MELZXOEI. De tijd van crosses en Vair is te Brussel voor bij, De kiezing van M. Bouvier zal in de kamer betwist worden. Men haalt eenige afdoende feiten aan, die zijne kiezing ongeldig maken. Tien stembriefkes voor M. Mernier, den catholieken candidaat, zijn onwettig vernietigd. Vijftien iwijfelachttge kiezers zijn opgesloten geworden. Men haalt nog een ander erg feit aan, dat een groot gerechtelijk schandaal zal verwekken. Ik zal u later daaroverbijzonderhedenmeêdeelen. Handelsblad. Baldadigheden te Antwerpen. Ruilenbreekerij't Moest er Dijnsdag stor men, in Antwerpen dat was te verwachten. De geuzen, ten minste de schoelie's, die zich met de ruitenbrekerij gelasten, moesten zich wreken, én over de neerlaag van 25 mei, én over de nog verpletterender neêrlaag van dijnsdag. Nauwelijks was de uitslag der kiezing gekend of overal begonnen de Meetingisten feest te vieren. In de stad heerschte er eene algemeene geestdrift. Doch ook de geuzen scholen bijeen. Zij trok ken uitdagend de straten door, en tegen den avond, waren zij volop aan het werk. De vernielingen van 1876 hebben zich dijns dag vernieuwd. Het is ons natuurlijk onmogelijk al de han delingen der geuzen in al hunne bijzonderhe den na te gaan. Wij zullen enkel ter loopseen overzicht der ruitenbrekerij geven. Nauwelijks was dijnsdag in den vooravond het bureel van het Handelsblad gesloten, of eene woeste bende viel er op aan en poogde de poort in te beuken. De koperen plaat met de opschriften Handelsblad en Huisvriend werd letterlijk gehamerd de ruiten werden ingesla gen, even als in de woning van M. Dillen, neven het bureel. De troep die deze bnreelen aanviel, kwam van het Koninksken, waar zij ook de ruiten had ingeslagen. In de Wolstraat zijn er nog ruiten gebroken, onder ander bij M. Vervoort, kleermaker, en in een onbewoond huis, hoek der Wolstraat en Oude Waag. In dat huis, pas opgebouwd, heb ben de ruststoorders eene spiegelruit ingesla gen en de deur ingestampt. Verder zijn er nog ruiten ingeslagen bij M. Wauters, in den AnkerPeerdenmerkt; bij een behanger in de Venusstraatbij eer. schoen maker, Minderbroedersruibij M. Moulard, keizersstraat in den Catholieken Kring, Meir bij M. Diels, Van Schoonbekestraat bij MM. Van Tichelen, Florent Meeus, en in het St- Ignatiusgesticht, Korte NieuwstraatDe Cock- Legrelle, Mechelschen-steenweg M. Baguet, provinciaal raadsheer, Boulevard Leopold M. Lemmens, herbergier, hoek der Keizers-en Gratie-Kapelstraten, in den gymnas van den Catholieken Kring en het lokaal der Grondwet telijke Conservatieve VereenigingOtto Venius- straat in een huis der Lozanastraat, in het gesticht der paters Jesuiten, Kunstlei, enz., enz., enz. Bij M. Witteveen, provinciaal-raadsheer, in de Mutsaardstraat, werden de ruiten verbrij zeld en de gordijnen afgerukt. De bende die het huis van M. Witteveen aanviel, scheen onder 't bevel te staan van een persoon die zich in een rijtuig bevond. Toen de aanvallers aan het huis kwamen, wezen zij op den kope ren plaat en zegden hier is het. De persoon in het rijtuig knikte toestemmend en tooDde hun in zijnen hoed een nummer 5, (het nummer van het huis). Daarop begon de vernieling. De ruiten werden ingeslagen, de gordijnen afgetrokken en de blinden uitgerukt en meege nomen. Er is slechts een stuk van overgebleven. De bandieten hadden het vooral gemunt op een venster der eerste verdieping, aan welk gewoonlijk M. Witteveen vader, die sedert lang reeds ziekelijk is, zich bevindt. Gelukkig was M. Witteveen dijnsdag buiten. Op zijn stoel neven het venster, heeft men na het tooneel van dijnsdag, verscheidene steenen gevonden. In het prachtig huis van M. Moretus, Quin- ten-Metzijslei, werden de ruiten uitgeworpen en het rijk versierde huis beschadigd. Ook onze confrater l'Escaut, Meistraat, werd aangevallen door eene bende, die van de Oude Vaartplaats kwam en die de Marseillaise zong. De kwaaddoeners rukten de vlag af, welke aan het bureel van den Escaut uitstak, scheurden ze aan stukken en bonden ze als sjerpen om den als. Na die heldendaad, zakken zij langs het Hop- land af, doch hier wachtte hen eene afstraffing, die zij voorzeker niet zullen vergeten. De bazin der herberg, op den hoek der Kolve- niersstraat en het Hopland, Mad. C..., prong verontweerdigd tusschen de plundenaars, en te midden der toejuichingen van het toegesnel de volk, rukte zij een der roovers een groot Stuk der vlag van den Escaut uit de handen. Waar de geuzen het ergste huis gehouden hebben, dat was in het Kristallen Paleis, bij M. Van Boughout, op den hoek van den Mechelschensteenweg en de nijverheidslei. Omlremt 10 ure 's avonds hebben de geuzen dit koffiehuis aangevallen, waar personen van alle partijen en standen, burgers en officiers, vereenigd waren. De woestaards grepen de ijzeren stoelen, die aan de deur stonden, -en sloegen er meé de vitrienen in. Er is in het Kristallen Paleis ontzaggelijk veel schade aan gericht. De bende, die 2 a 300 man strek was, wilde zich vervolgens naar de woning van M. Core- mans, Montebellostraat, begeven, doch die straat was door de burgerwacht afgesloten, zij rukte dan op de naar de Warand, waar zij bij Jacob Harsman, den ouden Vlaming, de ruiten én sloeg. Bij M. Kennis, provinciale raadsheer, die naast den burgemeester woont, heeft men ook men steenen geworpen. Voor de deur zong inen, ter eere van M. De Waal, het ongediert. Ziedaar een klein overzicht van de ruiten- brekerijen van gisteren avond. Wij zullen niet breedvoerig uitweiden over de anderen schanddaden in den dag gepleegd. De geuzen waren razend en er moet hun dus wat vergeven worden. Iets dat algemeen besproken werd, was het gedrag der weezen jongens. Men zag ze in den vooravond met blauw bloemkens rondloopen en de meetingisten uitdagen. In den namiddag, omtrent 5 ure, werd de Orde wacht der Meeting, welke met muziek en vlag over de Groenplaats kwam, door een ben de geuzen aangevallen. Deze mishandelden de meetingisten, sloegen de muziekinstrumenten aan stukken en namen de vlag af. De meetin gisten hebben zich echter moedig geweerd en namen hunne vlag terug. 's Avonds hadden de anarchisten eene mani festatie ingericht. Zij trokken met muziek en eene roode vlag aan 't hoofd, door de straten der stad. Zij hadden een transparant bij, met het opschriftleve de vrije gedachte, weg met den godsdienst.» Omtrent 10 ure wilden zij de Groote Markt opkomen, doch zij werden tegen gehouden door de gendarmerie te peerd. De anarchisten sloegen met hunne fakkels op de peerden, en wierpen met steenen riaar de gendarmen. Een dezer werd zelfs gekwetst. De gendarmerie chargeerde en de samenscholing was spoedig uiteengedreven, Het schijnt dat eenige der manifesteerders gekwetst werden. In de Keizerstraat is ook eene samenscho ling van geuzen, door de gendarmerie uiteen gedreven. En nn zal men vragen, welke maatregelen waren tegen dat alles genomen Ho er waren er velen genomen. De Gendarmerie onzer stad, was vooreerst versterkt met 50 man tevoet en 30 man te peerd. Al de troepen waren in de kazernen ge- gekonsigneerd. De speciale korpsen der burgerwacht waren ten 5 ure onder de wapens gekomen. Ten 7 ure kwamen de gendarmen en de pompiers op straat. De infanterie der burgerwacht werd ten half acht opgeroepen. De kompagnies werden zoo wat overal ver- sprijd omOm niets te doen. Nergens heeft de burgerwacht eenig goeds kunnen verrich ten, tenzij aan de Montebellostraat. Een kwaad was er nog bij, namelijk dat daar waar de burgerwacht stond, het volk bij een schoolde, om de jefkenste gaan bewonderen. Wat de gendarmerie betreft, zij heeft moe dig haren dienst gedaan. Te middernacht verscheen generaal David op de Meir en deed de jefkens optrekken tot aan de Leystraat. Daar bedankte hij de garde- civiek voor de opoffering, enz., enz., waerna het lang verwachte rompezles rangs weerklonk Die woorden waren nog niet uitgesproken, of de burgerwachten gingen in allerijl uiteen, on der het zingen van den... den Vlaamschen Leeuw. De wind is gekeerd, zegtM. Malou. Ten 2 ure na middernacht was alles stil en de speciale korpsen mochten toen ook naar huis keeren. De burgerwacht heeft zich op meer dan een punt schandalig gedragen zij, die de orde moesten handhaven, riep het hevigste a bas les calottins. Aan het Groenkerhof kwam een muziek, een bataillon burgerwachten tegen, en terwijl deze dachten meteen Meetingmuziek te doen hebben, werd het terug gestooten en beleedigd. Toen men echter de kartel zag. en bespeurden dat men met socialisten te doen had, keerde de kaart en men riep vivant les gueucv. En dat waren de voorstanders van de de orde Er zijn daar rechts en slinks slagen gevallen, en onder ander kreeg een officier een slag van eenen werkman. Baldadigheden te Brussel. Men had aangekondigd dat de avond van II Juni heel woelig en ruststoorend zou ge weest zijn, en inderdaad hij is het geweest. 't Was 8 uren, de Onafhankelijken waren ter estaminet Au Sac vergaderd om hunnen roemrijken triomf te vieren en dreven zelfs de onbeschaamdheid zoo verre hun lokaal te ver lichten. De menigte schoolde weldra voor het lokaal bij een, doch men bestatigde geene vijandelijke betoogingen. Slechts hier en daar hoorde men het geroep van A bas la calotte't welk door 't volk' onmiddelijk beantwoord werd met de kreten A bas la carotte A bas les bleus 'T waren de studenten der-vrije universiteit die 't meest hunnen duivel uitlieten. Reeds lang hadden de studenden als echte bezetenen staan huilen, toen er steenen geworpen wier pen naar 't lokaal der Onafhankelijken, waar niemand meer was. Een signaal werd gegeven en het tooneel ver anderde. Vier trompetters te peerd komen stapvoets afgereden van de binnenplaats des .stadhuizes. gevolgd van geheel 't eskadron der burgerwacht te peerd. Nauwelijks hebben de liberale schreeuwers het gedrempeld der peer den gehoord of ze zetten het op eene ijling- sche vlucht,denkende dat zij door het regiment gidsen gaan overvallen worden. Op min dan vijf minuten lijds is de groote merkt gansch ontruimd de groote liberale helden waren als bij tooverslag verdwenen. De uiteeneedrevene studenten hervormden hunne rangen en begaven zich naar de Liets- plaats te Schaarbeke om er, naar zij zeggen, de plundering van een liberaal koffijhuis te wreken.Doch depolitievan Schaarbeek waakte. Zij heeft een afdoende maatregel genomen, om de ruststoorders tot de kalmte terug te brengen. Aan het uiteinde der Brabantstraat staan twee bedienden der waterleiding, met de lans in de hand. De stoet nadert, zegt de cor respondent van 7 Handelsblad, 't Is iets indruk wekkend, die zwarte massa die vooruit rolt als een dreigende golf, en eensklaps moet men zijn buik vasthouden van lachen. Men hoort iets knetteren, twee waterstralen springen en de manifesteerders worden weldadig besproeit. De studenten maakten met hunne natte kazak rechtsomkeer en begaven zich naar de Natie plaats. Hier verdeelden zij zich in twee groe pen. De eene groep gaat manifesteren aan 't collegie St. Louis. Er werden met steenen geworpen. De politie doet moedig hare plicht, doch was machteloos om de samenscholing uiteen te drijven. Nu, zie de belgische jagers komen au pas de charge op de ruststoorders af, en in een oogwenk is gansch den Boulvard Botanique afgekeerd. De studentjes zijn weer op de vlucht. De jagers gingen post vatten te midden van deu Boulvard en rond 2 uren was alles rustig. De tweede groep had zich naar de parochi- anenstraat begeven onder 't uitbrengen van de kreten die men kent. Wij laten hier het woord aan den bezonde- ren correspondent van 7 Handelsblad. Aan den inkom der straat reeds, riep men bij Goemaere bij Goemaere Helaas, jongens sedert lang reeds heeft de goede en betreurde Henri Goemaere zich niet meer met u te be kommeren en hij rust in den Heer, dien hij hier op aarde zoo goed gediend heeft. Zijne zaken zijn overgenomen door M. Victor Palmé den beroemden uitgever der Bolandisten. De nieuwe boekhandel is geen boekhandel van strijd, noch polemiek. Niels wees hem aan aan de woede der vernielers. Zij is bestuurd door M. Albanel, eenFranschman, die hier algemeen geacht wordt. In den zomer verblijft M. Albanel te Ukkel met zijne vrouw en zijn dochterke. Het was bijna tien ure, toen de bediende, die gelast was met de wacht, wakker gemaakt werd door een verschrikkelijk rumoer.... Men was beneden volop aan 7 werk.... Om dezen brief niet te lang te maken, zal ik u dit laf tooneel niet breedvoerig beschrijven wij zul len er overigens moeten op terug komen. Ik zal er mij bij bepalen te zeggen, dat de groote inrijpoort ingestampt is, de glazen deur in stukken geslagen, geen ruit in den voorgevel is geheel gebleven de boeken werden schan delijk geplunderd, in stukken gescheurd de plaat van het huis letterlijk omgewrongen als een stuk karton. Te midden van de straat liggen de afgerukte blinden. Dat helsch gewoel heeft een kwartier ge duurd.... En geen policieü! Geen burgerwach ten Er was noglans een geel leger op de been in de verschillende posten der hoofdstad. Wan neer alles gedaan was, heeft men het oude liêke wéér zien herbeginnen de rijtoeren van onze dappere cavalerie, waarvan de helmen. met donderschermen, de bewondering der gapers verwekken de ontzagwekkende beve len der officiers, het heen en weêr loopen van den verschrikkelijken kolonel van de staf M Allard.... 't Is belachelijk, belachelijk Eindelijk wanneer de oproermakers dachten dat de zaak kon ernstig worden, zijn zij weg getrokken, aan de openbare macht de eer latende van te legeren en te waken op de schouwplaats hunner walgelijke aanslagen. M. Albanel is verwittigd door eenen bode, die onmiddelijk naar Ukkel gezonden werd. Hij heeft 's anderdaags eene klacht ingediend bij den gezant van Frankrijk. De liberale manifestatie te Gent. Dat er dijnsdag avond ruzie zou geweest zijn was te verwachten. Sedert 44 dagen hadden de bladen der liberale partij de rustige burgers schrik willen aanjagen, door hen te bedreigen met zonneslagen eii andere spontanéités foudroy- antes. Overigens, wij weten bij lange onder vinding, dat die partij nooit met kalmte de uit spraak van het land kon vernemen. Maar wat verschil bij andere kiesdagen Alle gematigde lieden waren over den uitslag der kiezing verheugd en het was maar hier en daar een persoon die veel voordeelen genoten heeft, die nog de verdediging der gevallenen genomen heeft 'I Is nu niet meer dat men het volk voor een borrel of eenig geld met kas seiën zou doen werpen. Het waren dus maar een troepke jonge studentjes die wanorde verwekten. Om het gansche studentenkorps niet te verwarren met eenige kinderen, die hier het zuur gewon nen geld hunner ouders in ledigheid verslem peren, zijn wij gelukkig te zeggen, dat de bende maar uit een hondertal jongens bestond. Met opgeheven stokken zijn zij rond zeven uren voor den Catholieken Kring gekomen daar hadden zij, zonder de bezweringen van het bestuur van den Kring, die de opgewonden katholieken tegenhield, eene verschrikkelijke davering gehad Alles heeft zich echter bepaald bij twee studenten die wat slagen gekregen hebben. Inmiddels was de policie bijgekomen, die de Poel heeft doen ontruimen. De talrijke volks menigte was vijandig aan de ruststoorders, die dan ook uitgejouwd werden. Van daar trok de bende naar den kring der katholieke studenten, Klein Turkije. Dejongens van het licht staken onderweg hunne zakken vol steenen. Op de Koornmarkt riep hun een liberale herbergier toe Het zijn dommerikken van uwe soort, die ons in den pot geholpen hebben. In het lokaal der studenten werden eenige ruiten gebroken. Naar de Jesuieten riep een der manifes teerders. Wij gaan ze vermoorden Haasten wij ons te zeggen, dat zij volstrekt niemand vermoord hebben. Zij hebben in het klooster en in de kerk vijf groote en twaalf kleine ruitjes gebroken. Ook in het'huis van M. den Senateur Lam mens, in de school van St-Vmands, in het klooster en later in het bisdom en in den Catholieken Kring, alsook in sommige maat schappijen der buitenwijken en der voorge- borcl.ten, zijn te saam een vijftigtal ruiten uit- De policie heeft zooveel in hare macht was, de rustige burgerij tegen die aanrandingen be schermd. Politieke Sterfgevallen. De Bien Public kondigt de dood van zijnen vriend bv.-. Pieter Van Humbeeck aan. Hier ligt het kadaver, zegt het blad, dat slechts vraagt om in den put gerold te worden.... Daar ligt hij nu, verslagen.... bleek.... met stof bedekt. Triestig voorbeeld van 's werelds ver gankelijkheidZijn ministerie sterft met hem.... Hij zal de eerste en de leste minister van onderwijs in België zijn.... De scribenten van zijn luilekkerland zullen.... de leeren lap pen, waarop zij zoo lang hunne achtbare cen trums gedrukt hebben, als kroonei: op zijn graf leggen.... Nog een ander slachtoffer. Daar ligtbr.-. Olin van Virginal, minister der omtriggelingen.... Ongelukkige kiezingslocomotief is te Nijvel gebroken en heel de trein, door den sleeper voortgetrokken, is van de sporen gevlogen.... Een enkel, M. de Vrints was gered, maar eilaas wat zag hij er jammerlijk uit.... R.I.P. En wat kip-kap van van burgemeester, die door de kiezer zijn ge-ëcharpeerd geworden. Te Brussel ziet men in een enkelen put liggen de doktrinairs, de prograssisten daar liggen arm in arm Janson en Jottrand, Robert en Washer, Gouvreur en Féron.... Zij liggen broederlijk bijeen.... de dood kent geen vijan den meer.... Och, neen.... Daar ligt een kind tusschen de dooden men herkent het aan zijnen valhoed.... 't Is bébé Vanderkindere.... Arme kleine, zoo jong sterven, zoo jong door de ongenade zeis van het kieskorps wegge- meid worden, zelfs vóór de jaren van ver stand.... Pleuron, mes Frére, laat ons huilen! Twee overlevenden dwalen gelijk Ames en peine, gelijk verdrukte zielen over het slagveld, Wat zijn ze doodsch wat zien ze er mistroo- l stig uit't Is M. Tesch en M. Bouvier doch M. Tesch zal zich troosten hij heeft veel bonnes actions in portefeuille. M. Bouvier, van zijn kant, zal de troost heb ben van nog altijd in den parlemantairen cir que den rol van Auguste te mogen spelen. De galerij is dankschuldig aan de liberale kiezers van Virton. Men moet toch wel blijven lachen en wij die zoo geerne lachen Te Antwerpen is dijnsdag avond de volgende doodkaart verschenen De ministeriele viervoeters, De Beschermelingen van de Pelserij De Ridders van het ongediert De Crucfie Wallonne, laten met innige droefheid weten dat hunne Teergeliefde la calotte libérale, overleden is te Antwerpen, den 10 Juni 1884, van eene gapende wonde aan het Giletzakske, gecompliceerd met eene zware Elevatorsont steking en verschillige bederfelijke ontbinden de symptomen, zooalsdrukkende lasten, 30,000 reservisten en andere kazerne slaven, hangarstollen, enz. Voor hel oogenblik zal er eene simple uit vaart plaats grijpen te Brussel in het Paleis der Natie, maar den definitieven Lijkdienst zal gecelebreerd worden, te Antwerpen den zondag 26 october aanstaande. Eene traan voor de calotte libérale zaliger. En is zij niet zalig Dan is zij toch uit de voeten. Ps. 295 v 89. Te Aelst. De tijdingen onzer calholiekc overwinningen bijna overal, werden door onze Aelstersche bevolkingen met vreugde begroet. De nationale vlag en ook hier en daar de pausellijke werd bijna overal aan de buizen der catholieken geheesehen. Rond zes uren wanneer de uitgestrektheid van den catholieken triomf gansch was gekend, klom de heer R. Van dc Maelc, onze verdienslrijke beiaardist, de trappen des torens van ons oud-Belfort op, en liet de blijde tonen van onzen beiaard over de stad heên vlieden om onze verlossing van de liberale slavernij te begroeten en te verkondigen Onmiddelijk begon men met dc plaatsing der trans paranten voor de vensters van 'l lokaal van den Kring L'Union en van 't koffijhuis Au Pavilion onze zegepralen en 't getal der catholieke meerder heid in de Kamer verkondigende. Rond 9 uren riebte onze Koninklijke Maatschappij van Harmonie een fakkeltocht in aan den welken duizenden onzer medeburgers zonder onderscheid van maatscoappelijken stand deelnamen. De geest drift beschrijven welken onder ons catholieke volk heerschte is, om zoo te zeggen, onmogelijk. Alle de strijd-en triomgezangen van den Bokkenrijderstijd wierden herhaald. De strophe 1Vu is 7 naar onzen zin, Bara vliegt den ketel in 't welk op een der transparanten aan 't Koffijhuis An Pavilion voorkomt, werd door duizend mon den te gelijk, op een volksaria gezongen. Rond 11 i/2 ure ging de stoet uit een zonder dat de goede orde een oogenblik had gestoord geweest. Doch geen wonder, niet een enkel liberaal was zelfs met 't sterkste vergroot glas ergens te ontwaren. De liberale beeron waren allen, als van den donder ge. slagen, in hunne pijpen gekropen. Nu,was er geen levende ziel te zien voor't estaminet Au Café Beige de officiëele schoolmeesters van binnen en buiten de stad zaten nu niet Van 7 Onge diert te brullen gelijk in 1880 en 188*2 Neen,er zalen nu vele van die helden thuis, te medileereu over de vergankelijkheid der aardsche zaken De ongediplomeerde van Meirc, was nu de officiant niet der catholieke begravenis Neen, neen, al de officieclc overmoed zelfs van daags te voren nog, was nu gekoeld en men dacht aan den dag van mor gen, aan de belooning van zes jaren terging, ver smading en verachting der Overheden. Een ooggetuige verhaalt ons dat de officieelen Ier omstreken van Erpe-Meire zich dijnsdag in eene her berg nabij destalie hadden vergaderd om er'l nieuws van de kiezingen af te wachten, en indien het hun meeging, van daar des avonds op onze stad af te zak ken en hier te komen manifesteren naar gewoon te. Die heerschappen waren aan het boUpel. De eerste nieuwstijdingen waren slecht voor hen; de liberalen waren geklopt te Oostende, te NeufchA- teau, te Marche, enz... Men begon weldra ie bemer ken dat ze driftig wierden de eene bolde veel te kort, de andere speelde in 't gat... Nu, namate hel nieuyvs altijd slechter om slechter wierd, werd er ook slechter om slechter gebold.... Doch eindelijk kwam de genadeklop toe: Antwerpen,Brussel,Nijvel, Brugge, Leuven, Philippeville overal triomf der Ca tholieken Deze lijding sloeg de officieele bolders zoodanig uit hun lood, dat zij de bollen uit de han den lieten glippen en gelijk den wind de herberg binnenvlogenVijf minuten daarna stonden er zes tegelijk met de broek in de haud aan 't gemak huisje,.. doch het Kwam hen zoo dapper opdat zij, het niet langer konden uitstellen en trokken naar den boomgaard alwaar zij zich langs de haag op eene rekke plaatsten om aan hunne subiete behoefte te voldoen. Tableau Men verzoekt ons de aankondiging van de volgende verkooping Bij sterfgeval der liberale Kalot. Openbare Veiling van een nieuw Poneypaardje, met rijtuig en harnassuur, (zweep in de hand.) te Al Oost. Deurwaarder Jong te peerd, ond te voet, te Al Oost, 7,al ten verzoeke van Messire Trofschaard, heere van Verwaandheid, Paternoslergem en andere plaatsen, bekijker der loörikken opeters des Lands, enz. enz overgaan tot de openbare ver kooping van een onlangs nieuw poney paardje met rijtuig en harnassuur, (zweep in de hand.) Gewone voorwaarden en comptante betaling. Elk zegge het voor!. Dijnsdag avond waren de liberale herbergen hier reeds vau voor het tien uren sloeg gesloten. Hel estaminet Au Matelot alleen was nog verlicht uit oorzake dat de club der liberale Melkbaardjes er nog aanwezig was.Die liberale snullen die in den dag nog met de blauwe koornbloem aan 'l kuopsgat hepen, zaten elkander daar te aanschouwen gelijk de uilen, van tijd tot tijd onder het lossen vaD eenen diepen zucht, eenen droevigen blik werpende op de trans paranten met beleedigingen tegen de catholieken die zij hadden doen bereiden en die nu voor hen het voorwerp der spotternij van 't publiek waren gewor den... Maar.... kom, kom, laat die snullen maar loo pen. Pellepalat. - Hypolitte!.... mon ami, quelle jille Quelle épouvantable pille Azoo nen dop, 't is om er onder te kreveren Brrrrr 'k word ijs koud als ik er aan denk Brrrrr Draai/lik. AvocatOns ongeluk is groot Adieu, mijn deurwaarderschap Adieu PeUépatal. Hypolitte wat wilt gij daar van spréken... ge weet ge wel, jonge, dat het nietgenoeg van gelijk een machien kiesreklamen to kunnen onderteekenen om deurwaarder te kunnen worden, men moet een examen doen.... g'hebt eens gepro beerd en eene felle buis gekregen. Laat mij klagen Draai/lik. Laat hem klagen 1... Moest ge mis schien vrederechter worden!.... Ah! 'k kreeg een buis ge vangt ge vandaag al eeH groolere Ah Ah Ah Pellepatal. Bypolille, vous m'insultez dans mon malheur Ja, vrederechter moest ik worden raeds had ik den voet in slegelijzer, maar!.... nu is 't Adieu mes beaux réves Ja. adieu is 7 nu met mijn vrederechtersehap met draaiken en al Moest ik mij daar voor nu toch aan de kiesreklamen zoo aftob ben t Is droef, droef en zeker droef voor ons, Hypolitte.... Allons, vriend, ik trek ervan door, ik ga in den slaap den troost zoeken die ik heden nor- gens vinden kan De twee vrienden drukken zich de hand en verla ten zich vol droefheid Donderdag avond werd door onze Koninklijke Har monie nogmaals een fakkeltocht ingericht om onze overwinningen van 10 Juni te vieren De menigte welke er aan doelr.am, was nog talrijker dan Dijns dag. Oud en jong. arm en rijk, verdrong zich in de rangen. De stoel stelde zich om 9 uren in beweging en bezocht zonder de minste wanorde de verschil lende kwartieren onzer slad. Onmogelijk is het ons den geestdrift te beschrijven welken onder de jube lende menigte heerschte. Hier zong men de Bok is naar boven daar de Vlaamschen Leeuw, ginter 7 Is naar onzen zin, enz dit alles gemengd met de kreten van Leve de catholieken A bas la calotte libé rale Weg met de bloedwetWegmei de nationale reserve Weg met de liberale opeters Toen rond II uren desloet de Groote Merkt over trok, wierd er van uil het estaminet Au Café Beige» met een pintglas geworpen, 'l welk ir. den rug van een der muzikanten terechtkwam. Hieruit ont3tond eenige wanorde. De dader, een der verachtelijkste schoeliën onzer stad,werd door de politie vastgegre pen en naar 'l gevang geleid.. Deze kerel was in slaat van dronkenschap, en had zich met het opzicht van wanorde te verwekken vroeger naar 't estaminet Au Comte d'Egmont begeven Doch hij vondt er geene ondersteuning bij de liberalen die er tegen woordig waren en vioog de deur uit. ..Van daar begaf hij zich Au Café Beige alwaar hij door twee libe rale snotbekken werd beschonken met bier en ge- never en tot buitensporigheden aangehitst.... Waren de catholieken geene goede jongens, ze zouden die twee liberale snotbekken, die waardige afstamme lingen van den Predikant van 'tjaar één, en de ver achtelijke schoelieeens nen dans doen gaan hebben.. Doch neen, de catholieken zullen zich wel wachten zich aan die jannen vuil te maken. Hsdden die twee liberale stinkers op den toren gezet geweest in plaats van de schoelie, 'l ware maar rechtveerdig. Na deze voorval werd de Café Beige» gesloten of ten minste 't licht uitgedraaid Eenige liberalen hieven er zitten zonder licht, de anderen, de Club der liberale melk baarden, trok naar zijn lokaal Au Matelot. Verder hadden er hier en daar nog eenige onbe duidende twisten of krakeelcn plaats.... De stoet ging uiteen, de manifesteerders verdeel den zich in de herbergen rond de Merkt en gingen rustig naar buis Later in de nacht werd de vlag aan 't gesticht van St. Martinus op 'l Esplanadeplein afgerukt en ontsto len. Een ruit werd ook met een steen ingeworpen bij onze confrater 'l Land van Aalst. D6 politie heeft een onderzoek over deze feilen ingespannen en of bet lot iets zal leiden, valt sterk te betwijfelen. Dijnsdag namiddag wierden eenige onzer vrienden op de Groote Merkt te Brussel aangerand door eenen verhongerden rijger die, over eenige jaren, langs hier kwam overgewaaid. Die hongerige rijger be weerde, {dat men hem beleedigd hadmaar zij bekommerden zich met den veracbtelijken vogel niet en gingen hunnen weg voort. Door het gedrag moesten onze vrienden, om zich een weg te banen, de eene achter de andere gaan, en de laffaard liet dezen passeren die hij vreesde en randde dan den laalsten aan, een persoon, die niet in staat is hem't minste kwaad te doen. Ware het op eene andere plaats voorgevallen,'k geloof dat er met dien laffen vogel een spelleke zou gespeeld zijn geweest dat hij lang zou onthouden hebben. In alle geval uitgesteld is niet kwijt gescholden, in andere woorden, schuld moet betaald worden. Begrepen verachtelijke vogel Zou baror. Fricandon ons niet willen zeggen, wie er dijnsdag te Brussel in den Amigo wierd ge- duwen Allons, baron, een antwoordje. Ministerie. De Moniteur van Don derdag kondigt aan dat de liberale ministers hun ontslag in de handen van Z. M. den Koning hebben neergelegd. 't Wierd tijd....'t kiezerskorps had immers luid genoeg geroepen Weg met de oude liberale kalot I M. Malou is door Z. M. den Koning gelast het nieuw ministerie samen te stellen. Tegen strijdig met geen in 't publiek verteld wordt, heelt Z. M. de Koning aan M. Malou, geene voorwaarden gesteld betrekkelijk de Nationale Reserve, die veroordeeld blijft. Volgens inlichtingen aan goede bron geput zou het nieuw ministerie samengesteld worden als volgt M. Malou, voorzitter, minister van buiten- landsche zaken M. Woeste, minister van 'tinwendige; M. Beernaert, minister van openbare wer ken M. Jacobs, minister van financiën; Het ministerie van openbaar onderwijs zal Afgeschaft worden. Het Staatsonderwijs zal, zooais vroeger, door het ministerie van inwen dige beheerd worden, Tot hiertoe worden geene titularissen aan geduid voor de ministeriën van justicie, van oorlog en van landbouw en koophandel welk laat3te gaat ingericht worden. Als minister van landbouw spreekt men van M. de Moreau van Namen. Te Brugge, nam de heer Willem Van Ren- lergem van Ruddervoorde een nog kloeke man welke den ouderdom van 102 jaren bereikt heeft, deel aan de kiezing. Zijne grootste vreugde, was zegde hij, van in zulken ouder dom nog te hebben kunnen meêwerken aan de afkoking der maconnieke geuzen. Men meldt dat de liberale gouverneurs van Antwerpen, Henegauw en Oost-Vlaanderen, reeds hun ontslag zouden ingezonden hebben. De liberalen beweren dat zij slechts zijn gevallen onder de samenzwering der catho lieken, hunne grootste vijanden, en der mis noegden, maar dat de liberale politiek niet werd veroordeeld. Goed, maar zeg eens, heeren liberalen, waaruit is die misnoegdheid anders voortge sproten dan uit de politieke handelwijze van 't liberaal ministerie, 't welk om de liberale princiepen overal te doen zegepralen en te bevestigen tot de onrechtveerdigste wetten, tot de schandelijkste dwingelandij en tot de ongehoordste geldverspillingen zijn toevlucht nam Het kiezerskorps beeft tegen dit alles zijne stem laten hooren en de libérale politiek plechtiglijk tot der dood veroordeeld

De Denderbode | 1884 | | pagina 2