Het liberalismus. Den 4 December 188*2 las men in het liberaal blad, la Chronique Het liberalismus van de meesten dezer hee- ren, bestaat enkel en alleen in hel papenvreten en in het middel om plaatskens te bezorgen aan hun- ne familie en kennissen. Goed afgeteekend zóó is hel inderdaad. Handelsblad.) Landbouwers. De heer minister Beernaert beeft laten ken nen welke maatregelen hij onmiddellijk schikt te nemen lot verbetering van de landbouwnij verheid. le Herziening der wet op de koopvernieti gende gebreken. 2* Vermindering der vervoertarieven voor landvette en landbouwvoortbrengselen. 3* Inrichting in de landbouw-centers van talrijke proefondervindelijke statiën. De land bouwers zullen KOSTELOOS de scheikundige meststoffen ter ontleding mogen aanbieden. De vervalschers zullen strengelijk gestraft worden. 4* Zonder1 uitstel zal de hand gelegd worden aan de sloomtramwagen, die de landelijke ge meenten zullen verbinden aan de statiën van ijzerenwegen. O, moeder Justicie Drie beschuldigden staan voor de rechtbank der f'ransche republiek te Parijs. Een kerel had een kind vermoord om negen frank gestolen te hebben Een andere kerel had twee revolverschoten gelost op eeneu echtgenoot, wien hij in zijne vrouw beleedigd had. Een pastoor had op den preekstoel geklaagd over de godsdienstige vervolging. Welnu, de kindermoorder werd vrijgesproken. Depooger tol het vermoorden van den man, werd vrijgesproken. En de pastoor? die werd voor een klagend woord veroordeeld tot drie maanden gevan genis Kiesnieuwa. Het zijn de kiezers van zekere wijken van Brussel, die kazak gekeerd hebben. Het kanton Hal heeft ditmaal beter gestemd voor de Independenten. Aan het hoofd van de kiezers van Assche zag men den tachtigjarigen De Lantsheere, vader van den Volksvertegenwoordiger van Dixmude. Oordeel der liberalen bladen. Indêpendance. De hoofdstad is lot hare bestendige overlevering van liberale getrouw heid teruggekomen De ballotteering van dijnsdag is de ongeldigverklaring der kiezing van 10 juni. De gekozenen van 10 juni verte genwoordigen de hoofdstad niet er blijft hun niets over dan hun ontslag te geven Zoo, zoo, beste Indêpendance, vertegenwoor digen de liberale leden der Kamer van Gent, Verviers, Soignies en Doornik dan nog hunne arrondissementen Het liberalismus werd in die arrondissemen ten deerlijk geklopt, en waarom eischt gij dan ook niet dat zij hun ontslag zouden inzenden.. DeEtoile is tevreden omdat.... de eer van het liberalism.... gered en.... het heil van het belgisch volk.... verzekerd is. De Chronique denkt dat de partij van het centrum dood is. De stemming van dijnsdag beweert het blad, is de veroordeeling der politiek van M. Malou Zoo, zoo Eu de ballotteering van Doornyk! Wiens veroordeeling is dat Toen het nieuws var. den triomf der liberalen te Brussel alhier gekend was. heeschten de liberalen de nationale vlag aan hun lokaal Au Comte d' Egmont. 't Volk vroeg te recht of de liberalen nu ook begonnen te vieren om- d^t hunne tegenstrevers eene meerderheid van 17 stemmen in 't Senaat hadden,iets wat,sedert 1830, nog.nooit voor de eene of ander epartij was gebeurd De liberale jonge wacht had besloten des avonds door eene manifestatie den triomf van Brussel te vieren.Reeds was de Kaas al op gang om de trompetters van Bi di ri di ri, prot prol prot!!! te verwittigen. Maar zoo haast de zaak bij het hoogere liberale Comité gekend was, kwam er tegenbevel, omdat het eene belachelijke zaak zou geweest zijn, triomf te -vieren wanneer men gansch T land door joo deerlijk kwam geklopt te worden. M. Jefke de voorzitter beloofde aaD de jon gens dat zij donderdag avond zouden mogen manifesteeren dat men dan de twee triomfen zou gevierd hebben, dien van Brussel en dien der kiezing voor de Handelsrechtbank in de welke de liberalen vast en zeker gingen triom feren Men kent den uitslag. De liberalen wierden geklopt en de liberale jougens vielen met hun ne manifestatie in 't waterke, De Flandre libérale van maandag 14 dezer kondigt een brief uit Aalst af, handelende over het Staats-Atheneum onlangs alhier ingericht. Het factum, dat zonder eenigen twijfel, uit het op hol zijnde brein van een schoolpedant is gevloeid, behelst niets anders dan onuauw - keurigheden en onwaarheden, om niet te zeg gen, logens. Wij willen ons niet onledig houden met alles punt voor punt te wederleggen, het zij ons genoeg, te verklaren, dat wij uit goede bron weten, dat de heer Directeur geen hoe genaamd bevel of schrift ontving waaruit zelfs zou kunnen verondersteld worden, dat het Atheneum op 15 juli jl. moest afgeschaft of gesloten worden. Men kan hierdoor over de goede trouw van den correspondent der Flandre oordeelen Een bemerking ten slotte. Indien de over- groote meerderheid der bevolking van Aalst de afschaffing of sluiting van 't Atheneum eischt, dan is het wel met recht en rede. Immers, volgens de correspondent der Flan dre, bestaat het gering getal leerlingen van 't Atheneum uit jongelingen van Wichelen, Lede, Erpe, Durst, tl er zet e, Sottegem, Meire, Ninove, Denderhaiitem, Denderleeuw, llekelgetn, Meldert, i Moorsel, enz., ens. dus uit vreemdelingen, en, daar de stad het grootste deel der onkosten j het onderwijs helpen betalen voor vreemde jongelingen wier ouders, hier te Aalst, geen centiem stedelijke lasten te betalen hebben.... Is dat niet onrechtveerdig Heeft de over- groote meerdeiheid der aalstenaars dan geen gelijk te wenschen dat het Atheneum hier verdwijne. Indien men iets nuttig voor Aalst wil doen, dat men het Atheneum afschafte en het ver- vange door eene Nijverheidschool welke in onze nijverige stad de beste vruchten zou voortbrengen.... Uitslag der Kiezing voor de Koophan- delsrechtbank van 17 Juli 1884. f Bur. Bur. TOTALEN. Ingeschrevene kiezers. 306 290 196 Getal stemmers. 178 148 826 Witte en nietige briefjes. 4 8 12 Geldige stemmen. 174 240 814 Volstrekte meerderheid 258 MM. Gheeraerdts. 140 116 266 De Coen. 138 120 258 De Gheest. 137 111 258 MM. Van der Smissen 131 116 247 Van Vaerenbergh. 154 112 246 Leclercq. 134 114 248 te dragen heeft, moeten wij, Burgers van Aalst, Onze drij kandidaten wierden dus als de gekozenen uitgeroepen. De kiezing voor de Handelsrechthank ge beurde voor de eerste maal, volgens 't stelsel, 't welk de vrijheid van den kiezer en 't geheim der stemming waarborgt. Er was ditmaal dus een einde gesteld aan 't schandalig stelsel der geteekende briefjes. Wij hebben het voorzegd dat de vrijheid van den kiezer en 't geheim der stemming ons voordeelig zou wezen, omdat vele lieden welke onder de dwinglandij van onze tegenstrevers moesten bukken, nu in volle vrijheid en volgens hun geweten zouden kunnen stemmen. Volgens berekeningen die als zeer juist aan schouwd waren, moesten onze tegenstrevers met niet min dan 31 stemmen meerderheid de overhand behalen. De Voorzitter van 't Komiteitje van herzie ning der kiezerslijsten had dit cijfer van 31 stemmen meerderheid voor onze tegenstrevers gewaarborgdVan dan af was't zeker dat wij gingen geklopt worden. Zekere liberale heeren hielden zelfs den spot met onze ver waandheid van te durven strijden De liberale jonge wacht met M. Léon Schelle- kens aan 't hoofd had alle hare krachten inge spannen om zekeren onzer kiezers te overha len. M. Schelleketis had ook de wacht bijeenge roepen voor den dag der kiezing om 2 uren namiddag, in den Grauwen Steen of Comte d'Egmont, om haar zijne bevelen te geven betrekkelijk de kiezingen voor de Handels rechtbank. En niettegenstaande alle die berekeningen, verzekeringen en werkingen zijn het de Candi- daten onzer tegenstrevers die in 't stof bijten. En waarom Eenvoudig omdat de vrijheid van den kiezer en 't geheim der stemming nu verzekerd is omdat aan 't stelsel van drukkingen dwang,aan 't haatvolle stelsel der geteekende briefjes een einde was gebracht geworden Moet het iemand verwonderen dat de heer Karei Cumont, voorzitter onzer Handelsrecht bank, de eenigste is geweest, die zich voor 't behoud van de oude wijze van stemmen heeft verklaard toen de voorzitters van alle de Han delsrechtbanken des lands, door 't ministerie geraadpleegd werden over de toepassing YSTi 't nieuw kiesstelsel üSaue iiaïidelsrechterlijke kiezingen. M. Cumont wist dat hij zijne kiezing aan de geleekend» stembriefjes te danken had, en dat wanneer de vrijheid van den kiezer en 't ge heim der stemming gewaarborgd waren er voor hem en zijne vrienden weinig of geene kans was om nog gekozen te worden. De uitslag heeft bewezen dat M. Cumont ge lijk had, dat zonder geteekende stembriefjes de zegèpraal zijner vrienden voortaan onmo gelijk zal wezen. Bij het eerste Bureel werd eene reklaam neergelegd. Volgens de reclamanten zouden een viertal kiezers zonder recht aan de kiezing hebben deelgenomen. Wij hebben tot hiertoe niet kunnen onderzoeken of de aangehaalde feiten gegrond zijn. Een stembrieije voordeelig aan onze candi- daten werd door 't 1* Bureel nietig verklaard. De kiezer had gestemd in 't vakje onder de Ster en dan nog eens achter de namen onzer candidaten. Volgens de rechtsleer overal aan genomen is zulk stembriefje geldig. Op 't eerste Bureel stemde onder andere een gekende liberale heer, die te Brussel kiezer is en aldaar aan de laatste kiezingen deelnam. Waarom reclameerden onze tegenstrevers tegen dit weinig delekaat heerschap ook niet Waarom Wat er dan ook van de gegrondheid der reklamen onzer tegenstrevers zijwij zullen den uitslag afwachten.... In alle geval, mocht het Beroepshof eene ballotteering bevelen, wij mogen onze tegenstrevers verzekeren dat wij opnieuw allen op onzen post zullen wezen. Gij hebt immers den strijd jjewild en ge zult hem heb ben Na het eindigen der stemopneming in 't 2* Bureel ontmoete een onzer vrienden den oud sten zoon van M. Nelen, den arduinen bis schop. Ehwel, vroeg onze vriend, hoe is 't op dees bureel!.. Uwe candidaten hebben hier eene meer derheid van een tiental stemmen, antwoordde Nelekens zoon, maar had men nog geteekende briefjes mogen gebruiken uwe mannen zouden nen gang gegaan hebben Historiek Men moet waarlijk de zoon zijn van Nelen om zulke dommigheden te durven uitkramen Maar propos van geteekende briefjes, 't schijnt dat M. Nelekens zoon daar nog al liefhebber van is... Eenigen tijd geleden viel er een van zijne geteekende briefjesin handen van zekeren heer die kempzaad verkoopt.... Die heer had in't eerste niets bemerkt, maar zoohaast hij gewaar 1 wierd dat het briefje geteekend ofte kwalijk getamponneerd was, ontmiek hij er zich da delijk van Waarlijk, waarlijk, wij wisten niet dat de Zetmenis van Nelen zulk een liefhebber van geteekende briefjes was Groote Militaire Feest van Zondag 11. De Groote Militaire Feest welke alhier zon dag 11. plaatsgreep is allerbest gelukt geweest. Reeds van in den voormiddag zagen wij hier verschillige vreemde Pompierskorpsen, waar onder twee Fransche, aankomen, 't geen van dan af veel beweging veroor.nikte. Rond de middaguur beklom de verdienstrijke Harmonie van Audenaarde het kiosk ter Groote Merkt en vergaste ons met verschei dene muziekstukken welke om hunne uitmun tende uitvoering door de talrijke aanhoorders geestdriftig werden toegejuiclid. Rond een uur borst over onze stad en om streken een vreeselijk on weder los. Een ge weldige regen gemengd met vervaarlijke ha- gelsteenen, ofliever,ijsklompen 3tortten neder, en te recht vreesde men dat de feestelijkheden er zouden door verhinderd wezen, doch de lucht helderde weldra op tot groot genoegen van allen. Rond 1 ï/a ure vormde zich de stoet op het Slalieplein en aanpalende straten twee korp sen waren niet opgekomen, namelijk die van Wervicq (Frankrijk) en St. Ghislain. Om tv. ce uur stelde de stoet zich in bewe ging, onder 't bevelhebberschap van den heer Renard, bevelhebber van Ronsse, bijgestaan door den heer De Paepe P. bevelhebber van Aalst. Vooral reden een peloton gendarmen te peerd, onmiddelijk gevolgd door 't Fanfaren- korps der Kweekelingenschool des legers. Dan volgden ons Vrijwillig Pompierskorps met het Stedelijk Vaandel van 'tjaar 1830 en alle de uitgenoodigde korpsen. De stoet leverde een indrukwekkende aan blik op. Men bewonderde de echte militaire houding en marsch van alle die keurkorpsen samenge steld uil mannen op wier uiterlijk te lezen slaat dat zij met zelfsopoffering en heldenmoed bezield zijn. De korpsen van Ronsse en Meenen met hunne Sapeurs of Bijlmans vooruit werden grootelijks bemerkt. De kleedij der korpsen van Koekelbergh, Lokeren, Leuze, Scbaarbeke, Audenaarde, enz., droegen de algemeene goed keuring weg. De kleedij der twee lranscbe korpsen vond niet min goedkeuring bij 't publiek. De doortocht door de verschillige straten liep in de beste orde en te midden der alge meene toejuichingen af. De ontvangst ten stadbuize was hartelijk en broederlijk. De heer Burgemeester aan 't hoofd van 't Schepenen-college en der Overheden ontving de korpsoversten, en stuurde hen, in naam onzer bevolking een welgemeenden welkom en bedankingen toe. Daarna ging men over lot de uitreiking der herinnerings-eermelalen en 't verloten der pre- miëti. Zietbier den uitslag De Eeredegen werd toegewezen aan den beer Bouwetis, Bevelhebber van Dendermonde. Muziek-Prcmtën. 1. Gavre. 2. Audenaarde. 3. Ninove. 4. Rosendaal. Premiën. 1. Ronsse. 2. Korlrijk. 3. Armentières. 4. Leuze. (5. Rosendael. 6. Meenen. 7. Koekelberg. Premiën. 1° voor het verstafgelege vreemd korp3 Rosendael. 2° voor het verstafgelegene belgische korps Meenen. 3° voor hel talrijkste vreemd korps Rosen dael. 4 voor 't talrijkste belgische korps: Auden- aerde en Schaerbeke bij verdeeling. Gedurende deze verrichtiugen had de stoet zich langs de Nieuwstraat naar de Keizerlijke Plaats begeven, om zich tot den wapenschouw en lietdefüeeren voorde Burgerlijke en Militaire Overheden te bereiden. De wapenschouw en het defileeren liepen met de meeste orde en regelmatigheid af. Men bemerkte de afwezigheid van zek,ere officieren onzer Burgerwacht, die ondanks de beleefste uilnoodiging, uit kleingeestige poli tieke wraakzucht waren weggebleven. Spijtig niet waar, jongens, dat ge de feest, door uwe dwarsdrijverij, niet hebt kunnen beletten!.... Onmiddelijk daarna vingen de Chineesche Schijfschietingen op de verschillige daartoe aangewezen punten de stad aan. Een klein ongeval viel op 't Esplanadeplein voor. Een glenster van een der vuurpijlen kwam op een pak buspoeder neer en deed het opbranden. Een pompier onzer stad bekwam nogal ern stige brandwonden aan de handen. De kleedij van den beer De Paepe, bevelhebber werd ook beschadigd. Ziethier den uitslag der Schijfschieting De Prijs van Z. M. den Koning werd behaald door den heer H. Slaelens van Meenen. ie Prijs. S. Battiau, Ronsse. 2* P. Bruneel. 3" H. Macquart, Armentières. 4* J. Felie, Ath. 3* C. Caulier, Armentières. 5* Schiettekatte, Ronsse. 7* P. De Smijter, Armentières. 8* F. Fourez, Meenen. 9* I). Mayeur, 10* Meriau, Ath. Het Festival aan 't welk de muziekaldeelin- gen der verschillige korpsen deelnamen liep ook met den meesten luister af. Talrijke aan hoorders woonden de leest bij. Onder de afdeelingen welke 't meest werden toegejuicht, hebben wij aan te slippen Schaarbeke, Leuze. Vilvorde en Audenaarde. Om 7 uren des avonds ving de Veldfeest aan, den vreemde korpsen aangeboden. Het Concert gegeven door de Muziekafdeeling van Schaer- beek, onder de leiding van den heer Th. War- nots, genoot den meesten bijval. De stukken op 't programma vermeld werden met die uit muntendheid uitgevoerd welke die Muziekaf deeling waardig maakt van den roem welken zij alom heeft verworven. Het vnurwerk was nog al prachtig. Deze schoone feest werd door een talrijk en deftig publiek bijgewoond.De gulhartigheid eu broederlijkheid heerschten er onafgebroken. De danspartijen waren deftig en duurden tot laat in den nacht. Voegen wij hier ten slotte bij dat de Militaire Feest van Zondag 11. de luisterrijkste feest is geweest die wij hier ooit hebben kunnen bij wonen. Onnoodig bijna te doen opmerken dat j Aelst nog nooit door zooveel vreemde gasten j werd bezocht dan zondag 11. Onze neeringdoe- ners zonder onderscheid beloven zich ander maal. Doch dit alles zal niet beletten dat Her senloos, alias Tist Lummels later in 't Verbond (k rato 300 franks 's jaars.) zal uitkramen dat ons Calholiek Bestuur onze stad Aelst in een uitgestrekt beggijnhof heeft herschapen Maar onze bevolking zal hem spottender wijze vragen Zeg ons eens, betaalde logenaar, op welken dag heeft het weggekeerde liberaal Bestuur, gedurende zijne I8jarige heerschappij, ooit een feest kunnen inrichten die op honderd mijlen aan de Feest van Zondag 11. mag ver geleken worden En de onnoozele Tist zal met zijn mond vol tanden staan En nu, in naam onzer weldenkende mede burgers. eer en dank aan de inrichters dezer heugelijke broederfeest want waarlijk eene feest inrichten en wel inrichten gelijk zij het was, vraagt werk en zorgen. Dus heeren inrichters, ontvangt onze harte lijkste dankzeggingen Ons vrijwillig Pompierskorps komt van bijna alle de deelnememde korpsen aande Feest van Zondag, adressen van hulde en dankzegging te ontvangen over de hoffelijkheid en broe derlijkheid met de welke zij te Aelst wierden behandeld en de aangename gastvrijheid welke zij alhier hebben genoten. Allen voegen erbij dat zij de herinnering der feest van Aelst voor altijd in't geheugen zullen blijven bewaren. De inriclHende Commissie der Militaire Feest verzoekt ons, in haren naam, den heeren Com missarissen eri alwie tot het welgelukken der Feestelijkheden hebben medegewerkt hare hartelijkste dankzegging toe te sturen. Banket. Morgen Zondag 20 dezer zal ter groote Feestzaal van ons Stadhuis, het Banket plaats grijpen 't welk door de Grondwettige Bewa rende Vereenging van ons arrondissement wordt aangeboden aan den heer Karei Woeste, minister van Justicie en Verte genwoordiger van ons arrondissement. Geene betooging zal gebeuren. De achtbare minister zal ter statie afgehaald worden door den Gemeenteraad en ten Stadhuize plechtig- lijk ontvangen en verwelkomd worden. Het Banket zal om 1 1/2 ure aanvangen. Aan het dessert zal onze Koninklijke Harmonie de feest opluisteren door de uitvoering van ver scheidene muziekstukken. Gehoord op 't Esplanadeplein den dag der ballolteeringen. Jefke. 't Is nen katoenen triomf dat de liberalen te Brussel behaald hebben, niet waar Frans Frans. Ja, Jefke, 't daarom ook dat er bij den Slinger uit 't Verbond nen katoenen dra- peau uitsteekt. (Hisiotiek). J acht. De jacht op waterwild langs de boorden der zee, in de moerassen, alsook langs de stroo men en de rivieren, is dit jaar toegelaten in al de provinciën, te beginnen van den 1 Augusti aanstaande. rechtërlijke~Tronijk. Wij hebben verleden week het incident gemeld, dat heeft plaats gehad te Hoei, lus- schen den Seuateurde Lhonneux endenhoofd- redakteur van den Courrier, M. Maréchal Kamez. Er heeft een onderzoek plaats gehad en M. Lhonneux is voor de korrektionnele recht bank verzonden. Onweer van Zondag. Een verschrikkelijk onweder is Zondag om 1 uur namiddag boven onze stad en omstreken losgekorsAftv.. Weinige bliksemstralen wierdeu gezien noch donderslagen gehoord. Gedurende meer dan 7 minuten stortte een geweldige regen gemengd met hagelsteenen, of beter ge zegd ijsklompen ter grootte van eene duivenei neder. Hier te Aelst werden een groot getal glazen verbrijzeld. Vele schade werd veroor zaakt vooral aan de glazen dakken. Te Gijsegem woedde het orkaan ten zijnen hevigste. De oogst is aldaar om zoo te zeggen, totaal ver nield. De velden leveren een droevig schouw spel op. De gemeenten Erpe, Lede en Hofstade werden gedeeltelijk geteisterd, doch de ver woesting is zoo groot niet dan te Gijsegem. Het pensionnaat der zusters van den H. Vin- centius te Gijsegem werd erg beschadigd ;meer dan 600 ruiten zijn verbrijzeld. Geer.e verdere onheilen zijn bestatigd geworden. Zondag zijn er boven de stad Brugge en om streken, tweeonweêren Iosgebersten. Er zijn daar ook hagelsteenen gevallen zoo groot als eene duivenei. De schade, door dit tempeest veroorzaakt, is zeer aanzienlijk. De oogst vooral heeft zeer veel geleden. Op som mige plaatsen leverden de velden een waarlijk droevig schouwspel op. De bliksem heeft vooral onder de boomen veel slachtoffers gemaakt. Tijdens het lof werden in de kapel der Redemptoristen, verscheidene ruiten door de hagelsteenen verbrijzeld. Te Oostende is bet glazen dak van een hotel insgelijks door de ijsbollen verbrijzeld. Tijdens bel onweêr was de zee stil ver scheidene plezierbooten bevonden zich ter zee. Zaterdag avond, terwijl het onweer te Bou- choute het hevigst woedde, is de bliksem ge vallen op de schuur van M. J. Van Acker landbouwer te Assenede, wijk Hendeken. Dadelijk ontstond er op den hooizolder brand, welke zich vandaar met eene onbegrijpelijke snelheid over gansch het gebouw uitbreidde. Dank aan den spoed, waarmeê de bewoners het vuur bemerkten, is men er in gelukt de dieren te redden, behalve een zwijn, 7 kalveren en 8 schapen, die in de vlammen ongekomen zijn. Aan blusschen viel niet te denken. Al het hooi, het strooi en een groot deel van den alem zijn vernield en van het gebouw blijft niets over dan eenige lage muren. De schade wordt gerekend op omtrent 8000 frank. Niets was verzekerd. Men schrijft uit Dinant Zondag avond rond 9 ure, is de genaamde P. Anneux, die zich, om van den regen bevrijd te zijn, onder eene strooimijt verscholen bad, door den bliksem gedood. De ongelukkige laat eene weduwe en 3 minderjarige kinderen achter. Luik en de Omstreken is door het onweêr ook niet gespaard gebleven. De aangerichtte schade is zeer aanzienlijk. Het gerucht was in omloop dat de bliksem gevallen was op de kerk vanNessonvaux, tijdens het lof. Verscheidene personen zouden gekwetst zijn. Op de linie van den ijzerenweg, tusschen Luik en Verviers, is door den bliksem een boom omgeworpen. Op dat oogenblik kwam juist een trein van Verviers aan. Gelukkig bemerkte de machinist nog in tijds bet gevaar en kon stilhouden. De trein heeft echter eene vertraging ondergaan van een kwartier. De schrik onder de reizigers was algemeen. In het hevigste van den storm moest mende baan vrijmaken. Zondag namiddag wanneer een verschrikke lijk onweêr boven de gemeente Olne losberste, is te St-Hadelin een scbroomelijk ongeluk gebeurd Men zong de vespers en een groot getal geloovigen waren in de kerk. Eensklaps drong de bliksem in de kerk en doodde twee kinde ren van ongeveer 13 jaar oud, welke zich nabij de orgel bevonden. Verscheidene personen werden nog lichtelijk verbrand. In de kerk werd ook nog merkelijke schade veroorzaakt. Te Beverloo heeft het onweêr ook veel schade veroorzaakt. Er zijn hagelsteenen geval len zoo groot als een kiekenei. Uit de omstreken van Sottegem, Oosterzele en Baelegem ontvangt men de droevigste tij dingen over het onweêr van verleden zondag. Te Baelegem onder andere, is aanzienlijke schade aangericht. Al de daken der huizen zijn door de groote hagelsteenen beschadigd in het klooster zijn 300 ruiten verbrijzeld. De velden bieden een schouwspel aan zon der weérga, Alles is vernield, verpletterd. De toestand voor de arme landbouwers is zoo erg, dat er algemeen gesproken wordt van petitiën te zenden naar het ministerie, om hulp te bekomen. Een groot getal landbouwers zijn om zoo te zeggen geheel geruïneerd. Uit Sottegem meldt men insgelijks dat zon dag aldaar een onweêr heeft gewoed, verge zeld van donder en hagel, waardoor geheel de oogst, aldaar en wel een uur in 't ronde, ver pletterd werd. De schade is onberenbaar. Boomen werden omgeworpen en ruiten in alle huizen verbrij zeld. De ijsbrokken waren zoo groot als eieren. Nog nooit heeft men hier iets zoo vreese- lijks gezien. Vele kleine en ook groote land bouwers zijn daardoor schier geruïneerd. ALLERHANDE NIEUWS. Kaatsspel. Houtmarkt. Zondag 20 Juli om 3 ure namiddag, speelt de partij van De Brucker (Lede) tegen die van De Vuyst, (Meire.) Om 4 ure namiddag speelt de partij van Jan Van Mol, (Aalst) tegen die van Willems (Brussel.) Programme du Concert qui sera donné sur la Place du marché aux grains, par la fanfare de l'Ëcoie des pupilles de l'armée, le Dimanche 20 Juillet 1884, 11 3/4 heures du matin. 1. Les Débutants, pas redouble Doublevé 2. La noce de village, ouverture, De Rillé. 3. Rêve de Bonheur, mazurka, Bonne, 4. Le maréchal ferrant, polka, Julien. 5. Bénédiction des poignards des Huguenots. Mergerbeer Wij vernemen dat de heer Gustaaf De Winter onzer stad, leerling aan de Hoogschool van Gent, bei eerste examen van candidaat- notaris komt af te leggen. Volgens het Journal de Druxelleszullen de gemeenteraden niet ontbonden worden. De Bien public verhaalt hel volgende vroo- lijk voorval uit den lesten kieslrijd te Gent. Zondags voor de kiezing kwam in de gemeente Baelegem, de bijzonderste agent van het libe- raVisra'us ukfeeA. kanton Oosterzeele, aan. Hij was vergezeld van eenen "heer, die geheel in 't zwart gekleed was. Zij stapten af in eene der bijzonderste herbergen en vroegen een gla3 bier. Toen begon het gesprek Ik heb de eer zegde de kiesdravertot den herbergier, u onzen candidaat, M. Aug. Lippens, voor te stellen. De herbergier maakte eene buiging. De zooge zegde M. Lippens, geheel aangedaan door dit bewijs van eerbied, beloofde al te doen wat mogelijk was voor den landbouw en beschul digde de catholieken liet brood, de genever, het bier enz., te zullen belasten. De kiezer maakte nogmaals eene buiging, zeggende t dat hij altijd voor de goede partij gestemd heeft. De twee kiesmakelaars betaalden hun gelag en vertrokken. In eenige minuten was bet ge rucht verspreid dat M. Lippens in 't dorp was. De voorzitter van het kantonaal kieskomiteit, zocht de twee personen in kwestie op en bestatigde lot zijne groote verwondering dat de zoogezegde M. Lippens, niemand anders was dan.... een bakker van Lokeren. Dat er ge lachen werd, hoeft niet gezegd te worden. Zelfs vergezelde men de twee kiesdravers met de kreten Leve Lippens!!! Dewildstroopers genceren zich niet meer. Maandag beeft de policie van Brussel zekeren G. K..., treinwachter bij de nederlandsche kompagnie, aangehouden, op het oogenblik dat bij bijeen wildstrooper ging meteen valies bevattende honderd vette kwakkels. K... ver klaarde dat dit valies hem te Borgerhout over handigd was door een persoon, wiens signa lement hij opgegeven heeft. De ouderlingen uit het St-Gertrudis godshuis zijn er het beste meê geweest. In eene vergadéring van liberale kiezers van verschillende kantons van het arrondisse ment Ath, die woensdag namiddag te Brussel heeft plaats gehad, heeft graaf Oswald de Kerchove, gewezen gouverneur van Henegauw, de candidatuur aangenomen, die hem aange boden werd voor de plaats, opengevallen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, ten gevolge van hel ontslag van M. Descamps. Men meldt dat eene deputatie van liberale kiezers van het arrondissement Ath, zich zaterdag naar Gent begeven heeft, om den gewezen Gouverneur van Henegouw graaf de Kerkhove, de candidatuur aan te bieden voor den zetel van volksvertegenwoordiger, opengevallen tengevolge van bet ontslag van M. Descamps. Men zegt dat aldaar strijd zal zijn. Beeldhouwers, schrijnwerkers, timmer lieden, schilders, enz. zijn te Brugge neerstig aan 't werk voor het maken en versieren der praalwagens van den stoet van Karei De Goede; alles gaat zeer goed vooruil en zal op tijds gereed zijn. De wagens zullen opgeslagen wor den en van de noodige behangsels en versie ringen voorzien, op de binnenplaats van het Siiit-Lodewijksgesticht. De stoet gaat telkens van St-Salvalor uit. Men is benieuwd om tq

De Denderbode | 1884 | | pagina 2