De Voetpaden. De Kerk verschafte het eerst aan den die- naar een dag rust, een privaten eigendom, eene krachtdadige vrijlating. Zij verzedelijkte het huwelijk en, op steeds voortgaande wijze tot op het einde van het anglo-saxisch lijd- vak, bracht zij de verlossing en de schier volkomen gelijkheid der vrouw aan, in het privaat recht. Zij het eerst schiep de liefda- digheid, welke aan den arme en aan den reiziger zonder schuilplaats de gastvrijheid en het voedsel verschafte in de kloosters en de parochiale kerken. Zij schiep een onder- wijs voor de hoogere standen, tegelijkertijd dat de onderhoorige geestelijken en de mon- niken voortgingen aan alle standen hunne raadgevingen en hun oordeel aan te bieden. Op dit tijdstip zijn de kloosters de eerste bakermatten dervolmaking vande nijverheid, en alle geestelijke instellingen zijn gericht o naar de verzachting der zeden en de vreed- «zame betrekkingen. Gneist. La Const. Comm. de l'Aiigleterre, deel Sect, 1, 3. o Die piet de beschaving is, moet, tijdens den val van het Keizerrijk onder het geweld der barbaren, met de Kerk en met de mon- niken zijn, de keurbende der Kerk. Dit voor- stel, dat de XVIII* eeuw zou verontwaardigd hebben, is nogtans waar. Littré. Etudes sur les barbares. 143. Onafhankelijke Officieele inspektie. Men meldt uit Oostakker dat de bloeiende catholieke jongensschool aldaar, donderdag 1 mei het onverwacht bezoek heeft ontvangen van M. De Block, kantonalen schoolopziener. Als wij zeggen dat de schoolopziener de catholieke school bezocht heeft, dan is dit maar bij manier van spreken. Hij heeft eigen lijk gepoogd de school te bezoeken, docli M. 1 Van Cauwenberghe, hoofdonderwijzer, heeft hem op beleefde wijze den toegang tot zijne school geweigerd. M. De Block, die anders niet altijd beleefd is jegens de katholieke onderwijzers getuige zijn geval met den katholieken onderwijzer van St-Amandsberg, dat hem eene veroordee ling tot één en frank boet heeft gekost was ditmaal zeer lieftallig en trachtte M. Van Cau wenberghe te doen verstaan dat het in zijn belang was dit officieel schoolbezoek toe te laten. Wij zijn, zegde hij, met den besten wil bezield. Zoo gij niet toestemt, benadeelt gij u zeiven gij kunt anders nooit gemachtigd wor den om getuigschriften van schoolbijwoning af te leveren. Waarop de onderwijzer antwoordde In dien het gouvernement met den besten wil bezield ware, mijnheer, zou het al die moeite sparen en al die listen niet gebruiken, om het vrij onderwijs aan de officieele inspektie te on derwerpen. De twijfel of in onze scholen het aangeduide program wel wezenlijk gevolgd word, is ongegrond. Indien het onderwijs dat hier gegeven wordt, gebrekking en onvoldoen- de ware, zouden al die ouders, welke hunne 400 tot 500 kinderen aan hel katholiek onder wijs van Oostakker toevertrouwen, zoo niet zinneloos, toch dom en dwaas moeten zijn. Daarop was het uur gekomen om de klas te beginnen en meesmuilend trok de schoolop ziener er van door. M. Van Cauwenberghe heeft in deze zaak deftig en moedig gehandeld. Ook vernemen wij dat de pogingen door de officieele schoolover- heid te Gent en in andere gemeenten aange wend, eveneens vruchteloos zijn gebleven. De onderrichtingen der katholieke scbool- komiteiten zijn overigens algemeen en van s.treuge toepassing. Neen, nooit zal een offici eele schoolopziener het genoegen hebben eene vrije school te inspekteeren. om vervolgens, zooals men het van die mannen mag verwach ten, misbruik makende van de verworvene in lichtingen, het vrij onderwijs te lasteren en te benadeelen (Fondsenblad.) Zekere officieele schoolopziener poogde ook hier en daar onze vrije catholieke scholen te bezoeken.Even als zijn confrater De Block,ver klaarde hij met de meeste welwillendheid bezield te zijn, enz, enz. Doch ondanks hij soms met kloosterzusters te handelen bad, wierd hij zoo feestelijk voor de eer bedankt, dat, wij hebben er de overtuiging van, hij het spel nimmer wagen zal.. Maar denken de liberalen dan toch dat wij, Catholieken, geene princiepen hebben, ofwel, in staat zijn van ze te slachtofferen over, en het voorstel werd verworpen met 60 stemmen tegen 58. Vijf liberale leden hadden metde catholieken gestemd, de heeren Pecsteen, Hanssens, Lambeit, Pirmez, en 7 Sertevens. De liberale meerderheid was uit haar lood geslagen en vele liberale papenvreters gingen met ingetrokken steert naar huis? Twee leden der Catholieke Rechterzijde waren afwezig MM. Meeus en Van Wambeke. walgelijken praat die uit de hersenpan druipen van twee kerels die aan echte vaartkapoenen gelijken Verscheidene onzer medeburgers ontvingen, in den loop dezer week, een soort van ver- maanbriefje hen door den heer Stads-Ontvan- ger toegezonden, waarbij zij verzocht worden, onmiddelijk, ten zijnen bureele, te betalen de som welke zij verschuldigd zijn over werkzaamheden aan hunne voetpaden of bijgangsn verricht. Onder deze aldus vermaande eigenaars, treft men er verschillige aan, voor de welke tot hiertoe geen ander werk verricht wierd dan de waterafleiding naar de stadsgoot. Wij begrijpen die handelwijze niet. Waarom aan de eigenaars wier voetpaden gansch zijn voltrokken geene omstandige rekening afge leverd, en aan dezen voor de welke 't werk slechts gedeeltelijk is verricht de zending hunner rekening niet uitgesteld tot dat het werk gansch voltrokken zij De toezending van eene omstandige reke ning is, in 't onderhavige geval, hoogst nood zakelijk. Eene omstandige rekening weigeren, is alle naziening onmogelijk maken. Wie moet 1 betalen, heeft toch wel het recht de rekening na te zien en te onderzoeken of er geene mis slagen te bestatigen vallen. j Volgens 't reglement moet de Stadskas hel derde gedeelte betalen, van alle tie le- j niet aan. veringen en werken, zonder I 8 catholieken mislukten met 21 1/2 tot 23 1/2 onderscheid, voor het herleggen der punten allen gaan in 't beroep. De jury van bijgangen, en wie kan er zich overtuigen, Kortnjk moet beslissen, daar Oost-Roosebeke indien er geene omstandige rekening wordt j in dit arrondissement afgeleverd, of dit derde gedeelte, wel berekend is, in andere woorden, of de bediende met dit werk gelast geen misslag beging Het vermaanbrief]© van den heer Stads ontvanger maakt evenmin melding van de bepaling van 't reglement 't welk aan de eige naars toelaat, de onkosten hen door 't ver nieuwen der voetpaden veroorzaakt in tien Provinciale kiezingcn. In eenen omzendbrief gezonden aan de gou verneurs der proviuciën, verklaart M. Rolin dat het drukken der hijeenroepingsbrieven, enz., voor de provinciale kieztngen van den 25 mei aanstaande moet geschieden, zonder te letten op de verandering welke misschien in de wijze van stemming zal kunnen gebracht worden. N° 150 der kieswetten zal iii voege blijven voor de aanstaande provinciale kiezingen de kiezers zullen dus den 25 mei en den 1 juni voortgaan met hunne stem uit te drukken bij middel van een kruisken gemaakt met een potlood op de kiesbulletijns. Uitslag van het Kiesexamen. 86 Candidaten-kiezers onzer stad waren in geschreven voor hel examen, te weten 65 catholiel en en 21 liberalen ziethier den uitslag Bekwame hel bekwaamheids-diploma 18 catholieken en 5 liberalen. De overigen wierdon gebuisd of boden zich 5 gelegen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. Bogiieri, onderp to Meulestede, gaat in de zelfde hoedanigheid over naar Zomergem. K ONIN K LI JKi~BEsTÏÏlTEN Bij koninklijk besluit van 9 Mei 11. wordt het Burgerkruis van 2* klas, gegund aan de heeren Michel-Leo Gheeraerdts, kapitein, en jaren, zonder intrest, te mogen betalenCamiel Rogiers, luitenant kwartiermeester der Wnornm droocrl rlif formoonhriofio ar Ha rv,.-.! r>1.1 1j- Waarom draagt dit vermaanbriefje er de mel ding niet van Waarom aan de belanghebben den niet gezegd, dat wie, bijvoorbeeld, 100 franks over 't vernieuwen zijner voetpaden verschuldigd is, voldoet met, gedurende 10 jaren, jaarlijks 10 franks te betalen Deze handelwijze was deze week het voor werp van beknibbelingen, welke, wij moeten het bekennen, hoogst gegrond zijn. Wij roepen dus de ernstige aandacht onzer achtbare Bestuurders op de zaak in, en verzoeken hen, in naam onzer medeburgers, le bevelen dat eene omstandige rekening aan alle eige naars wier bijgangen gansch zijn voltrokken, zal toegezonden worden. Onzes dunkens, mag Burgerwacht van Aelst, over hunnen dienst als officier gedurende meer dan 25 jaren. ALLERHANDE NIEUWS. Programme du Concert qui sera donné sur la Place duMarchéaux Grains, par la fanfare de l'Ecoie des pupilles de l'armée, le Dimanche 11 Mai 1884, h II 3/4 heu- res du matin 1. Les deux Turenne, Marche. (Borrièse.) 2. Coquelicots et bleuets, Mazurka. (Leeocq.) 3. Guillaume Teil, grande Fantaisie. (Vanderlinden.) 4. Chants d'oiseaux, Polka. (Strauss.) 5. Le Tambour Janssens, Quadrille. (Miry.) De groote beslissing der belangrijke prij- zen gegeven op den Engelschen Biljart bij den die omstandige rekening onder geen voor- j heer Victor Van den Eynde in den Biekorf alhier, zal plaats hebben heden Zaterdag 10 Mei, ten 8 i/a ure 's avonds tusschen de ver maarde strijders de heeren Edward Klinckaert, Emiel De Pau, Arthur Meganck en Willem De Winter. Na het eindigen van den prijskamp zal er onmiddelijk overgegaan worden tot de verloting van twee onderprijzen. De zaal waar de groote beslissing zal afloo- pen, zal allerprachtigst verlicht en versierd wezen, en gedurende den kamp zullen lot opluistering der feest door eenige onzer be- roemste Muzikanten, de bezonderste arias uit hun repertorium gespeeld worden. (Medegedeeld.) gevolgen van 't ongeval 't welk hem, een wendsel geweigerd worden VOLKSRAMER. De Kamer hernam dijnsdag 11. hare werk zaamheden. Vier wetsontwerpen werden door den radikalen groep op 't bureel der Kamer neérgelegd te weten 1° Voorstel-Janson afschaffing van het de kreet van messidor en verbod van het leger aan godsdienstige plechtigheden te doen deel nemen. 2° Voorstel-Bergé eenvoudige afschaffing van het dekreet van messidor. 3° Voorstel-Janson, Féron, Arnould, Lucq, Het Verbond vergelijkt onze Catholieke -Scholen aan den Harem van den grooten Turk En waarom Omdat, zegt het Vuilblad, in onze Catholieke Scholen zoo min als in den Harem ooit een vreemd oog mag indringen. Dommerik g'en weet niet wat ge zegt. Als de groote Turk belet dat er ooit een vreemd oog in zijn Harem dringe, daarvoor heeft hij zijn gegrondden waarom. Hij weet maar al te wel dat vreemd geil geboefte alleen kan gedre ven zijn om er met een vreemd geil oog in te dringenDan ook, als gij onze Catholieke Scholen aan den Harem vergelijkt, vragen wij u, op onze beurt, of gij uwe liberale school vossen insgelijks vergelijkt aan dit vreemd vuil geboefte waarvan de groote Turk zulken ge- grondden afkeer heeft Zoo ja, dan geven wij volkomeu gelijk aan de Bestuurders en Bestuur sters onzer Catholieke Scholen, als zij, gebruik makende van hun Constitutionneel recht op de onderwijsvrijheid, de deur op den neus van die vreemde bezoekers duwen. Wat gij daaromtrent peist, Confrater, dat weten wij niet, maar 't geen wij destebeter weten is, dat, als een vuilerik, of hij gepaten teerde of bedekte vuilerik zij, in een spiegel kijkt hij er toch niets anders kan in zien dan een gepatenteerden of bedekten vuilerik Punctum. Maar mogen de zoo praatzieke Tist Lummels en zijn socius, de hersenlooze Kobe Kalot, dan toch zitten Sedert vier weken zijn die twee liberale celebriteiten uit hunne scholp nimmer durven kruipen.... Men zegt dat M. Jefke, de Voorzitter van 't Liberaal Verbond, aan heer schap Rijger 'tuitdrukkelijk verbod heeft ge daan van voortaan het liberaal bladje nog te laten bekladden met het dom gezeever en den 4° Voorstel-Janson scheiding van hel ge hucht Eschembeek van de gemeente Hal. Alsdan ging de Kamer over tot de bespre king van 't voorstel betrekkelijk het enkwest over den rijkdom der kloosters. 't Was de achtbare heer Thonissen die het eerst 't woord nam en de ongrondwettelijkheid en onrechtveerdigheid van dit enkwest deed uitschijnen. In zitting van Woensdag ondervroeg den heer Magherman den minister van inwendige over de handelwijze van den heer Van Butsele, arrondissements-kommissaris te Oudenaerde, die, tegen alle recht en reden in, de professors der Collegiën.zoo geestelijken als wereldlijken, aanschouwt als tot een kloosterorde behoo- rende en hen uitdien hoofde van de kiezerslijst van Ronsse heeft geschrabt om ze te doen in schrijven op de lijsten der stad of gemeente van waar zij herkomstig zijn. De Burgemeester van Brussel miek zich aan 't zelfde feit plichtig deze laaste schrabtte zelfs de wereld lijke dienstboden der kloosters van de lijsten. Deze feiten bewijzen dal de laatste wet weer in de handen der liberalen een bedrogmachien is ten nadeele der catholieken. Minister Rolin beweerde dat hij in die han delwijze der Commissarissen niet kon lus- scheukomen, dat zij hierin onder hunne ver antwoordelijkheid handelden, 't geen in andere woorden tot commissarissen zeggen is Blijft maar in uwe onrechtveerdige handelwijze volherden, g'hebt niets te vreezen!.... En dan durft M. Rolin nog op zijne liefde voor de rechtveerdigheid, voor de rechtzinnigheid der kiezingen boffen 'tls walgelijk De redetwist aangaande 't enkwest over de kloostergoederen wierd dan voortgezet. M.Pir- mez,liberale vertegenwoordiger van Charleroi, bestreed het voorstel met krachtdadigheid en wees op de vrijheidsmoordende strekkingen der liberale partij. De achtbare redenaar toonde aan, hoe het liberalismus heden de vrijheid poogt den hals om te wringen, re vrijheid van onderwijs is bedreigd, en de vrijheid van veree- niging loopt gevaar riep hij uit. l)e radikalen Goblet en Arnould-Tridon ver dedigden het voorstel, maar braakten als naar gewoonte, eene wagenvracht beleedigingen en lasteringen tegen de geestelijkheid uit. De pro- gessist-Hanssens van Luik, verwierp het voor stel omdat zulk een enkwest tegenstrijdig aan grondwet en vrijheidmoordend wezen zo- De achtbare heeren De Lantsheere, Jacobs en Woeste, prostesleerden met krachtdadigheid tegen den voorstel van enkwest. Wij raden onze geëerde lezers aan de redevoeringen dezerachtbare sprekers te lezen welke verplet terend zijn voor de doctrinaire-radikale kliek. Te recht riep onze achtbare vertegenwoor diger M. Woeste uit, dat de aanneming van het voorstel, de uitvoering zou wezen van 't program ma der Commune van Pai-ijs van akelige en bloedige gedachtenis. De heer Frère-Orban verklaarde dat het gouvernement de inaanmerkneming van 't voor stel bijtrad, onder voorbehouding later te beslissen. Na eene gepeperde antwoord der heeren Cornesse en Nothomb, ging men tot de stemming tiental dagen geleden, overkwam. De toestand van den eerzamen heer Frans De Backer van Lede, Provinciaalraadslid voor ons kanton, is merkelijk verbeterd. De ge- neesheeren hopen hem aan de vriendschap zijner familie en de genegenheid zijner vrien den nog vele jaren te kunnen bewaren. Dezen nacht is een diefstal gepleegd ten nadeele van den briefdrager Edmond Van Aer- schot, wonende in de Gasometerstraat alhier. Een dief of dieven hebben eene ruit uit de winkelvenster geslagen en de uitgestalde elle- goederen gestolen. Het geroofde goed heeft eene waarde van 150 franks De dader is onbe kend en niemand wordt vermoed. —Dezen nacht isteHeldergemeen hofsteedje de prooi der vlammen geworden. Nadere in lichtingen ontbreken. Haeltert. Luisterrijk Con cert ten voordeele der catholieke scholen aldaar, op Donderdag 22 Mei 1884. (Feestdag van O. L. H. Hemelvaart.) Sedert eene maand is de Association libé rale bezig met de kontributie barer leden in te zamelen. Ziehier eene kleine bijzonzonder- heid die een juist gedacht zal geven over de linancieele en koophandelskrisis 582 kwitan- ciën. die niet betaald werden, zijn teruggezon den naar den schatbewaarder. Ziedaar 582 leden die geen deel kunnen nemen aan de aan" slaande polls voor de provinciale en wetgeven de kiezingen 582 terugzendingen, dat is een schoon getal Het schijnt dat het geschil tusschen Lae- ken en Brussel, betreffende de vaart van Wille broek, op zijn einde loopt. Er is kwestie van eene konventie, tusschen al de gemeenten die langs de oevers van de vaart gelegen zijn. Mits eene zekere som te betalen, zal de stad Brus sel het verkeer toelaten op de oevers der vaart. Zondag namiddag, ten 4 ure, hebben de koetsiers van de voorsteden, eene manifestatie ingericht ter eere van den advokaat Vander- smissen gemeente- en provinciaalraadslid van St-Joost-ten-Noode. Men weet dat het dank is aan de krachtige houding van M. Varider- smissen en zijne independente kollegas, dat de koetsiers van St-Joost-ten-Noode, rekening hebben zien houden van hunne rechten, die reeds te lang door de zoogezegde liberale be sturen miskend waren de monopool zal ver dwijnen om eindelijk plaats te maken voor de openbare aanbesteding. Een talrijke stoet, met muziek aan t hoofd, begaf zich naar de zaal van M. Moortgaat, waar zich M. Vandersmissen en zijne kollegas bevonden. Eene deputatie over handigde toen aan M. Vandersmissen eene prachtige penduul ter weerde van 500 fr. en aan ieder der zes andere raadsleden, een bloemtuil. De geestdrift was zeer groot. Het leest heeft tot laat in den avond geduurd. Dijnsdag morgend, rond 11 ure, tijdens de lijkplechtigheid van M. Van der Sweep, voor zitter vari het bestuur der ijzerenwegen van den Staal, zijn de personen die niet in de kerk konden komen, getuigen geweest van een ver schrikkelijk ongeval dat geberud is op den vij ver te Elsene. Vier personen, Ch. Dricot, oud 24 jaar, met ser, wonende te Elsene F. Packmans, 34jaar, W. Fléon, 25 jaar en Ph. Jossart, 23 jaar voer lieden, wonende te Elsene, hadden een boetje gehuurd op den vijver van Elsene. Zij kwamen aan de Place Ste-Groix, op het oogenblik van de aankomst van den lijkstoet. De vier personen stonden te gelijker tijd in het bootje recht, doch daar zij zich allen aan den zelfden kant bevonden, kantelde het vaar tuig om. Dricot had de tegenwoordigheid van geest, zich aan het boot je vast le klampen hij geluk te er in uit het water te geraken. Packmans en Fléon zijn hun leven slechts verschuldigd aan eenige moedige personen, die er in gelukt zijn hen uil het water halen. Zij waren reeds bijna verslikt. Hun toestand is zeer bedenklijk. Wat den vierden betreft, zijn lijk werd 's na middags ten 5 ure opgehaald en naar zijne woning gebracht. Uit hel onderzoek is gebleken dat de vier werklieden min of meer dronken waren, wan neer zij gingen spelevaren. Nijverheidskrisis te Gent. Eene deputa tie van meesterknechten en bestuurders van katoenspinnerijen is, eenige dagen geleden, op het stadhuis ontvangen door den burgemees ter van Gent. Deze heeren hebben den netelachtigen toe stand of om beter te zeggen het voortdurend verval der katoennijverheid aan M. Limpens voor oogen gelegd en zijne hooge tusschen- komst gevraagd, ten einde te bekomen dat die toestand niet verslecht worde door het voor stellen van een wetsontwerp, voor doel heb bende de invoerrechten op den vreemde garens te verminderen. De burgemeester heeft dat verzoek niet zeer gunstig, zelfs met eenige verbittering onthaald. Volgens hem bestaat er geene katoenkrisis en doen onze fabriekanten, met weinig arbeid, groote winsten genoeg om de proef van den vrijhandel te kunnen onderstaan. M* Limpens heeft tot staving van zijn gezeg de, namen en bijzondere feiten aangehaald. Die manier van handelen heeft echter niemand overtuigd, maar enkel doen zien dat de burge meester persoonlijk min genegen is voor de eene fabriek dan voor de andere en dat hij, om zoo te zeggen, gansch onbekend is met den toestand der nijverheid te Gent. M. Vermaudel heeft, zegt men, mét reden geantwoord dat den vrijhandel zonder weder- keerigheid en zonder gelijkheid inde voorwaar den van den strijd, niets is dan eene fopperij. De burgemeester heeft niettemin volhard h. zijne manier van oordeelen. Als men geen geld meer kan winnen met katoen te spinnen, dat men dan vlas of zijde, spinne of dat de werk lieden in Frankrijk of elders werk gaan zoeken, zou hij geantwoord hebben. Onnoodig te zeggen dat de deze verklarin gen, gedaan op eenen toon h la Frère-Orban, eenen indruk hebben gemaakt die geenszins op geestdrift geleek. Ondertusschen vermenigvuldigen zich de teekens der krisis. Zooals wij gemeld hebben, verkoopt men de toekomende week, in open bare veiling, het materieel der fabriek van M. Kamiel De Bast. de oudste spinnerij van Gent. Twee andere fabriekanten sluiten hunne fa brieken te Gent en verplaatsen hunne nijver heid naar Zomergem en Sleidinge, alwaar zij hopen bij middel eener besparing op de kosten, eene winst te bekomen welke zij te Gent niet meer kunnen verwezenlijken. (Fondsenblad) Een groot onweer is maandag namiddag boven de stad Gent en omstreken uitgebersten. Hevige donder, hagel en stortregen hebben elkander opgevolgd. Tusschen St-Nicolaas en Temscheis een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een meisje van 25 jaar dat op hel veld werk zaam was en vluchtte voor het onweer schuil de in het portaal der drie Kauwen. Door den bliksem getroffen, is de ongelukkige op den slag dood gebleven. Er zijn op het oogenblik in Belgie 181 officieele scholen die geen enkele leerling hebben. Nietemin kosten zij jaarlijks meer dan 900,000 fr. Er zijn omtrent 500 officieele scho len die van 1 tot 5 leerlingen hebben en waar van den onderhoud 2,500,000 fr. kost. Wie verwondert zich nu nog over het tekort Men herrinnert zich dat M. Ghyselyns, katholiek onderwijzer te Auwegem, eenen brief ontvangen hebbende met het volgende adres a aan M. Ghyselyns, gemeente onderwijzer te Auwegem en waarin hem werd voorgesteld zich bij de vrijmetselarij te laten inlijven, dien brief heeft meègedeeld aan M. Woeste, die er aan de Kamer en het land kennis heeft van ge geven. Welnu men steunt zich op het woord ge meente ouderwijzer in het adres bevat, om te beweeren dat de brief in kwestie ofschoon hij den naam van M. Ghyselyns droeg niet voor hem bestemd was en dat hij het recht niet had hem te openen De Flandre libérale meldt dat,op eene vervol ging van ambtswege op bevel der ministers ingespannen, MM. Ghyselyns, onderwijzer, en Vandereecken,olieslager, beide te Auwegem voorde korrektionneele rechtbank verzonden zijn, als beschuldigd het geheim der brieven ge schonden te hebben. Ziedaar hoe de justicie zich tegenwoordig beïevert om nieuwe misdaden uit te vinden ten laste der katholieken, zij die niets gezegd heeft,toen te Wachlebeke door de liberalen bij zondere papieren uit eenen inventaris werden geroofd en aan M. Bara thans minister van justicie overhandigd, die ze in de Kamer kwam aflezen. Welke ook de uitslag zij van dit zonderling proces, het is en blijft een vastgesteld feit dat de arondissements-komissaris van Auderiaarde van zijne positie als staatsambtenaar misbruik heeft gemaakt, om de officieele onderwijzers in de vrijmetselarij te doen treden. Ter gelegenheid der H. Bloed processie; zijn maandag 11. langs den ijzeren weg Gent; Eeckloo en Brugge 1100 personen van Gent naar Brugge vertrokken. In de lusschenstatiën zijn er nog 400 reizigers bijgekomen, zoodat de spoorweg Gent-Eeckloo-Brugge alleen l$00 personen heeft vervoerd, die den vermaarden ommegang zijn gaan bewonderen. Dat maakt 260 personen meer dan verleden jaar op den zelfden dag. De prachtige H. Bloedprocessie is door schoon weêr begunstigd geworden. De stad krielde van volk en de processie was, evenals de vorige jaren, overschoon en plech tig. Zij werd bijgewoond door drie bisschop pen, waaronder Mgr. de Baticce, bisschop van Pella en koadjutor van Z. Hoogw. den bisschop van Gent. Een bloedig drama, omhuld met veel geheimzinnigheid, is in den nacht van verleden vrijdag op zaterdag, in het bosch d'Arpe, ge legen op de grenzen van de gemeente Nijve1 en Arquennes voorgevallen. Verleden vrijdag namiddag kwamen twee personen, een man en eene vrouw, schijnende ieder 25 jaar oud, in deze leste gemeente in eene herberg, die zich recht over de kapel van O.-L.-Vrouw-van-Goeden-Raad bevindt. Zij dronken er eenige glazen bier en schenen goed tot akkoord te zijn. Men heeft geen enkel woord hooren wisse len, dat zou hebben kunnen doen vermoeden dat er oneenigheid tusschen hen bestond. Bij liet verlaten der herberg scheen de goede ver standhouding zoo volkomen te zijn, dal zij beiden op den dorpel van bovengenoemde kapel neêrkntelden en er schenen te bidden. Tegen den avond verlieten zij de herberg 11a er een weinig geëten te hebben. 's Anderdaags 's morgens rond 5 ure, bevon den zich de houtkappers, die door het bosch moesten gaan, in tegenwoordigheid van een verschrikkelijk schouwspel. Een man en eene vrouw lagen badend in hun bloed op het gras; zij leefden nog. Er werd onmiddelijk hulp gevraagd en men bracht de ongelukkigen in eene naburige hoeve. De wonde der vrouw is zeer erg die van den man levert geen gevaar op. Uit de onmiddelijke genomen inlichtingen bleek dat men zich in tegenwoordigheid bevond vande echtgenooten Larcin, wonende te La Louvière de echtgenoot is geboortig van Seneffe en de vrouw van St-Vaast. Ziehier nog eenige nadere bijzonderheden over deze verschrikkelijke gebeurtenis, die geheel den omtrek in opschudding gebracht heeft. Toen de echtgenoten Larcin de herberg in kwestie verlaten hadden, begaven zij zich in het bosch. Rond 4 1/2 ure 's morgeus hoorde men twee pistoolschoten lossen men dacht dat hel wildstroopers waren. Men weel het overige het waren de ongelukkigen, die op elkander geschoten hadden. Het wapen, waarvan zij zich bediend hebben is een slecht pistool. Naar men meldt zou de vrouw de eerste ge schoten hebben met het pistool, geladen dooi den man. Hij werd gekwetst; laadde op nieuw het wapenen loste een schot op zijne vrouw, die doodelijk gekwetst werd. Het parket van Charleroi is ter plaatse ge weest. Vrouw Larcin is niet onmiddelijk overleden. Zij heeft nog 12 uren geleefd, ten prooi aan de wreedste pijnen, doch zij heeft hare tegen woordigheid van geest behouden tol het leste oogenblik. Zij zou bekend hebben dat zij de eerste ge schoten heeft. De wonde van den man levert geen gevaar op. In den korf welke vrouw Larciri bij zich had, heeft men een bairlok gevondep. Het was het hair van een kindje van 2 1/2 jaar oud dat overleden is. De echtgenoten Larcin waren nog maar sedert achttien maanden getrouwd. Zij hadden al de rioodige papieren bij zich om hunne identiteit te doen bestatigen, hetgeen doet vermoeden dat zij vast voornemens waren zich te zelfmoorden. Ziethier nu wat men'meldt over de oorzaak der zelfmoord. Het schijnt dat zij eene som van 1000 franks gestolen hadden en dat men die som in hunne woning gevonden had. Ver leden zaterdag moesten zij voor den onder zoeksrechter verschijnen en het zou zijn om niet in handen der justicie te vallen, dat zij een einde aan hun leven zouden gesteld heb ben. Hunne kleederen verrieden geen armoede. Larcin is denzelfden dag naar de gevangenis van Charleroi gebracht. Men schrijft uit Waarloos, 1 mei Maan dag nacht zijn er dieven gekomen in het kapel- leken,gelegen in't Jagerspad.De kwaaddoeners hebben eerst al de ruiten verbrijzeld en zijn vervolgens langs het venster binnen gekomen. Met eeri hamer hebben zij den offerblok verbrijzeld en al het geld geroofd. De daders zijn niet gekend. Woensdag morgend heeft men in een bosch, ophet grondgebied der gemeente Thou- rout, den genaamde Ch. Hallemonsch, oud 50 jaar, daglooner te Ruddervoorde, gevonden die ongelukkige lag badend in zijn bloed ten gronde Men had hem vele slagen toegediend, zijn aangezicht was nog slechts eene wonde. Hallemensch kon geen enkel woord spreken zijn toestand is zeer erg. Het schijnt dat hij verleden zondag, rond middernacht, de Hertog van Brabant, te Ruddervoorde, verlaten heelt en op een honderdtal stappen verder zou aan gerand zijn dooi- verscheidene personen, die hem voor dood hebben laten liggen. Hel parket is ter plaatse geweest. Een onderzoek is begon nen. Men is op het spoor der plichtigen. Het gerucht was dijnsdag le Charleroi in omloop, dat op hel grondgebied der gemeente Gilly, eene vrouw door haren echtgenoot ver moord was. Het schijnt inderdaad dat maandag te Chatelineau een hevigen twist heeft plaats gehad. Een man zou zijne vrouw verscheidene slagen toegebracht hebben, Heeft hij ze nu dood geslagen Dit weet men niet. Doch 's ander daags hebben eenige voorbijgangers de arme vrouw levenloos op den grond vinden liggen. De policie werd verwittigd en men heeft het lijk naar Chatelineau gevoerd. De vrouw draagt verscheidene sporen van slagen, doch er blijft te weten of haar dood het gevolg is der slagen. In den omstreken van L.. nabij Doornik is liet volgende feit voorgevallen Dezer dagen kwam een persoon, die eene aanzienlijke som geld bij zich had, bij een landbouwer zijner kennis, en vroeg of hij hem nietdoor het bosch van L.. zou willen vergezellen. De landbouwer weigerde, doch gaf den drager der som een geweer meê om zich te verdedigen Onder weg ontmoette de man twee gendarmen, die zijn geweer onderzokten en bevonden dat het niet geladen was zij laadden het en de man zette zijnen weg voort. Te midden van het bosch kwam eensklaps een man te voorschijn, met zwart gemaakt aangezicht a Uw geld of u le ven riep hij. Weg of ik schietzegde de andere en loste een schot. De aanvaller viel doodelijk getroffen ten gronde. Uit het onder zoek bleek dat de aanrander niemand anders was, dan de landbouwer die den man zijn ge weer gegeven had. FRANKRIJK. Hel volgende bewijst door welke ongehoorde middelen de republiekanen in sommige fransche gemeenten de overwinning behalen. Verleden

De Denderbode | 1884 | | pagina 2