Vrijheid voor allen Goed gezegd. Benoemingen. BERICHT. Kaatsspel. Houtmarkt, Programme du Concert i De Moniteur van Woensdag bracht ons in de twee talen, eene verklaring meê van al de mi nisters, die in de wereld der ambtenaars met toejuiching zal ontvangen worden. De geuzerij regeerde met drukking, met dwang, met afstelling en broodroof en toch noemde zij zich.... liberaal de konservatieve ministers laten aan iedereen de vrijheid, doch de ambtenaar moet zich natuurlijk niet werk dadig tegen zijne overheden stellen. Iedereen is vrij in zijne kiezing, in zijn ge weten. Achteruit dus, gij tiraus der ambte naars, overbrengers, verklikkers en spionnen, die den gang van alle ambtenaars, die verdacht werden, moest nagaan, tot dat zij onverwacht werden gebroodroofd Uw rijk is uitde lijd der vrijheid van geweten voor alle bedienden is aangebroken. Achteruit Vrijheid in alles en voor allen Aan de ambtenaars en bedienden van den Staat. De ambtenaars en de bedienden van den Staat, welke ook de rang zijn moge, dien zij in het openbaar bestuur bekleeden, hebben allen gelijke aanspraak om in volle vrijheid, als burgers en als vaders van familie, hunne rechten uit te oefenen. Als burgers kunnen zij, wanneer zij kiezers zijn, volgens hunne overtuiging stemmen. Geene drukking, geen misbruik van invloed mag op hun worden uitgeoefend en hunne persoonlijke denkwijze mag noch een titel worden voor onrechtveerdige begunstiging, o noch eene oorzaak van ongunst. Echter moet de aard zelve hunner bedie- ning hun beletten zich in het gedrang te werpen der staatkundige partijen. Als vaders van familie hebben zij de vrije keus der school voor hunne kinderen. Geene rechtstreekscheofonrechtstreeksche inbreuk kan aan dit grondwettelijk recht gebracht worden. Het Staatsbestuur heeft voor plicht de vol- o komen gewetensvrijheid van al de bedienden van den Staat te beschermen. Indien deze grondregels overtreden wer- den, zouden de misbruiken onmindelijk en langs den bestuurlijken weg aan denbevoeg- den minister bekend worden gemaakt. De minister van financiën, J. MALOU de minister van justicie, Ch. WOESTE de minister van binnelandsche zaken en openbaar onderwijs, V. JACOBS de minister van landbouw, nijverheid en openbare werken, A. BEERNAERT de minister van buitenlandsche zaken, ridder A. DE MOREAU de minister van oorlog, Ch. PONTUS de minister der ijzeren wegen, post en telegrafen, J.VANDENPEEREBOOM. De National een radikaal blad te Brussel, zegt een goed woord over de schreeuwers tegen het nieuwe ministerie, dat men van ver drukking der liberalen beschuldigt en ook van het vaderland in gevaar te brengen. Er is, zegt het blad, nog niets in gevaar dan de pot der liberale budjet-verslinders daar is nog niets verdrukt dan de overmacht en de verkwisting der liberalen Goed gezegd, en zóó is het ook. Men kent de schreeuwende onrechtveer- digheid, die het liberaal ministerie beging met een aantal burgemeesters niet te benoemen. Jaren lang bleven die gemeenten, uit partijhaat en tegen den wil der kiezers, zonder elfektie- ven burgemeester. Vandaag herstelt M. Jacobs dat onrecht. Wij herhalen het nogmaals, dat de staats bedienden van allen rang, bij den ijzerenweg, in den post of gelijk waar, zeer wel moeten weten dat zij voortaan vrij zijn en dal niemand meer hunne rechten kan krenken van vaders op hunne kinderen. Dit is bijzonderlijk gezegd in zake van scho len, doordien die bedienden onderden meest hatelijken dwang hebben gestaan. Het catholiek ministerie zal voorzeker geen vecht-ministerie zijn maar het zal ook niet gedobgen dat hoogere ambtenaars nog zouden voortgaan met over bedienden van minderen rang dwang uit te oefenen. Het zij dan nogmaals gezegd, alle staats-be- dienden zijn vrij. geene slaven meer, maar vrije mannen, vrije huisvaders. Dat draaispel dus goed in d'oog gehouden Wij treden dit bovenstaande artikeltje van onze confrater De Gazette van Thielt,ten volle bij. Hier ook treft men jantjes aan die voor 10 juni archi-liberaal waren, en nu zekere hoog geplaatste catholieken gaan vleien. De liberale gazetten zijn zeer kwaad, of zij gebaren het, omdat 't gouvernement aan M. Heyvaert maar acht dagen tijd gegeven heeft om met pak en zak het provinciaal gouverne ment van Brabant te verlaten. Weet ge hoe veel lijd M. Ruzette had, als hij over zes jaar als gouverneur van West-Vlaanderen afgesteld werd Drij dagen De Belgique Militaire, het blad der opper- officiers van 't leger, begroet als volgt den nieuwen minister van oorlog Als wij met geluk generaal-major Pontus als minister van oorlog begroeten, zoo zijn wij overtuigd geheel eens te zijn van gevoe- len met de groote militaire familie. De acht- bare generaal kent het leger en het leger kent hem. Hij is werkzaam en geleerd. Hij zal zorgvuldig de politiek uit het leger ver- bannen, en er zich op toeleggen om het a kwaad te herstellen welk zijn voorganger heeft aangericht. Het is bekend dat het ministerie M. Vergn'e als gouverneur te Brussel had willen plaatse., men merkte op dat, indien te Brussel weer oproer uitberstte, de gouverneur verplicht was de orde te handhaven, zelfs door het rekwiree- ren der troepen, indien de burgemeester Buis daaraan te kort bleef. Die krachtdadigheid meende M. Vergote niet te kunnen aan den dag leggen, M. Dolez heeft integendeel verklaard, dat hij onder zijn bestier, niet zou dulden dat de op roer in de hoofdstad andermaal zijne vernie lingen aanrichtte. Het schijnt dat de liberalen den 6 juli eene manifestatie willen inrichten voor M. Hey vaert, den afgestelden gouverneur, die zich in West-Vlaanderen zoo impopulair heeft ge maakt. M. Laurent, die aartsvijand der catholieke Kerk, die hier in Belgiën het catholijk geloof wilde dooden, was door de geuzenministers waarvan wij nu verlost zijn, belast geworden het burgerlijk wetboek te herzien. Reeds lang wrocht die man daar aan, en volgens het plan van M. Laurent, moest hel vaderlijk gezag ver nietigd worden de persoonlijke vrijheid, de heiligste rechten van hel huisgezin, de vrijheid meeting plaats er waren ter. hoogste 3 a 400 ..an ..«nn.nln.'n/. fl P Tfl 11P fl QQIIW/Pvicr PT VVai'Pt) PP Pil PPkPüHp KIESKRONIJK. Het liheralismus heeft meer nog dan men dacht, van zijnen invloed te Brussel verloren. Op de beruchte meetingen, die op dit oogen- blik gehouden worden, is weinig of geen volk en de deklamatiën van hunne redenaars blijven zonder weêrgalm. In de Jardin Joyeux, waren er dijnsdag avond, ten 8 uren, zegt la Chronique, geen tien personen in de zaal. In Petit Paris was de vergadering niet tal rijk. Ten 8 u. 20 m. werd de zittiug geopend en ten 8 u. 30 m. werd zij geheven. In de St-Jean was het publiek tamelijk tal rijk. A la Cour du Brabant, was er weinig volk op de vergadering. Teeken des tijds Verleden maandag heeft de Association libé rale van Oostende, haren candidaat aangeduid voor den 8 juli. Deze candidaat is M. F. de Sluers. Men meldt dat M. Van Crombrugghe, gewe zen Senateur van Gent, uit oorzaak van zijn gezondheidstoestand, weigert eene nieuwe candidatuur aan te nemen voor den Senaat. Verscheidene dagbladen melden dat de libe ralen van Namen zich bij de kiezing van den 8 juli zullen onthouden. De Gazette meldt van daag dat er nog niets aangaande die kwestie beslist is. Wat zeker is. is dat de catholieke Senateurs niet zullen bestreden worden doch voor de Kamer zal er strijd zijn. De catholiekecandidalenvan Gent zijn baron Jan Casier, Bracq, Amédée Pyck en Soupart. Ziehier de namen der waarschijnlijke Inde- penden-candidaten van den senaat te Brussel MM. Goflin, te Glabbeeck graaf Cornet de Grez Powis de Tenbossche Vanmerstraeten, notaris graaf de Marnix, Moeremans en Allard de achterste is nog niet voor vast aangeduid. Wij hebben vroeger verslagen meêgedeeld over de meetingen, door de Association libérale van Brussel gehouden, voor het voorstellen der candidaturen. De meetingen, voorgesche- ven door het reglement der Association libérale, waren woelig, belangwekkend en waarlijk stichtend. De Association heeft het gevaar begrepen, welke die meetingen voor het liberalism aan boden. Het reglement verplicht haar nog wel eene openbare meeting voor den poll te hou den, doch zij heeft maatregelen genomen om die bepaling te verijdelen. De meeting werd niet meer aangekondigd en als vergaderplaats koos men eene kleine plaats. Woensdag avond had die reglementaire moet laten uitbraken om rede dat het hierdoor geen deftig mensch, in de oogen zijner mede burgers, bezwalken kan Meester Hijger uit 'l Verbond zegt dat hij het nummer van den Ifenderbode van 8 Juni wel zal bewaren. Mis. Vogelge misgrijpt u, 't is 't nummer van 15 Juni dat gij bedoelen wilt, waarin onder andere voorkomt dat schuld moet betaald worden. Uit deze woorden besluit de verachtelijke Vogel dat,den eenenof anderen dag,achter hoek of kant, hem eene duchtige alborsteling zal worden toegediend.... Dat verwondert ons niet. Volgens meester Rijger, is zijne schuld betalen aan zijnen sehuldeischer een pak sla gen toedienen.. Vraag eens aan de vrouw van den schrijnwerker hoe zij gevaren is Maar zeg eens, Vogel, wat gedacht nu toch, dat men u eene ranseling zou willen toedie nen Wie zou er nu zijne handen naar u durven uitsteken Ge weet ge toch wel dat, moest een der kerels die gij zoo zeer vreest, u eens aangrijpen en, in plaats van u te slagen, zoo maar eens goed schudden,uwe rijgersromp onmiddelijk zou thoopvallen en dat er niets meer zou van overblijven dan een hoopje vel, beentjes en vuiligheid Wees dus gerust, Vogel, niemand onder ons denkt er aan u te mishandelen Neen, dat zal niemand onder ons doen uit vrees dat gij onze stad zoudt kunnen verlaten, en dat ware een groot verlies voor ons, daar wij onze schoone en rare liberale vogel-poli- cliinel, en bijgevolg onze leute, zouden kwijt geraken... En dat mag niet zijn, want zonder leute is 't leven een galei Stel u dus gerust, meester Rijger, wij zijn er borg voor dat niemand van ons u aanraken zal. Een zaak moeten wij u nogthans waar schuwen, luistert Als gij des nachts van den kruisweg terugkeert, alwaar gij met Hanske Pek gaat raadseheeren, zorg dan wel dat gij in de klauwen niet valt van heerschap Water, kledden, deze zou u soms een kwaad kwaart- uurs kunnen doen doorbrengen Voorzichtig dus, Vogel un homme prevenu en vaul deux, een verwittigd man is er twee weerd, zegt de Franschman van onderwijs, van vereeniging en van gods dienst moesten verdwijnen. Het aanveerden van het werk van M. Laurent, was de dood onzer dierbaarste vrijheden. Welnu M. Woeste, ouze nieuwe minister van justicie, heeft daar- meê in eens gedaan gemaakt, en geschreven naar M. Laurent dat het catholiek ministerie van de dwingelandij niet wilde en dal hij bij gevolg mocht uitscheen van werken aan de herziening van het burgerlijk wetboek. lk heb, schrijft de minister, reeds het druk ken van uw werk doen staken. t Is ongelooflijk, sedert de aankomst der catholieken, hoeveel draaiers dat er zijn. De J bespeken.M. Vbn Schoor is onpasselijk. Er Ir I pprnri u ore nnhnan „innlr vondoi. nmrtn r, rv» j 1 - personen aanwezig er waren geen gekende politieke personen onder het publiek. M. Reisse zat voor ten 8 ure opende hij de zitting, met de lezing van een anti-klerikaal manifest, dat door niemand zelfs werd toege juicht. Vraagt er niemand het woord voegde M. Reisse er bij. Niemand het woord vragende, besluit ik dat de gedachten, welke ik heb uil- gedrukt, geen tegenspraak verwekken. Gelach Ik ben er gelukkig over voor de Association. EEN LID (aarzelend). Zijn er geen candidaten hier M. REISSE. Wij zijn hier niet om de can didaturen, maar om de algemeene politiek te kleêrmakers hebben werk zonder einde om kazakken te keeren. zijn andere candidaten Gelach Uil uw stilzwijgen meen ik deze troosten- Nu, dat die menschen draaien, 'tis hunne de gedachte te mogen afleiden, dat gij bereid zij op 8 Juli tegen het clericalism op te rukken... De zitting is geheven. Het was toen 8 ure 10 m. Wat verschil met de meetingen van één maand geleden zaak maar 't is algelijk goed van wel te ont houden wie er over eene maand nog platvoette voor de geuzen en nu den vleieman komt spe len bij de catholieken. Ziet ge als 't hier of daar op aan komt, die tweezakken moeten niet voren gaan, terwijl I standvastige catholieken of vergeten of verste- wij bekommeren ons bitter weinig met de keu worden. schelmsche beleedigingen en lasteringen die Dat is een punt welk wij al de catholieken j de eerlooze kwant uit 't Verbond, ons naar 't van invloed zeer ernstig op het hart drukken, noofd slingert, in antwoord op onze vraag Immers de aanbidders van het gouden kalf. Wie op 10 Juni 11. te Brussel in den Amigo gaan voor niet eene laagheid achteruit, en zoo wierd geduwen. Wij zijn van 't gevoelen van gebeurt het dat zij, geslachtende van de stout- den major B... onzer Burgerwacht, dat men ste wezels, nog al dikwijls de beste eiers zui- zich met crapule niet mag bekommeren en dit pen. ongediert onopgemerkt zijn venijnige droesem RECHTERLIJKE KRONIJK. Onlusten te Brussel. De 6' kamer der rechtbank van eersten aan leg te Brussel houdt zich thans bezig met de zaak der ruilenbrekerij en vernieling, gepleegd den 10 en II juni lestleden in de hoofdstad. De rechtbank is door M. Slinglhamber voor gezeten en M. Ed. Janssens, substituut van den prokureur deskonings, bekleedt den zetel van het openbaar ministerie. De eerste beschuldigde, die voor de recht bank verschijnt, is een letterzetter, genaamd Eduard Robert Brayer, 31 jaar oud, beticht den 10 juni 's avonds, zonder wettelijke reden, gewelddaden gepleegd te hebben op eenen voorbijganger in de St-Huybrechtsgalerijen. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 20 dagen gevangenis. In dezelfde zaak was een jonge bakkersgast betrokken. Ch. Ghislain genaamd, 16 jaar oud van St-Joost-ten-Noode. Deze had even als de vorige deel gemaakt van eene bende ruitenbre- kers en weerstand geboden aan de policie- agenten. Veroordeeling 8 dagen gevangenis. De volgende betichte is zekere Nestor Eug. Masuy, 19 jaar, werkman, beschuldigd van weêrstand geboden te hebben aan de agenten der openbare macht. Masuy ging aan 't hoofd eener bende, die de ruiten verbrijzelde in het lokaal, waar de Tirailleur gedrukt wordt. Ver oordeeling 21 dagen gevangenis. Adoll Degreef, 15 jaar, loodgieter, insgelijks beschuldigd van in den avond van den 11 juni, weêrstand geboden te hebben aan een officier van policie en een luitenant der burgerwacht. Degreef werd aan het hoofd van een stoet ruststoorders, op twee planken gedragen. In de hand hield de jonge ruitenbreker een stok, waaraan een rooden lap gebonden was, in den vorm van vaandel. Ondanks zijn tegenstand werd de kwaêjongen aangehouden. Veroordee ling 8 dagen gevangenis. Een student Ch. Van Bemmel, 26 jaar, te Sint-Joost-ten-Noode, kwam den 10 juni 's avonds, uit de herberg le Cygne, Groote Markt te Brussel. Daar er eene menigte volk voor de deur stond, dacht dit heerschap dat het noodig was aan het volk een dolk te toonen, om zich desnoods te verdedigen. Hij wordt beschuldigd van zonder toelating wapens gedragen te heb ben. Veroordeeling 50 fr. boete. Frans Van Oosthuyze, leurder, werd aange houden in den avond van den H juni voor het collegie St-Louis, op het oogenblik dat hij met een stok op de policieagenten sloeg. De rechtbank heeft Van Oosthuyze veroor deeld tot twee maanden gevangenisen 50 frank boete voor slagen toegebracht aan een bedien de van de openbare macht, en daarenboven tol eene maand gevangenis voor weêrstand jegens de policie-ageDten die hem aangehou den hebben. Dit is nu de uitslag van de eerste serie be schuldigingen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer P. F. Sanspeur, pastoor te Kleit, is pastoor benoemd te Kaprijke, en te Kleit vervangen door den Eerw. Heer Scheer- linck, onderpastoor op het H. Kerst, te Gent. Is onderpastoor benoemd te Meulestede, de E. H, Rommel, priester in het Seminarie. Yzerenweg van Aalst naai* Antwerpen. Te rekenen van Zondag 29 Juni, zullen alle de treinen op de linie van Aalst naar Antwerpen bij gaan en terugkeeren, te Baerdegem stil houden. De statie van Baerdegem is dus nog slechts ingericht voor den dienst der reizigers. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. C.L. D. L, te Bergen, fr. 6.00 tot 15 Juni 1885. ALLERHANDE NIEOWS. qui sera donné sur la Place du marché aux grains, par la fanfare de l'Écoie des pupilles de l'armée, le Dimanche 29 Juillet 1884, a lls/i heures du matin. La fille du tambour major, Labory. houx souvenirs, Mazurka, Sleenenbrugen. 3. Les gnomes, morceau caracléristique, Bender. Les Loupards, polka pour piston, Canivez. 5. Le Canard k trois bees, fautaisie Burlesque, Vanderlinden. Zondag 29 Juni om 3 1/2 ure namiddag, speelt de partij van Spiegelcer, tegen die van Wijmeersclt. Het getal der Muziekmaatschappijen, welke aan 't Groot Festival zullen deelne men, 't welk alhier zal plaatsgrijpen op Zon dag 6 Juli aanstaande, beloopt lot 48. Twee maatschappijen zijn op 't programma van T uit voeringsorde niet vermeld, namelijk ISms- sel. Cercle Musical en Gent-Le- j «lel>er$Ï9 Concoi'dia. Deze muziek- feest zal ongetwijleld de luisterrijkste wezen i welke wij hier ooit hebben bijgewoond. IMeizïertrein naar Oostende, j Blankenberge en Reist, uit Aalst op 6 Juli - 1884. Vertrek uit Aalst ten 7.41 's morgeus. Terug uil Heist 7.15 's avonds. d uit Blankenberge 7,40 uil Oostende 7,45 Prijzen der heen-en terugkaarten Van Aalst 2e klas 5,20; 3" klas 3.45. Kaarten worden van 2 tot 5 Juli, 's avonds ten 8 uren, afgegeven. Volgens den Courrier de Bruxellet zou de nuncius, die, als de onderhandeling tusschen het gouvernement en Rome zal gelukken, hier als zoodanig zou optreden, reeds door Z. H. aangewezen zijn. 't Is feest geweest te Kortrijk, ter gele genheid der benoeming van M. Vanden Peere boom, volksvertegenwoordiger van dat arron dissement, tot minister van ijzerenwegen, post en telegraaf. 't Is feest geweest te Brugge, ter gelegen heid der benoeming van ridder Ruzette tot gouverneur van West-Vlaanderen. De plechtige intrede van M. Ruzette als gou verneur, zal plaats hebben op maandag 30 dezer. De liberale dagbladen van Brussel maken van alle hout pijlen, om de zestien gekozenen van den 10 Juni belachelijk te maken. De Etoile die daar vooral in uitmunt, tracht thans, in een artikel, welke slechts eene opeenstapeling is van misslagen, te bewijzen dat M. Syster- mans geen Belg is. Doch al de argumenten van de Etoile kunnen niet opwegen tegen de we zenlijke feiten. M. Jan Jos. Systermans is den 11 mei 1815 te Luik getrouwd. Hij woonde er reeds van vroeger en heeft tot zijn overlijden, 21 Mei 1831, geen andere woonplaats gehad. Den 21 October 1830 werd te Luik M. Lodewijk Dieudonné Oscar Systermans, gekozen volks vertegenwoordiger van Brussel, geboren. Dus is hij wel wezenltijk Belg. M. Victor Jacobs, minister van binnen- landsche zaken en openbaar onderwijs, heeft aan het collegie van burgemeester en schepe nen te Charleroi, eene depeche gezonden, waarin hij hun meldt, dat hij ten gevolge van den slechten toestand der schatkist, geen ge volg meer kan geven aan de beloofde subsidiën voor het bouwen van officieele schoollokalen, die er niet noodig zijn. Wat de Etoile er ook van zegge, het Jour nal de Bruxelles bevestigt dat er geenszins kwestie is de werken van het nieuw atheneum te Brussel te staken. Het gemeentebestuur weet zulks de bouwmeester die met de wer ken gelast is, weet het ook. Dijnsdag morgend, rond 10 uren, heeft een ongeval plaats gehad in het Paleis de Natie, dat men aan 't heropbouwen is. Eene stelling is ingestort, waardoor twee werklieden van eene hoogte van G hl meters gevallen zijn. De een werd met gebroken arm opgenomen, ter wijl zijn gezel erg aan het hoofd gekwetst werd. Hun toestand is zeer bedenkelijk. Bei den zijn getrouwd. Men heeft weinig gesproken over de eerste kommuriie van prinses Clementina. Deze plechtigheid heeft een zeer privaat karak ter gehad. Mgr. Goossens, aartsbisschop van Mechelen, zat ze voor en werd bijgestaan door Mgr. Van Weddingen, aalmoesenier van het Hof. De primaat van België heeft, na het Evan gelie van de communiemis, eene treffende aanspraak gehouden. Niemand woonde de plechtigheid bij dan de doorluchtige ouders der prinses en de groot-officieren der Kroon. Het schijnt dat M. De Brouwer, gewezen gouverneur van West-Vlaanderen. voornemens is naar Egypte terug te keeren. Dijnsdag meld de men dat hij eene plaats trachtte te krijgen van vertegenwoordiger van de ngencie Reuier van Londen. M. Reuter geeft aan bedienden van dien aard 12,000 fr. vaste jaarwedde, daarenboven nog het recht van kosteloos ver blijf in de voornaamste hotels en vrije reis op de ijzerenwegen, stoomboolen, enz. Deze agenten moeten al de feiten en geruchten die hun toekomen, onmiddellijk naar de agencie telegrafeeren. Het komt er echter niet op aan, of de feiten waar of valsch zijn. De policie van Molenbeek heeft zekeren Eug. Pir aangehouden, fransch deserteur beschuldigd wordt eenigeu lijd geleden een diefstal met braak gepleegd te hebben in de St-Huibrechtsgalerij. Sedert lang reeds zocht men Pir op, doch den schurk had den valschen naam aangenomen van Maurice Castermans. Hij is slechts 22 jaar oud hij gelukte erin iedennaal aan de opsporingen der policie te ontsnappen. Pir maakte deel van eene dieven bende. Zijne medeplichtigen zullen weldra in handen der policie zijn. Diefstal te Ukkel. Zondag namiddag» rond 3 ure, belde een jongeling van middelba re groote, zeer wel gekleed en dragende een pakje onder den arm, aan het huis nr 31, Kersbeekstraat, te Ukkel, bewoond door Mej. Sophie, eene oude jufvrouw, wier dienstmeid in verlof was. Mej. Sophie, zeer mistrouwend, riep dal zij de deur niet open deed. Ik kom van den ijzerenweg, antwoordde de vreemdeling. Ik heb een pak aan uwe dienstmeid te bestellen. Gij moet mijne koers betalen. Het istoen dat Mej. Sophie de deur opende en het geld ging halen dat de vreemdeling re- klameerde. Toen zij terug kwam werd zij door den zoogezegden bediende van den ijzeren weg, die gewapend was met een beitel, aan gerand. Ik moet uw geld hebben zegde hij. Spoedig Indien gij een enkelen kreet durft laten hooren, zijt gij dood. Terzelfder tijd deed de dief haar eene koord om den hals. Mej. Sophie, die tegenstand wil de bieden, werd door den onbekende ten gronde geworpen, vastgebonden en eene prop in den mond gesteken. In minder dan een oogwenk liep hij naar boven, nam de sleutels die op de tafel lagen, opende eene kas, maakte zich meester van geheel de lortuin van Mej. Sophie, beloopende meer dan 80,000 fr. e nam de vlucht. Eeuige minuten later op de noodkreten van Mej. Sophie, kwam eene gebuurvrouw, Mad. D. toegesneld en ging de policie verwittigen. Deze kwam dan ook spoedig ter plaatse. Mej. Sophie was zoodanig aangedaan, dat zij het volledig signalement van den dief niet heeft kunnen geven. Men weet dat hij in de richting van Rrussel gevlucht is. Onder de gestolene voorwerpen bevinden zich hypothekaire akten, vertegenwoordigende eene som van 20,000 fr.voor 60,000 fr. aktien van de stad Livorno, Warschau, Nord-Belge, Guillaume-Luxemhourg, vele loten van de stad Brussel, leeningen 1862, 1867, 1872, 1874, en 1879, waarvan de nummers gekend zijn ze ven zilveren koeverleri en eene zilveren sui kertang. Het parket heeft maandag een onderzoek gedaan te Ukkel en in al de richtingen de num mers der gestolene obligatiën getelegrafeerd. Het schijnt dal deze behendige dief een me deplichtige gehad heeft, die aan de deur de wacht hield, terwijl de andere de misdaad pleegde. (Nadere Bijzonderheden). Ondanks de ieverigste opzoekingen is men nog altijd zonder nieuws over den dader van den stoutmoedigen diefstal, die verleden zon dag te Ukkel gepleegd werd. Het is de onderzoeksrechter M. Ketels, die met deze erge zaak gelast is. Ziehier in welke bewoordingen hij donderdag een nieuwen omzendbrief heelt rondgezonden aan al de policiekommissarissen van het land: Een belangrijke diefstal van titels werd zondag 22 Juni 1884, tusschen 3 en 3 1/2 ure namid dag gepleegd, in de woning en ten nadeele van Mej Sophie, rentenierster te Ukkel. De nummers der titels zijn reeds bekend ge maakt door den omzendbrief van 24 juni. Volgens gekregene inlichtingen zou het sig nalement van den dader van den diefstal, als volgt zijn oud omtrent 20 jaar, middelmatige gestalte, tamelijk mager, baardeloos, bleeke kleur, aangezicht vlak, eri tamelijk breed op de hoogte der oogen, schoon landen, gekleed met donker kostuum en eenen ronden zwarten vil ten hoed. Volgens het zeggen der getuigen zou hij den Antwerpschen tongval hebben. Den dag der misdaad, rond 4 ure namiddag, is de dief gezien geweest op de Brugmanlei. Hij sprak met de personen die hij ontmoete en trachte een ruituig te vinden. Men heeft hem vervolgens de vlucht zien nemen langs de ave nue de Belle Vue en de avenue du Longchamps, in de richting van Terkamerenbosch. Hij had pakken bij zich. Een erg ongeval heeft zich dijnsdag na middag, ten 3 uren, voorgedaan aan de wer ken der nieuwe brug van den ijzerenweg, aan de Sl-Lievenspoori, te Gent. De meester tim merman, die op een der balken werkte, werd op het oogenblik dat hij het hoofd gebukt hield, aan den nek getroffen door een stuk hout, dat door de werklieden voortgerold werd, en ten gevolge eener verkeerde bewe ging afgeleed. De ongelukkige, die veel bloed langs ooren en neus verloor, is onmiddellijk bezweken. Zijn lijk is naar het burgerlijk gast huis overgebracht. Ongeluk. Dijnsdag avond had in den expresstrein, n. 18, vertrekkende van Antwer pen, oost. ten 10 uren 17 naar Brussel, een reiziger plaats genomen, voorzien van een kaartje voor den Ouden-God, statie waar de trein niet stilhoudt. Toen de treinwachter zich in het kompartiment aanbood, verklaarden hem de reizigers dat de man van den trein ge sprongen was aan de bifurkatie van den Ouden- God naar Antwerpen, zuid, op het oogenblik dat de trein in voile vaart voortstoomde. Tij dens den nacht heeft men het lijk terug gevon den van den ongelukkige hij was op ver schrikkelijke wijze verminkt. Men veronder stelt dat hij bedwelmd op den spoorbaan is blijven liggen en verpletterd werd door den trein 319, die te Antwerpen, oost, ten 10 1/2 ure's avonds aankomt. Dijnsdag nacht heeft een hevige brand geheel de bovenste verdieping vernield der woning van M. Edm. Huybrechts, koopman, het prachtige huis met toren, gelegen op den hoek der Rubens-en Maria-Theresialeien, te Antwerpen. Het vuur werd omtrent kwart voor 2 ure opgemerkt door eenen waker der gasmaat schappij, gelast de wacht te houden bij de werken aan de gazleiding, welke op de Maria- Theresialei worden uitgevoerd. De vlammen sloegen toen reeds op uit een zoldervenster, aan den westkant van het huis, uitgevende op de binnenplaats. De waker verwittigde onmiddelijk de bewo ners van het huis en de geburen. De pompiers die per lelefon bericht ontvingen van den brand, waren reeds ten 2 ure ter plaatse en vyeldra was men volop bezig met de reddings werken. Zes lansen werden op de waterlei ding geplaatst en tegen het vernielend element gericht. Het vuur had toen reeds geheel het dak aan getast. De vlammen sloegen knetterend in de hoogte op, een hellen glans verspreidende o\er het Park en zijnen omtrek zij werden tot op verren afstand gezien. Terwijl de pompiers het vuur poogden uit te dooven, hielden de geburen eri voorbijgan gers zich bezig met het redden der schilderijen en kostbaarheden, die de beneden- en de eer ste verdiepingen versierden. Men gelukte er in alles te redden. De tweede verdieping, met gansch den in houd, alsook de zolder, werden totaal ver nield. Omtrent half 3 stortte de toren met groot gedruis, gedeeltelijk langs de straat, in. Ongelukken van personen hadden er njet Ten 3 uren waren de pompiers den brand meester, doch zij zijn tot 5 uren ter plaatse gebleven, om alle gevaar te voorkomen. Die brand, welke zooals wij hooger zegden, op verren afstand gezien werd, had eene groo te menigte volk op de been gebracht. De over heden, de gendarmerie, twee compagnien troepen en policie-agenten uit alle wijken, waren insgelijks toegesneld om de orde tq handhaven. De schade is zeer aanzienlijk. Men heeftop de bededen- en eerste verdiepingen, wel is waar, de schilderijen en kostbaarheden kun nen redden, doch de zalen zeiven, de meubels en schilderingen zijn erg door het water be schadigd. Alles is verzekerd. De bevolking der stad Waver beloopt 6000 inwoners, de gehuchten inbegrepen. In

De Denderbode | 1884 | | pagina 2