Geneesmiddel tegen de Cholera. Kaatsspel. Houtmarkt. Bet zal den kerkfabrieken ook vrij staan, in de rekeningen de onkosten te brengen der Te Deum's uit te voeren ter eere van Z. U. den Koning, en die der jaarlijkscbe diensten, welke ter gedachtenis van de weldoeners der kerk zijn voorgeschreven. Dia uitgaven dienen door de hoofden der oere diensten te worden geregeld. De voorschriften be' trekkelijk de rekeningen der fabrieken in den om zendbrief van 13 November 1882,in navolging van de onderrichtingen der Bestendige Deputatie van Bra bant opgesteld, dienen ook gewijzigd te worden. Voortaan zal wegens was, lijkdiensten, missen en eereloon, offerblokken, omhalingen en offeranden enkel iu de rekening der fabriek worden ingeschre ven wat aan de fabriek toekomt. Wanneer het onmogelijk is geweest, de missen te doen, welke in de aangestelde kerk zijn gesticht, zullen deze missen in andere parochiekerken kunnen gedaan worden, mits uitoefening, door de kerk meester, van het toezicht, voorzien door het artikel 26 van het dekreet van 30 December 1809. Zoo werd dit beslist door een vonnis van het Beroepshof te Brussel, van 7 juni 1881. Eindelijk, de sohikkingen, bevelende het doen van een bepaald getal missen, zijn geene erflatingen ten voordcele van den eeredienst, maar eenvoudige erf- Jasten, die niet onder de toepassing van hel art. 910 van het Burgerlijk Wetboek vallen. Het is dus van belang, op dit punt terug te komen naar de rechts leer, die altijd werd gevolgd voor de onderrichtin gen van raijneu achtbaren voorganger, onder dag- teekening van 14 maart en 1 december 1882. De omzendbrieven van mijn Departement, onder dagteekening van 26° September en 14n December, 1878, 14 Augustus en 8 December 1880, 14 Maart, 12 en 27 Mei, 26 Juni, 18 November en 1 December 1882,1 Februari en 4 Juli 1883, zullen niet meer worden uitgevoerd dan mits de in den tegenwoordi- gen omzendbrief opgegeven wijzigingen. Ingeval de bestendige Depulatiën van deze wijzi gingen geerne rekening zouden houden, zult gij ge lieven, uw verhaal te nemen bij den Koning, over eenkomstig hel artikel 4 der wet van 4 Maart 1870. Brussel, den 17 Juli 1884. De Minister van Justicie, Ch. Woeste. liberale leugens. Men leest in het Journal de Gand De koning is dezen morgend (maandag) van Oostende naar Brussel vertrokken, met den trein van 7 uren 40 m. In den morgend zal een ministerraad het geval-Pontus onderzoeken. De achtbare generaal wil dat zijn ontwerp van reserve zonder uitstel besproken worde. Zooveel woorden, zooveel leugens, zegt hel Journal de Bruxelles. Er heeft maandag geen ministerraad plaats gehad. Geen hoegenaamd ontwerp van reserve zal gedurende den buitengewonen zittijd neêr- gelegd of besproken worden, en generaal 'Pontus deukt er niet aan dit te vragen. Men leest in de Gazette De koning zou uitdrukkelijk verklaard heb ben dat, indien het ministerie Malou het ont werp van reserve niet deed stemmen, het be wind zou gegeven worden aan een ministerie van zaken, dat desnoods vrij zou zijn de Ka mers te ontbinden. Geene hoegenaamde verklaring van dien aard is er gedaan, zegt het Journal de Bruxel les. -Hare onwaarschijnlijkheid is, overigens, al te duidelijk. zijn hoofd leggen. Somige zieken weigeren alsem te drinken, zeggende dat zij zulk eene hitte gevoelen in hunne mage zij vragen naar water, maar het water maakt ze schier altijd nog zieker als te vooren, en zij sterven; daar integendeel de alsem meest altijd de hitte en den dorst wegneemt. Eventwel, leed de zieke geweldigen dorst, achter dat de pols weder slaat, zoo mag men hem water te drin ken geven, waarin men 't wit van eieren ge slagen heeftaanstonds is de dorst weg. HANDELEN NIJVERHEID Mest. De minister van landbouw, nijver heid en openbare werken, heeft den volgenden omzendbrief gestuurd aan de gouverneurs der provinciën. Brussel, 15 Juli 1884. Mijnheer de gouverneur Ik heb klachten ontvangen over de bedriege rijen, waarvan de landbouwers het slachtoffer zijn van wege de kooplieden en fabriekanten van kunstmatig mest. Het bedrog in die zaak wordt streng gestraft door artikel 498 van het strafwetboek, en het hoort aan de landbouwers toe bij de rechtban ken feiten aan te klagen ten hunnen nadeele gepleegd. Zij zouden overigens, wanneer zij mest koopen, de noodige voorzorgmaatregelen moeten nemen om het bodrog te bestatigen, enkel koopen mits faktuur, waarop de titel der ontleding wordt aangegeven, en stallen der slof doen bewaren. Die voorzorgmaatregelen worden hun van- ag gemakelijk gemaakt door de instelliug der landbouwstatien en landbouwlaboratoriums, die onderrichtingen afkondigen om de koopers tegen alle soort van bedrog te vrijwaren. Ik verzoek u, mijnheer de gouverneur, die opmerkingen ter kennis van de landbouwers te brengen bij middel van het Mémorial admi nistrate/ en der landbouwbladen. De minister van landbouw, nijver heid en openbare werken, A. BEERNAERT. Deze verschillende punten overwegende, verwerpt de midden-sekiie met 4 stemmen en 3 onthoudingen alle maatregelen die voor uit slag zouden hebben de belasting op den gene- ver te verhoogen en stelt aan de Kamer voor te besluiten dat er geen nieuwe schikkingen te nemen zijn, zoolang er geene beslissing geno men is betreffende de dubbele kwestie van het werk in 48 uren en de fabrikatie van den zuur- Veroorloof mij, voordat ik mij verwijder, u te bewijzen dat ik ook retour escamoteer. Voila changes alles acco la (Hij haalt uit de punt van den slip van zijnen frak den bril van den rechter, welk voorwerp op de tafel gelegen had). Hier is uw bril, mijnheer. Ik heb de eer u minzaam te groeten. De Journal de Home deelt eenen merkweer- digen brief meê, door den eerw. pater Janin, apostolischen provicaris te Sadec, in het zuiden van Asia, naar eenen franschen veldheer ge schreven, over eenen middel om de cholera te genezen. Wij nemen hier het bijzonderste van dezen brief over De cholera komt al met eens en zonder dat men weet hoe. De zieke is schier op den slag uitgeputzijne oogen staan diep in zijn hoofd, zijne handen en voeten worden koud, zijn pols valt stil het bloed schijnt ook stil te staan en te veranderen in water de zieke is ongerust en heeft schrikkelijke kramp en buikpijn hij voelt dat zijne laatste uur gekomen is, als geen geweldige middel daar komt tegen werken. In deze gevallen heh ik met allerbeste uitslagen den alsem gebruikt (in 't Fransch absinthe,) en er geheele wijnglazen van aan de zieken gegeven. Ik begin met éen glas, en wacht dan vier of vijf minuten indien de pols er niet van herbergint te slaan, geef ik weder om alsem, tot dat ik den pols voel werken. Daar zijn vrouwen, ouderlingen, en zelfs kinderen van 12 tot 15 jaar, die er tot 7 glazen dronken vooraleer de polsslag en de warmte weder keerden. De alsem werkt zeere en men is dikwijls op den stond zelve genezen. De eenen genezen achter eene ure of twee, ande ren achter een dag. In eene kleine parochie, op 75 die de cho lera hadden en die ik allen op die wijze met alsem gemeesterd heb, zijn er 73 genezen. Als men hervalt, kan men zoo wel genezen als den eersten keer. In de sterkte van Socirang, op zeven fran- sche soldaten die van de cholera aangedaan waren, heb ik er zes genezen door den alsem. Deze die gestorven is, was al in den doodstrijd als ik er bij kwam. Te Sadec heeft er eene non die de cholera gekregen had, in éenen keer een groot vol glas gedronken zij is flauw, en zelfs als zij ge zond is, is zij niet in staat zuiveren wijn te drinken. Aanstonds was hare buikpijn verdwe nen, de pols heeft seffens beginnen slaan, en die groote hoeveelheid alsem bracht niet de minste zichtbare ontsteltenis te weeg. Hel was 10 van den voornoen als de ziekte begon, en ten tweeën van den achternoen was zij ten vollen hersteld. Ik zelf heb drie keeren de cholera gehad, en alle drie de keeren ben ik genezen met al sem te drinken. c Als men,| zoohaast de ziekte begint, bo- vengemelden middel gebruikt, een of twee glazekens is voldoende om te ziekte te keeren, Ik heb ook nog cognac gebruiktmaar die middel is op verre na zoo goed niet als de alsem. Indien de zieke niet genoeg wil drinken om den pols te doen weder slaan, hij moet er dood voor men moet er hem algelijk niet te veel geven ook maar als de pols herbegint te slaan, moet men ophouden. Bemerkt nogthans dat de pols achter eenige slagen geheel dik wijls weder stille valt. In dat geval moet men wederom alsem te drinken geven. Is 't zake dat de zieke, achter dat de pols weder slaat, klaagt van 't zeer in zijn hoofd, dan moet men doeken met water en azijn op Handelsbeweging. Gedurende de afgeloo- pen maand juli zijn er465 schepen in de haven van Antwerpen aangekomen, te weten 43 duitsche, 6 amerikaansch, 210 engelsche, 43 belgische, 20 deensche, 7 spaansche, 19 fran- sche, 62 nederlandsche, 7 italiaansche, 27 noorweegsche, 1 porlugeesch, 1 russisch, 18 zweedsche, 1 japaneesch. Van deze schepen kwamen er 21 uit Frankrijk, 139 uit Engeland, 34 uit Amerika, 85 uit het Noorden, 76 uit Nederland, 6 uil Brazilië, 7 van de Middelland- sche-Zee, 19 uit Spanje, 4 uit Oost-Indië, 1 uit Cuba, 31 uit Rio-de-la-Plata, 5 uit Turkije en de Zwarte-Zee, 1 uit Nexiko, 15 van den Stillen Oceaan, 2 uit Afrika, 7 van opwaarts de rivier, 5 uit Australië, 1 uit Venezuela, 1 van hel eiland Aruba. De tonning der aange komen schepen beliep te samen 315,899 ton of 679 ton per schip, Gedurende hetzelfde tijd verloop vertrokken uit onze haven 440 sche pen, waarvan 345 geladen en 95 op ballast. De stoombooten die onze haven bezoeken, deden te samen 350 reizen. Bij koninklijk besluit van den 30 juli is de uttvoering van de volgende besluiten voor een jaar uitgesteld Paragraaf 1 van art. 13 van het koninklijk besluit van den 23 juni 1883, betreffende het gebruik der schoolboeken. De koninklijke besluiten van 30 en 31 de cember 1883, betreffende ten eerste de tus- scherikomst der gemeenten in de uitgaven van den jaarlijkschen dienst van 't lager onderwijs en ten tweede de jaarwedde der leden van het onderwijzend personeel. De Monittur deelt eene wet meé waardoor het gouvernement toegelaten wordt, af te zien van het leggen van zekere ijzeren-wegen en van er te doen leggen bij middel van openbare aanbestedingen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Is benoemd Pastor te Oosterzele, de E. H Der Weduwen, onderp. in O. L. Vrouwkerk te •St-Nikolaas. De E. H. Moreels pastor van Oostakker, is bestierder der Theresianenkerk van Oudenaarde benoemd, plaats door wijlen den verdienstrijken Heer Van Loo bediend. - De E. H. doctor Colinet blijft bij de Universi teit van Leuven als hulp van den vermaarden hoogleeraar Mgr de Harlez. STERFGEVALLEN. Uit Brussel wordt het overlijden gemeld van den heer Optat Scailquin, oud-volksvertegen woordiger dier stad. Hij heeft zich onderschei den door zijnen razenden haat tegen de vrij heid der catholieken. Men kondigt ons het overlijden aan van den heer Benjamin De Clippele, onlangs tot burge meester der gemeente Gijsegem benoemd. «I ene verb elaating. Ziehier eenige uittreksels uit het der middensektie, gelast met het onderzoek van het ontwerp op de jeneverbelasting Uwe sektie heeft geen oogenblik kunnen twijfelen aan de goede inzichten van den heer minister van financiën en de-uitleggingen, die hij gegeven heeft, hebben getoond dat hij zich niet bedrogen had. Zij wist dat M. de minister gehouden was, krachtens art. 10 van de wet van 30 juli 1885, zijne aandacht te vestigen op de herziening van de wijze van inning der accijncen, waar- meê de sterkedranken belast zijn. Waarom zou hij zich niet bekommerd hebben met de kwestie van de voortbrengst die zich op eene zoo nauwe wijze verbindt met de wijze van ontvangst der belasting Dit was voor hem een onbetwistbaren plicht. In den grond, is de bazis van het recht, geheven op de fabrikatie van den sterken drauk, wel de voortbrengst, of indien men wil, de vermoedelijke voortbrengst, eerder dan de hectoliter beslag. Wat de wetgever van 1883 gewild heeft, is dat 10 hektoliters aikool k 50* Gay-Lussac, aan de schatkist eene ont vangst van 7,50 opbrengen welnu, het is be wezen dat de hectoliter aikool slechts 6,10 fr. in de openbare schatkist doet komen. Van waar komt dat verschil tusschen het recht dat het gouvernement ontvangt en dat welk het zou moeten ontvangen Omdat de wezenlijke voortbrengst 12 liters 14 centiliters is in plaats van 10 liters, cijfer aangenomen door de wet van 1883. Alzoo is de grondslag zelf van het accijnsrechi vervalscht, derwijze dat 21 p. c. der gefabrikeerde kwantiteiten ontsnappen aan de belasting en dat de schat kist een tekort heeft van 5 millioen 500,000 fr. De feiten erkennende waarop de beweegre den van het wetsontwerp zich gronden, heeft de middensektie gedacht dat zij in rechte was zich de vraag te stellen, of, alvorens eraan te denken het bedrag van de opbrengst te verhoo gen en den tegenwoordigen taks van deaccijn- sen te verminderen, het niet behoorde eene beslissing te nemen aangaande het gevolg dat men moet ggven aan de vraag tot verlenging van "den tijd van fabrikatie, gevormd door de heeren stokers en waarvan zij groote voordee- len verwachten, waarranzij het grootste bejang hechten Of, daarenboven, de mogelijkheid gegeven zijnde om ernstige waarborgen te nemen tegen het bedrog, het niet wenschelijk zou zijn de fabrikatie van den zuurdeeg toe te laten De middensektie is overtuigd dat indien deze dubbele koncessie aan de stokerij gedaan werd deze zonder aarzelen, de verhooging zou aan nemen van het bedrag der opbrengsten in ruiling van de gemakkelijkheden van het werk die haar door de wet zouden verleend worden. Al de belangen zouden te gelijkertijd bevredigd zijn. De openbare schatkist zou hare inkomsten zién verhoogen de nijverheid zou van haren kant, in bezuinigende voorwaarden kunnen werken, zich uitbreiden, in een woord, profijt trekken uit de vorderingen, bewerkstelligd door de wetenschap. Deze volle vrijheid, gegeven aan een onzer grootste nijverheden, zou terzeivertijd uitko men ten voordeele van den verbruiker, die den prijs Aan den aikool zou zien dalen en de schuldige handelingen in 't werk gesteld door zekere handelaars, zou zien ophouden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Zaak-Priest. Veroordeeling. Deze zaak is woensdag namiddag ten 4 1/2 ure afgeloo- pen. M. de Prelle de la Nieppe, substituut van den prokureur-generaal, heeft krachtdadig de beschuldiging staande gehouden. Mr G. Schoenfeld heeft zeer behendig de verdediging van Priest voorgedragen. Na een antwoord van M. de Prelle en eene pleidooi van Mr Vandersmissen, is de jury ten 3 1/2 ure in de beraadslagingszaal getreden. Ten 4 ure, werd het verdikt afgelezen. Door 7 stemmen tegen 5, verklaarde de jury den be tichte plichtigaan moord. Het hof veroordeelde vervolgens Priest tot 10 jaar dwangarbeid. Goochelaar. Aan den hoek van een der Berlijnsche hoofdstraten stonden vier eerzame dienstmeisjes op den tram te wachten. Weldra voegde zich een jonkman bij het viertal hij bukte, raapte een portemonnaie op en vroeg zeer vriendelijk Wie van de dames heeft eenen portemo- naie verloren Allen grepen in haar zak, maar niemand miste iets. Nu, sprak de eerlijke jonkman, dan zullen we onzen vond eens nader inzien. De portemonaie bleek echter ledig te zijn en hij wierp haar verachtelijk weg. Dit voorval gaf aanleiding tot eenige toena dering, en toen de tramwagen kwam, stapte de jongeling met de meisjes er in. Onderweg maakte hij allerhande grappen, haalde uit den zak van een der meisjes een )aar el lint voor den dag, veranderde een ïandschoen in een slang en gaf eindelijk aan haar, die tegenover hem zat, een pakje waarin al de zakdoeken van de vier meisjes waren. Geen wonder dat de meisjes plezier hadden. Onverwacht liet de grappenmaker de tram ophouden en verwijderde zich haastig. De tram reed door en de dienstboden kwamen wel dra tot de overtuiging, dat zij nu wezenlijk hare geldbeugels kwijt waren. Het gelukkige toeval wilde, dat een harer een paar dagen later den gezelligeu jongen man op straat aantrof, terwijl hij dooreen aantal menschen omringd, zijne kunsten ver toonde. Een agent van policie hield hem aan. Weldra verscheen hij voor de rechtbank, be schuldigd van diefstal, en nu had het volgend verhoor plaats Rechter. Bekent gij schuldig te zijn aan de u ten laste gelegde diefstallen Beschuldigde. Neen ik oefende slechts mijn beroep uit. Rechter. Zijt gij goochelaar Beschuldigde. Om u dienen. Ik denk een der besten te zijn. Ik werk beter dan Hermnan. Voila (en nam een pennenhouder van de tafel voor den president weg). Ik zeg Changez allezVoila (Hij haalt den pennenhouder uit den zak van eenen bode). Daar is hij. Rechter. Laat die ongepaste grapen en ver klaar, waarom gij wanneer gij niet hebt willen stellen, die meisjes haar beurs met geld ontnomen hebt. Beschuldigde. Ik wilde slechts mijne kunst toonen en heb enkel vergeten, de dames haren geldbeugel terug te geven. Ik zal echter onver wijld eene voorstelling geven, waarvan de opbrengst zal dienen om de dames de geleden schaê te vergoeden. Rechter. Maar de portemonnaie dan, die men bij u gevonden heeft Beschuldigde (bukt en trekt een zakdoek uit de punt van zijn leers). Wat die betreft, moet ik u doen opmerken, dat ik midden in mijn kunst stuk gestoord werd. Ik had juist, als proeve van mijn onnavolgbaar talent, eenige voorwer pen geëskamoteerd, toen ik gevat werd. Men zal toch niet willen aannemen, dat ik als profes sor der hoogere goochelkunst de zaken, die ik voor de uitoefening mijner kunst, noodig heb, niet zoo willen ternee-even Hai ua;' Zondag 3 Augusti 1884. Om 2 1/2 ure namiddag, L. Van der Eecken Aalst,) tegen Colin, (Aalst.) Daarna, Aug. Liebaut (Aalst) tegen Ed. Scheerlinckx (Aalst) ALLERHANDE NIEUWS. Stad Aalst. VLAAMSCHE in den Hof der Koninklijke Harmonie. Op 17, 18, en 19 Augusti 1884, ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning. Programme du Concert qui sera donné sur la Place du marché aux grains, par la fanfare de l'Ëcole des pupilles de l'armée, le Dimanche 3 Aoüt 1884, h 11 3/4 heures du matin. 1. Le Capitaine Henriot, Marche, 2. Coquelicots et Bleuets, Mazurka, 3. Une fóte navale, Fantaisie, 4. Emma, Schottisch, 3. La belle Helène, Valse, Gevaert. Lecocq. Vanderaa. Faust. Offenbach. M. Jacobs, minister van binnenlandsch- zaken, heeft nog al een zeker getal bedienden "gedankt van het vorig ministerie van opene baar onderwijs. Hij heeft hun nogthans drij maanden traktement toegestaan. niet zoo willen teruggeven Het is eene klei nigheid, dergelijke escamotages tour en retour te doen. Rechter. Gij schijnt meer voorliefde voor tour dan voor retour te hebben. Beschuldigde. Op dergelijke insinuaties moet ik niet antwoorden. De man werd tot 8 dagen gevangenisstraf I veroordeeld. Hij boog beleefd. De liberale pers is woedend over dien maat regel 't is schande, roept zij, dat is nog nooit geweten. Weet ge wat er schande is en nooit gewe ten, 't is van een geheel leger bedienden te ?aan werven voor een ministerie dat er niet )lijven kon en dat door gansch het land werd verfoeid. M. Van Humbeeck heeft op die ma- niere niet weinig bedienden deerlijk bij den netue geleid. Gevonden Ziehier een trek van liberale eerlijkheid in den Opinion Als M. Malou 5 millioen wil hebben, dat hij die neme, welke het diocees van Doornik onwettig bezit. Dat is kort en goed men zon even goed kunnen zeggen Als M. Malou 5 millioen wil hebben, dat hij ze hale uit de kassen van MM. Frère-Graux en andere rijke liberalen. Dat zou ten minste logieker zijn, want het 1 zijn zij die ons de schuld op het lijf hebben gestooten. Het liberalism is dus gedacht dat men hel geld maar pakken moet, waar men het krijgen kan, of het ons toehoort of niet Wij voor ons, denken zóó niet. Meu schrijft uit Brussel dat de candidaat der liberale partij voor den Senaat, zijn zal M, de Brouckere. De man is zóó gematigd libe raal, dat de radikalen niet tevreden zijn. Men verzekert dat de nationaal-indepen- denten van Brussel een groot dagblad zullen stichten, dat voor zending zal hebben het programma der XVI en hunne politiek in de Kamer, uit te leggen en te verdediger.. In den Tram. —Men heeft allerhande va rianten gemaakt op een geval, dat op een der brusselsche tram-linies is voorgevallen. Het geval had plaats op den tram van de West- straat naar de Louisestraat, te Brussel. Een heer, die uit het ministerie kwam, nam plaats nevens eenen vreemdeling. Toen de kondukteur kwam om het geld te ontvangen, toonde de vreemdeling een bank biljet dat de kondukteur niet kon wisselen. De heer mengde zich tusschen de moeielijkheid en bood welwillend aan de 20 centiemen te betalen, hetgeen de vreemdeling met veel cour toisie aannam. Er ontstond een gesprek over onverschillige dingen, doch zoo het schijnt niet over politiek, en dat gesprek was zóó aangenaam dat, toen de heer, die den vreemdeling uit de moeielijk heid gered had, afstapte, deze hem bedankte en vroeg of hij het genoegen mocht hebben zijnen naam te kennen. Mijn naam is Victor Jacobs, zegde hij. De bekendheid met dien naam viel den vreemdeling hij was een Franschman met in en hij vroeg naar de positie van den welwillenden heer. Ik ben in het ministerie, was het ant woord, hetgeen de Franschman opnam alsof hij een ambtenaar was in dit of dat departe ment. Men heeft geen beslissing genomen. Zoodat, volgens den Patriote, de belangheb benden zelf niet meer tot akkoord, en de de- missiën talrijk zijn. Woensdag avond rond 5 ure, hield een rijtuig stil voor het wisselkantoor van M. Fau- connier, Boulevard du Hainaut172, te Brus sel. Een gentleman stapte er uit èn wendde zich tot M. Schreuers, klerk, die zicb alleen op het kantoor bevond. Zoudt ge mij geen twee pond sterling kunnen wisselen? «Ziehier 50 fr. De vreemdeling stapte terug in het rijtuig toen hij den koetsier wilde teeken geven om door de rijden, riep hij eerst M. Schreuers. Gij hebt mij nog twee frank tekort gegeven. De klerk vroeg verschooning en toen hij terug in het kantoor wilde treden zag hij een anderen Engelschman die tegen de deur leunde Wisselt mij een pond. - Kom binnen Neen, ik zal straks terugko men. Eenige oogenblikken later bestadigde men dat er 4000 fr. uit de kas verdwenen wa ren. Deze behendige dieven zijn onbekend. De gemeenteraad ran Brussel heeft eene protestatie tegen de schoolwet naar de Kamer gezonden. Heel het stuk is opgepropt met leu gens. Het parket van Brussel heqft een aanhou dingsmandaat uitgeleverd ten laste van den genaamden G., gewezen klerk van M. Van der Kelen, beschuldigd van diefstal bij middel van den telefoon. Sedert eenige dagen wordt alhier een nationaal landbouwkongres gehouden. In de zitting van woensdag heeft de voorzitter bekend gemaakt dat de kommissie der landbouwten toonstelling van Munchenaanhetbelgisch gou vernement verzocht heeft, afgeveerdigden te zenden naar deze tentoonstelling. Daarna heb ben nog verscheidene personen het woord ge voerd. onder anderen MM. Orban, Le Hardy, graaf Van der Straeten-Pontoz en baron dé Caters, van Antwerpen. Allen hebben voor stellen gedaan voor het verbeteren van den landbouwtoestand. Toekomend jaar zal het landbouwkongres te Antwerpen gehouden worden. Dezer dagen werd M. Cohen, wissela gent, alhier, aan zijnen telefoon geroepen, door welken men hem, van wege een zijner kollega'sM. Van der Kelen 500 mark vroeg; deze zou ze op de Beurs terugbetaald hebben M. Cohen antwoorde dat hij de 500 mark ter zijner beschikking hield. Eenige oogenblikken nadien bood zich een persoon aan in naam van M. Van der Kelen en ontving de 500 mark. Op .de Beurs reklameerde M. Cohen de terugbeta ling van de 500 mark aan M. Van der Kelen, die hem melde dat hij niets gevraagd had. Als dan zag M. Cohen dat hij bedrogen was. Ter- zelfdertijd vernam M. Van der Kelen, dat waarschijnlijk de zelfde persoon zich in zijnen naam aangeboden had bij een anderen wisse laar, waar hij insgelijks eene aanzienlijke som afgetruggeld had. De dader is gekend. Men denkt dat hij naar Parijs gevlucht is. Eenigen tijd gelegen woonde te Cure- ghem eene oude juffer, die eene collectie hon den, katten en andere dieren had. Op zekeren dag wilde zij haar huurgeld niet meer betalen, de eigenaar verzocht haar vriendelijk de kamer te verlaten, doch sloeg een grooten reiszak aan waaraan de oude juffer veel scheen j te houden. De kamer werd gesloten en men dacht aan de oude juffer niet meer, toen men dezer dagen een onverdragelijken stank gewaar werd. Men dacht dat op gemelde kamer eene misdaad ge pleegd was. De politie werd geroepen. Toen men den reiszak opende, bevond men dat er lijken in lagen van honden, katten, een pape gaai enz. enz. .Men schrijft aan een blad uit Weite ren, dat toen de nieuwe burgemeester van die gemeente de schóól-rekeningen naarzag, hij bevonden heeft, dat meestal de liberalen, wier kinderen r.aar school gingen, niets betaalden Toen de burgemeester hen wilde doen betalen namen zij de kinderen weg van de school. Ziet ge die welhebbende liberalen weigeren te be talen, terwijl anderen betaalden Ziet ge hunne kinderen gelijk staan met de kosteloozen die niet kunnen betalen In La Belle Vue terug gekomen, vertelde de vreemdeling het geval, en daar zegde men hem M. Victor Jacobs maar dat is de minister van binnenlandsche zaken en onder wijs. De vreemde heer schreef hierop eenen aller- liefsten brief aan den minister, die zeer vleiend voor dezen is en waaraan de reiziger het ver schil doet uitschijnen van de gewoonten eens belgischen minister, die zich tusschen het volk mengt, en eenen franschen minister, die meer dan eens veel morgue aan den dag legt. Ziedaar het geval, in al zijnen eenvoud, doch dat met vijftig varianten in het publiek wordt verteld. Volgens de Patriote hebben de stokers woensdag op de Beurs te Brussel, eene ver gadering gehouden verscheidene leden gaven hunne demissie van den Bond. Eenige stokers ondersteunden het wetsont werp anderen hebben het bestreden. Uit Mechelen. De Patriote vertelt een toeneel dat den 29 juli in het stadhuis te Mechelen plaatshad, toen het bestierend bureel van het atheneum vergaderd was. Het schijnt dat een schepene, en M. de prokureur, het niet eens waren en dat die oneenigheid in heel krachtige woorden werd uitgedrukt. Ten slotte heeft de president-stoel, die al zoo ontroerd scheen als de leden zeiven, zich in de woor denwisseling gemengd, en is, volgens de Patriote, op het hoofd van den prokureur neer gekomen doch wij houdeu dit leste voor letterlijk onmogelijk. In alle geval na dit inci dent werd de zitting geheven. Eene erge misdaad is woensdag nacht, rund 1 uur, op don huddelgemschen steenweg, te Ledeberg, gepleegd. De genaamde Serafien Longueville, heeft in eenen twist met zijnen schoonbroeder Jan Aelbrecht, voerman, dezen leste verscheidene messteken toegebracht. Doktor De Coninck, onmiddelijk ter plaatse geroepen, heeft het slachtoffer de noodige zorgen toegediend. De dader werd van zijn bed gehaald en is aangehouden. Het slacht offer verkeert in hopeloozen toestand. Op den hoek der Beenhouwerstraat en Korte Zakstraat, in n. 33, te Antwerpen, woont een jong huwelijk, Dillewijns genaamd, boven op de 2e stagie. Dit huwelijk is dezer dagen met eenen drijling gezegend. Men heeft nu 4 kinderen en de man is 23 en de vrouw 24 jaar oud Blankenberg he. De koninklijke maat schappij der Redders, richt aldaar een welda digheidsfeest in den 14 augusti. Hetzelve zal beslaan uit een militair feest, bivak, wedloo- pen, waterfeest, wedstrijden voor zwemmers en roeiers, schermpartij, reddingsproefneming, koncerten, fakkeltochten vuurwerk. Men hoopt dat de koninklijke familie het feest zal bijwonen. Men schrijft uit Weelde Maandag na middag was de genaamde Eduard Van der Voort, oud 38 jaar, timmerman te Weelde, bezig met werken in den toren der kapel. De koord der stelling, waarop hij zich bevond, brak en de ongelukkige viel van eene hoogte van twaalf meiers hij werd op den slag ge dood. Eenige werklieden, die zich beneden bevonden, werden door de stukken der stel ling gekwetst. Men schrijft uit Tongeren Den 25 dezer stond voor de rechtbank te Tongeren de wel eerw. heer Pastor van Her- stap, een zeventigjarige grijsaard, die tijdens de plagerij wet der geuzen, beticht was gewor den van schriftvervalsching, wegsmokkeling van gelden der kerkfabriek enz.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2