Kaatsspel. Houtmarkt. Hoe ongeloovig en vijandig gezind men ook tegen den godsdienst moge zijn, toch komen er soms oogenblikken in het leven, waarin de ongeloovige schier gedwongen wordt hulde te brengen aan den godsdienst dien hij veracht, of zijne bewondering niet duiken kan voor de mannen die, door den geest van het waar geloof gedreven, wonderen van liefdadigheid en naastenliefde verrichten. Een treffend voor beeld heeft daarvan onlangs de ongeloovige schrijver Sarcey gegeven, opsteller van het parijzer blad de XIX Siècle. Toen deze onlangs ziek was en eene gevaar lijke operatie moest ondergaan, liet hij zich vervoeren naar het hospitaal van de Broeders van den H. Joannes de Deo te Parijs, hetgeen groote ergernis bij zijne vrienden verwekte. Nu hij genezen is, heeft hij over het hospitaal dier Broeders en wat daar verder mede in verband staat, eenen artikel van lof en dank geschreven waaruit wij het volgende overnemen De Broeders van den H. Joannes de Deo bezitten in de rue Oudinot te Parijs eene soort van hospitaal, waarin slechts één slach van zieken worden opgenomen, namelijk zij die de eene of andere heelkundige operatie moeten ondergaan. De kamers zijn voor die operatiën geheel en al ingericht, en het personeel der aldaar dienstdoende Broeders is door langdu rige oefening gewoon aan de lijdenden zulke zorgen te verschaffen, welke hun toestand eischt. De gebouwen worden begrensd door uitgebreide tuinen, waar voortdurend eene frissche en met bloemengeur gevulde lucht heerscht. Daar zou de operatie plaats hebben waartoe ik veroordeeld was. Ik zou door een enkel woord den mond van mijne bespotter kunnen snoeren. Het zou namelijk genoeg zijn indien ikzeide dat de heer Perrin, mijn geneesheer, dat offer van mij had geëischt, en dal hij door de verantwoordelijk heid op zich te nemen van eene gevaarlijke operatie, ook volkomen het recht had dezelve niet te beproeven dan met alle mogelijke waar borgen. Ik ben echter al te oprecht om met zulk een voorwendsel voor den dag te komen. De waarheid is, dat de heer Perrin ofschoon hij zijne voorliefde te kennen gaf voor het huis van de Broeders van den H. Joannes de Deo. mij nogthans ook ten huize wilde verplegen. Ik ben naar de Broeders van den H. Joan nes de Deo gegaan zonder er toe gedwongen te worden, omdat mij zulks behaagde, omdat ik meende verstandig te handelen als ik er heenging, en ook nu nog geloof ik verstandig gehandeld te hebben. En ik zal er nog bijvoe gen dat ik van hen vertrokken ben, gansch doordrongen van dankbaarheid jegens hunne toeweiding en hun karakter. Zij zijn model-ziekenoppassers. En die eene onder hen, broederFranciscus, overwien men om mijnentwege zooveel in de dagbladen geschreven heeft, is meer dan een ziekenop passer hij is een welgemanierd, goed opge voed en innemend mensch. Ik zal er nog bijvoegen dat ze mij zeer be langloos hebben toegeschenen. Alles wat ik gevraagd heb buiten den gewonen regel aan voedsel of van verzorging, heb ik gekregen, zonder dat het op mijne rekening genoteerd stond. Korlom, ik heb aan de Broeders slechts mijnen dank te betuigen, en vooral aan dezen die met mijne verzorging gelast was. broeder j Appollinaris. Ik ben volstrekt niet verlegen die bekentenis te doen te doen ik geloof door aldus te spreken, de goedkeuring te verwerven van alle rechtveerdige lieden. dan eens de gelegenheid hebben om er op terug te komen. Wij zullen dan eens uitleggen en aan 't publiek doen begrijpen gelijk twee maal twee vier is, dat de bedoelde Bazar, aan eenige lieden meer voordeel en profijt bijbrengt dan men het wel denktTot later dus Vlaamsche Kermis. Onze tweede Vlaamsche Kermis, ten voor- deele van 't vrije catholieke onderwijs,is buiten aller verwachting goedgelukt geweest. Dank aan een uitmuntend goed weder, wierd het Kermisplein weêr door duizenden catholieken van binnen en buiten de stad bezocht. Eenie der was het eens om te bekennen dat de in richting, de plaatsing der barakken, tenten en drinkhallen vollediger en voordeeliger was dan in 1882. Getrouw aan ons vroeger genomen besluit, willen wij ons onthouden iedere winkel, tent, drinkhalle of barrak in 't bijzonder te beschrijven, uit vrees van de welgekende zedigheid der eenen te kwetsen en anderen soms door eene vergetelheid te misnoegen. Wij zullen ons dus andermaal bepalen voor 't algemeen te doen uitschijnen,dat de uitmun tende uitslag, waarover wij ons mogen roemen de vrucht is van de zelfsopofferingen,der zelfs- verloocheningen, van den taaien moed, des grenzeloozen ievers en van de onvermoeibare werkzaamheid van allen, groot en klein, welke er aan medewerkten. De opbrengst dezer tweede Vlaamsche Kerm is tot hiertoe niet kunnen bepaald worden. Zoohaast alle ontvangsten zullen binnen geko men zijn zullen wij 't cijfer meèdeelen. In alle j geval van nu af is het zeker dat de feest, een j rijke en overvloedige oogst voor onze vrije i catholieke scholen heeft opgebracht, tot spijt der liberalen die het zoo zeer benijden. En nu, sturen wij onze welgemeende dank zeggingen toe aan de inrichters dezer echte Vlaamsche Kermis en alwie medewerkte om 1 er die vreugde, die vrolijkheid, dit waar ge- rioegen te doen heerschen, welke er door allen, i zonder onderscheid onafgebroken gesmaakt wierd LETTERNIEUWS. Onlangs is te Brussel eene allerfraaiste Novelle verschenen onder den titel Een dorps verhaal uil onze dagen, vrije, doch echt vlaam sche vertaling naar het fransch. De beer Heldé schrijft in het fransch, doch hij is een vlaming met hart en ziel. Onder eenen dramatischen vorm vertoont hij ons een tafereel uit den toe stand der catholieke huisgezinnen in onze Kempen gedurende de zes laatste jaren. Het tafereel is hartroerend, vol leven, vol afwis seling en natuurlijkheid, de kleuren van stijl en uitdrukking best gekozeu. Wij aarzelen niet het boekje, laag van prijs, aan te bevelen voor de prijsuitdeelingen in de catholieke scholen en als avondlezing in de familiën. Te koop bij Vromant, 3, Kapellestraat, te Brussel, een boekdeel in-18. Een frank, vracht vrij afgezonden. Lezers oordeelt Menschen! Menschen wie kan het geloo-j ven Wilt gij nu eens de groote jannen j kennen, die in naam van de Stad en 't Arron- j dissement Aalst eene petitie naar de Kamer i zonden ten voordeele van 't behoud der onge lukswet of bloedwet van 1879. Luistert MM. Jefke De Windt Baron Van der Noot A. Janssens, alias Pellepatat !f?! Frans Van Vaerenbergh H.Leclercq !?f!? Edgard De Pauw fffftt en H. Verhofstadt ?!f!?t?t! En zeggen dat het die zeven feniksen zijn die durven spreken over de weldaden der wet van 1879, en er bijvoegen dat de heerschappij der onwetendheid 't gevolg zal wezen van de nieuwe onderwijswet die zij bijna allen niet gelezen hebben, of, hebben zij ze gelezen, in 't;geheel niet begrijpen kunnen. In plaats van in naam van ons arrondisse ment te spreken dat zich met hen zoo zeer bekommert als met 't jaar 40, zou die zevende van Klaverheer veel béter doen de Brabanconne te gaan spelen voor 't kasteel van den edelen baron die 't kiezers korps van ons arrondissement reeds verschei dene malen met eene wel geconditïon- neerde buis vereerde, en die ondanks alle zijne peerdsdevoiren zich nog zelfs geen gemeenteraadslid van Moorsel kan doen kiezen. Welwel waar gaat de domme pretentie toch nestelen KERKELIJK NIEUWS. Op den laalsten zondag van deze maand, 31 augusti, wordt te Scherpenheuvel de verjaar dag gevierd der krooning van het Mirakuleus Beeld van O. L. V., gedaan in den naam van Z. H. onzen Paus Pius IX in 1872. Om de gedachtenis van deze merkwaardige gunst, verleend aan de kerk van Scherpenheu vel, te doen voortduren, heeft Z. H. vergund eenen Vollen A/laat, toevoegelijk aan de zielen des vagevuurs, te verdienen op den verjaardag zei ven, of op eenen van de zeven volgende dagen, voor alle geloovigen die gebiecht en gecommu niceerd hebbende, de gezegde kerk zullen be zoeken en daar bidden voor het gekroond beeld tot gewoonlijke inzichten. Op al de dagen van het Octaaf zal er eene solemneele Mis geschieden om 10 ure. Het lof zal plaats hebben om 5 ure. Op den laatsten dag van het octaaf zal den Apostolijken Zegen gegeven worden onder het lof. RECHTERLIJKE KRONIJK. Twee Belgen, de genaamden Catry en Van- huyse, zijn door het assisen hof van Rouaan veroordeeld, de eerste ter dood en de tweede lot eeuwigdurenden dwangarbeid, wegens moord op de meid van den pastoor van Notre- Dame-de-Gravenchon, in Normandië. Zij ver moordden de oude vrouw in de woning van den pastoor, terwijl deze mis las, en roofden de gansche fortuin van den braven man, onge veer 2400 fr. Brandramp. Woensdag jl. 20 dezer maand, rond 9 uren des avonds is er brand uitgeborsten ter hofstede van de erven Vanden Dorpc, te Meire, Op 't eerste noodsein snelden de gemeentenaren talrijk naar 't ramp- tooneel. l)e Erpenaren met hunne brandspuit kwamen ook toegesneld. Doch al dezelfsopoffe- ringen, al de iever en moed door de werkers aan den dag gelegd om 't vuur uit te dooven waren te vergeefs. Gansch de hofstede behal ve eon klein gebouwje en p^iic. strooi mijt die nogthans /.eerdicht bij de schuur staat, wierd de prooi der vlammen. Een meuschenleven is te betreuren. De genoemde Jan-Camiel De Graeve, oud 15 jaren, koeier is in den brand omgekomen. De ongelukkige jongeling is door den rook versmacht geweest. Zijn ijselijk ver koold lijk, werd gevonden ter plaatse waar hij sliep. Verder zijn, in den brand gebleven, alle de huismeubels 6 koeibeesten, 25 dag- wanden oogst, de akkeralem, enz. enz. De oorzaak dezer brandramp wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. Naar men denkt, stak eene schelmsche hand het vuur aan eeni ge bussels strooi die aan de opening van den kelder onder tas lagen. Juist daarboven stond het bed van den verongelukten koeier. Nie mand wordt tot hier vermoed de dader van dees schelmstuk te wezen. De schade is groot, doch alios was verzekerd. Nadere bezonderhe- den ontbreken ons. Men verzekert dat de koninklijke familie ie Oostende zal blijven tot ver in de maand september. Het verblijf te Oostende oefent den besten invloed uit op den gezonheidstoestand van prinses Clementina. De stad Brussel heeft de rekening betaald van de herstellingen, welke aan den boekhan del Goemaere moesten gedaan worden, ten gevolge van de universiteits-baldadigheden van 10 Juni. Het is goed nog eens te herinneren dat 's namiddags van dien beruchten en noodlotti- gen dag, die het liberalismus zoo zwaar op het hart drukt, de bestuurder-gerant van den hoekhandel op het kommissariat eene wacht had doen vragen, om zijne woning te bescher men. Men kende inderdaad de ovaties, welke bij dergelijke gelegenheden aan dien catholieken boekhandel gebracht worden. Gij zult u het ontwijkend antwoord herinneren, dat aan M. Albanel gegeven werd, en de weinige aandacht, die aan zijne vraag werd verleend. Ziehier nu het bedrag der kosten Gebroeders Aerts, voor spiegelruiten fr. 597.58 Van de Velde, voor inzetten 17.05 Biliet, schrijnwerker, voor venster blinden 178.00 Wouters, schilder 83.35 Stroobant, voor uithangbord 237.15 Bouwmeester, honoraria 60.00 Weggenomen of beschadigde boeken 664.50 Hermans, koperen plaat 10 00 PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw Heer I. Steyaert, professor in hot bis schoppelijk College van Audenaerde, is Directeur beroemd van Sint-Marlensgesticht te Aalst. Naar wij vernemen heeft de Bestuurraad van den Bazar Cumont, in de Bierstraat alhier, besloten nog meer uitbreiding aan zijne han delszaken te geven. Bij de talrijke artikelen welke men er, om zoo te zeggen, bijna aan den inkoopprijs aflevert, gaat men eene reeks nieuwe waren van eerste verbruik voegen. Onze winkeliers en andere neeringdoeners welke zich zoo bitterlijk over de concurrentie dezer onderneming te beklagen hebben, zullen zich om dit besluit nog meer bedroeven. En geen wonder. Een groot getal kleine winkeliers welke voortijds, bij dien stiel, hun broodje wonnen, zullen zich, uit hoofde der concurrentie van den Bazar Cumont, weldra genoodzaakt vinden hunne winkels te sluiten en zullen zich aldus in hunne belangen nog meer gekrenkt gevoelen. En wanneer de opperhoofden der liberale kliek in onze stad, zulke ondernemingen in richten ja, wanneer zij aan onze winkeliers en neeringdoeners dagelijks zulke schade in hun nen handel veroorzaken, en hen door eene onmogelijk te houden concurrentie, gezien de lage prijzen, hunne winkels doen sluiten, dan komt 't Verbond, hier uitbazuinen dat de klein handel hier niet meer gaat, dat niemand zijn brood meer wint, dat bij vele den bedelstaf voor de deur staat Maar kom, kom laat er ons nu'maarover zwijgen. Kortelings immers zullen wij meer WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 20 Oogst wordt den heer Victor De Gheest, notaris te Aalst, benoemd in vervanging van den lieer Joseph Verbrugghen, ontslaggever. IJzerenwegen. Bericlit. Te rekenen van I September aanstaande zullen de treinén vertrekkende uit Aalst om 3 ure 21 min. en uit Antwerpen om 4 ure 17 min. des namiddags te Baerdegem stilhouden. Zondag 24 Augusti 1884. Om 10 1/2 ure voormiddag G. Teerlinckx, (Aalst,) tegen De Groot, (Denderleeuw.) Om 2 1/2 ure namiddag Jud. Kieckens, (Aalst,) tegen De Ryck, (Erembodegem.) Daarna Bruufout, (Aalst,) legen Eecke- man, (Teralphene.) N. B. 's Avonds om 9 uren, loting voor de 2e ronde, bij Kieckens, Aug. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen Zondag 24 Oogst, onderneemt onze Koninklijke Harmonie een plesierreis naar Aken(Aix-la-Chapelle). Nadere bezonderheden ontbreken ons. Blesiei-treïii naar Oostende, Blan- kenberge en Heist uit Aalst op 31 Augusti 1884. Vertrek uit Aalst ten 7.43 's morgens. Terug uil Oostende 8.35 's avonds. Prijzen der heen-en terugkaarten 2« klas fr. 5.20; 3* klas fr. 3.45. De kaarten worden van 27 tot 30 Augusti, ten 8 uren 's avonds afgegeven. Fr. 1847.63 Zietdaar En nog kan men niet zeggen dat Albanel zich veeleischend getoond heeft. Hij had zich kunnen richten tot den franschen konsulhij heeft dit niet willen doen. Voorze ker had hij aanzienlijke schadevergoedingen kunnen vragen; hij heeft dit niet gedaan. Men moet bekennen dat die calotin niet uit het zelfde staal gesmeed is als vele liberalen, die zoo geerne riemen snijden uit een andermans leêr. Maar wat lieve jeugd wij in onze goede stad Brussel toch bezitten In vijf of tien minuten tijd breekt en vernielt zij voor ongeveer twee duizend franks.... Waarlijk, een gedeelte onzer bevolking heeft wel recht op den titel van hart en verstand van Belgie. Verleden jaar, 't is te zeggen op het bud- jet van 1883, heeft de Kamer een amendement aangenomen, volgens welk de jaarwedde maximum der briefdragers mocht gebracht worden van 13 op 1400 fr. Vele personen beeldden zich in dat sedert 1 juli 1883 de postbedienden bijna alle hunne jaarwedden hadden zien verhoogen en dat de kader der briefdragers op rechtveerdige wijze verdeeld was... Groot was mijne verwondering, toen ik dezer dagen een oogslag wierp op de Annuai- res van 1883 en 1884. In het eerste jaar zie ik 257 briefdragers aan 1300 fr. Volgens het ge stemde krediet, zouden al die agenten moeten verhoogd zijn tot 1400 fr. Welnu, slechts 58 hebben den 30 juni 1883 de verhooging van 100 fr. bekomen en 199 wachten nog altijd op betere dagen. Het is waar dat men op denzelfden datum en ineens 500 fr. verhooging verleende aan eenen eersten chef fakteur, die beter betaald wordt dan een opperklerk. Dat is een echt schandaal, waarop het onze plicht is de bijzondere aandacht te roepen van den achtbaren minister van spoorwegen, pos ten en telegrafen. Wij zeggen het zonder om wegen, het is noodig dat die hooge staatsdig- nitaris zich omgeve met zekere mannen, ver kleefd, niet aan de Logies, wier rijk ten einde is, maar aan het algemeen belang, en die hem zullen helpen in het groote werk der grieven- hers telling. Bene begravenis.- Zoo betitelt de Bien Public de manifestie van Maandag te Gentzoo noemt heel Gent de betooging van de vrienden van M. Lippens. Er waren ten hoogste een paar duizend manifesteerders, doch... geen geestdrift. Nooit had er te Gent eene zoo armzalige ma nifestatie plaats en men was het eens te zeggen 't is gedaan met het liberalismus te Gent. De stoet bestond uit zoo wat studenten, leerlingen van het atheneum en de middelbare scholen, werklieken van den gewezen sena- teur de Kerckhove, ambtenaars van het stad huis en van de huspicen eenige personen van Lokeren, Harame, Deynze, enz. Onder de schandalige opschriften las men er een les sept canailles en onder die lafheid gingen de kommissarissen van policie Er wa ren drie vlagen in de Veldstraat, waarvan eene bij eenen oflicieelen schoolmeester. De werkliê riepen Leve het algemeen stemrecht en dat beviel de liberalen niet. Hoe het zij, de liberalen waren zelf verstomd over het klein getal manifesteerders en over de koelheid van het publiek. Welnu, Gentenaars, zoo vraagt het Fond senblad, hebt gij den geuzenstoet gezien Ja, eu hebt gij gelachen Neen, niet waar, 't was onmogelijk te lachen, wanneer men die hands vol lijkbiddersgezichten zag voorbijgaaii. Dat is de algemeene indruk gemaakt door de zoo- manifestatie van het gentsche volk Men zal vragen of de stoet talrijk was. De Flandre libérale van dijnsdag morgend zegt ja maar durft het niet wagen een getal op te ge geven. Het Journal de Gand is stoutmoediger en zegtdat geheel Gent tegen de school wet en het ministerie heeft geprotesteerd. Een stoet kan niet beter geschat worden dan bij vergelijking. Welnu, om een gedacht te geven van zijne getalsterkte, zullen wij zeg gen en iedereen zal de juistheid onzer verge lijking moeten erkennen er was nagenoeg zooveel volk als er te Gent gewoonlijk is bij eene burgerlijke begraving. Wij zeggen meer 't was niet alleen on geveer dezelfde mannen, welke gewoonlijk die plechtigheden bijwonen hunne houding was dezelfde en het onthaal dat zij van wege het publiek genoten, geleek er op gelijk twee druppels waler op elkander gelijken. De betooging moest ten 5 ure den boule vard Frére-Orban verlaten zij heeft zich eerst ten 5 3/4 in gang gesteld... omdat zij geen volk genoeg had Wij hebben langs daar gewandeld en persoonlijk gezien, hoe de nieuwsgierigen, groote en kleine jongens, in den stoet geroepen werden. Dat heeft zelfs aanleiding geveven tot too- neelen, want reeds in de Statestraat zijn ver scheidene dier kinderen door hunne ouders van tusschen den hoop gehaald. Terwijl de stoet zich met groote moeite aan het vormen was, bad er op de Graaf van Vlaanderenplaats een incident plaats, dat be wijst hoe kalm en verdraagzaam de vrienden van M. Lippens zijn. Een vreemde priester, die met eene kon- gregatie van meisjes van Ooslacker kwam, was ongelukkig langs de Twee Bruggenstraat naar de statie gekomen, en bevond zich eens klaps in T midden van eenen hoop manifes teerders. gelijk een troep wilde dieren sprongen deze, huilende en tierende, op den priester toe en zouden hem ongetwijfeld mishandeld hebben zonder de tusschenkomst van eenige aanwezige catholieken en van de bedienden der statie, die den priester en de meisjes wel ke hem volgden, vergezelden en in veiligheid brachten. i Het Fondsenblad schat het getal personen, die aan den stoet deel namen, op 1200 man het défilé duurde nog geen tien minuten. Van aan de statie tot aan het stadhuis, staken slechts 17 vlaggen uit. De studenten vooral onderscheidden zich in den stoet zij hebben wel gelijk te manifes- leeren voor 't onderwijs Op 43 studenten in het doktoraat in de rechten, zijn er 14 die zich niet aangeboden hebben voor hun exaam 17 kregen eene buis en slechts 12 gelukten. Op den geheelen doortocht heerschte onder de nieuwsgierigen, ongeveer even talrijk als om eene begraving te zien passeeren, eene ijskoude onverschilligheid Geene enkele toe juiching, geen enkel teeken van deelneming niets, volstrekt niets Aan de Hoogpoort heeft eene bende van een vijftigtal socialisten zich voor den stoet ge schoven, luidop de Marseillaise zingende en roepende leve het algemeen stemt echt In het stadhuis heeft de burgemeester zich ter toejuiching aangeboden aan de budjet-eters die hem een protestatie tegen de nieuwe wet kwamen aanbieden. M. Hevndrickx. voorzitter van een school- komiteït, heelt lezing gegeven van eene rede voering, die gemaakt was met eene vooruitzicht dat twintig duizend Gentenaars zouden aanwe zig geweest zijn. Hij sloot zijne aanspraak als volgt Bewaart ongeschonden ons liberaal onderwijs, verdedigd het tegen de aanslagen onzer vijanden Over drie dagen heeft M. De Vigne stellig in de Kamer verzekerd, dat het openbaar onder wijs te Gent niet liberaal is M. Lippens heeft beloofd hetliberaal on derwijs ongeschonden te zullen behouden, waarna hij de zitting geheven heeft. De gansche vergadering, zoo zegt de Flandre libérale, heeft daarna het lied aangeheven Van 't ongedxerl der Papen verlost ons vaderland l Ziet ge daar den burgemeester, schepenen, gemeenteraadsleden, onderwijzers, zingend van 't Ongediert 't Is deftig en onpartijdig. Men zegde maandag avond te Gent, dat de burgemeester, gansch ontmoedigd en als ver dwaasd door het schitterend... fiasco, voor nemens in de pijp aan Marten te geven. Zijne demissie zou niet lang wegblijven. 't Is inderdaad het beste wat hij doen kan zijn oproep en als voorzitter der Association libérale en als burgemeester, in 't belang der stadsscholen, zoo weinig beantwoord, en de grrroote manifestatie in 't geheel niet toege- juicht, ja met ijskoude onverschilligheid door 't volk bejegend zijnde. M. Lippens ziet wel, dat zijn kortstondig rijk te Gend uitgaat gelijk een oordjeskeerske. Gaat hij van zelf niet weg, de Gentsche libera len, gelijk hij, beleven in October de herhaling van hun eerste Sedan, in juli lestleden. (Fondsenblad). Er is dezer dagen veel spraak geweest van het wegzenden van zekere leerlingen der militaire school, die zich op de persoon van eenige jonge kameraden overgeleverd hadden aan brutaliteiten, vereerd met den naam van brimades. Die, welke het ergst in de zaak be trokken waren, werden uit de school gezon den de koning was echter later tusschenge- komen en had hun genade verleend. Die eerste verwitliging heeft niet tot voor beeld gestrekt en de zeden onzer militaire school schijnen niet te zullen verzachten. Hoort liever. Voor eene niefsweerdige zaak, voor eene beuzelarij, hebben twee dier jongelingen be sloten, zooals men zegt, op het terrein te gaan... Op twintigjarigen ouderdom redeneert men niet... Een der strijders werd gekwetst. Hoe is de wonde verergerd Hoe hebben er zich onrust wekkende verwikkelingen voorgedaan Dat is 't geheim der geneesheeren. Zeker is het dat, twee dagen na de noodlottige ont moeting, doktor de Roubaix den jongen V.. d.. T..den arm moest afzetten. Het proces-verbaal, dat door die troep on gelukkige onzinnigen geteekend is, zegt dat de eer voldoen is... Ja, maar neven die kinder achtige voldoening, zien wij een makker, wiens loopbaan gebroken is, en die gebrekkig is voor zijn levenwij zien troostlooze ouders wij zien den overwinnaar, die voor taan eeuwig ten prooi zijn zal aan gewetens wroeging. Men zegt dat die gevechten zeer dikwijls voorkomen in de militaire school men voegt er bij dat zij niet verboden worden door de oversten. Is het waar Is dat mogelijk Een verschrikkelijk ongeval is dijnsdag namiddag, rond 6 ure, voorgevallen op de Place St-Groix, te Elsene. op het oogenblik dat destoomtramway, die van de Naamschepoort naar het Ter-Kamerenbosch rijdt, passeerde. Een I7jarige jongeling, genaamd H. Van Gin- derdeuren, had zich achter een rijtuig van den tram vastgeklampt. Hij had alzoo gereden tot op de Place St-Croix, waar hij ten gronde sprong. Op dit oogenblik kwam juist een tweede tram in volle vaart aangesloomd en dt onvoorzichtige had den tijd niet meer zich uit de voeten te maken. Van Ginderdeuren werd overreden en op de verschrikkelijkste wijze verminkt. De dood was oogenblikkelijk. Dijnsdag namiddag is een vijfjarig knaap je te Molenbeek in een ketel kokend water ge vallen. Het kind had zeer erge brandwonden bekomen en werd onmiddellijk naar het gast huis gebracht, waar het 's avonds overleden is. M. Jacobs, wonende te Laken, vergezeld van zijne twee kinderen, waarvan het oudste 13 jaar was, deed woensdag eene wandeling in rijtuig. Aan eene herberg hield meD stil. Terwijl M. Jacobs en zijn jongste zoon in de herberg gingen, bewaakte het oudste het peerd. Eensklaps ging het dier op holhet knaapje werd omgeworpen en overreden. Eenige oogenblikken later was het ongelukkige kind dood. Eene verschrikkelijke kindermoord is te Eeckloo ontdekt. Het parket van Gent is ter plaatse geweest. De beschuldigde, eene 30ja- rige vrouw, loochende hardnekkig. Eindelijk heeft men het lijkje van het kind ontdekt in het kussen dat op den stoel lag, waarop de beschuldigde gewoonlijk zat. Woensdag morgend heeft te St-Maria- Hoorebeke nabij Audenaarde, ten gevolge van een twist, een hevig gevecht plaats gehad. De genaamde V., oud 23 jaar, heeft zekeren Spe- liers, oud 70 jaar, verscheidene wonden toe gebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer erg. Het parket is ter plaatse geweest. De treinwachter De Buyst is verleden maandag, nabij de statie van Acren. van eenen trein gevallen. De ongelukkige werd op den slag gedood. Groot schandaal te Roeselarc. Wij lezen in de Patrie van Brugge De liberalen van Hoeselare hebben dijnsdag ge* toond op welke wijze zij de beruchte liberale zin spreuk depriester in de kerk en de burgemeester op het stadhuis, in praktijk stellen. Het is waarlijk een recht schandaal dat verleden maandag door de geuzen gepleegd werd in de Sint- Michielskerk te Roeselare. Ziehier wat men uit deze stad schrijft M. L. Demeester-Syoen was in 't gasthuis overle den, na zich met God verzoend te hebben. In zijn leven maakte M. Demeester deel van ver scheidene liberale maatschappijen van Roeselare hij was voorzitter van de Lcopoldisten, lid van d« muziekmaatschappij St-Cecilia, van de Rhetorica en van St-Sebasliaan. De overledene had deel gemaakt van het vooruitstrevend liberalismus. Hij was event- wel ook lid van de maatschappij der Karabiniers, samengesteld uit catholieken. Daar de maatschappijen de Leopoldisten en St- Cecilia, met hunne vaandels aan het hoofd, verschei dene malen hadden deel genomen aau geuzenmani- ff>«l9li«n fin burjo/l^l.o bog,ofoni.*»ii, »o.d Uoa verboden hunne vaandels in de kerk te brengen. De familie van den overledene, welke van deze bijzonderheid iets wist, had al de maatschappijen zonder onderscheid, verzocht zich niet te voorzien van hunne vaandels, tijdens de lijkplechtigbeid. Toen de dag der begrafenis gekomen was, hadden de Karabiniers alleen van dit verzoek rekening ge houden. Op den doortocht van het sterfhuis naar de kerk, deden de liberale maatschappijen hunne vaan dels in groep voor hen dragen. Aan hel kerkportaal gekomen rangschikten de vaandeldragers zich aan de beide kanten van den ingang. Zoodra de lijkstoet in de kerk was, vormden de vaandeldragers zich in groep onder het portaal, om ringd van de liberalen Op een teeken gegeven door M. De B..., deden de vaandeldragers eene beweging vooruit om in de kerk te gaan. Doch zij bevonden zich in tegenwoor digheid van den suisse die het verbod herinnerde zekere vaandels in de kerk te brengen. Vooruil Vooruitriep de aanleider der bende. De suisse be kwam eenige vuistslagen en moest weldra achter uittrekken Alleen kon hij de ruststoorders niet be dwingen, dit om zoo te zeggen stormenderhand bet Huis Gods innamen. Iu-do kerk gaf M. De B bevel de vaandels rond de lijkbaar te plaatsen De pastoor-deken kwam ter plaatse en verzocht heel beleefd de vaandels weg te nemen en ze uit de kerk te dragen M. De B weigerde. Zoo kalm de deken bleef, zoo opgewonden werd M. De B hij maakte met geweld allerhande gebaren. De eerw h. pastoor bepaalde zich enkel met te herinneren dat hij in bezit was van eenen brief der familie van den overledene, waardoor de maatschappijen verzocht werden zich in den lijkstoet niet te voorzien vaa hunne vaandels. De aanleider hield van dit verzoek geen rekening en protesteerde maar voort. Tijdens dit looneel had eene ongeloofelijke wan orde plaats in do kerk, waar de liberalen in meer derheid waren. Men schreeuwde, men riep, men klom op de stoelen, men diskuteerde In een woord, men zou eerder gedacht hebben op eene openbare plaats te zijn, dan in de kerk. Men kan licht begrijpen welken indruk deze too- neeleD maakten op de bedroefde familie. De eerw h. Syoen, kanunik-litularis van de hoofd kerk van Brugge, lid der familie, kwam do eerste tusschen de zaak bij vroeg aan M. De B... en zijne handlangers of zij vergeten waren dat zij zich op eenige stappen afstand bevonden van het lijk van hem dien zij hun vriend noemden. De broeder van den overledene, schepene van Roeselare, bemoeide zich insgelijks met de zaak doch alles was te ver geefs. M. De B... ging voort met lawijd Ie maken, en ieder oogenblik groeide hel gerucht aan Men kon elkander niet meer verstaan I Eindelijk ging de eerw. b deken, gevolgd van do geestelijkheid, in de sakristijn om te beraadslagen wat er hun te doen bleef. Middelerwijl werden er nieuwe pogingen aange wend om de manifesteerden tot de orde te brengen, doch niets hielp. De burgemeester werd geroepen, die ook spoedig ter plaatse kwam Alsdan werd de wanorde grooter men vloekte, men riep en schreeuwde en dit alles te midden van het luid geween der familie. Madame weduwe De Meester was door dit schouwspel zoo danig aangedaan, dat zij in bezwijming viel. Men moest haar uit de kerk dragen. De burgemeester deed al wal mogelijk was om de geuzen lot stilte te brengen, doch deze schenen eene dreigende houding aan te nemen. Dit was te veel. De burgemeester gebood hun de vaandels uit de kerk te dragen. In tegenwoordigheid dezer krachtdadige houding, gehoorzaamden de geuzen aan het bevel van den magistraat. Toen M. De B... de kerk verliet, was hij nog altijd bezig met op de hevigste wijze gebaren te maken. P. S. Ziehier nog eenige bijzonderheden over djt ongehoord schandaal.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2