Paulus Pilate. I' Etoile ziet het oogenblik aanbreken dat heel Brussel zal gemitrailjeerd liggen onder de wagensvol kogels en obitsen. Een van twee Ofwel l' Etoile heeft la peur bleue, ofwel zij speelt eene laffe komedie. Noch het een, noch het ander is gewettigd, zelfs niet al zou de liberale partij nog meer communards en pélrolleurs uit Belleville en Pa rijs doen komen. Van die vrienden der Etoile zal men zich zelfs wel zonder bajonetten ontslaan. Weet ge al wie nu de schuld is dat de wet geleekend word Wel wie anders dan de prins van Pruisen. En weet ge waarom Omdat het dan revolutie zou worden in België, en dat vou Bismark alzoo kans zou heb ben zijn uhlanen hier in te zenden Oeff!... Die kwakkel is uitgevonden door la... Re forms. Volgens de Chronique riep men woensdag avond te BrusselA bas Malou en Vive la Rê- publique Voor eene halve pint genever kan men door eenige kerels al doen roepen wat men wil. Een dergelijk geroep zou maar weerde heb ben als de geest des lands hiermeê overeen stemde. En de burgerij wil van de fransche republiek hier te land niets weten Alweer een nieuwe. leugen, door de libe ralen uitgestrooid De geuzen beweren nu dat de rechten op het bier, en dus ook de prijs van het bier, zullen verhoogd worden. Daar is geen woord van waar. Als er eene verandering aan de wet komt, dan wordt deze gevraagd door de brouwers zei ven. Maar die verandering zal hoegenaamd geene verhooging in prijs daarstellen. Komaan, liberalen, gauw eene andere razen- dige leugen uitgevonden De Gazette vraagt dat er te Brussel bijzon dere magazijnen zouden ingericht worden, waar men enkel groenteverkoopers, voorzien van een liberaal toegansbewijs, zou toelaten. Dat de Brusselaars maar eens beginnen zij zouden zichzelven tot den hongersnood ver- oordeelen. De Courrier de Bruxelles verzekert dat de be- leedigende kartel, waarvan M. Buis in zijn ver slag met zooveel ophef gesproken heeft, door geen der aanleiders noch komimssarissen der katholieke manifestatie gezien is. Men heeft dus reden om te gelooven, dat die kartel door geuzen gemaakt rechtstreeks als bewijsstuk naar de Chronique of het stad huis gebracht is. Handelsblad Maandag II. vergaderde de Gemeenteraad van Brussel.Ml Buis, de trouwelooze kerel, die men kent, zou uitleggingen geven over zijne houding en gedrag. M. Buis zegde 1* Dat hij zijne plicht, ja, zelfs meer dan zijne plicht heeft gedaan 2° dat zijne politie haar op bewonderens- weerdige wijze heefl gedregen en ook over heerlijk hare plicht heefl gedaan; 3° dat de garde civiek ook al bewonderens- weerdig heefl geweest en allen dank verdient 4° dat de katholieken de eenige schuld zijn van de gewelddadigheden der liberalen daar zij er hen, door hun gedrag en handelwijze hebben, toe uitgedaagd. Wie te Brussel geweest is kan over deze vier punten met kennis van zaken oordeelen Wat meer is niet een redelijk mensch,katho liek of liberaal,'zal kunnen aannemen dat M. Buis, zijne politie en zijne garde civiek hunne plicht deden wanneer onder hunne oogen honderde lieden door 't liberaal kanaillevolk en 't walgelijkste straatvaagsel op moordda dige wijze wierden aangerand en mishandeld De Gemeenteraad gansch van den zelfden deessem als M. Buis, keurde natuurlijk zijn gedrag en dit der politie en garde civiek goed. Indien de liberalen door deze stemming den blaam hebben willen vernietigen dien ae Se naat aan M. Buis stemde en ook de diepe ver achting te keergaan die zijne meineedige handelwijze hem gansch 't land door heefl op den hals gehaald, dan zeggen wij hen mis, heèren. M. Buis zal altijd als een woordverbre- k'er bij ons allen bekend staan en weldra zal dit werktuig der logie, die schande der stad Brussel onder de algemeene verachting van alle deftige lieden vallen om niet meer op te 3taaan Belangrijk Bericht. Komiteit van gerechtelijken bijstand, 15, Wildenboschstraat, te Brussel, Het komiteit heeft aan al de konservalieve Vereenigingen en Katholieke Kringen van het land, alsook aan al de muziekmaatschappijen welke aan de manifestatie van 7 september hebben deelgenomen, gedrukte formulen ge zonden voor de vragen van schadevergoeding aan de stad Brussel. Al de personen die eenige schade geleden hebben tijdens de wanorden van 7 september worden verzocht zich rechtstreeks te wenden tot de maatschappij waarvan zij lid zijn en die gevestigd is in hunne gemeente of arrondisse ment. De Maatschappijen zullen de formulen, behoorlijk ingevuld, met de noodige stukken, aan het komiteit van gerechtelijken bijstand sturen. Het komiteit heeft reeds talrijke aanvragen van schadevergoeding ontvangen, doch vele bevatten de noodige inlichtingen niet, om ge volg te kunnen geven aan de klacht. Diegenen welke vragen ingezonden hebben, welke al de aanwijzingen van de gedrukte for- muul niet bevatte, worden verzocht hunne aan vraag op regelmatige wijze te hernieuwen. N.-B. De katholieke dagbladen worden ver zocht dit bericht over te nemen. Kerkfabrieken. Wij vinden in Memorial administratif van Luik, twee omzendbrieven van M. Woeste aan de gouverneurs der provinciën, en betrekkelijk het eigensdomsrecht der kerkfabrieken. M. Bara had besloten dat de kerkfabrieken geen kerken mochten bouwen of herbouwen hij kende dit recht enkel toe aan de gemeenten. M. Woeste verwittigd thans de gouverneurs dat de oude doenwijze voortaan weêr zal ge volgd werden. De kerkfabrieken, schrijft hij zijn burgerlijke personen, die den eeredienst vertegenwoordigen en in zijne noodwendig heden moeten voorzien. De eerste noodwen digheid van den eeredienst is kerken te bezit ten. Overigens, de fabrieken hebben het recht allerhande onroerende goederen aan te koopen of te ontvangen. Men begrijpt dus niet dat het aan de kerkfabrieken zou verboden zijn het eenige goed te bezitten, dat voor den eeredienst onmisbaar is, namelijk de kerk. Voortaan dus zullen de kerkfabrieken, wan neer zij de machtiging bekomen hebben om eene kerk te bouwen, de ontwerpen opmaken, de plans goedkeuren, en zelf overgaan lot de aanbesteding dier werken. Dezelfde grondbeginsels zullen toegepast worden voor de pastorijen. M. Woeste trekt insgelijks een anderen om zendbrief in van M. Bara, waardoor deze bepaalde dat alleen de gemeenten de meubelen voor de kerken mogen leveren, zooals biecht stoelen, orgels, klokken, enz. Die zorg komt aan de kerkfabriek. Een derde omzendbrief van M. Bara bepaal de dat dat woonst of schadevergoeding voor woonst door de gemeeten aan de pastoors 1 r- leend, moest gelijk gesteld worden met de toe lagen aan de kerkfabrieken gegeven. Indien dus, om de eene of andere redenr eene kerkfa briek vervallen verklaard werd van haar recht op subaldie, was, volgens M. Bara, de gemeen te niet meer verplicht de woonst of eene ver goeding voor woonst aan den pastoor te ver- leenen. Die omzendbrief word door M, Woeste inge trokken, die beslist dat de pastoors een per soonlijk recht op de woonst bezitten. Aan M. Jefke De Windt. Wij hebben er niets tegen dat M. Jefke De Windt de belangen van de Aelstersche liberale kliek met den meesten iever behartigt, maar waar wij, en wij denken met recht, tegen op komen is dat hij, om ons Stedelijk Bestuur bij 't volk hatelijk te maken, zijne toevlucht neemt tot middelen die men wekelijks aantreft in 't Verbond en andere Fakkels, maar die onwaar dig zijn van een serieus man. Wij rekenen het ons dus tot eene plicht onze geëerde medeburgers te waarschuwen en hen ook in staat te stellen om met kennis van zaken te kunnen antwoorden indien 't geval zich voordoet.... Ter zake dus Sedert eenige weken, laat M. Jefke geene gelegenheid ontsnappen om tegen ons Stedelijk Bestuur uit te vallen, het te beliegen en het met alle mogelijke politieke misdaden te bela den. Bezoekt M. Jefke een zieke hij neemt de eerste gelegenheid de beste waar om zijne gal eens uit te braken.... Begeeft een zieke zich ten huize van M. Jefke, de eerste vraag is: Zijl ge kiezer?... Ant woordt men ja, dan vangt de preek onmidde lijk aan antwoordt men neen, dan wordt de kiezerslijst die in het kabinet op eene bezon- dere tafel berust, geraadpleegd, en volgens omstandigheden gehandeld. Een der eerste beschuldigingen die M. Jefke tegen ons Bestuur uitspreekt, is dat het de eenige schuld is van de vermeerdering der belastingen die elke belastingbetaler op zijn biljet voor 1884, heeft kunnen bestatigen. Waarlijk. M. Jefke wij begrijpen niet hoe gij u zulke domme leugen durft veroorloven Ons katholiek Bestuur zou de schuld zijn van de vermeerdering der belastingen Maar denkt gij dan toch dat de katholieke Aelste- naars zoo dom zijn als de kudde liberale ezels die dagelijks aan uwe slippen hangen Denkt gij dan toch dat wij, Aelstenaars, niet weten dat de vermeerderingen der belastin gen, in 1883, door de liberale meerderheid die in Juni lest werd weggeborsteld, is gestemd geweest Boven alle de inkomrechten op de artikels van dagelijks verbruik die vermeerderd wer den, vermeerderde men ook de personneele belasting. Het recht te betalen voor meiden, knechten en peerden werd merkelijk verhoogd, en de huurwaarde met 20 additionneele centiemen meer geslagen, zoodat men heden nu 35 addi tionneele centimen op de huurwaarde betaalt. Die laatste vermeerdering is het die bijna alle de belastingbetalers treft.... Wie een huis be woont groot of klein betaalt meer personneele belasting dan in 1883. Die vermeerdering, wij herhalen het, hebben wij aan 't weggevaagd liberaal ministerie Frère-Bara te danken en niet aan ons katholiek Stedelijk Bestuur. En in die omstandigheid is 't dat M. Jefke zich toelaat aan de menschen die zich over den opslag der conlributiën beklagen, te zeggen dat dé vermeerdering der belastingen voor 1884 bestatigd, ons Katholiek Bestuur moet ten laste gelegd worden Overigens, wij dagen M. Jefke en geheel zijne kliek uit, ons te kunnen bewijzen dat, ge lijk hij het overal rondstrooit, de vermeerde ring der belastingen voor 1884, de schuld is van ons Katholiek Bestuur.... Zietdaar genoeg voor heden,ons voorbehou dende op deze en andere liberale leugens die door M. Jefke en zijne slipdragers worden uitgekramd terug te komen tot dat hij zal be grijpen dat een eerlijk politiek man zich moet onthouden van zijne tegenstrevers wetens en willens te beliegen \og de Bijgangen. De Ingenieur uit De Fakkel is ontevreden omdat wij zijne schaamtelooze leugens be trekkelijk't reglement op de herstelling of vernieuwing der Bijgangen hebben doen uit schijnen. De Denderbode, zegt hij, zou niet geantwoord hebben. Begrepen, heer Ingenieur, onze stilzwijgend heid zou aan uwe leugens eene zekere kracht bijzetten die haar door velen als waarheid zouden doen aanschouwen. Wij herhalen het vele artikels van De Fakkel zullen wij onbeantwoord laten, en na melijk deze, en ze zijn talrijk, die beschuldi gingen tegen ons Katholiek Bestuur bevatten zoo dom en zoo kinderachtig dat alle wederlegging eene dwaasheid wezen zou.... Neen, neen, die domme streken willen wij niet wederleggen wij zullen beter onzen lijd besteden met uwe schaamtelooze leugens en volksfopperijen met den vinger aan te toonen I opdat eenieder zou gewaarschuwd wezen.... Dit gezegd zijnde, laat ons eens hooren wat de Ingenieur op ons vorig artikel antwoordt... Vooreerst wij laten den rimram terzijde, namelijk, dat het reglement noch uitgeplakt, noch afgekondigd is geweest, eenieder immers weet dat dit weêr eene leugen is. Overigens bedoeld reglement berust ten Stadhuize ter inzage van al wie het raadplegen wil.... Gij houdt slaan, zegt gij, dat de prijs per vierkanten meter kasseiw tegen 10 franks en niet tegen 6 fr. 50 moet betaald worden en dat de stad aan ieder meter 66 centiemen wint. Wij, van onzan kant, houden staan dat de berekening door ons afgekondigd echt is, dat de prijs per vierkante meter kasseiwerk be paald is op fr. 6.50 en niet 10 franks gelijk gij, Ingenieur, beweert- Wie is hier de logenaar, de bedrieger?... Wij antwoorden zonder eenige vreesde Ingenieur uit De Fakkel... Onze geëerde Medeburgers wier Bijgangen reeds herlegd zijn en hunne rekening ontvin gen, kunnen er zich van overtuigen. De prijs van fr. 6,50 is op de rekeningen gedrukt en is voor elkeen gelijk. Wat meer is wij verbinden ons eene som van honderd franks te betalen in handen van een persoon door De Fakkel aan te wijzen, indien men ons kan bewijzen dat de prijs per vierkanten meter kasseiwerk tien franks en niet fr. 6,50 is. Durft de Ingenieur de zelfde verbintenis aan gaan Ten slotte, zegt de Ingenieur, Wij kunnen ons met de Bijgangen niet onledig houden tot October, enz. Kan men nu schandelijker op de vlucht gaan, in anderewoorden, bekennen dat men gelogen en pogen te bedriegen heeft Maar zeg eens, heer Ingenieur, denkt, gij dan toch dat de Aelstenaars gepatenteerde dommerikken zijn aan de welke men alles wijs maakt wat men wil Altijd liegen. Brilman schrijft in De Fakkel van Zondag 11. dat M. Claus, geneesheer, zijn ontslag als lid der plaatselijke Medikale Commissie gegeven hebbende, onze Gemeenteraad eene bezondere zitting hield om tot zijne vervanging over te gaan. In plaats van die benoeming te doen, zegt Brilman, in eene vergadering des Gemeente- a raads waar er verschillige punten zouden te bespreken zijn, hebben onze stadhuisbazen de heeren bijeengeroepen voor die benoeming alleen. Wetende dat liegen eene gewoonte gewor den is bij de verschillige schrijvelaars der Fakkel, hebben wij ons naar 't Bureel van 't Sekretariaat begeven en er de mededeeling gevraagd van 't proces-verbaal der zitting van onzen Stedelijken Raad, in de welke er tot de benoeming van den heer Benedict Podevyn, in vervanging van M. Claus, werd overgegaan. Wat ondervonden wij weêr Dat Brilman weêr aan de waarheid te kort bleef, of liever, loog gelijk gewoonte. En inderdaad 't Was in zitting vaa 22 Augusti jl. datM. Podevyn werd benoemd. Drij zaken stonden aan 't dagorde der open bare zitting namelijk In MuziekschoolRekening 1883. 2° Con cessie op 't kerkhof. 3° Wegneming van den voetweg genaamd Van Asschewegel. In de geheime zitting werd de benoeming gedaan van M. Podevyn en verder gehandeld over den maatregel genomen door't Schepe- nencollegie ten opzichte eener vroedvrouw. De vervanging van M. Claus was dus 't eenige voorwerp niet dat aan 't dagorde stond, gelijk Brilman het beweert. Men ziet {hetAltijd liegen, altijd pogen te bedriegen is de liberale leus. Doch onderzoeken wij eens of het College Burgemeester en Schepenen niet heel wijselijk en voorzichtig zou gehandeld hebben had het nu eens eene bezondere zitting belegd voor de vervanging van M. Claus. Op o Augusti, zond M. Claus zijn ontslag bij 't Stadsbestuur in om reden welke wij niet te onderzoeken hebben. M. De Moor, voorzitter der Medikale Com missie, bij brief van 7 Augusti, verzoekt 't Stedelijk Bestuur van onmiddelijk tot de ver vanging van M. Claus over te gaan, opdat de Commissie op hare beurt een lid-sekretaris zou kunnen aanwijzen. De omstandigheden vereischtn deze benoe- ming het werk schrijft M. De Moor, zou kunnen talrijk en belangrijk worden. Ik hoop. Mijnheer de Burgemeester, dat een onmiddelijk gevolg aan mijne vraag zal gegeven o worden. Welke ziekte of kwaal was het die, volgens M. De Moor, eender ondervindingrijkste en geleerdste geneesheeren onzer omstreken, tal rijk en belangrijk werk zou verwekken De cholera die de heeren geneesheeren vreesden alle oogenblikken te zien uitbersten. Ten andere de vrees van M. De Moor was gegrond, een sterfgeval door cholera kwam bestatigd te worden. Wij vragen het, zou in die omstandigheden, ons Stedelijk Bestuur niet wijselijk gehandeld hebben indien het eene gansche bezondere zitting gehouden had om M. Claus te vervan gen Onbetwistbaar Gelijk men ziet is de beschuldiging van Brilman in alle geval weêr ongegrond.... En met alle zulke domme leugens denken de kribbelaars uit De Fakkel de Aalstenaars met de aanstaande gemeentekiezingen naar 't libe- ralismus over te halen Maar de Aalstenaars lachen u uit, jongens, en zullen den 19 Okto ber, uwe liberale kandidaten, als er durven voor de pin komen, toeroepenAttends, je viens Wacht wal, ik kom De Fakkel zegt dat hare correspondenten het niet kwalijk mogen nemen, indien zij vele artikels die gevaar voor vervolging opleveren, in de scheurmande werpt. Kan een blad nu beter bekennen dat zijne correspondenten ten meerderendeele schaamtelooze logenaars, vuige lasteraars en eerdieven zijn Meester Eremen en Beenen uil 't Verbond zegt dat alles kwijnt in Aalst, dat wij allen tot over de ooren in den krot zitten. Omdat men hier met dozijnen liberale heer- kens aantreft die met geweldige groote gaten in hunne leerzen loopen, denkt die sprinkhaan dat elkeen met die plaag besmet is!... Wacht maar, meester, 't zal niet beteren, 't getal liberalen die gaten in hunne leerzen krij gen, zal van dag tot dag aangroeien. Immers ze leven er naar velen drijven handel in witte kappen en dat is zeer gevaarlijk om gaten in de leerzen te krijgen..., hoorje, meester!... De complimenten zulde, meester, aan den ridder van 't Merteken De Fakkel heeft niet alleen een Ingenieur, 't heeft ook een advokaat, een geleerde bol gelijk Pellepalat. Die slimme rechtsgeleerde vindt nu dat de heffing van standrechten op de wekelijksche merkten eene onrechtstreeksere herstelling van hel octrooi is.... Maar zeg eens, groote rechtsgeleerde, als hel heden een oprechte diefstal is ten nadeele der verkoopers, waarom was het ook geen diefstal ten tijde van 't gevallen liberaal Be stuur?.... Indien er geene andere rechtsgeleerden be stonden dan jannen gelijk gij,'t ware om er van te zuchten Volgens baron Fricandon hadden de katho lieke manifesteerders van Aalst en omliggende allen domme en verbeeste wezentrekken het waren vierkante houtenhoofden en echte pijpen koppen Wie dat er toch van domme wezentrekken, houtenhoofden en pijpenkoppen durft spre ken Dat de liberale manifesteerders van 31 Au gusti zich voor een spiegel plaatsen en dan spreken.... Indien wij de liberalen eens wilden noemen die wij alsdan achter 't vaan der Liberale Fede ratie zagen optrekken, wij gelooven dat 't publiek met ons 't accoord zou zijn om zeggen dat men er alles onder aantrof, tot hbazen toe vergezeld van hunne in- en uitlandsche trekvogels Het Parket van Dendermonde heeft zich woensdag naar onze stad begeven ten einde onderzoek te doen over de onbeduidende on lusten die hier donderdag en zaterdag der ver- Iedere week, bestatigd werden ter oorzake der brusselsche merktkramers die, ten rechte of ten onrechte, beschuldigd worden van gewel- dadigheden gepleegd op de katholieke manifes teerders van 7 september lest. Verscheidene personen zijn beschuldigd van beleedigende geroepen en van uitdeeling van geld om die geroepen uit te lokken. Vele lieden begrijpen die menigvuldige koms tenvan 't Parket niet. Voortijds was't eene zeld zame zaak het Parket ergens te zien verschijnen er moest eene moord, brandstichting of eenig vreeselijk schelmstuk gepleegd zijn om die dienaars van het gerecht te bewegen om zich buiten den zetel der rechtbank te begeven. Nu heden is de geringste naamlooze aanklacht, die soms op niets berust,voldoende om het Parket met gansch zijnen aanhang oogenblikkelijk te zien verschijnen... En dit bestatigt men, se dert eenigen tijd, overal. Zekere lieden schrij ven die handelwijze der Gerechtdienaars aan eenen overdreven iever toe anderen beweren dat zij zich zoo gemakkelijk niet zouden ver plaatsen, indien er niet een weinig vet aan vast ware.... VVie weet Wat er dan ook van zij, onze stedelijke Poli tie kon zich ook met dit onderzoek gelasten... en dan koste het niets Groot Schandaal. Eene reeks schandalen van eenen zeer af grijselijken aard, zegt de Palriote, is ontdekt geworden in eene gemeente van het arrondis sement Brussel. Een officieele hoofdonderwij zer, gehuwd man, heeft gedurende verscheidene jaren, dagelijksche aanslagen gepleegde op de jonge kinderen aan zijne zorge toevertrouwd. Verscheidene keeren in zijne bediening op geschorst, werd bij telkens in zijne plaats her steld en de reeks zijner misdaden is waarlijk ongehoord. Men vraagt zich af, wanneet men zulke din gen hoort, wat men moet denken van het zoo hoog geroemd en zoo duur betaald toezicht der schoolopzieners. 't Verbond en De Fakkel die gedurig uitvallen tegen de katholieke onderwijzers, zullen zich wel wachten dit feit aan hunne lezers medele- deelen. Dat het een Broeder ware, beschul digd van eenen zijner leerlingen met den pen- nestok op de kneukels geslagen te hebben, ge zoudt wat hooren De brusselsche liberale dag bladen hebben beweerd dat Mevr. en Mej. Woeste betrapt werden, terwijl zij de plakkaarten van den burgemeester afscheurden Het Journal de Bruxelles logenstraft die beweering en verklaart dat indien die bladen voortgaan met lasteren, zij voor het gerecht zullen te verantwoorden hebben. Passerelle dei* St. Anoabrug. Naar wij vernemen zijn de plans, bestek en kohier van lasten sedert einde Augusti II. aan de goedkeuring der bevoegde overheid onder worpen. Deze goedkeurig zal zich niet lang laten verwachten. De aanbesteding zal, naar men ons verzekert, zeer kortelings plaatsgrij pen. Wij verzoeken onze achtbare heeren Sena tors en Volksvertegenwoordigers de noodige voetstappen aan te wenden om de uilvoering van dit werk zooveel mogelijk te bespoedigen, waarvan de voltrekking door de bewoners van den Molendries en gansch Mijlbeke zoo zeer betracht wordt. RECHTERLIJKE KRONIJK. Onlusten van 7 September. Het parket van Brussel heeft reeds meer dan twee honderd dossiers ontvangen betrekkelijk de onlusten van 7 september en nog zijn alle dossiers niet ingekomen. Er zal natuurlijk nog al eenigen tijd noodig zijn voor het onderzoek dier talrijke zaken. Die welke voor de korektionneele rechtbank zullen verzonden worden zullen waarschijnlijk niet vroeger kunnen opgeroepen worden dan in het begin van november. Kaatsspel. Houtmarkt, Zondag 21 September 1884 Om 10 ure voormiddag, Ph. Remory tegen Liebaul (beide van Aalst.) Om 2 1/2 ure namiddag A. De Graeve (Haeltert) tegen Fr. De Pril (Aalst.) Daarna Desire De Proost (Denderleeuw,) tegen De Bruecker (Lede.j N. B. s'avonds om 9 ure loting voor de 3* ronde. ALLERHANDE NIEUWS. sions en bronzen86 Noorder-Bolwerk, Brussel; Marktstraat, 17. Fabriekprijzen zonder mogelijke concurentie. —De kiezingen voor de gedeeltelijke vernieu wing van den Werkrechtersraad zijn alhier zonder strijd afgeloopen. Ondanksde liberalen honderden reklamen tegen de kiezerslijsten der verschillende steden en gemeenten hadden ingediend, zijn zij uit hunne gaten niet durven komen, en om rede. De volgende heeren werden gekozen Nijverheidshoofden Werkende le den. MM. Minnaert-Polydore en Van Gijsegem- De KegelPlaatsvervangend lid, M. Ivo Vlassen- broek. Ambachtslieden en Meestergasten. Werkend lid M. Fr. De Cuypere plaats vervangend lid, M. Aug. D'llaeseleir. De Gemeentekiezingen zul len dees jaar volgens de voorschriften der wet, in alle de steden en gemeenten des Lands, plaatsgrijpen op Zondag lÖOctober aanstaande, om 9 ure voormiddag. Maandag morgend werd alhier wijk Ker- rebroek den baanwachter Van Handenhove, bijgenaamd Kozyn, door den expresstrein uit Oostende getroffen en op den slag gedood. Het slachtoffer heeft den ouderdom van 62 jaren bereikt en laat eene weduwe met verscheidene meerderjarige kinders achter. Kermis Nieuwerkerken. De liefhebbers van leute moeten Dijnsdag toeko mende in den voormiddag eens tot hier komen. Eene groote vredelijke Revue der Burgerwach ten van Haaltert-Nieuwerkerken zal er om 9 ure aanvang nemen onder het commando van Kapitein Smet. De bijzonderste krijgsoefenin gen zullen naar eene ton bier gericht worden. Al de steden (uitgenomen Brussel) en dorpen zijn verwittigd. De National begaat eene haatlijke daad hij mengt den naam van II. M. de koningiu tusschen de politieke moeilijkheden. Volgens het blad zou het de koningin zijn, die Z. M. den koning de wel heeft doen tee kenen en die de ontbinding der Kamers legen- houdt. 't Is schandelijk eene achtingsweerdige vrouw, wat zeker onze koningin is, zoo, en dit zonder den minsten grond, aan den haat van de troebelmakers bloot te stellen. De koningin heeft zich nooit met eenige politiek bemoeid en de beleedigingen van den National, tegen haar gericht, zullen bij het eerlijk publiek ook niet den minsten weerklank vinden. Verleden dijnsdag komt een handelreizi- ger van Brussel in eene gemeente van de om streken van Leuven en biedt zijne koopwaren aan bij een onzer vrienden. Ik wil koopen, antwoordde de winkelier, op eene voorwaarde. En die is Dat gij eerst een half uur zult fluiten voor mijn plezier. Maar, mijnheer Daar valt niet te mijnheeren. gij hebt zon dag den geheelen namiddag gefloten voor uw pleizier, nu vraag ik een hall uur voor mijn genoegen, dat is zeker niet te veel. Hebt gij uw fluitje bij Neen, mijnheer. Welnu dan, de deur uit, en gauw Twee handelreizigers deden elkaar maan dag avond in de statie te Gent, luidop, omringd van een twintigtal personen, hun beklag over hunnen dag. Ik, zegde eerste, die rondgaat met valsche juweelen, ik ben in vier huizen geweest en overal aan de deur gewalst. Een der winke liers jaagde zelfs zijnen hond naar mij op. Gezel, dat is niet plezierig Eu ik, antwoordde de tweede, kom van Kortrijk. Ik had van mijne aankomst per cir- kulaire verwittigd, maar ik heb niet in de stad kunnen gaan. Een half dozijn klanten stonden mij aan de statie af te wachten zij zegden alle betrekkingen met ons huis af en verboden mij nog omtrent hunnen winkel te komen. Ik heb deze week als reisgeld 74 fr. uitgegeven, en geene 74 centiemen gewonnen. Ons plezier van zondag gaat lang aan ons ribben hangen. Dit gesprek is echt Fondsenblad De Etoile Beige drukte in een harer laatste nummers Onder de Bruggelingen die naar de verga- derplaas der manifestantes gingen bemerkte men vooral den pastor van de kathedraalhij danste als een bezetene. En de Etoile krijgr eenen brief van dien pas tor dié bewijst dat hij den Zondag der mani festatie niet buiten Brugge geweest is. Zoo liegen de geuzen er maar op aan volgens hunne hoffelijke manier. Andere geuzen bladen beweren dat er pas- pastors en paters in burgerkleêren in de ma nifestatie waren. Dat is gauw gezegd Maar bewijzen en namen, als 't u belieft De geuzen gazetten, niet meer wetende wat uitvinden om de geuzen baldadigheden te verschoonen, vinden nu van alle opschriften uit die door katholieke sociëteiten zouden ge dragen geweest zijn in den stoet. Zoo drukken zij het volgende: Geuzen en h Durft gij u roeren, Zoo zullen de boeren, Den bek u snoeren. En nog meer andere. Wij dagen die leugeuaars uit van ons te zeggen welke sociëteiten die opschriften droe gen. De namen als 't u belieft Aan den gemeenteraad van Brussel is eene petitie gezonden, strekkende om te vra gen dat de naam van Boulevard Anspach, zou veranderd worden in dien van Btulevard de l'Afrique centrale. Wat kan die Prècurseur toch onbeschoft liegen. Den 7 september, zegt dat blad, heeft men te Brussel eenen pastoor gezien, die met een groot een heel groot mes, van ten minste 25 centimeters lang, verscheidene keeren door de rangen liep, en zelfs nfèt dat mes eenen persoon kwetste die niets zegde.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2