Liberale Leugens Kaatsspel. Houtmarkt. aLlerhandeIïïêüwsT Stad Aalst. De Independenten. Van a( 9 1/2 uren waren de leden der ver schillende maatschappijen van Independenten van Brussel bijeengekomen aan de Nouvelle Cour de Bruxelles. In liet lokaal werden ver schillende redevoeringen uitgesproken. De Independenten waren ten getalle van meer dan 2000. Ten hall twaall gingen zij zich in stoet rangschikken aan de Hallepoorten langsheen den Boulevard van Waterloo. Weldra kwamen daar ook de catholieken en Meetingisten aan. Zij defileeren voor de Inde pendenten onder het spelen der Rrabaucoue. Op hunne beurt defileeren de Independenten voor hunne vrienden van Brussel en de pro vincie. Eene echte ovatie wordt hun gebracht; men wuilt met hoeden en zakdoeken. Leve de Independenten weerklinkt het onophoudend, Leve het ministerie De vereenigde stoeten trokken langs de Hoogstraat, waar zij door de inwoners geest driftig werden toegejuicht. Op de hoogte der Kapucienenslraat bevonden zich eenige libera len in rijtuig en waaiden met blauwe vlaggen. Een policie-agent wiens aandacht daarop in geroepen werd, verklaarde dat, volgens de be velen die hij ontvangen had, men a bas la calot te mocht roepen op den doortocht van den catholieken stoet. Langs de Steenpoort kwam de stoet op de St-Jansplaats. Een bataljon der burgerwacht stond er onder de wapens. Wen riep Leve de burgerwacht Hier en daar werd er wel gefloten, doch onze vrienden wisten de tegenstrevers spoedig tot zwijgen te brengen. De stoel begaf zich langs den Berg van 't hof naar de Paleizenplaals, Hiervoor hetpaleis des Konings had eene waarlijk prachtig manifesta tie plaats. Meer dan 8000 manifesteerders wa ren langsheen liet plein gerangschikt, Men riep: Leve de Koning De muziekkorpsen speelden de Brabanconne Tegen de grillie van het Park, stond eenen groep liberalen, met korenbloemen in 't knoopsget te fluiten. Man gaf geen acht op, De houding dier kerels was te walgelijk om hun antwoord te geven. Vari de paleizenplaals trokken de manifes teerders naar de Wetstraat. Eeneschoone be- tooging had plaats aan 't ministerie van justitie op den hoek der Hertogelijke-en Wetstraten. De Antwerpenaars en de Gentenaars hieven de Vlaamsche Leeuw aan. M, Woeste bevond zich aan het balkon met zijne echtgenote, zijne schoonzuster, baronnes Greindl, zijn zoon en twee zijner dochters. Men bracht hem eene geestdriftige ovatie. Men riep; Leve Woeste Leve de minister Leve me vrouw Woeste Weg met de vrouwenbelee- digers Men bracht ook eene ovatie aan de jagers der Burgerwacht, die de Wetstraat afsloten, langs de Hertogelijkestraat en de Koninklijke- straal. Achter de Burgerwacht stonden een driehonderdtal geuzen te fluiten, doch de toe juichingen onzer vrienden overheerschleu het gefluit. Na de ovatie aan M. Woeste gebracht, ver trok de stoet weer naar den Boulevard van den Hegent, waar hij aan de fontein-de Brouc- kere uiteenging. De Independenten begaven zich naar Elsene naar de zaal Malibran, waar eene meeting belegd was terwijl de catholieken zich in de stad verspreidden. De Independenten hebben geenepetitie naai de Kamer gebracht, omdat de grondwet ver biedt dit in korps te doen. Meeting in de zaal Malibran. De meeting der Independenten werd ten haJf twee geopend. Een buitengewoon talrijk pu bliek was aanwezig. M. baron CREINDL, voorzitter, bedankte de manifesteerders voor hunne deelneming aan den stoet. Wij hebben, zegde hij. woensdag een prach- tigen zegepraal behaald. Thans zijn wij meester van de openbare denkwijze te Brussel, (liravos.) Wij moeten vooruitgaan op den weg dien wij zijn ingetreden. Dank aanonze medegezellenuitde provincie. Leve de provincie (Geesdriftige toejuichingen. Leve de provincie Leve de koning Leve de ko ning Leve de vrijheid M. THEODOR. Ganscli het land is vandaag te Brussel geweest. De manifestatiewasprach- tig. De vrijheid en de grondwet stonden op het spel hel land heeft die twee levensbelangen van ons volk gered. (Toejuichingen.) Wij zijn de sterksten, omdat wij de macht der openbare denkwijze met ons hebben. Wij willen evenals de liberalen, meester zijn in de straat. De hoofdstad hoort niemand toe, zoo zij ook niet aan ons is. De brabantschen en vlaamschen leeuw heeft gebruld. De liberalen zijn op hunne plaats niet in het vlaamsche land. Indien er frankiljonszijn die zich aan ons willen opdringen, zullen wij hen naar Frankrijk terugzenden. Wij zijn de fiere afstammelingen van hetgeslachl van 1830 wij zijn Belgen,. Toejuichingen. Wij zijn de vrienden van de vrijheid, en zoo wij in October op het stadhuis komen, zullen wij voorstellen een stanbeeld op de richten aan Agneessens, dien martelaar der vrijheid. (Toejuichingen.) Men kan België het hart breken, doch men zal het nooit de vrijheid ontnemen. (Levendige toejuichingen). M. VAN OYE. (Toejuichingen). Ik heb enkel mijne plicht vervuld. Doen wat ik gedaan heb, was niet moeielijk. liet is voldoende niet be vreesd te zijn. Wij moeten onze tegenstrevers volgen overal, waar zij willen gaan. Schreeu wen zij, wij moeten tegenschreeuwenjouwen zij ons uil, wij moeten hen uiljouwen randen zij ons aan, wij moeten ons verdedigen. Wij zijn Woensdag de sterksten en de tal- sten geweest. De liberalen zijn op sleeptouw genomen dooreen gevallene. (WegmeiJanson Indien er woensdag geen oproer geweest was, is liet omdat de liberalen niet gedurfd hebben, en dat wij daar waren om hen te be letten zich aan hunne buitensporigheden over te leveren. (Toejuichingen.) Wij hebben woensdag onze macht doen kennen wij moeten op dien weg voortgaan. (Levendige toejuichingen). M. LEJOUR. Onze tegenstrevers moeten het weten iedermaal dat zij zullen pogen buiten de wettelijkheid te gaan, en oproeren te ver wekken, zullen wij een beroep maken op onze medeburgers en onze vrienden in de provincie en hand in hand, zullen wij niets te vreezen hebben, want wij hebben voor ons het recht en de rechlveerdigheid. Langdurige toejuichin gen. Na nog eenige woorden van den voorzitter» werd de meeling ten 2 uren geheven. Doktrinairs en rndikalen. De zoogezegde liberale manifestatie werd ingericht op den Boulevard van Antwerpen. De stoet bestond uit eenige groep studenten van van Brussel eri Bergen,Associations/itera/es van Brussel, Vilvoorde, Schaarbeek, enz., geuzen van hier en ginder opgetrommeld, jonge wach ten, de Veldbloem hel Willemsfonds enz., enz., De versehillige groepen waren geschaard rond vaandels of kartels met anti-klerikale op schriften. Er heerschte nog al veel orde, doch weinig geestdrift. Op den boulevard verkocht men korenbloemen, blauw pluimen en blauwe lin den, met opschrift ontbinding en bestemd om rond den hoed gedragen te worden. Men bemerkte vooral een rondleurder van vuil boeken die daar zeker zijn gewoon kalan ten zocht lk heb, zegde die leurder, meer gedaan voor de liberale propaganda, dan M. Janson met al zijne redevoeringen. Kwart na 11 uren, kwamen twee muziek korpsen aan. De stoet zette zich aanstonds in beweging langs den Noorderboulevard. Do grootste onverschilligheid heerschte op da. doortocht. Slechts hier en daar werd er flauw toegejuicht. Ten half twaalf kwam de stoet vóór de Beurs aan. Eenige aanleiders der liberale partij be klommen den trap, met eenige bevoorrechte damen en lieeren. Slechts een klein getal ma nifesteerders namen plaats beneden aag den trapde meesten bleven op den Boulevard. Eenige jongen wachten deelden exemplaren uit van de redevoering welke M. Janson moest uitspreken. Dit bracht eenige beweging teweeg onder de menigte, die de stukken papier trachtte meester te worden. Te midden van het lawijd, nam M. Janson, boven op den trap der Beurs, het woord. Be neden hoorde men niets, totaal niets. Men zag M. Janson den mond openen, de armen bewe gen als de wieken van een windmolen, doch dit was alles. Men durfde niet toejuichen uit vrees van hem te onderbreken te midden van eenen volzin. De redevoering van M. Janson bracht dan ook geen den minsten indruk te weeg. Op het einde werd de menigte wat kalmer, en men kon hier en daar een woord verstaan. De geestdrift werd echter niet grooter. De ma nifesteerders bekommerden zich niet om M. Janson en gingen zich ververschen in de koffie huizen van den Boulevard. Het dagorde door M. Janson voorgesteld Wij vragen de intrekking der schoolwet en de ontbinding der Kamers verwekte natuur lijk geen oppositie, en werd dan ook beschouwd als aangenomen. Kwart voor 12 uren, had M. Janson zijne redevoering geëindigd en ging plaats nemen aan het hoofd van den stoet. Deze trok langs de Grasmerkt.de Bergstraat, de StGudulastraat en den Treurenberg naar de Leuvenschestraat Eenige nieuwsgierigen vormden de haag. Soms werd er toegejuicht, soms ook gefloten. Men had medelijden met M. Janson, aan het hoofd van den stoet, die drupte van het zweet en op het punt scheen te bezwijken, Van de Leuvenschestraat trok men langs den Boulevard Bisschofsheim en den Boulevard Botaniek. Aan het St-Lodewijksgeslicht werden eenige uitjouwingen gehoord, doch spoedig onderdrukt. Te 1 uur kwam men aan de Boulevard der Senne eri hier ging de manifestatie uit een. Iedereen scheen te vreden dat het gedaan was. De liberale manifesteerders waren ten ge talle geweest van ongeveer 3000. Te Brussel zegde men algemeen dat het pover, zeer pó- verkes was. In den loop van den dag hebben de liberale schoelies zich hier en daar aan baldadigheden overgeleverd, De personen met roode kokar- werden uitgejouwd, Eene dame werd op den Boulevard Anspach beleedigd, omdat zij een rooden regenscherm droeg. Een heer, die eene roode kokarde droeg, werd half dood geslagen. Op de Buersplein bracht een jonge liberaal een katholiek een messteek toe onder het oog. De burgerwacht kwam lusschen beideen...,hield... den gekwet ste aan. Op de St-Gudulaplaats heeft men eenige ge- meenteraadsheeren, vergezeld van M. Buis, A bas Malou hooren zingen. (Handelsblad). Zooals men begrijpen zal, poogt de liberale trottoirpers op allerhande wijze te tegen-ma nifestatie der Independenden en catholieken te verkleinen. Zij beweert dat de liberale ma nifestatie grootsch, prachtig en buitengewoon sterk in getal was, terwijl de Independenten slechts een klein, zeer klein getal manifesteer ders telden. De National zegt dat de liberalen manifes tatie meer dan 20,000 man telde, terwijl de tegenmanifestalie er hoogstens een duizendtal had kunnen bijeenbrengen. Dp bril van de Réforme vergroot nog meer dan die van den National:de Réforme heeft wel 30,000 liberalen geteld. Zij is hel ook niet eens met den Nati onal over het cijfer der tegenmanifestatie. Er waren, zegt de Réforme, 1200 stoksla- gers van Gent, voorzien van lierenaars wij telden er insgelijks ongeveer 300, komende van Dendermonde. Dat zijn dus reeds 1500 stokslagers van twee steden alleen !En volgens den National waren er, alles bijeen, slechts één duizendtal. De Gazette schal de liberalen op 10,000 de catholieken op ongeveer 2000 en de Indepen denten op G a 700. De Indépendance daarente gen telt 8 a 10,000 liberalen, en min dan duizend catholieken. Volgens de Etuile waren de catholieken ten getalle van 4 a 3000 man de Independenten 4 a 500. De liberalen daarentegen waren, op den Boulevard van het Observatorium 20,000 man, maar aan den Senneboulevard waren er nog slechts 8 a 10,000. De manifestatie was zeker onderweg gesmolten De kroon komt echter toe aan de Echo du Parlement en de Chroniquezij hebben ten minste 50,000 liberalen gezien en ten hoogste 2000 tegenmanilesteerders. En zoo schrijft de liberale drukpers de ge schiedenis! Het is alsof zij eenen tooneelkijker gebruikt, waardoor alles vergroot of verkleind schijnt, naar volgens men door de kleine ol de groote glazen ziel. Van de catholieken en Independenten is alles verkleind, terwijl zij geen vergrootglas sterk genoeg vindt om de liberale manifestatie te bewonderen. De Aalslcrsche liberale deputatie was samenge steld uit Advokaal Pellcpami voorzitter; Van der Noot zoon (Moorsel) Louis de haas Vogeleer stok- slager Vincent; de plekker Camiel Van Langenhove de zielverkooper Rummens de duitscbe mécanieien van M Cumoni de scheele Koos Lefebvre de zoon van Hoentje, den deftigeu Marnefte, en nog een kinkel of twee wier namen ons ontvlogen zijn. 'I \alstersch liberalismuswas op eene uitmuntende wijze vertegenwoordigd niet waar, Medeburgers 'I Was puik, niet waar De Nlietscloensteri. Een aantal municipale bedienden, officieele onderwijzers, zijn uit de steden van het zuiden van Frankrijk, alwaar de cholera heerscht.door schrik bevangen, spoedig heengevluoht. Daarentegen zijn alle priesters, alle klooster zusters op hunnen post gebleven. Nog meer in de gasthuiskloosier baden de kloosterlingen hunrie oversten hen naar de steden te zenden waar me i hunne hulp kon noodighebben om de choleralijder te verzorgen.Te Marseille werden twaalf klooterzusters door den geesel getroffen. Een groot getal dezer heilige vrouwen hoo ren toe aan well ebbende families en niet zel den aan den adel en de aristocratie. Van waar dan komt den moed dezer zwakke vrouwen Waarom gaan die jonge dochters, zij die te midden der vermaken konden leven, de dood tarten, zich aan lastigezorgen overgeven jegens personen, aangetast door besmettende ziekten? De moed dezer christene maagden komt hun van hun godsdienstig geloot'. Zij putten hunne opoffering in het voorbeeld van den Zaligmaker Uit liefde voor God, mensch geworden om ons te redden, stellen ze hun leven bloot om de smarten te lenigen van menschen, die hun vreemd zijn en om dezen te leeren het chris tendom te eerbiedigen, dal dusdanige opoffe ringen inboezemt. Ziedaar wat die kloosterzuster doen welke de liberale drukpers dagelijks voorstelt als nietsdoeners, die zich verrijken ten nadeele van het volk. Zij doen afstand van de fortuin, van de vermaken, van het familieleven, en eene hartelooze drukpers durft die moedige heldinnen, tot dankbaarheid, beleedigen en belasteren I "Veeziekte. x Men leest in het niet-officieel gedeelte van den Moniteur van Woensdag Verscheidene dagbladen schrijven dat op dit oogenblik de veepest heerscht te Roosteren, dorp gelegen nabij onze grens, en dat het Bel gisch gouvernement geen eenkele maatregel genomen heeft om deze ziekte tegen te houden. Deze dagbladen begaan een groven misslag. De veepest heerscht niet te Roosteren, maar wel de zweetende longziekte, die geen gevaar zooals de veepest oplevert. Wat er ook van zij, het Belgisch gouverne ment heeft in de naburige gemeenten der neder- landsche grens al de noodige maatregelen voorgeschreven om te vermijden dat de ziekte zich in het land verspreidt. Tist Lummels, alias de ridder van St. Mer- teke, Mei re en andere plaatsen, die it rato 300 franks 's jaars, 't Verbond met zijn zoutloos gezeever bekladt, vraagt ons, wellicht voor de 10e maal, uit welken hoofde zekere heeren onzer stad, welke hij noemt, de eene deze som, de andere gene som uit de stadskas ont vingen. Maar zeg eens, geleerde mensch, gij die vijf of zes vreemde talen spreekt tot de kreemers- taal toe, als ge in de stukken gezien hebt dat, bij voorbeeld, M. Steleman, in 1879, 2783 frs. ontving, hebt gij dan ook niet gezien waarover of om welke rede hem die som uitbetaald is geweest. Dat staat er nogthans bij, jonge.... Nu, kijk eens goed, geleerde mensch, en zie wat er geschreven sta, dan zult gij weten uit welken hoofde de bedoelde heeren de aange duide sommen ontvingen.... Ten andere her innert uook dat de Denderbode uwen commissi- onnaris niet is... Hoor je, gepatenteerde taal man En nu voor de tiende maal gaan wij hier nog bijvoegen dat de hoofdkwestie is te weten, of deze heeren de aangeduide gelden te rechte of te onrechte ontvingen. Ontvingen zij dezelve te rechte, wat valt er tegen Ontvingen zij dezelve integendeel te onrechte, zeg het vlakaf geleerde Tist en onthoud u van uwe immer lasterlijke zinspelingen waardig van een laf aard... Hebben die heeren die gelden te onrechte ontvangen, waarom de feiten niet openbaar gemaakt en aangeklaagd Hebben ze gehan deld gelijk zekere voogd met de penningen der weezen, zeg het, ja, spreek Toon eens dat ge ten minste een briezelke moed hebt,... Wat ons betreft, wij geven u ons woord van eer, dat wanneer gij bewijzen kunt dat de bedoelde heeren de aangeduide gelden ten onrechte ge noten, wij u ter zijde zullen staan om dezen te schandvlekken die verdienen geschandvlekt te wordenMaar ge zult weêr zwijgen, niet waar, verachtelijke kerel, en de ellendige laffe lasteraar spelen, die moord en brand zou schreeuwen moest een der bedoelde heeren vinger of hand naar u uitsteken..Wacht maar, jonge, gewis kom loontje weldra om zijn boontje Zondag jl. werden alhier met bonderden nummers verspreid van een r.ieuw liberaal bladje 't welk ge roepen is om de belangen van 't liberalendom in onze stad te verdediger. Dit nieuw liberaal bladje heel De Fakkel en wordt te Gent uitgegeven. Een oozer vrienden bezorgde ons een nummer en wij lazen het met aandacht, doch ondervonden weldra dat die liberale fakkel, nog zelfs geen oordjeskeerske, maar slechts een onnoozel vinkmaaike is.: En inderdaad, de artikels betrekkelijk onze stad zijn de domme herhalingen van 'l gene sedert bijna lü jaren wekelijks in 't Verbond werd uitgekraamd. Men weel hoe dikwijls reeds wij al dioD dommen raas van de liberale schrijvelaars hebben weder- legd Wij zullen dus de jannen uit 't Vinkmaaike maar laten voortbabbelen, en ons wel wachten van dien dwazen praal opnieuw te weérleggen, 'i Ware immers eene dommigheid begaan van legen een ovenmond, om 't meest te willen gapen. Een vraagje nogthans ten slotte: Zeg eens, liberale heeren, voldoet het gekrilbel van den geleerden Tist ui 't Verbond u niet meer dan dat gij hem zoo onberm* hertig over boord smijt Men heeft altijd koeken naar geld, heeren, en van dan af moest gij op voor hand weten dal men u voor de bagatel van 300 frs. 's jaars toch niets anders kon leveren dan wat dom gezeever doorspekt met gemeene of canaillcstreken en lasterlijke beloedigingen. Donderdag verscheen hier bij Vrancken in 'l Peper straatje een tweede liberaal bladje, gelast met de aalslenaars naar 't liberalismus over te halen. 'I is de Beiaard van 1852, ten minste toch de plaat den beiaard voorstellende, die van onder 'l slof is ge haald. Dit bladje evenals n De Fakkel, bevat ook al niets anders dan de domme herhaling van eene reeks zoulloozc artikels die sedert ten minste 10 jaren periodisch door 't Verbond werden afgekondigd en die zelfs door de liberalen zoo zijn beu gehoord, dal ze'l bladje nimmer willen bekijken. Naar men ons verzekert, is 't menheer Jefke, die van dit alles 't baasje is 't Ventje wil bongré mal- gré. burgemeeslerke worden, maar't zal mei pak ken, Jefke, jonge, T zal al boter aan dc galg gekletst, zijn De Denderbode voorzegt hel u PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. -- Z fl. H. de Bischopheeft eerekanunikenbenoemd de Z. Eem. Heeren G. Goethals, Doclor in beide Rech ten. professor van godgeleerdheid en kerkrecht in hel Groot Seminarie en R. Segers, principaal van bet bisschoppelijk College te Geeraardsbergen, die ook president wordt van het gemeente der Broeders van Sint-Joannes de-Deo en var. geheel hun huis. De E H. Massez, sedert vele jaren professor van Rbelorika in het college van Geeraardsbergon, is als principaal aangesteld van hetzelfde geslicht. DeE. H. Paeme, onderpastoor te Ooslakker is onderpaloor benoemd op Sint llermes te Ronse en te Ooilakker vervangen door den E H. Roman, oud on derpastoor te Vrasene, De Eerw. Heer L. De Vos, d'rekteur van Sint Martcnsgestich ie Aalst is onder pastoor benoemd op 0. L. Vrouwparochio te S. Niko- KON1NKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten van den 9 dezer, zijn benoemd M. J. Clippel, tot schepene te Aspelaere M. D. Matthys, tot schepene te Hofstade M. C. Pieters, tot schepene te Vleckem M. B. Rubbens, tot schepene te Zonnegem Het ontslag van den heer Verbrugghen, no taris is aangenomen. Zondag 17 Augusti 1884. Om 2 1/2 ure namiddag, G. De Graeve (Haelterl) legen D'haegeleer (Nieuwerkerken.) Daarna Fr. De Pril (Aalst) tegen A. V. D. Hoeven (Denderhautera.) VLAAMSCHE in den Hof dei Koninklijke Harmonie. Op 17, 18, en 19 Augusti 1884, ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning. Tot hiertoe is 't beschrijvend programma der feesten en vermakelijkheden van de Vlaam sche kermis nog niet verschenen. Het is ons dus onmogelijk in uitgebreide bezonder- heden te treden over de wonderen die in de barakken en tenten aan de nieuwsgierigheid van 't publiek mits eene geringe vergelding zullen tentoongesteld worden. Wij hebben dezer dagen het kermisplein bezocht en wij hebben ons kunnen overtuigen dat de menigvuldige barakken, wafelbakkerij, paardekensmolen, restaurant, schietbaan, cafe- chantant, drink hall, Jancy-fair en andere win kels te veel om te melden, met meer smaak zijn ingericht en veel beter voorzien zijn dan in 1882. De great attraction van de kermis zal toch wel zeker de Telefonische Camera Obs- cura wezen. Wij sporen al onze geëerde lezers aan een bezoek te brengen aan dit won der der wonderen. Immers wie iets wil zien wat hij tot hiertoe niet gezien heeft, brenge een bezoek aan de Camera, wij mogen onze geëerde lezers verkeren dat zij het zich niet zullen te beklagen hebben. De café chantant en drinkhall, zullen voorzien zijn van de lekkerste bieren en ande re dranken, aan ordentelijke prijzen. Men mag drinken buik sta bij maar niet tot dronken schap, want anders zou men kunnen af te rekenen hebben met den preter van 't dorp, die ondanks hij ook goed zijn nat mag, toch de dronkaards niet lijden kan. Alle vrienden van vreugde en vermaak ne men dan deze gelegenheid weêr eens waar. De kermis zal slechts drij dagen duren. De inkomprijs is bepaald op 25 een- timen per persoonde kinders onder de 10 jaren betalen 10 centimem. Zaterdag 9 Augusti jl. was het de vijftigste verjaardag dat onze achtbare heer Burgemeester en Volksvertegenwoordiger,M. Victor Van Wambeke zijn diploma als advokaal ontving. Tc dezer gelegenheid werden hem door zijne talrijke vrienden de warmste gelukwenschen toegestuurd en elkeen drukte de wensch uit hem nog vele jaren het ambt van ad- vokaat te zien waarnemen des te meer daar zijne rechterlijke kennissen zeer hoog gewaardeerd wor den door allo zijoe confraters zonder onderscheid van denkwijze. (Medegedeeld.) Plezierreis. Zooals wij het hebben aan gekondigd, heeft Zondag II. de Steamer Charles- Albert om 5 ure des morgends onze haven verlaten om eene Plezierreis naar Antwerpen te ondernemen, welke door den heer Leo Gheeraerdts, aan de heeren leden van de 2" Compagnie 1* B onzer Burgerwacht en aan eenige vrienden werd aangeboden Onder de reisgenoten bemerkte men de heeren Van Wambeke Burgemeester en Monplsschepen onzer Stad. De op- en afreis liepen op de regelmatigslc wijze af. De steamer werd uitmuntend gestuurd door de heeren gebroeders Louis en Jan Lenssens, zonen van den eigenaar. Deze reis langs den overheerlijken schelde&troom, begunstigd door een fraai weder, is een der aangenaamste tochten welke men in ons Vlaanderen kan ondernemen. Ook prees elkeen het goed gedacht van den heer Gheeraerdts. De Charles- Alberl laidde om It 3/4 ure te Antwerpen aan. Om 12 1/2 ure vergaderden de reisgenoten zich aan een prachtig banket 't welk hen in 't Hótel des Flandres, Groenplaats, insgelijks door den heer Ghee raerdts werd aangeboden. Wij moeten tot lof van den heer J. J. Lambert, waard des huizes, zeggen dal de spijzen lekker en overvloedig en de dranken keurig waren Aan het dessert werd door den heer Louis Meert, lieutenant, een heildronk voorgesteld aan den heer Gheeruerdts en bem terzelfder lijd een prachtige Bloemkorf in naam van allen aangeboden. De heer Gheeraerdts zichtbaar bewogen, bedankte allen in eene welspiekendo taal over de eer welke meu hem aan deed en eindigde met een heildronk voor te stollen aan den heer Van Wambeke, burgemeester onzer stad. M. Van Wambeke sprak alsdan eene korte doch kernachtige redevoering uit, iu de welke hij den hoer Gheeraerdts, over deze vrolijke feest in naam van allen dankte. De achtbare redenaar eindig de met een dronk aan de eendracht onder alle de catholieken voor te stellen. Na T banket brachten de reisgenoten een bezoek aan den Koninklijken Dieren tuin. Om A ure 10 minuten, verliet dc Charles Albert de kaaien van Antwerpen en landde om 7 ure 35 m te Dendermonde aan. Haar eene reis op den Dender met veel mocielijkhedeu gepaard gaat, kwam de Charles-Albert hier slechts om 11 ure 15 minuten aan De steamer was ganscli verlicht en een prachtig vuurwerk werd iu de nabijheid onzer haven afge schoten. Een talrijke menigte had zich langs den Tragel en naar de Vaart begaven om de terugkomst van de reisgenoten Ie begroeten. Vergeten wij niet eene welverdiende hulde te brengen aan 't verdienstelijk muziekkorps T welk ons geduruudc de reis zoo zeer verlustigde Onnoodig bijna er bij te voegen dat de meeste vreugde en broederlijkheid heerschten gedurende deze vrolijke feest welke voor altijd in 't geheugen zal bewaard worden van al wie er deel aan nam Zondag II. was hel koningscheut in Sint-Sebas- tiaan. Volgens oud gebruik wierd deze feest door 't losbranden der kanons aangekondigd. De knaap der maatschappij washier meê gelast; doch loonde dat hij maar een bloodaard van kanonnier was. Telken male hij een der stukken met een ijzeren haak had doen losbranden, wierp hij dezen laatslen verschrikt van hem weg. Nu het wilde dat de haak in 'l bakje inhoudende 5 kilogr. poeder te recht kwam, 't geen hel deed ontvlammen. Onze kerel wierd door bet vuur golroflen en kwam er gelukkiglijk van af met verscbrooid hair en zijne kleéren die in brand wa ren. Gelukkiglijk was er eene beek in de nabijheid, om er zich in te werpen cn T vuur te blusschen Het gerucht is in omloop dat de konink lijke familie tot het einde der maand september te Oostende zal verblijven. Men voegt er zelfs bij dat rond 20 augusti prins Rudolf en prin ses Stephanie eenige dagen op het koninklijk kasteel zullen komen doorbrengen. M.Buls beeft maandag eene daad vatt moed en zelfopoffering gepleegd. Een peerd gespan nen in een rijtuig, waarin eene vrouw met haar kind was gezeten, was op hol gegaan. Alvo rens men zich van het dier had meester ge maakt, wasM. Buis het rijtuig genaderd en met gevaar van zijn leven, redde hij de vrouw en het kind, die nog aldijd in het rijtuig zaten. Het syndikaat van de Beurs der metalen en kolen is overeen gekomen met den minister van ijzeren vvegen, om aanstaande jaar de vijf. tigste verjaring te vieren van de inhuldiging der belgische ijzeren wegen. De nijveraars willen deze feesten verbinden met de wereld tentoonstelling van Antwerpen. Zij zullen de inrichting vragen van eene bijzondere afdee- ling om er eene tentoonstelling te doen van materieel. Een kongres van ijzerenwegen zal gedurende de feesten gehouden worden. De liberale muiters hebben te Brussel weer oproer willen verwekken 't is bun dit maal niet gelukt. Zal het hun in 't vervolg beter gelukken Wij twijfelen er grootelijks aan, dank aan de mannelijke en fiere houding van het ministerie van de katholieken en van de Independenten. Maar toch indien Brussel immer het tooneel moest worden van schandelijke geuzen betoo gingen, indien de rust der hoofdstad bedreigd werd omdat daar de Kamers zotelen, dan ware er een heel eenvoudig middel omzulke mani festaties nutteloos te maken 't is van in Bel gië te doen wal men in Frankrijk doet, de Kamer- doen zetelen te Aalst, Dendermonde of Leuven die sleden zouden voor Brussel dezelfde zen ding vervullen als Versailles voor Parijs. (Onafhankelijke.) De Independenten en konservatieven van Brussel zijn van zin M. Van Oye, den inrichter der manifestatie van Zondag, een banket aan te bieden. Het Journal de Bruxelles logenstraft liet feit, dat mon zondag den burgemeester M. Buis zou gezien hebben aan het hoofd van eene groep gemeenteraadsheeren, die A bas Malou zongen. M. Buis heeft zondag het stadhuis niet verlaten^ M. de Brouckere werd Maandag avond uitgroepen tol definitieven kandidaat der Asso ciation libérale, in eene algemeene vergadering die een dertigtal aanwezigen telde, en nauwe lijks een kwartier geduurd heeft. Een burgemeester uit de omstreken van Brussel, die zaterdag op bet stadhuis alhier is komen manifesteeren tegen de niewe school wet heeft, eenige dagen geleden, eene jonge onderwijzeres en hare moeder op straat gezet omdat zij de huur niet konden betalen. Men bad den burgemeester aan geboden de twee maanden huur te betalen doch de vervolgingen waren begonnen en hij eischte onverbiddelijk de voortzetting. Met de kosten er bij waren de 44 fr. huurgeld geklom men tot 100 fr. Ziedaar boe deze famueze voor staanders van het onderwijs, persoonlijk de onderwijzeressen behandelen. Het Journal de Bruxelles is bereid den naam te noeme van de zen burgemeester. De Independent die zondag avond op de Jourdanplaats te Etterbeek door zes liberalen aangevallen werd, is niet dood.doch zijn toe stand is onrustwekkend. Zaterdag is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen in eene brave familie der ge meente Ukkel.Twee der acht kinderen van een schilder waren gaan baden in eenen arm der Senne, nabij Ruysbroeck. De oudste was nau welijks in 't water of hij riep de hulp in van zijn jongsten broeder. Zonder aarzelen sprong bet kind in 'twater en de twee kleinen kwamen niet meer boven. Zondag morgend heeft men hunne lijken opgehaald. Een derde broeder had ook zijne broers willen redden, doch men heeft hem gelukkig in tijds uit het water kun nen halen. Toen de moeder het ongeluk ver nam, was zij zoo zeer aangedaan, dan men erg vreest voor bare verstandvermogens. Men schrijft uit Ternath Woensdag na middag ten 2 ure, is een verschrikkelijk on weer bo\ en Ternath en omstreken losgeber- sten. Ten 2 1/2 ure heeft de bliksem een groo te leemen woning, met strooi gedekt, op liet gehucht Opalpheren, in brand gestoken. In een omzien stond geheel het gebouw in vuur en vlam, Het vee is gered. Meubelen, kleeren, oogst en alem zijn in den brand gebleven. De schade word op eenige duizenden franks ge schat. Er valt op te merken dat Ternath, alhoe wel meer dan 2000 inwoners tellende, geene brandspuit bezit en dat zelfs de oude kerkto ren, welke onder de nationale monumenten gerangschikt wordt, en dus onder bet toezicht staat der kommissie van schoone Kunsten, van. geene donderroede voorzien is.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2