20 Mei. s» De heer De Sadeleer. dan aarzelt gij niet breedvoerig te beraadslagen. En wanneer het een zoo gewichtig ontwerp betreft als het onderhavige, dan zouden wij hel recht niet hebben om te bewijzen dat de Staat, in plaats van een geschenk aan de ge meente te doen, haar, niet tegenstaande haren flioanciSelen toestand, nieuwe lasten zal opleggen (Rechts: Zeer u>el Ik heb dus eene eerste oorzaak aangetoond van den stilstand in de werken van openbaar nut, name lijk de geldverlegenheid derg e meen ten. Do tweede oorzaak ,ligt in de moeilijkheden die de gemeenten ontmoeten welke tot deze laatste jaren alle gemak hadden om hare buurtwegen te ontwikkelen toen kendemen die gedurige geschillon niet welke heden tusschen de provinciale besturen en de regee ring beslaan. Maar sedert dat de Staat onophoudelijk tusschen- koml, sedert hij duizend opwerpingen maakt en duizend inderpalen doel onstaan voor het minste eindje wegs dat er moet gelegd worden, zijn de gemeenten al die plagerijen moede geworden. Die toestand is het gevolg van eenen omzendbrief van 4 Novenber 1883 Volgens de nieuwe rechtsleer moeten al de buurtwegen eene breedte hebben van ten minste 6 meters; en worden ingewikkelde plans, al te nauw keurige formaliteiten vereischter moeten kostbare processen in onteigening onderslaan worden. Ik zou dienaangaande verschillende voorbeelden aan de Kamer kunnen aanhalen. Ik zal onder anderen hierop de aandacht vestigen, dal de Staat dikwijls zijne toelagen maar twee of drie jaar na de voltooi ing van den weg uitdeelt, en ns dien langen termijn moeten de gemeenten, omdat de Staal de werken zoo laat aanvaardt, moeten de gemeenten, zeg ik, de werken herbeginnen. Dat was onder anderen het geval met do gemeente Velsique in mijn arondisse- ment. Ik hsb willen onderzoeken welke voor de gemeen ten de gevolgen zullen zijn van deze nieuwe tus- schenkomsl van den Staat; bel is eene uitgebreide bandoplegging, die zich over al onze gemeenten zal uitstrekken ik vrees de misbruiken die zouden kun nen voortspruiten uit ditnieuwgouvernementeel werk tuig, en ik acht het mijn plicht, indien de wel niet radicaal gewijzigd wordt door amendementen, er tegen te stemmen. Kiesnieuws. De Moniteur van 10 Mei bevat een koninklijk besluit, waardoor de kiezers der volgende arrondissementen opgeroepen worden om op Dijnsdag 10 Juni aanstaande hunne volksver tegenwoordigers te kiezen of te herkiezen. Zoo als men weet, moet er dit jaar gekozen worden in 5 provinciën Antwerpen, Brabant, West- Vlaanderen, Luxemburg en Namen. Ziethier de arrondissementen waar het kie ling moet zijn en de namen der altredende vertegenwoordigers CATHOLIEKEN. LIBERALEN. Provincie Antwerpen. Arrondissement Antwerpen. Coremans, advokaat. l)e Wael, burgemeester De Laet, nijveraar, van Antwerpen. De Decker, koopman. Guyot, eigenaar. Jacobs, advokaat. Meeus, nijveraar. Osy, eigenaar. Ai rondissement Mechelcn. Noteltiers, notaris. De Kerckhove, eigenaar. Lefebvre, eigenaar. Arrondissement Turnhout. Coomans, advokaat. Nolhomb, advokaat. DeZerezo deTejada, eigenaar. piwvipd» "Rrnhant Arrondissement Hrussel. Guillery, advokaat. Van Humbeeck, advokaat. Couvreur, letterkundige. Janson, advokaat. Bergé, professor. Dansaert, eigenaar. Demeur, advokaat. Jottrarid, advokaat. Goblet d'Alviella, advokaat Washer, nijveraar. Scailquin, advokaat. Féron, advokaat. Vanderkinderen, professor Robert, advokaat. Buis, burg. van Brussel. Arnould, advokaat. Arrondissement Leuven. Beeckman, aannemer. Delcour, oud-minister. Smolders, advokaat. De Becker, advokaat. Halflants, eigenaar. Arrondissement Nyvel, Le Hardy de Beaulieu. Devrints de Truenfeld. Mascart, doktor. Olin, advokaat. Provincie West-Vlaanderen. Arrondissement Brugge. Visart, burg. van Brugge. Pecsteen, eigenaar. Van Outryve d'Ydewalle, eig. Arrondissement Kortryk. De Haeme, kanonniek. Tack, advokaat. Reynaert, advokaat. Vandenpeereboom, advokaat. Arrondissement Oostende. Janssens, burg. van Oostende. Arrondissement Rousselaerc. Baron de Montblanc, eigenaar. Burggraaf de Jonghe d'Ardoye. eig. Arrondissement Thielt. Mulle de Terschueren, eigenaar. Beernaert, oud-minister. Arrondissement Yperen. Berten, notaris. Colaert, advoknat. Struye, eigenaar. Arrondissement Dixmude. De Lantsheere, oud-minister. Arrondissement Veurne. Leo Visart de Bocarmé, eig. Provincie Luxemburg. Arrondissement Arlon. Tesch, eigenaar. Arrondissement Bastogne. Van Hoorde, eigenaar. Arrondissement Marche. Pety de Thozée, eigenaar. Arrondissement Neufch&teau. Bergh, nolaris- Arrondissement Virton. Bouvier, eigenaar. Provincie Namen. Arrondissement Dinant. De Liedekerke, eigenaar, rhibaut, advokaat. Arrondissement Namen. Ridder de Moreau, eig. Cuvelier, burgmees ter van Namen, de Montpellier, eig. Tournai, eig. Arrondissement Philippeville. Prins de Caraman eig. Mineur, advokaat, te Chiraay. te Namen. De liberalen zullen te Brugge waarschijnlijk niet opkomen. De Association libérale hield maandag avond eene vergadering voor de samenstelling der lijst van hare voorloopige kandidaten. Devoor- zilter verklaarde dat's morgens, ten 11 ure, eene deputatie van een dertigtal leden der Associatie, zich ten huize van M. Pecsteen begeven bad, om dezen over te halen zich opnieuw op derangente stellen voorde Kamer. Die poging is vruchteloos geweest. M. Pec steen verklaarde stellig, dat hij zich niet meer laat voorstellen. «In die omstandigheden, zegde de voorzitter der Associatie, zal het moeielijk zijn den kies strijd aan te gaan. Men zal geen ernstige kan didaten vinden. De Associatie zal aanstaanden maandag weer bijeenkomen, om over den toestand te beraad slagen. De Wetenschap en de Godsdienst. Op alle oogenblikken bazuinen de vijanden van den godsdienst hunne liefde en hunne be wondering uit voor de weienschap, terwijl zij de catholieken beschuldigen zich te verzetten tegen allen vooruitgang van den wetenschap- pelijken geest. Dit is eene afschuwelijke leugen. Wij hebben er een nieuw bewijs van in de christelijke en stichtende dood van den be roemden geleerden ontleedkundige, J. B. Du mas. Hij heeft een priester doen komen en, na zich gebiecht te hebben, zeide hij tot den Godsgezant Ik dank u voor de genademid delen van den godsdienst welke gij mij gegeven hebt en die voor mij een opperste troost zijn. Doch, ik houd er aan te verklaren dat ik altijd als christen en als goede catholiek geleefd heb. Mijne kinderen weten, ik heb het hun herhaald, dat het dank aan de Voorzienigheid is dat ik mijne werkzaamheden heb kunnen be ginnen en ten goeden einde brengen. Ten anderen, zij zullen in mijne papieren de laatste raadgevingen vinden waarin ik ze aanmaan dat, willen zij gelukkig leven, zij in vrede met God moeten leven. Bewonderensweerdige woorden, die wij met eerbied aanhalen. Veroordeelen zij niet al onze versmaders en toonen zij hun niet dal de godsdienst, ver van onvereenbaar te zijn met de wetenschap, deze integendeel verheft op hoogten welke de twij felaars niet kunnen bereiken Een weinig wetenschap verwijdert van God veel wetenschap leidt lot God. 't Is het laatste woord dat wij naar het aangezicht werpen van hen, die zich aanzien als reuzen en die, ten hoogste genomen, slechts dwergen zijn. Vergadering te Herzele. De jaarlijksche verplichtend» Vergadering van de Atgeveerdigden der Cantons, bij het Midden-ComiteitderGrondwettigeen Bewarende Vereeniging onzes arrondissements, greep zondag jl. te Herzele plaats. Een groot getal voorname catholieken uit alle de streken toegestroomd, woonden de zitting bij. De Vergadering was voorgezeten door M. V. Van Wambeke, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester te Aelst, omringd door onze aolltbura haAi<on c.nfl,ow»o, woordigers, Provincieraadsleden, enz. De achtbare heer Voorzitter opende de zit ting met eene kernachtige redevoering in de welke hij, één voor één, de schandelijke partijwetten brandmerkte, door het liberaal ministerie voorgesteld en door zijne slaafsehe meerderheid gestemd. In eene krachtige bewoording schandvlekte de heer Van Wambeke de schoolwet, of liever, de oorlogswet, de vervolgingswetten tegen Kerk en Geestelijkheid, de onrechtveerdige wetten van kiesbesnoeiing, de wetten die onze provinciale en gemeentelijke vrijheden verminken, de ruïneereude belastingwetten, enz., enz., die allen, gelijk de achtbare rede naar het bewees, toonen dat het onloochen baar doel van 't liberaal gouvernement de verplettering is der catholieke partij, welke onze ministers met eenen blinden en sectari- schen haat vervolgen. Nooit, riep M. Van Wambeke uit, ging het vrije Belgie onder zulk een dwingelandsch jok gebukt. De Bestendige Deputatiën uit catholieken samengesteld, worden als oproe rig aanschouwd, de burgemeesters, sche penen en gemeenteraadsleden aan de logiën niet verslaafd, worden als wederspannigen behandeld en tot de liberale rede gedwongen bij middel van spéciale commissarissen, de waardige dienaars van een gevloekt bestuur!.. De dagen van dit rampspoedig ministerie zijn geteld hopen wij voor de eer van Belgie dat het, binnen weinige weken, zal verdwijnen in de duisternissen der logiën waaruit hel tot ons ongeluk is opgestaan De achtbare Voorzitter besprak alsdan het programma 't welk door het grootste getal der catholieke organen werd afgekondigd en 't welk aan 't toekomende catholiek ministerie tot gedragslijn moet dienen. De redenaar aar zelde niet te verklaren, dat er hieromtrent geen den minsten twijfel kon bestaan. Meer derheid geworden, zegde M. Van Wambeke, moet het toekomende catholiek ministerie doen verdwijnen de ongelukswet, de wetten van godsdienstvervolging, de partijdige wetten in kieszake, slechts uit partijbelang gestemd om aan de buitenlieden, welke alle de hoedanig heden bezitten om over de belangen des lands te oordeelen, het kiesrecht te ontrukken, de wetten die onze provinciale en gemeentelijke vrijheden verkrenken, met een woord, alle de wetten en maatregelen tegen de welke wij, catholieken, niet opgehouden hebben uit alle onze krachten protest aan te teekenen Ten dien opzichte. Mijne Heeren, ging M. Van Wambeke voort, raoogt gij den minsten twijfel hebben. Alle onze Hoofdmannen aan de catholieke zaak zoo toegedaan, hebben openbaarlijk verklaard, dat het toekomende catholiek ministerie nooit met die wetten zou willen regeeren. (Geestdriftige toejuichingen.) Ik voeg er bij, sprak eindelijk de achtbare Voorzitter dat wij allen 't accoord zijn om de militaire uitgaven te wed»rhouden en alle vraag van inrichting eens reserve-legers te verwerpen (Langdurige toejuichingen Na de zitting, had in de groote zaal van st. Joris," het Banket plaats aan hetwelk, meer dan 100 dischgenoten deelnamen. Aan het dessert stelde de heer Germaan De Tos, Provinciaalraadslid en Burgemeester van Erpe, een heildrok oan onze achtbare heeren Senateurs en Volksvertegenwoordigers voor, welke, zegde hij, wij heden te midden van ons zien, en welke in alle omstandigheden èn onze rechten, èn onze vrijheden met de meeste krachtdadigheid verdedigd hebben Langdurige toejuichingen. 't Was M. Woeste welke, in naam onzer afge- veerdigden, den heer De Vos en degansche Vergadering om hunne blijken van achting en genegenheid dankte. Met die welsprekenheid hem eigen, schandvlekte M. Woeste op zijne beurt alle de partijwetten, sedert 1878, door de liberale meerderheid gestemd, en bevestigde de verklaringen van M. Van Wambeke. aan gaande de gedragslijn door het toekomend ministerie te volgen. Alle de wetten, riep M. Woeste uit, door den achtbaren heer Voorzitter aangehaald moeten verdwijnen en vervangen worden door andere welke de vrijheid van de familievaders en der provinciën en gemeenten tot doel hebben Het is moeielijk voegde onze moedige verte genwoordiger M. Woeste, er eindelijk bij, te zeggen hoe die wetten zullen vervangen wor den, doch weest overtuigd. Mijne Heeren, geene andere princiepen zullen wij tot richt snoer hebben, dan deze welke gij op eene zoo uitdrukkelijke wijzehebtveropenbaardLang durige toejuichingen en bravo geroepen.) Rond 7 uren gingen de dischgenoten uiteen, allen met den wenscli bezield Mochten wij het gevloekte liberaal ministerie met de Juni- kiezingen zien vallen om nooit meer op te staau (Medegedeeld.) Na vier weken is de groote Tist Lummels eindelijk toch weer eens uit zijne seholp durven kruipen, niet om, gelijk hij het ten stelligste beloofd had, De Denderbode eens voor goed onder handen te nemen, daarvoor is hij een te groote bloodaard, maar om 't bladje van den sire uit 't Peper straatje, met eene geliecle wagenvracht dwaas gezeever en smaadvolle beleedigingen te bekladden, oie met de meeste snoodheid naar 't hoofd worden geslingerd van personen wier eenige misdaad is van aan't liberahsmus niet verslaafd te zijn gelijk het rommelzoo der verdrukkers van weduwen en wee zen, offlcieele eedverbrekers en andere celebriteiten die hier door 't volk met den vinger worden aangewezen. Wij hebben honderd maal herhaald, dat het bij de liberalen eene verouderde gewoonte is geworden, altijd hunnen eigene vuiligheid aan een andermans rug pogen te strijken. 't Liberaal rommelzoo duwt ons toe, dat wij het zijn die het eerst onze toevlucht hebben genomen tot persoonlijkhe den... Wij hoeven ons hierover niet te verdedigen wij laten 't publiek oordeelen tusschen ons beiden. Immers wie 't Ver bond van zondag 11. las, heeft genoeg ondervonden dat' t ver achtelijk rommelzoo wéér den vollen teugel gal aan zijne walgelijke beleedigingzucht, aan zijnen drift om zich met per soonlijkheden in te laten. Ja, wie 't Verbond las, heed die walgelijke persoonlijkheden die snoode beleedigingen tegen den heer Pieter Mertens, onze achtbare candidaal bemerkt. Nauwelijks is hij op 't politiek tooneel zichtbaar, of de verachtelijke liberale snoevers slinge ren hem eene gansche kuip slijk en modder naar 't hoofd.... Wij willen hier die uitbrakingeu van liberaal venijn en gal niet herhalen, onze pen zou ze weigeren néér te schrijven. En men denke niet dat wij verstoord zijn om die beleedigingen om dien smaad onzen candidaat aangedaan, neen, neen, dui zendmaal neen Immers die beleedigingen zeggen ons dat wij in M. Pieter Mertens, een overtuigde verdediger onzer catholieke vrijheden, een moedige kamper voor onze moeder taal, een onverschrokken bevechter van 't helsche liberaijs- mi'S verkozen hebbenMoest M Mertens in 't Verbond gevleid of geprezen worden, wij, catholieken, zouden meer dan reden hebben om hem onze stem te weigeren Ten slotte voegen wij er bij dat M. Mertens zich in 't geheel niet heeft bekommerd om de smaadvolle beleedigingen van 't Verbond en hij heeft gelijk. Verachtelijke liberale kruipdie ren die de hoogte zijner hielen nog niet bereiken, kunnen zijne eer en faam onmogelijk bevlekken Met spijt hebben wij vernomen, zegt de lummel, dat de libe ralen met de aanstaande provinciale kiezing den strijd niet zullen aangaan. Wij raden den Confrater aan die twee regels op galei te zetten en te bewaren tot 't begin van October aanstaande, wanneer hij ze wederom zal kunnen gebruiken mits de kleine VPranriprintr van nrnyinrjalofl/P Wel verstaan, nein, Confrater! Bericht. Indien de liberale celebriteiten eene wedding willen aangaan over den uitslag der aanstaande gemeentekie- zing, zij worden bij deze bericht dat ons Bureel ten dien einde open is alle dagen der week, Allons, liberale heeren, kom maar afgij zijt overtuigd dat de triomf der liberalen onfeilbaar is, en denkt eens, hoe leutig bet toch zal wezen van met d'oordjes der catholieken den triomf der liberalen te vieren Maar ze zullen wéér niet durven de liberale grootsprekers Den 20 dezer zal, voor de eerste maal na 1830, het nederlandsch vorstenhuis, een fees telijk bezoek brengen aan het belgische. HH. MM. de koning en koningin der Nederlanden zullen teBrussel officieel worden ontvangen. Aan toegenegenheid vanallekoningsgezinden in België, vooral van wege de konservatieven zal het hier niet ontbreken. Wat de Vlamingen aangaat, zij, die altijd hunne innige verkleefd heid voorden nederlandschen stam hebben be houden, zij zullen in Willem III den vorst van een broedervolk begroeten. Willem III is een ridderlijk koning, die met eene erkende onpartijdigheid over zijne onder danen regeert en zich nooit door de partijschap laat meêslepen. Geloovig protestant handhaaft de koning de rechten zijner kathelieke onder danen en het aloude karakter van zijn volk. Allen, protestanten en katholieken, bemin nen hem, om zijne rondheid van inborst, zijne liefde tot rechtzinnigheid, zijn afkeerigheid van alle linksche wegen en hofvleierijen om de krachtdadigheid, welke hij in zeker oogen blikken weet aan den dag te leggen, en die faam is sedert lang de grenzen overkomen. Koning Willem is te Brussel in 1817 gebo ren hij is de zoon van den kloekmoedige prins van Oranje die bij Quatre Bras (Waterloop zich den naam van held verwierf.. De kleinzoon van Willem 1 was 13 jaar oud toen de onwenteling losbrak, en het schoone rijk der Nederlanden in twee scheurde. Sedert dien heeft de koning in Brussel den voet niet meer gezet. Na het bezoek dat de Leopold II in Amsterdam bracht en waar Z. M. zoo geestdriftig ontvangen werd na hel bezoek dat de koning der Nederlanden ons brengen zal, zullen devorstenhuizen gedaan hebben wat het volk sedert lang en waarvan de Hollanders en Vlamingen op hunne kongressen het voor beeld gaven namejijk van alle denkbeeld van twist en tweedracht te vergeten. Van de twee Nederlanden die grootendeels eene geschiadenis hebhen kan men zeggen wat de dichter zegt Wat God vereent dal kan de mensch niet scheiden. ALLERHANDE NIEUWS. Programme du Concert qui sera donné sur la Place duMarchéaux Grains, par la fanfare de l'École des pupilles de l'armée, le Dimanche 18 Mai 1884, k 11 3/4 heu- res du matin 1. Marche de cavalerie, Doublevé. 2. Kèvc de bonheur. Mazurka, Bonne. 3. Le Barbier de Trouville, fantaisie, Vanderlinden. 4. Les Loupards, Polka pour piston, Dagnelies. 5. La Rieus». Buol. Stad Aalst. Kermisfees ten van 1884. Festival. Op Zondag 6 Juli aanst., eerste kermisdag, zal onder liet bestier onzer Koninklijke. Maatschap pij van Harmonie a Al groeiend Bloeiend een groot Muziekfeest gehouden worden tot de welke alle de Harmonie-en Fanfaren- korpsen des lands uitgenoodigd worden. De Maatschappijen, welke aan deze feest willen deelmemen zijn gehouden hunne bijtre ding en de titels der dwee stukken die zij zullen uitvoeren te laten kennen aan den heer Edmond Steleman, Sekretaris der Commissie, voor 15 juni aanst. 13 Premiën ten beloope van fr. 800 zullen tusschen de deelnemende Maatschappijen verlot worden. Ziehier de verdeeling lc Premie fr. 150 2® fr. 100 3® en 4° ieder fr. 75 5® en 6® 7° en 8® ieder fr. 50 9® en 10® ieder fr. 25. Drij premiën ieder van 25 franks zullen tus schen de heeren Directors-muziekmeesters verlot worden. Verder worden nog gegund twee premiën; eene van fr. 50 en eene van fr. 25 aan de verst afgelegene .Maatschappijen. Groot Militair Feest Ons Vrij- wiliig gewapend Pompierskorps richt tegen Zon dag 13 juli aanst. Groot Kermis, met mede werkingen onder bescherming vanonsstedelijk Bestuur, een Groot militaire Feest en Cliineesclie Vogelscliïeting in, gevolgd van eene "Velclfeest met ver lichting, in den Hof der Koninklijke Harmonie. Dit Feest tot hetwelk alle de Pompierskorpsen van binnen en buiten het land uitgenoodigd zijn, belooft allerprachtigst te wezen. Eene som van 2000 franks is ter beschikking van de uitvoerende Commissie gesteld om in premiën en prijzen uitgeloofd te worden. De Pompiers korpsen welke, bij vergetelheid, lot hiertoe geen uitnoodigingsbrief mochten ontvangen hebben, worden verzocht zich te wenden tot den heer Polidoor De Paepe, bevelhebber van ons Pompierskorps. Kampstrijd op den Engelschen Biljart. Zaterdag 11. had ter estaminetIn den Bienkorf, gehouden door M. Victor Van den Eynde, de eindelijke Beslissing plaats van den kampstrijd op den Engelschen Biljart. De zaal waar den kampstrijd plaatsgreep was prachtig versierd en verlicht. De heer Camiel Bonner, raeester-tapissier, welke zich met dit werk had willen gelasten, haalde er den mees- ten lof van. Deze kampstrijd, wij mogen het rond weg zeggen, is een der luisterrijkste en merkweerdigste welke wij ooit bijwoonden. De strijd was hevig, doch de meeste vriend schap en hoffelijkheid heersclne onder de mededingers die zich hardnekkig den palm betwisten. Gedurende gansch den strijd lieten verscheidene muziekliefhebbers welke hunne welwillende medewerking verleenden, de schoonste arias uit hun repertorium hooren, 't geen tot de opluistering der feest veel heeft bijgedragen. De kampstrijd gaf den volgenden uitslag MM. Edward Klinckaert en Emiel DePau, overwonnen MM. Meganck Arthur enDe Winter Willem. De twee overwinnaars kampten dan tegen elkander voor den eersten prijs M. E. Te Pau overwon met de punten 48, 48 en 46 te samen 142 tegen 44. 43 en 54 of 141 door M. E. Klinckaert gemaakt. M. A. Meganck won den 3" prijs tegen M. De Winter W, welke den eersten der onderprijzen bekwam. De twee niet toegekende prijzen wierden door 't lot toegewezen aan de heeren Jozef Bomon en Leo Van den Hende. En nu ten slotte, een woord van dankzegging aan de heeren Leden der Bestierende Commis sie, en bezonderlijk aan haren Voorzitter, den lieer juutDo OoniiicK, onder -wier -wijo boloid dezen zoo prachtigen kampstrijd tot groot ge noegen van alle de deelnemers en te midden der grootste vreugde is afgeloopen. (Een mededinger Dijnsdag werd Jan Camu, bijgenaamd de Mugge, te Herdersem op L'eeterdaad be trapt van diefstal eener som van 20 franken. De Mugge ontsnapte doch wierd door de besto lene personen achtervolgd. Omtrent de stokerij van den heer Van Assche te Aelst-Mijlbeke wierp hij zich in de vaart om aan zijne vervol gers te ontsnappen. Doch aan den overkant viel hij in de macht der landlieden van Hof- stade welke hem dan in handen van den veld wachter der gemeente overleverden. |De boos wicht werd naar ons stedelijk gevang gebracht en wierd woensdag namiddag door den heer Vrederechter wegens landlooperij tot 7 dagen gevangzitting en verder tot drij maanden opsluiting in een bedelaarshuis veroordeeld. Jan Camu is gebortig van Aelst, 't is een dier kerel die bij onze politie op 't zwart boekje staatnauwelijks heeft hij 25 jaren bereikt, en reeds heeft hij er ten minste 10 jaren van in 't gevang doorgebracht. Woensdag wierd de Mugge naar Dendermonde overgevoerd, alwaar hij zal ondervinden hoe kwalijk het daar geno men wordt als men twintig franks steelt. De genaamde P. Bogaert, oud 34 jaar, geboren te Sraetlede, wordt door de belgische politie ieverig opgezocht. Hij wordt beschul digd eene moord gepleegd te hebben te Haut- mont, op zekeren Gustaaf De Noo. De brusselsche gemeenteraad heeft in zijne geheime zitting van verleden maandag, meêdeeling ontvangen van de leste schikkingen genomen voor het bezoek van den koning en de koningin der Nederlanden, in het stadhuis. Men heeft de lijst der maatschappijen, die zul len deelnemen aan de manifestatie op de groote Markt, moeten sluiten men telt er 110. Als de vorsten het stadhuis zullen verlaten, zullen zij de maatschappijenen de burgerwacht, in revue passeeren. De plaatsen op het balkon zijn als volgt aangeduid rechts de twee koninklij ke families, hun gevolg, de ministers, de gou verneur, het kollegie en de gemeenteraad. Links de vrouwen der ministers, leden van het kollegie en den raad. Het Broodhuis recht over het stadhuis, is voorbehouden voor de andere uitgenoodigden van het gemeentebe stuur. Achter de burgerwacht zal men eene zekere ruimte houden voor het publiek. De Groote Markt zal versierd zijn met talrijke tro- feën van belgische en nederlandsche vlaggen. Men weet dat 's avonds een koncert zal plaats hebben in het Park en dat deze wandeling schittend zal verlicht worden. Dood van M. De Vadder. M. De Vadder, Senaieur van Brussel, heeft zich maandag gezelfrnoord. De dagbladen der hoofdstad bevestigen dijnsdag dit nieuws. Zie hier wat la Gazette over de zaak meldt. a Dijnsdag morgend, heel vroeg, ontving de brusselsche policie eene depeche van den po- liciekommissaris van Molenbeek, waarin deze verzocht hem te laten weten of M. De Vadder Senateur, zich in zijne woning bevond. Men ging inlichtingen nemen. M. De Vadder was inderdaad verdwenen. Men telegrafeerde onmiddelijk het antwoord naar het politiebureel van Molenbeek. Dit leste melde dan ook aanstonds dat het lijk van M. De Vadder uit de vaart, opgehaald en in het doodenhuis gelegd was. Men snelde ter plaatse en ziehier wat men vernam Rond 4 1/2 ure 's morgens had een bedien de van de Boulangerie Economique, aan den oe ver der vaart, nabij de sluis n. 54, een man ge zien van tamelijk groote gestalte, die, met den rug naar het water gekeerd, zich een schot in den mond loste en achterover viel. De sluismeester, wiens woning zich in de nabijheid vond, kwam aanstonds ter plaatse gesneld. Men begon onmiddelijk opzoekingen te doen en rond 5 ure trok men het lijk van den zelf moordenaar op. In 't eerste had men hem niet erkend. Er be vond zich geen enkel papierken in de zakken van zijn zwarten frak, Hij droeg een ring aan den vinger, De kogel was langs het linker ge deelte van den schedel verdwenen. Dit nieuws was zeer spoedig in de stad ver spreid waar het eene grootte opschudding te weeg bracht. M. De Vadder. Senateur gewezen schepene was een der meest gekende personen iri Brus sel. Het schijnt dat de toestand der verstand vermogens vari den ongelukkige veel te wen- schen overliet. M. De Vadder was Senateur sedert 1870, De Eloilc meldt het volgende over deze droe vige gebeurtenis f M. De Vadder bevond zich aan het hoofd eener groote stokerij en in zijne menschlie- vendheid heeft hij zijn eigen toestand in gevaar gebracht door andere personen ter hulp te ko men die op eene onweerdige wijze misbruik gemaakt hebben zijner edelmoedigheid. Deze droevige toestand was reeds sedert eenigen tijd gekend. De arme man heeft zoo lang gij kon tegen het noodlot geworsteld. In een oogenblik van bovenmatige droefheid, heeft hij eenige regels geschreven om aan zijne fammilie zijne inzichten bekend le maken daarna heeft hij zijn noodlottig besluit ten uit voer gebracht, Niet te vreden van hem ten onder te hebben gebracht, hebben zijne vervolgers bij middel van naamloozo brieven, gezonden naar finan- cieele gestichten,gepoogd zijn krediet te onder mijnen Het parket is met de zaak bekend en naar men verzekert, ontdekt. Wij herhalen het, het is door overmaat van goedheid en ten gevolge van onbezonnen be wezen diensten dat de ongelukkige tot een zoo wanhopigen toestand gekomen is. Drama der Wormstraat te Brussel. Het volkrijke kwartier der Wormstraart te Brussel, werd dijnsdag ten 3 ure, in rep en roer ge bracht, door een drama dat plaats had in het huis n. 45, waar Willem Forton, schoenma ker, oud 50 jaar, en zijne vrouw Anna Stekens woonden. Het schijnt volgens de in omloop zijnde geruchten, dat dit huisgezin niet zeer gelukkig was zij bewoonden een arm kamerken, Dijnsdag rond 2 ure namiddag, kwam Forton thuis, hij was in dronken toestand. Geef mij een halven frank, zegde hij tot zijne vrouw. Gij zult niets krijgen. Ik ben mijn leven moede. Ik wil sterven. Daarop zou de ongelukkige, volgens de ver klaring van den echtgenoot, een broodmes genomen en het zich in de borst geploft heb- hfiii zij viel ten gronde en stierf. Eene aanzienlijke menigte bevond zich voor de woning, waar dit tooneel had plaats gehad, toen de policie aankwam. Willem Forton werd aangehouden en naar het policiebureel gebracht, waar hij het boven staande verhaalde. Dijnsdag avond is het parket tot 8 1[2 ure ter plaatse gebleven. P. S. Forton werd gisteren avond ten 9 ure in gevangenis der Kleine Karmelieten opgeslo ten. Nadere bijzonderhedeu. Wij hebben woensdag herhaald hoe Forton verklaart dat het drama gebeurt is. De ver klaringen zijner zuster, eenige getuigen van dit bloedig tooneel, komen er geheel meê overeen. Ziehier overigens wat Mej. Forton aan den substituut van den prokureurdes konings verhaald heeft. o Ik was bezig het kind te wiegen, gesproten uit het eerste huwelijk mijns broeders, toen deze binnenkwam. Hij gaf zijne vrouw eenige vermaningen. Het is toen dat mijne schoon- zustef, die jaloers was over de genegenheid die Forton voor zijne kinderen uit het eerste huwelijk had, in gramschap ontstak zij was dronken en haar man op de hevigste wijze uitschold. Forton antwoordde niets. Hij ging naar beneden en het is eerst toen hij terug de kamer binnentrad, dat Anna Stekens zich een mes in de borst plofte. Deze verklaring komt ook overeen met die der andere bewoners van het huis. Toen de policie op de kamer kwam, waar dit bloedig tooneel had plaats gehad, zat For ton op een stoel en wrong zich uit wanhoop de handen. Vrouw Forton, die tegen het bed lag, gaf geen teeken van leven meer. Uit het verslag der geneesheeren blijkt dat de dood bijna oogenblikkelijk moet geweest zijn. Wat echter do magistraten getroffen heefl is dat het mes, hetwelk gediend heeft tot den moord of den zelfmoord, terug in de schuif ge legd was. Welnu Forton en zijne zuster verklaren dat Anna Stekens. alhoewel gewond zijnde, nog zelf het mes in de schuif gelegd en zich naar den lavabo begeven heeft, om hare handen te wasschen. Het is daar dat zij gevallen is. Men weet het overige, Het parket, veronder stellende dat er een moord en geen zelfmoord heeft plaats gehad, heeft de aanhouding bevo len van Forton. Geknipt. Een herbergier van de rue Rempart-des-Moines, te Brussel, liet door de genaamden Alf. B. en Ern., D. zijne woning schilderen. Hun voorkomen boezemde hem echter wantrouwen in. Zijne vermoedens werden bekrachtigd door een glazenmaker, die hem kwam verwittigen dat de twee schilders die hij in zijnen dienst had, besloten hadden hem zijne spaarpenningen te ontstelen. De schilders hadden alles in het huis goed nagezien en bemerkt dat de herber gier de gewoonte had zijn geld in een kofferke te leggen in zijne slaapkamer. Welnu, zij had den besloten zich dat kofferke toe te eigenen. De herbergier heild rekening van deze ver wittiging. Hij haaste zich zijn geld op eene ver zekerde plaats te leggen en vulde het kofferke met kwaad ijzer. Hij verwittigde vervolgens de pollicie. Maandag avond rond 8 1/2 ure trad Ern. D. den herberg binen; hij begaf zich naar de binen- plaats en liet zijn medeplichtige, All. B„ die

De Denderbode | 1884 | | pagina 2