Paulus Pilate. "suspl afwachten ora verminderingen van lasten, bijzonderlijk ten voordeele van landbouw en nijverheid, voor te stellen. Het is dan waarschijnlijk dat er voor het einde van het jaar 1885 niets zal voorgesteld worden. Even waarschijnlijk is het dat tusschen het voorstellen eener wet en hare uitvoering, ge- ruimen tijd genoeg zou gelaten worden,om den nog bestaanden voorraad in verbruiking te laten komen. Het is zelfs niet aan te nemen dat het be stuur even als de Kamers, zouden nalaten die waarborgen aan den algemeenen handel te verzekeren. Men zij dus onder dit oogpunt niet onge rust. Met tijd en volharding zal men wel de libe rale plaag der lasten meester worden, en zeker zal die herstelling niets anders geschie den dan met den noodigen eerbied voor de belangen, welke het geuzen-ministerie zoo onbedachtzaam en zoo ruw, onder den voet heeft weten te trappen. Liberale oesters. Wij lezen in de bemerkingen van de Rekenkamer over het dienstjaar 1883 aan de Kamers onderwor pen, dat bij akt van 5 Oktober 1880 de heeren V... er in toegestemd hebben aan't Bestuur van bruggen en wegen, mits de som van 330,000 fr. te verkoopen, eenen oesterput waarvan de onteigening noodzakelijk was tot de voltrekking der werken van verbetering aan de voorhaven van Oostende. De Rekenkamer meldt ons bovendien dat het gouvernement eene som van 14 duizend franks ten titel van schadehosstelling toestond ten gevolge van de laattijdige bekrachtiging der verkoopakte, 't zij dus in totaal eene som van 344,000 franks die voor den oesterput is be taald geweest. Maar in plaats van de 4,000.000 franks, in 1879 en in 1881, door de Kamers toegestaan, te gebruiken voor de verbetering der haven van Oostende, verspilde het gouvernement zooveel millioenen voor scholen van allen aard en bezonderlijk voor normaalscholen, dat men. in 1884, om 't budjet in evenwicht te kunnen brengen, de millioenen voor de haven van Oostende bestemd moest doen verdwijnen. De oesterput die aan 't gouvernement 344,000 fr. had gekost was dus van geen nut meer voor de haven van Oostende en wierd legen zeer lagen prijs verhuurd aan een duitscher. Wie hierover toch niet heel droef zal wezen, is voorzeker de familie van wijlen graaf de Kerchove van Gent aan de welke 't grootste aandeel in den oesterput toebehoorde. Indien men dien eigendom openbaarlijk verkocht had, men zou er, zoo beweert men, geene 50,000 fr. van gemaakt hebben. Het liberaal ministerie handelde te Nieu- poort gelijk te Oostende. Het onteigende de noodige gronden voor deu vlotdok, en wan neer de gronden betaald waren, verdween ook het krediet van een millioen van 't budjet, gelijk de vier millioen gestemd voor de haven van Oostende. Laat ons haastig ter straat loopen, laat ons oproer maken, goede Belgen, om de Staais- geldkas weêr aan de handen toe te vertrouwen van de liberale snullen die ons, gedurende zes jaren, zoo verstandiglijk geregeerd hebben. Palrie van Brugge.) En wij voegen er bij Men vraagt altijd waar zijn alle onze millioenen verbleven, en wij antwoorden Ziedaar hoe schandelijk zij verspild zijn geworden Ze zwijgen er weer over Een onderwijzer der middelbare school van Geldenaken (Jodoigne) werd zaterdag 11. door de correctionneele rechtbank van Nijvel, ver oordeeld tot een jaar gevangzitting en vijfjaren berooving zijner burgerlijke en politieke rech ten wegens schandelijke aanslagen des nachts op verscheidene zijner leerlingen ge pleegd. De onmiddelijke aanhouding van dien vuil baard wierd door de rechtbank bevolen en de gendarmen brachten dit bevel op staanden voet ten uitvoer. De liberale drukpers die altijd zoo klapziek is wanneer er ergens een geestelijke aange troffen wordt die de liberale onafhankelijke ze- deleer in practijk heeft gesteld, repte tot hier toe nog geen enkel woordje over de zaak... Waarom die stilzwijgendheid?.... Ja waar om Omdat het een liberaal geslicht geldt... Wierd dit schandelijk feit in eene vrije catho- lieke school bestatigd, al ware het in 't onbe duidendste gehucht van Spanje, ge zoudt de liberale penlakeien hooren lieren Maar nu 't is wat anders 8le Cecïliafeest. Gelijk wij het in ons vorig nummer aankon digden, vierde onze Koninklijke Harmonie Al GroeiendBloeiendzondag jl. den feest dag der patroonheilige van de muzikanten. Om 10 3/4 ure begaf het Muziekkorps zich met zijnen prachtigen Standaard, onder het spelen van Pasredoublés, naar onze S' Marli- nuskerk. alwaar het gedurende het H. Mis offer, met die kunde welke het kenschetst, twee overheerlijke stukken uit zijn rijk re pertorium uitvoerde. Na de Mis begaf het korps zich al spelende langs de beide Zoutstraten en de Keizerlijke plaats naar 't lokaal der Maatschappij. Het jaarlijksch Banket 't welk rond 6 ure aanving, was dit jaar buitengewoon luisterrijk. M. Woeste was er op uitgeuoodigd en uil alle de kantons van ons arrondissement was men toegestroomd om hem hulde te brengen. Onder de dischgenolen bemerkte men MM. Leirens en Van Vreckem, onze achtbare Sena- teurs, Verbruyghen, onze Volksvertegenwoor diger, De Cooinan, Provinciaalraadslid en Bur gemeester van Ninove, L.Eeman. van Idder- gem, Provinciaalraadslid, De Pos, van Erpe, Liénart, Eeman en Limpens van Aalst, Mertens van Gysegem, deze vijf laatsten Provinciale- raadsleden van ons kanton de heeren Sche penen en Gemeenteraadsleden van Aalst en verscheidene Burgemeesters, Schepenen en voorname personen van andere gemeenten. Toen M. Woeste de feestzaal binnentrad, bracht men hem eene onbeschrijfelijke geest driftige ovatie. De zaal dreunde onder de dui zend maal herhaalde kreten van Leve Mijnheer Woeste Leve onze geliefde Volksvertegen woordiger Aan het nagerecht bracht M. Van Wambeke, onze achtbare Burgemeester en Voorzitter der Maatschappij, in eene welspre kende en warme bewoording, een heildronk aan M. Woeste. Nooit, riep hij uit, zal het arrondissement Aalst zich van Woeste schei den. Deze woorden deden de geestdriftigste toejuichingen losbersten 't was een waar tempeest van hoerageroepenen handgeklap die geen einde scheen te zullen nemen. M. Woeste zichtbaar ontroerd door zooveel blijken van genegenheid en liefde, bedankte de vergadering in bewogene woorden. Hij maande de katholieken aan met hem te roepen Hei ministerie is dood, Leve het ministerie De achtbare spreker eindigde zijne welspre kende redevoeringen met een hartelijken heil dronk ie brengen aan den heer Voorzitter Van Wambeke. ter gelegenheid zijner benoe ming tot Ondervoorzitter der Kamer. Verscheidene andere heildronken werden nog voorgesteld en 't was reeds laat in den nacht wanneer deze heugelijke feest een einde nam. Volkskamer. De politieke discussie werd deze week voortgezet De drij afgedankte ministers vaD 10 Juni. MM. Frère, Baraen Rolin deden hen door de hevigheid en onbeschoftheid hunner redevoerin gen onderscheidenhunne woorden en houding verrieden dat zij hel niet kunnen verkroppen van 't staalsgeldschotelke te zijn weggevaagd.Doch de heer Beernaert zette de drij liberale bezetenen duchtig op hunne plaats. In zitting van Vrijdag sprak onze acht bare vertegenwoordiger, M. De Sadeleef, eene merkweerdige redevoering uit op de welke wij de ernstige aandacht onzer politieke vrienden inroepen. Handelsrechtbank van Aalst. De kiezing varteen rechter cn van een rechter- plaatsvervanger, zal plaats hebben Don derdag 11 December aan staande, om 3 ure namiddag. Oordegein. De Bestendige Depu tatie onzer provincie heeft in hare zitting van 15 November lest uitspraak gedaan in 'l re- klaam gedaan tegen de geldigheid der kiezing van 19 October lest. Men zal het zich nog wel herinneren, het kiesbureel had twee liberale kandidaten MM. Dooreman en Van der Eecken als gekozen uit geroepen en eene balloteering bevolen tus schen de andere kandidaten. Die balloteering heeft plaats gehad. De Deputatie vernietigt deze balloteering en wijzigt de eerste kiezing als volgt Vier liberale kandidaten worden als gekozen uitgeroepen MM. De Wint, Dooreman, Maes en Van der Eecken en beveelt eene balloteering voor de reeks uitgaande met 1890, tusschen MM. De Schaepmeester, katholiek en Van Hecke, liberaal, en voor de reeks uitgaande met 1887, tusschen MM. Casteels, katholiek en Steenhaut, liberaal. Deze balloteering zal plaats hebben Zondag T December aan staande. De Bestendige Deputatie heeft geene reke ning gehouden van de feiten van geweld en schrikaanjaging door de katholieke rekla- manten aangeklaagd. De personen welke een abon nement op den Denderbode nemen voor 1885, zullen het blad te rekenen van Zondag 7 December tot het einde der maand gratis ontvangen. sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. Men verzekert dat er minstens 800 be noemingen en bevorderingen tusschen de ambtenaars en bedienden der staats ijzeren wegen gedaan werden, welke morgen of over morgen zullen afgekondigd worden. Te rekenen van 1 december aanstaande, zullen er veranderingen aan de reizigerstrei nen toegebracht worden. De pauselijke afgezant, Mgr Rolelli, zal eerst binnen een drietal weken te Brussel aan komen. Het schijnt dai hij voor eene bijzonde re zending, te Konstantinopel bij den sultan, wederhouden is. Gendarmerie. Zou men niet zeggen als men de liberale gazetten leest, dat een gendarm in burgerskleéren eene katholieke uitvinding was Welnu, die manier van dienst doen heeft altijd in België bestaanen zij werd vooral ruim toegepast onder de liberale kabinetten. Als Koning Leopold I, zegt de Palrie, naar zijn kasteel in de Ardennen ging en daar alleen wandelingen deed, met een ouden pale tot aan en een breedgeranden hoed op, was hij altijd gevolgd door twee gendarmen, in... boeren gekleed. De Koning, die wist wat militaire eer was, scheen er niet over ontsticht dat de gendar men zich in burger kleedden Het waren ook gendarmen die, onder de liberaal kabinetten, over de vreemde banne lingen Prim, Bedeau, Lamoricière, Changar- nier, Charras, Thiers enz. een wakend oog hielden. Toen was die handelwijs liberaalmaar nu de gendarm den liberalen oproermaker, den beleediger' van Koning en Koningin hindert, nu wordt er domweg tegen geschreeuwd. We gelooven dat M. de Kerchove na zijne interpellatie een duchtig antwoord zal oploo- pen. Te Brussel. In den aanvang dreven de liberale dagbladen den spot met hetgeen zij den blokus van Brussel noemden. Wat gaf het aan Brussel dat de provinciën in die stad niet meer wilden koopen De leste lacher lacht het beste op dezen oogenblik kermt Brussel op de jammerlijkste manier en voelt dat het diep in zijne beurs ge slagen is. Velen vloeken den 7 September, toen men recht, eerlijkheid en belang aan het laffe en walgelijke straatpolitiek ten offer bracht. Men dacht dat de afgeroste en mishandelde provinciën weldra haar slecht humeur zouden vergeten zijn doch de provinciën zijn zoo lichtzinnig, zoo dwaas niet als Brussel zelve. De provinciën houden vol en weigeren nog altijd hunne aankoopen in de hoofdstad te doen. Deze verschrikkelijke toestand heeft eenen Bond doen stichten tusschen katholieke nijve- raars en handelaars, die zijnen zetel heeft in de Wildenboschstraat, n. 15, te Brussel. Deze Bond heeft ten doel om de goeden niet ie doen lijden met de kwaden, en is genegen alle inlichtingen te geven die er zullen ge vraagd worden. Zeker is het dat de blokus nog lang zal voortduren de leste handelingen van Brussel, de nieuwe schandalen, die er hebben plaats gehad, zijn daartoe wel geschikt. Vele handelaars hebben daarenboven een anderen weg gekozen om hunne aankoopen te doen, en eeng den stroom afgeleid, keert deze niet gemakkelijk in zijne bedding terug. Op het banket der hoogeschool van Brussel heeft men gedronken aan M. Buis, aan den model-magistraat, aan den verdediger van al onze vrijheden. En was hij dit ook op den 7 September, toen men te Brussel eerlijke en vreedzame burgers den kop insloeg De prijs van den grooten wedstrijd van bouwkunde, te Brussel, (prijs Godecharle) werd door eenen Gentenaar gewonnen. De drievoudige jury heeft den prijs met eenparige stemmen aan M. Victor Horta toegekend. Schriftvervalsching. Ziehier eenige in lichtingen over de rechterlijke vervolgingen, ingespannen tegen eeuen nijveraar van Cure- ghem, dien wij X. zullen noemen. X. bood zich op zekeren dag bij de bankiers Leriche en Comp aan, vroeg een krediet van 30,000 fr. en bood de waarborg zijner zuster, weduwe Z...,aan. I>e bankier stemde toe en zou tegen den volgenden dag twee akten ge reed maken, welke dameZ... moest onder- teekenen. 's Morgends ontving de bankier eenen brief: Dame Z... was ziekelijk, zij zou de waarborg te huis onderteekenen. De eerste klerk begaf er zich naar toe. Eene kamerjuffer zou de stukken aan hare meesteres, die juist in het bad was, ter onder- teekening aanbieden. De klerk vond er geen bezwaar in en de kamerjuffer keerde al spoedig met de akten terug Alles was in regel. De bankier deed het handteeken Z... op het stadhuis legaliseeren. M. X. gaf, volgens belofte, een deel van het geld terug en nam met het overige de vlucht. Het handteeken der waarborg was van de kamerjuffer. De bankier in kwestie doet een verlies van 15,000 fr. Moord te Stroombeek. Maandag, ont ving de brigade gendarmen van Wolverthem het bevel zich naar de plaats der misdaad te begeven en er ten half twaalf ure het parket van Brussel af te wachten. Van alle kanten stroomde het volk toe. Hel parket kwam op het bepaalde uur aan. In het leste rijtuig zat Lodewijk Van VVayen- berg te midden van twee gendarmen. Twee andere gendarmen reden achter het rijtuig. Voor het huis De Keersmaecker stonden meer dan drie honderd nieuwsgierigen. De menigte gaf hare woede en haren haat tegen deu moordenaar door een verschrikke lijk geroep en geschreeuw te kennen, en de gendarmen konden slechts met moeite het verontweerdigde volk bedwingen. Van Wayenberg wierd op de kamer ge bracht, waar de misdaad werd gepleegd, en waar alles voor hem de vreeselijkste herinne ringen moet opwekken. De kamer is ledig de meubelen zijn er uit weggehaald. De vloer is bedekt met strooi. Van Wayenberg is gevoelloos, onverschillig gebleven. Op al de ondervragingen der magistraten, antwoordde hij met hardnekkigheid dat hij in die kamer nooit geweest is en dat hij de ge stolen voorwerpen der echtgenoten De Keers- maeckersin een veld, tusschen Jette en Wol verthem, gevonden heeft. De onderzoeksrechters hadden insgelijks besloten Van Wayenberg te konfronteeren met deu man van het slachtoffer Deze verkeer de in eenen zóó opgewonden toestand en hij gaf zijn voornemen van den moordenaar ter plaats te dooden, zoo luid te kennen, dat de magistraten hun plan moesten laten varen. Toen Van Wayenberg met twee gendarmen in het rijtuig stapte en wanneer hij vertrok, steeg er nogmaals een kreet van walg en ver- maledijding uit de menigte op. Niettegenstaande zijne loochening, is het onderzoek dezer gewichtige zaak bijna geëin digd en zal de moordenaar welhaast voor de assisen verschijnen. Er bestaan tegen den ellendigen zulke door slaande bewijzen, dat er hier geen twijfel mo gelijk is. De onschuld van Van Schelstraeten, den jongeling dien Van Wayenberg vergezeld heeft, is klaar gebleken. Hij heeft geen deel aan de misdaad genomen en is in vrijheid gesteld. Vrouw Van Wayenberg heeft slechts de ge stolen voorwerpen aangenomen zij zal losge laten worden, als het onderzoek zulks zal toe laten. Brand te Merxem. De brand die Maandag te Merxem, de groote maalderij tol asch en puin heeft gebracht, is ten half een ontstaan. Het nieuws verspreidde zich seffens door gansch den omtrek, en om kwart voor een uur, liet de stormklok van Merxem hare noodklanken hooren. De werklieden der fabriek brachten seffens hunne brandspuit in werking. De vrijwillige pompiers van Merxem en een groot getal in woners snelden spoedig ter hulp. Ook de plaatselijke overheden en de policie waren on middellijk ter plaats. Ook de pompiers van Deurne lieten zich niet lang wachten. De pom piers van Antwerpen, per telefoon verwittigd, waren rond twee ure reeds met twee stoom- brandspuiten en eene reddingsleer op de plaats der ramp. De brand was in het bovendeel der graan zolders ontstaan en het vuur breidde zich met eene ougeloofelijke snelheid van boven tot be neden uit. Toen de pompiers van Antwerpen aankwamen, hadden de vlammen het dak der machienkamer bereikt. Langs dieu kant begonnen de pompiers dan seffens hunne reddingswerken. Dank aan hun ne krachtdadige pogingen en overvloedig wa ter, dat de bassin van Merxem opleverde, ge lukte zij er in den brand in den molen en de machienkamer tegen te houden. De silos zijn totaal afgebrand. Gansch de inhoud, het materieel en 1,500,000 kilos tarwe werd door het vuur verslonden. Die tarwe had nagenoeg eene weerde van 300,000 fr. Ten 4 ure, waren de silos nog slechts één vuurgloed. Omtrent 5 ure zakte eene over- groote massa tarwe, met een schrikkelijk ge druis, naar onder en doofde het vuur beneden uit. Van dan af mocht alle gevaar als geweken aanzien worden. De oorzaak van den brand is nog onbekend men schrijft ze echter toe aan de gisting van de stof. De schade beloopt 400,000 fr. Alles was verzekerd door zeven maatschap pijen belgische, engelsche en fransche, voor eene som van 1,200,000 fr. De fabriek hoort toe aan de Sociélé franeaise des moulins a va- peur Anversois, en staat onder het bestuur van M. Collin. Zij werd onlangs opgebouwd en kwam eerst in juni lestleden in werking. Hel is misschien de schoonste en sterkste bloemfabriek van ons land. De gebouwen al leen beslaan eene oppervlakte van 2700 vier kante meters. Dagelijks worden er 1000 zak ken tarwe verwerkt. Daartoe zijn er 23 werk lieden noodig. De fabriek is verlicht bij mid del van elektrisch vuur. De machienen zijn dag en nacht in beweging. De fabriek werd naar de leste en beste stelsel opgebouwd en ingericht. Plans en uit voering zijn T werk van MM.Blomme,broeders, bouwmeesters te Antwerpen. De gebouwen zijn vijf en zes verdiepingen hoog. De molen heeft 24 cylinders. De silossen zijn van de andere gebouwen gescheiden door eenen muur van 60 tot 70 centimeters dikte. De tarwe, die met schuiten aankomt, wordt bij middel van elevators gelost en in de maga zijnen gebracht. Een stoombrandspuit van Antwerpen is tot dezen morgend, 5 ure, ter ptaats gebleven. M. Collin verzekert dat het werk binnen korten tijd zal kunnen hernomen worden. Dijnsdag avond der verledene week werd een verkenskoopman bij Eysden, kanton Mechelen, dooreen deugniet staande gehou den, die hem zijn geld afeischte. De koopman was vergezeld van eenen grooten hond, buiten welken de aanvaller gerekend heeft. Het ge trouwe dier sprong den kerel te lijf en takelde hem zoodanig toe, dat de dief zonder de hulp van den meester des honds er niet heelhuids zou zijn afgekomen. Ook had hij niets spoedi ger te doen dat het hazenpad te kiezen. Er heeft zondag in het Visscherstraatje, te Bergen, een moordaanslag plaats gehad. De gebroeders Henri en Frans Adrien hadden met elkander getwist deze leste nam zijn pennemes en plofte het in den rug van zijnen tegenstrever. Het lemmer bleef in den rug graat steken. Daar Henri met eenen blok sloeg, werd Frans woedend en haalde een lang keukenmes. De geburen beletten hem echter zijn besluit ten uitvoer te brengen. De gekwetste werd naar het gasthuis gedragen en verkeert in wanhopigen toestand, liet parket is ter plaatse geweest de broedermoorder werd aangehouden. Flobecq was verleden woensdag volle feest, ter gelegenheid der honderste verjaring van Mad. Elisabeth Van der Vraye, geboren te Ellézelles, op 17 November 1784 Tot eenen grijsaard van 90 jaar die haar kwan geluk wenschen, zegde zij Binnen tien jaar is het uwe beurt en dankomtiu proficiat wen- scheri. De goede vrouw voegde er bij als 't God belieft. Diefstal te Jumet.Verleden zaterdag, tegen den avond, sprak een vreemdeling, te Gilly, een jongeling van 9 jaren dat van de school kwam, aan, stelde het eene obligatie der stad Gent ter hand, welke het kind moest gaan verkoopen bij den wisselagent M X La- mal. De onbekende wachtte het kind af op 25 meters van daar, op de baan van Gilly naar Lodelinsart. Het kind vond de deur van den wisselagent gesloten en begaf zich naar de aangewezene plaats. De man was verdwenen en het jongentje begon bitter te weenen. Voorbijgangers namen inlichtingen over de wanhoop van den kleine, en vertrouwden die obligatie aan de weduwe Philippe, in het Café Polonais, toe. De policie werd 's anderdaags verwittigd. Het bleek weldra dat die obligatie, beneven vijftien andere en 1900 fr. in goud en zilver, gestolen werden ten nadeele en in de woning van eenen werkman van Jumet. De policie-kommissaris van Gilly, stelde zich zeffens in betrekking met de gendarmerie van Jumet en men ging spoedig tot de aanhou ding van eenen glasblazer dezer leste gemeen te over. Het kind bevestigt dat de aangehoudene inderdaad de persoon is, die hem de obligatie had ter hand gesteld. De glasblazer loochent. Men zoekt ieverig de plaats op, waar de andere ontstolen weerden verborgen zijn en wier bedrag tot fr. 5400 beloopt. Ter veemarkt van dinsdag te Brugge, telde men 567 stuks, verdeeld als volgt23- stieren, waarvan 17 verkocht, aan den prijs van 150 lot 500 fr. 88 ossen, verkocht 69, van 130 tot 600 fr.79 vette koeien, verkocht 64, van 150 tot 500 fr. 43 melkkoeien, ver kocht 36, van 150 tot 600 fr, 134 veerzen, verkocht 107, van 100 tot 400 f. Te Hanau.in het duitsch groot-hertogdom Hessen, zijn twee treinen op malkaar geloo- pen. Vijftien persoonen werden gedood en veel andere min en meer gekwetst. Een reizigerlrein kwam van Babia, en 'twas niet verre van gezegde statie van Hanau, dat hij op eenen goederentrein botste. Nog 4 gekwetsten zijn later gestorven in het hospitaal van Hanau. Er worden daar nog 17 personen verzorgd die zeer erg gek wets zijn. 't Was verschrikkelijk, zegt eene andere tijding, om de lijken te zien. Van sommige was het hoofd afgerukt, van andere was het bovenlijf vreeselijk ingedrukt of gansch ver pletterd. Op de baan waar de ramp gebeurde, was het ook eene ijselijke verwoesting. Tien wa gens en de lokomotief lagen daar, onderste boven of gansch verbrijseld. Wie er eigentlijk de schuld van de ramp is dat is nog niet uitgemaakt. Er moet eene nala tigheid hebben plaats gehad in het geven der teekens of anders. FRANKRIJK. Arbeider skrisis GROOTE MEETING TE PARIJS. De toestand der arbeiders in de groote steden van Frankrijk schijnt van dag tot dag te verergeren. Die welke te Parijs zonder werk zijn, hebben zondag eene vergadering gehouden waaromtrent wij de vol gende bijzonderheded aantreffen in de Parijsche dag bladen De vergadering, had plaals in de zaal Livis, die door talrijke policie agenten bewaakt werd. De mamfesteerders kwamen in kleine groepjesaan; teu 1 l/"2 ure was de zaal omtrent vol. Citoyen Naudet werd lot voorzitter gekozen, terwijl de menigte nog altijd toestroomde. De eerste die het woord kreeg was citoyen More, een koetsier, wiens rijtuig aan de deur stond. Hij droeg een stuk verzen voor, door hem gemaakt en waarin hij den triomf begroette der sociale revolutie en het gelukkig uur van do roode vlag. Twee brieven van militairen in garnizoen te Parijs en te Vincennes werden gelezen. De soldaten ver klaarden zieh bereid om op straal te komen en hel lood dat het gouvernement in hunne kardoeste3- scben gestoken heeft, in hel harldergegaloneerden te spuwen (Levendige toejuichingen) Citoyen Piéron noemde het gouvernement en de bourgeoisie, canaille, geschandvlekton, bedorven ras, verkochten, enz. Elk dezer benamingen werd leven dig toegejuicht. Hij verzocht de vergadering een bo- sluil te stemmen waarin men de burgerij verwittigen zou, dat de hongerlijders bereid zijn om op straat te komen. Citoyen Laboucher riep uit: «Indien gij de winkels niet wilt gaan vernielen, noch de bakkerijen plun- deren, volgt mijIn de parijzer gevangenissen zijn »er broeders genoeg diedit werk zullen verrichten Dan berispte citoyen Lemairo Ciloyens wij moeten hier niet zijn, maar op straat met een geweer in de hand Een spreker, die voorstelde pogingen te doen bij de Kamer werd uitgejouwd. Toen daarna citoyen Torlelier op de tribuun ging riep de menigte Smijt hem de straat op den mouchard Tortelier antwoordde Mouchards, de zaal is er vol van maar hunne beurt zal komen wij zullen ze allen verwurgen wij hebben er in 1871 reeds eenigen verwurgd. Citoyen Tortelier wil van geen gouvernementde sociale revolutie brult in de verte cn moet allen redden. Citoyen Montanl, een veroordeelde door de policie vruchteloos opgezocht, beklom de tribuun onder de toejuichingen der aanwezigen Hij spotte met de poli cie en zegde dat Laboucher waarschijnlijk niet zoo radikaal is als hij hel voorgeeft Laboueherwilde hier op antwoorden, maar dit werd hem door de aanwe zigen belet Montar.t deed daarna eenen oproep tot onmiddelijk gebruik van geweld. (Levendige toejui chingen.) Zekere citoyen Crespin wilde van heen geweld weten, maar hij werd van den tribuun geworpen en zelfs geslagen Dan sprong Laboucher weêr op den tribnun en stelde voor aanstonds gewapend op straat te gaan, doch de voorzitter der Misérables van Grenelle nam hem bet woord af en stelde voor eene meeting te houden, ora bij de bakkers het van de werkman ge stolen brood te gaan hernemen. Dit voorstel werd aangenomen. De andere ingeschrevene sprekers kwamen niet aan het woord en de zitting werd geheven. De vier tot vijf duizend aanwezigen geraakten slechts langzaam op streat, onder het zingeii der Camaynole en der Marseillaise. Er werd alsdan eensklaps op een mouchard gewe- zeD. Deze werd gestompt en geslagen, maar gelukte er iu tusschen do rijtuigen weg te komen. Vele per- soneu en agenten werden alsdan op deu grond ge worpen De arnachisten zetten den vluchteling, die reeds boven op eeDen wagen van den tramway zat, achterna en wilden hem er afsleuren, maar een offi cier van policie verdedigde hem. Deze ook kreeg nu slagen en werd aan den hals gewond. De officier haalde eindelijk eenen revolver te voorschijn en dreigde te zullen schieten. Dit deed de aanvallers vluchten Wat verder werd een burger gekwetst; de bakkers van de rue Lévis sloten haastig hunne deureu en win kels. de opschudding was groot. Op dit oogenblik werden de omliggende straten door policieagenten afgesloten en veertig personen aangehouden. Het gerucht werd verspreid dat de policie Montant en eenige dor hevigste sprekers wildeaanbouden. Dit en de aankomst van de Gardes de Paris vermeerderde nog de wanorde. Slechts ten 7 ure 's avonds was de rust hersteld. Nog de onlusten te Parijs. Wij later, hier nog eenige bijzonderheden volgen aangaande de onlusten, welko op de meeting in de zaal Lévis te Parijs gevolgd zijn, en die wij ontlee- nen aan den parijzer Moniteur Universel Eensklaps gaat een geroep op onder de groep die den spreker omringt Een mouchard Slaat dood Dijna op 'l zelfde oogenblik zien wij eenen persoon in burgerskleeding, van middelbare gestalte, met zwart baar en knevels, zich uil de banden losrukken en in de richting van den Boulevard de Courselles wegvluchten. Eene bende van twee tot drie honderd anarchisten volgt hem op de hielen en herhaalt den scbrikaaujagenden kreet Slaat dood Slaat dood De ongelukkige is weldra ingehaald en geslagen bij valt met verbrijzelden schedel ten gronde een stompt hem in het aangezicht toegebracht, scheurt zijne lippen van een. Afschuwelijk wij zien zelfs straatbeugels van 12 lol 14 jaar op hem aanvallen. Hij is op het punt ter plaats vermoord te worden, toen hij met bovenmen- scbelijkc krachtinspanning opslaat. Op dit oogenblik komt een rijtuig van den tram way, dat van de Place de l'Etoile naar la Villeie rijdt, en snijdt de bende moordenaars in tweeën. De ongelukkige springt op de plate-vorme, met bebloed aangezicht en met eene slem die niets van die van eenen mensch meer heeftgedurig helpl roepende, tot grooten schrik der vervoerden. Zijne aanvalers nemen hem vastde plale-forme wordt bestormd ea de agent zal er van gesleurd worden, Alsdan nadert M. Florentin, officier der veiligbeidspolicie van het 17 arrondissement Ofschoon zonder gevolg, springt de jeugdige en moedige officier te midden der menigte, en dringt er door heen lot op de plale-forme. Od dit oogenblik geeft hem een anarchist langs achter eenen slag op het hoofd met eenen looden kouppel. De kartonnen rand van den kepi van M. Florentin breekt den slag zonder dat zou hij doode- lijk zijn voor den officier. Deze, ofschoon bedwelmden hel aangezicht gansch met bloed bevlekt, plaatst zich voor den agent eu dekt bem met zijn lichaam. Hij is op hel punt hel lot van den ongelukkige te deelen, toen hij zijnen revolver te voorschijn haalt en den loop er van op de anarchisten richt. Juist op dezen stond komen hem twee opzichters en verscheidene agenten ter hulp en onzetlen hunnen overste. De gewonde agent wordt naar zijne woning ge bracht, na de eerste zorgen ontvangen te hebben bij eenen apotheker der rue Lévis. De kommissans van policie heeft eergisteren te Parijs eenen kerel aangehouden, die beweerde han delsbediende të zijn. De man leefde inderdaad van het geld eener jonge vrouw, Louise Lemoyne, kuuscbilderes, die bij op gesloten hield op een eenvoedig kamertje van den Boulevard Saint Michel. De ongelukkige vrouw stierf van honger loen de agenten haar vonden, en zij verslond, om zoo te zeggen, het eten dat men haar voorstelde. De ongelukkige verhaalde dat Aibry zoo heete de hartelooze kerel haar van lijd lol lijd slechts eene korst brood toewierp en zelf alles verteerde wat zij verdiende. Hij hield de vrouw aldus gevangen opdat niemand haren toestand zoo gekend hebben. De zoogezegde handelsbediende is naar de gevan genis gevoerd.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2