Paulus Pilate.Lus,ers'Lam" Bouvy, A. Daniels, J. Duyvis, C. J. van Heck, H. B. Smagemakers, J. H. A. Dupen, L. L'boest, J. Tooft, C. M. Moltzen, alle fabri kanten of bestuurders van Fabrieken, en daar buiten ook nog de heeren W. Visser bestuur der der spoorwegen en de kolonel der Artille rie D. R. A. W. Sluiter. Kiezinft te Miillppevllle. Ondanks alle hunne listen en lagen, ondanks hunne schandalige kuiperijen, ondanks hunne eerlooze stemomkooperijen met joodsche pen ningen, ondanks hunne afkeurlijke schrik- aanjagingen, ondanks alle hunne leugens en bedriegerijen, in een woord, ondanks alle de middelen de eerlooste de eerste, die zij in de kiezing van Philippeville gebruikten, werden de liberalen verslagen. De uitslag der kiezing werd slechts om 21/2 ure officieel gekend. Ziethier den juisten uit slag Ingeschrevene kiezers 1179. Getal stemmers Uil. Nietige stembriefjes 16. Prins de Caraman 556. M. Mineur 539. Indien er personen onder de zon kunnen gevonden worden die zich een welverdienden spotlach op den hals hebben gehaald, dan zijn het wel zeker onze Belgische liberalen. Dijnsdag 11. wanneer de uitslag der kiezing te Philippevilie nog niet gekend was, seinde de liberale Agence Havasaan de liberale asso ciatie te Brussel dat de liberale kandidaat M. Mineur,triomfeerde met eene meerderheid van 42 stemmen... Deze onverwachte nieuwstijding wierd met de meeste vreugde begroet en de nationale vlag wierd onmiddelijk aan 't lokaal gehee- schen. De vrienden in de Volkskamer en in gansch 't land door wierden van deze blijde mare verwittigd en overal verwekte zij eene uilbun dige blijdschap. Overal van Oostende tot Arlon, van Verviers lot Yperen, heeschten de liberale associaties ten teeken van vreugde, de geusche en natio nale vlaggen aan hunne lokalen. De leden wierden in algemeene vergadering bijeengeroepen en de liberale muziekmaat schappijen verwittigd dat zij hier of daar moesten vergaderen. En in afwachting lieten de opperhoofden de champagnewijn, als op de grootste triomfdagen, met beken in hun keelgat vlieten. En geen wonder, de triomf van M. Mineur, die hen zooveel geld en eerloosheden had ge kost. was de verplettering, volgens hen, van de katholieken. Des avonds zou men manifes teeren en door 't dronken gemaakt canaille volk en straatjesras de ergelijkste baldadighe den doen plegen. Ja, zonder twijfel onder de kreten van Demissie Demissie Ontbin ding!!! Ontbinding!!! moesten wéér duizen den vensterglazen in onze kloosters, gestich ten en ook bij voorname katholieke personen ingeworpen worden. Het A bas Cobourg enz. kwam immers niet meer te pas, 't zou nu zijn. Leve de Koning!... In de Volkskamer verwekte de nieuwstij ding vooral vreugdede liberale schotellek kers waren reeds bezig met de ministerieele portefoliën, alias den buit, onder hen te ver- deelen. De liberale Précurseur van Antwerpen deelde een ronkend artikel meê over den triomf van M. Mineur. Wij laten hier dit artikel volgen 't Is er meê gedaan, M. de prins de Cara- man-Chimay, vertegenwoordiger van Philip peville en minister van buitenlandsche zaken is overwonnen. Hij is loodzwaar gevallen van uit zijne hoogte en van uit zijnen glans 't Is zijn liberale mededinger M. Mineur, die overwint met 17 stemmen meerderheid Twee dagen geleden schreef het Journal de Bruxelles dat er geen voorbeeld bestond, sedert 1830, dat een volksvertegenwoordiger, minis ter geworden, niet herkozen wierd En ziet daar dat ongehoord feit is eene waarheid geworden in het jaar Onzes Heeren 1884 't Is een knodsslag voor het ministerie het is in zijn geheel getroffen in den persoon van M. de Caraman. Eens te meer is de klerikale politiek geschandvlekt en veroordeeld 't Is te hopen dat dit de leste zijn zal en dat na dien nieuwen en klinkenden kaakslag hel kabinet er zal van doorgaan Het land heeft getoond dat het zich niet te gen de personen maar tegen de princiepen verzet Zoo, zoo bevestigd zich wat wij verleden week zegden dat het werk van MM. Jacobs en Woeste ongeluk zou brengen aan hunne opvolgers Het nieuw ministerie had de eerlooze wet moeten afschaffen en den haatlijken geest verloochenen, welke die oude kombinatie be zielde Of dat het dit niet heeft willen doen, of dat het dit niet heeft kunnen doen, uit vrees van de rechterzij in oproer te brengen, het heeft het niet gedaan Het draagt de straf van zijne medeplichtig heid of van zijne onmacht Een met meel omgeven blok of een bloe deloos corpus, zegden wij van het kabinet, en in een en ander geval voorspelden wij een aanstaanden dood Het schijnt dat wij geen slechten profeet zijn geweest De liberalen waren dus verzekerd van hun nen triomf maar zie O ongeluk 't is de libe rale kandidaat die geklopt is; 't is de liberale fiolitiek die geschandvlekt werd; 't is de iberale partij die om hare eerloosheid een duchtige kaakslag ontving De liberalen waren overal ten vollen aan 't feesten en aan 't regelen der manifestaliën voor den avond, toen op eens een telegram als een donderslag in hun midden neêrvieL.'t Was niet Mineur maar Prins de Caraman, zegde bel telegram welke gekozen werd. Wat er dan in hunne krochten gebeurde is onbekend, doch wat men weet is dat overal de vanen onmiddelijk wierden ingetrokken en men de liberale heeren drupneuzend en met aangezichten van een el lang en zoo zuur als wijnazijn zag huiswaarts keeren, wellicht om in hun bed te kruipen en de slaapmuts tot over de oogenen ooren te trekken Hier te Aalst was het ook leutig omzien. Rond één uur stoof Kobe Janssens den Comte d'Eumont binnen, roepende onze triomf is, verzekerd.... 100 abstentiën te Philippeville wij zijn gewonnen Onmiddelijk werden maatregelen genomen om den triomf te vieren. Jan zal voor de transparanten beginnen te zorgen, Jaak zal het ontwerp van affiche bij den drukker dra gen en Wantje den aanplakker verwittigen, Pier zal 't muziekske van Bi di n di rt prot nrotüprot!!!! doen bijeentrommelen tegen 8 ure en voor de bengalsche vuren en fakkels zorgen... enfin men richtte une manifesto- tion monstre in... M. Janssens. dit Kobe dj Pellepatat zou eens doen zien tot t welk hij bekwaam is.... 't Is 2 ure geslagen, een lelegram wordt aangebracht... Er heerschl.eene suiteom een muisje te hooren loopen. Pellepatat openthem en roeptHoera Mineur gekozen.me 40 s em men meerderheidLeven de Weg met dat papenras!... (Eene stem. Hoort g'hem nu roepen Weg met dat papenras hij die toen hij in 't Kollegie was de hielen kuste van pater Rector Hoera hoera "Levende liberalen roepen allen te gelijk en met tienen te gelijk stuiven zij de trappen at om de vr|en- den te gaan verwittigen. De telegram wierd voor het venster gehangen, de maat Jeiw™®n voor de transparanten en men gaat de Natio nale Vlag aan 't lokaal heeschen. Uit alle wijken der stad zag men de liberale haantjesvooruit naar den Comte komen toe gesneld. Bijna allen blijven voor t venster staan en lezen met zichtbare vreugde den aangeplakten telegram. Een hunner echter ontdekt dat de telegram maar den uitslag meldt van een enkel opnemend bureel. Vol toorn vliegt hij binnen en vraagtHoudt men ons hier voorden aap? - - Pellepatat vraagt Watwie houdt u voor den aap?.. Ja, wie houdt eii voor den aap Men meldt ons den triomf van Mineur en 't is slechts den uitslag van een enkel bureel dat is aangeplakt pfePal(}t' (beschaamd weg). Sapperlotdat had ik niet bemerkt'k Geloof 'tgoed.onnoozele kneu kel De telegram wordt met kolere van t vensier gescheurd en Florence van rechtover die haar vaan reeds had uitgestoken verwit tigd dat zij het niet te rap kan binnen halen 1... Kobe Janssens zit te zuchten als een onge- lukkigelteu prooi aan de spotternijen van zijne teleurgestelde makkers.Een telegram van Draai- tlik 't welk de triomf van Prtns de Caraman met 10 stemmen meldt, deed de spotternijen in hevigheid klimmen en Pellepatat nog dieper zuchten 't Is drij ure, een liberaal haantjevooruit, vliegt den Comte binnen, roepende Leve Mineur gekozen met 17 stemmen meerderheid Kobe Janssens richt het hoofd op en herleeft... Oogenblikkelijk wordt het vaandel opgeheven. De vaan van Florence verschijnt weer... in t Matroosje wordt het vaandel ook uitgehangen en men loopt er met blauwe vaantjes in de handen in en uit naar 't Postbureel... Pellepatat geeft zijne bevelen langs hier en langs daar voor de manifestatie. M. Jefke komt binnen geloopen, danst en hulpelt van blijd schap, omhelst Kobe Janssens en zegt hem dat men naar geene onkosten moet zien, dat het moet grandiose zijn. Kobe neemt M. Jefke onder den arm en springt met hem rond de tafel, zinede O Vandenpeereboom en gansch de galerij zingt meê... M. Jefke trakteert en de schuimloopers zuipen buik sta bij... Aan 't Esplanadeplein ging het er niet min leutig toe. Nauwelijks was de goede liberale tijding gekend of baron Langoor ter Fnkandon hing ook zijn vaan uit... Op eens ziet men hem zijne achterpoort komen uitgestormd, zijne Eremen slingerende gelijk molenwieken en zijne Beenen slagende gelijk een polichinel als men bij 'l koordje trekt. Huilende stormt hij den Dendcrmondschen steenweg oj», alwaar hij eindelijk door een makker wordt tegenge houden die hem den triomf van Prins de Ca raman meldt... Bij't vernemen van dien on- verwachten egenslag, maakt Langoor als van den donder geslagen, rechts om keer, vliegt terug naar huis en op een, twee, drij is zijn vaan ingetrokken. Terwijl hij hieraan bezig is aiet hij de officiële of liever liberale meesters en meesteressen voorbij trekken die Z. H. Mgr den Schoolkijker waren gaan feliciteeren, en die meer dan haast hadden om met hunne lange neuzen naar hunne schelp te trek- ken. Aan den Comte d'Egmont, het lokaal van t liberaal Verbond bleef de nationale vlag wap peren, niemand dorst ze bij klaren dage gaan binnenhalen en 't was eerst na 7 1/2 ure, wanneer hel pik donker was, dat eenige toe schouwers het venster voorzichtig hoorden openen en met allerhaast de vaan intrekken... Onnoodig er bij te voegen dat van den gau- schen avond geen liberaal haantjevooruit te zien was... De katholieken integendeel vergaderde zich na de repetitie der Jonge Garde ter estaminet «Au PavilionGroote Merkt, alwaar zij tot laat in den nacht, den katholieken triomf vier den. Des anderdaags werd vooreen der venster van den-kring L'Union,* een transparant geplaatst waarop het volgende wel gepast rijm te lezen staat Dat gaat ons goed, d la bonheur, Ze zijn gedopt in la mineur En hieronder staat de muzikale gamma van la mineur verbeeld... Zietdaar het verhaal van de liberale teleur stelling van dijnsdag 11. Het Journal de Bruxelles, na gezegd te heb ben dat de kiezing van Philippeville eene groote neêrlaag is voor de partij, die eenen zoo stelselmatigen als hatelijken oorlog voert legen het ministerie, gaat voort En nogtans, tot welke middelen hebben zij (de liberalen) hunnen toevlucht niet geno men gansch de liberaal pers stond ten dien ste van den ongelukkigen mededinger van prins de Caraman. Al de hulpbronnen der par tij waren ter zijner beschikking gesteld. De schatkisten der verschillende vnjmetselaars- logiën des lands waren leeggepulmen noemt er eene uit den omtrek van Charleroi, die 35,000 fr. zou gezonden hebben, 'l Is met dit geld zegt men, dat men een zeker getal kiezers heeft omgekocht een onderzoek zal de feiten van drukking en omkooperij doen kennen. Allerlei middelen van schrikaanjaging wer den in het werk gesteld de mannen van den 7 September hadden talrijke agenten naar liet arrondissement afgezonden deze verhaalden sedert 8 dagen aan wie het hooren wilde, dat de katholieken op liberale wijze zouden afge rost worden en dat er onlusten zouden plaats hebben, indien de minister van buitenlandsche zaken gekozen werd, dat de eigendommen der katholieke kiezers zouden verwoest worden, enz. Speciale treinen waren besteld om een leger liberale manifesteerders (men weel wal dit in liberalen zin zeggen wil) op het tooneel van de kiesworsteling te brengen. Eindelijk M. Olin, die doorgaal voor een uitmuntend convnis-voyageur op kiesgebied, had te Philip peville eene voordracht gegeven, waarvan de beleed igende tekst te vinden isin de Flandre libérale. Deze gewezen minister des Konings, den 10 Juni gevallen, na de kiezingen der verachting had het niet beneden zijne weerdigheid geoor deeld, zich opzettelijk daar heen te begeven om de liberale driften op te hitsen tegen een der tegenwoordige ministers des Konings. Vruchtelooze pogingen, nuttelooze uitga ven,nutteloozeomkooperijen.nutteloozeschrik- aanjagingen. Hel openbaar geweten moet wel eene onmeetbare kracht bezitten, om aan zoo veel buitengewone drukking te weêrstaan. Herinneren wij hierbij, dat die goede M. Mineur (want hij is goed, wanneer hij niet onder den schadelijken invloed ligt van M. Olin en de andere geuzen die er op hun gemak meê spelen) herinneren wij dat M. Mineur en al zijne politieke voogden de kiezing op het TER REIN DER SCHOOLWET geplaatst hadden. Zij hebben het in hunne omzendbrieven geschre ven en in hunne redevoeringen verklaard. Bij de kiezing voor de Wetgevende Kamers, welke maandag te Hasselt plaats had, werd M. Thonissen, zonder strijd herkozen. Heldenmoed. De liberalen laten geeue gelegenheid ont snappen om de heldhaftige gasthuisnonnen in hunne gazetten te versmaden en hare ver diensten te bekrimpen en zelfs te loochenen, enkel en alléén omdat deze engelen van lief dadigheid een kloosterkleed dragen en geene geuzinnen zijn. In Frankrijk, waar, in deze laatste tijdert, de vreeselijke cholera de diensten, door de gasthuisnonnen bewezen, heeft doen onder vinden en nog doet ondervinden, denkt men er geheel anders over. Zoo heeft dezer dagen de generaal Colomb, opperbevelhebber van het 15* legerkorps te Marseille, het eere-kruis toegereikt aan de overste der Zusters van S. Vincentius Paulo die het militaire gasthuis bedienen. Dat eere- kruis werd de nederige religieuze toegekend voor den heldenmoed welke zij aan den dag legde gedurende de cholera-ziekte die onlangs te Marseille zoo ijselijk gewoed heeft. Een aantal generaals, en de colonels van het garnizoen hadden het zich tot eenen plicht gerekend deze hartroerende eerebetuiging bij te wonen. Eene andere non uit hetzelfde klooster, zus ter Stephanie, ontving eene gouden medalie. Dat die zusterkens zich tijdens de besmet tende ziekte onderscheiden en haar leven in gevaar gesteld hebben, zal niemand verwon deren immers hare zelfopoffering is genoeg bekend en het volk weet wel dat ze allen, tot de laatste toe, ware heldinnen der chnslene liefde zijn. Wat echter als een uiterst zonderling feit mag aangestipt worden is dat de fransche re publiek, die zoo vele zusters uit hare kloosters heeft verjaagd, zich thans als verplicht aanziet den heldenmoed dier rdligieuzen met het eerekruis te beloonen. De diensten door de kloosters bewezen moeten dan toch wel buitengewoon groot ge weest zijn, om, zelfs bij de hatelijkste kerk- vervolgers, erkentenis en bewondering te verwekken WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 15 November worden tot ridders van de Leopoldsorde be noemd M. G. Musselij, lid der Bestendige Deputatie te Sottegem; M. L. Eeman, Provinciaalraadslid te Idder- gem M. K. Vanderhaegen, Provinciaalraadslid te Aalst. VOLKSKAMER. De politieke discussie verledene week door M. Frère aangekondigd, heeft alle de zittingen dezer week ingenomen. Onmogelijk is het voor een weekblad zelfs een zeer beknopt verslag over de discussie meê te de'elen. Wij verzenden dus onze geëerde lezers naar de Kamerjaarboeken en raden hen aan vooral de redevoeringen der lieeren Beernaert en Jacobs te lezen. LETTERNIEUWS. Komt te verschijnen bij M. H. Dessain, uit gever te Mechelen Het eeuwigdurend Priesterschap, door Hesry-Edward MANNING Kardinaal- Aartsbisschop van Westminster, vertaald uit het engelsch. Dit belangrijk werk van den uitstekenden Primaat van Engeland heeft voor de geeste lijkheid een uitzonderlijk belang. Een boekdeel in 8°.— In lijnwaad gebonden fr. 3.20 Gebrocheerd fr. 2.50. Wij hebben het genoegen gehad deze week Nella te hooren spelen. Nella is eene nieuwe wals welke komt ge- komponeerd te worden voor piano, door M. Diomède Grootjans van Dendermonde. Het stuk is vol melodij en streelt zoet en aan genaam de ooren. Daarbij is het zóó medesle pend dat alwie deze Wals hoort zich onweder- staanbaar medegetrokken voelt. Nella is het eerste gewrocht van M. D. Grootjans, en waarlijk wij kunnen niet dan hem geluk wenschen en aansporen op dezelve baan'vooruit te gaan. Immers de aangename zoetluidende melodij die in gansch de Wals heerschl, is eene zekere waarborg dat iedereen ze zich zal willen aanschaffen. Zij is gemakkelijk en in de macht van iedere pianiste. Daarbij, de Wals is gansch in de Vlaamsche taal geschreven, iels wat getuigt van 's schrij- veis vlaamschgezindheid. Inderdaad lang ge noeg heerscht de fransche taal als meesteres in onze vlaamsche kunstwereld.... Het wordt tijd dat zulks ophoude en dat onze rijke en sclioone moedertaal de fransche met hare ver wijfde zeden tot uit onze grootste salons ver- drijve, Nella is een eerste stap daartoe. Men kan het muziekstuk verkrijgen bij den schrijver, te Dendermsnoe, alsook bij de mu ziekhandelaars aan den nettoprijs van 1-25 fr. Koninklijke Harmomie. Ste Cecilia- feest. Morgen Zondag viert onze Koninklijke Har- monie Al Groeiend' Bloeiend' de feest der II. Cecilia. Om fl ure zal 't Muziekkorps ter parochiale kerk van den H. Martinusde volgende stukken uitvoeren 1° Voorspel Die Seliöne Gala thee, Suppè. 2° Groot afwisselend aria voor militaire Harmonie. J. C. Schroeder. Het jaarlijksche Banket, 'i welk de lieer Woeste, onze achtbare Volksvertegenwoordi ger en verscheidene Burgemeesters, Schepe nen en voorname katholieken van ons arron dissement met hunne tegenwoordigheid zullen vereeren, zal om 5 1/2 ure des avonds aan vangen. Alles voorspelt dat deze vriendenfeest een der aangenaamste en vrolijkste zal wezen welke men tot biertoe in de Koninklijke Har monie heeft kunnen bijwonen. iygjjg- De personen welke een abon nement op den Denderbode nemen voor -1885, zullen het blad te rekenen van Zondag 7 December tot het einde der maand gratis ontvangen. ALLERHANDE NIEUWS. pen, Suspen sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. Wij vernemen dat de heer Frans Van der Slagmolen, zijn ontslag van schepen der ge meente. Meldert, aan Z. M. den Komt toe te sturen. De Bestendige Deputatie van Limburg heeft een deel der gemeentekiezingvan Hasselt vernietigd. Zij aanveerdt slechts als gekoze nen, MM. Montlort en Stellingwerf, twee libe ralen, en beveelt dat er eene balloteering zal plaats hebben tnsschen vijf liberalen en zes katholieken. Een liberaal, M. Truyens, en een katholiek, M. Nossent, komen niet in ballo teering, De Gemeentekiezing van Lokeren is ver broken. Twee liberalen MM. Beuckel en Ael- terman, zijn gekozen verklaard. Tusschen 10 kandidaten moet er geballoteerd worden voor de vijf overige plaatsen. Jubelfeest der Spoorwegen. - Ter gelegen heid van den 50* verjaardag der inrichting van de spoorwegen in België, wordt er eene de koratie ingesteld, die zal verleend worden aan al de ambtenaar^, bedienden, agenten en werklieden, die 25 jaren in den dienst der spoorwegen, de arsenalen van konstruktie, enz., werkzaam geweest zijn. De lijst der benoemingen is zeerlang: zij bevat niet minder dan 1700 namen en zal bin nen kort in den Moniteur verschijnen. Hier hooger hebben wij aangekondigd dat er, ter gelegenheid van half eeuwfeest, aan allen die 25 jaar dienst hadden, eene herinneringsdekoratie zou worden gegeven. Donderdag deelde de Moniteur die benoe mingen reeds meê Behalve de herinuerings- dekoratie bevat het officieel blad een aantal benoemingen in de Leopoldsorde. Die benoemingen beslaat niet minder dan 53 kolommen. Niet alleen is de minister Vandenpeereboom de Staatsspoorwegen gedachtig geweest, maar ook de gekoncedeerde wegen. Men denkt er te Parijs zeer ernstig aan die stad met Brussel door eenen telefoon te verbinden. De katholieke Hoogeschool van Leuven telt dit jaar 2000 leerlingen. Een diefstal is gepleegd in de kerk van Wilsele, bij Leuven. De dieven hebben 3' gaten in bet tabernakel geboord, zonder liet te kunnen openen. Zij hebben een nieuw tapijt van 250 fr. meegenomen. De katholieke studenten, die zich Dijns dag naar de kiezing van Philipville hadden begeven, hadden hunne medemakkersverzoclit hun 's avonds aan de statie van Leuven te komen afhalen. Die voorzorg was noodig. Inderdaad, toen de studenten 's avonds, omtrent 10 ure, uit Philippeville aldaar aankwamen, werden zij aan de statie opgewacht door eene bende van ongeveer 150 geuzen. De studenten waren echter ook talrijk opge komen, om hunne medemakkers te gaan ont vangen. De bende geuzen heeft het dan ook voorzich tig geoordeeld, geenen aanval te wagen en is in allerijl uiteengegaan. De studenten trokken in groep de stad bin nen. Alles liep rustig af tot aan het Café des Arcades. Hier was de straat afgezetdoor policie-agen- ten. Zonder dat de minste uitdaging scheen te hebben plaats gehad, of de minste daad van geweld gepleegd was, vielen de agenten met den blooten sabel de studenten aan. Er werden slagen toegebracht met het plat en ook, naar men verzekert, men bet scherp der sabels. Talrijke studenten werden gekwetst. Een der polici e-agenten onderscheidde zich vooral door zijne brutaliteit en zijne woedende bedreigingen. Men bemerkte ook een vijftiental leerlingen van de soldatenschool, door de stad gesubsi dieerd, die de katholieken beleedigden. Eene groote opschudding heerschl in de stad. Nog de Gendarmen. De liberalen ma ken zooveel gedruis over de gendarmen in burgerskleeding. M. Gratry, oud-minister van het bloemen- departement, verklaarde dijnsdag in het pu bliek, dat hij, ook in de leste maanden, toen bij minister was, de gendarmen gelast had, in burgerkleeding, den omtrek van het komnk- i lijk paleis te Laeken te bewaken. En hij voegde er bij De gendarmerie maakt deel van het leger en niet van de policie der ge meente. M. Buis kan die twee bloemekens van M. Gratrij op zijnen frak steken. Woensdag morgend, ten 7 1/2 ure, daal de eene jonge vrouw van omtrent 20 a 22 jaren, den oever der Sennetle, te Laken af, en wierp twee voorwerpen in het water, waarna zijde vlucht nam. De echtgenote Lelong, por tieres in de suikerraffineerderij aan de Wille- broekschekaai, had zulks bemerkt en zond den werkman Vandervuste, om te zien wal er in het water geworpen was. Hij vond twee pak ken, die elk de helft van het lijk van een kind van het vrouwelijk geslacht inhielden. Het kindje had aan den linkerkant van het hoofd eene wonde bekomen. Het parket werd seffens verwittigd. Mgr. Van Weddingen, de aalmoesenier van het hof, is ernstig ziek zoodanig dat hij de lessen van godsdienst, welke hij, driemaal per week, aan princes Clementina geeft, heeft moeten staken. De koning en de koningin doen dagelijks naar den zieke vernemen en men hoopt dat hij, dank aan de stipte zorgen, waar van hij omringd is, weldra hersteld zal zijn en zijne bezigheden zal kunnen hernemen. Moord te Stroombeek. De juweelen, bij de echtgenooten De Keersmaeckers gestolen, werden gevonden en in beslag genomen te Gent, Apostelenstraat, in de woning van de vrouw van Lodewijk Van Wayenberg, aan wie deze ze afgaf op 14 lestleden, daags na de mis daad, en alvorens haar vaarwel te zeggen. Eenige dagen na de moord, heeft hij zich aangeboden op het politiebureel van Brussel, om zijn livretboeksken te doen teekenen eer bij naar Maubeuge vertrokdie vraag moest in zijne woonplaats gebeuren en daarom willigde de policie van Brussel ze niet in. Eindelijk, Lodewijk Van Wayenberg werd gezien in de herberg Deckers, te Laeken, avenue du Pat c Boyal. Het was dan reeds laat in den avond. Men deed hem aanmerken, dat zijne handen en polsen met bloed besmeurd waren. Hij ging zich vvasschen aan de pomp op de binnenplaats. Zoo zijn de vermoedens, welke op dien kerel wogen, in zekerheid ver anderd. Het sneeuwt te Spa zonder ophouden. Het gebergte heelt reeds zijnen witten mantel aangetrokken. In de Ardennen valt de sneeuw in overvloed. AMERIKA* De nieuwe President. De nieuwe President M. Cleveland, is een afstammeling van een oude •jmerikaansche familie, en werd op 18 .Maart 1837 te Caldwell, in den slaat New-Jersey, waar zijn vader presbyteriaansch predikant was, geboren. Hij genoot het onderwijs te Clinton, in den staat New-York, en was daar eenigen tijd als schoolmeester werkzaam. In liet ouderlijk huis teruggekeerd, besloot hij naar het Westen te gaan. In 1855 begaf hij zich naar Cleveland, in den slaat Ohio, omdat deze stad, wier naam die zijns vaders is, hem aantrok doch op weg daar heen, hield hij zich op te Buffalo om zijn oom L. Allen een bezoek te brengen, en dit bezoek besliste over de toekomst van den jeugdigen Amerikaan. De oom nam hem bij zich op kantoor. Reeds in 1859 was Grover Cleveland als advokaat te Buffalo gevestigd, en kort daarna bemoeide hij zich met de politiek. In 1880 werd hij sherif van Erie. Toen zijn diensttijd uitwas, associ- ëerde hij zich met twee bekwame rechtsge leerden, en de firma Cleveland, Bissel en Sicard kreeg zekere vermaardheid en een groot aantal klienten. In 1881 kozen de independenten, vereenigd met de demokralen, M. Cleveland tot burge meester van Buffalo, en een jaar later werd hij lot gouvergeur van den staat New-York geko zen, welke betrekking hij sedert 1 Januari 1883 bekleedt. Voor het eerst in een tijdverloop van 24 jaar treedt dus weêr een demokraat aan het hoofd van het bewind der Unie. WIE? WAT? WAARTOE? of EENIGE WAARHEDEN VOOR DEN INVALIEDE. Hebben onze lezers ooit geboord van Professor Holloway Zonder twijfel even 700 wel als van Humboldt, Arago, Oersted, Silliman, Aggassiz, en andere bekende geleerden. Maar hebben zij zich nooit gevraagd wie en wal hij is. Indien zij niet bepaald daarmede bekend zijn, zullen wij onder nemen bun eenige inlichtingen daaromtrent de ver schaffen. De professor is geboren in dat land, waarin Harvey, Hunter, Abernethy, en andere verlichten op het gebied der geneeskundige wetenschap bet eerste levenslicht aanschouwden. Dit zij voldoende voor bel Wie nu wal aangaat bet Wat Hij i3 ten opzigte van de andere geneesheeren wat Clay, Webster, en Calhoun waren ten opzigte van staatsmannen, wal Washington— alom geerbiedigde naam was ten opzigte van patrioiten, en generalen, wat Shakespea re was ten opzigte van treurspeldichters en wat Irving en Chalmers waren ten opzigte van predikers, dat is tc zeggen de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep Zijne reputatie is door de belemme ringen van alle vooroordeel heen gedrongen zij heeft de hinderpalen der kwaadsprekendheid over wonnen, en de professor alleen slaat nu algemeen bekend, als de Geneeskundige Colossus der gebeele wereld. Dit zij voldoende voor het Wat Waartoe spreken wij hiervan hem Indien wij, toen onze landgenooteu bij duizenden stierven aan de geele koorts, te Norfolk en tc Portsmouth, gehoord hadden van een middel, dal deze kwaal in haren vooruitgang zou sluiten, en dat den bederver in zijnen loop zou tegenhouden, en wij verwaarloosd hadden dit bekend te maken, wat zou dan ons loon geweest zijn Ge wis eene rasso straf der Lynch wet. Want indien een plicht meer gebiedend dan een ander is, dan is bet voorzeker deze,— om den kranke in zijn lijden bij tc slaan en alle middelen aan te wenden, om hem spoedig zijne gezondheid weer te geven." Dit is de reden waarom wij van Prot. Holloway spreken. Dit is ons antwoord op het Waartoe. Voor verscheidene jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu vestigde bij zijne aandqcht op de groote ongelijkheid tusschen de genezingen, welke de geneesheeren bewerkstelligen, en die, welke zij ondernamen te bewerkstelligen. Hij maakte de opmerking, dat zij niet eenmaal in twintig geval len tot een gunstig, resultaat voerden, Het scheen toe, of dat de geneeskunde den naam van wetenschap onwaardig was, dat het meer een zaak was, die van het bloole toeval afhing en daarom bepaald een onrecht den mensch aangedaan, of wel dat de geneesheeren de kunst om te genezen niet verston den. Terwijl hij zich aan de studie der menschelijke physiologic wijde, en bekend met de ziekteleer, kwam hij op de ware oorzaak van het gebrek aaif gunstige resultaten, en maakte die ontdekking welké zijnen naam zal onsterfelijk maken Om een ziekte 0^ kwaal te genezen, werd déze door de geneesheeren lokaal, uitwendig behandeld. Waren de nieren aan getast Of wel de lever Of de maag? 01 de longen Dadelijk schreven zij middelen voor ter genezing van

De Denderbode | 1884 | | pagina 2