Paulus Pilate. Gemeenteraad. den worden die, in dit geval, den gemeente raad van ilecht beheer der financiën zullen beschuldigen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Hinderlaag vafi 7 September. Voor de 6' van het beroepshof van Brussel zijn, in zitting van 29 December 1884, verscheidene personen verschenen, die reeds eene veroordeling voor de wanorders ondergaan hadden. Allen kregen eene vermeerdering van straf uitgenomen eenige katholieke manifestanten ett indepen denten die vrijgesproken werden. STERFGEVAL. Lijkplechtigheid van prinses de Caraman. Maandag heeft te Brussel, in de St-Gudula- kerk, de lijkplechtigheid plaats gehad van prinses de Caraman-Chimay. Reeds ten 10 ure stroomden de uitgenoodig- den in groot getal naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar de salohs langs de straat met rouwkrep waren behangen. Van de zoldering daalden rouwdraperijen at, belegd met zilveren tranen. De doodkist stond in de trapzaal zij was overdekt met een baarkleed in zwart fluweel, met zilver geborduurd. Aan de vier hoeken prijkte de prinselijke kroon der familie. Rondom de kist baden acht kloosterlingen. De familie der overledene ontving de bezoe kers in de derde zaal beneden. Neven haar stond Mgr Belin, bisschop van Namen, verge zeld van zijne groot-vikari6sen. De geestelijkheid van St-Gudula is proces- siegewijs naar het lijkhuis getrokken. De kist werd in eenen lijkwagen geplaatst, bespannen met vier peerden in zwarte dek- kleêren. De rouw was gelijd door den ouden prins de Chimay, door prins de Caraman, zijne twee zoons en de familie de Montesquiou. Prins de Caraman was gebroken door de smarthij werd door zijne beide zonen on dersteund. Werkrechtenraad. Bij ko ninklijk besluit van 31 December 1884 zijn de heeren Polydoor Minnaert en Edward Van den Bosscherespectievelijk Voorzitter en Onder voorzitter van den Werkrechtersraad van rechtsgebied Aalst benoemd. Wachtgelden. Een koninklijk besluit van 31 December 1884, opent in het ministerie van onderwijs een krediet van 300,000 fr. ten voordeele der onderwijzer», die in beschik baarheid worden gesteld. Bij koninklijk besluit zijn de gemeenten Dadizeele (West-Vlaanderen) en Eynthout (Antwerpen) gemachtigd eene bijzondere school met dispensatie (de gemeentescholen in die gemeenten werden slechts door vijf leerlingen bijgewoond) aan te nemen. Deze twee gemeenten zijn de eersten, die de ko ninklijke dispensatie ontvangen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Zeer eerw. Heer De Vos. Pastoor van S. Jakobs te Gent, heeft, na ruim 43jareD priesterlijken dienst, om aankomende ziekelijkheid zijn ontslag gevraagd en eervol bekomen. Zijn Pastoors benoemd te Bacigem de E H Sergeant, pastoor te Hundelgem, te Sint-Blasius-Boekel, de E H De Turck ondcrp, op Sint Martens te Aalstte Hundelgem, de E. II Veghe onderp. te Petegem bij Oudenaarde. Onderpastoors te Gent op S. Anna de E. H Rog geman surv. te Geeraadsbergen op 0. L V. te Sint- Nikolaas ,de E. H. Roossens, surv. te Gysegem te Berlare.de E. H. Daemers onderp te Oost-Eekloo, die vervangen word door den E. H. De Baels oudonderp. te Stekene. Surveillanten in het college van Geeraardsbergen de E. H. De Neve in Sint Alolsiusgesticht te Gyse gem de E II. Van Langenhove, beide priesters der laatste wijding. De lijkkist was letterlijk gedoken onder de bloemen, de kronen en de palmen. Men merkte vooral op de twee kronen ge zonden door de damen en de armen der stad Chimay. Al de ministers, met de rechterzij van Kamer en Senaat, in volledig, getal, alsook alle am bassadeurs en verscheidene gouverneurs der provinciën woonden de plechtigheid bij. MM. Bara en Pirmez waren de eenige leden der linkerzijde die op den lijkdienst tegen woordig waren. Het huis des konings was vertegenwoordigd door generaal Goflinet, aide-de camp, en door major baron de Wijckersloot, ordonnancie- officier. Het huis van den graaf van Vlaanderen was vertegenwoordigd door den luitenant-kolonel du Roy de Blicquy, aide-de-camp, en door ka pitein graaf d'Oultremont, ordonnancie-offi- cier. De zeer eerw. heer deken van Chirnay, veel andere voorname geestelijken en kloosterlin gen waren in den lijkdienst. De koor en de middenbeuk van St-Gudula- kerk was gansch in rouw behangen het licht was veelvuldig en schitterend. Op de waskeersen en op de baar prijkten de wapens van prins de Caraman-Chimay en van de familie van Montesquiou. De offerande duurde gedurende geheel de mis, die ten 12 1/4 ure eindigde. 't Is de zeer eerw. heer deken Nuyts, die met de parochiale geestelijkheid van St-Gudula den plechtigen dienst celebreerde. Het lijk is ten 1 ure 20 minuten naar Parijs verzonden, om vervolgens naar den familie kelder der Montesquiou's te worden gevoerd, gelegen in het kasteel van Courtalvaux (depar tement der Sarthe.) sions en bronzen68, Noorder-Bolwerk Brussel; Marktstraat, 17. De heer J. B. Vervoort, tot het ambt van Kommissaris van policie onzer Stad benoemd, heeft Woensdag lest, den vereischten eed afgelegd voor het Kollegie van Burgemeester en Schepenenen trad onmiddelijkin bediening. Wij hopen dat de heer Vervoort, door de ieverige, rechtveerdige en onpartijdige uit oefening van zijn ambt, weldra den vriend van den braven burger enden schrik van dief en schelm zal wezen. Wij zullen ons veroorloven de aandacht van den heer Kommissaris in te roepen op de bedelarij die hier heden eene ware plaag is geworden. Van den eenen kant treft men hier ouders aan welke hunne kinders van kindsbeen af, uit bedelen zenden en die de voorbijgan gers en vooral de vreemdelingen welke van Statie komen, gedurig lastig vallen, terwijl van den anderen kant onze stad, op zekere dagen, als bestormd wordt door tal van bede laars uit naburige gemeenten.... Wij weten hetH is eene onmogelijke zaak de bedelarij gansch alteschaffen. en wij zou den er zelfs tegen opkomen, moest men onze arme en soms gebrekkelijke medeburgers be letten des maandags hunne gewoonlijke ronde te doen.... Wij vragen enkel dat demisbrui ken welke wij hooger aanklagen zouden uit geroeid worden. Maandag aanstaande 55 «Ja nuari, om ii ure namiddag, zal onze Stedelijke Raad, een openbare zit ting houden, ter groote Feestzaal van 't Stad huis. DAGORDE Eedaflegging en in ambtstelling der laatst gekozene Raadsleden 2° Behandiging aan den Eerw. Broe der Marianus, Provinciaal der EE. BB. van de Christelijke Scholen in Belgie, in de wereld Antonius Arens, van 't Ridderkruis der orde van Christus, welk hem door Z. M. den keizer van Brazilië, gegund wierd, ten gevolge dei-Tentoonstelling van Rio-de-Janiero in 1883. Onze Koninklijke Harmonie zal deze plechtige zitting opluisteren door de uitvoering van verschillige muziekstukken. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 27 December 1884, wordt M.J.-B. Vervoort, tot policie-kommis- saris onzer stad benoemd. ALLERHANDE NIEUWS. D© Aalstersche Klapper, Almanak voor 't jaar O. H. J. C. 1883, zal in den loop der week aan alle onze geëerde gea- bonneerden toegezonden worden. Land van Riem. Morgen zondag 41 «Januari. Buitenge wone en iUlerluisterrijk ver tooning. Voor verdere inlichtingen, zie ons 3e bladzij de. Buiten de aangekondigde stukken zullen nog verscheidene muziekstukken voor sympho- nie uitgevoerd worden. ïlaeltert. Gelijk wij het hebben aangekondigd zal de plechtige inhaling van den heer Emiel De Sadeleer, Bur gemeester van Haeltert, op Dijnsdag 6 Januari, HH Drij Koningendag, met den meesten luister geschieden. De feestelijkheden zullen aanvangen des voormiddags met eene milde uitdeeling van brood aan de armen der gemeente. Om 12 ure 's middags vertrek van den his- torischen stoet welke den achtbaren en jeugdi gen Burgemeester naar Aalst zal geleiden. Om 1 1/2 ure Eedaflegging bij den heer kom missaris van arrondissement. Om 2 ure vertrek van den stoet, langs de Nieuwstraat, Groote Merkt, Lange en Korte Zoutstraten. Aankomst te Haeltert, om 3 1/2 ure en on- middelijke ontvangst der geestelijke en bur gerlijke Overheden. Een extra schoon vuurwerk zal om 6 1/2 ure in de Warande der heeren De Sadeleer, afge schoten worden door Philomain Meert en Francies De Ryck, vuurwerkkundigen te Hael tert. De Warande zal ook luisterrijk verlicht zijn. Het vuurwerk zal geëindigd zijn vóór 't ver trek van den laalsten trein naar Brussel en in correspondentie naar Aalst. Een prachtig A vondmaal zal door den heer Burgemeester aan de geestelijke en wereld lijke Overheden aangeboden worden. Wij wenschen onze vrienden van Haeltert geluk met hunnen jeugdigen Burgemeester en hopen dat zij hem voor 't algemeen welzijn, menigvuldige jaren aan 't hoofd hunner ge meente mogen blijven bewaren. Hoistade. Naar wij vernemen bereiden de gemeentenaren van Hofstade zich met eenen ongemeenen iever, om hunnen Burgemeester, den heer Donatus Matthys, zoo waardiglijk mogelijk in te halen. Een prach tige stoet waarover men ten gunstige spreekt, zal ingericht worden. Deze inhaling is ook vastgesteld op Dijnsdag 6 Januari, HH. Drij Koningendag, doch het is ons onbekend of zij des voormiddags of des namiddags zal geschie den. In alle geval gebeurt de inhaling des na middags gelijk deze van Haeltert, dan hopen wij dat men zich zal verstaan ten einde alle verwardheid en soms ongelukken te vermij den. Dijnsdag 30 December werd alhier het huwelijk ingezegend van den heer Herman De Baets, zoon van den heer Pieter De Baets, in leven, volksvertegenwoordiger van Gent, met juffer Pharailde Borreman, dochter van den heer Borreman-Van Melckebeke. De eerw. pater-Jesuiet Depelchin, die nu bier te Aalst verblijft, na de zoo lastige missie van Zuid-Afrika, op de boorden der Zambeze bestuurd te hebben, heeft het beste nieuws ontvangen over die missie. Aan het hoofd ervan staat tegenwoordig de eerw. pater Wels, uit Engeland. Hij heeft ver schillige hofsteden ingericht voor het kweeken der struisvogels. Met de winsten hiervan, is het bestaan der missie,, gesticht door den moedigen belgischen jesuiet, verzekerd en er zal aan hare uitbreiding kunnen gewrocht worden. Overigens lol welke partij van het liberalis- mus zou men zich wenden Deze partij be schuldigt gene van deugnieterij en verraad. Op de begrooting der stad Brussel staat er eene som van 12,000 franks ingeschreven om de uitstapjes der schoolkinderen te be kostigen. Dat is gemakkelijk reizen op de beurs van 'talgemeen. Wij katholieken, als wij onze kinderen een speelreisje laten doen, betalen uit onzen zak. De brusselsche geuzen en geuzekens zijn dat anders gewoon, 't Is zeker daarom dat ze naar de katholieken rie pen, op 7 September Mannen van drie franks en den kost Generaal Ponlus, minister van oorlog, heeft eenen omzendbrief uitgegeven waardoor het aan de officiers van het leger verboden wordt deel van politieke vereenigingen te maken. De minister van buitenlandsche zaken heeft een verlof genomen ten gevolge der smertelijke gebeurtenis welke zijne familie in rouw dompelt. M. Beernaert zal intusschentijd met het bestuur van het ministerie van prins de Caraman gelasten. De liberale gemeenteraad van Schaar beek heeft de opcentiemen van 53 op 100 gebracht. De geuzerij is toch overal derzelfde. Zij heeft maar ééne kenspreuk geld, geld De liberale pers kondigt aan dat M. Dumont, representant van Nijvel, den 13 een ontwerp van wet zal neérleggen, eene belas ting vragende op het vreemd graan. Dat voorstel hebben de representanten van die streek beloofd te zullen doen. Goed maar de meerderheid en het minis terie hebben beloofd die belasting niet te zul len toestaan. Amen. Men schrijft uit Scheut Zes missionarissen der Belgische missie in Mongolië, geslicht te Scheut (Brussel,) be geleid door Mgr. De vos, apostoliekei? vikaris der Ortous, die sinds eenige maanden voor de noodwendigheden zijner missie in Europa was wedergekeerd, gaan in het begin van februari aanstaande te Marseille inschepen, om het geloof in Mongolië te prediken. Twee dezer moedige zendelingen zijn van het bisdom van Gent, de eerw. heeren M. A. De Moerlooze van Gentbrugge en M. P. Die- rickx van Temsche. Verscheidene vlaamsche priesters hebben zich reeds aan die belang rijke, alhoewel slechts beginnende missie toegewijd, en benevens de ouderen die reeds met zooveel vrucht in China werken, zijn er in het seminarie te Scheut nog uit het bisdom van Gent 12 seminaristen (waaronder 5 pries ters) die ten uiterste den dag betrachten, op welken zij zich bij hunne broeders in Mongo- liën mogen voegen, om hunnen arbeid te deelen. M. Pecher. de antwerpsche man dien iedereen kent, trekt er van door, verre weg. De man gaat voor geruimen lijd naar het buitenland, naar zijue oude verblijfplaats Rio, zoo 't schijnt. 't Is curieus hoe de liberale bladen gedurig van dat vertrek van M. Pecher spreken Ze kunnen er niet van zwijgen 't is alle dagen Welhaast laat M. Pecher zijne affai- rens over. Maar toch, alles wel ingezien.dat is nog niet te verwonderen. Immers M, Pecher is voor de liberale partij eene ongelukskraai, un homme funeste geweest. Als M. Pecher zich met de politiek bemoeide en dat was bijna altijd, - ehwel, de zake was verbrand. De katholieken integendeel, verlangen vol strekt het vertrek van M. Pecher niet. Hij is hun grootste tegenstrever. Maar wat geeft dat't Is reeds 25 jaar dat zij den man kloppen. Nu, ziet ge, 't is te Antwerpen veel geklap en geschrijf over de afreis van den liberalen hoofdmau Pecher. Als wij deze bijzonderheden reeds geschre ven hadden, meldde eene nadere tijding uit Antwerpen, dat M. Pecher waarlijk.... aangaat. Hij heeft in de Liberale Associatie afscheid genomen en het presidentschap neérgelegd. Vele schoone dingen worden te zijner eere gezegd, waarom niet, vermits men er nu toch van af is Ook M. De Waal, aan 't hoofd van den ge meenteraad, isnaar deLeopoldstraatgetrokken ten huize van Pecher, om van dezen afscheid te nemen. Diefstal. Vrijdag morgend, schrijft 't Handelsblad van Antwerpen, had er aan de Nationale Bank eene groote opschudding plaats. De klerk van M. Ch. Bossu, de genaam de M. Celen, had op de Bank 13,000 fr. ont vangen en moest daarvan eene zekere som betalen. Met de som ging hij naar het betaal- loket, en gaf een biljet van 1000 fr. om dit tegen verschillende specie in te wisselen, ten einde de betaling te doen. Middelerwijl stak hij de overige biljetten van 1000 fr. in den zak van den overjas. Schier on middellijk daarna voelde hij in den zak en be merkt dal de 12 biljetten van 1000 fr. verdwe nen waren. De klerk liet eenen schreeuw van schrik en ontroering. In een oogwenk was de deur der Bank gesloten en kwam de policie een onderzoek doen. Zei-rampen. Het bureel Veritas kondigt de volgende statistiek af der zeerampen te zijner keunis gekomen gedurende de maand november, betreffende alle vlag. Er vergingen 96 zeilschepen, te weten 12 duitsche, 7 ame- rikaansche, 40 engelsche, 1 chiliaansch, 2 deensche,J> fransche, 1 haitiaansch, 1 neder- landsch, 5 italiaansche, 13 noorweegsche, 1 portugecsch, 4 russische, 4 zweedsche. In dit getal zijn begrepen 2 vaartuigen, die men, bij gebrek aan tijdingen, veronderstelt te zijn verloren gegaan. Er vergingen 17 stoomboo- ten, namelijk 1 duitsche, 1 amerikaansche, 12 engelsche, 1 spaansche, 2 italiaansche. In dit getal is begrepen 1 stoomboot, die men denkt te zijn verloren gegaan, bij gebrek aan tijdingen. Geheimzinnige Zaak. Het parket van Doornik onderzoekt eene zeer geheimzinnige zaak Over drie jaren bracht een schrikkelijk on geval de gemeente Anserceul in opschudding. Een wildstrooper had zijn geladen geweer, zoo zegde men, op tafel gelegd. Eensklaps ging een schot af en zijne vrouw werd doodelijk getroffen. Het slachtoffer werd begraven en over dat ongeval werd niet verder gesproken. Drie jaren zijn sedert vervlogen. De oudste dochter der overledene beschuldigt nu haar vader dat hij, in eenen twist, hare moeder doodgeschoten heeft. Zij woont alleen en voorziet zelve in haar onderhoud. Zij heeft vroeger die verklaring niet durven afleggen, uit vrees van mishandeld te worden. De wildstrooper houdt hardnekkig staan dat zijne vrouw slechts bij ongeval gedood werd. Het parket van Doornik heeft zich reeds naar Anseroeul begeven, om de waarheid te ontdekken. Sedert de leste maanden is de gezond heidstoestand van den veestapel in Zuid- Limburg alles behalve bevredigend. In de meenten Roosteren, Echt en Scharn kwamen gevallen van longziekte voor, en in enkele andere gemeenten het miltvuur. De eigenaren, met den aard der kwaal niet bekend, meenden het vleesch voor de konsumptie ie kunnen ge bruiken. Door tusschenkomst der landelijke policie werd hun dit echter belet, terwijl het vleesch der geslachte dieren door begraving onschadelijk werd gemaakt. Met den winter zijn ook weêr de verma kelijkheden op het ijs aangekomen, en met die vermaken, de onvoorzichtigheden en waaghal zerijen, die dikwijlls met de dood betaald worden. Zondag namiddag waren eenige jon gens en meisjes aan 't schaatseniijden op den vijver Reuter, achter de statie van Arlon. Eens klaps brak het ijs. Jufvrouw Anna Crulié, leer linge der normaalschool van Arlon en M. Camiel Edmond, verdwenen in het water, dat zeer diep is. Gelukkiglijk werden zij beiden gered door M. Antonelli, blikslager, die zich gansch gekleed in het wrter wierp, en hen aan eene zekere dood ontrukte. Volgens de Neue Freie Presse zou de Koning onlangs opgemerkt hebben aan M.Buls. hoe verwonderlijk het is dat de kopstukken der twee partijen in Belgie malkander niet verstaan, zoo als onlangs MM. Gladstone en Salisbury over de kieskwestie. Als ik er mij kon meé bemoeien, zou Leo- Dolp II gezegd hebben, zou ik in die overeen komst wel gelukt zijn. Al de personen aanwezig, werden onder zocht en een voor een uitgelaten, doch het geld werd bij niemand gevonden. Heeft de dief den lijd gehad om buiten te geraken 7 Of was de schat zoodanig verborgen dat het geld aan het onderzoekt ontsnapt is In alle geval niets is terug gevonden. Het v<?lk schoolde voor de Bank te saêm en er werden verschillende gissingen gemaakt. Na een half uur werd de deur geopend en werden de werkzaamheden hernomen. Men kan niet te voorzichtig zijn in dezen tijd als men weerden in 't bezit heeft. Woens dag ontving op de markt van Brussel een koop man in gist, eene som van 2000 fr., en eenige minuten later had men er hem van ontlast. Men hield vier kerels, of liever op het uiter lijk te oordeelen, vier heeren aan een dezer hij zat warm in eenen pelsenfrak gelijk 'ne bankier had den schat in den zak. De honderdjarige weduwe Flevenart is op nieuwjaardag te Bois-d'Haine overleden. Z. M. verkeert nogtans in dwaling de libe - Deze vrouw was 104 jaren oud. Zij was te rale politiek is zoo baallijk geworden in Erquennes geboren den 25 November 1780, Belgie, dat er aan geen overeenkomst te den- had 8 kinderen, die, op het oogenblik harer ken valthet liberalismus wil immers alles dood, 84 klein-en achterkleinkinderen hebben, alléén hebben de plaatsen, de postjes, maar j Tot hel leste oogenblik behield zij al hare vooral... de kas. t geestvermogens en stierf al biddende. Geen werk. 't Is in de dagbladen van schier alle landen altijd hetzelfde er is geen werk. Waar er schier nooit geen gebrek aan werk was, is er iiu: in Engeland en in Holland. In de Vereenigde Staten zelve, waar vroeger de wereld moest verzet worden, is 't nu :geen werk Dat is bedroevend, en wie geld in overvloed heeft, moest op hulp en beternis bedacht zijn. Het is recht ongelooflijk, wat men uit Enge land verneemt over 't gebrek aan werk. De stilstand van werk is ergst van al in engelsch Noorden, die eertijds zoo bedrijvige streek. Aan de Clyde, waar groote scheepswerven liggen, loopen 12,000 man leeg, waardoor er 40,000 in nood zijn. In Glasgow is de staat van het werk jam merlijk en de toestand van den werker ellen dig. In Tyneside wordt per week 600,000 franks loon min betaald als verleden jaar rond dezen tijd- TeNew-Castle zijn er 1600 huisgezinnen die uitsluitelijk van onderstand moeten leven. Het gemeentebestuur van Aberdeen, is met het uitvoeren van allerlei openbare werken begonnen. Op verscheidene plaatsen, zijn besturen en rijken door het groot getal noodlijdenden ge heel overvleugeld. Men heeft hier niet te doen met een voor bijtrekkend geval't is alle dagen meer, ver der, dieper. Zelfs velen die welstellend waren, geraken ook in nood, doordien de spaarpenningen op zijn. In vee! gewesten van Engeland en Schot land, zorgt de eene helft der bevolking nu voor den anderen helft. De dagbladen worden van meening, dat de lord-meier van Londen zich de zaak moet aan trekken. Hij zou, over geheel Engeland, en zelfs van uit den vreemde, giften kunnen inzamelen. Giften inzamelen voor het eertijds zoo rijke Engeland Is dat geen treurig beeld van den toestand Dijnsdag morgend. zijn er stoutmoedige dieven gedrongen in het huis van den eerw. heer Devos, onderpastoor te Tbourout. De in braak gebeurde als deze heer reeds ter kerk was en binst dat de meid naar de eerste mis gegaan was. De dieven hebben eene som van zestig frank, eene gouden horloge, twee beste sar- giën, kleêren en nog het een en ander wat hun verders aanstond meegenomen. Toen de meid terugkeerde, waren de deug nieten nog in huis zij liep verschrikt in de gebuurte, en binst dien tijd maakten zij zich uit de voeten. In den nacht van 26 lot 27 dezer, zijn er kwaaddoeners, die zich onkennelijk gemaakt hadden, ingebroken ten huize van Felix Ge- kiere, werkman te Cortemarck. Zijne vrouw was alleen en lag te bed. De schurken goten petrol op haar bed en dreigden er vuur aan te steken, indien zij dierf roeren en niet aan stonds zegde waar haar geld verborgen zat. Alzoo hebben zij eene som van 450 Irank ge roofd, die in eenen aarden pot gedolven zat, en ook nog 40 frank die in een schof der kleèrkas lagen. De daders zijn niet gekend. M. Moreau-Bourgeois bezit in zijne was- scherij te Gosselies, eenen put van twaalf meters diepte, welke omtrent drie meters wa ter bevatte. Tengevolge van inzijpingen, waren er rond den put groote hollen gekomen, die donderdag eene inzakking van den grond ver oorzaakt hebben. De echtgenote van M. Mo- reau, die zich juist op die plaats bevond, werd meégesleept en in den put geworpen. Zij klampte zich wanhopig aan de buizen vast en schreeuwde om hulp. Haar echtgenoot, die nog te bed lag, snelde toe, en na omtrent een uur ongeloofelijke krachtinspanning gelukte hij er in, zonder leérof koord, met zijne vrouw uit dien gevaarlijken toestand te geraken. Vrouw Moreau heeft zeer erge kwetsuren be komen. In den nacht van zondag tot maandag werd eene moord gepleegd in het dorpke Har- vengt, op een ure en half van Bergen. Eenige personen speelden met de kaart. Een jonge ling van 23 jaar, die het spel aanzag, begon hen te plagen en draaide tot driemaal toe de lamp uit. Een der kaartspelers bracht hem, aan de hersenen een zoo geweldigen vuistslag loe, dat den jongeling dood ten gronde stortte. De lijkschouwing werd bevolen. Het parket van Bergen is donderdag namiddag nogmaals ter plaatse geweest. FRANKRIJK* Naar gemeld wordt, heeft do President der Rupu- bliekeen besluitgeteekend waarbij aan Louisa Miebei kwijischending wordt verleeod van hare verdere gevangenisstraf. Diezelfde gunst zou ook gegeven worden aan eenige veroordeelden in zake van het anarchisten-proces te Lyon, waarin ook de Russische prins Krapolkine was gewikkeld. Dezer dagen werd een dief te Parijs op heeler daad betrapt terwijl hij een stuk laken in eenen win kel wegnam. De man werd aangehouden en scheen gelaten de policieagenlen te willen volgen. Op een gegeven oogenblik nogtans zakte hij ineen en werd binnengebracht bij eenen apotheker. Hier werd bevonden dat de dief door vergiftiging een einde aan zijn leven had willen stellen. De man verkeert in zeer gevaarlijken toestand. Schandaal. De razende aanvallen van allerlei republiekanen en liberalen, in Kamers en gazetten, dragen al meer en meer bittere vruchten. Het is aldus dat de godsdienstige plechtigheid in de kerk van den H. Paulus te Parijs, op Kersnacht gestoord werd door eene afzichtelijke bende scboe- lies, die naar het Huis Gods gekomen waren om vrouwen le beleedigen. Inderdaad wanneer de meis jes hare gewone kersliederen aanhioven, begon de bende te fluiten. Daar de gezangen niet konden uitgevoerd wor den, naderde de pastoor tot de rustslooders en ver zocht hen de gewijde plaats te eerbiedigen. Een tweede en scherper gefluit beantwoordde zijne vriendelijke taal de pastoor zou zelfs op den grond geworpen zijn geworden, zonder de hulp van eenige moedige vrouwen. Nu trad de weerdige priester op den predikstoel maar daar ook belette het geroep, getier en gefluit hem te hooren spreken Hij was verplicht naar bene den te komen en zich naar zijne geostelijken naar de sakrisiijn te begeven. Er was geen policie-agent aanwezig om dit woest tooneel te beletten Te Parijs hebben de damen eene nieuwe mode uitgepeisd zij versieren nu hunne honde kens met..., juweelen Daar zijn er nu waterhondekens en hazewin dekens te zien die eenen armband aan den rech ter voorpoot of eene horlogie aan den halsband dragen Die hondekens zijn ook nog opgetooid naar den laalsten chique- Een meesler-kleermaker moet ze komen de maat nemen en aanpassen. De beestjes zullen ook welhaast moeten eenen porlemonnaie hebben want als ze aan eene suiker-bakkerij passeeren moeten ze kun nen binnen gaan en hunne schamele broeders kunnen eene almoes geven. Voor het naaste seisoen spreekt men reeds van eene kleine bonbondoos aan het rechter ach ter pootje vast te maken DUITSCHLAND. De Lanterne maakt melding van eene dramatische gebeurtenis, die in een hótel te Meniz haar ontknoo ping vond. Zekere Pruis, Jocksiein genaamd, had zich in betrekking gesteld met een parijzer koopman Charmolal geheeteD, die zijno zaak wilde uitbreiden. Zij werden het eens, en Jocksiein behoefde nog slechlsde overeengekomen 100,000 fr. te storten. In plaats daarvan jgaf bij wissels af op een solied parijzer huis, vervalbaar op 15 september. Op den vervaldag echter bleken de wissels valsch te zijn en werd Jocksiein aaagehouden. Evenwel door roerende brieven aan Charmolal, waarin hij bezwoer het slachtoffer v,in een misverstand te zijn daar hij zijn vermogen te Mentz had en onmiddelijk bereid was dit te gaan halen, wist hij het zoo ver te brengen, dat hij weer vrij kwam. Hij vertrok nu met Charmolal, om te Mentz het geld te gaan halen, en heeft daar in een hotel den Franschman vermoord. In hechtenis genomen, ver klaarde hij tot dio misdaad le zijn gedreven uit wraakzucht over zijne gevangneming. De toestand van den pruisischen bisschop van Limburg, Monseigneur Blum, schijnt hope loos. Drie doctors hebben verklaard dat er gee- ne ziekte bestaat, doch volkomen verval van krachten. De diocesanen van Limburg-Nassau, die zoo langen lijd van hunnen herder gescheiden waren door zijn ballingschap eo verleden jaar zoo blijde zijne wederkomst vierden, zullen hem dus allicht spoedig voor altijd moeten missen. ENGELAND. Wij hebben onlangs gemeld dat er in Neder land eene maatschappij was tot stand gekomen, voor doel hebbende van alle punten van dit land melk naar Londen te zenden. De melk zou eerst op kunstmatig koel gehouden wagons geladen worden en van daar op scheppen, waar in de koelte insgelijks kunstmatig zou gehouden worden. Indien de proeven bewijzen dat de melk versch naar Engeland kan gevoerd worden, zal de maatschappij vier stoomschepen laten bouwen, elk 720 ion en die samen eiken dag 100,000 liters melk kunuen vervoeren. Dit zal slechts een klein deel vertegenwoordigen der melk die nagelijks te Londen verbruikt wordt. Inderdaad die hoeveelheid bedraagt 1,250,000 liters per dag, en de som jaarlijks door de Lon- denaars aam melk uitgegeven beloopt 10 mil- lioen p. sterling. PAUSELYKE STATEN. De Paus heeft verleden dinsdag den gewezen generaal Kanzier en al de pauselijke officiers in ge hoor ontvangen. De generaal drukte den wensch uit, dat de verkleefdheid der officiers eerlang op de proef mocht gesteld worden. SPANJE. Aardbevingen. De aardbeving die op den nacht van Kerstdag in Spanje plaatshad, heeft nog vreeselijker gevolgen gehad, dan men eerst dacht. In de slad Alburqueroz alléén werden 40 lijken uit de puinhoopen der ingestorte huizen opgehaald. Te Arenas del Rey had de ramp niet minder schrik-

De Denderbode | 1885 | | pagina 2