Kaatsspel. Houtmarkt Paulus Pilate. V Allen wilt gij voor alle inbreuk de weerdigheid en de vrijheid der nationale tribuun en terzelfderlijd den ceibicd onzer instellingen vrijwaren. Uw voorzitter zou minder dan iemand het recht hebben dit te vergeten. In het vuur uwer overtuiging moet gij toch nooit uit het oog verliezen noch de grootheid van het gemeenschappelijk doel, noch de wederzijdsche achting, welke de mannen, door het land geroepen om samen zijne gewichtigste belangen te regelen, aan elkander verschuldigd zijn. De oploop der driften moet geen weêrklank vin den in deze omheining. De gematigheid in onze debatten is de hoofd voorwaarde van het gezag onzer beslissingen. De talrijke en gewichtige kwostiën, welke aan de Kamer voorgelegd zijn, openen een ruime kring voor uwe werkzaamheid. Gij zult een nieuw bewijs geven van uwe ver kleefdheid aan hel land, door in het onderzoek dier kwestiën de liefde tol het welzijn en de waarheid, dien breeden geest van verdraagzaamheid en vrijheid te brengen, die den schok der denkwijzen verzacht, aan de beraadslagingen hunne hevigheid ontneemt en duurzame werken slicht. Gij zult aldus op de krachtdadigste wijze de pogingen ondersteunen, die ik niet zal ophouden aan te wenden,om uwe werkzaamheden vruchten te doen voortbrengen. lk smeek God ze te zegenen en voor ons dierbaar vaderland vruchtbaar te maken. Die aanspraak werd geestdriftig toegejuicht door de rechterzij en de mdependenten. Verder kondigde M. Frère een interpellatie aan over den politieken toestand en vroeg dat zij zou bepaald worden op Dijnsdag aanslaan de. M. Beemaerl nam de interpellatie aan op den voorgestelden dage. Heerschap Bouvier kondigde op zijne beurt aan dat hij 'tgouverne ment wil interpelleren over de uitvoering der schoolwet. Deze verklaring van den Luxem- burgschen Clonw deed een uitbundig gelach opgaan. Vervolgens legde de heer Beemaerl 14 ver- schillige budjetten voor 1885 op 't bureel der Kamer neêr. Het algemeen budjet sluit met een overschot van ontvangsten van 200,000 fr. Deze aankondiging werd door de Rechter zijde toegejuicht. Eene langdurige discussie aan de welke MM. BeemaerlJacobs, Malou, Frère, Houzeau en Bara deelnamen, ontstondt over de kwestie van te weten of M. Beemaerl door de neér- legging van die verschillige budjetten het reglement der Kamer niet overtreedt. Volgens eene wijziging door de liberalen aan'l regle ment verleden jaar toegebracht, moesten alle de budjetten in een enkel algemeen budjet samengevat worden. Op voorstel van den heer minister Beernaert werd bestoten dat alle de budjetten afzonderlijk zullen onderzocht wor den. Eindelijk na haar dagorde vastgesteld te hebben, verdaagde de Vergadering zich tot Dijnsdag aanstaande. De Senaat. De Senaat heeft zich Dijnsdag namiddag ten 2 ure vergaderd onder voorzitterschap van M. Van Schoor, ouderdomsdeken. MM. Beernaert, minister van financiën, Tho- nissen, minister van binnenlandsclie zaken en openbaar onderwijs, prins de Caraman, minis ter van buitenlandsche zaken, Vandenpeere- boom, minister van spoorwegen, posterijen en telegrafen, de Moreau, minister van landbouw, .nijverheid en openbare werken, generaal Pontus, minister van oorlog, woonden de zit ting bij. Met 30 stemmen op 53 werd M. baron d'Anethan tot voorzitter gekozengraaf de Merode-Westerloo tot f ondervoorzitter met 40 stemmen op 55, en baron 't Kint de Roo- denbeke tot 2C ondervoorzitter met 41 stem men op 57. Tot sekretarissen werden benoemd MM. baron Bethune en Tercelintot toegevoegde sekretarissen MM. graaf de Ribaucourt en baron d'Huart; tot kwestors MM. baron Pycke en Willems. Na de samenstelling van het bureel nam M. d'Anethan plaats in den voorzitterszetel en hield de volgende toespraak Mijnheeren en waarde kollegas, De nieuwe blijk van welwillendheid, mij thans gegeven, en voor den welker, ik u mijn hartelijken dank betuig, legt mij zware plichten op. Ik zal trachten deze weerdig te vervullen en zoo nauwkeurig het mijne krachten dit zul len toelaten. Drie jaar was de termijn, en in hoeveel ge varen verkeeren die bedienden ieder dag Die driejaar heeft de minister afgeschaft en het koninklijk'besluit, hetwelk den tijd op een jaar brengt, is geteekend van 20 September 1884. Het artikel luidt1 De termijn van drie jaar bepaald door artikel 37 der statuten van de kas voor weduwen en weezen van het ministerie der spoorwegen, posten en tele- gralen, in wat betreft den tijd van het hu- welijk, is verminderd op een jaar. Die vermindering is eene wezenlijke weldaad en wij begrijpen dat de lof des ministers in aller mond ligt. Rcserve-legei*. De achtbare heer de Moreau, minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken, heelt op de Vergadering der Rechterzijde. Dijnsdag jl. gehouden de uitdrukkelijke ver klaring gedaan dat liet tegenwoor dig e> k..tliolïelv ministerie hoe genaamd geen ontwerp van Deserve-leger seal voordra- gen. Deze verklaring zal door gansch 't land met ongemeene vreugde vernomen worden. Een en ander. Dat men er een einde aan make zegt de Patriote. De openbare denkwijze is ongerust. Er zijn ernstige moeilijkheden tussehen den Koning en het ministerie. De Koning, voegt hel blad erbij, wil de ver schillende besluiten niet teekenen, die er noo- dig zijn om de schoolwel uit te voeren. De gekende gematigdheid van M. Thonissen is noglhans een zekere waarborg dat die be sluiten niets willekeurigs hebben, dat zij niets zijn dan de noodwendige uitvoering eener oprechte liberale wet. Verder, zegt de Patriole, volhardt, de Koning in zijn ontwerp om aan het land de militaire reserve op te leggen. Het ministerie, dat het hierin eens is met het land, weigert het voorstel van die wet te doen. Die toestand kan niet blijven duren. Indien bet ministerie ziet dat het de school wet niet kan uitvoeren of het moet bukken onder de militaire reserve, dat het dan zijne portefeuilles aan den Koning terugzende, en het land, zegt liet blad, zal die houding toe juichen, want 'tis het land dat dereserve niet wil aannemen. Men zal de cijnsbetalers van 42 fr. laten oordeelen of zij het alleman soldaat willen neen of ja. MM. Frère-Bara hadden een ontwerp van reserve neêrgelegd vóór dat zij moesten weg gaan dat zij terugkomen en hel land zal uit spraak doen Eex*e-ti*il>unaal. De heer Edmond Banneville, kommies-grif fier, komt ons in naam van de drij vreemdelin gen en half, bij brief, te melden dat hij onzen voorstel aanveerd. Wij verzoeken hem dus ons dag en uur te willen bepalen, ten einde den heer Vrede rechter te verzoeken den heer Voorzitter te willen aanduiden, en ons ter zelfder tijd den rechter te laten kennen welken zij hebben aan gewezen. Wij, van onzen kant, zullen hem dan den persoon noemen welken wij als rechter hebben verkozen. Wat ons betreft, wij twijfelen er geenzins aanwant 't spreekwoord zegt immers Vogelen van eender veeren vliegen samen geern. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van II November wordt M. J. De Vos, kandidaat-deurwaarder te Aelst tot deurwaarder bij de rechtbank van Dender- monde benoemd, in vervanging van M. Ringoir overleden. Zondag 16 November 1884. Om 1/2 ure namiddag Groote Decisie tussehen Colin (Aalst) en De Backer ('Aalst De feest zal opgeluisterd worden door de Fan faren-maatschappij van Teralphene. Lusters, Lam pen, Suspen sions en bronzen 86 Noorder-Bolwerk, Brussel; Marktstraat, 17. Eene groote eer is het geroepen te zijn eene vergadering voor te zitten zooals de Senaat, die, gelijk de Kamer van Volksverte genwoordigers, door het volk gekozen, eene 200 belangrijke en zoo nuttige plaats in onze staatsinstellingen bekleedt. De Senaat, dank aan de vereischte voor waarden om er deel van te maken, namelijk den vereischten ouderdom zijner leden, is door zijnen aard eene matigende macht, en heeft steeds, met het oog op dit denkbeeld, zijne hooge roeping betracht. Laat ons, Mijnheeren, op dien weg voort gaan; laat ons aan onze medeburgers een heilzaam voorbeeld geven door de kalmte en het rijp overleg onzer beraadslagingen, door onze eensgezindheid om het grondwettelijk koningdom te eerbiedigen en te doen eerbie digen alsook onze nationale instellingen, wier regelmatige werking de waarborg moet zijn van de openbare orde, van onze rechten en onze vrijheden. (Levendige toejuichingen.) De Senaat ging vervolgens over tot de sa menstelling zijner bestendige kommissiën en de voorstelling van kandidaten voor den open- staanden zetel van raadsheer bij het hof van kassatie. M. Rouvez, raadsheer bij hel be roepshof te Luik, werd benoemd tot 1' kandi daat en M. Lelièvre, idem, tot 2* kandidaat. De zittting werd ten 4 ure geheven en de Senaat ging tot latere bijeenroeping uiteen. De maatregel, door den minister M. Van den Peereboom genomen in het verleenen van pensioenen aan de weduwen van; kleine amb tenaars en bedienden, heeft onder dezen eenen grooten en weldadigen indruk gemaakt. Hoe dikwijls zijn er tegen de willekeurig heid van de liberale ministers klachten opge- j Van baron Fricandmi plaatsen van tijd tot tijd 8aan eens met de voorpooten kloppende als wilde Men weigert aan de ongelukkige vrouw en hij zeggen doe open.... De algemeene vraag kinderen een pensioen, waarvoor de man en j des Publieks was Zou die ezel soms een beleefd de vader geld gestort hadden, omdat men bezoek willen brengen aan zijnen confrater uit HANDELEN NIJVERHEID Jlecht op het graan. De fransche minister raad, onder voorzitterschap van M. Grevy. heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie der invoerrechten op het graan. Van daag, inderdaad, zal de minister van landbouw de inzichten van het gouvernement moeten doen kennen aan de commissie der Kamer gelast met het onderzoek van bet ontwerp, strekkende om de douaanrechten op het vee te verhoogen. Het gouvernement erkent dat de landbouw nijverheid, even als alle nijverheden, gegrond is om zekere rechten te vragen op de vreemde produkteu en in dezelfde evenredighedeid als die ingesteld op de eigenlijke nijverheidspro dukten. Het gouvernement zal dus aan de commissie der Kamer verklaren dat het in princiep de instelling aanneemt van een gematigd invoer recht op het vreemd graan. Doch wat het cijfer van dat recht betreft, het gouvernement denkt niet het thans reeds te moeten bepalen, om geen aanleiding te geven tot spekulatiën: daar enboven de kwestie schijnt nog niet door de Kamers te zullen opgelost worden in den te- genwoordigen zittijd. St. Ma ï'tens j a a r 111 ai'k t. Onze jaarmarkt van Dijnsdag jl. had, on danks het beste weder, weinig volk naar onze stad gelokt. Behalve op de Houtmarkt alwaar de Veemarkt gehouden wierd, was er schier niemand te ontwaren. Dank aan den iever en de werkzaamheid der Commissie is onze Vee markt eene der belangrijkste onzer streken geworden. En inderdaad, Dijnsdag lest werden er 496 koppen hoornvee van alle slach ter merkt gebracht, De handel was zeer levendig vooral in melkkoeien. De uitgeloofde premiën werden uitgereikt als volgt A. Aan den verkooper die hel grootste getal hoornvee zal ter ïyiarkt brengen 1« Premie, M. Bontinck, koopman te Eenae- me; 2e Premie, M. De Wint Leopold] 4C Premie, M. Van Hove 4° Premie, M. Bontinck, koop man te Heldergem en 5C Premie, M. Opdebeeck, koopman te Sl. Amandsberg. B. Aan den verkooper die het schoonste lot kalf beesten zal ter markt brengen. le Premie, MM. De Wilde, gebroeders, koop lieden, te Erembodegem 2C Premie, M. Claes, koopman te Mechelen. C. Aan den verkooper die de schoonste kalf- vaars (2 tanden) zal ter mark brengen. Premie, MM, De Wilde gebroeders voor noemd. Onze Paardenmarkt was, volgens gewoonte, hoogst armzalig. Slechts een 30tal kajutten en een ezel waren te koop gesteld. Rond 9 uren was er nog al veel leven op de Paardenmarkt, maar 't werd veroorzaakt door den te koop gestelden ezel. Meester Langoor, wat zijnen geleider ook mocht doen om het hem te be letten, ging zich gedurig aan de poort van eenigemaaudenhuwelijk tekort had. 't Verbond ALLERHANDE NIEUWS. Op Donderdag 20 dezer maand, om 8 ure, zal er eene solenneele Mis met groot muziek gecelebreerd worden in St. Mar- tenskerk, ter gelegenheid van den Feestdag der II. Cecilia, patrones der muzikanten. Zondag morgend verliet de stoomboot Cliarles-iUbert, dienstdoende tus sehen Antwerpen en onze stad voor 't vervoer van koopwaren, de haven der eerst genoemde stad, en kwam, na eene gelukkige reis op Schelde, rond li ure des voormiddags, te Dendermonde aari. Naar men ons verzekert was de boot nog bij tijde aan de afdamming (Barage) aangekomen om door de brug van den ijzerenweg kunnen gelegd te worden, doch de brugdraaier weigerde om tol hiertoe onbekende reden de brug te openen. De boot moest dus blijven wachten tot het weêr hooge tij zou wezen, want 't water was reeds lang aan 't dalen. Intusschen waren de gebroeders Louis en Jan Lenssens aan wal gestapt, den boot aan de waakzaamheid van hunnen schip persknecht overlatende. Nauwelijks warende heeren Lenssens eenige stappen verwijderd of men kwam hen verwittigen dat hunne stoom boot aan 't zinken was. Zij snelden naar hun vaartuig terug en kwamen juist bij tijde aan om de vrouw en kind van Louis en den knecht in aller haast le redden. Wat de oorzaak dezer ramp is, zal eerst geweten worden wan neer de stoomboot zal op'ldrooge gebracht zijn. De schade is zeer aanzienlijkalleen een deel der koopwaren aan boord, zijn verzekerd. De reddingswerken zijn reeds zoo verre ge vorderd dat. naar alle waarschijnlijk, op 't oogenblik dat ons blad verschijnt, de Charles- Albert reeds zal gelicht zijn. Dezen nacht rond 4 1/2 ure sprong een reiziger in een aanval van heele koorts, in nachtkostuum, dooi eene venster der derde verdieping van 't Hotel de Flandre, Statieplaats alhier. De ongelukkige wierd met gebro- kene beenen en armen en een vreeselijke won de aan 't hoofd opgenomen en ter verpleging naar 't Hospitaal gevoerd. De ongelukkige is zekere Jules Fenaille, zadelmaker, oud 29 jaren, geboren te Avelgem en woonachtig te Zuiddorpe, (Holland.) De minister van spoorwegen heeft eenen uitmuntenden maatregel genomen Twee dagen gelegen heeft hij in het perso neel der telegrafen 139 benoemingen van kler ken gedaan, met inachtneming der rechten van ouderdom, terugklimmende tot 30 april 1884. Die maatregel is eene herstelling der talrijke grieven, welke minister Olin bij het personeel der telegrfen had verwekt. Dat personeel was onder het liberaal bestuur achteruitgesteld voor hunne kollega's der posten. De minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs heeft aan de gouver neurs eenen omzendbrief gezonden, waarin de gemeenten worden verwittigd dat zij voortaan, ten hunnen koste, moeten voorzien, in de ver nieuwing en de vollediging van het kiesmate- rieel, dat hun door het gouvernement gezon den werd, voor de drievoudige kiezingen en voorgeschreven door de wet van 21 Mei 1884. De Tijd van Amsterdam beval eenen brief uit Brussel, die de geruchten herhaalt, welke hier algemeen in omloop zijn over een gemis van overeenstemming dat er bestaat tussehen den Koning en zijnen broeder den graaf van Vlaanderen wij bedoelen over de politieke gebeurtenissen iri de leste dagen. Het rechte woord is hiervan echter niet gekend. Het schijnt nogthans dat de graaf van Vlaanderen op eene jachtpartij zijne denkwijze zou hebben doen kennen aan een lid van den Senaat. Vol gens hooger gezegden brief, zou de Koning ook weinig genegen zijn de noodige besluiten te teekenen. Wat de militaire reserve aangaat, deze is van de baan. De Koning was er wel is waar toe genegen, even als de minister van oorlog, doch deze leste zag wel dat er geen hoop bestond om dergelijke wet met de tegenwoordige meer derheid door te krijgen, Daartoe is inderdaad eene liberale meerderheid noodig. Zal het land die geven om ons door haar onder den solda- tenlasl te doen bezwijken Dat is eene andere vraag, welke later, misschien spoediger dan men denkt, zal moeten beslist worden. In den nacht van dijnsdag tot woensdag is eene belangrijke diefstal gepleegd in St-Gu- delakerk. Gedurende dien tijd begaven zich de krach ten van het ongelukkige meisje, zij was ge dwongen de handen te lossen en viel van eene hoogte van 8 meters. Men raapte het kind in deerniswekkenden toestand op en droeg het in de apotheek van M. Van de Putte, waar de beste zorgen het meisje werden toegediend. De kleine Geerts, zoo is de naam van het slachtoffer, leeft nog, maar haar toestand is uitermate gevaarlijk en er blijft schier geen hoop over haar te redden. Nadere bijzonderheden. Het slachtoffer van dat ongeval ligt nog altijd buiten kennis. Hare toestand is wanhopig. De vader van het meisje is een brave werkman, wonende in de Olivierstraat, n. 39, op de eer ste verdieping. Om het gerucht over die zaak te verdooven, hebben zekere personen dien vader geld aange boden, doch hij heeft geweigerd. De bevolking uit den omtrek is zeer ontroerd. Het schijnt dat de zaak van maandag andere feiten aan het licht brengt, men sloot de meis jes 11a den schooltijd in de klassen op en, volgens de verklaring van een klein meisje, ook in don kelder,waar men haar met koorden vastbond. De school der Josaphatstraat telde nu maar het vijfde van het gewoon getal leerlingen. Het ongeval van maandag heeft zich in de volgende omstandigheden voorgedaan Twee kinderen van 7 tot 8jaren werden door de onderwijzeres opgesloten in een vertrek dat aan de klas paalt. Bij het sluiten der school dacht men er niet meer aan. De bestuurster werd niet verwittigd. Tegen den avond werden de kinderen be nauwd en een hunner gelukte er in op het ven ster te klimmen. Haar roepen werd niet gehoord Zij beproefde zich langs den muur te laten af glijden. Zulks ging niet, doch het kind kon niet weêr binnen geraken. Hare gezellin kon haar niet helpen, daar het venster te hoog is. Het is dan dat haar geschreeuw door M. X en zijn gezin gehoord werd. De bestuurster ontving de berichtgevers zeer slecht en er verliep een tamelijk langen tijd eer zij in het gesticht toegelaten werden. In tusschen viel het kind. De uitwendige wonden zijn niet erg, maar men vreest voor inwendige kwetsuren, vooral in het hoofd. Alle verdere bespreking van dat ongeluk schijnt ons overbodig. Wat zou echter de liberale drukpers zeggen, indien zoo iets in eene kloosterschool voorviel7 Tot stichting onzer lezers, laten wij hier een paar regels volgen van de wijze waarop de Réforme het voorval meldt gebeurdverleden zaterdag avond is er het grauwvuur uitgeborsten en heeft 22 personen gedood en 4 andere erg gewond. Rond 8 uren hoorde het volk dat boven wrocht, een schrikkelijk gedruisch, gevolg door een gerommel gelijk aan dat van den donder. Het gerucht kwam uit den grond. Er was geen twijfel aan het grauwvuur moest los geborsten zijn afgrijselijk moest het daar binnen gesteld wezen. De noodkreet werd aangeheven groot was de angst. Te midden der eerste algemeene verwarring, klinkt de bel 't is deze die in gemeenschap is met den put. Men komt wat tot bedaren en laat gauw de ophaalbakken neder. Welhaast worden de bakken van uit eene diepte van 703 meters wederom opgehaald, en een dertiglal mijnwerkers komen er ongedeerd meê boven. Er moeien dooden zijn, zeggen zij, in de holte nevens deze waar zij wrochten 't is daar dat de ontploffing gebeurde. De hoofd-ingenieur M. Franyois, met de onder-ingenieurs en het werkvolk, dat bij zulke treurige \oorvallen beworiderensweer- dig is van zelfopoffering, dalen in de mijn en beginnen de redding. Het hert toegenepen van angst, vallen zij aan 't zoeken naar hunne ongelukkige broe ders. Zij roepen, zij roepen nog... Geene ant woord doodsche stille in die donkere afgron den. Men zoekt voorteen der voorsten stoot met den voet legen een lichaam 't is tegen een lijk Verder wordt er gezocht, lijken op lijken worden er gevonden. Het zoo treurig werk begint uit die smalle gangen worden de lijken niet zonder moeite weggenomen, en reeds om 9 uren zijn de eerste boven gebracht. Welk hertscheurend tooneel rond de mijn De treurmare had zich bliksemsnel in 't omlig gende verspreid, en 't ging er, al schreien en jammeren Waar is vader Waar is mijn man Waar is inijn broeder Werd een doode door de zijnen erkend, iedere maal zag mentooneelen van onbeschrijf lijke wanhoop. Geheel den nacht ging de redding voort. Rond 4 ure van den morgend waren reeds 20 slachtoffers opgehaald. Men onderzocht wie er nog gemist werd. Nog 6 man moeten er opge zocht worden. Deze ook werden eindelijk ge vonden. Een-en-twintig werden levenloos opge haald één stierf in het naar huis dragen vier anderen zijn zeer erg gewond en verkee ren in eenen bijna hopeloozen toestand. De gekwetsten worden weggevoerd over j de dooden worden slaaplakens en sargiën ge- Wij zijn op inlichtingen uit geweest en j worpen bloedverwanten en vrienden staan ziehier wat wij vernomen hebben het zijn de te weenen velen zijn half zinneloos van droef heid. 't Is alsof de dood ook nestelde in de levenden die zijn komen zien en hulpe bieden. Rond twee uren en half is alles gedaan gendarmen en policie verlaten ook de plaats van ramp en weedom. Den zondag morgend zijn de ingenieurs van den Staat in de mijn gedaald en hebben den ader-dbbage onderzocht waar het grauwvuur ontstond. Zij zijn vol verwondering daar en elders is er niet de minste schade alles is beter in order dan wanneer er in twee dagen niet gewerkt geweest is. Niemand werd nog De kleine Rosalia Geer., is aan het ongeval j in de gemeenteschool dei Josaphatstraat, te rampzalig geval toe te schrijven is aan dein Schaarbeek, en waarvan wij hooger breedvoe- zakllirig ïan den „ond diJe i(Jïers door d feilen gebracht tot hunne allerminste belangrijk heid Een klein meisje van acht jaar, de jonge Rosalia G..., die zich sedert eenigen tijd door hare onbeschoftheid en hare groote wederspannig- heid jegens hare onderwijzeressen onderscheid de, werd door hare meesteres Mad. F..., tot straf in een kabinet nevens de klas opgesloten Ongelukkiglijk op het einde der lessen, was de onderwijzeres verstrooid door duizend ver schillende incidenten bij het uilgaan harer leer lingen, en zij vergat de kleine uit hare gevan genis te laten komen, enz. De dieven hebben eene ruit gebroken boven de portel aan den achterkant der kerk. Zij heb ben al de offerblokken geledigd. Dijnsdag avond, zijn de 2 achterste rij tuigen van den trein 873,die ten 5 u. 30 m. uit Brussel naar Bergen vertrekt, in den tunnel van 's Gravenbrakel, van het overige van den trein losgeraakt. Men kan oordeelen over de ontsteltenis der reizigers, die, ineen volkomene duisternis, meer dan twintig minuten moesten wachten, totdat eene lokomotief uit 's Graven brakel hun ter hulp werd gezonden. Maandag, omtrent half 5 ure, zat M. X..., zijne dame en twee zijner kinderen, in den omtrek van de oflïcieele school der Josaphat straat, te Schaarbeek, bij Brussel, aan tafel, wanneer eensklaps een hard geschreeuw hun ne ooren trof. Zij liepen de straat op en zagen een klein meisje van omtrent acht jaar, buiten een vens ier van de verdieping der gemeenteschool hangen... Zij riepen dat hel kind zich goed moest vasthouden en een der kinderen van M. X.... spoedde zich om de bestuurster te gaan verwittigen. rig spreken, tot hiertoe nog niet overleden. De onderwijzeres is in hare bediening opge schorst. Het onderzoek duurt voort. Men schrijft uit Gent Wij hebben dijns dag namiddag vastgesteld welke soort van opvoeding de leerlingen van 't atheneum onzer stad ontvangen. Een tachtigtal hunner waren de leerlingen van het gesticht St-Georges, op het Steendam, gaan afwachten. Onder het gezang van Weg met dat Papenras, hebben zij verscheidene kinderen zooerbarmelijk geslagen dat men een dezer in een huis heeft moeten dragen. Zij huilden en vloekten gelijk de ket ters en riepen den smeerigsten praat achter twee damen, die een kind van zes jaren aan hunne slagen onttrokken. De policie heeft met moeite de orde hersteld. De professors en de bestuurder van het atheneum schitterden door hunne afwezigheid. De namen van een twintig tal der jonge slagers zijn gekend. Bij het diep omploegen van een stuk land ter hofstede van M. CamielQuatannens-Wullems te Eessen, langs de Wouinenkassei, heeft men een aarden .pot gevonden, bevattende 160 kroonstukken, hebbende eene waarde van 800 fr. Over eenige jaren zijn er ook eenige ver borgen schatten langs die kassei door het om- ploegen van het land gevonden geweest. Men schrijft uit Kruibeke Men spreekt nog al eens van een SOjarig huwelijksfeest, maar hier is het nog wat anders. Marten Waem heden oud 84 jaar, twouwde over 60 jaren met Barbara Brijs, thans oud 80 jaar hunne huwelijksgetuigeri waren Francies De Graaf, heden 84 jaar, en Jozef Waem, thans 82 jaar, allen genieten eene goede gezondheid. Moord te Slroombeek. Eene misdaad werd Donderdag te Stroombeek gepleegd. De echtgenooten De Keersmaekers hielden eene herberg in n. 9 op den steenweg van Meysse, op het grondgebiet van Stroombeek grens scheiding van het gehucht Heysel te Lae- ken. De echtgenoot diende als ziekenoppasser bij M. Tollenaere, koopman in hout te Laeken, en was woendag nacht uitgebleven. Donderdag morgend hoorden de geburen het hel noodgeschreeuw der kinderen De Keers- makers de vensterluiken der woning waren gesloten De geburen drongen in de herberg en vonden de echtgenoole De Keersmaekers ge bonden op haar bed liggen en vermoord bij middel van verwurging hare twee kleine kin deren bevonden zich in de kamer, insgelijks vastgebonden, doch levend. Op de binnenplaats,stond eene leer recht tegen het venster der verdieping, waar de misdaad gebeurde en een der ruiten was gebroken in de slaapkamer, waren de schuiven der meube len open alles deed vermoeden dat de diefstal de drijfveer der misdaad was geweest. De echtgenoote De Keersmaekers van eene jonge vouw van 23 jaar. Koolmijnramp. Te Quaregnon, eene gemeente van ruim 12,000 inwoners, eene ure westwaart Bergen, iu de koolmijn Rien-du-Cmr, is eene ijzingwekkende ramp zakking van den grond, die ievers door de 1 drukking eene spleet of berst zal doen ont staan hebben, waaruit de vernielende gazstof zal los gevlogen en voorgeschoten zijn met de kracht van eenen stormwind. Deze verslinden de gaze moet voortgeloopen zijn met een ont zettend geweld, want bijna al de verongeluk ten hebben het een of ander deel van hun lichaam verbrijzeld en zijn geenszins verbrand. AI de lampen der mijnwerkers zijn terugge vonden eene lag ineen gestuikt bij eenen grooten steen deze lamp zal waarschijnlijk het grauwvuur ontsteken en doen ontploffen hebben. De andere lampen lagen nevens de gedoodde mijnwerkers uitgedoofd en waren niet beschadigd. De dood dezer ongelukkigen moet oogen- blikkelijk geweest zijn. Zij wierden om zeg- gens verpletterd tegen het houtwerk en tegen de -koolmuren verscheidene lagen dood met hunne werktuigen in de hand. Deze ader der mijn is zeer grauwvurig dikwijls kan noch mag er niet in gewerkt worden. Zaterdag rond één ure was er een der toezichters gaan zien en had de minste zwarigheid niet bevonden zijn broeder is zelfs onder de dooden. De begraving der 22 mijnwerkers heeft dijnsdag plaats gehad, op de kosten der kool mijn-maatschappij. Nadere bijzonderheden over deze plechtig heid hebben wij nog niet, maar zij moet treu rig en hertverscheurend geweest zijn. Hulp en geld is reeds uitgedeeld aan de weduwen en weezen. Het werk in de mijn ligt stil voor eenige dagen, De verslagenheid is onzeggelijk in de Bori- nage en de rouw algemeen. AMERIKA. De Hond Hecker. Een amerikaansch blad verhaalt eene wondere historie van den hond uit hel St-Elmo-Hotel te Eibred in Pensylvanien. H'j was van Newfoundlandsch ras, heette Hecker en was beioemd wegens zijne felheid en hondsche slimmigheid. Hecker hield bijzonder veel van den portier van 't hotel, een man met een goed bert, maar groote liefhebber van whisky (eene soort van brandewijn.) De hond sliep in het kantoor, en achter het kantoor was de kamer van den portier. Toen deze onlangs naar bed ging, was hij meer beschonken dan gewoonlijk hij was met zijne kleêren aan gelijk iu zijn bed gerold en sliep weldra vast in. Te middernacht werd hij gewekt door het geblaf van Hecker, die op het bed was gespron gen en met zijne tanden het oorkussen heen en weer schudde. De portier, nog geheel dronke, trachtte den hond te verjagen maar le vergeefs, en eindelijk bemerkte hij dat de kamer vol rook was. Het geknetter van vlammen hoorende in het hotel, sprong hij uil zijn bed, ir.aar viel op den grond. De hond pakte hem dadelijk bij de kraag en sleepte hem de kamer uit, tot aan de buitendeur van het kantoor. Daar gelukte de

De Denderbode | 1884 | | pagina 2