Maar wacht maar, liberale volksbedriegers. Boontje komt altijd om zijn Loontje, en morgen Zondag zal 't Aalstersche volk uwe kandidaten naar verdienste beloonen.... En weest gerust de buis die het hun voorbereidt, zal onafmete- lijk wezen Kemels Deliberate schrijvelaars beknibbelen gedu rig de talrijke openbare werken door 't heden- daagsche Katholiek Bestuur gesticht. De overdekte Botermerkt is een kemel schreeuwen zij... Het Posthótel is een kemel De herstellingswerken aan ons oude Belfort zijn ook al kemels De vernieuwing der Bij- gangen dat is weêr al een kemel De werken van verfraaiingen gezondmaking aan de Lange Ridder- en Hoogstraten en op den Dam zijn voorzeker kemels De duizenden meters 011- deraardsche goten zijn onbetwistbaar kemels De duizenden meters kasseiwegen op Mijlbeke en Sehaarbeke gelegd zijn ontegensprekelijk kemels Met een woord, alle de werken hier door de katholieke Regentie gesticht, zijn kemels! kemels!! kemels!!! ja, groote ke mels, volgens de liberale schrijvelaars... Eu 't geen dan nog 't schandaligste is, tieren de liberale schrijvelaars. is dal alle die kemels zooveele duizenden franken verslonden Maar, kom eens, liberale heeren, uwe libe rale hartlappen waren hier 18 jaren lang mees ter op 't stadhuis, zij stemden alle die opcenten waarmee wij heden nog belast zijnen vermeer derden bovendien de stedelijke schuld met over 400 duizend Iranks, toont ons eens aan waar eenig serieus openbaar werk te vinden is dat, met die 400 duizend franks wierd sticht Geen anderen weg dan den Ouden-Dender mondschen steenweg kunt gij op Mijlbeke aan wijzen, die ten tijde der liberale heerschappij wierd gekasseid... Die werken hebben 1800 franks of 100 frs. 's jaars gekost En in de Stad waar staan de gebouwen waar zijn de groote openbare werken te vin den die door de liberalen wierden gesticht Wij vinden er geene.... hola wij bedriegen ons.... Onder 't liberaal Bestuur wierden de Meisjesschool achter di- Gas gebouwd, het Slachthuis opgericht ende ovei*clek.te Kiekenmerltt tegen de ouden Karme- lielenkerk geplakt Groote openbare werken niet waar, Mede burgers die als er van kemels mag gespro ken worden vast en zeker de wonderbaarste kemels zijn die ooit geschoten wierden. Kon hel slachthuis nu op eene gevaarlijkere plaats opgericht worden 't Verwondert ons dat er dagelijks met 't vee dat naar de slachtbank wordt geleid geen ongelukken aan den ijzerenweg op den Molendriesch voor vallen Ware bet niet dat onze \leeschhou wers hunne voorzorgen en maatregelen zoo goed weten te nemen, meer dan 100 personen ert lOOstuks vee waren daar reeds verongelukt" De liberale vleeschhouwers, hoe hevig zij ook mogen wezen, zullen dal niet betwisten.... De Meisjesschool laten wij ter zijde, maar die soort van afdak, overdekte Kieken- merkt genoemd, tot welk nut dient het?.. Wal voordeel brengt het aan de Stad of aan de Burgerij bij En is er nu iels afschuwelijker om zien dan dat Polichinellenkot tegen dit 8° 19,568 loopende nieuwe kasseiwerken op Mijlbeke en Sehaarbeke gelegd welke eene oppervlakte zouden bedekken van 51 duizend 144 vierkante meters. 9° De groote werken van verfraaiing en ge zondmaking op den Dam. En de 415 duizend franks zijn nog verre van verslonden te wezen. Zietdaar, Medeburgers, wat liberalen en katholijken, in zake van openbare werken aan hun actief hebben Oordeelt nu wie de pluim op zijnen hoed steken mag Voorzeker zijn het onze katholieke Bestierders en hierom ook, Medeburgers zult gij Zondag aanslaande hunne namen opnieuw zegepralend uit de stembus doen komen Leve dus onze katholieke kandidaten groot gebouw geplakt En dan durven de liberale schrijvelaars alle de schoone en voordeelige openbare werken die hier door onze hedendaagsche Katholieke Regeering werden lot stand gebracht, kemels lieeten Waarlijk Men moet schaamteloos zijn tot in de ziel, om aldus te durven handelen. Maar kom, kom laat er ons maar van zwijgen, want onze Medeburgers weten maar al te wel dat het de liberalen alleen zijn die hier groote kemels hebben geschoten En nu, Medeburgers, willen wij u nogmaals voor oogen stellen wat het gevallene liberaal Bestuur van den eenen kant en het katholiek Bestuur van den anderen kant zich, onder 't opzicht van openbare werken, als een pluim op den hoed mag steken Het gevallene liberaal Bestuur, of liever. de liberate coterie, gelijk De Fakkel zegt, ver meerderde de schuld der Stad van 170 tot 585 duizend franks. Dus 41ö (lui/end frniiks Bovendien stemde de liberale coterie alle de opcenten die wij heden nog te betalen hebbenen te dien tijde jaarlijks lot omtrent de 50 duizend franks beliepen. Welke openbare werken stichte de gevallene liberale coterie met die honderden duizenden franks Geene andere dan 1° Het Slachthuis 2° de Meisjesschool N° 1 3° De overdekte Kiekemerkt4° Een i ge onder- aardsche goten 5° Om eene weerde van 1800 franks kasseiwerken op Mijlbeke.... En daarmee is 't al., er is zelfs nog geen grillietje voor een openbaar hofje van roede groot bij te vinden Zietdaar alle de openbare werken die met die 415 duizend franks boven alle die schroo- melijke opcenten en kadaslerfranks gesticht wierden En alle die honderden duizenden franks waren verdwenen gelijk een rook, als of zij met halven en geheelen verkistkast werden. En nu de rekening van 't huidige katholiek Bestuur gemaakt Het huidige katholiek Bestuur vermeerderde de Stadsschuld tot een millioen, 't is te zeggen zij vermeerderden haar ook met 415 duizend franks want de schuld door de liberalen nage laten beliep tot 585 duizend franks. Doen wij bemerken dat het katholiek Be stuur de opcenten niet vermeerderde, integen deel, gedurende 10 jaren, schafte zij het twee ten honderd op 't kadastraal inkomen af... Welke openbare werken bracht het katho liek Bestuur tot stand 1° Het Posthótel door 't gouvernement ge bouwd op eenen grond hem door de Stad afge staan. 2° De Overdekte Botermerkt. 5°' De werken van gezondmaking aan de Lange Ridder- en Hoogstraten. 4* Duizend meters onderaardsche goten ge legd. 5° De herstellingwerken aan ons oud Bel- fort. 6° Toelagen voor de herstellingswerken aan I de St. Martinuskerk en 't opbouwen van de St. Jozefskerk. 7° Herkasseien en herleggen van vele stra len binnen de Stad.... te veel om te noemen. illeclel>urgers ge weet het, in orize Stad, konnen de katholijken na hunne dood op een gewijd kerkhof begraven worden en dus onder de schaduwe des kruizes rusten tot den dag der algemeene verrijzenis. Aan wie zijn wij, katholieken dien toestand verschuldigd Onbetwistbaar aan ons Katholiek Bestuur... Waren de katholieke kandidaten in 1866 niet gekozen geweest, nooit, en dat weet elkeen, zou ons kerkhof zijn gewijd geworden De liberalen van dien tijd wilden er een ui: strekten prosput van maken, waar men ue lijken der katholieken Aalstenaren, als afge maakte dieren zou gedolven hebben. Wat zou er gebeuren moesten wij 't ongeluk hebben de liberalen hier opnieuw zien mees ter te worden De eerste gelegenheid de beste zou waarge nomen worden om door de begravenis in ge- wijden grond van den eenen ol anderen vrij denker ons kerkhof te onteeren en te schen den... En men zegge niet dat zal niet gebeuren. De gematigsle liberaal is onder dit opzicht niet te betrouwen. Hij is altijd eerst en vooral een handlanger der logie, en aan de bevelen dezer laatste moet hij gehoorzamen op straj van po litieke dood En men weet het, de logie wil onze katholieke kerkhoven vernietigen Medeburgei-s Indien gij dus ons gewijd kerkhof in zijnen tegenwoordigen toe stand wil blijven behouden kiest dau voor tie katholieke kaïitlitla- ten s... Integendeel wil gij ons kerkhof in een groo- ten prospul zien veranderen, stemt dan voor de liberale logieslaven en ge zult weldra heb ben wat gij verlangt wij hebben hem ons tot hiertoe nog niet kun nen verschaften. Onze Konfrater die ze las, zegt dat zij niet alleen goddeloos zijn, maar den laagslen grond der zedeloosheid bereiken... En die zedelooze boeken durven de liberalen heden onder 't volk verspreiden Wat zou het wezen moesten zij hier van de Volksbibli otheek meester zijn Wij vragen het u gij, katholieke Ouders van Aalst, gij die u kinders zoo lief hebt als de appels van uwe oogen, zouJt gij willen dat uwe kinderen door de lezing van zedelooze boeken naar ziel en lichaam in 't verderf ge stort worden Neen, duizend maal neen, niet waar Ehwel, in dit geval moet gij uwe. stem aan de kandidaten der liberale alliantie weigeren, en al© een mnnvoorde katholie ke kandidaten ©temmen M. Jefke.. Hoed af, Denderbode,want de libera le Fakkelmannen en 't ongediert uil den Beiaard zijn vol duivels gestampt als g'hunne groote meikoe tot legende steenen niet salueert M. Jefke dus, mijn hoed is afzulde is volgens mij een ventje 't welk, heden dat de kiezing- koorts zoo iievig bij hem heerscht, niet wel weet wat hij zegt... Hier zegt hij dat het zeker is, en zoo zeker als iets kan zeker wezen, dat ten tiiinsie di ij liberale kandidaten zullen ge kozen zijn, en twee of drij huizen verder be weert hij met de zelfde zekerheid dat alle de liberalen ten minste met 150 stemmen zullen overwinnen.... Op eene vergadering beloofde M. Jefke onder andere aan de kiezers dat ze ingeval van triomf, zondag en eene maand lang na de kie zing zooveel wijn zullen te drinken krijgen dat men er de trappen van 't Stadhuis zal kun nen meê schuren...! Oh H. Caprasius sta ons bij Dat zal nen slag geven... Jongens .'Jongens houdt u vast want wij verzinken Maar waarom al die vrees 't Is waar toch... Al dit geblaf is maar wind... M. Jefke heeft aan de liberale eens van verre 't land van belofte laten zien. maar even als de Hebreeu wen zullen zij er nooit binnen geraken Medeburgers gij, die werklieden zijt, weet gij het nog hoe gij over eenige jaren gedwongen wierd de Sociëteit van den Franciscus-Xaverius te verlaten en uwe me daille welke gij zoo fier waart op uwe borst te dragen moest afgeven, op straf van onmid- delijk het werkhuis te moeten verlaten Wij weten hoevele werklieden zich alsdan, uit nood, aan die dwingelandsche bevelen moesten onderwerpen, 't Was nog niet genoeg dal die werklieden gansch de week voor die liberale meesters werkten en hen door hun zweet verrijkten ze moesten nog afstand van hunnen Zondag doen, ja, ze moesten hunne kristene overtuiging slachtofferen en eene Sociëteit verlaten waar zij de noodige ver troostingen vonden in alle de moeielijke om standigheden des levens en soms ook in hunne ellenden. Ehwel werklieden, gij, welke kiezer zijt, herinnert u ja, en gedenkt u dat het deze meesters,die dwingelanden zijn die u eens uwe medaille van Franciscus deden afgeven, welke heden nu uwe stem komen bedelen. Kunt gij dus voor de liberalen, die vervol gers van de werklieden stemmen En wij hooren u uitroepen Neen wij zullen voor de liberale kandidaten niet stemmen, wij zijn katholieken en nog bovendien in ons'hert Zonen van Franciscus gebleven Als een man zullen wij voor de katholieke kandidaten stemmen want dit is onze plicht Van 1848 tot 1866, schreef De Fakkel van 17 Augustus 11.,was het een liberaal bestuur; het is verdwenen, omdat eenige mannen met den tvII de© volk© den ©pot dreven, alleen lieer en meester wilden zijn en bet volk dat van geene coterie noch slavernij wil hoorei» in de hoogste mate misnoegden. Zoo schreef De Fakkel over 't Liberaal Be stuur dat hier in 1866 van 't Stadhuis wierd afgevaagd Ehwelde liberale kandidaten van heden behoorden ten meerendeelen aan dit wegge- aagd Liberaal Bestuur toe of wel ondersteun den het uit alle hunne krachten. En nu, heden komt die zelfde Fakkel de Aalstenaren aanraden van voor die zelfde mannen te kiezen die hier, in 1866, van Stadhuis wierden afgeborsteld, omdat zij met den wil des volks den spot dreven alleen heer en meester wilden zijn en eene coterie uitmieken waar 't volk niet van hooren wilde'.. Weest gerust, Fakkelmannende katholieke Aalstenaren, zullen in 1884, even als in 1866, die liberale coterie en slavernij nogmaals ver oordeelden. Denkt gij dan dat de Aalstenaren dommer zijn dan de ezel om een tweede maal legen dien liberalen steen te schuppen Ge moogter u aan verwachten, heeren, even als in 1866 vliegen uwe liberale kandidaten weêr in onzen azijntobben maar met dees verschil dat zij er morgen Zondag 400 meters dieper zullen invliegen.... De complimenten zulde, aan M. Janssens, dit Kobe, dit Pellepatat Onze Stadsbibliotheek bezit op 't oogenblik geen enkel boek meer 't welk onder eenig opzicht berispelijk zij. Alle de zedelooze boek werken die er vroeger te vinden waren, zijn verdwenen 't kot is gezuiverd geweest, gelijk menhierte Aalst zegt,en groot en klein mag nu, zonder eenig gevaar voor de goede zede, alle de boeken lezen. Zou dit zoo blijven duren, moesten de libe ralen hier weêr meester worden Nauwelijks zouden zij 't bestier der Volks bibliotheek in handen hebben, of die zede- verdervende boeken, door onzen confrater 't Land van Aalst met eene rechtmatige ver ontwaardiging aangeklaagd, zouden er ver schijnen en onder't volk verspreid worden.... Wij hebben die boeken niet gelezen. Slechts De liberale scribenten bazuinen nu uit dat ons Katholiek Bestuur op dit oogenblik pe- troollanteernen op Mijlbeke en Schaarbeek doet plaatsen uit loutere politieke berekenin gen.... Als de kiezing zal voorbij wezen, zeg gen zij, zal men zich met die lanteernen niet meer bekommeren en de bewoners onzer bui tenwijken weer in het modder laten plonzen. Onze Medeburgers van Mijlbeke en Sehaar beke weten genoeg wie zich met hunne belan gen bekommert en wie hen beloften deden die tol 't uilterste toe gehouden wierden. Onze Katholieke Regentie beloofde dat zij alle de straten van Mijlbeke en Sehaarbeke zou doen kasseien hebben. Gaat eens zien libe rale scribenten of zij hun woord hielden en ge zult ondervinden dat buiten eenige kleine stra ten eu wegen, alle de buurtwegen onzer beide gehuchten gekasseid zijn, bij zooverre dat zeer weinige inwooners nog in het modder moeten plonzen. En nu dat Mijlkeke en Sehaarbeke van goe de steenwegen zijn voorzien, gaat men voor de verlichting zorgen. Onze Stadsregeerders hebben het beloofd en hun woord zullen zij houden... Brussel en Gent wierden op geen enkele dag gemaakt, en wij mogen verzekeren j dat eer twee jaren zullen verloopen zijn alle onze buitenwijken op behoorlijke wijze zullen verlicht zijn Dat is wat anders gewerkt niet waar, hee- I ren, dau de liberalen het deden De libera- len bekommerden zich zoo zeer met de boeren van Mijlbeke en Sehaarbeke, gelijk zij ze hee- ten, dat zij op 18 jaren tijd juist om 100 franks kasseiweg 's jaars legden, kasseiweg, waar een groote liberale nijveraar van dien tijd dan nog 't meest voordeel uit trok Zevende stem. Ik zing en speel op alle loonen. Wil mij toch voor mijn moed beloonen. And're maakten vele prelten, Om zich hierop rang te zetten. Nu ben ik bedreigd met uwen boel Van eenen schop onder mijn viool Refrijn Achtste stem. Zoo gij het weet ben zeer populier. Als ik maar geve veel pinten bier Nu, ik liet den uitzet tappen In de kroegen voor de lappen, Die thans nog allen durven spreken, Ons goed in den tobben te steken Refrijn Negende stem. 'k Moet het bekennen en wel vlakaf, Wat ik al moest hooren is te straf 'k Zou nooit, had ik het geweten, In die lakens willen steken, Vrienden wilt er niet van verschieten, 't Zal zondag hier voor ons slecht rieken Refrijn. Het is ons ter oor gekomen dat zekere libe rale Heeren en Dames, eenige kiezers met op zegging van land- en huishuur hebben bedreigd voor 't geval zij aan de kiezing zouden deel nemen.... Zekere bewijzen zijn reeds in onze han den Opgepast dus Heerenen Dames Want 't zou kunnen aardig rieken gelijk in de lakens van menheer Fransoo... bezonderlijk als hij wat te diep in 't glasje heeft geke ken Denkt niet, heeren, dat gij hier door iets winnen kunt, want ge weet dat als 't er op aan komt, er drij liberale de deur zullen uit vliegen tegen een katholiek Ge zijt dus verwittigd Men meldt ons een geval van poging tot om koopepij. Zekere persoon door ons goed ge kend, boodt bij een treffelijken herbergier 25 franks voor zijne stem. De herbergier weigerde, want, zegde hij, wie zijne stem verkoopt is een lafaard Maar als men toch zoo zeker is, waarom durft men dan geen weddingske aangaan Ons Bureel is reeds sedert lang open en nie mand durft zich aanbieden Wij herhalen het't zou nogthans toch zoo plezierig wezen van de liberalen te zien triomfe ren en dan nog bovendien dien triomf met katholieken eenten te kunnen vieren.... Maar de druiven zijn te groen niet waar libe rale grootsprekers kenden wij den titel van een derzei ven, maar Geheime verklaringen van liberale avonturen. Stemme De kwade jongens. Hier verduikt men geene secreten, Wij hoeven T al zeer wel te weten Zijn wij geene advokaten, Eenieder moet 't zijn maar praten. Zeg ons eens beminnelijk kind Hoe gij het bij de kiezers bevindt Refrijn Sluiten wij wel de deuren, Dat geen vremde kwalijk keuren. Frans, dringt het poortje dichte bij Maakt dat er niets te rieken zij Eerste stem. Overal waar ik kom in het rond, Wordt ik ontvangen als een hond Ga ik bij eenen winkelier Het is maakt u weg van hier. Hij roept, hij tiert wel gij kleine guit, Kom nooit uwen bazar meer uit Refrijn. Tweede stem. Als een discipel van Hanneman, Dringde ik binnen waar ik kan; Dikwijls vroeg ik aan de wijven Hun man t' huis te laten blijven Maar ik had hier zeer droef te snaken 'k Moest mij dapper de deur uitmaken Refrijn. Derde stem. 'k Beloof, 'k genees van alle kwalen, Zonder een duit voor te betalen. Groote lasten ga ik staken Moest ik Burgemeester raken. 'k Smeek de kiezers dat d'ooren tuiten Doch ziet. ze laten mij maar fluiten Refrijn. Vierde en vijfde stem. Wij mannen van de Garde civiek Gingen bij eenieder zonder schrik, Wilden zelfs van den huize zijn Vroegen onbeschaamd een glas wijn. Maar wij kregen daar om eenen cent, Weten nu, wat is independent. Refrijn Zesde stem. 'k Wilde toonen in ons Aalstersch land Mijne kennis en mijn groot verstand. Financiezaken 't was mijn zin Schepen moest ik zijn van 't begin. Ah 'k heb mij veel bij elk te bukken. Het kan hier toch voor mij niet lukken Refrijn leasee i-elle aan de Sl* Anna- l>riiff. Zoo wij het vroeger aankondig den. is het leggen van de zoo noodzakelijke Passerelle over den Dender aan de Sl* Anna- brug eene besloten zaak. In den loop dezer week, ontving onze acht bare heer Burgemeester van den heer minister Beernaert den volgenden brief Brussel. 15 Oktober 1884. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Bij uwen brief van 19 September lest, a wilt gij mij wel verzoeken de oprichting te verhaasten van de Passerelle voor voetgangers, neven de Ste Annabrug. a lk heb de eer u te laten weten dat het Bestuur van bruggen en wegen zich druk onledig houdt met het opmaken der plans betrekkelijk deze Passerelle. Niets zal ver- waarloosd worden op dat de werken binnen den kortsten tijd mogelijk zouden kunnen aangevangen worden. Gelief, enz. Geteekend. BEERNAERT. De zaak van de zoo noodzakelijke Passerelle neven de S,e Annabrug is dus op goeden voet. Zonder eenigen twijfel zullen de werken na dezen winter kunnen aangevangen worden. Dank aan 't katholiek ministerie gaat er nu aan den billijken eisch onzer Medeburgers van Molendries, Vaart en gansch Mijlbeke einde lijk toch recht gedaan worden. Immers waren de katholieken niet aan 't hoofd des gouvernements gek omen, nooit zouden wij die Passerelle verkregen hebben.... En geen wonder, de liberale Alliantie werkte er, onder 't afgedankt ministerie, met handen en voeten tegen... Neen, onder een liberaal ministerie zou die Passerelle nooit toegestaan of gemaakt zijn gewordenwant, wij herhalen hel de Liberale Alliantiemannen wilden niet dat het liberaal ministerie de stad Aalst, hiermeêzou begunstigen. En dat men het niet loochene... of. g' hebt het verstaan, niet waar. heeren Men verzekert ons ten stelligste dat de liberalen aan zekere twijfelachtige kiezers, door een geneesheer een certificaat hebben doen afleveren, bestatigende dat zij zouden guchtig zijn, en zich dus in de onmogelijk be vinden zelts met den kiestampon te teekenen. Die twijfelachtige kiezers zouden door een vasten man vergezeld worden, en, ge ver staat, dan zijn de liberale opperhoofden zeker dat hij in T voordeel hunner kandidaten heeft gestemd... Wij heriunereu hetGeene andere dan blinde en gebrekkelijke kiezers mogen zich doen vergezel len' Wij roepen op dit punt de ernstige aandacht in der heeren Voorzitters van de kiesbureelen. Onlangs schreef M. Geladen, voorzitter van den liberalen Bazar, die aan onze winke liers zulke oneindige schade toebrengt, dat die zoogezegde vereeniging van werklieden aan zeer geringe prijzen verkocht en schier geene winst deed... De kleine winst die er jaarlijks is, wordt onder de belanghebbenden verdeeld, voegde hij er bij. Maar zeg eens, M. Geladen, met wiens geld en voor wiens rekening wierd dien grond op den Dam aangekocht en er dit huis opgebouwd? Vijftien duizend franks is nog thans een nog al grooten item, zulde jonge lief Maar kom, kom, laat er ons nu maar over zwijgen en later wanneer M. Geladen ons zal gezegd hebben voor wiens rekening het be doelde huis op den Dam, aangekocht en met wiens geld het betaald wierd, dan zullen wij hem, op onze beurt, ook wel zeg gen, welke groote heer het is, die uit dien liberalen Bazar, die reeds zoovele onzer winkeliers heeft doen lijden eu zelfs ruïneer de, het meeste profijt trekt Allons, M. Geladeke lief, zeg ons dat nen keer en wij zullen dan ook nen keer antwoor den De nieuwstijdingen welke wij uit deverschil- lige steden en gemeente van ons arrondisse ment waar er strijd is, ontvangen, luiden allergunstigst. Overal te Geerardsbergen. te Ninove, te Oordegem, te Bavegem, te Vlierzele, te Meire, ie Moorsel, te Denderhautem, te Haeltert, te St. Lievens-Hautem, enz. enz. strijden onze vrienden met ongemeenen moed en dapper heid... Van nu af mag men met zekerheid eenen volkomen zegepraal voorzeggen. Te Hofslade is Cies Matthijs in den marmiet gekropen. Te Smetlede dorst de liberale bur gemeester nimmer het hoofd oprechten. Op enkele plaatselijkheden is er strijd tus- schen katholieken T geen hoogst te betreuren valt, omdat, in de meeste gevallen, hieruit oneenigheden voortspruiten die altijd schade lijk zijn voor onze katholieke partij De eendracht maakt macht en geeft het leven, terwijl verdeeldheid ons moet verzwak ken en eindelijk de dood geven De berichten uit andere streken luiden ook allergunstigst. Te Antwerpen, is de triomf der Meeting verzekerd te Brussel, te Laeken, te Molenbeek St. Jan, te St. Joost-ten-Noode, te Mechelen, te Leuven, te Doornijk, te Brugge, te Oostende, te Ronsse, te Dendermonde, te Kortrijk heeft men verzekerde hoop van te zegepralen. Mochte die hoop zich verwezen lijken. 't Spijt ons dat plaats gebrek ons noopt ons bij de bovenstaande inlichtingen te moeten be palen. Katholieke Manifesteerders van 7 September lest, gij, die te Brussel,ondanks het eerewoord van dt-n liberalen Burgemeesters dier stad, zou schandelijk onthaald wierd, die uitgeflo ten en de onteerendste versmadingen naar 't hoofd geslingerd wierd door 't opgeruid straat jesras door die inlandsche en vreemde trek vogels die men kent, ja, gij, die op de lafste wijze mishandeld en geslagen wierd, herin nert gij u nog wat de liberale gazetten van Aalst alsdan schreven Neen, gelooven wij maar wij zullen het u herinneren. 't Verbond schreef in zijn nummer van 14 September a Liberale Heeren Gij hebt zondag den fa- meuzen stoet der Klerikale manifesteerders van Aalst en omliggende gezien. Zegt ons is het a niet droef deze domme massa zoo door uwe stad te zien trekken IIel>t gij die domme ©n verbeest© wezen- t trekken en <lie vierkante lioutlioofden gezien Hebt gij dien fanatieken blik uit die pijpekoppen zien schitteren Ja, dit schreef't Verbond onder veel andere beleedigingen die het naar 't hoofd der Katho lieke manifesteerders wierp... En door wie wordt 't Verbond betaald en rechtgehouden Door de liberale Associatie, welker orgaan het is... En nu komt die zelfde liberale Associatie de kiezers-manifesteerders, die zij in haar blad, 't Verbond, zoo schandelijk en laf deed belee- digen, verzoeken voor de liberale Kandidaten te stemmen Waarlijk de liberalen zijn schaamte vrij, zij zijn tot alles bekwaam Weest gerust, liberalen Kandidaten, de Ka tholieke Manifesteerders zullen er wel voor zorgen. En als de onvermijdelijke afkoking die u te wachten staat u wat te pijnelijk valt, klaagt niet want men zal u antwoorden gelijk zekeren onder u de Manifesteerders na den 7 sep- ter toeriepen Ge moest maar geen kandidatuur aanveerd hebben Begrepen heeren De Beiaard verzekerde Donderdag lest dat de liberale Kandidaten onbetwistbaar met eene meerderheid van 130 stemmen zullen ge kozen wezen. i Medeburgers nog iets waarop wij uwe aandacht moeten inroepen Drij jaren geleden, dus in 1881, vóór de gemeentekiezing van 25 Oktober waren de Aalstenaren,verstandige lieden, verlichte geesten, met een woord de uitstekendste menschen van gansch de wereld I... Zoo schreef 't Verbond in de hoop van door die vleierij sommige kiezers te overhalen om voor de libeiale kandidaten te stemmen. Maar wat was hel na de kiezing In zijn nummer van 30 Oktober 1881, zegde 'l Verbond Men moet bekennen dat indien de bevolking van Aalst niet dommer en fanatieker o als de inwoners van het kleinste d»rp van Spanje was zij voor de geldverkwisters, (de katholieken) niet zou gekozen hebben. Ehwel, Burgers van Aalst op dit oogenblik streelen en vleien de liberale u weêr. Nu zijt gij weêr verlichte en verstandige lie den maar maandag morgend zult gij weêr dom mer zijn als den domslen ezel En waarom?... Omdat ge te veel verstand hebt om voor de liberale volksbedriegers en uitbuiters te kunnen kiezen Heden Zaterdag 18 Oktober wierden er 1070 klonten boter naar onze merktgebracht. Deze klonten berekend tegen 12 kilogr. ie der, geeft dat er dus heden alhier ongeveer 12,840 kilogr. boter werd verhandeld.Sedertde oprichting der Overdekte Merkt is onze Boter merkt in belangrijkheid verdubbeld. STERFGEVAL. Verleden Zaterdag had iu onze stad de be gravenis plaats, van Albert Winnepenninckx, leerling van het Sl. Martinus gesticht alhier. Het lijk wierd gedragen dooreen twaalftal leer lingen die met hem, dit jaar, hunne eerste Communie hadden gedaan. Al de andere leer lingen der school gingen in de beste orde vooraf, en zongen met treffende gelijkheid het Miserere. Op het graf legden zij eene prachtige rouwkroon. als gedenkenis aan hunnen be treurden vriend en schoolmakker. Alhoewel het weder wat tegenging was de stoet prach tig en indrukwekkend. Menigeen was tot tra nen bewogen. Woensdag laatst was er in St. Josephs kerk, van hunnen t' wege eene plechtige mis voor den overledene. Deze plechtigheden waren voor iedereen, een nieuw bewijs, wat zulke scholen waard zijn, wier onderwijs steunt op ware deugd en Godsdienst, Medegedeeld

De Denderbode | 1884 | | pagina 2