Paulus Pilate. XT;«.LP»: Sedert de Catholieken aan 't bestuur onzer Stad zijn, heerscht de vrede liier onafgebro ken lusschen 't wereldlijk en geestelijk gezag. De heer Burgemeester is meester op 't Stad huis en de Z. E. H. Deken in zijne Kerk. Moesten de liberalen hier meester worden, hoelang zou dien vrede duren Geene zes maanden, want de liberale bur gemeester zou niet alleen ten Stadhuize maar ook in de Kerk willen heerschen. Onmiddelijk zou de wereldlijke macht haren neus iu de bestuurlijke zaken der kerk willen steken. Op alles zou te beknibbelen vallen 't dees zou 'l lang, 't geen te kort, dat te breed of te smal wezen dat zou moeten zoo, 't geen zou moeten anders gebeuren, in een woord, men zou het zoo verre drijven dat zelfs de policie zou gelast worden den wijn te meten welke voor het H. Misoffer gebruikt, en de kaarsen te bepalen die mogen aanstoken wor den. Ons gewijd Kerkhof zou bij de eerste gele genheid moedwillig schandelijk oriteerd en geschonden worden om ons, katholieken te tergen en te verdrukken in 't geen ons 't hei ligste is na ile dood Die vrede, die heilzame godsdienstige vrede, welken hier sedert 18 jaren heerscht, zou dan tot ons groot ongeluk verbroken worden. o Het is onbetwistbaar, dat moesten wij een liberaal Bestuur hebben, het zedeverderf hier even als te Brussel, te Gent, te Antwerpen, enz. enz. weldra zou groeien en bloeien... De dansorgelderij zou nimmer beteugeld wor den. Die dansvergaderingen waar jongelingen en jonge dochters pas aan 't leven ontlokken niet alleen hun geld maar ook hunne eer en gezondheid verspillen, zouden floreren. Ja, die broeinesten van volksverder! zouden gansche dagen en nachten mogenopen blijven. En men loochene het niet de liberale nieuwspapieren beloven het gedurig... En boven de vrijheid aan de dansorgelderij gelaten, zou men hier ook het verdervend tooneel aanmoedigen... Vreemde tooneeltroepen gelast hier stukken op te voeren, die alhoewel niet zedeloos, toch niet aan te prijzen zijn, zouden weêrop Stads kas bezoldigd worden. Gekende vrijdenkers en vrijdenksters zouden hier weêr ten onzen koste, op de groote Feestzaal van 't Stadhuis komen goddelooze conferencier, geven, in de welke God en Zijne H. Kerk op de ijsselijkste wijze gelasterd en versmaad worden. Wie herinnert zich niet wat er hier vroeger ten tijde der liberale heerschappij onder dit opzicht gebeurde Duizenden en duizenden franks wierden hier door zekere liberale fransche theaterratlen en conferenciers verslonden Zietdaar wat zou gebeuren onder zedelijk opzicht —o En nu onderzoeken wij eens of wij ons onder stoffelijk opzicht,met een liberaal Bestuur meer zouden te beloven hebben dan heden Sedert de huidige Katholieke Meerderheid onze Stad bestuurt, werden de belastingen hier niet verhoogd, integendeel, zij werden verminderd, daar de 2 ten honderd op 't ka dastraal inkomen gedurende 11 jaren afge schaft bleef. De belasting op de paardenkracht der stoomtuigen aanschouwen wij niet als eene belasting maar als een recht door de fabrikanten te betalen om in de toelage te hel pen voorzien die de stad, sedert de onwikke- ling van zekere fabrieken die tal van vreemde werklieden naar hier lokten, jaarlijks aan 't Bureel van Weldadigheid moet toeslaan. Nu, indien wij de steden tot voor beeld nemen waar de liberalen meester zijn, namelijk Brussel. Gent, Antwerpen, Luik, Bergen, Verviers, Doornijk, Uperen, Oostende, Leuven, Mechelen, enz., enz., dan zien wij dat de burgers aldaar onder de stedelijke belas tingen van allen aard zoodanig verpletterd liggen dat men ze uren ver om genade hoort smeeken. De liberalen waren hier te Aalst 18 jaren lang aan 't bewind en zij hebban ons een staaltje gegeven van hunne bestuurlijke en financieele kennissen of liever, van hunne kennissen om onze gelden in roeien en wissen te verknoeien. De belastingen van allen aard groeiden en bloeiden hier ook. 't Zijn de liberalen die alle de opcenten hebben gestemd die wij heden nog, tol uitdooving van de schuld die zij nalie ten, moeten betalen. En boven die schreeuwende belastingen ver meerderde men nog de stedelijke schuld met meer dan 300 duizend (ranks, niet om er open bare werken meê uit te voeren, maar om ze aan onnoozelheden die geen naam hebben te verkwisten.... Dat men ons eens een ernstig en nuttig openbaar werk aan wijze dat hier tijdens de 18 jarige liberale heerschappij werd tot stand gebracht Wie zou een enkel kunnen noe men Ehwel indien wij 't ongeluk moesten heb ben hier de liberalen weêr op 't stadhuis te zien tronen, 't zou weer 't zelfde liedje zijn.. Nieuwe belastingen zouden geheven, en nieuwe leeningen aangegaan worden welker opbreng sten weêr gelijk vroeger aan klodden en vod den zouden verkistkast worden, gelijk men hier te Aalst zegt. o Onze. Katholieke Stadsregering heeft de ste delijke schuld lot een millioen gebracht, dus heelt zij dezelve met 415 duizend franks ver meerderd daar de schuld door de liberalen nagelaten tot 585 duizend franks beliep. Maar onze Katholieke Stadsregering stemde geene nieuwe opcenten integendeel zij schaften er af. En wat deed onze Katholieke Stadregering met die 415 duizend franks Gebruikte zij de zelve tot de gewone uitgaven gelijk de libera len Neen, duizendmaal neen.... Zij be stemde die 415 duizend franks tot openbare werken die reeds voltrokken zijn en nog moe ten voltrokken of begonnen worden Met die415 duizend franks wierden alreeds: 1° Het oude Hotel der Drij Koningen aange kocht, waar heden 't fraai Posthótel is opge richt 2° De overdekte Botermerkt opgericht. 3° Honderden meters onderaardsche goten gelegd bij zoo verre dat alle straten er bijna van voorzien zijn 4° De straten in de stad vernieuwd 5° Verscheidene eigendommen aangekocht om ze af te breken tot gezondmaking en ver fraaiing. van zekere kwartieren, bezonderlijk aan de Hoogstraat en aan de Langeridderstraat. 6° Duizenden meters kasseiweg gelegd op Mijlbeke en Schaarbeke zoodanig dat er nog slechts een zeer klein getal straten moeten gekasseid worden, en die het weldra zullen wezen. 7* De groote werken van gezondmakiag en verfraaiing van den Dam. 8* Scholen gebouwd waartoe men bij bezon- dere kommissarissen verplicht werd... 9* Maar al genoeg 't zou niet eindigen. Wij vragen het zou een liberaal Bestuur al die werken met die som hebben konnen tot standbrengen Wij antwoorden vlakaf, neen neen want 't is van ouds gekend dat waar de libera len siroop meten, er te veel aan maat en strij ker blijft kleven Het dubbel dezer som van 415 duizend franks en nog meer ware onvoldoende ge weest, om alle die werken te voltrekken. Wij moeten hier, geachte Medeburgers, onze bemerkingen staken uit vrees van te veel lang te worden. Doeh wij denken genoegzaam feiten te hebben aangehaald om u in staat te stellen om, met kennis van zaken, te kunnen oordeelen over de verschrikkelijke gevolgen die wij ten opzichte onzer zedelijke en stoffe lijke belangen zouden te betreuren hebben moest het Bestuur onzer Moederstad opnieuw in de klauwen van 't godsdiensthatend, volks- verdervend en geldverkwistend libcralismus vallen. Dus, geachte Medeburgers, indien gij 't ge luk en de welvaart onzer Stad wilt blijven ver zekeren, en hier vrede en eendracht zien heerschen, stemt dan allen als een man voor de katholieken kandidaten. Ja, maakt het wit punt zwart van 't zwart vier kant dat onder 't sterreke is geplaatst en gij zult beletten dat onze Stad in de macht valle van hare grootste vijanden; de liberale volksverdervers en uitbuiters Afbraak der kazern. De afbraak onzer oude Kazern, is volgens de liberale Fakkelmannen, een der grootste be stuurlijke fauten geweest die onze hedendaag- sche Stadsbestuurders konden begaan. Indien wij den raad van zekeren onzer vrienden moesten volgen,dan zouden wij die be wering heden onbesproken laten voorbijgaan, omdat die kwestie reeds vóór de kiezingen van 1878 en 1881, door ons grondig besproken werd. Wij begrijpen dat eene nieuwe behandeling dezer kwestie voor de oude kiezers van weinig belang is, deze weten waaraan zich te houden; doch men verliest uit 'l oog dat het kiezers korps met honderden nieuwe kiezers is ver rijkt welke, in 1878 en 1881, aan 't politiek leven nog niet waren ontloken. Wij willen dus deze kwestie opnieuw be handelen en andermaal bewijzen dat onze Katholieke Stadsbestuurders, in deze zaak, geen anderen weg konden volgen dan dezen die hen, door hunne liberale voorgangers en de omstandigheden, was aangewezen. Ter zake dus In 1863, dekreteerde de liberale Regering de opening eener nieuwe straat, lusschen de Graanmerkt en 't Statieplein, loopende door de Kazern. In dit zelfde jaar 1863. vroeg de heer De Valkeneer, de toelating om huizen te mogen bouwen op 't Statieplein en in de nieuw gede- kreteerde straat. Deze toelating werd den heer De Valkeneer verleend en hij bouwde de huizen thans den hoek uitmakende van de Albert- Liénartstraat en 't Statieplein en waarvan 't eene uitgang heeft in de vorige bedoelde straat. De opening dezer straat moest natuurlijk de afbraak der Kazern voor gevolg hebben en 't is dus de afgekookte Liberale Regentie die in princiep de afbraak der Kazern besloot. Wie kan dit betwisten Met 1 Januari 1867 kwam de Katholieke Meerderheid aan l bestuur. De Militaire Overheid eischte, gelijk voor- gaandelijk onder 't liberaal bestuur, dat er zware herstellingswerken en veranderingen aan de Kazern moesten toegebracht worden. De Katholieke Meerderheid even als de ge vallene Liberale Regentie, weigerde de gevraag de werken te doen verrichten. Zij steunde hare weigering op de volgende reden 1° dat deze werken te groote geldopofferingen ver- eischten 2° dat het eene geldverspilling we zen zou daar de afbraak der Kazern in princiep besloten was, en 3* dat alles bijna in regel was om de straat te openen. De Militaire Overheid bleef aandringen en ziende dat het Stedelijk Bestuur in zijne wei gering bleef volherden, dreigde zij de Kazern bouwvallig te verklaren en ze door 't garni zoen te doen verlaten. De Militaire Overheid bracht hare bedreiging ten uitvoer en 't garni zoen bestaande uit een eskadron Gidsen ver liet onze stad. De Kazern stond dus ledig. Wal moest de Katholieke Meerderheid in die omstandigheid doen?... Moest men de verlatene Kazern tot een rattennest laten dienen, ofwel ze afbreken en de nieuwe straat openen, door de liberalen gedekreteerd De Kazern afbreken en de nieuwe straat openen, antwoorden de liberalen, maar voor aleer dit te doen moest men eene nieuwe Kazern bouwen.... Eerst eene nieuwe Kazern bouwen!... maar dat was onmogelijk daar reeds vóór het tijd stip waarop onze Kazern bouwvallig wierd verklaard, het ministerie een wetsontwerp ten bureel der Volkskamer had neêrgelegd, 't welk 't kazernement der troepen voortaan aan 't Gouvernement zou toevertrouwen. De Stad zou dus, volgens de liberalen, eene Kazern moeten bouwen hebben die ten minste -4LOO duizend franks zou verslinden zonder de verzekering te hebben dat zij door 't Gouvernement zou overgenomen worden. De heer minister hieromtrent geraadpleegd ant woordde dat hij niet kon verzekeren dat de kommissie met 't kazernement gelast, de nieuw gebouwde Kazern van Aelst zou over nemen. Zou men de opbouwing van eene Kazern van 4D0 duizend franks, in die omstan digheid, niet een groote dwaasheid, eene on vergeeflijke geldverspilling mogen heeten De belangen der Stad geboden dus geen nieuwe Kazern te bouwen, maar voetstappen aan te wenden opdat de Slaat hier eene zou bouwen. o Het gouvernement weigert niet stellig eene Kazern te Aalst te bouwen, doch het moet onderzocht worden of de opbouwing van eene Kazern te Aalst in t belang der verdediging des a Lands mag gebeuren. Tot heder. toe is hier omtrent geene beslis sing genomen. Wij vragen het kon de Katholieke Meerder heid nu anders handelen dan zij gehandeld heeft?., Van 1878 tot 1884 war de liberalen aan 't Staatsbewind, waarom hebben de liberale opperhoofden geene voetstappen aangewend om hier door 't gouvernement eene Kazern te doen bouwen?... Ja, waarom deden zij dit niet, zij, die de voordeelen van een garnizoen zoo hoog schatten Dat men ons dat eens uitlegge En nu ten slotte bemerken wij dat de libera len, uit politieke berekeningen, in de kwestie der Kazern toch nooit zouden te vrede wezen. Had men eene nieuwe Kazern van 400 dui zend franks gebouwd, 't ware eene schande lijke geldverspilling geweest.... En nu heden dat men geene nieuwe Kazern heeft gebouwd, is 't de grootste bestuurlijke faut die men kon begaan Wij laten onze Medeburgers nu oordeelen kassi'iwerken. In De Fakkel van Zondag 11. lezen wij onder andere 't volgende En gij, kiezers van Mijlbeke en Scbaerbeke, die sedert twoalfjaren die geldverkwisters aan 'thoofd der stad houdt, wat profijl bebt gij uit dit millioen genoien Hiel». Men heeft u veel beloofd en tot hiertoe is er geene enkele belofte volbracht. En nogthans met een tiende van dal vervlogen millioen, zou men gemakkelijk al do straten van Mijlbeke en Schaarbeke kunnen kasseiden hebben. Dus volgens de Jannen uit De Fakkel i3 er noch le Mijlboke.noch le Schaerbeke een enkele meter kassei weg gelogd Ml! Men heeft veel beloofd maar geene enkele belofte volbracht Ten tijde der afgekookte Liberale Regentie mocht dit gezegd worden. Immers, alsdan wierden de rech ten en belangen onzer stadsgenoten van Mijlbeke en Schaarbeke geslachtofferd, 't Is gekend en geweten dat de afgekookte liberale kliek, gedurende hare 18jarige heerschappij, slechts voor 1800 franks nieuwe kasseiwerken op onze gehuchten voltrok, 'tis le zeggen, voor de bagatel van 100 franks 's jaars.... Gaat naar Mijlbeke, gaat naar Schaarbeke, groote Fakkelmannen, en vraagt daar wie onze buitenwijken met steenwegen overdekte en aldus onze medebur gers uit het modder en slijk verloste waar zij sedert 1800 jaren des winters in verzonken?,... Gaat en vraagt het aan die stadsgenoten en zij zullen u antwoor den .Onzehedendaagsche Katholieke Stadsbestuurders zijn het die voor ons hebben gezorgd, die onze wijken met steenwegen hebben overdekt tol groot voordeel van 't ver keer met de kuip der stad en van onze landbouwnijver heid Wij begrijpen niet hoe 't mogelijk is dat de Fakkel- mannen durven beweren dat op onze beide buitenwij ken door onze Katholieke Stadsregeer ing geen enkel meter kasseiweg werd gelegd Waarlijk die Jannen moeten ons voor de domste dommerikken der wereld houden In 1X78, hebben wij de lijst afgekondigd der stra- ten en banen, die, sedert 1867, op onze beide buiten- j wijken gekasseid waren Alsdan- waren er reeds 11,062 meters keisseiwegen gelegd, en sedert dien 1 heeft men de Werken voortgezet Wij willen hier heden opnieuw de lijst afkondigen der stralen en banen die onder 't huidige Katholiek i Bestuur werden gekasseid. Luistert Beiaard hun nog dien ezelstamp gaf... Ze zou den zonder dat wel nen gang gaan hebben... Ge zult ze zien vliegen die 8 slachtoffers van de heerschzucht van M. Jefke Allen lie gen zij, met klank en zonder genade, meer dan 450 voel diep in onzen zoo vreeselijken azijn- lobben De Beiaard kondigt aan dat M. Monfils, sche pen, een proces tegen hem komt in te span nen en eene schadevergoeding van 10 duizend franks vraagt. De waarheid is dat M. Monfils niet alleen De Beiaard, maar ook liet Verbond voor de rechtbank komt te dagen wegens de afkon diging in de twee bladen van een en 't zelfde artikel door 't welk den heer Monfils op de schandelijkste wijze gelasterd wordt De Beiaard van Donderdag lest beweert dat onze achtbare Schepen in zijn nummer van 2 October niet genoemd werd Zooveel lafheid hebben wij nog nooit ont moet Weihoe jaren lang reeds, heeft 't Verbond onze achtbare Schepen, wellicht 500 maal aan gewezen onder de spotnamen die men kent. en dan komt men beweren dat men hem niét genoemd heeft!.... Wij herhalen het Waarlijk zooveel lafheid lubben wij nooit ontmoet Als ge niets beters tot uwe verdediging bij te brengen hebt, jonge, is er sterk voor te vreezen dat men u 't brandmerk der lasteraars op 't voorhoofd drukke Aelsl-Mijlbeke. Aelst-Schaarbeke meters. meters Beekstraat 1059 Ledeweg 1955 Hof ten Hammestraat 1049 Postweg 481 Kleistraat 417 Diepestraat 1146 Meldertsche dreef 1300 Lindestraat 574 Breedestraat 810 Eenegemwegske 165 Dompelstraat 359 Klotterstraat 343 Geldhofstraat 447 S,e-Appoloniastraat 400 Groenstraat 1080 Paternosterstraat 286 Begeraeerschestraat 500 Erembodegemschestraat 628 Koestraat 842 Hoezestraat 500 Rozendreef 200 Hoezekauterbaan 300 Bergenkouterstraat 50 Meirestraat 650 Groenstraat (S'Job) 115 Te samen 7913 Tragel 600 In de kuip der stad. meters S'-Jansstraat 400 Boterstraat 60 Gazoraeters 50 Te samen 510 Te samem 7945 Herhaling: meters Mijlbebe 7913 Schaarbeke 7943 i Stad 510 Te samen 19,368 I Dus lO duizend 36S loopende meter» kas seiwerken wierden door onze hedendaagsche Ka tholieke Stadsbestuurders, sedert 1867 gelegd Alle deze gekasseide wegen aaneengebracht zou den eene lengte hebben van 19 kilometers 368 meiers of eenen afstand vap bijna vier uren gaans... Die 19,368 meters kasseiweg hebben op Mijlbeke en op Schaarbeek eene breedte van 3 meters en in de Stad 7 meters, zoo dat zij eene oppervlakte van 51 duizend lil vierkante meters overdekken Deze werken hebben aan onze .Stadskas meer dan 3<IO duizend franks gekost. Nog zeer weinige straten vallen op onze buiten wijken te kasseien. Do Kerrebroeckslraat op Schaar beek zal toekomende jaar, gekasseid worden Ook zal men, toekomende jaar, de vernieuwing van zeke re stralen in de kuip der Stad aanvangen. Zietdaar, giachlc Medeburgers onze antwoord op de bewering dat door ons Katholiek Bestuur geen enkele meter nieuwe kasseiweg op ODze buitenwij ken wierd gelegd.. Oordeelt nu over de schaamteloosheid met de welke de liberale Fakkelmannen wetens en willens liegen en u pogen te bedriegen Ook hebben wij de overtuiging dat gij hen Zondag 19 Oktober aanslaande, andermaal zuil loonen, dal hunne leugens en bedrogmiddele.n u niet verleiden kunnen. Ja, als voorgaandelijk zuil gij uwe slem schenken aan de voortreffelijke katholieke kandida ten welke, sedert 1867, uwe belangen en uwe wel vaart zoo zeer behartigd hebben Hoe de liberalen hunne eigene kandidaten betitlelen Onrust in de Stad. Cumont Felix. Verandering van Aalst in een begijnhof. De Moor Karei. Gierigheid. De Windt Jozef. Verhooging der lasten. Leclercq Hippolyte. Vernietiging van stadsonderwijs. Lefebvre Ferdinand. Onwetendheid. Levionnois Desiré. Onwetendheid. Siron Victor. Onwetendheid. Van der Schueren August. Verachting van de ongelukkige»Van Vae- renbergh Frans. Waarlijk wij zouden den nagel niet behen diger op den kop kunnen slagen Moesten wij het ons veroorloven de liberale Die voetstappen werden meer dan eens door i kandidaten aldus te betittelen er zou geen slijk onze achtbare Volksvertegenwoordigers en genoeg in de stadsgoten kunnen gevonden wor- Senateurs aangewend, doch de onverander- den om het ons naar 't hootd te slingeren lijke antwoord des ministers was altijd j Nu, 't was in 't geheel niet noodig dat De Donderdag avond hielden de liberalen eene vergadering ter zaal van 't estaminet De Hopzak. Een honderdtal liberale slaven had den den oproep beantwoord. Alle de liberale slachtoffers van 19 October waren tegenwoor dig. Een drietal dezer laatsten voerden het woord. M. Jefke schudde weêr eens zijnen grooten leugenzak uil. M. Fransoo protesteer de tegen 't gerucht in de stad verspreid dat hij soms, bij abuus, een sterkriekend pakje ver liest. M. de Witte Moor verklaarde dat, wat men er ook van zeggen mocht, er vast en zeker eene verdeeldheid, eene óneenigheid, onder de katholieken bestond, die den libera len trioml verzekerde Va-t-envoir, Jean, s'il viennent Weest gerust, M. de M. de Witte Moor, de katholieken zullen op Zondag 19 October zoo danig verdeeld zijn, dat gij aan uwe politieke vrienden in andere steden zult moeten over seinen Altrapons pile épouventablesommes écrasés a plus de 450 voix. Ja, heer Witte Moor, wij voorzeggen het u. Zondag .9 October wordt de liberale kliek hier andermaal verpletterd en ditmaal onder eenen klont van 450 pond Eene liberale vergadering De liberale Fakkelmannen beknibbelen de wijze op de welke wij, katholiekfcn, onze kandidaten voor de aanslaande kiezing aanwezen. Zoo gaal liet gemeenlijk bij de liberalen, ze zien een strooike in ons oog en ze gevoelen den balk niet die uit de hunne steekt. Maar zegt eens. jongens, hoe wierden do liberale kandidaten ofte slachtoffers aangewezen Zoudt gij een verslag over de vergadering der liberalen van Zaterdag lest durven meêdeelen Neen, niet waar? Maar kom. wij zullen eens een verslag over die vergadering meêdeelen naar helgeen ons door een oor-en ooggetuige wierd verhaald. Luistert dan!. Een zestigtal liberale kiezers waren tegenwoordig. M. Jefke, de Voorzitter had hel woord en nam weêr tol voorrede van zijne redevoering zijn oud versleten deuntje«J/s m'en veulent, j'en veux a eux'. Zij vervolgen mij, ik zal hen ook vervolgen Na, al zijne oude logenacblige beschuldigingen legen onze katholieke Stadsbestuurders uitgebraakt te hebben, besloot de redenaar dat de strijd noodzake lijk was, maar dat de kandidaten zper moeielijk te vinden warenAlle onze hoofdmanen weigeren, zegde hij, en slechts een gering getal zijn bereid een offer op 'i altaar van 't liberalismus le brengen M. Jefke eindigde zijne rede met eene smeekbede in de welke hij, met de tranen in de oogen, zijne weige rende vrienden verzocht op hun besluit terug te komen. Kobe Janssen verkreeg dan het woord. Even als M. Jefke, bad en smeekte hij zekere liberale hoofdman nen, op hun besluit terug tekeeren. Zonder kan didaten is de strijd onmogelijk Overweegt toch alles wel, riep hij uit, en gedenkt u dat niet strijden hel grootste affront is dat men ons, ik en mijne con fraters die reeds 3 jaren lang do kieslijsten bewerkt hebben,kan aandoen.... Ja, dagen en nachten hebben wij aan de kieszaken verspild en dan nog niet strij den dat ware een ongehoorde zaak KobeJanssens werpt zich op de knieën, heft de arme in de hoogte en smeekt en bidt vooral MM. De Ryck, C. Cumont en De Pauw op bun besluit terug te komen ~M. De Moor is getroffen en roeptLaat liet ons maar eens beproeven en lukken wij niel, daarom or.zen moed niet verloren. Eene stem. Ja, daarom niel getreurd, in andermaal geprobeurd De liberale hoofdmannen blijven hardnekkig wei geren; ze weten dat or look in den meersch is, die oude vosseu, en ze vreezen le zeer den onverbidde- lijken azijntobben van den Denderbode Dan greep een aandoenelijk tafereel plaats. M. Geladen voorzitter van den liberalen Bazar, wierp zich op de knieën voor de voeten van M. Char les Cumont ,en bad hem Ach menheer Charles liefaanveerd toch nog, ne keer Ach menheer Charles lief, als was 't maar voor dezen keer en voor de leste keer M Cumont wees Geladen met de hand af en ver wijderde zich in gezelschap van andere weigeraars. Kobe Janssens en zijne kwispels stonden te lamen- teeren gelijk Jeremiassen omdat men toch niet strij den wilde... Eenige personen tot in de ziel be wogen, roepen dan dat zij tol den strijd bereid zijn en eene kandidateur aannemen. M «fe/Av kondigi apn dat er nu zeven personen zijn die aan veerden. Er ontbreken er dus nog twee... Fene stem. Neem M. Vanier schueren, dat is nen populaire vent M. VanderschuerenJa, populair voor de pint maar ik aanveerd toch als 't er op aankomt. M. Jefke (met voldoening). Wij hebben er dus acht!. Ik stel voor deze acht heeren als voorloo- pige kandidaten te aanveerden (toejuichingen) en maandag avond eene nieuwe vergadering houden. In tusschenlijd zullen wij wel den eene of den andere kunnen overhalen. Ik verklaar dus de zitting geheven en tot maandag. Eene slem. Ja, laat er ons maar van doortrek ken,want is klips aan de Maan en str aan de Fluit Te middernacht waren nog eenige personen in den Grauwen Steen aanwezig. Na een nog al hevig krakeel en langdurige jermiaden van Kobe Janssens, aanveerde M. OOOOOO eene kandidatuur.... En zoo wierd de lijst der liberale kandidaten t'hoop ge flanst en zac men des maandags de namen der 9 liberale slachtoffers in de Brussclsche nieuwsbladen pronken met de melding dat zij den meestcn kans had den van te lukken.Maar 't zal er lief uil zien, wij voor zeggen hel hun... Wij hooren onzen afkookk9iel al jl brosselen EENf DICHTSTUK de liberale kliek opgedragen. Een onzer vrienden zond ons het volgende Dichtstuk toe mei verzoek van inlassching. Welwillend voldoen wij aan dit verzoek, om dat wij dit Dicht als eene antwoord aanschou wen op de beleedigende spotternijen waarmeé zekere Aelstersche liberale kliekjanuen ver scheidene onzer achtbare katholieke kandida ten, in de Brusselsche dagbladen, doen beje genen. Wij deelen het Stuk meê zonder ons met zijne kunstweerde te bekommeren Ah als ge die lijst wel overslaat, En eens meetet naar zijn rechte maat, Heeft men ooit van *s menschens leven, Met Aalst zoo den spot gedreven Vooreerst Valerius oudste kind, yan vverkliën en winkeliers bemind, l Staat geschreven op zijn gelaat, Beleefdheid die hem nooit verlaat! Een witte Moor, wie kan 't gelooven, Is ook te zien voor krank en dooven; Waar heeft men dien toch gaan halen In den Berg of in de dalen Voor 't Eviteren alle nesten, Werd geweigerd een pauw der vesten, Die draait zijn vleugels naar den wind Met vernuft zoo men zelden vindt. Men had dan ook wel iemand van doen, Die draagt een vioolkas voor blazoen Op die lijst is het een sieraad, Doch doet er bij het minste kwaad. Kolonel, Majoor, groote helden, Gij wilt u thans hier ook doen gelden, Mei den Bankier uit Picardien Schooner talent is niel te zien, Wonder beeld van 't menschelijk geslacht, Bezield met geest van verheven kracht, Hierbij wordt een man genomen, Uit Noè's ark gekomen. Die zoo kwam van over Vaart en Berg, Er meer van zeggen ware te veel erg, Zelfs van in den tijd der Grieken Was het slecht hier willen rieken. Om die negen goed te bewaren Dient men ze al saam te vergaren, In eenen tobben met azijn Gemaakt van bier of sterken wijn. Om in den pot niet te mislukken, Is 't noodig er op aan te drukken En te zeggen aan de buren Al 't vuil er wel Van te Schuren Algemeene Vergadering der katholieke kiezers van de Stad Aalst. Maandag 13 October 1884, om 6 uren des avonds, in den Kring DE VRIENDSCHAP Korte-Zoutstraat. De heeren Katholieke Kiezers welke bij ver getelheid geene uitnoodigingskaart mochten ontvangen hebben, worden verzocht het tegen woordige bericht als eene uitnoodiging te aan schouwen. t> GJe™®entePaad- Onze Stedelijke Raad bracht in zijne zitting van Woensdag eene openbare en welverdiende hulde aan den Letw. Abt Colinet, onze Stadsgenoot, welke onlangs te Leuven als Doctor in Oostersche (alen komt uitgeroepen te worden. Het spijt ons dat onze bezigheden ons niet toelieten deze zitting bij te wonen. HAND EL EN NIJVERHEID Hop. Ziehier volgens het verslag van den belgischen konsul te Frankfort-aan-Mein, de cijfers van den uil- en invoer van hop voor Duitscliland gedurende de drie leste jaren 1881 1882 1883 Invoar 11,812 16,175 16 942 Uitvoer 86,625 120,199 74,951 Ziehier de cijfers van den invoer van duit- sche hop naar België en van belgische hoD naar Duilschland. 1882 1883 Invoer naar België 464 2 465 Uitvoer naar België 11.388 3,835 De vermindering van den uitvoer uit Duilsch land in 1885, wordt toegeschreven aan het wei- gelukken van den hop-oogst in bijna alle lan den. Veepest. Op de markt te Presburg, in Hon- ganë, werd er bevonden dat eeu kudde runde ren, die te koop gesteld stonden, besmet wa ren met de veepest. De Monüeur kondigde Donderdag een minis terieel besluit af van 8 october, waardoor de ïn-en doorvoer in België, zoowel te land als te zee, van runddieren en schapen voortkomstig uit Oostenrijk-Hongarië, verboden worden. KONINKLIJKE BESLUITÊtT Bij koninklijke besluiten van 2 october zijn benoemd Tot ontvanger van het enregistrement der burgerlijke akten ie Gent, M. Boelens, thans ontvanger vun het enregistrement en der do meinen te St-Nikolaas. Tol ontvanger van het enregistrement en der domeinen te St-Nikolaas, M. Lamproye thans ontvanger der zelfde rechten te Aalst. Kaatsspel. Houtmarkt. Zondag 12 October 1884 Om 2 uren namiddag De Backer, tegen De Pril, (beide van Aalst.) W Zie Notarieele aankondigingen op 4* bladzijde. sions en bronzen86 Noorder-Bolwerk, Brussel; Marktstraat, 17. Fabriekprijzen zonder mogelijke concurentie. Onzijdig Onderwijs. De twee volgende voorbeelden doen nogmaals zien hoe de zooge zegde onzijdigheid in zekere officieele scho len van Brussel en den omtrek wordt toege past. Een correspondent, die zijn briefeen ver- ontweerdigde vader onderteekenl, schrijft aan liet Journal de Bruxelles Ik heb een dochterke dat de gemeenteschool der Gierstraat bijwoont. Gisteren werden in de klas mijner dochter de eerste zanglessen, sedert de heropening der school gegeven <i Hebt gij gedurende de vakantie niets nieuws geleerd, vraagt de zangleermeesteres, die do dochter is van eenen postontvanger van Brus sel De kinderen antwoorden eerst neen daarna riep een leerling Ja, jufvrouw, o Vandenpeereboom Welnu, zegde de juffer, laat eens hooren. En de leerlingen zongen in die officieele school, zoolang de klas duurde, het nieuw oor logslied der liberalen. Weet de schepene van openbaar onderwijs dat? En zoo ja, noemt hij zulks onzijdig onderwijs

De Denderbode | 1884 | | pagina 2