Voorborgen bij onweder. Kaatsspel. Houtmarkt, 673,830 t.; voor Antwerpen 546,554 t.; voor Bremen 426,236 t.; voor Amsterdam 413,780 t., en voor Duinkerke 279,1441. Antwerpen was dus de vierde zeehaven van het Noorden. In 1882 is de beweging zoodanig aangegroeid, ten gevolge der verbeterings- werken aan de Schelde, dat Antwerpen op den eersten rang komt. Volgens de statistiek was de tonmaat voor de schepen, die in 1882 deze haven bezochten 3,401,534 ton;voor_Ham- burg 3.050,909 ton; voor Havre 2,266,427 ton; voor Rotterdam 2,085,338 tonvoor Bremen 1,129,217 ton voor Duinkerke 939,343 en Amsterdam 784,379 ton. "Volkskaiuer. De zittingen der Volkskamér hebben deze week nog al onstui mig geweest. De liberalen kunnen immers niet verkroppen dat men hen 't bewind uit handen rukte. MM. Frère en bara waren vooral vol duivels gestampt, en spogen alle hunne geu- sche gal uit ter gelegenheid van den redetwist over de herstelling onzer diplomatisehe be trekkingen met den H. Stoel. Onmogelijk is 't ons een breedvoerig verslag over de werkzaamheden der Volkskamer meê te deelenwij vinden ons dus genoopt onze geëerde lezers naar de Kamerjaarboeken te verzenden. Wij sporen hen aan de verslagen der drij leste zittingen te lezen ten einde over de dolle woede en kleingeestige handelwijze der liberalen te kunnen oordeelen. Alle ware vaderlanders zullen de krachtda dige houding onzer ministers tegenover de oproerige betoogingen door de liberalen uit politieke berekeningen ingericht, met beide handen toejuichen. Twee maal heeft het opgeruide canaillevolk., in 1857 en 1871, de wet aan 't land gegeven, ditmaal zal het niet gebeuren zoo verklaarde het plechtig den heer minister Jacobs Dijnsdag. Eeue groot hondertal personen, door de liberale leiders bijeen getrommeld— altijd de zelfden, zegt een blad waren gekomen om te mauifisteeren. Er moest eene manifestation fomdroyante zijn waarom Dat weet niemand, tenzij omdat het land het liberalism heeft afgedanktToen M. Bara kwam, riep men Vive Baraen toen achtbare Mgr de Haerne verscheen, jouwden hem de huurlingen als wildemans uit. Er was eene groep poliecimannen van het stadhuis gezon den, zoodat men aldaar wist wat er ging plaats hebben De schoelies huilden ook achter den minis ter M. Vandenpeereboem, maar ditmaal riepen anderen dapper leve de minister, leve Vanden- peereboom Verwonderlijk, de liberale hui lers zwegen bij die oppositieen tien minuten later was de lamlendige betooging uiteen ge gaan. 'tWas een fiasco. M. Buis zou beter gedaan hebben die laffe beleedigingen te doen ophouden. Of is het geene lafheid te komen beleedigen zonder reden, en vooral van een eerbiedweerdig man gelijk Mgr de Haerne te komen aan randen De vreemde touristen, die zich op straat bevonden, drukten openlijk hun nen walg en afkeer uit, over het gedrag van die zoogezegde neutres Een blad zegt dat het niet veel scheelde, of een Engelschman De liberale redakteurs in de tribunen, die misschien vonden dat het werk der troebel makers niet gelukte, zijn op het einde der zit ting gedruis beginnen te maken. De president heeft de onbeschofterikken, die nog al talrijk zijn in de brusselsche pers, tot orde moeten roepen. Woensdag. De betaalde gasten waren weêr aan de Kamerdeur, om MM. Bara en Frère toe te juichen, die ons echter onder de belastingen en schulden hebbon doen buk ken. MM. Malou, Jacobs, Woeste, Beernaert, zelfs Mgr de Haerne, die gaan pogen ons van die verplet terende lasten en schulden te verlossen, worden door diezelfde schoelies uitgejouwd. Er stonden zoo wat een zestigtal studenten en wat raspaile, op de voetpaden geschaard. Ten 2 ore komt M. Jacobs op het plein en gaat den trap op. Een dof gemompel laat zich hooren. De minister wendt zich om, ziet naar de jonge liberale wachten en blijft ze goed in het oog zien. Nu roepen zij niet meerr MM. Frère en Rolin komen voor den dag; flauw roept men vivenl les libéraux! ja, leveu de libe ralen die den burger met belastingen hebben over laden De betooging heeft geen vat op het publiek. Ook als de kloeke minister van justicie.M. Woeste, komt, poogt men hou, hou te roepen, waarop de kom- missaris van policie gebiedt van te cirkuleeren. De policie doet haren plicht en de beleediging houdt op doch als de Kamerleden uilgaan, beginnen de scboe- liestreken opnieuw, en do politie heeft de benden niet uiteengedreven. De politiekers, die daar staan te schreeuwen, zijn kwafljongens uit de gcmeeotescholea, leerlingen van het atheneum en studenten, die beter zouden doen zich voor het exaam gereed te maken, in het welk zij zoo talrijk gebuisd zijn. Ieder lid der rechterzij dat buiten komt, wordt beleedigd; doch eindelijk laat zich in het eerlijk publiek, dat walgt bij al die liberalerij, eene tegen- mauifestatie hooren voor M. Coomans, Mevrouw Beernaert aan den arm van M. Nothomb wordt door de geuzen beleedigd. M. Nothomb was verplicht eenige dezer kerels terug te stoolen, met behulp van M Van Wambeke. MM. Beernaert en Vandenpeereboom worden door de schoelies grof beleedigd doch het publiek trekt partij voor de ministers men roept: Leve de mi nisters Leve de cathotieken Leve de rechterzijde De policie doet nu hare plichtniet meer eu M.Buls kan verzekerd zijn dat men, na al de waarschuwin gen hem gegeven, zijne hulp zal voorbijgaan Die hulp is overigens wat zij altijd geweest is,... Volgens andere bladen zijn de tegenmamfesteer- ders talrijk en hun geroep overschreeuwt meer dan eens het gehuil der beleedigers. M. Woeste, zijn echtgenote en dochter, werden door de schoelies met de modderachligste woorden onthaald. Wat zijn ze toch deftig, die geuzen Eene vrouw beleedigen en haar zelfs de smeerigste woor den toewerpen 1 Ook hier deed eene geestdriftige legenmanifestatie zich hooren. Men riep Leve M. WoesteLeve de minister van juslicte Ook MM. Van Wambeke, de Laet, de Baré en ande ren, werden onmiddelijk door levendige toejuichin gen gewroken. De policie ging laf te werk togen de ruststoorders. Een onzer vrienden, die door het geroep van vive la Calotte! antwoordde op het geroep van d bas la Calotte, werd bij den kraag gevat door de policie. Hij werd losgelaten op de hevige protestatie van een lid der weigeving. De onruststokers hebben hun doel niet bereikt de tegeiimanifestalie is grooter geweest dan de ma nifestatie; doch noch de eene, noch de andere moest plaats hebben. Het Journal de Bruxelles signaleert tusschen de schreeuwers een officieelen schoolmeesters, die se dert acht dagen in verlof is voor ziekte in de...,keel. Zoo, zoo ziekte in de keel en te Brussel gaan schreeuwen op de straat. Men zou dien rentenier heel eenvoudig de deur der school moeten uitwal- n Hetzelfde blad vertelt dat een zijner bedienden, aan de Kamer, een lid der rechterzij boorende beleedi gen, zegde, dat zoo iets eene schande was. Dat gaat u niet aan beet hem een policie-agent l°«< Zoo zoo, gij beschermt de onruststoorders Welnu als M Bara voorbij komt, zal ik roepen a bas Bara Dan zal ik u naar den amigo brengen Wel, wel, wat schoone rustbewaarder wat ver dienstelijke policie-man M. Buis, geeft hem toch wal bevordering De achtbare kannonikde Haerne zegt in eenen brief aan de dagbladen geschreven, dal is hij uitgejouwd geworden, hij ook werd toegejuicht gelijk M Van denpeereboom. Hij was in 't geheel nietonlsleld over die manifestatiezelfs tvas hij zeer gecharmeerd over de betooging en hoopte wel dat de tegenpartij eindelijk zou zien dat het redelijk zijn zou, de vreed- zamo leden der Kamer niet langer zonder reden te beleedigen. Het Journal de Bruxelles zegt dat do liberalen het zelfde spel wilden herbeginnen dat zij reeds in 1871 hebben gespeeld. Welnu, alle goede burgers, zegt het blad. moeten openlijk voor den dag koinen, en zonder de betooging der liberalen te beletten, zelf voor hunne eigene denkwijze manifesteeren. De grondwettelijke Vereeniging van Brussel 7->l eene petitie zenden naar de Kamer, de afschafli vragende der ruïneerende schoolwel van 1879. Alle Vereenigingcn des lands worden uilgenoodigd het zelfde te doen. Ook de gemeenteraden moeten het ministerie gelukwenschen dat het hun van de geld- vermoordende schooltwislwet heeft verlost, die de troebelwalervisschers Pechei-Dewael-Buls willen behouden. De National zweept de doklrinaire troebelmakers op eene geduchte manier af, die nu straatrumoer willen komen maken, hetgeen zij zoo dikwijls bij de demokraten afkeurden, toen de liberalenmeester waren. Het blad herinnert dat de grrroole liberalen hun, de demokraten, toen voyous noemden, welnu, dewijl zij nu ook willen straatmanifesteeren, mag de demokraat zeggen enlre voyous gij slaat met ons gelijk. Als de liberalen nogtans denken dat zij, de demokraten, voor hsnde kastanjes uil het vuurzuilen halen, bedriegen zij zich, zegt het blad. De demokraten gedenken nog altijd, dat de libera len in het Walenland het volk deden doodschieten, toen het manifesloerde Donderdag. Eindelijk heeft de policie besloten te werken en de leden der Kamer tegen de beleedigingen der voyoucratie, meestal schooljongens, te beschermen. Had zij den dag te voren de groepen omsingeld en naar den amigo gebracht, zij zou haren plicht heb ben gedaan. De straten waren afgesloten en de policie liet nie mand door, tenzij hij goede redens had. Overigens, men oordeele zoo wat op 't gezicht de voyous zijn zeer goed kennelijk de policie kent haar volk wel. De kommissaris De Latlre had het bevel over de po licie luitenant Henrard over de pompiers. De sche penen waren daar; M. Buis was... naar Londen ver trokken. Zoohaast M. Bara verscheen, liepen de schepenen naar hem toe om te konfereeren. Het publiek was niet talrijker dan gewoonlijk zij die kwamen om wéér te beleedigen, zagen dat er geen wil op 't sleenjen was er trokken ervan door. De gendarmen zijn ongeveer tegenover het minis terie van financiën geplaatst. De policie, aan de Leu- venschestraat was gewapeud met buizen niet met de buizen van het liberalismus maar met buizen om.de manifeeteerders eens ferm op het lijf te spui- Ziet dan, ons stelsel, waartegen de liberale dag bladen, zoowel te Antwerpen als te Brussel, zoo hevig schreeuwden, wint veld het wordt loege past. Er op gespoten hebben wij altijd gezegd en 't zal hun goed doen. Dat zal ons ten minste verlos sen van de nieuwsgierigen. Ton half 4 heeft M Walravens de burgerwacht geroepen, om de rust te handhaven, iets wat totaal nutteloos was. De gendarmerie en de policie hielden, bij hel uitgaan der Kamer, de schreeuwers wel in bedwang. De-pompiers deden meer dan eens de watergeuten rondvliegen en dit maakte een goed uitwerksel. De meeste schreeuwers zijn naar de koffiehuizen getrokken, want in waarheid zijn er geene opgewon denen dan alleen de opwinden. In eene groep zegde dc gemeente-sekretaris, die beter zou doen te zwij gen en aan zijn werk te blijven, dal het ministerie provokeerdo n Neen, antwoordde hem een bur ger het gemeentebestuur integendeel provokeert zijn beroep op het publiek is het werk van een cafard. M. de sekretaris zweeg en trok ervan door. Een bende van een vijftigtal schoelies jouwde de policie uit zij werd verstrooid onverscheidene per sonen werden aangehouden. De vensters in den om trek der Kamers zijn vol volk. Beneden Treurenberg wordt sinjeur Bouvier, ver gezeld van een klein direkteurke in het ministerie, door de lawaaimakers toegejuicht, waarna deze zich wonden tegen M. Oye, den krachlvollen independent. Deze dwong echter de aanvallers op afstand te blij ven, de policie hield tien van die lesten aan, waarop men riep d bas la police. Sedert 4 uro wandelde de minister van oorlog, zeer op zijn geraak rond, alles inspekteerende in de stralen die door de politie waren bezet. AI de troe pen van het garnizoen waren in hunne kazernen gekonsigueerd. Om half 1 waren twee bataljons karabiniers gereed om in de straat te komen. Men heeft den dag te voren generaal Pontus belee digd, hetgeen vele officiers aanzien als eene belee diging het leger aangedaan. Aan hel kollegie van Brussel was de plicht op gelegd de orde te handhaven maar kwam men daaraan te kort. alsdan zouden de troepen onmid dellijk verschenen zijn. De ministers zijn in hunne hotels teruggekeerd MM Frère, Bara en Rolin heeft men niet gezien. Mevrouwen Woeste en Jacobs waren andermaal in de tribunen het schijnt wel dat die dames niet verschrikt zijn door het lawaai van den vorigen dag. Vrijdag waren de straten in de nabijheid van't Paleis der Natie door de Burgerwacht afgespannen geene de minste betooging had plaats. Groote catholieke betooging t© Brussel. Morgen Zondag 10 Augusti, om 10 uren voormiddag zal te Brussel eene groot© betooging plaatsgrijpen ten einde de af schaffing van de ongelukswet van 1879 en hare vervanging door eene wet op de vrijheid der gemeente gesteund te eischen. De liberalen zullen op 't zelfde oogenblik in tegenstrijdigen zin manifesteren. Wij roepen de aandacht onzer vrienden op deze betooging in tot de welke zij allen zijn uitgenoodigd. Het is meer dan noodzakelijk dat wij, catho- lieken, aan de liberalen eens onze tanden too- nen, en hen doen begrijpen dat wij vastelijk besloten hebben onze rechten, vrijheden en nationale instellingen te handhaven en te ver dedigen tegen de snoode aanslagen van gewe- tenlooze liberale schurken die 't gepeupels door geld eu drank, opruien. Dus wie kan, weze op zijnen post en zonder vaar noch vrees vooruit onder de kreten van Leve het ministerie Weg met de ongelukswet Weg met de belastingen Weg met de nutte- looze budjetvreters Ten 10 uren 's morgends verecnigen zich de independenten van Brussel en der voorsteden, op de Groote Markt in den Sac, waar de stoet wordt ingericht. De afgeveerdigden der provincie zullen zich vereenigen in het Park, en nl - M. Buis dit be let, zal de vereeniging plaats hebben in de Hertogelijke straat. Sluit M. Buis deze straat af, dan vereenigt men zich ten half 11 op den boulevard van den Regent, tusschen de Wel en de Belliardstraten. Kommissarissen zullen ter plaatse en aan de statiën zijn, om de vrienden te ontvangen Dc muziekmaatschappijen zijn toegelaten, doch geene standaarden Adressen de uitdrukkelijke afschaffing van de on gelukswet van 1879 eischende, zijn door onzen Ste delijken Raad en onze beide catholieke Kringen aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers toegezonden. D© Jenever. Volgens de veranderingen van M. Malou, die noodwendig den jenever moeten doen afslaan, is de belasting op7fr. 90 per hectoliter be - paald. Die belasting wordt verminderd op 10 lr. 70 (in plaats van 11 fr. 50) in de kategorie A. In de kategorie B wordt zij gebracht op 12 lr. 10, in plaats van op 13 fr. In de kategorie C daalt zij van 13 fr. 75 op 12 fr. 80. De decharge wordt gebracht van 70 fr. 65 (r. Stanley t© Oostende. Stanley is niet groot van gestalte, hij is hoe kig en mager. Zijn uiterlijk is dat van een vreedzaam burger. Zijne gelaatskleur is lichte lijk gebronsd; de oogen zijn donker, doch als hij spreekt krijgt zijn gelaat eene zelfs aange name nitdrukking. Zijne taal is welklinkend en beeldrijk. Sedert zijn eerste vertrek, toen hij op zoek ging naar Livingstone, is Stanley natuurlijk verouderd destijds was zijn gelaat voller. Nu is hij naar Enropa gekomen om zich wat te verzetten. Hij denkt dan ook een tamelijk lang verblijf in ons midden te doen, misschien blijft hij wel voor altijd in Europa. Zijne taak, voor de Association Africaine, is volbracht en gaat hij naar Congo terug, dan zal het zijn met eene nieuwe zending. Dikwijls bezoekt Stanley den koning; hunne onderhandelingen looperi over de botsing, die er met Portugal bestaat. De handelwijs der portugeesche overheden verwekt aan de /isso- ciation groote bezorgdheid, vooral in het ver breken van het traktaat dat de agenten der vereeniging gesloten hadden met de hoofden van Boma. De Portugeezen beweeren dat dit traktaat afgetruggeld is, en niets is minder waar dan dat. Hel is geteekend in het gasthuis van Boma, waar niet het minste wapen voorhanden was en waar de opperhoofden omringd waren door negerbedienden van hunnen stam. Het is inte gendeel onder den mond van het kanon dat de Portugeezen de intrekking van het traktaat hebben verkregen. Overigens de rechten der Portugeezen zijn niet gegrond. Als de Hollanders, Duitschers en anderen hunne bedienden wegzenden, zouden er schier geen Portugeezen meer zijn, zoo j^gini^is dit land aan de Congo^vertegeuwooj hebzucht der Portugeezen Te stellen zou men de onzijdigheid door alle mogendheden moeten zien erkennen. De slavenmarkt gaat voor ons achteruit onder ander te Manyanga; doch het resultaat is klein. Men zou de negers moeten wapenen, blanken aan hun hoofd stellen en de slavenha leraars tot in hunne schuilneslen aanranden. Wat onzen koning betreft, deze doet voor de zaak veel opofferingen; maar hij doet ze niet alleen. Er zijn, zegt Stanley, andere gevers en die zeer mild zijn. Geld ontbreekt er niet. Stanley verklaart geene voorkeur te hebben zake van nationaliteit. Indien hij voorkeur had zou hij immers Amerikanen nemen. Welnu, er is maar één Amerikaner in de statiën. In het geheel zijn er 125 blanken, waarvan 40 a 45 Engelschen, 30 a 32 Belgen; de overigen zijn Franschen, Zweden of Hollanders. Vroeger was het derde deel Belgen. Overigens.de Asso ciation Africaine zelf, kiest decandidaten. Voor de Duitschers heeft hij geen voorkeur aan den dag gelegd. Opzichtens de belgische officieren drukte hij zijne hooge tevredenheid uit. Wat moet men doen om bij onweder niet getroffen te worden Dit is zeker eene vraag, waarvan het antwoord veleu welkom zal zijn, vooral nu wij weer in het seizoen leven, waarin de meeste onweders losbarsten. Laat ons, om de zaak ordelijk te beschouwen, eerst nagaan, wat het is binnenshuis en daarna wat men doen moet als men bij onweder buiten is. Vooreerst is het geheel nutteloos de ramen en deuren te sluiten dit kan alleen goed zijn om den slagregen buiten te houden, doch gevaar levert hetopenstaan der ramen volstrekt niet. Meer gevaar brengt een rookend vuur aanwanneer een dikke kolom rook ziclt boven den schoorsteen verheit, dan is het mogelijk, dat, deze den bliksem naar binnen leidt en daarom doet men verstandig bij zeer hevig on weder het vuur uit te dooven geeft het niet rook af, dan is die voorzorg onnoodig. Men vermijde verder een al te groote vereeniging van menschen in een klein vertrek, omdat door de uitwasemingen van veel personen de lucht meer geleidend wordt gemaakt, zoodat de bliksem bij eventuëel inslaan gemakkelijker van het eene voorwerp op het andere en dus ook op personen kan overspringen, terwijl het gevaar nog vermeerdert, als de kamer daaren boven met rook gevuld is. De onveiligste plaats in een vertrek is in de nabijheid van den schoorsteen. Daar deze gewoonlijk het hoog ste plant van het huis uitmaakt en daarbij soms voorzien is van een windwijzer, die het gevaar voor inslaan nog vergroot, zal deze gewoonlijk eerst getroffen worden de blik sem daalt dan langs het roet naar beneden en slaat in het vertrek over op de voorwerpen welke hij het eerst ontmoet, indien het goede geleiders zijn, en hieronder komen, ongeluk kig genoeg ook onze lichamen. Het liefst treft hij metalen voorwerpen en daarom wachte men zich nabij ijzeren of koperen gereedschap- j pen te gaan staan, die zich in het vertrek be vinden daardoor zou het kunnen gebeuren, dat hij bij den overslag naar die -voorwerpen door ons heen ging, wat allicht den dood of i vervlamming ten gevolge zou hebben dit ge- i vaar bestaat evenwel niet als wij door metalen voorwerpen geheel omringd zijn zoo zou men zich bijvoorbeeld kunnen beveiligen door 2ich j geheel in een metalen wapenrusting te steken; omdat dit een betere geleiding aanbiedt dan ons lichaam, zou de bliksem daarover zijn weg vervolgen zonder ons te deeren. Eveneens is het niet gevaarlijk in een ijzeren ledekant te slapen, omdat de bliksem bij het treffen ook daarlangs zou glijden zonder den slaper le ra ken. Bange menschen kruipen dikwijls van angst in de kleerkas, en zij hebben het nog zoo heel slecht niet voor zij zijn daar beter beveiligd dan in den kelder waar anderen soms heenvlucnten. Hoe meer men in zulke kasten omringd is door wollen of laken kle.ederen, des te minder heelt men gevaar te duchten daarom is men ook veilig als men te bed ligt en gedekt is door een wollen deken, daar men dan van alle kanten is afgesloten door stoffen, die de electriciteit niet geleiden. Doch wan neer het onweder bij dag plaats heeft, dan kan men moeilijk naar bed gaan, of zich iti de kleerkast verbergen zonder zich bespottelijk te maken in dit geval is de veiligste plaats mid den in de kamer, zoodat men van den schoor steen en ook van de muren zoo ver verwei- derd is, als de ruimte toelaat. Slaat nu den bliksem in, dan is hel waarschijnlijk dat hij de muren volgt of op een of ander metalen voor werp overspringt, zoodat de bewoners met den schrik vrijkomen heeft men veel sleutels of andere ijzeren of koperen zaken van eenigen omvang bij zich, dan is het niet geheel zonder nut, deze op eenigen afstand van zich af te leg gen. Neemt men deze voorzorgen in acht dan kan men gerust zijn het aantal gevallen dat personen binnenshuis getroffen zijn met doo- delijken afloop is buitengewoon klein en kan gewoonlijk worden toegescheven aan liet ver- waarloozen van de maatregelen, die hierboven zijn aangehaald. Het zou evenwal dwaas zijn in het nemen van voorzorgen te overdrijven en elk onweder als een dreigend gevaar aan te zien. Tot geruststelling moeten wij er nog bij voegen, dat de bewoners van steden niet voor den bliksem behoeven te vreezen, daar hun woningen zelden getroffen worden, en derhal ve zijn de voorzorgen, die wij bovengescheven, ook meer van toepassing voor de bewoners van het land. Als men bij onweder buiten is heeft men er op te letten dat de volgende zaken gevaarlijk zijn het dragen van metalen voorwerpen, de vlakte, de onmiddellijke nabijheid van boomen en huizen, en eindelijk het water. Zijt gij op eene vlakte van boomen en huizen, dan kunt gij bij hevig onweer geen beter voorzorg ne men dan het metaal dat gij bij u hebt eenige ellen van u af te leggen en u zeiven zoo lang mogelijk neer te zetten steekt uw regen scherm niet op, want dit zou het gevaar ver meerderen, en een flinke buiregen is wel las tig maar tevens dienstig, terwijl daardoor bij het treffen de gevolgen minder zouden zijn. Kan men in een huis of een boom bereiken, dan zette men het op een loopen (sommigen denken dat er in loopen gevaar gelegen is, dit is eene dwaling); is het een huis, dan ga men er binnen en blijve niet tegen den muur staan. Moet met zich met een boom tevreden stellen, of kan men het huis niet binnengaan, dan plaatse men zich op ongeveer 6 meters afstand van den stam of van het huis vooral wachtte men zich er voor den boom te dicht te naderen dit heelt reeds velen den dood gekost.slaat de bliksem in den boom, dan is het bijna zeker dat hij overslaat op den persoon, die zich aan £ijn oio... groote® »o hot govaor, wanneer men aan den eenen kant, een boom en aan den anderen eene rivier of een water van eenige uitgebreidheid heeft, omdat ook hierop de bliksemstraal graag overslaat. Om dezelfde redenen is het ook niet aan te raden bij erg onweder in een bootje te blijven heter plaatst men zich op eenigen afstand van de rivier en tegelijk van de boomen en legge alle metaal op den grond, zooals boven is gezegd. RECHTERLIJKE KRONIJK. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Zaak van ki'uibeke. De 3e zittijd der assisen dezer provincie werd maandag geopend met de zaak ten laste van Jan Illegeers, oud 19 jaren, landbouwers knecht, geboren te Kruibeke, beticht van de volgende feilen Den 8 Januari 1884, rond 7 ure 's avonds, bemerkte Karei Lod. Willems langs eenen weg te Kruibeke het lijk van een jong meisje in een koornveld. De overheid werd verwittigd en bestatigde dat het meisje het slachtoffer eener misdaad was. Zij was de keel openge sneden. Hare omgekeerde zakken toonden aan dat diefstal de drijfveer dezer misdaad was geweest. Het meisje werd erkend voor de genaamde Philomena De Staelen, oud 20 jaren Het openbaar gerucht beschuldigde aan stonds Jan Illegeers van die misdaad. Illegeers alhoewel pas 19 jaren oud, heeft reeds een zeer betreurensweerdig voorgaande. Aangehouden, begon hij hardnekkig zijne plichtigheid te loochenen, maar na eenige ston den deed hij bekentenissen, en gaf aan het gerecht de volgende uitleggingen Daar hij zich bij het naderen der kermis zon der geld bevond, verlangde hij vurig er zich te verschaffen. Nevens de hoeve van De Staelen wonende, hoorde hij Philomena tegen hare zuster Hortensia zeggen, toen zij den 7 jan. rond 2 1/2 ure, op het punt was het huis te verlaten, dat zij 13 fr. bij zich had. Hij besloot oogenblikkelijk Philomena De Staelen te gaan afwachten op den weg welke zij moest voorbij gaan, en haar te dooden om haar geld te heb ben. Hij wachtte zijn slachtoffer inderdaad op de plaats der misdaad af. Zoodra het meisje aan kwam begon hij met haar le schertsen. Een oogenblik later trok hij zijn mes ea sneed haar de keel af. Hij betastte daarna zijn slachtoffer, nam den geldbeugel met 13 fr. en verwijderde zich. Uitspraak van het vonnis. Op de vier vragen aan den jury gesteld is bevestigend geantwoord bijgevolg heeft het hof den beschuldigde veroordeeld tot de dood straf. De beschuldigde heeft de uitspraak van zijn vonnis met veel kalmte en zonder ontroering aanhoord. WETTELIJKE BESLUITEN. Worden schepenen benoemd in de hierna volgende gemeenten St-Maria-Audenhove, M. Foubert Eronde- qem, M. SchockaertNinove, MM. Leenaert en De Mont Ottergem, M. De Sadeleer Sarlar- dinge, M. Van Wymeersch. Tot burgemeester van Voorde, M. Plaisant. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn pastoor-; benoemd te Oostakker de E. H. Claeys, pro fessor in het Klein Seminarie te St. Nikolaas te Adegern, de E. H, Muyshondt, onderpastoor op St. Hermes te Ronse te Ste-Maria-Aalter, de E. H. Verooten, onderp. te Nieuwkerk» (Waas). Onderpastoors te Viane, de E. H. Clerebaut, onderp. op De Klinge, aldaar rervangen door den E. H. Sicotti, oud-on- derp. te Vinkt te Greinbcrgen de E. H. Van Damme, onderp. te Viane te Hofstade. de E. H. Fr. de Smet, priester in het Semenarie te Nieuwkerkc, de E. H. Braeekman, onderp. te Grembergen. De E. H. Van Achter, coadjutor te Neder-Eename, is coadjutor benoemd van zijnen oom den Heer pastoor van Mel- sele (Waas) en wordt te Neder-Eename vervangen door den E. H. De Sadeleer, professor le Dendermonde. Prijsdeelingen 1884. Gesticht van St-Marlinus te Aelst, Dijnsdag 12 Augusti, om 3 ure namiddag. Collegie der EE. PP.Jesuieten le Aelst, Woens dag 13 Augusti, om 8 1/2 ure voormiddag. Collegie van Sl' Catharina te Geerardsbergen Woensdag 13 Augusti, om 9 1/2 ure voormiddag. Gesticht van den II. Aloisius le Gysegem, Woensdag 13 Augusti, om 9 ure voormiddag. Klein Seminarie van Sl-Nicolaas, Woensdag 13 Augusti, om 9 ure voormiddag. Zondag 10 Augusti 1384 Om 2 1/2 ure namiddag, Remory (Aalst) te gen Phil. Lievens (Lede,) daarna Camille Moeus (Moorsel) tegen Jacob (Aalst.) Vrijdag 15 Augusti. Om 2 1/2 ure namiddag: J. V. Oudenhove (Aalst) tegen Parent (Hofstade,) daarna De Roose (Wieze) tegen De Backer Aug. (Aalst.) ALLERHANDE NIEUWS. Stad Aalst. VLAAMSCHE 1 in den Hof der Koninklijke Harmonie. Op 17, 18, en 19 Augusti S 1-884, ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning. Het beschrijvend programma der feestelijk heden en wonderheden der Vlaamsche Kermis zal eerlang verschijnen. Naar men ons verzekert, zullen dees jaar, buiten de gewoonlijke winkels, wafelhuizen, café-chanlant, paardekensmolens, schietbanen, enz. verschillige barakken opgeslagen zijn al waar, mits een geringe inkomprijs, de zeld zaamste natuurwonderen uit China, uit Japan, uit Zoeloeland en uit de wildernissen van Amerika, zullen zicht-en voelbaar zijn. Jammer dat de renbaan Fernando op 't oogenblik in de Noordpool rondreist eu aldus in de onmogelijkheid is gesteld onze Vlaam- sche Kermis le komen helpen opluisteren. Gelukkiglijk heeft de Commissie de Renbaan vonrdeelig kunnen vervangen door een der nieuwste uitvindingen onzer tijden de tele fonisch© Camera Obscura. Dit wonder der electriciteit 't welk te Parijs en London zooveel opschudding verwekte, ont sluiert de meest verborgene geheimen en voor zegt de toekomst met de meeste stiptheid, nauwgezetheid eu geloofbaarheid, natuurlijk voor wie er aan gelooven wil. Voor verdere uitleggingen raadplege men het beschrijvend programma, 't welk voor 't kindergeld van 10 centiemen te verkrijgen is. Tot onze vrienden van binnen en buiten de stad zeggen wij: komt,bezoekt onze Vlaam- seh© Kermis en wij mogen u verzeke ren dat gij u buiten mate wel zult vermaken Binnen acht dagen komen wij hierop terug. Morgen zondag 10 Augusti Plezier reis naar Antwerpen met den steamer Charles-Albert, aangeboden door den heer Leo Gheeraerdls, kapitein der 2C compag nie lsu battaillon onzer Burgerwacht, aan alle de officiers, onderofficiers, garden en verdere vrienden welke vroeger van de kompagnie deelmaakten en welke hem ter gelegenheid zijner vereering met het Burgerkruis, zijn portret naar levensgrootte schonken. De Charles-Albert zal om 5 uur des morgends onder 't gebrom des kanons en 't aanheffen van 't vaderlandslied onze haven verlaten. Programme du Concert qu: sera donné au local de 1' harmonie, par la fanfare de 1' Ecole des pupilles de l'armée, le Di- manche, 10 Aoüt 1884, h 5 3/4 heures du soir. 1. Patrie, Marchc, Stecnenbrugen. 2. Die Schöne Wienerin, Mazurka, Calot. 3. Guillaume-Tell, Fantaisie, Vanderlinden. 4. Petit berceuse, VanEllewyck. 5. Souvenir de Gand, Valve, Vanloo. 6. Pot-pourri, Arrangé, par Vanderlinden. Verleden zaterdag hielden de katholieke onderwijzers van 't bisdom van Gent eene ver gadering in den Rooden Hoed te Gent. Een 400 tal onderwijzers hadden den oproep beant woord. Ziehier de besluitselen die genomen zijn I. Dat het vrije onderwijs alleen bestaan blijft, en er maar officieele scholen zullen be houden of opgericht worden als 't vierde der huisvaders van schoolgaande kinderen het vragen. II. Dat de catholieke onderwijzers op gelijken voet gesteld worden met de officiëele voor het pensioen. III. Dat alle officiëele toe zicht worde verbannen, en om de degelijkheid van 't gegeven onderwijs te beoordeelen, ver vangen worde door jaarlijksche openbare wed strijden. IV. Dat, vermits de onderwijzers gediplomeerd door eene vrije normaalschool nog een exaam moeten afleggen over een of ander vak, die der officiëele normaalschool zullen verplicht zijn ook een exaam te doen in den godsdienst. De Association libérale van Brussel heeft maandag avond in het Hotel Continental eene algemeene vergadering gehouden. De kandida tuur van M. Alfred de Brouckere, voor de aan staande Senaatkiezing aldaar, werd met eenpa righeid van stemmen aangenomen. Daarna stelde M. Van der Kindere voor eene groote manifestatie in te richten van geheel het lapd. Het ordewoord dezer manifestatie, riep spre ker uit, zal zijn Ontbinding der Kamer! Dit voorstel ward insgelijks met algemeene stem men aangenomen.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2