Waai' pal mis geld naartoe Bericht. Zietdaar de vraag die de liberale Schoolmees ters uit 't Verbond durven opwerpen Die jongens zouden veel beter gedaan hebben van te zwijgen, in andere woorden, van dit potje gedekt te laten, want zij geven ons de gelegenheid om aan 't kiezerskorps zoo klaar en zoo duidelijk te bewijzen als twee en twee vier uitmaakt, dal het de Seliooloiees- terlj is. en zij alleen, dffi met onze centen is gaan vliegen, en dat hel hoog tijd wierd dat het gevloekte geuzenminislerie in den dieperik gestoolen wierd, wilde men beletten dat de Stadskas door de roofvogels lol op den bodem geplunderd wierd. Wij willen dus heden eens onderzoeken bij middel van cijfers gelrokken uit de officieele stuk ken, wat het officieel onderwijs koste aan onze Stad, in 1878 vóór dat de ongelukswet van 1879 in voege was, en wat dit zelfde officieel onderwijs nu voor 't loopende jaar 1884, kost. SMF" Wij zullen vooreerst, bcginnenmette ver klaren dat wij de schoolmeesters uit 't Verbond en ook den heer schoolbekijker Van Hauwermeiren uitdagen, een enkel centiemke onzer berekeningen te durven betwisten. Ter zake dus I. Uitgaven in gedaan voor het officieel onderwijs. (Getrokken uit de goedge- xeurde rekening der Stad). Art. 52. Lagere scholen 22,842.18 53. Prijsdeelingen 500.00 Te samen fr. 23,342.18 Af te trekken art. 13 der ontvangsten,zijnde de joelagen van Staat en Provincie. 13,552.18 Aandeel door de Stad betaald fr. 9,791.00 Art.52. Bewaarsch. n. 1 5,926,68 55. n°2 2.545.55 Te samen fr. 8,472,23 Af te trekken art. 15 der ontvangsten,zijnde, de toelagen van Staat en Provincie fr. 1,058.00 Aandeel der Stad fr. 7,414.23 Art. 56 School van vol wassenen 1,744 36 57 Schoolbehoeften '100.00 Te samen fr. 1,844.36 Af te trekken art. 14 toelagen. 847,00 Aandeel der Stad fr. 997.36 Art 58. Middelbare school. Aandeel der stad fr. 6,322.31 Derwijze dal de Stad, in 1878, betaalde voor 't lagere en 't mid delbaar onderwijs de somme van fr. 24,524.90 II. Uitgaven in 18*84, gedaan en te doen volgens 't budjet onwederroepelijk vastgesteld door wijlen Piet Van Humbeeck van vervloekte gedachtenis. 1° Lagere scholen 44,955.84 Aftetrekken de toelagen 22,500.00 Aandeel der Stad fr. 22,455.84 2° Bewaarscholen 9,190.00 Geene toelagen af te trekken Aandeel der stad fr. 9,190.00 3° School voor volwassen School M^Verhaeghe 1,290.64 Mrac De Wolf 1,038.39 r ;iir Revniers 2,256.00 M' Ost 686.00 Te samen fr. 5,271.03 Af te trekken de toelagen 1,830.00 Aandeel der Stad fr. 3,441.05 4° Middelbare scholen Aandeel der Stad Jongens 12,808.12 Meisjes 6,673.00 Te samen fr. 19,481,32 Zoodanig dat het Sohoolbudjet der Stad Aalst, voor 1884, beloopt tol de verbazende som van fr. 54,568,19 zegge vier en vijftig duizend vijf honderd aelit en zestig franks negentien eentiemen Herhalen wij dus In 1884 betaald de stad fr. 54,568.19 In 1878 heeft de stad betaald fr. 24,524.90 Dus in meer voor 1884 fr. 30,043,29 Eene jaarlijksche vermeerdering van lasten van 't bagatelleke van fr. 30,043,29 -?§!f En boven de schrikwekkende vermeerdering; hoeveel duizenden en duizenden franks heeft de Stad reeds niet betaald voorde opbouwing van die prachtige schoollokalen welke aan echte paleizen gelijken Ja, tot hoeveel be- loopen de jaarlijksche intresten der groote kapitalen die er door verslonden wierden En hoeveel duizende franks worden er jaarlijks ook niet verteerd voor'l onderhoud der school gebouwen en 't vernieuwen der sohoolmeubels 30 duizend f ranks jaarlijkscli© vermeedering Dat maakt op 6 jaren lijd 180, zegge honderd tachtig duizend franks, verkwist alleenlijk om den oorlog te voeren tegen 't vrije katholieke onderwijs, in andere woorden, 180 duizend franks verkwist ja, zonder eenig nut verkwist, tenzij voor de schoolmeester ij 30 duizend franks verkwist Dat maakt juist den intrest uil, berekend aan4°/0 van een kapitaal van 750 duizend franks of de drij kwaarten van een millioen En gij. Schoolmeesters, meestal vreemde ratten, keurt af dat de Stad Aelst cene leening aangaat van 400 duizend franks, die slechts een jaarlijkschen interest opbrengt van fr. 18,500 en met de welke alle die schoone en voordee- lige openbare werken zijn uitgevoerd die onze stad zoo zeer verfraaien en vooral gezond ma ken, dat zij als een der schoonste steden van haren rang aanschouwd wordt Allons jongens, bekent maar openlijk dat gij veel beter zoudt gedaan hebben van den bek in uwe roofvogelspluimen te houden, dan schaamteloos weg te durven vragen Waar gaat 't geld naartoe Ge weet hel maar al te wel, waar liet naartoe gaal, maar nu zullen onze Medeburgers het ook weten Eene bemerking nogthans. Onze geëerde lezers, zullen gelieven op te merken dat die schandalige geldverkwistingen gebeurd zijn, ondanks de overpoosde en moedige tegenwer king van onze katholieke Stadsbestuurders Geene week ging bijna voorbij of zij ontvin gen 't kostelijk bezoek van eenen specialen commissaris om hen te dwingen, 't zij de jaarwedden der schoolmeesters te vermeerde ren, 't zij nieuwe scholen te bouwen of de reeds beslaande te vergrooten of te verande ren. Voor dees loopende jaar 1884, konden de veranderingen en vergrootingeu gedurende de vakantién te verrichten met geen 20 duizend franks betaald worden... Geen wonder; zekere heeren schoolmeesters en schoolmeesteressen hadden toch zooveel noten op hunnen zang En nu zingen ze valsch of hebben ze de stem verloren En nu ten slotte, stellen wij op onze beurt eene vraag De jaarlijksche vermeerdering der schoolkos- is nu tot 50 duizend franks geklommen, tot hoeveel zouden zij beloopen hebben hadden wij 't ongeluk gehad van liberalen aan T Be stuur onzer stad te hebben?... En wij antwoorden Te oordeelen naar 'l gene de liberalen verricht hebben in die steden waar zij de overhand hebben, zou die vermeerdering ten minste tot het dubbel be loopen hebben. Te Gent kost het officieel onderwijs 14 franks per inwonerNemen wij aan dat be liberalen hier slechts de helft of 7 franks per inwoner aan 't officieel onderwijs zouden besteed heb ben, dan zou men hier, op 22 duizend zielen berekend, jaarlijks 154 duizend franks verteerd hebben... Van deze som zou een derde als toe lagen moeten afgerekend worden zoodai de stad Aelst sedert 1878, jaarlijks honderd duizend franks zou betaald hebben voor 't openbaar onderwijs, in plaats van 50 duizend die wij nu jaarlijks betalen vol gens de hierboven staande officieele rekening... Medeburgers nu weet gij waar ons geld ten meerderen deele io naartoe gegaan... Wilt gij nu een ^imouood bestuur hebben Kiest dan voor de voorstaanders van 't officieel onder wijs... Ge mogt gerust zijn, ge zult uwe gelden uit de stadskas naar de schoolmeesterij zien overvliegen dat het eene ware benedictie zal wezen, maar ge zult terzelfderlijd ook de cijfers uwer contributiebiljelten zierizwellen bij zooverre dat er niets anders meer zou aan te doen zijn dan hen alles te geven dal wij bezit ten en dan den bedelstaf op te nemen Liberale Rechtzinnigheid Liegen, altijd liegen, schaamteloos liegen, liegen dat het klettert, en, gelijk Voltaire, nooit eene logen intiekken, zietdaar het orde- tvoord die onze liberalen zich gegeven hebben om 't Kiezerskorps pogen te misleiden. En omdat 't Verbond alleen niet voldoende was om dit hytjsp stelsel van logentaal en be drog ten uitvoer te brengen, stichtte men twee nieuwe vuilbladjes. Tres faciunt pecus Een dier bladjes schijnt bezonderlijk tot taak te hebben de Katholieken te beleedigen en te lasteren, en waarschijnelijk is 't, om zich tegen gerechterlijke vervolgingen te beschut ten, dat men de voorzorg nam het te Gent uit te geven... Maar Nu. alle de zoo domme als dwaze leugens van dien Derde van schoppen negen omstandig- lijk bespreken en weêrleggen ware een reu zenwerk tot het welk tien weekbladen als het onze ontoereikend zouden wezen. Immers al wat in die bladjes te lezenstaat is eene aaneen schakeling van valschheid en bedrog die beur telings en op verschillige tijdstippen door alle drij herhaald wordt. Wij moeten ons dus bepalen aan onze geëerde lezers eenige stalen (de Hollanders zeggen monsters,) van liberale rechtschapen heid en ook van verregaande ezelarij voor oogen te leggen Volgens de liberale Fakkels, heeft onze Ste delijke Raad een Reglement gestemd ingevolge hetwelk al degenen welke nieuwe gebou wen stichten, groote rechten aan de stad zul len te betalen hebben over kasseiwerken, ou- deraardsche goten enz. enz. Wij hebben destijds bewezen dat hel eene leugen is dat die rechten slechts zullen moe ten betaald worden door die eigenaars welke eene nieuwe straat op hunnen eigen dom openen, door het welk zij aan dien grond eene veel groolere waarde doen ver krijgen. En is dit niet uiterst rechtveerdig Ehwel de liberale Fakkels blijven houden staan dat alle de gebouwen zonder onder scheid die voortaan zullen gesticht worden onder de toepassing van voormeld Reglement vallen En dat noemen de liberale schrijvelaars de kiezingen.... bewerken Wij noemen dit schaamteloos liegen, liegen wetende dat men liegt. o De liberale Derde heeft reeds veel papier bekladt om te bewijzen dat de Stad eenige centiemen aan hel herstellen der Bijgangen zou winnen. Wij hebben aan den Putbaas ofte Ingenieur der Fakkels met onomstootbare cijfers bewe zen dat hij weer loog, en dit wel op zulke klare wijze bewezen, dat die groote Jan den strijd ontvluchtte, wel is waar, onder 't be lachelijke voorwendsel dat de tijd hem ont brak om die kwestie nog verder te behandelen Verleden zondag nogthans heeft de Putbaas opnieuw tijd gevonden om zich met de Bijgan gen onledig te houden. Ge denkt zeker, geëerde lezers, dat het is om zijne leugens te bekennen Ge zijl er wel meê 't Is om weer eene andere leugen uit te kramen, eene leugen, zoo ezelachtig en dom dat de stomste koejongen ze met beide handen moet gevoelen. Volgens de Putbaas heeft de Stad 66 duizend franks bestemd voor het werk der Bijgangen. Bemerken wij eerst en vooral dat de som voor dit werk bestemd en welke voortkomt van de gronden, der kazern, slechts beloopt lot 45 duizend franken. Dus eene eerste luigen van 21 duizend franks (Zie Budjet 1880, artikel. 99). Met die som van 45 duizend franks moet de Stad de sponden, buizen, kasseisteenen en andere materialen aankoopen voor het her stellen der Bijgangen noodig de Stad moet verder de daghuren van 't werkvolk betalen. De Stad betaalt dus alles.... Van die 45 duizend franks moeten de eige naars de 2/3 betalen, niet oogenblikkelijk maar in 10 jaien, in 10 gelijke deelen en dit zonder een centiem interest. Zoodanig dal de Stad zoodra de 45 duizend fran! rleerd zijn, het werk der Bijgangen moet staken in afwachting dat er van de jaarlijksche tienden door de eige naars te betalen, eene voldoende som zal ont vangen zijn om dit zoo nuttig werk te herne men of voort te zetten.... Onmogelijk dus voorde Stad van voor meer dan 45 duizend franks Bijgangen te doen leg gen... Dat is klaar Ehwel geëerde lezers, wil gij weten hoe de liberale Kobes nu de berekening maken Luistert De Stad heelt 66 duizend (ranks gestemd voor haar derde deelde burgers betalen de andere twee derde deelen, zoodat de Stad reeds!!!! verleerd zou hebben aan Bijgangen, meer dan 200 duizend franks !§f§!!... Waar liggen die 200 duizend franks Bijgan gen vraagt Kobe Janssens. Wel, onuoozele kwispel, in uwe gescheurde hersenpan Hoe kan men voor 200 duizend franks Bij gangen leggen en betalen als men maar over 45 duizend franks beschikt En mei zulke domme berekeningen denken de Kobes de Bekwaamheid-kiezers, personen die het kiesexamen ondergingen, naar't libe- ralismus over te halen o De liberale Kobes beweren maar altijd voort dat het Reglement op de Bijgangen niet werd afgekondigd; dat wij het ten andere bekennen... Weeral eene leugen. Nooit hebben wij dit ge schreven. Het bedoeld Reglement werd op de gebruikelijke wijze afgekondigd en op de daar toe bestemde plaats aangeplakt. In ons num mer van 27 Augusti 1882, hebben wij de stem ming van 't bedoelde Reglement meêgedeeld en de bezonderste schikkingen ervan doen kennen.... De Putbaas beweert nog dat wij liegen wan neer wij zeggen dat de prijs van fr. 6.50 den vierkanten meter voor iedereen gelijk is en op de rekeningen gedrukt staat.... Waarom liegen wij'...Omdat destijds, ter oorzake van een verkeerd begrepen bevel, de heer Stadsontvanger aan zekere eigenaars, eene uitnoodiging zondt tot de betaling in eens van de som die zij aan de Stad over de werken aan hunne Bijgangen verschuldigd waren, en verder omdat wij tegen die handelwijze tegen strijdig aan 't Reglement protesteerden. 't Is waar.... Wij eischten immers, in naam onzer Medeburgers, dat hen eene omstandige rekening der werken aan de Bijgangen zou afgeleverd worden en aan dien eisch werd on- middelijk recht gedaan. Verscheidene eigenaars ontvingen reeds hunne omstandige rekening, op de welke de verschillige prijzen en ook de wijze van betaling vermeld zijn. Wat meer is, op 't oogenblik is men bezig met de laatste rekeningen op te maken, en elkeen wie 't aanbelangt zal zijne omstandige rekening vóór de kiezing nog ontvangen, en liberalen en .katholieken zullen zich alsdan kunnen overtuigen wie betrekkelijk de kwestie der Fijgangen schaamteloos gelogen heeft En T zal voorzeker De Denderbode niet wezen En nu ten slotte nog eene vraag. In ons nummer van 21 September jl. hebben wij de verbintenis genomen eene som van honderd franks te betalen, in handen van een persoon door De Fakkel aan te wijzen, indien men ons kan bewijzen dat de prijs der kasseiwerken 10 franks en niet 6 fr. 50 cent. is, waarom neemt men niet aan ja, waarom?... Omdat ge gewis zoudt vuil vallen, niet waar, vreemde rat o Volgens de liberale logen-en lasterpapieren heeft ons Katholiek Bestuur de stadslasten schrikkelijk vermeerderd. In een vorig nummer bewezen wij dat het eene schaamtelooze leugen- is en dat de vermeerdering der belastingen voortspruit alleenlijk uit de nieuwe lasten, in 1883, inge voerd door 't gevaDen geuzenminislerie. Ge peist wéér, geëerde lezers, dat de libera le knoeiers hun ongelijk bekennen Voor wie aanziet ge ze dan Zij nemen het kwalijk, ja, zeer kwalijk om dat wij ons veroorloofd hebben hunne domme leugens te ontmaskeren, en zij vinden dat wij woedend en zeer woedend zijn, omdat wij niet kunnen verkroppen dat zij hunne partij met zooveel iever voorstaan Zoo dus wetens en willens liegen, dat noe men die liberale feniksen, de kiezing bewer ken Schoone iever, niet waar, geëerde lezers Maar wat is 't't Liberalismus leeft van niet anders dan van leugens en bedrog, en 't is dus niet te verwonderen dat zijne voorstaan ders tot liegen en bedriegen hunne toevlucht nemen o De Postkemelnog eene kolossale geld - verkwisting, roepen de Fakkels uit... De grond der «Drij Koningen welken aan de Stad 80 duizend franks koste, werd aan 't Gouverne ment gratis afgestaan om er een Post- en Tele- graafshötel op te bouwen Wat geldverkwisting De liberale feniksen kennen waarschijnlijk de waarde niet van een bankbiljet van 1000 fr. anders zouden zij met de duizenden zoo den zot niet houden.... Maar kom, laat ons eens onderzoeken of de Stad wel om eene waarde van 80 duizend franks van den grond der Drij Koningen aan 't Gouvernement kon ten geschenke geven Het hotel der Drij Koningen heeft aan de Stad gekost de som van 59 duizend 995 franks 74 centiemen, dus in ronde cijfers, 60 duizend franks. Hoe kon de Stad een geschenk doen aan den Staat van 80 duizend franks, als zij maar 60 duizend betaald had Legt ons die bereke ning eens uit, liberale feniksen In 1878, in 1881, kwamen de liberale fenik sen met de zelfde beknibbelingen over den Postkemel voor den beitel, In 1878, had de Stad volgens 'l Verbond aan den Staat maar een geschenk van 70 duizend franks gedaan, dus 10 duizend franks min dan heden in 1884.... Waarom is dien geschonken grond nu in 1884, 10 duizend franks meer weerd dan in 1878 Legt ons dat ook eens uit, liberale feniksen. Maar kom laat ons eens even als in 1878 en 1881, onderzoeken welke de eigenllijke waarde was van den grond aan den Staat algestaan? De stad kocht de Drij Koningen aan voor fr. 60,000.00 Van de gedeellelijkeafbraak ontving de stad Ir. 4.000 De stad behield een huis thans die nende voor de Muziekschool. (Dit huis schatten wij op eene van fr. 15,000 ten minsten) 15,000 De stad verkocht verder den grond der huizen van de heeren Monfils en Filbien tegen fr. 3000 de aar 5 aren te samen15,000 Dn. stad behield 2 aren welke in de openbare plaats zijn ingelijfd dds 6,000 Te samen fr. 40,000 't Geene maakt dal de waarde van den grond aan den Staat afgestaan slechts eene waarde had van 20 duizend Iranks en niet 80 dui zend gelijk de liberale feniksen het in 1884, beweren. En mits die som van 20 duizend franks heeft het Gouvernement te Aalst een prachtig Hotel gebouwd ie midden der stad, dienende niet alleen voor Post en Telegraal maar ook nog tot Verzendingsbureel van kleine pakken, 't gene aan onze Burgerij, aan handel en nijverheid T grootste gemak, nut en profijt verschaft!... En de liberale feniksen noemen dit eene geldverkwisting Gaat, feniksen, plaatst u aan 't Po&thótel,niet ver van daar zult gij iets voor u zien staan, wij bedoelen het afdak aan de oude Carmelieten- kerk geplakt, dat ten tijde dergevallene liberale coterie, gelijk De Fakkel zegt, werd gemaakt, en dat door elkeen zonder onderscheid van denkwijze eene schandelijke geldverkwisting wordt genoemd Gaat, jongens, en bekijkt eens de Overdekte kiekenmerkt, door de liberalen opgericht o In 1866, gij weet het, schrijft Brilman uit De Fakkel, waren de liberalen nog aan 't be- wind, en dan betaalden de Aalstenaren als bezondere opcentiemen geenen duit, zij be- taalden niets Kan men nu weêral schaamteloozer liegen Maar Brilman, jonge, denkt gij dan toch dat de Aalstenaren zoo dom geworden zijn dat zij gnnseh 't geheugen verloren hebben?... Men betaalde dan geene duit opcentie men !?!f? Maar wie stemde de 55 ten honderd opcen tiemen op de Grondbelasting de 43 ten hon derd opcentiemen op de Personeele Belasting; de 8 ten honderd opcentiemen op de Paten ten Ja, wie stemden die opcentiemen?... De liberalen en niemand anders dan de libe ralen die in 1866 van 't Stadhuis wierden ge vaagd Ten tijde van 't gevallene liberaal Bestuur kon er geen openbaar werk uitgevoerd wor den of er wierd eene leening aangegaan en om den dienst dezer leening te verzekeren, wier den er nieuwe opcentiemen gestemd, 't Is aldus dat de opcentiemen ten proiijte der Stad hier jaarlijks zoodanig zwollen dat de Burgerij er met geweld tegen op kwam... Was de gedurige heffing van opcentiemen van allen aard, de eerste oorzaak niet van den val der liberale coterie, gelijk De Fakkel in haar n° 1 zegde?... Wie zou dit durven be twisten In 1872, schrijft Brilman, kwam het hui- dige bestuur op 'l Stadhuis. Welnu neemt een belastingbiljet van dit jaar, gij zult zien dat zijn eerste werk geweest is, de opeentie- men invoege te brengen. Dit besluit kostte aan de Burgers de bagatel van 47 duizend 100 franks... Dus vóór 1872 en vooral in de jaren 50 en 60 onder de heerschappij der liberalen betaal den de Aaistenaren, volgens Brilman, geene duit opcentiemen, zij betaalden zegt hij, niets!... Openen wij een der verslagen over den Be stuurlijken Toestand van die jaren. Wij nemen 1869. Wat vinden wij op bladzijden 53 en 34 Wij vinden onder andere dat de opcentiemen, voor dit jaar, hebben opgebracht 1° de 55 ten honderd op de Grondbelasting fr. 26,846,08. 2° de 43 ten honderd op 't Per soneel 22,017,02. 3° de 8 ten honderd op de Pa tenten 1,614,24. Te samen fr. 50,477,54. En dan komt men beweren dat men hier vóór 1872, en vooral ten tijde van 't afgekookt liberaal bestuur, geen enkel centiem nog zelfs geene duit opcentiemen betaalde?!!! Kan men schaamteloozer-liegen Ten andere wij dagen. Brilman en gansch 'l rommelzoo van liberale schrijvelaars uit, de strenge echtheid van de door ons aangehaalde cijfers te durven betwisten. Volgens Brilman beliepen de opcentiemen hier, in 1882, lot de som van 52 duizend 700 franks, dus 2,255 franks meer dan in 1869. Waaruit spruit die vermeerdering voort Uit 't bouwen van huizen en de verandering van rang voor wat de patenten betreft... Genoeg hierover voor heden onze geëerde lezers zullen genoegzaam ingelicht zijn om de schaamtelooze leugentaal van Brilman te kunnen beoordeelen Menigmaal randde zekere liberale schrijvelaar ons Bureel van Weldadigheid aan, dan eens in 't Verbond, dan weóreens in De Fakkel. Die schrijvelaar riep ons altijd toe Er bestaan schreeuwende misbruiken bij ons Bureel van Weldadigheid!.Maar telkenmale daag den wij hem uit eenig feit aan te halen, ons verbin dende uit alle onze krachten mede te werken lot de bestrijding en uitroeiiug van de aangeklaagde mis bruiken. En wat deed de schrijvelaar Hij handelde gelijk een ware lafaard... hij zweeg Hij bepaalde zich met ons toe te snauwen Gij en uwe vrienden ken nen die feilen zoo goed dan wij... Nogthans, wat ons betreft, wij kennen geen enkel bestaande misbruik. In De Fakkel van zondag lest komt de schrijvelaar er op terug, en verhaalt een feit, onder duizend ge nomen, zegt hij, vau den volgenden aard Voor eenige dagen, zegt hij, een arme man moest in een huis twaalf franks outvangen De arme man was verplicht een rok van 14 franks in dit huis te koopen. Geld en niet rok noodig heb- bende, zoekt de arme man den rok te verkoopen en vindt eindelijk een koopman aan 6 fr. zoodat k de arme man in plaats van 12 franken maar 4 fran- ken ontvaDgcn heefi. Hoe vindt gij dat, Dender- bode >- Wij vinden vooreerst dal wij in 't geheel niet be grijpen kunnen wat betrek dit vcrhuilselke heeft,met ons Bureel van Weldadigheid en dal gij, schrijve laar van De Fakkel, hier weer handelt gelijk eeu ge- meme laffe eerdief het altijd doel Waai om als 't feit waar is en hel ons Bureel van Weldadigheid betreft, den winkel of 't magazijn niet genoemd waar die arme man verplicht was een rok te koopen van 14 franks Waarom den persoon niet aangewezen die dien rok onder de waarde aan kocht Men zegt Volle inlichtingen ziju te be komen in de Zonnestraat en op de Hoogstraat... Maar honderden huisgezinnen bewonen die beide straten, waarom de nr' van de huizen niet aangewezen waar men de noodige inlichtingen verkrijgen Waarom doel gij dal alles niet, schrijvelaar Omdat uwe inzichten niet zuiver zijn omdat gij hier weer lastert wetende dat gij lastert en daarom gerechterlijke vervolging vreest Wij dagen u hier andermaal uit,schrijvelaar, de fei ten met omstandigheden en personen tedoen kennen, de huizen aan te wijzen waar men inlichtingen verkrij gen kan, zoo niet zullen wij 't recht hebben u toe te roepen Ge zijl een laffe en vuige lasteraar een ellendige eerdief De liberale logenaars beweeren dat het schilderen van 't Landhuis 1200 franks beeft gekost. Dat is 600 franks te veel betaald, roe pen zij uit Een huisschilder uit de Zout- straat zou bet voor dien prijs van 600 franks willen aannemen hebben, en er dan nog eene goede daghure aan winnen, zeggen zij verder. Wilt ge nu weten, Medeburgers, hoeveel de stad voor 't schilderen van 't Landhuis te beta len heeft?... Vijf honderd vijftig franks, dus nog 50 franks min als de liberale schilder het zou willen aannemen hebben En zoo is 't, geëerde Medeburgers, met alle de feiten en cijfers die zij aanhalen. Waarlijk 't walgt ons alle die domme liberale leugens te moeten lezen pn weêrleggen Plaatsgebrek noopt ons een artikel over de afbraak der kazern tot ons toekomend nummer te verschuiven. Wij zullen dan die kwestie opnieuw eens grondig behandelen en ander maal de liberale logenaars en bedriegers aan den schandpaal nagelen. Gemeenteraad. De Gemeenteraad on zer stad heeft, in zijne zitting van Maandag 29 September lest, de volgende officieele scholen afgeschaft 1° De lagere school van Mijlbeke(Bornputje) bestierd door M. Van de Vxjvere. 2U De lagere meisjesschool n. 2, Ouden- Dendermondschen steenweg, bestuurd door Mme De Wolf-De Craecker. 5° De beide scholen voor volwassenen vrou wen bestierd door MmcM,n,' Verhaeghc en De Wolf-De Craefker. 4* De school voor volwassenen (jongens) be stierd door M. Ost. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een voorval der liberale manifestatie van 31 Augustus leslleden, heeft Vrijdag de vaca tiekamer der rechtbank van Brussel, voor cor- rectioneele zaken zetelende, onder het voor zitterschap van M. T'Serstevens, bezig gehou den. Op Zondag 31 Augustus 's namiddags, wilde eene maatschappij jonge lieden, die deelmaakten van een liberalen Antvverpschen kring, zich naar de Noorderstatie begeven, wanneer er voor het lokaal van den Katholie ke Kring, eene kleine woeling ontstond. De belichte Xaverius Antheunissen, oud 19 jaar die aan bet. hoofd der maatschappij ging en ee ne blauwe vlag droeg, beweert dat er opdat oogenblik eene uitdaging door gebaren en geschreeuw van de persmen. die zich vóór of in het lokaal bevonden uitging. Een polilie-agent kwam onmiddelijk tus- schen, greep den vaandeldrager vast en nam de vlag als overtuigingstuk in beslag. De aan gehoudene werd naar het bureel der 4e wijk gebracht, waar proces-verbaal legen hem werd opgemaakt, niet alleen om de beslissing des burgemeesters overtreden te hebben, die ver boden had, na de liberale manifestatie de stad te doorkruissen,maar ook om den politie-agent eenen slag te hebben toegebracht. Wanneer de Vaandeldrager, 't is te zeggen, Xaverius Antheunissen, ziclt bij de andere leden der maatschappij die op hem wachtten, ging vervoegen riep een hunner Weg met de politie Een adjunct, dien de manifestanten niet be merkt hadden, vroeg inlichtingen aan den hotelhouder om den naam te kennen van den persoon, welke dien kreet had geuit. De pa troon wees hem den tweede belichte, Alfred Stevens, een lid van een der Antwerpsche so ciëteiten, aan. Dit zijn de feiten welke de twee jonge lieden voor dc correclioneele rechtbank brachten. De afgenomen vlag stond ontplooid voor den tribunaal. Na de getuigen en de betichten gehoord te hebben alsook bet rekwistorium van M. De Roo substituut van denprokureur deskonings, en de pleitrede der verdediging, heeft de recht bank Xavier Antheunissen tot eene maand ge vangenis en 50 fr. boete veroordeeld. De beschuldiging wegens beleediging van eenen officier der politie, ten lasste van den tweeden belichte, niet genoegzaam bewezen zijnde, heeft de rechtbank Alfred Stevens vrij gesproken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer T. A. Sergeant, onderpastoor te Bassevelde, is pastoor benoemd te Watervliet. Zijn onderpastoors benoemd: te Geeraardsbergen, de E. H. Van Sande, onderp. te Zelza- te te Zelzate, de E. H. Peerts, onderp. te Olsene te Bassevelde, de E. H. Verschelden, oud-professor te Sebellebelle, de E. II. Meuleman te Olsene, de E. H. De Sadeleer, onderp. te Zulte te Zulte, de E. H. Pannekoek te Oostwinkel, de E. H. Stockman, onderp. te Maaike te Maarke. de E. H. Uyttersport, onderp. te S. Martens- Lierde te S. Martens-Lierde, de E. H. De Vreese. Zijn Professors benoemd, de volgende Heeren uit liet Seminarie Te Sint Nikolaas, in het Klein Seminarie, O. De Corte in S. Jozefsgesticht de E. II. Vmdevogel te Geeraardsbergen, H. Van da Wattyne te Oudenaarde, O. De Kraecker te Lo kereu, L. Van Ghelue te Gent, in S. Lievensgesticht, H. De Corte en J. De Baets. Wij vernemen dat de Gemeenteraad in zitting van den 8 Oktober aaustaande, ten 10 1/2 ure voormiddag, een plichtig onthaal zal doen aan onzen stadsgenoot, M PhilemonColinel, welke hem een geschenk in naam der stad zal aanbieden, om hem geluk te wenschen over het diploma van kandidaat in Oostersche Tatèn, die hij op eene schitterende wijze komt te hekomen hij de lloogschool van Leuven. Wij verzoeken onze stadsgenoten deze vergadering met hunne tegenwoordigheid te willeD vereeren.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2