/.ie Annoncen Ven- ditiën Hooigras enz. op 4° bladzijde. zonde deel des kiezerskorps mogen rekenen en zal zijne toestand onverdelgbaar blijven. Het volk wenscht zijne vrijheden en vooral zijne godsdienstige vrijheden terug te winnen, de liberale misbruiken te zien verdwijnen het wenscht ook vermindering van lasten en vooral geene verzwaringen meer in zake van militie!... Zietdaar wat het volk wenscht, en indien die wenschen volbracht worden mag het nieuw ministerie over een langdurig bestaan verzekerd wezen Ontbinding van den Senaat. De Moniteur van woensdag bevat het konink lijk besluit, gedagteekend van 17 juni en tegen- geteekend door M. V. Jacobs, minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, waardoor de Senaat ontbonden wordt. De kieskollegiën van al de arrondissementen des koninkrijks zijn bijeengeroepen op dijnsdag 8 juli, ten 9 uren 's morgens, om over te gaan tot het kiezen van het hun toegekend ge tal Senateurs, alsook van de Volksvertegen woordigers, die benoemd zijn tot minister». De candidaten moeten voorgesteld worden vóór donderdag 3 juli. In geval van balloteering, zal de stemming zonder nieuwe bijeenroeping der kiezers plaats hebben op dijnsdag 15 juli aanstaande, ten 9 uren 's morgends. De Kamer van Volksvertegenwoordigers en da Senaat zijn bijeengeroepen op dijnsdag 22 juli aanstaande. Ziehier hoe de Senaat op het oogenblik zijner ontbinding samengesteld was Provincie Antwerpen. Antwerpen. Conservatieven. Liberalen. Cogels-Osy. Van Havre. Biart. Everaerts. Mechelen. Graaf d'Ursel. de Cannart-d'Hamale. Turnhout. de Merode-Westerloo. Provincie Brabant. Brussel. Allard IndependentPiron-Van der Ton. Van Schoor. Bischoffsheim. Vaucamps. Graaf de Renesse. Graux. Crocq. Leuven Michaux. Willems de Wespelaere. Nijvel. Pigeolet. Verheyden. Provincie West-Vlaanderen. Brugge. Van Ockerhout. De Crombrugghe. Kortrijk. Baron Bethune. Lammens. Dixmude. Baron de Coninck. Oostendeen Veurne. De Limburg-Stirum. Boesselare. Solvyns. Thielt. Baron d'Anethan. Yperen. Surmont-de Volsberghe. Provincie Oost-Vlaanderen. Gent. Lippens. Van den Kerkhove. Verhaeghe. Story. Aalst. Leirens. Van Vreckem. Audenaarde. Baron Pycke. Eecloo. B" t'Kint de Roodenbeke. St.-Nikolaas. Burggraaf Vilain XIIII. Graat de Bergeyck. Dendermonde. Graaf de Ribaucourt. Provincie Henegauw. Bergen De Thuin. Tercelin. Hardenpont. Ath. Lepoivre. Charleroi. Balisaux. De Wandre. Piret. Soignies. Pennart. Boël. Thuin. Haussy. Doornik. Macau. Bonnet. Provincie Luik. Luik. Braconier. de Looz-Corswarem. Montefiore. d'Andrimont. Hoei. de Lhoneux. Verviers. Laoureux. Collet. Borgworm (Waremme). B0,deSelys Longchamps Provincie Limburg. Hasselt. Van Willigen. Tongeren. de Borchgraeve. Maaseyck. De Grünne. Provincie Luxemburg. Arlon, Bastogne en Marche. Orban. de Limburg-Stirum. Neufchateau en Virton, De Loen d'Enschedé. Provincie Namen. Namen. d'Aspremont-Lynden. de Namur d'Elzée. Dinant. Baron d'Huart. Phxlippeville. Baron de Labbeville. Kiezingen. Bij koninklijk besluit van 19 Juni, wordt bevolen dal gelijktijdig met de kiezing der Senateurs, zal overgegaan worden in 't arrondissement Namen tot de benoeming van twee Volksvertegenwoordiger in vervan ging der heeren de Montpellier en de Bruges en in 't arrondissement Brugge van een volksver tegenwoordiger in vervanging van M. ridder Buzette. Weg met de Dwinglandij M. Woeste minister van juslicie en M. V. Jacobs, minister van inwendige, kondigen elk eenen omzendbrief af, in beide talen vlaamsch en fransch, die een einde stelt aan de dwinge landij der bezondere commissarissen, door 't gevallen ministerie der volksplagers aange steld. Gij zult dus, schrijft M. Woeste aan de gouver- neurs bij het ontvangen dezes, de bijzondere kom- missarissen, gelast met de eene of de andere zending bij gemelde gestichten, gelieven te verzoe- ken aan dien last geen gevolgle geven lot wanneer mij verslag daarover gedaan zij. Er zal niet anders mogen gehandeld worden dan indien de belanghebbende instellingen, ten ge- volge van de opschorsingder aktie dier bijzondere kommissarissen, aan schadevergoedingen zouden bloodgesteld wezen. Gemelde kommissarissen zullen de processen, die zij namens de openbare gestichten hebben ingespannen, ook niet mogen voortzotten voor- aleer ik daarover hebbe beslist. Ik verzoek u, mijnheer, hun, zonder uitstel, het bovenstaande te willen meededen. De heer minister van binnenlandsche zaken en onderwijs, straft op zijne beurt het stelsel der bezondere commissarissen af en geeft aan de gemeentebesturen de vrijheid weêr die hen door liberale autokraten was ontstolen. Het ministerie, dal uit de laatste kiezingen ont- staan is, wil de vrijheid der gemeenten in den breedslen zin, eerbiedigen gij zult dus gelieven bij ontvangst van dezen omzendbrief, de bijzondere kommissarissen, welke door u met eene welkdanige u zending zouden gelast zijn, uit te noodigen daaraan geen gevolg te geven, vooraleer ik daaromtrent ge- raadpleegd zij Ik verzoek u de uitvoering van al de maatregelen welke door u of door uwe ondergeschikten aan de ge- meenten zijn voorgeschreven, op te schorsen indien het u nog niette Iaat isom anders te handelen, zou er moeten eene aanbesteding of een soortgelijke maatregel beslaan, van aard om, in geval van op- schorsing der werken, aanleiding te geven lot schadevergoeding. Oc gemeenten die, bij uitdrukkelijk bevel van het vorig Staatsbestuur of van zijoe vertegenwoor- digers, rechtsgedingen hebben begonnen, moet ook aangezegd worden dat zij zich bij het huidig Staals- bestuur kunnen beroepen, en in afwachting de vervol- gingen opschorsen. Gij zult ook gelieven aldus te handelen, zoo in uwe provincie tegen oud-normalisten gedingen zijn ingespannen lot teruggave der door hen genoten studie- beurzen. Ik verzoek u de gemeenteraden der gemeenten, wier schepenkollegie onvolledig is, uil te noodi- gen mij, door uwe tusschenkomsl, officieuse voor- stellingen te doen aangaande de benoeming der sche- penen gij zult voortgaan zooals vroeger voorstellen te doen hebben voor hel burgemeestersambt. Zietdaar twee moedige en krachtdadige om zendbrieven die door gansch 't land met ge noegen zullen ontvangen worden. Immers 't was niet meer de wil des kiezerskorps verte genwoordigd door de gemeente-overheden die geschiede, maar wel dezen van de liberale dwingelanden, vertegenwoordigd door bezon dere commissarissen, de waardige handlangers der fransche bloedhonden der jare 90 KONINKLIJKE BESLUITEN. Benoeming der Gouverneurs. Bij koninklijk besluit van 19 Juni 1884, zijn benoemd 1° Tot hel ambt van Gouverneur der provin cie Brabant, in vervanging van M. Heyvaeit, die van zijne bedieningen ontlast is, M. H. Dolez.buitengewone afgezant en gevol machtigde ministèr 2° Tot het ambt van Gouverneur der pro vincie Ilenegauw, in vervanging van graat de Kerchove Osivaldis, wiens ontslag aanveerd is, M. Vergote, gouverneur der provincie Namen. 3° Tot het ambt van Gouverneur der provin cie Namen, in vervanging van M. Vergote, tot andere bedieningen geroepen, M. C. de Montpellier, lid der Kamer van Volksver tegenwoordigers. 4° Tot het ambt van Gouverneur der provin cie West-V laanderen, in vervanging van M. De Brouwer G., in disponibiliteit gesteld, M. ridder Ruzette, lid der Kamer van Volks vertegenwoordigers. 5° Tot het ambt van Gouverneur der provin cie Luxemburg, in vervanging van M. Van Damme, wiens ontslag is aangenomen en zijne rechten op pensioen erkend zijn, M. P. de Gerlache, oud-arrondisseraents-commis- saris van Nyvel. Wilt ge weten, geëerde lezers, welke de bezonderste oorzaak is van de verplettering die de liberale maconnieke partij, den 10 juni onderging Luistert Volgens Tist Lummels, alias Tist Lafaard, zijn de liberalen gevallen onder de vereenigde machten, of samenzweering, der catholiekcu, onafhankelijken, socialisten en vrijdenkers Wij wisten het sedert lang dat Tist voor de liberale ezels schrijft. Een oog- en oorgetuige verhaalt ons dat zekere officieele opeters zich deze week, op den trein van Erpe-Meire, als echte Zoulous hebben gedragen Nog nooit, zegde men ons, heeft men zulke ijselijke godslasteringen ge hoord en zulke schandelijke baldadigheden ge zien. Zekere gemeene krawatuit de omstreken van Soltegem, braakte niets dan doodsbedrei gingen uit. Andere riepen luid wij zullen ons met revolvers wapenen en er tegen onze vij anden gebruik van maken enz. enz. te schan dalig om het verder te melden. De officieele opeters mogen het weten, wij catholieken,zijn in 't geheel niet verveerd van alle de bedreigingen die zij in hunne katten- kolere uitbraken... Weel gij, jongens, wat dit alles bij de catholieken verwekt, niets dan medelijden, wetende dat het tempeest in een tasje water weldra zal gekoeld wezen wanneer ereenige, tot voorbeeld van anderen, van naam zullen veranderen en vlieg heeten. Liefdadig Bericht. Donderdag namiddag begaven zich een nog al groot getal officieele opeters uit onze omstre ken naar onze stad, ten einde, zegt men, werk in zekere liberale garentwijnderijen te komen zoeken.... Daar de zaken niet al tegoed gaan, kon er aan hunne vraag niet voldaan worden en zijn zij ongetroost moeten huiswaarts kee- ren. De jongeren waren zoo mistroostig dat zij zich bij een agent in militaire rcmplacementen begaven om met hem akkoord te maken. De christelijke zedeleer, zegt ons, dat wij eenieder, zelfs onze vijanden, in den nood moeten helpen eu dit voorschrift willen wij naleven met aan de officieele opeters te be richten dat er alhier werk te verkrijgen is bij M. Armand-Désiré de Bonneur, wolwassclier, aan den volgenden loon Personen met groote voeten fr. 3.00 daags met middelmatige 2.75 met kleine 2.50 Zweetvoeters worden niet aangenomen. Elk zegt het voort. Naar men alhier verhaalt, zou M. Heyvaert, ontlaste gouverneur van Brabant, alias de baron van Heule, die haatvolle, wraakgierige en twistzieke personage, de onberrahertige uit voerder der maatregelen van kwellingen ver volging tegen de catholieken, M. Jacobs minis ter van inwendige, gesmeekt en gebeden heb ben hem in zijne bediening van gouverneur te behouden, belovende dat hij T catholiek minis terie loyaal zou dienen. Wal ons betreft wij gelooven van die gezeg den geen enkel woord..Neen, wij kunnen niet aannemen dal een hardvochtige kerel gelijk hij, die zoo dikwerf aan de West-Vlamin gen, op bevel van Bolin, zijne landen liet zien of ten bloede doorbeet nu den ellendigen plat zak zou gespeeld hebben.... Neen, neen dat is onmogelijk Balloteering te Nyvel. Nyvel, 17 Juni. M. baron de Snoy, conservatieve candidaat, wordt tot lid der Kamer gekozen met 1326 stemmen. De liberale candidaat M. de Vrints, had zich teruggetrokken en kreeg nog.... 109 stemmen. De meerderheid der rechterzij in de Kamer beloopt dus 34 stemmen. M. Cannartd'Hamale zal zich in de aanstaan de Senaatskiezing, te Mechelen, niet meer laten voordragen. Bij het openen der zittingen van de Kamer, is Mgr de Haerne de ouderdomsdeken, en het is dus hij die de eerste zitting zal presideeren. Een priesterrok en nog wel een purpere, de Kamer voorzitten.... 't Is om te bersten van spijt en nijd, niet waar M. Bara?... Gelukkig voor M. Bara en konsoorlen, zal dit maar eenige uren duren. Men zegt dat. M. Nolhomb tot het voorzitter schap der Kamer zal geroepen worden. Eene geschiedenis die niet in den goeden ouden tijd is voorgevallen. Hoe dikwijls donderen de geuzenbladen niet tegen wat zij noemen les abus d'un autre ège, de misbruiken van den goeden ouden tijd In dien goeden ouden tijd, zeggen zij, waren de Edellieden, de Heeren van een dorp, oprechte bloedzuigers. Voor een konijn zou den zij eenen mensch aan den bedelzak gehol pen hebben, die Catholieke Heeren. Men zou dan moeten veronderstellen dat er in onzen lijd zulke misbruiken niet meer mo gelijk zijn, bijzonder van den kant van liberale Heeren Gij zijl er wel meê Ik ga u eens iets vertellen uit de negentiende eeuw en nog wel van een liberalen Heer. Te Bra, in de provincie Luik, woonde een zeer rijke Heer. Op zekeren dag betrapte hij op zijn goed eenen armen donder die eenen strop zette. De arme donder heette Regnier. Proces verbaal werd opgemaakt en Regnier werd veroordeeld tot 50 frank boet of 6 dagen gevangenis en tot 10 fr. schadevergoeding. Regnier bezat geen duitbij deed dus zijne 6 dagen in het gevang. En de 10 (rank schadevergoeding Och, dacht hij, waar niets is, verliest de Keizer zijn recht. Ja maar de rijke Heer dacht zoo niet men mocht toen nog de menschen voor schuld doen vastzetten en de rijke Heer deed den armen donder door huissier en gendarmen vastgrij pen toen hij uit de mis kwam. Dat gebeurde den 1 Januari in het midden van den winter. En de vrouw en het kind van Regnier zaten t'huis zonder brood 'terwijl dat de huisvader in het prison zat, De rijke heer hield den armen donder in het prison gedurende de maanden Januari, Febru ari, Meert en April. Men kan licht begrijpen dat Regnier aan vrouw en kind dacht die daar zonder brood zaten terwijl dat de rijke Heer alle maanden 20 franks aan den Staat moest betalen voor den kost van den gevangeve. Zijn geest begon te spelen op de gedachte van uit het prison te komen kost wat kost greep hem aan. Op een avond breekt hij een ijzer uit zijne beddekoets, en toen de gevangenbewaarder hem zijn eteri bracht sloeg hij hem er mede af. Doch bet gelukte hem niette ontsnappen. Maar hij werd voor de Assisen gedaagd. De geneesheer verklaarde dat de gevange nis en de omstandigheden van de heele zaak zoodanig op het verstand van Regnier gewerkt hadden dat hij niet heel verantwoordelijk was voor zijne daden. Denk eens na voor eene miserabele som van 10 frank vier maanden aan vrouw en kind ontrukt worden en in het prison zitten, en misschien nog maandeH en maanden moeten blijven voor 't plezier van den rijken Heer... Ook toen de advocaat van Regnier sprak vloten er tranen, zelfs uit de oogen der rech ters. Terwijl de jury beraadslaagde was er een rondgang gedaan onder het volk om den armen donder het geld te bezorgen om den rijken Heer te betalen. De jury sprak Regnier vrij van de beschul diging van moordpoging. Na die vrijspraak droegen de leden van de jury, de Voorzitter der assisen, de Procureur- Generaal allen bij om de som te volmaken die de rijke Heer van den armen huisvader kon afeischen..., En waar, en wanneer is dat gebeurd Of is zulks wel gebeurd Dat gebeurde in 1856, in de provincie Luik. De rijke Heer heette M. de Bronckart. Hij is nu verledene week gestorven als Vrij denker. Hij was de boezemvriend van Frère. En om te bewijzen dat hij wel degelijk een geus is heeft hij per testament zijne gansche fortuin gelaten aan het officieel onderwijs te Luik. Arrondissement Aalst. Kiezingen van Dijnsdag 8 Juli 1884. fHp*- Eene algemeene Vergadering tot de welke al de Catholieke kiezers van het arrondissement Aalst, uit- genoodigd zijn, zal te Aalst, in den Kring De 'Vriendschap gehouden worden op Zondag 29 Juni 1884, om 3 uren namiddag. NI. Woeste, minister Aan Jus* ticie,zal tegenwoordig wezen. ALLERHANDE NIEUWS. Z. M. de Koning komt aan Ons Vrijwillig Pompierskorps een prachtig geschenk toe te sturen, om als eerste prijs uitgeloofd te wor den voor de chineesche schieling, welke ter gelegenheid der groote Militaire Feest van zondag 13 juli aaust. gegeven wordt, 't Konink lijk geschenk is een prachtig kistje inhoudende eene zilveren louche en twee serviezen (It filet). Stad Aclst. Kermis 1884. Het groot Festival voor Harmonie-en Fan- farenmuziek 't welk, onder het bestuur onzer Koninklijke Harmonie a Al Groeiend' Bloeiend op Zondag 6 Juli aanst. zal gegeven worden zal een der luisterrijkste Muziekfeesten wezen die hier ooit plaatsgrepen. Drij-en-veertig Muziekkorpsen hebben aan haren oproep be antwoord. Drij kiosken zullen opgericht wor den op dewelke de verschillige maatschappijen beurtelings twee muziekstukken zullen uit voeren Wij laten denamen der steden en gemeen ten volgen welke aan 't Festival zullen deel nemen Aalst, (Koninklijke Harmonie), Willebroeck, St-Denys-Westrem, Opwyck, Wilryck, Loke ren, S^Calharina-Lombeek, Wetteren, Appels, Pamel (De Ware Vrienden), Moorsel, Ninove, Baerdegem, Denderleeuw, Herdersem, Ham- me-Zogge, Tongres-Notre-Dame, Sleenhuffel, Londerzeel, Belcele, Teralphene (Stc Cecilia), Hofstade, Gent, Liedckerke, Ganshoren, Melle, Smetlede. Erembodegem, Haeltert, Pamel HophoerenBois-de-Lessines, Biévene, Grem- bergen, Cappellen-op-den-Bosch. St. Gilles, Laarne, Wjppelgem, Denderwindeke, Laeken, Teralphene Brabantsche Leeuw), Aspelaere, Gysegem, Meldert, Nieuwerkerken. Zondag nacht zijn kwaaddoeners gedron gen in den kelder van den heer Hebbelinck, fabrikant van bleekwater, aan den Tragel al hier. en hebben er een stuk vleesch en ver scheidene flesschen champagne en bordeaux wijn ontstolen. Bij een winkelier, woonende Ledeweg, wijk Schaarbeek, werd denzelfden nacht, een ruit uitgenomen. Verschillige voorwerpen, onder andere boeling, suikergoed en nic-nac zijn ontvreemd geworden. De Catholijke Kring van Nieuwerkerken heeft waardiglijk de benoeming van M. Woeste, haar achtbaar eerelid, gevierd. Zoodra de Moniteur woensdag de tijding aanbracht ver gaderde zich het Komiteit enonmiddelijk wierd er eene depeche naar den heer Minister van Justitie gezonden. Aanstonds waren de huizen der catholijken bevlagd en op den Kring prijkte een welgepast jaarschrift. 's Anderendaags verzamelden zich de catho lijke fanfaren en de Brabanponne liet zich aan alle kanten des dorps met geestdrift hoo- ren om de blijde tijding te verkondigen. Leve M. Woeste, minister van justitie. De Moniteur des Employés ('t Blad der Be dienden) schrijft over den val van ,t liberaal ministerie. De Moniteur is in den hoogsten hemel over dien val. bijzonderlijk over de tui meling vati den convooi- minister M. Olin. Dat ze treuren, roept het blad uit, de geuzen van alle soort; wij bedienden, die tot nu toe moesten zwijgen, wij jubelen en juichen. Eu, men heeft al wel vau calotms te spreken wij zijn overtuigd dat die calotins ons beter zullen behandelen als de verdwenen logebazen. 't Is waarlijk onder de algemeene verachting dat T liberaal bestuur gevallen is. De kwajongens die den naam der Hooge- school van Gent bij al de burgers bederven, hebben Dijnsdag nogmaals hunne perten ge speeld. Om een voorwendsel tot ruziemaken en rui ten breken te vinden, hadden zij het valsch gerucht verspreid dat studenten van Leuven, bij meer dan vijf honderd, naar Gent kwamen. De burgemeester, die meer aan hel onge schonden vel der studenten dan aan de rust der burgers schijnt te honden, heeft onmiddel lijk de nachtwakers opgeroepen en is met twaalf gendarmen naar de statie getrokken. Onnoodig te zeggen, dat de burgemeester het slachtoffer zijner lichtgeloovigheid geweest is. Er was geen student van Leuven te bespeu ren Maar intusschentijd stonden de leden der zoogenaamde Sociélé Générale te brullen eu te brieschen in hun lokaal, zoodat veel volk op den Kouter er stond meê te lachen. In den laten avond zijn zij bij troepjes uitge gaan en hebben nogmaals baldadigheden gepleegd. Wij vragen of dit schandelijk spel nu einde lijk eens gaat ophouden De daders zijn gekend zij verbergen zich overigens niet, zij beroemen zich op hunne brutaliteiten. Zij zijn immers verzekerd van straffeloosheid. Geen enkel proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Drie personen vooral dragen de verantwoor delijkheid van die wanorders. De burgemees ter Lippens, die geen geweld tegenover geweld wil stellen, om de rust in de stad te houden. De policie mag geen hand aan de studenten steken. M. Wagener, bestuurder der hoogeschool, die niet genoegzaam invloed op zijne studenten heeft, om hen tot de orde te dwingen. M. Callier, rektor der hoogeschool, die nog geen enkelen disciplinairen maatregel geno men heeft. De uitsluiting van eenige der rui tenbrekers ware genoegzaam om de orde te herstellen. Jongelingen van Gent leveren zich aan die wanordelijkheden niet over. Het zijn allen vreemdelingen, vele zelfs zijn Franschmans, Rumeniërs en Polen. Onder de schade den dag der kiezing en den volgenden dag aangericht, en die uit de stads kas zal moeten vergoed worden, dient diegene vermeld te worden, gepleegd aan het huis van M. Joseph De Hemptinne in de Keizer-Karel- straat. Men heeft er kostbare oude geschilder de glasramen gebroken. De stad is eenig» jaren geleden nogmaals verplicht geweest M. Joseph de Hemptinne eene schadevergoeding van 3000 fr. te betalen voor het breken door studenten van oude geschilderde glasramen. Een rechterlijk onderzoek bestuurd door M. Van Egeren, is geopend, betreffende de wan orders van zondag nacht te Gent. Bij hetgeen wij daarover gemeld hebben, dient nog ge voegd te worden, dat de schildwacht, bij de poort van het provinciaal gouvernementshotel geplaast, beleedigd en mishandeld werd. Zondag avond hebben de catholieke stu denten te Gent voor verscheidene lokalen der drukpers serenaden gegeven onder 't zingen van Ze zijn d'er af (bis) Pierken Van Humbeeck (bis) Ze zijn d'er af (bis) Pierken Van Humbeeck die ligt in 'tgraf. Dat konden de kerels van de Société Générale en uit den Café Pierre niet \erdragen. Zij heb ben de catholieken achtervolgd, aangerand en aan verscheidenen hunner erge wonden toe gebracht. De policie was niet in sterkte om de ru/.iemakers te bedwingen. Zij heeft de pom piers ter harer hulp moeten roepen. Heel de week, die op de kiezing van 10 juni volgde, hebben er onlusten plaats gehad te Huysinghen, nabij Buysinghen, gehucht afhankelijk van Sint-Pieters-Leeuw. Van woensdag avond hebben de werklieden van de fabriek van Loth, de eenen de liberalen de anderen de catholieken uitgejouwd dit alles gebeurde zonder gewelddaden. Donder dag hadden dezelfde, tooneelen plaats. Verscheidene gevechten hebben plaats ge had tusschen inwoners van Rhodes, Journeppe en Huysinghen. De gendarmen van Hal bevonden zich ter plaatse. Verleden zondag hebben de zaken een zeer erg karakter genomen een gendarm werd ontwapend. Eene aanzienlijke menigte manifesteerders was samengeschoold rond het kasteel van M. Vaucamps, Senateur van Brussel, die door het volk van dezen kant in 't geheel niet geerne gezien wordt. Het parket van Brussel is dijnsdag naar Huysinghen geweest. De gendarmen van Hal Tubekeen 's Gravenbrakel bevinden zich ook aldaar. Naar men meldt zouden er gekwetsten zijn. Men weet nog niet welke de ware oorzaken zijn van deze onlusten. Hetgeen echter te be treuren is, is dat er geweidaden gepleegd zijn van den kant der manifesteerders. De persoon die een gendarm ontwapende bekwam een slag van een geweerkorf op bet hoofd. Hij is erggekwets. De manifesteerders hebben hem weggedragen. Tot nu toe heeft nog geen enkele aanhou ding plaats gehad. Wij lezen in de Gazette van Lier De groote manceuvres, welke de vorige jaren in Luxemburg, Namen, Luik en Her.e- gauwen hebben plaats gehad, zullen dit jaar in onze provincie met September geschieden. Het eene legerkorps zal te Antwerpen, het andere in hel kamp van Beverloo gevormd worden. Zij zullen vooruit rukken het eerste langs Lier. het tweede langs Diest, en de slag zal tusschen Aarschoot en Herenthals worden geleverd. De militaire overheid neemt van nu af schikkingen voor het huisvesten der troepen. Zoo zal Lier, behalve de voor-en achterwach- ten en de artillerie ongeveer 7000 man te lo- geeren hebben. Hiervoor zullen de zalen, de scholen, de herbergen, de stallen, de schuren, enz. geëischt worden. De soldaten zijn niet in den kost bij de burgers; zij krijgen het eten van de militaire overheid en moeten het zelfs gereed maken. De personen bij welke zij logeeren, moeten hun niets geven dan eenen bussel stroo en een overdekt lokaalhiervoor bekomen zij eene vergoeding van 21 centimen per man. De offi ciers logeeren bij de burgers. Het zal er niet weinig woelen met die da gen in onze stad. Velen zullen reeds in hun hair krabben, als zij denken aan den last wel ken hun de oorlog om te lachen gaat veroor zaken. Maar wat kunnen die arme soldaten daaraan doen Zij kunnen toch onderden blooten hemel niet blijven liggen. Onze mede burgers zullen van den nood eene deugd moe ten maken en zeggen A la guerre, commedia guerre. Philomena De Slaelen, 20 jaar, dienst meid was te Antwerpen uit haren dienst ont slagen sedert den 5 dezer, 's Zaterdaags was zij hare zuster komen vragen om 's zondags naar Antwerpen te gaan samen hare kleeren te gaan afhalen. Gij moet geen geld meêne- men, zegde zij tot hare zuster, ik heb nog 13 fr. Dit werd gehoord door Illigems, Jan, 20 jaar leeglooper te Kruibeke, die seffens voor uitliep en het meisje afwachte, op een wegje, en daar hij het meisje goed kende, spraken zij weldra vertrouwelijk met elkander, doch op eens haalde hij een mes uit den zak en sneed haar de twee keelslagaderen door, nam de 13 fr. 10 c. uit haren zak en liet haar liggen. Zij uitte geen enkelen schreeuw, want er staan twee huizen op 20 stappen der plaats en zij zou zeker wel gehoord moeten geweest zijn, had zij een geluid gegeven. De moordenaar was seffens aan het vertee ren, hij kocht zich een hemd van fr. 4.50, deed andere verleeringen en dronk nog al veel. Het bebloede lijk werd dien avond, ten 6 nre, gevonden en naar Kruibeke gevoerd. De gendarmen waren ten 9 ure ter plaatse en zonder iets te weten, vielen hunne vermoe dens op Illegems. 's Maandags 's morgends, rond 4 ure, waren zij reeds aan het bed van den moordenaar. Hij loochende, vastberaden, sprong uit zijn bed en ging meê naar den bloedplas zien. Zij kan toch haar zelve den nek niet afgesneden hebben, zegde hij. Verslagen over zooveel koelbloedigheid en niets ten zijnen laste vin dende, gingen de gendarmen dan verder een onderzoek doen. Rond acht ure waren zij overtuigd van zijne schuld en hielden hem aan in de polders hij bood tegenstand, brak de ketens van den gendarm, maar werd seffens neêrgeslagen. Tot 's middags heeft hij alles geloochend, later, heeft hij echter alles bekend en zijne misdaad beweend.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2