Kiezing voor de Handelsrechtbank. Kaatsspel. Houtmarkt. «■MOBHBSnBaB&'SaS De Volkskamer zetelde de» voormiddagseri de Senaat des namiddags. Volkskamer. De vergadering wierd voorgezeten door den Eerw. kanunnik De Haerne, deken van jaren. De jongste leden MM. de Merode en Vandersmissen, namen het ambt van sekretaris waar. Onmiddelijk ging de Vergadering over tot het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozene leden. Behalve de kiezingen der arrondissementen Oostende en Virion wierden alle de andere goedgekeurd en de gekozenen tot den grond- wettelijken eed toegelaten. De heeren Vander smissen en Stroobant van Brussel en alle de vertegenwoordigers van Antwerpen, legden den eed in de Vlaamsche taal af.... Deliberalen spotlachten erom, doch dit is niet te verwon deren bij de vertegenwoordigers der partij van Frankrijk. De rechterzijde juichte toe, en voorzeker zal gansch 't Vlaamsche Land zich bij haar voegen om de voorstaanders onzer moedertaal op zijne beurt toe te juichen en toe te roepen, proficiat Woensdag ging men over tot de samenstel ling van 't definitief Bureel der Kamer. Werden gekozen Voorzitter M. Thibaut, volksvertegenwoor diger van dinant. 1* Ondervoorzitter M. Tack(Kortryk). 2' Ondervoorzitter M. De Lantshecre, (Dix- mude). ^SekrelarissenMM. De Sadeleer(Aalst), d: Andrimont, (Verviers), de Bur let, (Nyvel) en Vandersmissen, (Brussel). KwestorsMM. de Zerezo, (Turnhout) en Lefebvre, (Mechelen). In den loop der zitting, werden twee wets ontwerpen neêrgelegd welke men met onge duld afwacble, namelijk, het wetsontwerp op 't lager onderwijs en dit betrekkelijk de her stelling der diplomatische betrekkingen met den H. Stoel. De Kamer verdaagde zich tot dijnsdag aan staande. Senaat. Na 't onderzoek der geloofs brieven van de nieuwe gekozen, ging de Hooge Vergadering over tot de samenstelling van haar Bureel, als volgt Voorzitter M. baron d'Anethan, (Thielt.) Ondervoorzitters MM. de Merode, (Turn hout,) en 't Kint de Roodenbeke, (Eecloo.) Sekretarissen MM. Baron Belhune, (Kort- rijk.) en Tercelin, (Bergen.) Kwestors MM. baron Pyeke de Petsghem, (Audenaarde,) en Willems, (Leuven.) Het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren gekozenen van Charleroi en des hee ren Dumon van Doornyk gaf alleen aanleiding tot eenigen redetwist, uit oorzake der ernstige onregelmatigheden en wetsschendingen in de kiezing van Charleroi bestatigd en van de dwa ze aanklachten door zekere geusche advokaat van Doornyk toegezonden. Het Journal de Bruxelles meldt dat de kommis sie der Kamer voorstelt de kiezing van M. Bou vier te Virton, goed te keuren. Wat aangaat de kiezing van Oostende, zij laakt de handelingen van den gouverneur (M. De Brouwere) en vraagt een onderzoek. Onlangs lazen wij in een geusche dagblad Het liberalismus is onsterfelijk, het kan niet gedood worden immers het is zoo oud als de werelden zal eeuwig bestaan. Veel waarheden zijn in deze regelen verval. Wie waren de eerste liberalen De hooveerdige en wederspannige engelen die tegen God opstonden en door hem in de duisternissen der hel wierden geworpen. De eerste liberalen waren de duivels der hel, en deze waren ook de eerste volksverlei ders en verdervers, de eerste leugenaars, de eerste bedriegers, enz., enz. Als men nu de handelwijze der meesten onzer hedendaagsche liberalen in den grond nagaat, dan ondervindt men dat zij de waar dige opvolgers zijn der eerste liberalen; immers gelijk zij staan zij op tegen God en zijn gebod en gelijk zij betrachten zij niets anders dan de volkeren'te bedriegen, te verleiden en te ver derven ten einde hen onder hunne macht te krijgen.... De liberalen zullen eeuwig bestaan, schrij ven de geuzen verder.... Dit is ook al eene waarheid. God heeft immers de verworpe lingen, de duivels, de eerste liberalen voor alle eeuwigheden ter hel gedoemd, om er als eene eeuwige getuigenis te blijven van zijne rechtveerdigheid, welke noodzakelijk elkeen moet loonen of straffen volgens zijne werken. Wij wenscheu 't liberalismus proficiat met zijne onsterfelijkheid eu zijn eeuwig bestaan Over veertien dagen schreven wij dat met eenigen goeden wil catholieken en liberalen zich konden verstaan om de politiek uit de handelsrechterlijke kiezingen te verbannen. Geene betere waarborg, voegden wij erbij, voor be onpartijdigheid dan de twee partijen in 't Handelsgerecht vertegenwoordigd. Maar de liberalen verstooten dit stelsel; zij willen in onze Handelsrechtbank alleen meester zijn, enz. Een woordje uitleg is hier noodzakelijk vooralesr aan 't Verbond te antwoorden. Eenige dagen voor de kiezing, stelde een der opperhoofden van de liberale partij aan zekere heer onzer vrienden voor een vrede verbond te sluiten op 't terrein der handels- rechterlijke kiezingen. Onze vrienden werden er over geraadpleegd én stemden oogenblikkelijk toe. Zij verklaar den bereid te zijn een vredeverbond te wil len sluiten onder billijke voorwaarden. Vijf a zes dagen later, vroeg onze vriend hoe de zaken van 't vredeverbond stonden en men antwoordde hem dat het voor dees jaar onmogelijk was, om rede men de liberalen van den buiten niet meer kon verwittigen en men toekomend jaar zou gezien hebben of 't niet mogelijk zou wezen. Wat was de oorzaak van dezen plotselingen ommekeer!.... Geen andere dan dat zekere liberale groep weigerde toe te stemmen. Volgens de be rekeningen van advokaat Kobe Janssens, zegden zij, moeten wij, liberalen, met31 stem men meerderheid triomferen, en in die om standigheid een vredeverdragsluiten ware al te dwaa». De liberalen weigerden dus omdat zij volgen» Kobe Janssens zouden triomferen. Men kent den uitslag de liberalen vielen met de berekeningen van Kobe en zijne snullen van de brug in 't watertje en.... verzo pen.... In zijn nummer van zondag 11. be»preekt de betaalde penneknechl uit't Verbond ons schrij ven over de Handelsrechterlijke kiezingen en komt tot dit zonderling besluit dat catholieken en liberalen zich hier ook zouden moeten ver staan op 't terrein der gemeentekiezingen. Indien onze voorstel voor de Handelsrecht terlijke kiezingen rechtzinnig is, zegt hij, noo- digt hij ons uit om met hem mede te werken, opdat, ter gelegenheid der aanstaande gemeen te kiezingen, slecht het vierde der zetels van 't stadsbestuur aan de liberalen zou afgestaan worden. Op die voorwaarde, voegt de betaalde knoeier er bij. zullen de liberalen denzelfden afstand doen voorde Koophandelsrechtbank... Zoo, zoo, jonge, uw voorstel verwondert ons grootelijks Immers, volgens de bere keningen van Kobe en zijn sullenkliekje, gingen de liberalen hier vast en zeker met de ge- meentekiezingen triomferener was geen zalf meer aan te strijken, de catholieken vlogen zonder misericorde van 't Stadhuis af, enz. Tist lummels, de laffe beleediger die men kent, bazuinde weken en weken lang op alle toonen uit dat de liberalen hier met October aanst. vast en zeker zullen zegepralen en u komt gij bekennen dat Tist loog gelijk nen ketter!.... Hebt ge dan geen vertrouwen meer in de berekeningen van Kobe Janssens en zijne kliek Het zou dan toch schijnen, jonge. Immers waarom met ons een vredeverbond willen sluiten en u bevredigen met liet kleinste deel, wanneer volgens de berekeningen van Kobe Janssens en de plechtige verklaringen van Tist Lafaard, gij vast en zeker met October aanst. zult triomferen. Uw voorstel heeft vast en zeker uwe eigene mannen doen lachen. Een woord nog. Op dicvoorwaarde, zegt gij, zullen de liberalen den zelfden afstand doen voor de Koophandelsreehtbank »..Aisland doen van 't welk!... Ge vergeet, jonge, dat de liberalen op dit gebied geen afstand te doen hebben d# vroegere kiezingen en vooral de laatste hebben hel genoegzaam bewezen.... Indien er iemand voor de Handelsrechtbank afstand kan doen dan zijn wij het. Wat ons betreft, wij zeggen geen afstand meer van iets, zelfs van 't geringste niet en vooral geen vredeverdrag gesloten met libera le grieken, die op niets anders uil zijn dan om onze goede trouw te onderscheppen. Gelijk het te voorzien was, komen de groote liberale heeren Hubert Van Steenwinkel, Oscar Schaltin, Arthur Byl en.... Edmond Bannevillc (dus drij vreemdelingen en half) bij 'l Beroeps hof vau Gent een reklaam neêr te leggen tegen de geldigheid der kiezing van 17 Juli 11. De liberalen die, volgens de berekeningen van advokaat Janssens, dit Kobe, dit Pellepatal vast en zeker met 31 «temmen moesten triom feren, kunnen dus hunne buis niet verkroppen. Het stuk is opgesteld in eene taal die goed gelijkt op deze die te Brussel in 't kwartier der Marollen gesproken wordt. Het schijnt 't -v0.k io aju oa. tou Runmeiije samengesteld uit een aspirant-vrederechter, een aspirant deurwaarder en een aspirant-greffier. Indien de jongens hun factum in de fransche taal hebben wilLn opstellen, toonen dat ze alle drij tot de familie der langooren toebehooren en het hoogst noodig hebben van naar de schoolban ken terug te keeren. En welke zijn nu de reden welke die vier gestrenge liberale heeren tegen de kiezing welen in te brengen Vooreerst, zeggen zij, hebben de heeren VanderSmissen, enz., geen onderscheidings- teeken gevraagd, en heeft .men hen noglhans een onderscheidingsteeken, het ronde, gegeven. Zoo dan, heeren, M. Cumont, voorzitter, heeft u iets toegestaan dat gij niet gevraagd hebt. Hoe is dat gebeurd Volgens u dus zou M. Cumont, uwe voorstelling van candidaten niet gelezen hebben ofwel, heeft hij ze gelezen, 't contrarie gelezen hebben van 't geen er ge schreven stond. Niet heel vleiend, voor M. Cumont, hoor je jongens, van hem zulk een brevet van onbe kwaamheid af te leveren De wet, gaan de gestrenge heeren voort, welke wijzigingen toebrengt aan 't kiesstelsel der Handelsrechtbanken, spreekt noch van onderscheidingsteekens, noch duidt er eenig aan. Dit is eene waarheid... Maar waarom moest de heer voorzitter dan den heer Minister van justicie over 't gebruik vau onderscheidings teekens raadplegen Ja, waarom Kenden M. Cumont of M. de griffier de wet niet De heer minister antwoorddedat hij in 't ge bruik der onderscheidingsteekens geene hin dernis of onwettelijkheid vond en de heer voorzitter trad dit advies bijWaar is de onregelmatigheid Wat meer is, zeggen de gestrenge heeren reclamanten aan 't hoofd van de lijst Vander smissen was hetrondeke geplaatst, eu vier kie zers, die voorzeker voor de liberalen wilden kiezen, maakten het wit van 't rondeken zwart in plaats van 't wit rondeken van 't zwart vier kant, en deze 4 stembrieven werden vernie tigd,'l geen een verlies was van 4 stemmen voor de lijst Vandersmissen. Weten de gestrenge heeren reclamanten dan dat deze vier personen voor de lijst Van dersmissen zouden gestemd hebben.... Dat riekt volgens ons sterk naar geteekende brief jes, niet waar M. Neleken» zoon Maar kom, kom laat ons dat niet veronder stellen, er was wel een kiezer die in de »ter stemde 't geen bewijst dat wanneer men deze leste bij de vier gevoegt die in 't rondeke stem den er 5 ezels op de jaarmerkt waren, te weten, vier liberalen en een catholieke. Op 5 ezels 4 liberalen, is dat niet sterk, geëerde lezers Ten tweede halen de gestrenge heeren re clamanten om hunne vraag te billijken, aan dat drij personen ten onrechte aan de kiezing deelnamen. Deze feiten hebben wij tot hiertoe nog niet kunnen onderzoeken, doch wij twijfelen sterk of zij wel zoo echt zijn ais de gestrenge heeren reclamanten het schijnen te beweren. Ten derde, spreken de gestrenge heeren reclamanten over zoogezegde misbruiken in't tweede bureel gepleegd. De naamafroeping, zeggen zij, werd gedaan, niet door den sekretaris, maar door M. Meert stemopnemer. Op wiens verzoek gebeurde dit zoo?.... Op dit van de heeren Cumont, voorzitter en Pap- paert, griffier. Op 't eerste bureel, voorgezeten door M. Cumont, gebeurde het ook zoo. M. Desire Le- vionnois, stemopnemer, deed de naamafroe ping en M. Germaan Leviownis bediende nog lhans het ambt van sekretaris. Waarom vinden de gestrenge heeren recla manten, daar ook geene beentjes in Antwoordt eens, heeren. De gestrenge heeren reclamanten eindigen de lijst hunner grieven met de aanhaling van de volgende feilen welke wij letterlijk verta len Gedurende de stemming, heeft de heer Clemens Van de Putte, die hel ambt van se- kretaris vervulde van 't 2* bureel, in plaats van zich op de plaats te houden die hem bij 't bureel was aangewezen, tusschen de af- zonderende lessenaars gewandeld, verschei- dene malen trad hij de afzonderende lesse- o naars binnen wanneer er zich kiezers in bevonden om te stemmen, en dit onder voorwendsel van hen te vragen of er nog inkt was, wanneer het aan den voorzitter alleen toekomt den inkt te gaan vernieu- wen. De gestrenge heeren reclamanten bieden aan, in geval van logenstraffing, het feit door alle middelen van rechts zelfs met getuigen te bewijzen. Wij willen vooreerst aan de gestrenge libe rale heeren vergeven dat zij niet weten dat de voorzitter van een kiesbureel't recht heeft een der leden van 't bureel, door hem aange wezen, met de bewaking en het onderhoud der inktdoozen, en verder gerief tegelasten libe rale langooren weten dat immers niet of kun nen dat niet begrijpen. Wat de feilen betreft onzen uitgevers ten laste gelegd, zijn wij gemachtigd er de uitdruk- kelijkste logenstraffing aan te geven. De feiten door de gestrenge heeren reclamanten aange haald zijn logenachtig, valsch en lasterlijk. Ten andere wij dagen de vier gestrenge heeren reclamanten ten sterkste uit, de lasteringen te kunnen bewijzen; die zij tegen hem hebben uitgebracht.... Voor heden schijnt deze logenstrffing ons voldoende doch wij voorzeggen aan de ge strenge heeren reclamanten dat zij met den Denderbode zullen af te rekenen hebben, en dat hij hen wel zal weten te dwingen de feiten ten laste van zijnen uitgever aangehaald te bewijzen ofwel van voor de oogen van gansch de stad, als vuige lasteraars doortegaan. Ge zijt dus verwittigd, gestrenge heeren, en wij wachten u af Wij zullen u eens leeren hoe gevaarlijk het is zoo wat al te lichlveerdig lasterlijke aanklachten te onderteekenen Het banket van zondag 11. Zondag jl. greep ter groote Feestzaal van ons stadhuis, het Banket plaats, door de Grondwettige en Bewarende Vereeniging van 't arrondissement Aalst, aangeboden aan zijnen achtbaren en moedigen volksvertegenwoordi ger, den heer Karei Woe»te, minister van justicie. De Feest was voorgezeten door M. Van Wambeke. voorzitterVproonigin» ion de recnterzijde van den achtbaren voorzitter, was de held der feest gezeten. Aan zijne linkerzijde zat de E. H. C. De Blieck Pastor-Deken onzer stad. Verder bemerkte men aan de Eere-tafel MM. Leirens en Van Vreckem, senateurs, Ver- brugghen K. volksvertegenwoordiger, Mussely, lid der Bestendige Deputatie onzer provincie, De Clippele, commissaris van ons arrondisse ment, I e Cooman, burgemeester en provinci aalraadslid te Ninove, Willems, pastor onzer Si. Jozefsparochie en bijna alle de heeren Provincialera adsleden der cantons ons ar rondissement samenstellende. M. De Saedeleer, volksvertegenwoordiger, was uit hoofde van onpasselijkheid afwezig. Meer dan 130 burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden en voorname personen namen aan de feest deel. De dienst was op de uitmuntendste wijze ge regeld, en 't geen nog bezonderste was, de spijzen waren over heerlijk en overvloedig en de dranken lekker. Wij mogen het zeggen ter eere van de in richtende Commissie en van den heer Ferdi nand De Muynck, de tafelhouder, nooit woo- nende iemand een banket met een zoo talrijk gezelschap bij, 't welk, gelijk dit van zondag, elkeen bevredigde. Aan het dessert werden verscheidene heil dronken voorgesteld, welke allen met den meesten geestdrift wierden bijgetreden en toe- gejuichd. Het spijt ons dat het ons onmogelijk is geweest volledige notas te nemen en wij aldus de uitgesprokene redevoeringen niet konnen weergeven. In den loop zijner antwoord, kondigde de heer minister aan dat Z. M. de koning den heer Philemon De Wolf, tot ridder van 't Leo poldsorde kwam te benoemen. Deze aankondi ging werd met donderende toejuichingen be groet. De feest werd door een prachtig Concert, gegeven door onze Koninklijke Harmonie, op geluisterd. Bestatigen wij dat de meeste vreugde en broederlijkheid onafgebroken heerschten. Voorzeker zal deze heugelijke feest lang leven in de gedachtenis van al wie er-deel aan nam KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 20 juli is M. P. De Wolf, gewezen voorzitter der koophandels rechtbank van Aalst, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Zijn onderpastoors benoemd te Vlierzele, de E. H. Van Hauwermciren, priester uil Seminarie te Ste- kene, in vervanging van den E. H. De Baets, ontslag gever, de E. H. De Temmerman, ook priester uit het Seminarie. Zondag 27 Juli 1884. Om 2 1/2 ure namiddag, L. Van der Eectcen, (Aalst,) tegen Colin, (Aalst.) Daarna, Parent (Hofstade,) tegen Van Ouden- hove, (Aalst). ALLERHANDE NIEUWS. Wij vernemen dat alhier op 17 Augusti aan staande, in den bof der Koninklijke Harmonie eene Vlaamsche Kermis, ten voor- deele van vrije onderwijs zal gehouden wor den. Programme du Concert qui sera donné sur la Place du marché aux grains, par la fanfare de l'École des pupilles de l'armée, le Dimanche 27 Juillet 1884, h 11 3/4 heures du matin. t. Le capiUine Henriot, Marche, Gevaert. 1. Coquelieots et Bleuett, Maiurka, Lecocq. 3. üne féte natale, Fantaisie, Vanderas. 4. Emma, Schottiich, Faust. 5; La belle Hélène, Valse, Offenbach. Men schrijft uit Scheldewindeke. Onder de gemeenten van het arrondissement Gent waar den bagel en ijsbrokken van zondag 13 dezer, groote verwoestingen hebben inge richt, mogen zekerlijk de gemeenten Schelde windeke en Oosterzeele begrepen worden, de eerste voornamelijk de schade aan de veld vruchten toegebracht is er bijna zoo groot als te Balegem bet is eene ware verplettering en het is droevig om zien. De tarwe en de haver mag men beschouwen als gansch verloren; vele landbouwers maaien ze afonvolgroeid. De gebouwen hebben er ook veel geleden vooreerst aan de kerk, een der schoonste monumenten van de omstreken, zijn al de vensterramen van den grooten voorgevel vernield. In de pastorij en in de scholen van het klooster zijn al de ruiten verbrijzeld vele bijzondere huizen hebben hetzelfde lot onder gaan niet één huis in de Statiestraat is ge spaard geweesthet kasteel van Mevr. Ver* gauwen, benevens de twee groote pachtoven er aanpalende hebben bijzonderlijk hun aan deel in de beproeving. Wat wonderlijk voor kwam, was, dat 11a het onweêr men zoo ge dacht hebben dat de gansche gemeente in brand stond men zag niets anders dan een dikken rook. De verslagenheid is er ook groot en de droefheid onbeschrijtfelijk. De gemeente overheid heeft onmiddelijk de noodige maatregelen genomen en geene moeite gespaard om bijstand te verkrijgen van wege het gouvernement. Men mag verhopen dat, ingezien de goede inzichten waarmeê de mi nister van landbouw, M. Beenaert, bezield is, niets zal verwaarloosd worden om meé te werken tot de verzachting van dezen noodlotti- gen toestand. Spijtig dat 't vorige ministerie de Staatskas niet vol millioenen gelaten heeft, in plaats van ze le verkwisten in de ledige scho len zij zouden nu wel te pas komen. De geestelijke overheid heeft ook het hare bijgedragen om haren troost aan hare diep bedroefde parochianen ta schenken men is zoo gelukkig haar te ontmoeten in de netelige toestanden Het is ook troostbaar te verne men dat reeds verscheidene eigenaajs zich ter plaatse der ramp hebben begeven en vast be sloten hunne ongelukkige pachters ter hulp te komen. Men noemt eigenaars die onmiddellijk hunne bestuurders bevolen hebben zich rekening te geven van het gebeurde ter plaatse zelfs en de pachters gerust te stellen. Eere aan dezen, die met een goed hart bezield, het oogenblik we ten waar te nemen om hunne ondergeschikten behulpzaam te zijn en het is te verhopen dat het edel toonbeeld, door die eenige eigenaars gegeven, in de gemeenten Balegem, Schelde windeke en Oosterzeele door nog vele andere zal gevolgd worden. Een groot banket zal door de Independen- ten van de Frederatie der komiteiten van Brussel en de voorsteden, aangeboden worden aan de zestien brusselsche Volksvertegen woordigers en de acht candidaten-Senateurs. Do Murrttcur beval een koninklijk DeStUtl, waardoor de in-en doorvoer verboden wordt van vodden, oude kleêren, beddegoed, linnen goed, verder reisgoed komende uil landen waar de cholera heerscht. Bij toepassing van dal besluit, is de invoer van gemelde voor werpen uit Frankrijk verboden. Die komende uit andere landen, moeten aan het toezicht der douanen onderworpen worden. Wij bevelen de volgende woorden van Bara aan de aandacht van al onze officieele schoolvossen en aan al degenen die die man nen willen voorslaan c Men heeft er over geklaagd dat de uitgaven voor hel lager onderwijs overdreven waren. 1 Ik denk er ook zoo over. Ik heb zelfs aan Van Humbeeck doen opmer ken dat men de gemeenten overlastte. Zoo sprak Bara daags voor den keus te Peruwelz. Wel mag men dat niet in een kaderken zetten Maar, Meester Bara, waarom hebt gij nooit een enkel woordje tegen die overdreven uit gaven gezegd? Waarom hebt gij nooit de rech ten verdedigd van die gemeenten die men overlastte Gij slaat uwe eigene ruiten ombarmhartig in En die van den tminenlen Piet Van Hum beeck er bij. De Gazette liegt er alweer op aan. Het departement van oorlog heeft een ont werp voor de inrichting der nationale reserve gereed de koning heeft het goedgekeurd. Volgens het Journal de Bruxelles is die tijding alwéér valsch. Liegen maar, jongens De Bien public maakt eene nieuwe rubriek Chroniquc du Mensonge dat is een goed voor beeld. Liegen maar De liberale pers van Brus sel heeft aangekondigen al de liberale gazetten van 't land nemen het nieuws over en bonzen op van verontweerdiging dat dees jaar de jaarlijksche prijskampen van het atheneum zullen gepresideerd worden door den deken van Brussel, M. Nuyts. Ge kunt begrijpen hoe die eerzame gazetten schreeuwen en bulderenover de pastoors en hoe zij hopen, door die leugen, het volk in indignation spontanée te brengen. Welnu, weet ge wie M. Jacobs genoemd heeft om den jury voor te zitten, zegt de Patri- ote? Den eerw. heer Nuyts Wel in 't geheel niet. M. de Renesse, de liberale senaleur. En zoo liegt die oneerlijke pers maar altijd voort en voort. Wilt ge leugens lezen Lees dan de liberale gazetten. Uit Brussel, 18 Juli: Zekere A. S.... bevond zich gisteren in eene herberg der Pluimstraat. Hij was dronken en wilden een stuk vleesch eten, doch slikte het op zulke gulzige wijze in, dat het stuk in zijne keel bleef zitten en hij ervan verstikte. Zijn lijk werd naar het gasthuis gebracht. Men meldt dat een policie-agent, van St- Joost te-Noode, M. Bonge, het groot lot van 23,000 fr. gewonnen beeft van de loterij des arts décoratifs. Men herrinnerl zich dat in de maand juni te St-Jans-Molenbeeck eene geheime stokerij ont dekt is. Het onderzoek dezer zaak wordt.ieverig voortgezet. Op bevel van den minister van finan ciën is al het materieel der fabriek aangeslagen en neêrgelegd in den koninklijken entrepot, waar het openbaar zal verkocht worden. Verleden maandag heeft een verse krikke- lijk ongeluk plaats gehad te boitsforl. Mej. Matl- bij, dochter van den konsul van Engeland, had rond den middag, met hare moeder eenen heu vel beklommen, om eene waterverfschilderij te voltooien, bestemd voor de tentoonstelling van Antwerpen. Op zeker oogenblik viel bet meisje in bezwijming eu rolde naar beneden. Toen men haar opnam was zij een lijk. Men weet hoede Geuzen kunnen schreeu wen in tijden van kiezing over het ban kroet Langrand, alhoewel reeds zoovele Geuzen Emériques, Fortamps en andere, duizenden lieden in 't ongeluk storteden. Hewel, nu hebben de Geuzen zeiven eenen Langrandist in den Senaat, 't Is M. Crabbe, Senateur van Arlon, die door dit bankroet een goed fortuintje gewonnen heeft terwijl anderen hel hunne kwijt warenEn toch zullen de Geuzen over die oude zaak blijven schreeuwen. Zij hebben immers alle eerlijke schaamte verleerd Men herinnert zich dat M. Ch. Janssens, burgemeester van Oostende, een onderzoek had doen inrichten tegen zijne fonktionnaris- sen, die hij verdacht den 10 juni tegen hem gestemd te hebben. De Association libérale heeft thans op hare beurt zeven - harer leden doen dagveerden, beschuldigd van tegen de geuzen gestemd te hebben. Vier hunner zijn voor deze nieuwe soort van rechters versche nen. De drie andere, vindende dat deze inkwi- sitie niet met hunne weerdigheid overeen kwam hebben hun ontslag gezonden als leden der Association. De onslagen werden niet aan genomen èn de drie andere personen uit de (vereeniging gebannen.) Naar bet schijnt zal door de catholieken te Ath, de candidatuur voorgesteld worden van M. De Moor, notaaris te Ath, tegenover die van M. Oswald de Kerchove de Denter- ghem, liberalen candidaat. Maandag nacht is te Wetteren een pijn lijk ongeluk gebeurd. De genaamde Bellarmin Tondeleir, oud 57 jaar, wa» uit zijn bed opge staan en wilde naar benedengaan om aan eene behoefte te voldoen. Ongelukkiglijk deed hij eenen misstap en viel van den trap hij kwam terecht met het hoofd op de kruk eener deur, waardoor de schedel verbrijzeld werd. On middelijk diende men hem de noodige zorgen toe, 'doch het was te laat; eenige oogenblikken later stierf de brave werkman, eene geheele familie in de diepste droefheid achterlatende. Men verneemt uit zeer geloofbare bron. dat de betooging der onderwijzers tegen het gouvernement op touw gezet is door de Asso ciation libérale van Gent. Deze bedient zich van de schoolmeesters om hare plannen uit te voeren Zij weet dat, als zij direkt eenen op roep richtte tot de officieele onderwijzers van andere steden en van den buiten, dit genoeg zaam zou zijn om de beweging te verijde len. Daarom stelt zij de onderwijzers vooruit 1 Zulke handelwijze zal sterk afgekeurd worden door alle vrienden van de wettelijkheid ën van de pölietieke eerlijkheid. De gentsche onderwijzers zijn dijnsdag bijeen geweest om te beslissen dat zij eene betooging gaan inrichten;'Zij zullen zich naar Brussel begeven om te protesteeren tegen de gemeentebesturen,die reeds onderwijzers heb ben afgesteld, of schoon de wet nog niet ver anderd is. Dat is, volgens hen, geene politieke betooging, omdat zij niet gericht is tegen een wetsontwerp, maar tegen eenen bestuurlijken maatregel. Eenigen lijd geleden had te Gent eene ver giftiging plaats, ten gevolge van het eten van suikergoed, omplakl met groen papier. Opdat zulke jammerlijke gevallen zich niet meer zou den voordoen, beeft het parket beslist dat er een voorbeeld moet gegeven worden, tot ba- strijding van den verkoop van zulk suiker. De verkoopster en den bakker zijn 'gedagveerd om den 30 juli voor de korrektionneele rechtbank van Dendermonde te verschijnen. Een plakkaat dat op de muren van Gent hangt, meldt dat, ter gelegenheid van den ze gepraal der catholieken deri 8 Juli behaald, eene uitdeeling van 40,000 broodén zal plaat» hebben in den Catholieken Kriiig öp den Poel, van Dijnsdag 29 Juli tot Zatérdag 2 Aii^hsti, des morgens Van 10 tot 12 en 's namiddags, van 5 tot 7 uren, aan al de arthen der stad di« daartoe van de kieskomiteiten kaarten ötitvin- gen hebben. De policie van Lokeren heeft verscheide ne benden kunstenmakers aangehouden .'beschul digd van diefstallen gepleegd te hebben. Terwijl zij de kinderen, die gelast waren het buis te bewaken als hunne ouders aan den oogst werk ten, in hunne barakken lokten, gingen zij inde woniDgen en legden er de hand op al wat zij vinden konden. Deze benden bestaan uit ver scheidene familien. Zij bezitten talrijke wagens en veel peerden. Deftig! M. de Lhoneux, liberale sena teur van Hoei, is voor dé corréctiohfieele rechtbank verwezen om op den dag der kie zing slagen toegebracht te hebben aan eenen catholieken dagbladschrijver, M. Maréchal. De gendarmerie van Hoei heeft twee val- sche munters ontdekt en aangehouden, die sedert eenigen tijd valsche stukken van 2 fr. verveerdigden en in omloop brachten. Het gerief waarmee zij hun boos bedrijf uitoefen den, is insgelijks ontdekt en aangeslagen. Zaterdag heeft een erg ongeluk plaats ge had in de in opbouw zijnde suikerraffineerderij van M. Meeus, in de Gentschestruat, nabij de Zuiderstatie te Antwerpen. Vijf werklieden, waren bezig met eenen ijzeren bak op de vierde verdieping te plaatsen. De bak moest nog van eene houten stelling op zijne plaats geschoven worden, toen eensklaps een der balken van de stelling brak, den ijzeren bak en de werklieden in zijnen val meèslepende. Een der werklie den werd op den slag gedood een tweede werd doodelijk gekwest. De drij andere wer den insgelijks min of meer erg gewond. Het parket is ter plaatse geweest om een onder zoek te doen. Een meisje van 2 1/2 jaar oud en Philo- mena Barbara Smet genaamd, was Dijnsdag namiddag tusschen 3 en 6 ure, alleen thuis in de woning harer ouders, Kloosterstraat n., 100, te Antwerpen terwijl de moeder met een ander kind naar de geneesheer was. Gedurende de afwezigheid der moeder heeft het meisje met stekskens gespeeld en het vuur aan zijne kleeren gesteken. Op het hulpgeschreeuw der kleine, kwamen de geburen en voorbijgangers toegesneld, stampten de deur ia en hluschten

De Denderbode | 1884 | | pagina 2