In 4884, sloeg de uur der verlossing. De kiezingen van 8 Juni gaven ons de overhand, en uit alle de streken des lands te gelijk ging de kreet op: Weg met de ongelukswetWeg met die schandelijke geldverspillingen Hoe handelen de liberalen den dag van heden De wet van 4884 heeft noch de zeilde strekking, noch beoogt het zeilde doel dan de wet van 1879. Deze laatste was een moord priem in de handen van 't liberalismus waar- meé de vrijheid van onderwijs, de gemeente vrijheid zouden vernietigd en de geheiligdste rechten der familievaders geslachtofferrd wor den.Verder gaf zij ook aanleiding tot de schan delijkste geldverspillingen. De wet van 1884 integendeel geeft aan de gemeenten een groot deel harer vrijheid en aan de familievaders gansch hunne rechten terug en stelt een einde aan de ongehoordste geldverkwistingen. Hoe werd deze wet noglhans door de ma- connieke kliek onthaald Met verachting, misprijzen, beleedigingen, geweldadigheden en bedreiging van oproer. De wetgevende meerderheid wierd door 't liberalismus versmaad en beleedigd men eer biedigde haren wil niet en wilde haar voor 't gehuil en getier van 't opgeruid straatvaagsel doen 't hoofd bukken. Z. M. de Koning werd door 't schuim der Brusselsche bevolking, opgeruid door zekere liberale heerschappen, beleedigd, gehoond en versmaad, omdat Hij, getrouw aan zijnen grondwettelijken eed en aan zijne belofte van geen onderscheid tusschen de Belgen te ma ken, zich tot het verachtelijke werktuig der liberalen niet wil vernederen.... Neen, Leopold II wil de koning der liberalen of geuzen niet wezen Hij heelt de wet van 1884 bekrachtigd... en inde iroe, van daar de gramschap.... Eerbiedigen de liberalen nu het koninklijk handteeken gelijk wij het,in 4879, deden Neen, omdat Z. M. de Koning, hunne wen- schen niet heeft volbracht, bedreigen zij nu met de republiek Waarom handelen de liberalen nu niet ge lijk wij het, in 1879, deden De nieuwe wet is hen nogthans onder meer dan een opzicht gunstiger dan de wet van 1879 voor ons was.... Waarom gaan ze nu ook naar den zak niet om met hun geld het liberaal onderwijs tot stand te houden Maar wal is 'tSedert lang is 't geweten dat als 't op geld geven aan komt, de zaken der liberalen met een slotje vastgaan.... Tous pingres, riep de Chronique uit. Indien het liberalismus handelde gelijk wij in 1879, dan zou men het als eene ernstige staats partij mogen blijven aanschouwen, doch heden is zij vervallen tot eene oproerige sekte. Deze houding van 't liberalismus kan niets anders dan voordeel aan onze Bewarende en Grondwettige Partij bijbrengen. Het land ziet en begrijpt nu welke van beide, de partij der Grondwet, de partij der orde is, en met de aanstaande gemeentekiezingen zal het met kennis van zaken kunnen uitspraak doen.... Van heden af, ziet men klaar en duidelijk dat alle ware Belgen het oproerige liberalismus alsdan zullen veroordeelen. Ja, zonder twijfel, zal de nationale katholieke partij schier overal den zegepraal behalen en het liberalendom onder de algemeeue verachting verpletterd wezen 1... Liberale beknibbelingen. De schrijvelaars van 't Verbond en andere liberale boterpapierkens, die zich, met het oog op de aenstaande gemeentekiezingen,met onze Stedelijke bestuurzaken onledig houden, leve ren wekelijks 't bewijs dat zij, sedert de kies strijden van 4878 en 1884 niets geleerden ook niets vergeten hebben. Hunne kennissen in zake van bestuur zijn heden zoo uitgebreid als over drij en zes jaren. De belachelijke bemerkingen en dwaze be knibbelingen met de welke zij, ter gelegenheid der voorgaande kiezingen, voor den beitel kwamen, worden heden nogmaals herstoofd zonder eenige rekening te houden van de klare, duidelijke en afdoende uitleggingen, door de welke wij alsdan de ongegrondheid en de dwaasheid derzeive bewezen. Sedertdien is de litanie der liberale schrijve laars nogthans vergroot. Wij bedoelen de kwestie der Bijgangen Wij hebben op dit nieuw liberaal gezeever geantwoord en de fameuze liberale bestuur kundiger staan met den mond vol tanden Zij hebben den tijd niet, zeggen zij, om zich nog verder met de Bijgangen bezig te houden!!... Zij hebben vdör de kiezing nog zoo vele andere zaken 5e behandelen En wat zijn die andere zaken De oude litanie herbegint Verleden zondag was het over de afgebro- kene kazern Zondag zal het over de glazen muit zijn Acht dagen nadien over 't Posthótel, 't Kinderkerkhof... tot dat 't Verbond tus schen zijne Fakkels in den azijntobben zal ge- duwen worden tot in 1887, om er alsdan weer uitgetrokken te worden, en met nieuwen moed, en zonder twijfel met den zelfden nood- lottigen uitslag, de zelfde dwaasheden weer te verwarmen en aan 't kiezerskorps op te dis- schen Dus, zondag jl. vroegen de liberale schrijve laars, wat ons Bestuur gedaan heeft met het geld voortkomende van den verkoop der gron - den van de oude kazern Niemandzeggen zijweet er iets van dit geld is als een rook verdwenen. Wel, Feniksen dat ge zijt, kunt ge dan toch niet lezen!... Opent het verslag over de Be stuurzaken der stad, leest het Budjet van 1880, gestemd door den Gemeenteraad, in zitting van 26 Maart 1880 en goedgekeurd door de festendige Deputatie op 42 Juni daarna. Gij zult daar vinden onder art. 29 der bui- tangewone ontvangsten, dat de stad var. den verkoop der grondrenten of annuiteiten van de kazerngronden aan de stedelijke Spaar kas, ontvangen heeft de som van 180,448 fr. 4J cent. En in 't zelfde Budjet zult gij aantreffen on- <ia rubriek Buiten gewone uitgaven 1, werken van openbaar nut Art. 94. Voortzetting der kas seiing van verschillige wegen. fr. 18,904. Art. 95. Kasseiing der Erem- bodegemschestraat, (dees jaar vol trokken.) 44,850. Art. 98.— Herstelling der gebou wen van 't oude stadhuis. 60,500. Art. 99. Voor het stichten van voetpaden (Bijgangen.) 45,224. enz. enz. enz. te veel om te melden... Ziedaar waartoe de opbrengst van den ver koop Oergronden van de kazern verbruikt of bestemd is geweest. De gelden zijn in de Spaarkas blijven berus ten tot de voltrekking der verschillige werken de 45 duizend franks voor de Bijgangen zijn er in den loop van dees jaar uitgetrokken om dit schoon werk van verfraeiing en gezondma king onzer stad te verrichten, en hel grootste deel der 60 duizend franks voor het herstellen van ons oud lieve Belfort, berust er nog. Zult gij dit nu onthouden liberale Feniksen Wij twijfelen er grootelijks aan doch het is voldoende dat de kiezers het weten en om dat elkeen en bezonderlijk de talrijke nieuwe kiezers wel zouden kunnen onderscheiden wal verschil er bestaat tusschen een liberaal en katholiek bestuur, willen wij hier letterlijk het antwoord herdrukken dat wij, in ons num mer van 23 October 1881, gegeven hebben aan 't Verbond 't welk ons alsdan dezelfde vraag betrekkelijk de kazerngronden had gesteld Eene kleine vergelijking Indien men de magisters uit 't Verbond moest gelooven dan heeft ons katholiek Bestuur niet alleen al het geld voortskomende van den koop der gronden van de kazern, maar ook gansch de leeningen nog bovendien de op brengst der gronden op den dam verleerd. Wij willen hier eens de bestuurwijze van de afgekookte liberale Begeering, met deze van onze hedendnagsche katholieke iri vergelijking brengen. Wij willen onze geëerde Medeburgers eens voor oogen leggen wat de liberalen des tijds met de stadsgelden deden en wat de catholieken er meê gedaan hebben en zullen blijven doen I. Wat heeft het liberaal Bestuur gedaan 1° Het liberaal bestuur heeft de gronden ver kocht van het gansche Statiekwatier, de groote statiestraat en 't plein er bij begrepen. Men heeft maar 't Slatiekwarlier te bezichtigen om zich een gedacht te vormen over de uilgestrekt heid der gronden die men verkocht. Die ver koop moet eeNen feilen item opgebracht hebben. Het afgekookte liberaal stadsbestuur beeft de opbrengst der verkochte gronden in klin kende speciën ontvangen. Wat heeft 't liberaal Bestuur er meê gedaan Dat zullen de Aalstenaars nooit klappen. Al wat de Aalstenaars er van weten, is dat de centen zijn gaan vliegen en niemand weet waar heên. 2° Het liberaal Bestuur heeft de stadsschuld gebracht tot 580 duizend franksWat heeft dat Bestuur met dit geleend geld gedaan Wij antwoorden nog het tiende deel niet der openbare werken die de huidige katholieke Stadsregeering tot stand bracht, niet door lee ningen op leeningen aan te gaan, maar met de jaarlijksche gewoone ontvangsten der stad. Zietdaar, Medeburgers de balans van 't afge kookte liberaal Bestuur. II. Wat heeft het katholieke Bestuur gedaan Vernieuwing van den ingevallen kaaimuur op den Dam 1° Het Katholieke Bestuur heeft de gronden I steunt, der afgebrokene kazern verkocht, niet tegen Aanlegging van eenen schoonen openbaren hof op de Fabriekplaals, beschut door eene sclioone ijzeren grille van franks 2800 tegen de verwoes tingen der liberale wildemans. (Die ijzeren grille zal meesier Eeremenen Beenen nog doen sterven van kolère Verfraaiing en verbeteringen aan stads gebou wen Aankoop van gronden op dsn dam en her schepping van dien ongezonden poel en van den Itadijzengang (eene oprechte schande voor Aalst) in een schoon gezond en voordeelig kwartier, dat 7 verkeer langsheen de Vaart gemakkelijkaan trekkelijk en aangenaam maakt, enz., enz enz. Zoodus, zeggen wij. alle deze schoone en nuttige werken, die de Verbondssullen niet knnnen verkroppen, zijn tot stand gebracht geworden.... Personnaliteiten. Onze lezers kennen de schandelijke aanran dingen die de liberale vuilbladen wekelijks richten tegen treffelijke burgers onzer stad wier eenig ongelijk is van met hart en ziel ver knocht te zijn aan de Katholieke Bewarende Denkwijze. Deze burger is een vuilbaard gene is een diefeen andere heeft zijne fortuin op oneer lijke wijze gemaakt velen zijn opeters van stadskas, enz. enz. enz.... Onze geëerde lezers herinneren zich ook nog de laffe en eerlooze zinspelingen en hate lijke aanteigingen die zekere geusche pijpen koppen zich veroorlofd hebben ten opzichte der achtbare Bestuurders onzer Godshuizen. Eindelijk wie zal ooit de schandalige en zedelooze verwijtingen vergeten, die 4 it 5 weken geleden, door zekere liederlijke kwan ten in de liberale vuilnispapieren werden uit gebraakt tegen deftige jeugdige juffers, het puik onzer stad, welke zich tof het welgeluk- ken onzer Vlaamsche Kermis, om zoo te zeg gen, gansch geslachtofferd hadden. Ehwel Kunt gij, gelooven, geëerde lezers, dat die laffe liberale eerdieven, die vuige lasteraars, schaamteloos genoeg zijn om zich te beklagen, omdat wij, onder den indruk der veronlweer- diging die hun walgelijk schrijven in ons had doen opwellen, aan dit liederlijk gespuis heb ben getoond dat zekere gemerkte kwanten beter zouden doen van hunne afschuwelijke en loonsche tronie te verbergen dan zich on ledig te houden met onze deftige burgerij door hun venijnig schuim pogen te bezwalken. Ah Tartuffen 1... Gij beklaagt u over per soonlijke aanrandingen Hebt gij dan reeds de verpletterende ant woord vergeten die een uwer bazen uit de Kapellestraat u lest gaf, toen gij hem ging geld afbedelen om uw walgelijk gedrag te onder steunen Willen zekere libei*ale gazetten ten voordeele der katholieken schrijven, zegde hij, dan zal ik betalen want in plaats van voordeel doen zij ons heden groot nadeel En dit is eene groote waarheid... Ja, schan- dige aanrandingen, zedelooze zinspelingen, gelijk degene die gij wekelijks uitbraakt, heb ben onvermijdelijk voor gevolg, alle deffige lieden, zelfs de weldenkende liberalen, afkeer en walg te doen krijgen voor de partij die zulk eerloos werk met hare centen onder- 1,1- -o— i Overigens, wal betreft de nieuwe persoon- penningen, gel,Jk de liberalen het lijkhedefi waarmee de vuilniskarren ons en met de grond en van't Statiekwartier dederi. i grond en van 't Statiekwartier deden, maar mits de betaling door de koopers eener öns"meê gelijk met 't jaar 40.".. jaarlijksche rente van 5 ten honderd gedurende 1 60 jaren. De liberalen hebben de gelden voortskomen de der gronden van 't staliekwartier naar onze vrienden bedreigen, wij bekommeren er Gaat maar voort gelijk gij begonnen zijt, vuige eerroovers Op Zondag 49 October aanstaande komt mate dat zij ze ontvingen, opgeëten, in andere ISo9n.tie om "^jn loontje, en dan ontvangt gij woorden, aan klodden en vodden versnoeperd. Sew,s de vergelding van uw eerloos werk llot VolKnliolm'Pof.1 mill itil Ir. 1 I Het Katholieke'Bestuur integendeel heeft den verkoopprijs der gronden van de kazern nog ten meerderendeele te goed. En, nu heden dat de laatste gronden in de Albert-Liénartstraat verkocht zijn, heeft het katholiek Bestuur van de bevoegde overheid onlangs de machtiging bekomen, om alle die renten aan de stads- spaarkas te verkoopen mits de som van 474 (i) duizend franks. (Als de Verbondssukkelaars er aan twijfelen, dat zij eens inlichtingen nemen bij den lieer Leopold Fan Brantegliem,bestuurder der Stads- spaarkas.) Het Stadsbestuur heeft de noodige machti ging verkregen om die renten te verkoopen op Gemeen tekieziugen. Vergadering van Maandag lest. Maandag jl. vergaderden in den Kring De Vriendschap de kiezers loebehoorende aan de katholieke denkwijze. Meer dan 700 onzer medeburgers hadden den oproep van 't Comi- teit beantwoord. Om 8 i/2 ure wierd de zitting geopend, onder 't voorzitterschap van den heer Van Wambeke. In eene kernachtige taal deed de heer Voor- voorwaarde die som van 174 duizend franks I ziner hetdoel der vergadering kennen en wees te gebruiken a.) Om het noodig geld te verschieten voor de herstellingswerken te verrichten aan ons schoon oud-stadhuis, en welk verschoten geld voor de twee derden naar de sladsgeldkas moet terugkeeren, als dit groot werk zal vol trokken wezen. b.) Om de bijgangen (voetpaden) in ouze stad op de welke men zich den hals zou breken, te vernieuwen en alle onzuivere huiswalers van de straat weg te nemen en rechtstreeksch in de stadsgoten te brengen.... Een werk van verfraeiing en gezondmaking dat sedert lang door elkeen gevraagd wordt, en 'l. welk door op de belangrijkheid die de Gemeentekiezingen i in de huidige tijdsomstandigheden hebben. De achtbare redenaar verklaarde, in naam der 8 aftredende leden dat zij bereid waren rekenschap te geven over 't mandaat 't welk hen werd toevertrouwd, en 'twelk zij nieenen wel volbracht te hebben. Allen, zegde hij, hebben nooit iels anders beoogd dan de be- I langen der stad en van alle hare ingezetenen, i De heer Burgemeester deelde de vergade- j ring verder meê dat alle de aftredende leden besloten hadden de vernieuwing van hun man- i daat te aanveerden en dat op 't aandringen van 'l Comiteit de heer Leo Gheeraerdts, ein den. ons Katholiek Bestuur komt besloten te wor- j deïijk een kandidatuur aanveerd had in ver-- j vanging van wijlen zijnen diep betreurden vader, welke gedurende eene lange en wel volbrachte loopbaan, zoovele diensten aan onze Stad bewees. 2° Het katholieke Bestuur heeft eene leening aangegaan van 420' duizend franks, 't is te zeg gen, dat het stedelijke Regeering machtiging neeft verkregen om de schuld van 580 duizend franks door de liberalen in 4866 nagelaten, te (Deze aankondig:ng verwekte de geestdrif- tigste toejuichingen). vermeerderen lot een millioen. j Derwijze ging de redenaal. v00r, da( de bjst onzer voorloopige kandidaten voor de Zoodat alle die schoone en noodzakelijke werken zooals Kasseiing van duizenden meters straten en wegen Verbeteringen van ontelbare straten,die toen in genieur Benoó de Ryck, schepen van openbare werken was, onbruikbaar waren Maken van duizenden meters onderaardsche goten Overdekken der Botermerkl Aankoop van 't Hotel der Drij Koningen, ge deeltelijk aan 7 gouvernement a fgestaan tot het bouwen van het prachtig, welgelegen en voor elkeen zoo nuttig Posthotel Bouwen eener school op Mijlbeke, in de Bin nenstraat Aankoop van een huis op den Dendermonil- schen Steenweg, om het tot eene Bewaarschool te laten dienen Aankoop tegen den Staat van den schoonen bouwgrond op de zate aanstaande gemeentekiezingen zou samenge steld zijn uit de 8 aftredende leden en M. Leo Gheeraerdts. Aan u, Mijnheeren, ging M. Van Wambeke voort, uitspraak te doen over de wijze welke gij verkiest om tot de aanwijzing der defini tieve kandidaten over te gaan, Wilt men den Poll o( moet men de definitieve kandidaten on- middelijk uitroepen Aan u te beslissen. M, Leo Gheeraerdts bekwam alsdan het woord en drukte zich nagenoeg volgenderwijze uit Mijne Heeren De toejuichingen waar- meê gij mijne kandidatuur voor de aanstaan- de gemeentekiezing begroet, neem ik aan als eene betooging uwer genegenheid, maar ik heb vernomen dat het gebruik hier in a voege is, in dergelijke omstandigheden, tot eene voorafgaandelijke stemmnig over te destemeer overtuigen van het vertrouwen a welk gij in mij wilt stellen. Vooraleer tot deze stemming over te gaan begeer ik. Mijne Heeren, u eenige woorden toe te sturen. Zooals de achtbare heer Burgemeester het heeft gezegd, heb ik op de dringendste aan zoeken van talrijke vrienden er in toege stemd mij als kandidaat voor de aanstaande a gemeentekiezingen te laten voordra: (Geestdriftige toejuichingen). De rede welke mij hiertoe bezonderlijk heeft aangepord, is de erkentenis welke ik a aan de onafhankelijke en katholieke kiezers a ben verschuldigd voor hunne verknochtheid a ten allen tijde aan wijlen mijn Vader beloond Mijn Vader, hetzij mij toegelaten, Heerem a u dit te herinneren, is hier de inrichter ge- a weest der Onafhankelijke Partij, tot welke ik behoor. Te vergeefs willen eenige liberalen hier ter stede, zich den naam van Onafhankelij- ken loeëigenenzij noemen zich Independent N° 1, N° 2, N°3.... (Gelach.) Er zijn er dus van verschillige nummers en ongetwijfeld a ook van verschillige soorten en kleuren. Dit fopmiddel zal niemand bedriegen, en ook, wij, echte Onafhankelijken, zijn niet bereid a onzen naam af te staan (Toejuichingen en geroepen neen neen weg met de liberale bedrie gers f) De ware vrije kiezers zullen tot ons komen, en zij die zich nog liberaal willen heeten, na de onlangs gekende voorvallen, a zij kunnen strijden onder hun echt vaandel, te Brussel met het bloed onzer medeburgers bezoedeld (Langdurig handgeklap.) Nu meer dan ooit moeten de onafhanke- lijke kiezers de handreiken aan de moedige kampers der Katholieke Gezindheid; veree- nigd moeten zij strijden voor de herstelling a der dierbare vrijheden ons door een hatelijk Staatsbestuur ontrukt. Dank aan de vereeniging van Onafhanke- lijken en Katholieken wordt aan de gemeen- ten reeds eene eerste vrijheid teruggeschon- ken deze door de op heden afgekondigde schoolwel gewaarborgd. <f Blijven wij thans vereenigd voor bet al gemeen welzijn en geluk der inwoners onzer geboortestad en onzes vaderlands. «Mijne Heeren! Indien gij oordeelt dat mijne medewerking, mijne vervoeging bij de Leden van uwen Gemeenteraad van eenig nul kunne zijn voor de welvaart onzer Mede- burgers, voor de belangen en den voorspoed onzer Stad, beschikt vrij over mij en, indien de stemming mij tot het ambt van Gemeen- teraadslid aanwijst, weest verzekerd dat ik steeds aan uwe verwachtingen en aan uwe verlangen zal trachten te beantwoorden. (Langdurige en oorverdoovende toejuichin gen en geroepen van Leve M. Leo Gheeraerdts De heer doktor Claus nam het woord om den Poll voor te staan. Vooreerst verklaarde hij, dat de gansche vergaderingen hij bezon derlijk voorzeker niets beters wenschen dan de eendracht onder de katholieken en den triomf onzer kandidaten. De triomf, zegde hij, is mijne eenigste bekommernis en zal ze altijd blijven. Volgens hern, is bet noodzakelijk dat elke kiezer zijn gedacht over de kandidaten kunne uitdrukken, en het eenige middel om dit toe te laten is de Poll. De Poll bestond vroeger nog en nooit beerschte er meer eens gezindheid onder de katholieken, dan toen, omdat eens het kiezerskorps heeft uitspraak gedaan, elkeen zich moet onderwerpen. Spreker haalt de voorbeelden van 1881 en nu in Mei lest, ter gelegenheid der Provinciale kiezing, aan en vraagt of er verdeeldheid is uil voortgesproten... M. Claus besluit eindelijk met den uitdruk- kelijken voorstel te doen dat alle de kandida ten aftredende en nieuwe, aan den Poll zouden onderworpen wezeD. M. Karei Verbrugghenheslreeddien voorstel. Volgens hem zou het eene onrechtveerdigheid wezen de altredende kandidaten welke zich in niets onwaardig hebben gemaakt van 't ver trouwen dat 't kiezerskorps in hun heeft ge steld, welke met eer en onbaatzuchtigheid hunne plichten kweten, aan eenen Poll te on derwerpen Neen kandidaten aan den Poll willen onderwerpen welke hun mandaat eer vol vervulden, welke hier de katholieke partij hebben ingericht, haar meer dan 30 jaren be stieren en alle die roemrijke overwinningen op odzc liberale tegenstrevers hebben behaald derwijze dat deze laatsten uit alle kiesbare ambten en bedieningen zijn verdrongen, neen, dat mag niet gebeuren. ^Geroepen neen, neen, Weg met de PollEenige geroepen Leve de Polllieten zich ook iiooreu.) Wat zal er voorvallen vroeg M. Verbrugghen. Eenige kandidaten kunnen tegenkanting ont moeten en een zeker getal stemmen minder bekomen dan hunne collegas, is dat geen wapen geven aan onze tegenstrevers Die kandidaat zullen zij 't ergste bestrijden en 't eerste hunner argumenten zal wezen Hij is onweerdighij bezit 7 vertrouwen van een groot deel zijner eigene partijgenoten niet meer Dit wapen mogen wij aan onze tegenstrevers niet leveren. Ik zal doen opmerken, eindigde M. Verbrugghen, dat ik voor mij niet spreek en dat ik, even als alle mijne collegas, bereid ben mij aan de beslissing der meerderheid te onderwerpen. (Toejuiching en geroepen Weg met Poll! Leve de Poll M. Claus verklaarde in zijne zienwijze te volberden namelijk dat de Poll geen twistap pel kan worden en, dat hij nog veel min een blijk van mistrouwen jegens iemand kan wezen. De Poll zal integendeel, de eendracht en goede verstandhouding nog meer en meer ver sterken. De redenaar houdt er aan te herhalen, dat zijn voorstel niet mag aanschouwd worden als persoonlijk tegen iemand, hoegenaamd, der kandidaten gericht te zijn, dat zulks zijne drijfveer niet is De Voorzitter raadpleegt de vergadering en herhaald tot drijmaal toe de vraag of iemand nieuwe kandidaten voor te stellen heeft... Niemand antwoord en de beraadslaging wordt gesloten verklaard. M. Van Wambeke vraagt alsdan of men over de kwestie wil stemmen met briefjes of ander zins. De Vergadering beslist dat men zal stem- (I) Het wezenlijke cijfer door de stad van den verkoop der zoudet afzien. Uwe toejuichingen door kazerngronden ontvangen beloopt tot 180,418 ft-. 40 cent. eene vrije stemming bevestigd, zullen mij gaan,, en ik verklaar het u openlijk. Mijne men raet °PSestokene handen. Heeren, mijn innigste verlangen is dat gij, De eerste kwestie zal er een Poll gebeuren ten mijnen opzichte van dit gebruik niet wordt verworpen. Slechts 5 leden stemmen J - er Voor. Met algemeeue steramen bijna werd dan be sloten dat er geen Poll zal plaatsgrijpen. (Toe juichingen en geroepen. Weg met den Poll!... De lieer Voorzitter roept de volgende heeren als definitieve kandidaten uil voor de kiezing van 19 October naast MM. Baron Betliune P. Burny Louis; D© Cock .fuel.; Gheeraerdts Leo Mojersnen Frans Vanclerliaeffen Karei; Van Bol Leonard Van Wam- heke Victor en Verbrugffhen Karei. M. Van Wambeke doet aan de vergadering opmerken dat, in tegenwoordigheid der geno me beslissing, het vooralle katholieken, waar dig van dien naam, eene eereplicht is, op 19 October aanstaande, hunne stem te geven aan alle de kandidaten welke komen uitgeroepen te worden. Wij moeten aan onze tegenstrevers toonen dat de stad Aelst aan 't voorvaderlijk geloof, aan zijne christene overtuiging getrouw blijft. Op dit oogenblik voor de liberalen stem men, zou stemmen zijn voor de ongelukswet van 4879. welke nu verdwenen is, want met hen zou zij hier weldra hare toepassing terug vinden. Onze zegepraal is verzekerd, zegde de acht bare redenaar; indien alle onze vrienden ge trouw op hunnen post wezen.zal onze meer derheid nog J \eel aanzienlijker zijn dan in 1881 Allen op uwen post dus Katholieken en On afhankelijken, en Iaat ons aan onze liberale vijanden andermaal toonen, dat hunne heer schappij over het zoo katholieke en vader landslievende Aalst onmogelijk is Dus allen op onzen post en de zegepraal is verzekerd (Langdurige toejuichingen.) De heer Van Wambeke gaf eindelijk nog eenige onderrichting nopens de inrichting van den strijd, waarna de vergadering zich ver daagde tot nadere bijeenroeping.... Oploop te Brussel. Wij laten hier de voornaamste bijzonderhe den volgen over den oploop, welke Dijns- dag, te Brussel heeft plaats gehad, na het be zoek dat, volgens jaarlijksche gewoonte, de strijders van 1850 aan het gedenkteeken op de Martelarenplaats gebracht hebben. Gewoonlijk toonde het brusselsch publiek zich tamelijk onverschillig voor die plechtig heid. Dit jaar echter hadden eenige ruststoor- ders het inzicht te kennen gegeven, eene ma nifestatie in te richten ter gelegenheid der verjaring van de Septemberdagen. Ook waren er veel nieuwsgierigen op de been. De stoet der Strijders van 4830 was gisteren talrijker dan ooit. Zij waren ten getale van ongeveer negentig, waaronder eene dame, gedekoreerd met het IJzeren Kruis, Mad. 4oushiaux. Omtrent 1 f ure verliet de stoet de Fontai- nasplaats. Voorop gingen twee trommelslagers, gekleed met den blauwen vrijwilligerskiel daarna kwam een strijder, eene immortellen- kroon dragende, en vervolgens de moedige Vissenaecken, die evenals de vorige jaren, de vlag van de Vereeniging der Strijders droeg. Destoed werd door de menigte toegejuichd; hij was omgeven door een talrijk eskort poli- cieagenten. Een groep straatjongens volgde den stoet. Op de Martelarenplaats was eene talrijke menigte vergaderd. De eeredienst werd waar genomen door een peleton sapeurs-pompiers. De Strijders van 4850 daalden in den graf kelder en de majoor Charpiny, eerevoorzitter van de Vereeniging, sprak eene treffende, echt vaderlandsche redevoering uit. Waarom, vroeg hij met spijt, heeft men die echt nationale feesten afgeschaft, gewijd aan de vreugdebetoogingen en een volk, dat zijne vrijmaking viert? Waarom heeft men met eerbewijzen eenige gelukkige lieden over laden, eu in de vergeteldheid, in de leste ran gen, diegeeuen gelaten, die nederiger die vrij making gekocht hebben ten prijze van zooveel opofferingen Waarom Omdat het geloof ver dwenen is te midden van een voorspoed zon der weêrgaomdat te midden van de welvaart, de inspraak van bet hart versmacht werd; omdat de berekening de plaats heeft ingenomen van de zelfopoffering omdat de baatzuchlig- heid de vaderlandsliefde gedood heeft. Maar de dwaling heeft slechts één tijd, en gelukkiger dagen schijnen te zullen herleven Onze rechtmatige eischen, zoo lang door het bewind terzij gesteld, zijn thans met zooveel welwillendheid aanhoord, dat wij mogen hopen dat het jaar niet zaï ten einde loopen, zonder dat er ons recht gegeven worde. Gelukkig over die hoop, drukken wij den wensch uit dat de eendracht van 1830 weêr voor ons vaderland herboren worde wij hernieuwen de uitdrukking van onze verkleefd heid aan het vorstenhuis, waarop ons land roemt, en vooraleer uiteen te gaan, laat ons eenparig roepen Leve de Koning Leve het eendrachtig België Leve de Koning riepen de oud-strijders, rond majoor Charpiny geschaard. Het geroep was echter nog niet verstomd of een strijder, M. Ileetveld volgens.de Chronique zegt, een gewezen notaris te Mechelen trad vooruit en zegdewij hebben onze onafhankelijkheid veroverd, wij willen ze behouden, dat wil zeg gen dat wij geen romeinschen willen worden. Die misplaatste woorden vonden geen weer klank dan bij eenige redakteurs van den Natio nal die van hunne hoedanigheid misbruik maak ten om te manifesteeren, aan den voet zelf van het gedenkteeken der Matelarenplaats. Zij juichten M. Heetveld toe, doch die toe juichingen werden overheerscht door de pro- lestatien der Strijders van 1850. Genoeg rie pen. deze, genoeg Geen politiek hieren zij lieten zelfs aan M. Charpiny niet toe op de gezegden van M. Heetveld te antwoorden. M. Heetveld zweeg en de stoet hervormde zich, om zich langs den reeds gevolgden weg terug naar de Fontaineplaats te begeven. De menigte in de straten was ondertusschen steeds aangegroeid, en ook de bende geuzen- manifesteerders, die de Oud Strijders volgden, was grooter geworden. Op den Boulevard begon die bende de Mar seillaise te zingen en te roepen Vive la Répu- hlique Op de Beursplein kreeg de policie, die den stoet vergezelde, versterking, en de agen ten sneden eensklaps de manifesteerders van de oud strijders at. De geuzen namen onmid dellijk in allerijl de vlucht. Eenigen werden aangehouden, onder ander M. Volders, redakteur van den National en M. Louis Bertrand, een gekende socialist. Zij werden onder het gefluit der menigte, naar het

De Denderbode | 1884 | | pagina 2