van nieuwe straten. De liberale manifestatie. Kunst, Letteren, Wetenschap. Paulus Pilate.Lusters'Lam" wiens Bijgang eene oppervlakte van 10 vler kante meters heeft 10 vierkante meters kassei werken a fr. 6,50. fr. 65,00 Bijwerken: afleiden der huiselijke- en regenwaters met maken van een ontvanger en levering van buizen, gemiddeld fr. 30,00. Te samen fr. 95,00 Van deze som af te trekken 1° Een derde ten laste der stad fr. 31,66. 2° De waarde der oude kasseien door de stad over te nemen tegen 1 frank den vierkanten meter ten minste en meer als zij het weerd zijn. Dus 10 vierkante meters fr. 10,00. Te samen fr. 41,1 De eigenaar heeft dus te betalen fr. 53,34. Maar hoe en wanneer moet die som van fr. 53,34 betaald worden Binnen de 10 jaren, in tien gelijke deelen van fr. 5,34 zonder er een enkele centiem in trest te moeten bijvoegen. Waar is de winst der stad Wat ons betreft wij vinden er geene inte gendeel wij vinden dat de stad er den intrest van haar geld bij verliest daar zij alles, leve ringen en werkingen, onmiddelijk moet beta- en. En die eigenaar bekomt, mits de betaling van de bagatel van fr. 5,34 jaarlijks,gedurende 10 jaren,voor zijne deur, eenen nieuwen schoo- nen en gemakkelijken Bijgang Welke rede lijk mensch kan hiertegen opkomen Ook is 't onbetwistbaar dat onze medebur gers in overgroote meerderheid de vernieu wing der Bijgangen goedkeuren omdat zij die nen 1* lot gemak van elkeen,en 2° tot verfraai ing en gezondmaking onzer stad. Indien er nijveraars, zijn, die tegen de nieu we Bijgangen zouden kunnen opkomen dan zijn het alleen de meesters-schoenmakers,... maar die menschen hebben te veel verstand om eene ezelarij uit te steken gelijk den inge nieur uit De Fakkel. Wat nu de kwestie betreft dat zekere perso nen de werken der Bijgangen willen aanveer- den, de kassei in den moortel gelegd, tegen 7 en 6 franks den vierkanten meter, 't regle ment belet niet dat men die personen met 't werk gelaste. Elkeen mag zich zelve gelasten met de werken aan zijnen Bijgang vermits zich te gedragen naar de bepalingen des reglements en het plan, maar in dit geval komt de stad er voor geen derde meer tusschen, want met dit stelsel ware de stad voorzeker al te erg ge fopt.... Wij willen voor heden onze bemerkingen hierbij bepalen, overtuigd zijnde dat wij door de bovenstaande regelen, onze geëerde mede burgers genoegzaam in staat hebben gesteld om met kennis van zaken te kunnen oordeelen over de schaamtelooze logentaal en 't dom bedrog die de wondere ingenieur uit De Fakkel zondag 11. heeft uitgekraamd met het eenige doel van hen te bedriegen en te verleiden. Hol pptrlomonf np '-fr nponon Voortijds zegde menLiegen gelijk een tandentrekkerdoch die spreuk is veranderd en heden zegt men Liegen gelijk een libe raai. En inderdaad, die verandering is ge wettigd in tegenwoordigheid der verregaan de logentaal waaraan de liberale schrijvelaars van allen deesem, zich op onze dagen plichtig maken. Om onze geëerde lezers andermaal te laten oordeelen over de schaamtelooze leugens die Brilman uit De Fakkel, even als vroeger Tist Lummels uit 't Verbond, uitkraamt om ons Ste delijk Bestuur bij zijne bestuurden trachten hatelijk te maken, willen wij 't volgende aan halen Volgens Brilman, 't groot verstand, cc hebben cc onze Stadsbestuurders nu een middel uitge- cc vonden om op eens alle de bouwwerken in onze stad tegen te houden. Er zou beslist zijn dat alwie na den 4 Janu- ari 1884, een huis gebouwd heeft of zal bouwen, aan de stad moet betalen 70 k 80 franks per loopenden meter gevel, (facade) ten ware hij zijnen grond aan de stad koste- loos afstonde. o En wil gij weten, voegt Brilman er bij, waarom die nieuwe onrechtveerdige belas- ting moeten dienen Om goten en kalsei- den te leggen die nooit zullen gemaakt wor- cc den. Onderzoeken wij eens wat hiervan de waar heid, ja, de wezenlijke waarheid is Vooreerst is er, op den dag van heden, be trekkelijk dit punt niets definitief beslist, doch wij verhaasten ons er bij te voegen dat het reglement, niet over 't bouwen van huizen maar wel over 't openen van nieuwe straten door be enderen, zonder eenigen twijfel, met eersten januarius 1884 zal in uitvoering gebracht zijn. Zal bedoeld reglement alwie een huis bouwt, t is gelijk waar, met eene belasting van 70 k 80 franks per loopenden meter gevel slagen om de kasseiwerken en de onderaardsche goten te betalen Neen, in 't geheel nietWie een huis bouwt aan eene reeds bestaande straat, als was het een aardeweg, of aan eene nieuwe straat door de stad geopend, moet de bedoelde belasting met betalen. De stad gelast zich, in dit geval, ten hare kosten alleen, met de kas seiwerken en 't leggen der onderaardsche goten. De eigenaars moeten er niet tusschen komen. Wie zal het reglement dan treffen Luistert Medeburgers, wij gaan u dit eens zoo kortbondig nogelijk uitleggen.... M. X ofZ is eigenaar van een stuk land, 't zij m den Ajuinkauter, 't zij op d' Hershage. Zekere dag zegt M. X tot zich zeiven Indien ik eene straat door mijnen grond trok, ik zou hem duur kunnen verkoopen.... Zoo gezeid, zoo gedaan. M. X opent eene straat door zijnen grond, begint twee of drie huisjes te bouwen, en verkoopt dan zijn grond die voortijds 75 franks de aar weerd was te^en 600 franks de aar en soms meer. En als de straat dan half voltrokken is, dan begeeft M. X. zich bij 't Stadsbestuur, en eischt dat die nieuwe straat gekasseid en er eene onderaardsche goot gelegd worde. Wat is zijn doel?... Zijn doel is van hierdoor zijnen over- blijvenden grond nog duurder te konnen aan den man brengen. Het Stadsbestuur ziet zich eindelijk genood zaakt de gevraagde werken te doen uitvoeren en legt zich aldus groote lasten op den hals, die de burgers moeten helpen betalen. Dit is eene schreeuwende onrechtveerdig- heid en hier aan is 't dat het Stadsbestuur een einde brengen wil door 't reglement dat door Brilman met zooveel kwaadwilligheid wordt uitgelegd. De waarheid is dus dat, volgens 't hooger bedoeld reglement, alwie er lust toe heeft, eene nieuwe straat op zijne gronden mag ope nen, doch op voorwaarde van 1° De eigendom van den grond voor de straat noodig aan de stad kosteloos af te staan; 2* Zich te verplichten aan de stad een te bepalen recht te betalen voor de kasseiwerken en 't leggen der onderaardsche goot... Wij herhalen wie een huis of huizen bouwt aan eene bestaande straatal is het een aar deweg, of aan eene nieuwe straat die door de stad geopend wordt, betaalt geen enkel centiem voor de kasseiwerken en de onderaardsche goot. Wij denken over de zaak niet verder te moe ten aandringen, alwie eenige gezond oordeel bezit zal de uiterste rechtveerdigheid van 't reglement begrijpen. Een voorbeeld nogthans zal niet ongepa. wezen M. L. vraagt, naar 't schijnt, om door zijne ei gendommen op den Anjuinkauter, een straat te mogen trekken die den Postweg zal verbinden met den Geerardsbergschen-Steenweg. Be doelde heer wiens gronden nu heden misschien eene waarde hebben van 150 franks de aar, zou dan dezelve, als bouwgrond, wellicht het drijdubbel en nog meer van hunne hedendaag- sche waarde, 't zij 450 franks de aar, kun nen verkoopen. En opdat M. L. zijnen grond gemakkelijker en voordeeliger voor hem zou kunnen verkoopen, zou de stad oogenblik- kelijk in die door hem ontworpene straat wer ken moeten doen uitvoeren die eene uitgave van verscheidene duizenden franks zouden vergen Ware het rechtveerdig, M. L. ten koste van alle de andere burgers aldus te bevoor deeligen Neen, voorwaar, en die onrechtveerdigheid is het die het besprokene reglement wil be letten.... En wie zou dus durven houden staan dat dit reglement eene onrechtveerdigheid is Brilman vraagt waarom het reglement niet vroeger werd gestemd't geen zou belet hebben, zegt hij, dat de oud-notaris V. zijne gronden zou duur kon verkoopen 't Is juist het openen van nieuwe straten door M. V. en anderen 't welk aan 't Stads bestuur heeft doen zien waar dit stelsel de stadskas zou brengen. Overigens deze nieuwe stralen zijn nog niet wettelijk geopend en de gebouwen die men er opricht, vallen onder de toepassing van 't reglement. Ook M. V. heeft den grond dier straat aan de Stad kosteloos afgestaan. Nog een woord ten slotte. Om eens te meer te bewijzen welke dommigheden er uit de her senpan van Brilman druipen, willen wij doen hebben de bouwing van nieuwe huizen in onze stad te staken, terwijl hij eenige regelen verder zonder omzien schrijft dat die zelfde maatregel genomen is geworden om de stads kas te vullen. Ziedaar de logiek van een liberale schrijve- laar En nu zeggen wij, tot onze medeburgers Hoort en begrijpt gij nu, hoe schaamteloos Brilman en andere knoeiers uit Dt Fakkel dur ven liegen en u pogen te bedriegen Plaatsgebrek noopt ons verscheidene arti kels tot latere nummers te verschuiven. Uit gesteld is niet kwijt gescholden. M. Geladen, agent van den Bazar-Cumonl, zal er vooral niet bij verliezen. Wij zullen aan dien strooiman, die beter de orgel draaien kan, dan eene pen bestieren, eenige vraagskens toesturen, op de welke 't groot verstand dat zich achter hem poogt schuil te houden dan zal kunnen ant woorden indien hij mag of kan. Wij zullen hem dus, aangezien hij het nu toch niet verstaat,met ap-en dependentiën uitleggen en trachten te doen begrijpen hoe de Bazar Cumontaan alle onze winkeliers eene onein dige schade veroorzaakt, bij zooverre dat velen hunne winkels zoo verlaten zien dat zij ze ein delijk zullen moeten sluiten. Wij zullen verder ook bewijzen wie er 't meest voordeel uit dien bazar trekt, en wie hem destijds heeft ingericht met het eenige doel van er profijt uit te trek ken. Tot later dan, heer Strooiman, en de complementen aan uwen sekrelaris, den ridder van St-Merteken had, zijn woensdag voor de korrektionneele recht bank verscheneu. De rechtbank heeft veroordeeld tot i maanden en 18 dagen gevangenis en 30 fr. boete, de genaamde R. Q oud 20 jaar, zonder beroep te Brussel, uit hoofde van slagen en verwondingen, toegebracht aan onbekende personen, dragen van wapens, tegen stand aan de policie, enz Deze feiten hadden plaats den U augusti, hij het uitgaan van de leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers Tot 1 maand gevangenis en 50 fr boete Prosp. B 28 jaai, letterzetter, ge! i ie Audcnaarde. wonende te Brussel, voor slagen toegebracht aan eenen officier van policie te St-Joost len-Noode, bij bet vertrek der manifesleerders van 1 o augusti Tol 13 dagen gevangenis H. P..21 jaar, hand schoenmaker, te Koekelberg, voor slagen en won den, toegebracht aan een manifesteerder. Tot 10 dagen gevangenis en 9,6 fr. boete, Edra. W.... 35 jaar, handelsreiziger, le St-Piet6rs-Jette, voor vrijwillige slagen. Tol 10 dagen gevangenis, L. D.. 18 jaar, schoen maker, voor tegenstand jegens de policie. Tot 26 fr boete, F J 18 jaar, letterzetter, uit hoofde van slagen. Ernest R. letterzetter, werd vrijgesproken. Tol50fr. boete, Jos. D..., oud 19 jaar, loodgieter, te Brussel, voor slagen toegebracht aan onbekende personen. Tot 30 fr. boete, W. V. H. 45 jaar, bediende, om den 10 augusti 's avonds in 't publiek een stok met een deguu lts hebben laten zien, zeggende dal hij or dien avond nog gebruik zou van gemaakt hebben Tot 30 fr boete, Al:. B..., 36 jaar, mekanicien le [foei, voor het onwettig dragen van wapens. Tot 30 fr. boete, W. L..., 64 jaar, letterzetter, voor vrijwillige slagen. André 0. schilder, werd vrijgesproken, alsook Gerard II.. 26 jaar, schilder, beschuldigd de policie beloedigd te hebben. De liberale manifestatie, welke Zondag te Brussel heeft plaats gehad, is stillekens afge- loopen. De stoet was tamelijk lang; er waren nog al veel vlaggen en muziekkorpsen, doch na de oproepen door de liberalen aan het land gericht, na de pogingen door de liberale kop stukken aangewend, mocht men zich aan iets beters verwachten. Er was weinig of liever geen geestdrift de stoet was eentonig en doodsch. Op zijnen doortocht zijn er geen kreten, geen beleedigin- gen noch vijandige, manifestatiën geweest. De catholieken en Independenten hebben bewezen dat zij de rechten hunner tegenstrevers wisten te eerbiedigen. Zondag, op onze beurt, zullen wij hetzelfde eisehen van de liberalen. De Stoet. die sedert 45 jaar Brussel doorkruist hebben. Brussel had slechts weinig manifesleerders geleverd. Wanneer men er de studenten van de universiteit, athenaeums en middelbare scholen aftrok, bleef er weinig over. Antwerpen was nog al talrijk vertegenwoor digd, 4 Jt 5000 man, vrouwen en kinderen meêgerekend; zij stonden onder het bevel van MM. De Wael en Van derTaelen. De doortocht van den stoet van Antwerpen duurde 49 minu ten. De doortocht van den gebeelen stoet duurde in 't geheel 65 minuten. De Antwerp- sche manifesleerders maakten dus het derde van den stoet uit, die bijgavolg mag geschat worden op 15 k 16,000 man. j De Antwerpenaars hadden ook een buiten- gewoon groot getal vlaggen, kartels en plak kaarten meêgebracht er was er een voor elke 25 man. Na Antwerpen was Luik het talrijkst verte- genwoordigd. Gent was slechts weinig opge komen. De andere steden van het land telden 50, 20, 10 en soms slechts twee of drie ver tegenwoordigers. Eenige deputatiën waren vergezeld van betaalde muziekkorpsen. De liberale dagbladen hadden aangekondigd dat Arlori 700 manifesteerders zoude zenden er waren er slechts 25. j Op de Muntplaats hebben verschillende groepen zich van den stoet afgescheiden, om j zich weer bij den sleert op de Natieplaats te J gaan aansluiten, zoodat zij tweemaal defileer- den voorde nieuwsgierigen in de Nieuwstraat. Een gemakkelijk middel om een stoet te rekken. De doortocht van den stoet op de Muntplaats duurde van 2 uren 20 m. tot 4 uren 15 m. Men i moet nogtans opmerken dat de manifesteer- ders voorbij trokken in rangen van vier man j om den doortocht lang te doen duren. Met verwondering heeft men gezien dat de Nederlandsche Club in het Café Suisse zich met politiek bemoeide. Zou men zulks in Nederland aan een belgischen club toelaten Met verontweerdiging heeft men opgemerkt dat de liberalen van Fleuruseene vlag van 1830 1 door den stoet sleurden. Iedereen sprak er schande over. waarvan de drij kwaart ten minste werklieden en buitenlieden waren, meestal van Moorsel Oordegem en omliggende. Toen de stoet zich naar de statie begaf, was hij, buiten 't barakkenmuziekske, samenge steld uit zulke deftige jongens dat vele perso- nenen zich verwijderden en dezen welke met de stoet voortgingen er roode kaken bij kre gen. Geen wonder, de kremersbende van Boos en CDi\ geflankeerd van verscheidene gewe- zene pensionitarissen van Dendermonde, Gent en Leuven waren aan 't hoofd De werklieden waren ten meerderen deele gedwongen lieden, die iet den frak van hunne meesters dus in eene geleendestaken.De groote pluim van de Garde volschiik had niet min dan 42 frakken, jassen, broeken, hoeden, enz., ten leen gegeven... Een ooggetuige bevestigt ons dat de groep van Aelst, toen hij, te Brussel, in de manifes tatie ging 170 man sterk was.... Dit is dus een dertigtal die schampavie hadden gespeeld.... Dat zal ongetwijfeld de kreemersbende zijn die zich zal hebben afgescheiden om zijn eerlijk stielke te gaan uitoefenen en zoo eens te be proeven of zij, met 't leérken of anderzins, 't geld uit de zakken der kwibussen niet kon lokken KERKELIJK NIEUWS. Den 21 september aanstaande, ten 6 ure s avonds zal in het geslicht van Malonne eene godsdienstige retret voor de onderwijzers be ginnen en duren tot den 25 derzelfde maand 's middags, onder de leiding van den eerw. pateriTesnière. doktor in godsgeleerdheid, van de Kongregatie van het H. Sakrament. De on derwijzers die begeeren de oefening bij te wonen, worden verzocht hunne bijtreding, zonder uitstel te doen geworden aan den be stuurder van het gesticht. De jaarlijksche ver gadering der gewezen leerlingen van Malonne en der beschermende leden van de Vereeniging zal plaats hebben op donderdag 25 september dag der sluiting van de retret. Aan den Univers wordt uit Rome gemeld, dat de romeinsche dagbladen eene pauselijk ency cliek zullen afkondigen, waardoor gedurende de maand october, aan de feesten van den Ro zenkrans gewijd, bijzondere gebeden worden voorgeschreven, ten einde van den Hemel de vrijheid van den Paus-Koning en heleinde der besmettelijke ziekte af te smeeken. Dientengevolge wordt voordegeheelemaand bevolen rozenhoedjes en litanieën te bidden met uitstelling van het Heillige Sacrament. Overal waar processiën geoorloofd zijn, zul len die door de broederschappen van den Ro zen k rans gehoudenworden Van elf uren 's morgens kwamen een groot getal deputatiën van de verschillende statiën in de hoofdstad aan en deden een wandeling door de stad, onder het spelen van het verve lend Ongediert. Tusschen half twaalf en twaalf uren kwamen de verschillende groepen en maatschappijen bijeen in den omtrek van den Boulevard van Antwerpen. Aan het hoofd van den stoet schaarden zich de jonge wachten. Onder de aanwezige personen bemerkte men De Wandre, senaleur van Charleroi, arm in arm met Ed. Pecher, den schoonvader van Bernays, den boezemvriend der Peltzer's. Wal dient er meer gezeid Verder MM. Lippens, volksvertegenwoordiger en burgemeester van eene korenbloem op zijnen hoed, Lehardy, Bockstael, Bouvier, enz., enz, Daarna kwamen de deputatiën der gemeen ten, zooveel mogelijk per provincie gerang schikt eerst Brabant, dan Luik, Limburg, Luxemburg, Antwerpen, Heuegauw en de beide Vlaanderen, in 't geheel 12 k 15,000 man. Onder de manifesteerders waren er r.iet alleen echte pijpekoppen. maar boeven- tronien. Waarlijk, de inrichters der manifes tatie zullen niet fier geweest zijn over zekere deputatiën, uit de provinciën opgekomen. Juist ten 2 ure zette de stoet zich in bewe ging. Op dit oogenblik begon een fijne en dichte stofregen te vallen, die door de kleêren drong en de geesidriftigsten verkoelde. Al de paraplu's werden geopend, 't Was als een stoet van paddestoelen van alle kleur die door de straten heenkroop. Langsheen den doortocht waren hier en daar posten van de burgerwacht aangesteld dit was totaal onnoodig. De menigte die zich op straat gewaagd had, om den stoet te zien voorbijtrekken, bleef kalm. Slechts hier en daar juichten eenige heethoofden toe. Op ge heel den doortocht van den stoet waren er in 't geheel... drie vlaggen uitgesteken, een aan de Association libérale, een aan de Ligue Wal- lonne en een aan de O/Jice de Publicilé. Dit was alles. Het repertorium der muziekkorpsen leverde weinig verscheidenheid op het Ongsdiert, a bas Malou en O Van den Peereboom. Wanneer een fanfaar een air geëindigd had, werd dit door al de andere herhaald, 't Was eene echte RECHTERLIJKE KRONIJK. Onlusten te Brussel Dertien personen beschul digd deel genomen le hebben san de onlusten die den 8,10 en 11 augusti te Brussel hebben plaats ge- Ten 3 uren 20 m. kwamen de manifesteer ders voor het paleis des konings aan. Het begon op nieuw te regenen. De manifesteer ders waren verplicht zich onder hunne regen schermen te verschuilen en vergaten Vivele Roite roepen. Er stegen wel is waar eenige kreten op, doch zij bleven zonder weêrklank. De overhandiging van het adres aan den koning, de bijzonderste ceremonie der betoo- gmg, maakte geen den minsten indruk. Een vijftigtal leden der Fédération libérale met MM De Wandre, Pecher en Lippens traden vooruit'. Zij werden door dienstboden van het Paleis tegengehouden. MM. De Wandre, Pecher en Lippens werden alleen toegelaten. Het adres werd overhandigd aan een ordonnancie-officier en daarmeê was de plechtigheid afgeloopen. Wat de manifesteerders en eenige liberale toeschouwers voorai ergerde, was dat de koning afwezig was er stak geen vlag uit od het Paleis. v Van het Paleis begaf de stoet zich langs de Koninklijkestraat, naar den Boulevard Bota- mek, doch de regen hield voortdurend aan; de manifesteerders werden het rondloopen door het slijk moede, en de stoet was dan ook zeer gedund, toen hij aan de Natieplaats kwam. ledereen zocht een toevlucht in de herbergen en koffiehuizen Kortom, men mocht waarlijk j neggen dat de liberale stoet door den regen i uiteengeweekt was. Hier en daar. Aan het hoofd van den stoet staple M. Dus- tin, gemeenteraadsheer, bijgenaamd Pietje van j Brussel, de inrichter van al de fakkeltochten, 's Avonds werd er hier en daar in de stad gevochten. Te 40 uren zijn eenige liberalen gaan manifusteeren voor de bureelen van den j Patriote. De policie heeft de straat doen ont ruimen. De liberale Gazette erkent dat er 's avonds i in de koffiehuizen niet meer volk was dan óp andere zondagen. De Patriote, in zijn artikel over de liberale Manifestatie van Zondag, sprekende over het min of meer groot getal deelnemers door de verschillende steden afgezonden, schrijft het volgende Laat ons zwijgen over Hasselt, Peruwelz, Nijvel.Blankenberge, Ostende.... onbeduidende handvollen, waaraan geen belang wordt ge- j hecht. i ln de Koninklijkestraat heeft de policie, van i de groep van St-Nicolaas, eene plakkaart afge nomen met het opschriftA bas Malou Liberale overdrijvingen. i' i;;i, dnffhladen overdrijven naluur- lijk het getal manifesteerders. De independen ce en de Gazelle spreken van 400,000 man dit leste blad is nogtans eerlijk genoeg te beken- j nen dat het er de nieuwsgierige bijrekent. De National berekent het getal als volgt Zuiderstatie; 6 speciale treinen uil Door nik met 2000 man uit Bergen 42 treinen met 6000 man Charleroi 42 met 6000 man. Noorderstatie Antwerpen 6 treinen met 5000 man Gent 3 treinen met 2500 man Dender monde een trein met 500 man Luik en Ver- viers een trein van 900 man Thienen, een van 500 Leuven een van 600 Mechelen een van 600 man daarenboven 5000 manifesteerders per gewone treinen. Statie van Luxemburg vijf bijzondere trei nen met ongeveer 4000 manifesteerders Ziehier nu de berekeningen der Chronique. Door de vergelijking kan men zien wat staat men kan maken op die liberale berekeningen. Doornik 6 treinen met 2500 man Bergen 45 treinen met 6500 man Charleroi 45 treinen met 3000 man. Antwerpen 8 treinen met 7000 man Gent 5 treinen met 3000 man Dendermonde 3 treinen met 800 man Luik en Verviers 3 treinen met 4200 man Thienen een trein met 500 man Leuven 600 en Mechelen 600. De Etoile zegt dat er 45 speciale treinen uit Antwerpen zijn aangekomen Het schoonst van al is dat de Chronique be weert dat de koning incognito naar Brussel ge komen is om de liberale manifestatie te zien. De Etoile Beige schrijft dat er aan den trom- bal van een muziek van Aelst een polichinel hing waaronder men den naam van M. Woeste, onze achtbare volksvertegenwoordiger had geschreven. Hoe kleingeestig toch voor menschen die, gelijk M. Jefke uit de Nieuwstraat. enz., enz., denken dat ze verstand bezitten..., Indien wij, catholieken, ons, op onze beurt, met zulke dingen wilden bezighouden, 't zou ons heel gemakkelijk vallen eens te doen zien wie waarlijk polichinellen en groote polichi nellen zijn. Maar zulke kinderachtigheden denken wij onwaardig van lieden welke zich eerbiedigen, en daarom willen wij er ons niet meê onledig houden. Wij laten dat monopolium aan de groote liberale verstanden over Oudheidskunde. Uit Dadizeele Over eenige dagen waren hier werklieden met eene weide te draineeren. tegen 't kasteel. Op eene diepte van zeventien centiemeters kwamen zij op eenen aarden pot, die wel 6 a 7 kilog. woog en opgevuld was met eene soort van metaal, dat in verschillige brokskes aan een geroest lag. Door het kuissclien en wasschen scheiden de klompen van een an men kon zien dat zij bestonden uit kleine ronde koperen geldstuk ken van de grootte van eenen frank. De stuk ken vierden in azijn gelegd en nader onderzocht- Op eenige zijn de woorden te lezen Gallienus Salonia, C., Postumus. De geschiedenis leert ons dat omtrent het het midden der derde eeuw, Gallieus. roomsche keizer, door zijne soldaten gedood werd te Millaan dal zijne vrouw Salonia heette en dat Cassianus Postumus, een der dertig tirans die elkander het gezag betwisten, in de derde eeuw verscheiden malen verslagen werd door Galli- neus en eindelijk door zijne eigene onderdanen vermoord werd ten jare 267. Het gevonden geld schijnt dus van romein- schen oorsprong te zijn en te bestaan sedert 4600 jaar. I)e weide behoort toe aan M. Herman van Koririjk. Deze heer heeft rond de 5 kilos van de gevondene munt in zijn bezit. 't Is in alle geval een schoone vond voor de oudheidskunde. ALLERHANDE NIEUWS. Een© kleine berekening. Ziehier eene kleine berekening, door een onzer vrienden opgemaakt, en welke al de ge tallen der liberale drukpers den bodem inslaat: In de groote geuzenbetooging te Brussel telde de Précursuer 3000 man van Charloeroi alleen, Charleroi is een stadje van circa 49,000 zielen. Daarvan zijn hoogstens een vierde of 4750 manspersonen van boven 48 jaar. De kleine helft hiervan zijn katholieken, Charleroi heeft dus naar Brussel meer ma nifesteerders gezonden dan het liberalen telt. En zoo schrijft de liberale pers de geschie denis. En de partij van licht en verstand slikt a"es- (Handelsblad.) De manifesteerders hebben hunne ovatien om te lachen aan M. Bouvier niet ge spaard. M. Bouvier was den stoet te gemoet gegaan, tot in de Nieuwstraat, waar hij aan den ingang van een bazar van speelgoed bleef wachten tot de deputatie van Virion aankwam. De manifesteerders, die M. Bouvier zagen paradeeren tusschen de poesjenellen en pail- jassen van den bazar, konden hunnen lach niet weêrhoudeu en riepen vive Bouvier M. Bouvier, die nooit zoo goed op zijne plaats geweest was, groette onophoudend den stoet. De man moet erg moede geweest zijn, maar wat zou M. Bouvier niet doen om eene toejuiching te bekomen Bij de liberale manifestatie van Zondag jl. was de liberale Federatie onzer stad vertegen woordigd door ongeveer 200 manschappen 1 penSuspen sions en bronzen, 86, Noorder-Bolwerk, Brussel; Markstraat, 47. Fabriekprijzen zonder mogelijke concurentie. Bestuur van posterijen en telegrafen. Plaatsen van hulpklerken voor den postdienst zijn open in de provinciën Antwerpen, vlaamsch Braband, Oost- en Westvlaarideren en Lim burg. De Jongelingen die de vlaamsche taal kennen en naar die plaatsen willen mededingen, als mede aan de bepalingen van ouderdom en navermelde voorschriften voldoen, moeten hunne aanvraag aan den minister van spoor wegen, posterijen en telegrafen zenden, met aanwijzing van het kantoor waarin zij verlangen le worden geplaatst of met melding dat zij eene onbepaalde verblijfplaats aannemen. Bij hunne aanvraag moeten zij de volgende stukken voegen A. Een uittreksel van hunne geboorteakt, op eenen zegel van 4 fr. 30 cent. B. Een bewijs van zedelijkheid onlangs afge geven door de bevoegde overheid hunner laatste verblijfplaats; dat stuk moet geschreven zijn op zegel van 50 centiemen en geregistreerd. C. Eene verklaring van den bestuurder van het gesticht waar zij hunne studiën gedaan hebben, om te doen blijken welke leergangen zij hebben gevolgd en vast te stellen dat zii die met vlijt en vrucht hebben bijgewoond D. Een certificaat van milicie E. Het bewijsstuk van hun eervol ontslag van den krijgsdienst ...F- Een certificaat, afgeleverd zooveel moge lijk door eenen aangestelden geneesheer van het bestuur, om te doen blijken dat zij vrij zijn van alle krankheid, gebrek van lichaam of ge stel, waardoor zij tot den dienst onbekwaam zijn. Om als hulpklerk bij den postdienst te wor den aangenomen, moet men A. Belg zijn geboren of in Belgiën burger recht hebben verkregen zijn Minslens 17 en ho°8s'ens 28 jaar oud C. Vrij zijn van alle krankheid of gebrek van gestel, waardoor de dienst kan lijden, en te minsten 4 m. 55 centm. lang zijn D. In voorkomend geval, aan de wetten van den krijgsdienst voldaan hebben E. Het voorschreven exaam goed afleggen F. In staat zijn eene borgsom van 4000 frank te storten. De vlaamsche kandidaten mogen hun exaam van aanneming (schriftelijk en mondelijk onder zoek) in de vlaamsche taal afleggen, zoo zij daar toe het verlangen te kennen geven. Echter blijft de kennis van de fransche spel kunst en opstelling verplichtend, en de kandi daten moeten, om aanneembaar te worden verklaard, voor die vakken te minsten 8 op de *0 punten hebben hekomen.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2