot zoodanig de liefde zijns meesters dat hij hem nooit verlaten mocht. Desmorgens stond hij met hem op, nevens hem aan tafel ontbeet hij, des middags nevens hem noenmaalde hij, des avonds nevens hem avondmaalde hij en met hem eindelijk ging hij te rustNooit zat die hond aan tafel of hij wierd eene versch gewasschen servetom den hals geknoopt en bij ieder verschillend gerecht kreeg hij ook een proper bord.. Met een woord, meester en hond waren aan elkander door de innigste banden der vriendschap verbonden. En wat de achting van den meester voor zijn hond nog deed vermeerderen,was dat deze laat ste liberaalofgeus was.endittot in de ziel,gelijk zijn meester.... Nooit ging die geleerde, libe rale of geusche hond wandelen of hij was ver sierd met 't zinnebeeld der geuzerij altijd had hij een blauw strikje om den hals geknoopt..Er ontbrakt aan dien hond niets anders dan de spraak. Jammer is 't, dat de roem van dien hond tot in Engeland niet verspreid was, want het zou de fortuin gemaakt hebben der neering- doeners der gemeente. Duizenden Engelschen immers zouden dit natuurwonder hebben ko men bewonderen en hem wellicht met goud belegd hebben om hem, naar hunne overzee- sche oorden te mogen overvoeren En nu, o verschrikkelijke ramp Zondag 11. is die geleerde, die geusche hond, ongeluk kiglijk aan zijne dood geraakt!... Als naar gewoonte was hij, versierd met zijn blauw strikje,in gezelschap van zijn meesteren vriend eene wandeling gaan doen. Het noodlot wilde dat de twee vrienden hunne schreden richtten, langs de wijk alwaar geusche minnaars van den handboog zich in dit edel vermaak verlus tigden.... Maar o weeeen verraderlijke schicht komt door de aantrekkingskracht uit de wolken op d'aarde weêr nederdalen,en trof den geleer den hond, die door zijn meester zoo teeder be mind was,! om nooit meer op te staan Geneeskundige hulp werd den stervenden onmiddelijk toegediend door den Esculaap, opperhoofd der Geusche Vereeniging, doch het was te vergeefs, iiet ongelukkige beest stierf, na eenige oogenblikken lijdens, in de armen zijns meesters en te midden van 't getraan en gejammer van alle zijne geloofsgenoten Het lijk werd met alle eer in eene servet gewonden en naar zijn woonhuis overge voerd.... Desanderendaags had de civiele indelving van dien vrijdenker plaats, te midden van eenen toeloop van officieelen en ander libe raal ongediert, die 't hartebloed van 't land opzuigt. Verscheidene redevoeringen in de welke de standvastigheid der overtuiging van het verongelukte beest wierd geroemd en zijn leven als een voorbeeld voor alle vrijdenkers werd voorgespiegeld, werden op den boord zijns grafs afgemaald.... 't Spijt ons dat wij die redevoeringen hier niet kunnen laten volgen. De volgende bekendmaking wierd aan de broeders en kennissen toegezonden .-. Achtbare Broeder .-. Gister is uw duurbare broeder, Messire Canis Blauwtint, aan onze teedere vriendschap plotseling onttrokken. Getrouw aan zijn geweten en vol vertrouwen in zijn hondelijk leven, heeft hij deze wereld zonder zwakheid verlaten. Alle de medebroeders vrijmetselaars worden uitgenoodigd tot de burgerlijke indel ving die zal opgeluisterd worden door de Muziek-Maatschappij der Lange Staarten. Het Comileit der Japneuzen ALLERHANDE NIEUWS. Programme du Concert qui sera donué sur la Place du Marché aux Grains, par la fanfare de l'École des pupilles de l'armée, le Dimanche 4 Mai 1884, ii 11 3/4 heu- res du matin 1. Marche nationale. Van Campenhout. 2. Die schone Wienerin, Mazurka. Calot. 3. Pot-pourri des dragons de Villars. Vanderlinden. 4. Souvenir de Gand. Valse. Van Loo. 5. Les étoiles d or. Galop. Stréabbog. De groote beslissing der prijzen gegeven op den Engelschen Biljart, bij den heer Victor Van den Eynde, in den Biekorf, alhier, zal plaats hebben denZaturdag 10 Mei aanstaande, ten 8 /i ure 's avonds, tusschen de vermaarde strijders de heeren Edward Klinckaert, Emiel De Pau, Arthur Meganck en Willem De Winter. De verloting van 2 onderprijzen zal den zelfden avond geschieden, naar het eindigen van den prijskamp. Eenige maanden geleden werd er besloten dal prins Baudewijn zijn proeftijd zou doen als onder-luitenant bijhetregiment dergrenadiers. j Deze schikkingen zijn, naar men verhaalt, ge nomen op aanraden van de gravin van Vlaan- I deren. Hij zal echter eerst de militairen school bijwonen, alvorens de epauletten te dragen Woensdag heeft de koning prins Baudewijn in in de militare school voorgesteld deze inlei ding heelt met veel plechtigheid plaats gehad. De prins zal, naar men meldt, de militaire leergangen en den leergang van scheikunde volgen, welke men hem in het paleis niet heeft kunnen geven, bij gebrek aan laboratorium. Hij zal deel maken van de afdeeling infanterie en kavalerie. Donderdag ten 11 ure kwamen de koning, de koningin, de graaf en de' gravin van Vlaan deren, prins Baudewyn en zijn broeder, prins Albert, alsook hun gevolg, in de gestichten van Ter-Kamerenbosch. De koning en de graaf van Vlaanderen waren in grooten tenue van luitenant-generaal, prins Baudewyn droeg het uniform van leerling van het eerste jaar der militaire school. De jonge prins is groot voor zijn ouderdom. De koninklijke stoet trad de binnenplaats in, waar de leerlingen der school, in grooten tenue, nevens elkander geplaatst waren. De koning en zijn gevolg werden bij het uitstappen der rijtuigen, ontvangen door den kommandant, vervolgens begaven zij zich naar dezes bureel. Het is daar dat de koning den jongen prins aan het onderwijzend personeel der militaire school voorgesteld heeft. Het is met geluk en vertrouwen, zegde de koning, dat ik mijn neef breng. Met vreugde maak ik van deze gelegenheid gebruik, om u te bedanken over de uitstekende diensten die gij aan het leger en aan het land bewijst. Generaal Vautier heeft den koning bedankt. Wij zijn gelukkig sire, zegde hij, over dc eer die ons te beurt valt, om het militaire onder wijs te mogen geven aan prins Baudewijn. Wij zijn overtuigd dat hij nul zal trekken uit de i lessen die wij hem geven zullen. De koning richtte vervolgens hel woord aan den luitenant-kolonel Lasserre, en onthaalde op de vriendschappelijkste wijze den abt Kom- mnerts, almoesenier van de militaire school. Daarna hield hij met verscheidene profes sors een gesprek. Met luider stem sprak de koning over het groote nut van het aanleeren der vreemde talen. De koninklijke bezoekers hebben vervolgens de lokalen der militaire school bezocht, dan hebben zij revue gepasseerd voorde leerlingen. Rond 12 ure was het koninklijklijk bezoek geëindigd. De minister van oorlog was afwezig. Men heelt lang naar hem gewacht, doch hij is niet gekomen. Ziehier eenige bijzonderheden betreffende het bezoek van den koning en de koningin van Nederland te Brussel. De Koninklijke bezoekers zullen op dinsdag 20 mei, ten 1 1/4 ure aankomen. Zij zullen zich rechtstreeks naar het Paleis begeven, langs den Boulevard Botanique en de Konink lijke straat, waar de troepen zullen geplaatst zijn, Tusschen 2 1/2 en 3 ure zullen zij zich naar het stadhuis begeven. De burgermeester zal hun welkom wenschen in korte woorden dit leste punt is aanbevolen. Men zal hun de verschillende zalen en merk- weerdigheden van dit gebouw laten zien zij zullen hunnen naam zetten in het Gulden boek der stad vervolgens zal men hun op het bal kon, uitgevende op de Groote-markt, leiden. Al de huizen van de Groote-Markt zullen, door de zorgen van de stad, gevlagd worden met de belgisch en nederlandsche kleuren de bijzonderste korpsen van de burgerwacht zul len de haag vormen rond de plaats te midden zullen al de brusselsche maatschappijen met hunne vaandels en muziek vereenigd worden. Zoodra de vorsten in het balkon zullen ver schijnen, zullen de muzieken van de verschil lende maatschappijen te samen het nederland sche nationaal aria spelen, en men zal met de vaandels groeten. Het rechterbalkon van het stadshuis zal voorbehouden blijven voor de ofïicieele wereld in het linkerbalkon zullen zich eenige uitge- noodigdeu der stad bevinden de vensters van het Broodhuis, geheel in staat gesteld en versierd, zullen dienen voor de andere uitge- noodigden. Na deze voorstelling van den koning en de koningin der Nederlanden aan de brusselsche bevolking, zullen de bezoekers zich in rijtuig naar het Justicie paleis begeven. 's Anderendaags, 21, feest in het paleis te Laeken. Donderdag zal koning Willem waarschijnlijk de koersen bijwonen, wel te verslaan, indien hij zich niet naar Antwerpen wil begeven. Zooals men ziet, zijn de feesten niet talrijk. Even als M. Jottrand heeft thans M. Bou vier een proces ingespannen tegen het dagblad Le Patriots, omdat dit blad de rekeningen gemaakt heeft van het schoolonderzoekhij vraagt vooreerst zes opnemingen van het vonnis het recht om hetzelve in twintig dag- binden te doen afkondigen op de kosetn van M. Jonrdain, bestuurder vau den Palriote 5000 plakkaarten, het vonnis afkondigende in de twee talen en eindelijk de bekendmaking bij middel van 50,000 vlugschriften. Omtrent zes weken geleden had vrouw Itterbecq, wonende met haar echtgenoot te Dilbeek, gepoogd deze lesten,bij middel vaneen hamerslag op net hoofd, te dooden. De onge lukkige had vervolgens het huis verlaten en eene som van 3000 fr. en acht aktiën van 100 fr meegenomen. Sedert dien had men haar niet meer gezien. Alle opzoekingen waren vruchte loos gebleven. Maandag avond ontdekte men haar in eene herberg te St-Jans-Molenbeek zij was nog in bezit van 1900 fr. De ongeluk kige is niet goed bij haar verstand. Hel bedrag der inschrijvingen voor de ongelukkigen van Battincourt, gemeente die onlangs door een brand bijna geheel vernield werd beloopt 80,537 fr. 46 c. Het totaal der uitgaven beloopt fr. 78,745,51 Er is dus een overschot van fr. 1, 791.95. Zondag avond, rond 9 ure, hebben twee kerels, de eene ongeveer25 jarenoud, onlangs uit het bedelaarsgesticht van Hoogstraten ont snapt, de tweede 45 jaren oud, korten tijd geleden hetzelfde gesticht verlaten hebbende, eenen diefstal met braak gepleegd bij M. Libert, juweelier, hoek der Vogelmarkten Koestraat te Gent, De jongste sloeg met zijnen holleblok de spiegelruit aan stukken, en beiden roofden eenige juweelen die voor de vitrien lagen uit gestald. Door de voorbijgangers achtervolgd, werd de eerste aangehouden aan het magazijn Duvillers, de tweede aan het Belfort. Bij den policiekommissaris bekenden zij onlangs de koperen kannen eener melkboerin gestoelen j en verkocht te hebben, maarzij weigerden den j kooper te noemen. Een vreemde persoon, zich Malfait noe- mende, is op 23 april in de woning gekomen 1 van Pieter Dcnys, te Wervick na aldaar alles overhoop geworpen te hebben, heeft hij eenen geldbeugel gestolen en is vertrokken met de kleine Maria Denys, 7 jaar oud. Men weet niet met welk inzicht hij gehandeld, noch de rich ting die de dader met het kind genomen heeft. De polioie is op zoek. De ommegang van het H. Bloed, te Brugge, welke ingesteld is ter herinnering aan de brug- sche metten, zal op Maandag 5 Mei plaats hebben. Te oordeelen naar de voorbereidselen die er genomen worden, zal de ommegang in pracht en rijkdom de vroegere ver overtreffen. Maandag avond heeft eene hevige ont ploffing plaats gehad in de smeltovens van de Providence, le Marchienne. Een werkman werd op den slag gedood een andere erg gekwetst. De gedoode werkman heet J. B. Destrée, was gehuwd en vader van vier kinderen. In den nacht van 28 tot 29 April zijn kwaaddoeners in het postbureel van Blaton gekomen. Zij dachten dat het geldkoffer slechts meê te nemen was, doch gelukkig was het in den muur vastgemaakt. Zij poogden 't slot te doen springen, doch te vergeefs. Zij konden er niet in gelukken. Door het gerucht was de ontvanger wakker geworden en heeft de dieven op de vlucht gedreven. Het koffer bevatte 15 h 20,000 fr. in verschilllige weerden. Misdaad te Grap-Fontaine. Men meldt uit Arlon de volgende nadere bijzonderheden o\er deze misdaad De zoon Vernelle. die men verdacht de mis daad gepleegd te hebben en die aangehouden was, is is vrijheid gesteld. Hei slachtoffer, de genaamde Antoon Vernel le, alhoewel erg gewond, schijnt nog te zullen genezen. Hij heeft aan de gendarmerie van NeufchSteau verklaard, dat een kerel van groote gestalte, oud 40 oud 50 jaar den dag der misdaad bij hem gekomen was, en hem heeft willen dooden bij middel van een voorwerp hetwelk het slachtoffer niet heeft kunnen onderscheiden Deze onbekende zou hem een paarleerzen, een hemd en andere voorwerpen ontstolen heb ben. Ik heb over mijne zonen niet te klagen, zegde de ongelukkig grijsaard zij hebben mij nooit geslagen zij zijn integendeel zeer goed voor mij, Geen hunner kan gepoogd hebben mij le dooden. Het parket is een tweede maal ter plaats ge weest eene nieuwe aanhouding werd bevolen. Men verdenkt zekeren Jaak T., oud 37 jaar, daglooner te Rosiere-la-Petite, De gendarme rie van Morhet hem in zijne woning aangehou den en naar Neufcèhteau geleid ter beschik king van den prokureurdes konings, Twee nieuwe aanhoudingen zijn gedaan in de zaak der kerkdieven, waarvan het onder zoek sedert verscheidene maanden te Luik voortgezet wordt. Het is in Duitschland dat de aanhoudingen hebben plaats gehad, en het is ook in dat land dat de twee ggvangenen zullen gevonnisd worden. Men mag nu zeker zijn dat al de personen die deel maakten van deze dievenbende, zich in de handen der justicie bevinden. In den aanstaanden zittijd van het assisenhof van Luik zullen zij gevonnisd wor den. Nieuwe ster. Wij ontvangen bericht van de ontdekking, door Palisa te Weenen, van een nieuwe kleine planeet of asteroïde, juist ten Noorden de ster thêla van het sterrebeeld de Maagd, van de 12® grootte. Het aantal be kende asteroïden wordt door deze ontdekking op 236 gebracht. FRANKRIJK* Monnikkenwcrk. Wat die luie monniken toch in de wereld doen, blijkt uit hetgeen zij reeds sedert eeuwen in Europa en daar buiten hebben gedaan. Ook nog in den tegenwoordigen tijd kan men daarvan een treffend bewijs zien in Algiers. De Figaro geeft van hetgeen de trappisten op de bergvlakte van Slraouillli bij Algiers verrich ten, de volgende beschrijving In hel jaar 1843 stichtten de Trappisten te Straouilli op '1200 hectaren gronds, hun door den Staat afgestaan, een abdij, waaraan een landbouwkundige inrich ting verbonden werd. Overal en altijd waren de monnikken de voorvechters der beschaving en hebben zij de eerste spade gestoken in den onbe- bouwden grond. Te Algiers hebben zij 20 jaren tegen de koorts gestreden, en ieder jaar werden gemiddeld 10 hunner door dengeesel weggemaaid. Doch gelijk •de andere fransche Trappisten, die de groote domeinen genaamd Tre Fontana bij Rome heb ben bebouwd, zoo zegevierden ook zij te Algiers over de ziekte. Thans is die streek gezond de landbouw bloeit de algiersche wijnen en likeu ren zijn beroemd. Ter zelfdertijd geven zij inde kolonie het teeken tot eiken vooruitgang op landbouwkundig gebied, en zijn zij de be schermengelen dier streek. Een belangrijk deel der verdiensten wordt natuurlijk besleed tot verbetering en uitbreiding des landbouws, terwijl de rest gebruikt wordt om zoowel in Algiers als in Frankrijk, scholen, kerken en pastorijen te bouwen. Bovendien worden dagelijks 150 armen met soep en brood bedeeld. De Trappisten wekken de bewondering der Arabieren. In de kolonisten ook maar een klein gedeelte van het geloof der monniken meêbrach- ten, zouden zij zeer spoedig de achting der Muzelmannen winnen, die er maar al te zeer aan gewoon zijn, in de Franschen ougeloovigen en vijanden van God te zien. Vreeselijk drama. Te Auxonne, op de plaats gezegd der llliette, slaat sedert een twee tal dagen de groote menagerie-Wombelle. Een der bedienden van het dierenspel had in de stad eenige oude kennissen gevonden en na met hen menig glas gedronken le hebben, had hij hen uitgenoodigd om de dieren te gaan zien. Aan een der hokken waarin een groote saha- rasche leeuw en twee leeuwinnen zaten, beging hij de onvoorzichtigheid zijnen arm door de traliën te steken en den leeuw te streelen. Eene leeuwin sprong vooruit en vatte den arm van ongelukkige tusschen hare sterke klauwen de andere leeuwin deed het zelfde en zij hielden hem binnen in het hok, niettegenstaande de pogingen der vrienden van den bediende, om hunnen makker uit die vreeselijke klauwen le verlossen. De groote leeuw, het gebeurde ziende, sprong op zijne beurt vooruit en verbrijzelde den voor arm met een enkele beet. Nu kwam een andere bediende toegesneld, eo gelukte er in, bij middel eener vork. de leeuwen te dwingen hunne prooi los te laten, die huilend van de pijn en in deernisweerdigen toestand ten gronde viel. Het slachtofferwerdnaar het gasthuisgebracht waar zijn arm aan de schouder werd afgezet. De man moest echter zijne onvoorzichtigheid met

De Denderbode | 1884 | | pagina 2