Paulus Pilate. pet"™: Wij bespraken reeds eenige der hervormin gen door minister Vandenpeereboom verwe zenlijkt. Om de moielijke taak der bedienden van den post eenigzins te verzachten, bestudeerd hij nu of het niet mogelijk zou zijn de diensturen van^de post te bepalen van 9 ure 's morgens tot 3 of 4 ure des namiddags. Op die manier zouden de bedienden eenige vrijheid genieten en de noodige uren tot rust en uitspanning vinden. Zulke hervormingen stooten natuurlijk op vele hinderpalen. Gelukt de achtbare minister erin die hinder palen te overwinnen, dan zal hij de eeuwige dankbaarheid van al de bedienden in werkelij- keri postdienst, verdiend hebben. Het verslag op het kontingent. Wij lezen in eene bezor.dere korrespondencie van 't Handelsblad M. Nothomb, verslaggever der centrale sektie, heeft zijn rapport over het kontingent j neergelegd. Zietliier de stemmen, door de sektiën uitge bracht over liet kontingent van 13,300 man, gevraagd door het gouvernement De 1° sektie neemt het cijfer met algemeene stemmen aande 2° onthoudt zich op drie j stemmen na; de 3C neemt het aan met alge meene stemmen en eene onthouding; de 4° princiep aan de Werkrechtersraden van Aalst en Geerardsbergen zouden willen toepassen. Wij, katholieken, stemden hierin toe voor wat Aalst betrefte, en verklaarden geen man- daal te hebben aangaande Geerardsbergen. Wij deden opmerken dat men van ons iets eischte waarover wij niet beschikken konden. nze liberale tegenstrevers hielden aan den W erkrechtersraad van Geerardsbergen en maakten er eene kwestie Sine qua non van. Onze vrienden van Geerardsbergen integen deel weigerden toe te stemmen. Wij begrijpen niet welk belang de liberalen van Geerards bergen kunnen stellen in een Werkrechters- raad die slechts weinige zittingen houdt, en wiens afschaffing door den Stedelijken Raad van Geerardsbergen gaat gevraagd worden om rede dat de diensten welke hij bewijst niet in evenredigheid zijn van de som die het Bestuur er jaarlijks moet aan opofferen. Wat ons betreft, wij gelooven dat de Werk- rechlersraad van Geerardsbergen het stok paardje geweest is door onze tegenstrevers vers gebruikt om onze voorstellen in de i wind te slaan. En wat gebeurde er gedurende de onder handelingen Onze tegenstrevers welke wisten dat zij onze voorstellen zouden verwerpen, bewerk ten de kiezers met eenen ongemeenen iever. Voor dat het uur geslagen was op de welke vraagt uitleggingen alvorens uitspraak te doen; I zij hunne laatste vergadering moesten houden de 3° neemt hel onder voorbehouding aan met I en in de welke zij eene eindelijke beslissing .i- zouden nemen, waren hunne omzendbrieven reeds rondgestrooid. Indien men zich even als eenige onzer te genstrevers van Aalst bepaald had. den libe ralen kandidaat aan te bevelen, wij zouden er niets tegen in te brengen hebben. Maar gedu rende de onderhandelingen omzendbrieven aan de kiezers toesturen gelijk dezen door den ninoveschen Wandelenden Jod onderlee- kend.dat gaat de palen der loyauteit te buiten In dien omzendbrief lezen wij, onder andere t volgende De zegepraal hangt van ons af. Indien wij nog eens allen op onzen post willen zijn, zijn wij zeker eenen uitslag te bekomen die aan onze legenkampers in 't vervolg allen lust zal ontnemen om de kiezingen voor de Han- delsrechtbank op politieken grond testellen. Nog eene les als degene van verleden Donderdag en het zal met hunne hatelijke algemeene stemmen, min 1de 6° slaat in dezelfde verhouding als de 5e In eene sektie heeft een liberaal oppositie gemaakt, omdat het gouvernement de dispen sation voor de seminaristen voorstelt. De rechterzij vroeg uitleggingen op drie punten. 1° op het herstellen der vrijlatingen voor de jonge lieden, die zich voor den geestelijken en den onderwijzersstand bestemmen 2° de teruggaaf aan de milicianen, die niet dienen, van de 200 fr. gestort volgens artikel •4 der milicie-wet. 3° bepaling op 400 fr. van de som (thans 800 fr.), te storten volgens art. 72 der zelfde wet. Generaal Pontus heeft geantwoord dat liet gouvernement zich voorstelde die veranderin gen te doen ter gelegenheid der reserve nog- Nieuwerkerken. Burg M Baeten, C.-J Schep MM. Roelandt, C.-L. en Mertens, L. Ninove - Burg M. Dc Cooman, A Schep. M. De Buysscher, A. Okegem. Burg. M. Covens, E. OphasseltBurg. M. Van den Broeck, L. Oltergem. Burg M. De Saduleer, F. Schep. M. Gysels, P. Oultre. - Burg. M. Van Sinav, J.-B. St-Antelinckx. - Burg M. Van den Bossche, D Schep. M. Van Ilerrewcghe, B. Veroordeeling van 't 'Verbond en van den Beiaard. De Rechtbank van Dendermonde komt he den Zaterdag uitspraak te doen in de proces sen door den heer Monfils, Schepen onzer stad, ingespannen wegens laster en eerdieverij tegen t Verbond en De Beiaard. Meester Vrancken Camiel, uitgever, wordt veroordeeld I* Tot de betaling eener schadeloosstelling van 3000 franks. 2° Tot afkondigingen van de vonnissen in 't I erbond en in den Beiaard. 3° Tot afkondigingen der vonnissen in an dere nieuwsbladen. 4° Tot de onkosten. Dit alles inbaar bij lijfsdwang, in ge val van niet betaling. Lapt ze me daar En de liberale bladen lasteren dan nooit PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Verberckmoes, onderp. te Kalloo, is pastoor be noemd te Volkegem. in vervanging van den E. H. Matliys ontslaggever. Te Kalloo is onderpastoor benoemd de E. H. De Wolf, onderp. te Zulzike, aldaar opgevolgd door den E H Blanckaert. priester in het Siminarie. sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. ALLERHANDE NIEUWS. De leden van den Senaat zijn niet bijeen geroepen tegen dijtisdag 23 december, zooals eerst gezegd was, maar tegen maandag, 22 december, ten 2 ure namiddag. tans zal het gouvernement onmiddelijk deze I P0Qi'}9e" vast gedaan zijn. hervormingen daarstellen. I. 1 ^'Jn w,j dusweêrdie de politiek in de 1 handelsrechterlijke kiezingen hebben ge mengd Is 't sterk genoeg Maar zeg ons eens, M. De Deyn, waarom 1° Het geld dat gestort wordt, zou terugge geven worden aan de milicianen, die niet meer aan den diëtist kunnen onderworpen worden en aan die welke ervan afzien zich te doen remplaceeren 2° De milicianen. die direktelijk remplacan- ten hebben en deze hebben doen aannemen, kunnen zich van alle verantwoordelijkheid ont slagen, door in de remplaceeringskas eene som te storten gelijk aan het vierde van het beloop der premie, aan den vrijwilliger gege ven de som blijft aan de kas. 5° De dispensatiën zouden hersteld worden in geval van mobiliseering zullen de milicianen van deze kategorien gebruikt worden in den staf, in de hospitalen, ambulancen, enz. zij krijgen geen militaire ekwipeering. Deze oplossing is die, welke ik u in mijnen brief van maandag deed kennen. In dit alles is eene aanzienlijke vermindering van krijgslas ten. l)e centrale sektie drukt den wensch uit dat eene bijzondere wet, in den loop dezer sessie gestemd, deze bepalingen zou bekrachtigen. Het wetsontwerp, zoo gewijzigd, is aange nomen door 5 stemmen tegen 2. 303 11 233 239 Kiezing; voor de Handels-Rechtbank. Uitslag der Balottering van 18 December 1884. 1® Bur. 2° Bur. Tot. Getal stemmers 273 230 Nietige en witte briefjes 3 6 MM. 11. Leclercq 135 120 R. De Giieest 135 104 M. H. Leclerq werd dus als gekozen uitge roepen. Deze ongunstige uitslag voor M. De Gheest hebben wij te danken aan onze partijgenoten van de kantons Geerardsbergen en Sottegem welke in nog al groot getal afwezig waren. Uit 't kanton Geerardsbergen waren 50 kie zers afwezig waarvan 19 katholieken en 11 liberalen. De liberalen van 't kanton Sottegem waren tot den laatsten man toe opgekomen, terwijl 8 katholieken thuis bleven. De stad Aalst en de overige kantons waren goed ver tegenwoordigd de afwezigen waren van beide kanten bijna in gelijk getal. Deze onbeduidende nederlaag zal ons eu onze vrienden tot den strijd aanmoedigen. In ons vorig nummer hebben wij aangekon digd dat er onderhandelingen tusschen de beide partijen aan den gang waren, ten einde het algemeen gewenschte doel le bereiken, namelijk van voortaan allen strijd te staken, en onze Handelsrechtbank voor de eene helft uit liberalen en de andere helft uil katholieken samentestellen. De onderhandelingen hebben moeten onder blijven in tegenwoordigheid van de overdrevene eischen van zekere liberale seklarissen. Wij moeten hulde ^brengen aan de rechtzinnige be doelingen van den heer C. Cumont. Wij bestatigen dat al zijne pogingen schipbreuk leden voor de haatdragende hardnekkigheid van lieden welke bij de kiezingen voor de Han delsrechtbank geen ander dan een politiek belang kunnen hebben. Velen onzer Medeburgers kennen den gang der hooger besproken onderhandelingen niet. Het zal dus niet ongepast wezen dezelve hier meê te deelen. Sedert eenigen tijd, en reeds van in Juli 11., was.er spraak geweest van zich voor wal de Handelsrechtbank betrof, le verstaan en allen strijd te staken. Men herinnert zich dat M. Janssens, advo- kaat, zich hiertegen verzette en dat de strijd weêr plaats had. Nu, ter gelegenheid der kiezing van 11 De cember jl. kwam den voorstel weêr ter sprake en men besloot le onderhandelen. De onder handelingen grepen plaats en onze tegenstre vers verklaarden onze voorstellen aannemelijk, doch wenscluen vooreerst hunne vrienden var! Ninove. Geerardsbergen en Sottegem te raad plegen. De antwoord was eindelijk dat men zou toestemmen op voorwaarde dat wij het zelfde hebt gij en uwe vrienden, sedert jaren en jaren, de katholieken stelselmatiglijk uit onze Handelsrechtbank verwijderd gehouden En ge durft ons beschuldigen de politiek in de handelsrechterlijke kiezingen te hebben gemengd Hatelijke pogingen Verbrandden die woor den uwe lippen niet gij de haalvolstc, de haatdragendste liberale sektaris die in tien uren in de ronde kan ontmoet worden En nu ten slotte de onderhandelingen zijn onderbroken en volgens ons moeten zij voor goed onderbroken blijven. Geene verdrag ge sloten met liberale grieken, die heden het eene morgen het andere eischen. Men heeft onze loyale vsorstellen verstooten en 't ware zich vernederen moesten wij ze opnieuw aan bieden. De tijd der toegevingen moet een ein de nemen. Men kan ons wel overwinnen maar ontmoedigen nooit Voorwaarts dus en opnieuw aan 't werk, en weldra zal men on dervinden wie een les krijgen zal Bij koninklijke besluiten van 16 December, wor den in dc volgende steden en gemeenten van ons arrondissement benoemd. Aalst. Burgemeester, M. Van Wambeke Sche penen, MM. Monfils F. en Verbrugghen C. Appcltcrrc-Eychem. Burg. M. Steppe, J. Schep. MM Haelterman, J F en Schollaert, B Aspelaere. Burg. Berlengée, J. F. Schep. MM. Prieels, C L'. en De Clippel. F. V. St-Goorix Audenhove Burg. M. Verstraelen, R. Schep. M. Iloerens, C. Sl-Maria-Audenhove. Burg M. Van der Linden, P. A. Schep. M. Foubert, M. Aygem. Burg. M. Van Cauter, P. F. Schep. MM. Van Bever, G. en Do Ryck, G. Baevegem. Burg. M De Groote, Uenri. Schep. M. De Coomen, C.-L. Bumbrugge. Burg. M. De Feyler, R. Schep. M. Van Boxslael, J.-B. Borsbeke. Burg. M. De Vuyst, T. Schep. MM. De Vuyst, J. en Moreels, P. Burst. Burg. M. Dooreman, C. Denderleeuw Burg M Sonck, H. Schep. M. Asscherickx, F Stoomtrams. De kwestie van de geldelijke tusschenkomst der provincie Oost-Vlaanderen in heileggen van landelijke stoomtrams, is besproken ge worden in de buitengewone zitting van den Provincialen Raad, op 12 dezer. Ziehier wat er beslist is, op voorstel van den heer Begerem I® In grondstelsel, wordt de geldelijke me- I dehulp der provincie toegezegd. 2° Eene commissie van negen leden wordt benoemd, om dit zoo belangrijk werk der stoomtrams nader te onderzoeken en een ver slag op te maken. Deze commissie bestaat uit de volgende heeren. Tydgadt, 't Kint de Roodenbeke, V. Braeckman, De Cooman. De Graeve, Eug. de Kerchove, Abel de Kerckhove, De Vos en Au* Wauters. B' 5° De commissie zal haar onderzoek met spoed moeten voortzetten. 4* Zij zal de bijeenroeping van den Provin cialen Raad in buitengewone zitting bewerken, om van haar verslag kennis ie geven. Men ziet hel, de zaak wordt onderzocht, doch zal bespoedigd wordei:. In bestuurlijke kringen weet men dikwijls de menschen te paaien met de woorden de zaak is in onder soek, het onderzoek is nog niet geëindigd. In onze provincie Oost-Vlaanderen zal hel nu event wel alzoo niet gaan men zal onderzoe ken, niet te voete, maar wel per stoom er is immers kwestie van stoomtrams. Men gaat niet wachten, om de zaak te bespreken, lot den gewonen zittijd der provincieraden,' die plaats heeft in de maand Juli van 't toekomen de jaar men zal maken dat de provinciale raad vroeger bijeenkomt om daarover te han delen. 32' 34' Denderwindeke. Burg. M Van Cauvvelaert, G- Elene. Burg. M. Brantegem, C.-L. Erembodegem Burg. M. Verleysen, B. Schep. M. Nelis, L. Erondegem. Burg. M. Van den Eeckhout. Erpe. Burg. M. De Vos G Schep. M. De Boeck Erwelegem. Burg. M. Uytlersprot, H.; Schep. M. De Bisschop, St Lievens Essclte. Burg. M. Mertens, J -B Schep. M. De Savoye, 0. Godveerdegem. M. Van Sleenberghe, P. Goefferdingen Burg. M. Van der Linden, A.; Schep M Van Wijnendaole, P. Geerardsbergen Burg. M. Van Coppenholle. J.: Schep M De L'Arbre, C Grimmingen. Burg M. Germanes, T.; Schep. Nechelpul, C. Grootenberge. Burg M De Cock, D Schep. MM. De Poorter, A. eu Schollaert, R. Gijtegem. Burg. M Mertens, P. Haeltert Burg. M. De Sadeleer, E. Heldergem -- Burg M. Dc Smet, C. Hcrzele. Burg. M. Matthys, A Hillegem. Burg. M. Van Temsche, V, Ho/stade. Burg. M Matlbys, Don. Iddergem Burg. M. Eeman, A. Idegem. Burg. M. De Smet, B. Impe Burg M. Schockaert, L.; Schep MM De Ras. B enlmpens.JJ. Ilerkxken. Burg. M. Meganck. L.; Schep, M. Wellekens, E Lede. Burg, M. Coppens, A.; Schep. M. Blan- quaert, A. Letlerhautem. Burg M. Schoup, L. Leeuwergem. Burg M. Van den Hecke de Lem- beke, L.; Schep. MM. Dé Saiaele, J.-B. en Dc PorreC. Lie/feringe. - Burg. M. Kestens, P Meerbeke. Burg. M. Goelens, F Schep. Earlier, T en Van Vreckem, C Meire Burg. M. Coppens, P.-F. Melden. Burg. M. De Vis, P.-.; Schep. M Goos sens, C. Moerbeke. Burg M. De Jonge, B. Moorsel. Burg. M. Reyntens, E.; Schepenen MM. Moens, G. en De Vis, L. i\ederboulareBurg. M. Buysseric, L. Nederhasselt. Burg M Steppe, C. Neyyheni. Burg. M. De Buyst, V Schep. MM. De Boeck, A en De Vleminck, J. NieuwenhoveBurg. Roosens, C. Schep. M Neuckermans, A. Natiouale Militie. Lichting voor 1885. De loting voor de nationale militie zal, in het arronddissement Aelst, plaatsgrijpen op de volgende dagen, uren en plaatsen, te weten 36® Canton, ten GemeentehuizevanMeerbeke, Maandag 2 februari, om 10 ure 's morgens. ten Stadhuize van Aalst, Dijnsda^ 3 Februari, om 9 ure's morgens, ten Gemeentehuize van Sottegem Woensdag 4 Februari, om 9 1/2 ure 's morgens, ten Gemeentehuize van Herzele, Woensdag 4 Februari, om 2 1/2 ure 's namiddags ten Gemeenlehuize van Lede.Don- derdag, 5 februari om 10 ure 's morgens. ten Gemeentehuize van Moorsel, Vrijdag 6 februari, om 9 ure 's morgens. ten Gemeentehuize van Idegem, Zaterdag, 7 lebruari om 9 ure 's morgens. ten Stadhuize van Geerardsber gen Zaterdag 7 februari om 1 1/2 ure 's namiddags, ten Stadhuize van Ninove, Maan dag 9 februari om 9 1/2 ure 's morgens. ter herberg De Drij Koningen te Oordegem, Dijnsdag 13 febru ari om 10 ure 's morgens, ten Gemeentehuize van Steenhuy- ze-Wynliuyze, Woensdag 11 fe bruari om 10 ure 's morgens. 39° ten Gemeentehuize van Haeltert, Donderdag, 12 lebruari om 10 ure 's morgens. LETTERNIEUWS. Geïllustreerde Belgische Al- manak voor 1885. De Belgische Boekkundige Maatschappij heeft niets verwaarloosd om den almanak van dit jaar van zijne voorgangers weerdig te maken. De druk is keurig, de platen zijn wel verzorgd, de leks afgewisseld en boei end. De Geïllustreerde Almanak wil, gelijk alle almanakken, zijne lezers vermaken. Maar daar mede niet tevreden, wil hij ook leerzaam zijn, hun de gebeurtenissen doen kennen die hun als katholieken en als Belgen belang kunnen inboezemen, de uitstekendste mannen die de H. Kerk en het vaderland verdedigen, de wer ken van de katholieke zelfopoffering. Men vindt er lieve verhalen, die bekroond zijn in den prijskamp welken de Maatschappij jaarlijks uit schrijft, en daarenboven artikels over Mgr Goossens, MgrBélin, generaal vrijheer Jolly den heer Thonissen, het Paleis van Justicie' den brand van het paleis der Natie, de jubel feesten van den zaligen Karei-den-Goede, het aanstaande jubelfeest der belgische spoorwe gen, enz. De almanak verdiend overal gekend en gelezen te worden. Te bekomen ten bureele van den Dender- bode, Lange Zoutstraat, N° 10. Te rekenen van 1 januari 1885, zullen er persoonlijke kaarten, toegang in de statiën verleenende, afgeleverd worden. Deze kaarten zullen enkel geldig zijn voorde statie, waar ze gegeven werden. In eenige belangrijke statiën, door den mini ster van ijzeren wegen aan te duiden,zullen de dragers van die kaarten zich moeten voorzien van een tegenmerk, dat hun bij den ingang der statie kosteloos zal verleend worden en dat zij bij het uitgaan, weêr zullen moeten afgeven. (Monileur). De heeren Demeut' en Le Hardy, twee afgestemde volksvertegenwoordigers, hebben hun ontslag gegeven van lid derMaatschappij van Landelijke Stoomtramszij zijn reeds vervangen door M. De Sadeleer, volksverte genwoordiger van Aalst, en door M. Sabatier, volksvertegenwoordiger van Charleroi. De Patriote haait eene schoonc antwoord aan van den gewezen minister M. Malou. Er was diner aan 't Hof, en de koningin was geheel vriendelijk aan 't klappen met den ge wezen eersten minister. Dat gaat nu verdrietig zijn voor u, Mijnheer Malou, alzoo in bezigheden en moeilijkheden gezeten hebben tot over den hals, en nu al met eens daarvan af zijn. Wel Madame, er is nog middel van bet vaderland en Uwe Majesteit dienstig te zijn Hoe zoo dat, M. Malou Ik zal mij gendarm in burgerskleêren maken De koningin ging aan 't lachen, ik beloo^ hel u Nu, 't is geweten dat M. Malou kan kluchten slaan, De koning en de koningin hebben maan dag in de werkhuizen van M. Fraikin een be zoek afgelegd. Men weet dat die kunstenaar net nieuwe standbeeld van Leopold I hééft vol tooid. Hel is geschikt voor de zaal der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het standbeeld moet datgene vervangen van M. Geefs, welk bij den brand der Kamer bijna gansch vernield werd. De graaf en de gravin van Vlaanderen hadden verledene week reeds een bezoek aan den kunstenaar gebracht. Verledene week stierf in het kwartier der Vlaanderenstraat te Brussel, Barbara D... schepoort te Gent in opschudding gebracht Zekere E. M. Poppe, oud 27 jaar, wonende Ambeeldstraat 48, bleekersgast, leefde sedert zeven weken afgescheiden van zijne vrouw, die eene kamer bewoonde in de Leislraat Woensdag avond, (en 8 ure, kwam zij 'terug van tiaar werk toen Poppe, nabij de deur hare? woning een revolverschot op haar loste De ongelukkige vrouw vluchtte in de keuken van het huis doch de moordenaarachtervolgde haar 1 ,v "og twee revolverschoten op ziin gronde Stortte?1' b3"a"> bloed- police, dadelijk verwittigd, was onmiddeliik te™ittaigene"''ellletparkel e° de welsd°>"°<'s Het Slachtoffer Carolina Sidders, erg gewond °"der d? ««Mer borst, is naar het gasthuis gebracht. Zij lijdt verschrikkelijk. K:erd de polioie op zoek gezon den .,n het duurde met lang of de moordenaar werd aangehouden m eene kantien op de Zuid- kaai, door den policie brigadier Langui en den agent Cassiers. Hij was drager van eenen re? geladen"161 "Jf '00pen' waarva" n°K twee "tiandag had Poppe het inzicht zijne vrouw te vermoorden, le kennen gegeven, hein i6 Slr!"it' nabij bel """tee1 der moord, heeft men ook een scheermes gevonden, dat moordenaar?1"8 1 106 b6h00re" aan den l°.en.PoPPe terugkeerde van het leger, bracht hij zijne vei loofde thans zijne VIOUVe:?messleek toe en wertI deswegens veroordeeld. tEen Heweenensweerdig ongeluk is te Adeghem op den wijk Raverschoot, op het neerhof van t kasteel, bewoond door Jan Bert en vrouw, met hunne negen kinderen. Van die negen zijn er zes hoogst ongelukkig; het oudste en doofstom.18 6ebrekel'^ en viifa"dere zijn Mnandtig binst dat vrouw Bert in haren JinHlflft -s -en der J°nKste doofstomme kinderen, dat in zijn zetelke hij den heerd zat. tot overmaat van ramp in het vuur gevallen niemand was in huis dan de andere ongeluk kige schepselkes, die niet bij machte waren hulp te bieden. Op bet gerucht kwam de moe der toegesneld en redde het klein slachtoffer, dat reeds zware brandwonden in het aange zicht bekomen had. Verschrikkelijke misdaad. Het parket van Charleroi heeft zich naar Garnières bege- ven om er onderzoek te doen over eene ver schrikkelijke zaak, welke zoo 't schijnt, in een ^.midden van 'iel ve'd Stegen voorge- Eene dochter wordt beschuldigd haren vader vergiftigd te hebben. Zaterdag stierf een grijsaard van 70 jaar, Emmanuel Dujacquier, en aanstonds betichtte het volk zijne dochter Marie Angelique, dat zij haren vader vergeven had. Het parket vond het lijk van den ouderling I dfifl znlftpr li'/rrpil V i i n zs 5 eene jonge dochter van nauwelijks 20 jaren °P de" zolder liggen. Zijne twee handen waren oud. Zij bezweek op min dan vijf dagen aan ateevreten. Hebben de ratten zulks gedaan de iiseliikste niinen. Bii het kuisehen barer I 't Kan ziin; doch het is nnk mno-plUL' Hof Ho Davidsfonds. Afdeeling Ninove. Op Zondag 28 December aanstaande, in het lokaal De Keizer te Ninove, om 5 1/2 ure 's avonds, zal er eene voordracht gehouden worden door den heer August D'Hooghe, handelaar te Sint-Nikolaas. ONDERWERP De sociale kwestie. Deze voordracht zal door mqziek-en zang stukken opgeluisterd worden. de ijselijkste pijnen. Bij het kuischen barer tanden met eene speld, kwetste zij zich lichte lijk aan de lip. Uil die kleine kwetsuur ont stond de kanker, die zich over gansch het hoofd verspreidde en dc jouge dochter len grave sleepte. De gemeenteraad van Brussel heeft maan dag beslist het voorbeeld van Gent en andere liberale gemeenten, in schoolzaken, niet te volgen. De brusselsche scholen zullen geen bepaalden godsdienst aan hel hoofd van haar program schrijven en geene geestelijke over heid zal toelating krijgen er liet godsdienstig onderwijs te geven. Indien de Staat ten ge volge van dat besluit de subsidiën afschaft, dan zal Brussel dat dank aan zijn liberaal bestuur reeds zoodanig in de krot zit een nieuw verlies doen van 200,000 Iranks. Groote jachten, waaraan de graaf van Vlaanderen deelnam, hebben zaterdag en zon dag in liet park van het kasteel van Berlière p/aats gehad. Vier-en-lwintig schutters namen deel aan die jacht. H28 stukken wild werden geschoten 750 faisanten. 275 hazen, 100 ko nijnen, en 3 reebokken. De graal van Vlaande ren, die alleen des zaterdags aan de jachtpartij deelnam, heeft 80 stuks neérgeveld. In het laatste seizoen hebben de belgische sportmens de volgende sommen gewonnen Graaf de Ribeaucourt en burggraaf de Bui- serel, 121,000 franks; baron Oscar Van Loo, 55,000 fr.; J. Verstraete, 45,300 fr.; C. Housse, 30,900 fr kapitein Williams, 28,700 fr.; Ch. Liénart, 35,000 fr.; baron Ed, Grenier, 24,150 fr.; J. Copée, 20,885 fr.; baron J. Osy, 18,295 fr.; L. Harry eu baron della Faille, 17,200 fr.; G. de Lich- tervelde, 17,130 fr.; H. Crombez, 15,250 fr. Wal zij verteerd en verloren hebben, dat wordt er niet bij gemeld? In 1884 waren er in Belgie 86 koersdagen, of 21 meer dan verleden jaar. Voor die 86 dagen, beliepen de prijzen tot 571,750 franks, bierbij niet begrepen de inleggelden. De maatschappijen welke de grootste som men hebben gegeven zijn Brussel, 95,000 fr.; Oostende, 41,500 fr Forest, 56,800 fr,; Gent, 24,500 fr.; Spa, 22,800 Ir.; Ste-Agathe-Ber- chem, 20,900 fr. De drafloopen zijn bij de bovenstaande op gave niet meêgerekend. Er waren er veel, voornamelijk in de vlaamsche provinciën. Diefstal. Er is proces-verbaal opge maakt tegen een jong heerke, een hevig geuske dat beschuldigd wordt in een der voornaamste koffiehuizen van Antwerpen de zakken der over jassen in de kleerkamer, le hebben leeg ge maakt. Al wat in die zakken te vinden was, werd ingereven. Nu komen er een aantal ande re klachten voor den dag, doch of zij op den betichte toepasselijk zijn, is nog niet bewezen. - Diefstal te Ukkel. Wij vernemen dat het voorloopig onderzoek over die zaak geëindigd is. Het is waarschijnlijk dat de dochter Delhaye oude dienstmeid van juffer Sophie, de genaam de Chantraine, die bekentenissen heeft afge legd, en de twee kerels, die overlest in de zuiderstatie werden aangehouden, in de aan staande zitting, voor het assisenhof zullen verschijnen. De vader van de dienstmeid Dalhaye, bij hel vernemen der bekentenissen, door Chantraine gedaan, heeft zich over eenige weken, in de gevangenis der Kleine Karmelieten ophangen. Moordaanslag te Gent. Eeene moordpo ging heeft woensdag avond de wijk der Brug- Kan zijn; doch het is ook mogelijk dat de ongelukkige het zelf deed en dat hij van honger gestorven is. De geburen verklaren dat de grijsaard op dien zolder opgesloten zal en dat zij hem schier onophoudelijk van honger hoorden kla gen. Het is dus te denken dal hij veeleer aan gebrek en slechte behandeling, dan aan ver giftiging bezweken is. t Is hetgeen de rechtbank weldra zal op klaren. v Te Rousselare hebben de geuzen over vijl jaar, met alle geweld en met eene geheele gewapende macht, de nonnen uit hunne school verdreven. Nu heeft het katholiek gemeente bestuur dier school besloten ze terug te stellen in hunnen eigendom. —Te Eecloo was dezer avonden eene vrouw bij den qinquet, die met eenen ring aan den muur hing, bezig met werken. De qinquet viel op den vloer en ontplofte. De brandende petrol spatte op de vrouw deze trok hare kleêren bijeen en gelukte alzoo het vuur uit te dooven, terwijl zij naar haren man om hulpe riep. In- tusschen vloeide de laaiende olie over den vloer en dreigde stoelen en andere meubels in brand te steken, De man kwam toegesneld, liep rap in den kelder om zand, wierp het in aller haast op den brandenden petrol en ge lukte er alzoo in de vlammen te verdooven. Bij den brand in de papierfabriek van M. Godin, te Chinet, was de schade zeer aan zienlijk; zij beloopt meer dan 200,000 franks. De magazijnen der fabriek hielden ruim 1100,000 kilos ontvlambare stoffen in. De oorzaak van den brand bleef lot nu toe onbe kend. De policie vari Ju met had dezer dagen op het stadhuis uvee meisjes opgesloten, beticht van diefstal en, in een vertrek daarnevens, een krankzinnige. Deze wist 's nachts met de plan ken van zijn bed eene opening in de zoldering te maken. De meisjes schreeuwden van angst en schrik en riepen om hulp. De kranzinnige dreigde hen te verwurgen. Hij vluchtte echter langs hof en velden weg. De politie en de bloedverwanten van dien ongelukkige doen tot hiertoe overal vruchtelooze opzoekingen. FRANKRIJK* De opsteller van den Voltaire, eene godde- looze gazette uit Parijs, vertelt dat hij het ge- vang is gaan afzien van Poissy. Hij heeft een gesprek gehad met den bestuur der van dit gevang, en deelt het aan zijne lezers nieé. Het levert bijzonderheden die de voor- staanders van ondernijs zonder godsdienst zou den moeten beschaamd en bevreesd maken. Wal aoet gij, werd er den bestuurder ge vraagd, met de mannen die bier binnen ge bracht worden en die geen ambacht kunnen Daar weten wij ook weg meê, was hot ant woord wij onderzoeken waartoe dezen die ge leerdheid hebben bekwaam zijn. Zijn zij ge- voegzaam en verstandig, wij doen ze aanteeke- niugen doen in de werkplaatsen wij doen ze boekhouden en ander schrijfwerk verrichten, en zelfs school houden. Er is hier eene school bestuurd door eenen onderwijzer, en deze wordt veel geholpen door gediplomeerden van allen graad, waarvan er ongelukkiglijk maar al te veel den weg naar hier inlsaan. Dal de aanhangers van bet onzijdig onderwijs niet handelden uit baal legen den godsdienst en niet ziende blind waren, al zulke getuigenis sen zouden hun moeten de oogen openen.

De Denderbode | 1884 | | pagina 2