Paulus Pilate. pë,rssusPaet de geestige vrouw moeilijk dankbaar genoeg zijn voor het opteekenen dezer inderdaad tee- kenende meêdeelingen. Een van Bonaparte's uitspraken speelt ods telkens door het hoofd, wanneer wij in de leste dagen kennis namen van de gebeurtenis sen in België. Hij verhaalde hetgeen hij op 20 juni 1792 had gezien. Het gepeupel beviel hem niet, van de beweging zag hij niet veel komen. Maar hij voegt er bij quand on me dit que Louis avait placé le bonnet rouge sur sa téte, je conclus qu'il avait cessé de règner, car, en poli tique, on ne se relève point de ce qui avilit. Toen men mij verhaalde dat Lodewijk XVI zich de roode muts op het hoofd had gezet, besloot ik daaruit, dat hij had opgehouden te regeeren, want in de politiek komt men datgene wat verlaagt niet te boven. Wat in België plaats had, doet inderdaad, voegt het blad er bij, aan Louis XVI en aan de roode muts denken. Het kan niets anders. Welk een val zegt het blad, niet van den koning, maar van het koningdom in België. Dit houdt op het symbool te zijn van de één heid der natie, het gekroonde beeld van het vaderland. De souverein, dien Gladstone heet the fountain of justicie, the sole source of honourde lontein van rechtveerdigheid, de eenige bron van eer, wordt eene vervalschte bron, een onzuivere stroom, zegt het blad. Waarlijk bij zoo 'n dingen denkt men aan de roode muts. Niet met bijzonder bloedige gedachten, niet met tragische aandoeningen. Neen, wij denken aan geen beulskar en geen schavot we denken aan een coupé eerste klasse en de roode muts wordt een reisklak de revolutie is tam geworden. (Handelsblad.) De Deserve. In eene vergadering der Nationale Unie en van den Bond der Katholieke Kringen heeft de overgroote meerderheid zich niet alleen ver klaard tegen alle direkte of indirekle verzwa ringen van militaire lasten; maar zelfs den wensch uitgedrukt dat het jaarlijksche kon- tingent op 12,000 man zou worien terugge bracht. 't Zou te hopen zijn Zooder Waclitgeld. Een ofiicieele onderwijzer, later leeraar bij de normaalschool van den Staat te Hoei, schreef, in 1879, aan M. Van Humbeeck Nu de godsdienst uit het schoolprogramma is geschrabt, zou ik of wel de nieuwe wetgeving moeten beknibbelen, hetgeen ik als ambtenaar van den Staat niet doen wil, of wel mijn vroe ger onderwijs loochenen, hetgeen ik als profes sor niet doen wil. Al de schoolwerkjes van dien man met over tuiging, vroeger door de kommissie aangeno men, werden door M. Van Humbeeck verbo den, en eene pedagogieke uitgave, welke hij bestuurde, werd opgeschorst. Zoo eerbiedigde men onder de wet van 1879 de godsdienstige overtuiging en zulk medelijden had men toen voor de onderwijzers Dan zweeg men van tranen en tandengeknars. Men brak de toekomst van al wie voor de geuzerij niet plooien wilde en men broodroof de.... zonder wachtgeld D© nieuwe Schoolwet. Er komt geen einde aan het gebas der geu zen tegen de nieuwe schoolwet. Hunne gazetten bevatten dagelijks lange lijsten van afgeschafte scholen. Hoe godsdiensthaat en partijgeest hen toch verblinden Zien zij dan niet dat elke lijst, welke zij af kondigen, tegen hen spreekt en hen veroor deelt Hoe grooter de lijsten der afgeschafte scho len worden, hoe grooter ook het getal der gemeenten is, die, met tegenzin, de ongeluks wet van 1879 toepasten hoe meer hel bewe zen is, dat de nieuwe schoolwet in België welkom is en dat er, reeds nu, een zeer groot getal gemeenten haar voordeel hebben uit ge trokken Is de lijst der afgeschafte scholen, volgens dat de geuzen beweren, dan toch zoo groot, het bewijst dat die scholen er niet noodig waren, dat de nieuwe wet aan al die gemeen ten het middel verschaft om nutteloos geld verkwisten te doen ophouden en besparingen te verwezenlijken, terwijl een voldoende on derwijs behouden blijft. Van een anderen kant roepen diezelfde geu- zenbladen bravo, als zij gemeenten noemen, waar geene scholen worden afgeschaft, waar de raad beslist de ofiicieele school te behou den. Een tweede kaakslag,welken de geuzenpartij zichzelven geeft, een bravo, dat zij gansch on willig aan de nieuwe schoolwet schenkt. Het bewijst immers alwéér dat het ministe rie in de schoolzaken niets meer te zien heeft, dat elke gemeente afschaft of behoudt naar goeddunken, dat de nieuwe wet inderdaad een werk van vrijheid is, dat elk zou moeten bevredigen De liberalen doen hier dus gelijk Pilatus zij teekeneu hun eigen vonnis. Er zijn vele Pilatussen in 't geuzenkamp en Judassen nog meer Kosteloos Onderwijs. Het is blijkbaar om al het hatelijke der on gelukswet van 4879 te doen vergeten, dat de liberalen nu zoo schreeuwen tegen de nieuwe schoolwet, die ze weten dat oneindig beter is. Zij schermen vooral met het woord kosteloos omdat >ij gewaar worden, dat het volk daar nog al gevodig aan is. Ziehier dan nog een staalken hoe het onder wijs Oddir M. Van Humbeeck kosteloos was De kleine gemeente Spiennes, (Charleroi) die nauwelijks zes of zeven honderd inwoners telt, werd gedwongen eene school te bouwen van 50,000 fr. Het personeel en het onderhoud dier school kostte jaarlijks meer dan zes dui zend frank. Slechts 4 kinderen volgden die kostelooze lessen. Bij de leste keus hebben zelfs de liberalen voor dat kosteloos onderwijs bedankt en de Roliniaansche kliek aan de deur gezet. Eene politieke kaart. Wij lezen in de Gazette de Liège Een belangrijk werk, waaraan M. Malou de leste hand legt, zal kortelings verschijnen eene politieke kaart van België, welke stoffe lijk, zichtbaar, met de kleuren der partijen, de ware uitslag der gemeentekiezingen vau 19 october zal opgeven. De uitslag van dat werk voor eenige arrondissementen is dat het rood bijna overal schittert, terwijl het blauw maar dient om het rood beter te doen uitkomen. Ook zal de legende van de liberale viktorien nu seffens verdwijnen. Het is niet bij drij honderd maar bij vijfhonderd en meer nog, dat men den val van Roliniaansche burgemeesters en schepenen tellen moet.Devlaamscheprovinciën zullen sterk gekleurd voor den dag komen, terwijl de waalsche er vandeeg zullen op af steken. Die kaart en de statistiek welke er bij zullen van grooten aftrek zijn. Iiiezingvoor tie Handelsrecht bank. De firma Pellepatat en C"'w hield zich in den Beiaard van Donderdag jl. onledig met 't ar rest van 't Beroepshof 't welk de kiezing van 17 Juli lest verbreekt voor wat betreft de be noeming der heeren De Coen en De Gheest. Wij zullen ons wel wachten ons, in de oogen van alle ernstige lieden belachelijk te maken met den zoutloozen rimram der libe rale firma te wederleggen. Het zij ons voldoende te doen opmerken, dat alle de beweegreden die het rommelzoo van drij vreemdelingen en half tot staving zijner vraag van verbreking der kiezing heeft bijge bracht, door het Hof van Beroep als te dwaas en te kinderachtig zijnde van de hand wier den gewezen dat de kiezing alleen werd verbroken, omdat twee personen ten onrechte, door de schuld van den heer Gouverneur onzer provincie, aan de kiezing deelnamen en aldus de hooger genoemde heeren de vol strekte meerderheid niet bekomen hadden. Bedoeld arrest bestatigt verder nog, dat de heer C. Cumont, voorzitter der geteekende stembriefjes, aan de lijst I'andersmissen het onderscheidingsteeken toekende, wanneer het niet gevraagd werd, 't geen komt bevestigen wat wij in ons nummer van 27 Juli 11. schre ven, namelijk, dat de heer voorzitter iets had toegestaan dat niet gevraagd werd of wel zich de moeite niet had gegeven de voorstelling van kandidaten te lezen. En nu wat anders. In ons hooger bedoeld nummer van 27 Juli schreven wij 't volgende Voor heden schijnt deze logenstraffing ons voldoende, doch wij voorzeggen aan de ge- strenge heeren reklamanten dat zij met a Den Denderbode zullen af te rekenen heb- 0 ben,en dat hij hen wel zal welen te dwingen de feiten ten laste van zijnen uitgever aange- haald te bewijzen ofwel van, voor de oogen a van gansch de stad, als vuige lasteraars door a te gaan. Zietdaar wat wij schreven en wij gelooven dat de uur geslagen is om te handelen. Eenige herinneringen en uitleggingen schij nen ons vooreerst noodzakelijk. Waarmee beschuldigt het rommelzoo der drij vreemdelingen en half onzen uitgever In hun rekwest aan 't Beroepshof schreven zij 't volgende Gedurende de stemming heeft de lieer Clemens Van de Putte, welke het ambt van Sekretaris vervulde van 't2c bureel, in stede van zich op de plaats te houden die hem bij 't bureel was aangewezen, tusschen de af- 1 zonderde lessenaars gewandeld, verschei- a dene maal trad hij de afzonderende lesse- naars binnen wanneer er zich kiezers in bevon- a den om te stemmen en dit onder voorwendsel a van hen te vragen of er nog inkt was, wan- a neer het aan den Voorzitter alleen toekomt a de inkt te gaan vernieuwen. Wij hebben tegen die lastertaal onmiddelijk geprotesteerd en de vier reklamanten uitge daagd de aangeklaagde feiten te kunnen of te durven bewijzen. En nu wat zegt 't arrest van 't Beroepshof over dit deel der reklamatie Luistert a Overwegende dat de aangehaalde feiten, die van den anderen kant worden gelogen- e straft,zooals zij in de reklamatie worden aan- gehaald, de zwaarwichtige onregelmatigheid a niet daarstellen vereischt bij 't art. 272 der a verordende kieswetten dat zij noch perti- a nent, noch doorslaand zijn dat ten andere a dient aangemerkt te worden, dat de houding a welke men heden bevestigt deze van den sekretaris te wezen op den oogenblik der stemming, door niet een der personen tot dies bevoegd, is bestatigd geweest, dat, bij gevolg, zelfs wanneer deze houding zou bestatigd geweest zijn, men zou moeten aan- nemen dat zij noch de gewichtigheid, noch de ernstigheid had die de reklamanten er aan toeschrijven; dat zij bij gevolg de kiezing niet zou kunnen vervalschen. Het Beroepshof zend de reklamanten dus wandelen het laat hen niet toe de beschuldi gingen tegen onzen uitgever ingebracht, te bewijzen. Wij van onzen kant nochlhans hen willen de gelegenheid verschaffen van ons te beschamen indien zij het kunnen. Wij stellen dus op de uitdrukkelijkste wijze voor een tribunaal van eer in te stellen samen gesteld uit een voorzitter te benoemen door den heer Vrederechter onzes kantons en twee ledenhet eene te benoemen door de vier reklamenten en het tweede door den Dender bode. Indien de vier reklamanten voor dit eere tribunaal de feiten kunnen bewijzen die zij onzen uitgever ten laste leggen, verbindt hij zich| te betalen aan den persoon door hen aan te wijzen, een© som van hon derd franks... Kunnen zij dit bewijs niet leveren dan zullen zij veroordeeld worden een gelijke som te betalen aan den persoon door den Denderbode aan te duiden. Durft men aannemen Ja, durven de reklamanten Edmond Banne- vilte, komiesgreffier, Arthur Byl, photograaf. Hubert Van Steenwinckel, droguist en Oscar Schaltin, winkelier aannemen Allons, heeren, toont eens dat gij geene lasteraars of politieke eerdieven zijtWant, weest verwittigd wij laten niet los Moorsel. De volgende brief wierd ons de verledene week te laat behandigd om nog kunnen opge nomen te worden. Heer Opsteller van De Denderbode. In uw laatste nummer, sprekende over de kiezing van Moorsel, noeml gij ons maar kortweg liberaal. Wij nemen die benaming niet aan, evenmin als wij in onze tegenstrevers de vertegenwoordigers der Katholieke denkwijze erkennen. De partijen die ons verdeelen zijn van persoonlijken plaatselijk karakter. Wij hebben onze kandidatuur aangeboden om te pro- testeeren tegen do ongelooflijke belastingen die ons treffen. Terwijl do gemeenten die ons omringen maar van 45 tot 30 per honderd additionnelc of opcentie men voor grondlasten enz. betalen, terwijl Aclst, waar men putten in d'aardc klaagt, 55 per honderd geeft, moeten wij te Moorsel een en-zeventig (74)per honderd voor grondlasten en personeel betalen Daarenboven zijn wij nog gekwollen met een octroi, dat men doorgaans nog mag rekenen van 40 tot 50 franken per honderd. En omdat wij dat overdreven vinden, omdat wij denken dat men goedkooper kan besturen zouden wij liberaal zijn Allons done! Wij verzoeken u, MrOpsteller,en des noodseischen wij, deze regelen in uw eerste nummer op le nemen, J. J. Cacdron, R. De Rop, F Redant. Wel, gi droeve drommels die zoo onverdiend be sproken wordt Gij zijl zoo onplichtig en onnoozel als een kieken dat versch uil hel ei komt. En toch hebben de nijdigaards u in den azijniobben gestoken met drij en dertig peperbollekens, gelijk 'nen simpe- len Pilatus of eenen Janus met twee gezichten, in eene rommelzoo van afgekookte liberoefels en geu zen ongedierl't Is schande, en 't roept om wraak Gijlieden liberalen Allons done Om den djanter niet. Gij zijl ook geene klerikalen, nog veel min. Gij zijl onafhankelijken,neutralen ofonzijdigen.dat is te zeggen noch mossel noch visch, gelijk de kweê- kende puilen die, och arme, altoos en overal geklopt worden, 't zij kiexing ofte niet. Het wil muziek van Moorsel is ook niet liberaal, al zeggen de kwaültongen het contrarie. Omdat de eere- voorzitler bestuurlid is van de liberale associatie van Aalst, en de voorzitter gewezen president van hel geuzen schoolkomileit omdat de muziekanten spelen van 't Ongedierl, en ziigen A bas Malou en O Vande- peereboom omdat zij naar Brussel gingen manifes- teeren den 31 Augustus, tot eer en glorie van den geuzenboel omdat zij den vrijdag 24 October heel de gemeente ten onderste boven geschoten en ge trompet hehben, ter beschimping van MM. Malou, Jacobs en onzen Woeste, die bij alle katholieken zoo diep, zoo inniglijk en smartelijk diep aan het harte liggen omdat zij de vrije katholieke scholen in haal gehouden hebben, en de bevolking uitgemaakt en de prijsdeelingen bevoordeeligd van scholen die onder dc afgeschalle wel van 1879 geuzenscholen waren zouden zij daarom liberalen zijn Om den drom mel niet En gijlieden, mislukte kandidaten, die zulk een muziek ondersteunt, en deel maakt of deelgemaakt hebt van deszelfs besturende commissie, zijt gij daarom liberalen Allons doncl Waar is deeerdiefdie durft u zulke schandelijke verwijlen doen Ge zijl gij simpelijk een trio van oudbakken muziekkanten, wiens eenig ongelijk is een beetje valsch, een beetje zeer valsch, een beeije verdoemelijk valsch te spelen. Maar 'tis uwe schuld niet; 'lis de schuld van heersch- zuchl, laster en domheid die uw gespeel accompa- gneeren. De bovenstaande brief behelst een enkel argument betreffende dc opcenlimen in Moorsel, waarvan de taks vergeleken wordt met dien van kleinere omlig gende gemeenten en met dien van de veel meer be volkte stad Aalst. Gij zijt daarin weêral mislukt, mis lukte kandidaten gij hebt voor de stad Aelsl alleen, onvrijwilliglijk een klein bedriegerijken begaan van drij-en-vijftig en oneffen additionneele centiemen. Dat geeft de maat van uwe geloofwoerdigheid. 't Was ook wel daar dat het kalf gebonden lag Op 49 Octo ber was door heel hel land helgeheel katholiek leger te been om een gezegend ministerie door den goeden uitslag der gemeentekiezingen bij le springen en te ondersieunen. Ja, zegt gij, maar de opcentiemen! Op 49 October mochten de gemeentekiezers uit spraak doen over hel behoud of niet behoud van geldverslindende scholen, zoo vrije als oflicieële Ja, maar de opcentiemen Op 19 October konden de katholieken zich wreken over het ongastvrij en schandelijk onthaal dat hun den 1 September is te beurt gevallen van wege 't brusselsch liberaal canail- jevolk Ja, maar de opcentiemen Wel, loopt naar den duivel met uwe opcentiemen. Hebt 3en moed van een rood of een blauw lintje op uwe borst te speten, en denkt dat M. Bara, die zooveel heeft afgeschaft, loch de hand niet kon steken aan het oud spreekwoord Met wie men verkeert wordt men vereerd Zijtgijliê daarom liberalen Allons done! Om den djanter niet. Gij werpt in uwen brief uwe vier mede- kandidaten over boord, en dat is al zeer schoon. Uwe medekandidaten, als zij hart en zielhebben, zullen u noodzakelijk ook aan de deur van hunne danszaal walsen, hetgeen nog veel schooner zal zijn en waar veel volk zal komen naar kijken Dan zult gij daar staan, niet gelijk Janus met twee gezichten, maar met 'nen trio van drij. Allons done Wereldtentoonstelling van Antwerpen. Wij wakkeren de Belgische voortbrengers, die voornemens zijn ten toon te stellen, ten zeerste aan, onverwijld hunne vragen tot toe lating te zenden aan het Algemeen sekretariaat der Belgische Afdeeling, Orangeriestraat n. 3, te Brussel. De lijsten moeten gaan gesloten worden het is maar tijd. Zij, die de noodige stukken niet zouden ont vangen hebben, kunnen die vragen op hetzelfde adres. De verdeeling der plaatsen zal eerstdaags beginnen. Men weet dat de openbare besturen deel nemen aan de Tentoonstelling de minis- terieele departementen hebben de noodige plaatsen gehuurd en zullen hunne contigenten inrichten, zooals zij het in 1880 hebben gedaan. Waarschijnlijk zullen al de belangrijke steden evenzoo handelen. Ten gevolge der onverwachte uitbreiding welke de onderneming reeds nu genomen heeft is men verplicht geweest de groote Belgische Commissie van 400 op 1400 leden te brengen, voor het werk der ondercommissie, die volop aan den arbeid zijn. Op eenigen afstand van het paleis der Ten toonstelling, dat in zijn reusachtige lijnen be gint te verschijnen, met zijn portaal van 60 meters hoogte en zijne bijzonderste bogen, den eene van 355 meters lengte, den andere van MO meters breedte zullen de fransche koloniën een afzonderlijk paviljoen hebben van 4000 vierkante meters. Door het getal en de ver scheidenheid der tentoongestelde voorwerpen, alsook door zijnen bouwtiant en zijne versie ring, zal dit paviljoen een der wonderen van de Tentoonstelling wezen. Het uitvoerend Comiteit van Linz (Oosten rijk) zijnde een onderkomiteit der Oostenrijk- sche commissie voor de Tentoonstelling van Antwerpen, heeft den 13 October eene zitting gehouden, waaraan de meeste gedelegeerden van verskheidene Koophandelskamers hebben deel genomen, onder anderen de voorzitter der Kamer van Olmütz, F.E. Wimhölzel, de baron von Oberleithouer en M. A. Weisse von Froppein. M. ïsbary, voorzitter der Koophandelskamer van Weenen en voorzitter der Oostenrijksche Commissie, heeft een verslag gelezen over de deelname der nijverheidskringen van Oosten- rijk-Hongarië, aan de Tentoonstelling van Ant werpen. Deze deelneming welke iederen dag zich meer afteekent, verzekert van nu af aan Oostcnrijk-Hongarië eene plaats zijne nijverheid waardig. De Kamer van Olmütz, heeft 500 gul den gestemd voor zijn aandeel in de kosten van installatie en versiering van de Oostenrijk sche afdeeling. Daarenboven heeft de voorzit ter dezer zelfde Kamer voorgesteld een krediet te stemmen, om de werklieden de gelegenheid te verschaffen een bezoek te brengen aan de Antwerpsche Tentoonstelling. Voor dit doel heeft hij zelf 2500 frank ingeschreven. De voorzitter der Koophondelskamer van Weenen zal op verzoek van HH. KK. en KK. HH. den keizerlijken prins Rodolphe en den aarthertog KarlLudwig, die beiden het grootste belang stellen in de Wereldtentoonstelling van Antwerpen, hun verslag maken over de geluk kige uitslagen der stappen, aangewend om er de oostenrijksche nijveraars te doen aan deel nemen M. de markies de Moflei gezant van Italië te Antwerpen, heeft onlangs de werken der Wereldtentoonstelling bezocht. Hij verlangde persoonlijk kennis te nemen van de plaats die zijn land zal beslaan. Na twee uren ter plaats doorgebracht te hebben met het oog op versie ringen der algemeene installatie, is hij zeer voldaan over zijn bezoek heengegaan. Het italiaansche gouvernement richt eene zeer merkweerdige tentoonstelling in en een onzer vrienden schrijft ons uit Turijn, dat een afgevaardigde van het ministerie van koophan del en van nijverheid naar de Tentoonstelling van Turijn gezonden is om zich te verstaan met de tentoonslellers en de nijverheden uit te kie zen welke het gouvernement verlangt te zien deelnemen aan de Wereldtentoonstelling van Antwerpen. De minister van Marine te Lissabon heeft van zijne collegas de toelating verkregen om de tentoonstelling der producten van deportugee- sche koloniën te bevoordeelen en er toelagen aan toe te kennen. Het is teil gevolge van die overeenkomst dat de porlugeesche Koloniale Bank te Antwerpen een terrein van 250 vierk. met. gehuurd heeft. Het oorlogtransportschip India dat reeds Lissabon verlaten heeft en zich naarMozambika te begeven moetenaldeportugeesche koloniën van Afrika moet aandoen, heeft bevel gekregen kosteloos aan boord te nemen al de inzendin gen der portugeesclie kolonie der Groene-Kaap van St. Thomas van Augola en van Mozambika. Het ministerie van marine zal insgelijks op zijn kosten de colis van Lissabon naar Antwer pen vervoeren. Het braziliaansch gouvernement ondersteunt de Tentoonstelling door bemiddeling van het Comiteit van Landbouw en van Koophandel van Rio-Janiero en heeft 300 vierkante meters daar voor behouden voor de producten van Brazilië. De Congo en degouvernementen van Bombay zullen op schitterende wijze tentoonstellen. De Tentoonstelling van Antwerpen zal dus hetzelfde karakter niet hebben als de Wereld tentoonstellingen die hebben plaats gehad te Parijs, te Londen en le Weenen. Hare belangrijkheid zal vooral aanzienlijk wezen onder oogpunt van den uit- en invoer- handel, eene kwestie van het grootste gewicht op het oogenblik dat al de nijverheden min of meer te lijden hebben door het gebrek aan verbnuiking. Antwerpen is bijzonder wel gelegen voor eene tentoonstelling van dien aard, en ieder tentoonstelier zal er met het grootste gemak nieuwe handelbetrekkingen kunnen aanknoo- pen. O clle domme broêi'kens De internationale jury van Londen heeft aan de broêrkens der katholieke scholen van ons land de volgende onderscheidingen toege kend 2 eerediplomas (de h'oogste belooning) voor het gezamenlijke door hunne 48 klassen lager en 52 middelbaar onderwijs ten toon gesteld Eene gouden medalie aan broeder Alexis, voor zijne aardrijkskundige werken Eene gouden medalie aan broeder Marès, voor zijne werken over bouwkunde Een zilveren medalie aan broeder Mémoire, voor zijne teekenmethode Eene zilveren medalie aan broeder Marcy, voor zijne kursus van rekenkunde. Eene bronzen medalie aan broeder Achille, voor zijne werken over opvoedingsleer. Zouden de liberale schrijvelaars die de Eerw. Broeders gedurig voor dommerikken uitschelden, dezen schitterenden uitslag aan hunne lezers durven meêdeeleu Voorwaar, neen, want zij zouden hunne eigene veroordeeling verkondigen "landbouw. Over het nut der Steenkoolasch. Er is reeds veel geschreven over het nut der grove steen koolasch (in Frankrijk escarbilles of beter scories cendreuses, in Holland slakken en in onze pro vincie, naar wij meenen, veelal sintels genaamd) en vooral het gunstig uitwerksel daarvan op de boom- en houtteelt aangewezen. Wij vinden nu in het fransche Bulletin de I'Agriculture een artikel van den veearts Felizet waarin die landbouwkundige de aandacht in roept op den vruchtmakenden rijkdom van die scories cendreuses (dat is aschachtig metaal schuim, slakken of sintels genaamd) voortko mende van uitgebrandde steenkolen in welk artikel de heer Felizet zegt Een vierde of een vijfde (evenredig) deel dier slakken, tot grof poeder gestamp en onder de plantaarde of andere verteerde organische stoffen gemengd welk men gewoonlijk min of meer in de kuilen doet, die bestemd zijn om boomen in te planten bespoedigen op eene buitengewone manier den wasdom van alle boomsoorten. De schrijver berekend daar tevens dat de fabrieken der stad Elbeuf,zijne woonplaats, jaarlijks, onder den vorm van slakken, 23,360 kubiekmetere uitmuntende meststoffen voort brengen, welke letterlijk nutteloos worden weggeworpen op de openbare of bijzondere wegen Ook in onze streken wordt de grove steen koolasch als meststof, over het algemeen, en overal onder den zoogezegden burgerstand gering geacht. Wij raden de landbouwers ten sterkste aan, die sintels te verzamelen bij smeden en overal waar zij ze kunnen bekomen zij zullen zich noch de kosten, noch de moeite beklagen. HANDELEN NIJVERHEID Belasting op de granen. Het bericht in sommige bladen opgenomen, dat een wetsont werp wordt gereed gemaakt tot verhooging van invoerrecht op de granen, is, volgens van zeer goed ingelichte zijde wordt verzekerd, teenemaal ongegrond. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een zonderling geval deed dinsdag voor, ter zitting van het hof van beroep te Gent, Een landbouwer van Emelgem was vervolgd ge worden wegens jaehtovertreding. Niettegen staande zijne herhaalde en krachtdadige ont kenningen, hielden de gendarmen, die het proces-verbaal hadden opgesteld, zijne plich- ligheid staande en de rechtbank van Kortrijk verwees hem tot twee geldboeten van 400 fr. ieder of eene maand gevangenis en tot de on kosten. De veroordeelde begaf zich in beroep tegen dit vonnis en bracht getuigen voor ten einde zijne onschuld te bewijzen. Nu, voor het Hof, op ondervraging van M. Begerem, advokant van den bi lichte, hield de eerste getuige stellig staan dat de gendarmen mis waren en de rechtbank eenen onschuldige had veroordeeld en dat hij zulks zooveel te zekerder kon bevestigen, daar hij moest beken nen zelf de plichtige te zijn Men kan oordee- len welke opschudding deze onverwachte ver klaring te weegbvachl. De heer voorzitter deed den getuige de gewichtigdeid zijner gezegden opmerken. Deze erkende opnieuw zijne schuld en na onderzoek werd zij stellig bewezen. Het Hof heeft de uitspraak in zake op veer tien dagen uitgesteld. Kie/.ing voor (le Iiamers. De Moniteur bevat het besluit voor het bij eenroepen der kieskollegen der arrondisse menten Hasselt en Philippeville, om tot de kiezing van eenen Volksvertegenwoordiger over te gaan. Die kiezingen moeten gebeuren ten gevolge van de benoeming van M. Thonissen tot het ambt van minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs, en die van prins de Caraman tot minister van buitenlandsche zaken. De kiezing van Hasselt zal den 17 November en die van Philippeville den 18 plaats hebben. De balloteering, indien ze noodig is, zal acht later geschieden. KONINKLIJKE BESLUITEN. Een koninklijk besluit van 26 october 4884 aanveerdt het ontslag van M. I. Van de Voorde, van zijn ambt van policie-kommissaris der stad Aalst. Bij koninklijk besluit van 20 october 4884, wordt het burgerlijk kruis van klas toege kend aan M. J. B. Van Sinay, gemeenteraads heer te Oultre. Bij koninklijke besluiten van 20 en 24 Octo ber wordt het burgerlijke eerekruis van 1° klas gegund, ter belooning van trouwe diensten in de uitoefening van hun ambt, ge durende meer dan 55 jaren, aan de volgende heeren van ons arroddissement, te welen MM. Crombé, gemeente-Sekretaris te Vel- sique-RuddershoveDe Cuyper, gemeente- Sekretaris te Welle; De Groote Hendrik, Bur gemeester te Baevegem; De Sadeleer, gemeen te-Sekretaris te Erpe, en Vanderstraeten, Schepen te Baerdegem. Kaatsspel. Houtmarkt Zondag 9 November 1884. Om 40 1/2 ure voormiddag De Brueker (Lede) tegen Colin, (Aalst.) 3lle Prijs. Om 2 ure namiddag de verliezers tegen De Rijck, (Erembodegem.) ALLERHANDE NIEUWS. Zie Notarieele aankondigingen op 4* bladzijde. Morgen Zondag 9 November, om 6 ure 's avonds, Concert ter groote Feestzaal van 't Stadhuis, gegeven door de leerlingen onzer Stedelijke Muziekschool, ter gelegenheid der Prijsdeeling. sions en bronzen86Noorder-Bolwerk, Brussel; Marktstraat, 47. Men schrijft ons uit Ninove De jaarlijke Paardenmarkt, welke den eer sten Dijnsdag der maand November plaats greep, was veel belangrijker dan die van vorige jaren. Meer dan 200 paarden van alle ras en ouderdom en waaronder een groot getal hengsten-veulens van 6 tot 48 maanden voort komende van de beste merriëtt der streek, werden den liefhebbers uit Henegauw, Brabant en de beide Vlaanderen le koop geboden. De verhandelingen waren talrijk en gebeurden onder de voordeeligste voorwaarden, 't Waren vooral de zoo goed gekende en geprezen paar den der Dendervallei welke gezocht wer den. Een schrikkelijke brand heeft de garen- fabriek van M. Albert Van den Bossche te Ninove in asch gelegd. Het gebouw en al de werktuigen zijn door de vlammen vernield.Een veertigtal werklieden bevinden zich door die ramp zonder werk. L'Etoile jammerde over het afschaffen der officieelc school le Steenhuize, en over den oflicieelen overwijzer die... uitgehongerd werd De gemeente-sekrelaris van Steenhuize ant woordt aan het jankende blad <i De school is afgeschaft omdat de gemeen te in de afschaffing een voordeel vindt van 1500 fr. Omdat de ofiicieele school letterlijk leeg staat. Wat den schoolmeester betreft, die krijgt een wachtgeld van 2057 fr. Is dat uithongeren L'Etoile grijst nog over twee andere schoolmeesters. Over dien van Dingen, die 1500 fr. schaê- vergoeding trekt en tot october 1885 kosteloos in zijn huis blijft wonen Over dien van Haesdonck, die zoo wat 2000 fr. wachtgeld trekt. De leste is geassocieerd in eene zakkenfa- briek te Lokeren, betaald 45 fr. 87 grondlasten en heeft... peerd en voituur. Over zooveel ongelukken pleurons mes frères. Dijnsdag 11 November vangen de Kamer zittingen aan men verzekert ons dat er eene interpellatie zal gedaan worden over den bloe- digen aanslag te Brussel, den 7 september gepleegd, en die de liberalen wel zouden wil len doen vergeten, even als hunne tekorten in de kas en hunne verhoogde lasten. Naar het schijnt */,al er geene troonrede plaats hebben. Volgens overlevering, zal de Katholieke Iiring dien dag, ten 11 ure, in de Sinte-Gudulakerk, de gewone mis van den H. Geest doen cele- breeren. La Belgique militaire bewijst, door me nigvuldige feiten dal de burgerwacht tol nie- mendalle dientin onlusten brengt zij niets te

De Denderbode | 1884 | | pagina 2